Haaien presteren matig op Kringkampioenschap |ubilerend Antilopen zet zinnen op hoofdklasse [ampioenen BVL Composthoop Voorzitter Fred Ferrageau:Als we binnen drie jaar dat doel niet bereiken, stap ik op" Sport kort Open driebanden Uit de bladen LEUSDEN - De Binnensport vereniging Leusden (BVL) houdt op vrijdag 15 juni tot en met zondag 17 juni het open dnebanden kampioenschap van Leusden. Er zijn deelne mers in drie klassen: de open klasse, tweede en derde klas se. Er wordt gespeeld volgens het knock-out systeem, waar de verliezer afvalt en de minnaar zich voor een volgen de ronde plaatst. Er worden maximaal drie sets per partij gespeeld. De wedstrijden beginnen vrijdag om 19.30 uur in het bil jartlokaal onder het gemeente huis. De aanvang op zaterdag en zondag is 12.00 uur. De fina les van de derde en tweede klasse starten zondag om 15.00 uur, terwijl de finale van de open klasse op diezelfde dag om 16.30 uur begint. De prijs uitreiking is om 18.00 uur. De winnaar ontvangen een trofee en een premie, ge schonken door de sponsors. Ook voor de hoogste series zijn pnjzen beschikbaar ge steld. Voor de kortste set van het toernooi is een Olympia keu met foudraal te winnen. LEUSDEN - De clubkampioenen bij de biljartvereniging BVL uit vsden zijn afgelopen vrijdag en zaterdag bekend geworden. Bij libre werd Leo Bakker eerste; bij het bandstoten was Adrie [J'wnjp de sterkste en bij het driebanden werd Anne Haaksma de Papioen. De BVL kent naast de bondscompetitie ook nog een huiscompeti- Daarin wordt op middagen en avonden tijdens het hele seizoen peeld in de spelsoorten libre, bandstoten en driebanden. De sten van de middag- en avondcompetities kwamen afgelopen 'kewde tegen elkaar uit in de finale. In het clublokaal onder het leentehuis werd gestreden om het clubkampioenschap '&9f90. Anna Haaksma, winnaar van de woensdagavondcompetitie, plaat- zich voor de finale van de alledrie de spelsoorten. Voor de finale ot Haaksma het libre te laten vallen, waardoor de als tweede atste Van de Laan aan de finale mee kon doen. Hi) behaalde t een derde plaats. [De uitslag van het libre was als volgt: 1. Leo Bakker, 2. R. van •en en 3. K. van de Laan. Bij het bahdstoten: 1. Adrie Verrijp, 2. R. s en 3. R. Bouwheer. Bij het dnebanden: 1. Anne Haaksma, 2. H. ®is en 3. N. Oudshoorn. [0p de foto de drie biljartkampioenen van de BVL, te weten: Anne Leo Bakker en Adrie Verrijp (vln.r.). LEUSDEN - Het eerste van de twee weekeinden waarin het kampioenschap van de Kring Utrecht wordt afgewerkt, is ach ter de rug. De wedstrijden, waarbij op iedere afstand de 8 snel ste leeftijdgenoten uit de kring tegen elkaar uitkomen, hebben voor de Leusdende Zwem- Poloclub De Haaien niet het resul taat opgeleverd dat op grond van de eerder dit jaar geleverde prestaties mocht worden verwacht. Bij die eerdere gelegenheden viel op dat de wedstrijdselectie in de breedt goed presteerde, terwijl, als we terugkijken op de eerste- helft van dit Kringkampioenschap, de medailles weer zijn binnenge haald door een handvol Haaien zwemmers en zwemsters. Daarbij treden steeds weer twee namen op de voorgrond: Chester Marsman en Jan Willem van Dijk. Zij zorgden voor de nodige gou den medailles en wisten op een aantal afstanden zelfs de limiet voor de Nederlandse Kampioen schappen op de klokken te bren gen. Marsman slaagde daarin op zowel de 100 als de 200 meter vlinder slag, terwijl Van Dijk op de 100 meter vlinderslag en de 200 meter schoolslag een startbewijs voor de NK bij elkaar zwom. De beide af standen leverden voor zowel Marsman als Van Dijk een eerste en een tweede plaats op. Daar naast nam Marsman sleepte Mars man een tweede plaats op de 200 meter vrije slag in de wacht en keerde Van Dijk huiswaarts met goud op de 100 meter schoolslag en zilver op de 1500 meter vrije slag Voor Simone Sybrandy waren er geen limieten, maar wel de no dige medailles weggelegd: goud op de 100 meter vrije slag, de 200 meter wisselslag, de 400 meter wisselslag en de 800 meter vrije slag, zilver op de 400 meter vrije slag en brons op de 100 meter rug slag. Daarnaast realiseerde ze sa men met de zwemsters Van Gor- kom, Helsdingen en Ruitenberg een nieuw Haaien clubrecord op de 4 x 100 meter wisselslag, een prestatie die een bronzen me daille opleverde. Bij de dames is Sybrandy zeker- ruet de eruge die terug kan kijken op een succesvol eerste week einde van de Kringkampioen schappen. Ook Saskia Helsdin gen, Tamara van G or kom, Sandra van Wegen en Marieke Ruiten berg keerden met edelmetaal huiswaarts. Zo wist Helsdingen goede prestaties af te leveren op de 400 meter vrije slag (3e), de 100 meter vrije slag (3e) en de 400 me ter wisselslag waarop ze eveneens een bronzen plak in ontvangst mocht nemen. Van Gorkom le verde een fraaie 200 meter wissel slag af (3e), Ruitenberg werd voor haar persoonlijke record op de 100 meter rugslag beloond met een bronzen medaille en Sandra van Wegen werd niet alleen derde op de 100 meter rugslag, maar tevens tweede op de 400 me ter wisselslag. Tenslotte waren er. naast medailles op vier estafette- nummers, nog individuele medail les voor Rogier Tolboom (brons op de 100 meter vlinderslag) Arjen v.d. Berg die zijn persoonlijke re cord op de 100 meter schoolslag bekroond zag met een gouden medaille. De ruim 100 tot op heden afge werkte programmanummers le verden in totaal 30 Leusdense ere plaatsen op. Uitslagen Kringkampioenschappen Utrecht. 4 x 100 meter vrije slag: v Gorkom, Smits, Tolboom en v. Dijk 4.26.0, v. We gen. Küthe, van Dijk. Marsman (3e) 3.57.4. 4 x 100 meter wisselslag: Sybrandy, v. Gorkom, Helsdingen en Ruienberg (3e) 4.53 3, Sybrandy. v Gorkom, Hels dingen en Ruitenberg (le) 5.54.1 4 x 200 roeter vrije slag: Helsdingen. v Gorkom. Ruitenberg en Sybrandy (le) 9.31.2, v. Dijk, v Wegen, Küthe en Marsman (3e) 8.54.1. 100 meter rugslag: Xandra Verschuur 1.22.7, Elwine Hermans 1.22.1, Sandra van Wegen (3e) 1.17.9, Kim Bijleveld 1 24.3, Saskia Helsdingen 1.17.7, Ma rieke Ruitenberg (3e) 1 16.8, Simone Sy brandy (3e) 1.14.6, Marjolijn van Dijk 1 23.8 100 meter schoolslag: Arjen v.d. Berg (le) 1.37.7, Gerben Bontekoe 1.44.5, Ro gier Tolboom 1.26 0, Jan Willem van Dijk (le) 1.16.0, Boris van Gorkom 119.6, Rob van Wegen 1.23.0. 100 meter vlinderslag: Rogier Tol boom (3e) 1 12.7, Jeroen Verhoeven 1.28.2. Jan Wülem van Dijk (2e) 1.06.2, Chester Marsman (2e) 1.00.0. 100 meter vrije slag: Elwme Hermans 1.09.0, Xandra Verschuur 116.9, Sandra v Wegen 1.09.7, Kim Bijleveld 1.10.1, Simone Buitelaar 1 10.0, Saskia Helsdin gen (3e) 1.05.3, Tamara v. Gorkom 1.05 5, Simone Sybrandy (le) 1.03 4, Marjolijn van Dijk 1.11 4 200 meter rugslag: Rogier Tolboom 3 10.5, Jan Willem van Dijk 2.38.3, Bons van Gorkom 2.49.5, Rob van Wegen 2.47.6, Chester Marsman (le) 2.18.2. 200 meter schoolslag: Rogier Tolboom 3.20.4, Jeroen Verhoeven 3.20.9, Jan Willem van Dijk (le) 2.44.9. Rob van Wegen 3.04.2, Chester Marsman 2.45.1. 200 roeter vlinderslag: Jan Willem van Dijk (2e) 2.31.7, Chester Marsman (le) 2.14.9 200 meter vrije slag: Jan Willem van Dijk (2e) 2 10.6, Rob van Wegen 2.16.9, Chester Marsman (2e) 2.03.1 200 meter wisselslag: Wemer v.d. Berg 3.07.2, Sandra van Wegen 2.55.2, Simone Buitelaar 2.58.0, Kim Bijleveld 2.52.9, Saskia Helsdingen 2.47.3, Ta mara v. Gorkom (3e) 2.42.0, Marieke Ruitenberg 2.45.5, Simone Sybrandy (le) 2.37.5, Marjolijn van Dijk 3.04.8, 400 meter vrije slag: Marieke Ruiten berg 5.02.3, Saslaa Helsdingen (3e) 4.58.8, Tamara van Gorkom 5.20.2, Si mone Sybrandy (2e) 5.01.9, Marjolijn van Dijk 5.32.7, Elwine Hermans 5.42.2. 400 meter wisselslag: Sandra van We gen (2e) 6.19.7, Saslaa Helsdingen (3e) 5.50.9. Simone Sybrandy (le) 5.37.9, Marjolijn van Dijk 6.33.2. 800 meter vrije slag: Simone Sybrandy (le) 9.55.8. 1500 meter vrije slag: Jan Willem van Dijk (2e) 18.39.2 50 meter vrije slag: Saskia Helsdingen 30 9, Simone Sybrandy 30.7. Tamara v Gorkom 30.0. In een kortlopende serie artikelen zal de Leusdense milieuboer Fokko Tilma enige voorlichting geven over zaken, die de burger zelf aan kan pakken om de milieuvervuiling en -belasting te verminderen. Onderwerpen die aan de orde zullen komen, zijn onder andere 'plastics', 'compostering' en 'vuilverbranding'. LEUSDEN-In een goede composthoop worden organische afval stoffen, van (on)kruiden tot fijngemaakte eierschalen, afgebroken door de aloude werking van bactenèn en schimmels. Dit natuurlijke proces dient onder vochtige en zuurstofrijke omstandigheden plaats te vinden. Een composthoop is gemakkelijk te maken. Maai-afval en blade ren kunnen het beste worden bewaard in een draadkooi, die altijd voldoende lucht toelaat. Voor het overige afval is een compostbak van hout goed geschikt. Het verdient aanbeveling om de bak in twee vakken te verdelen. Indien de ruimte in de tuin beide bewaarmoge- lijkheden niet toelaat dan is het Vam-vat van 240 of 180 liter een uitkomst. Door de hoop uit een aantal lagen op te bouwen, ontstaat een bruikbare compost. Naast plantaardig afval, dat goed is fijngemaakt, dienen de andere lagen te bestaan uit aarde, kalk en mest of strooisel. Niet op de composthoop horen aardappelschillen- en loof, etensresten, zaden van onkruiden, wortelstokken en schillen van citrusvruchten. Naast het kleine tuinafval is ook koffiedik, restanten van kamerbloemen en fijngemaakte eierschalen te composteren. Het grote tuinafval, dat moeilijk klein te maken is, kan op de natuurhoop in de wijk gedeponeerd worden. Door aan het organische afval een nuttige functie te geven via compostering, aan huis of via de tuingroenplaats, of via de verwer king door een melkveestapel (oud brood, schillen, citrusvruchten) wordt de verwerking van het overige huisvuil optimaler. Door min der afval met water kan het afval immers beter verbranden. Naar verwachting wordt morgen, 14 juru, het nationale milieuplan bekend gemaakt. In dit plan van minister Alders (VROM) wordt vast aan dacht gegeven aan het groente-, fruit- en tuinafval. Op korte termijn dienen de huishoudens dit afval via speciale rolcontainers aan te bieden. Na de inzameling wordt 1000 kg organisch afval door een compostbedrijf (VAM) verwerkt tot 450 kg compost. Deze schone compost, vrij van schadelijke stoffen, is naar verwachting het volgen de jaar in tuincentra te verkrijgen. Op deze wijze wordt een kringloop gesloten, naar oud gebruik. KAUWGOM De beheerscommissie van de voetbalvereniging Roda'46 be klaagt zich in 'Rodactueel' over 'de gigantische hoeveelheid kauwgom, die men op de vloerbedekking van kantine en kleedaccomodaties gooit met alle gevolgen van dien'. 'Ook het regelmatig uittrappen van peuken op de vloer' en 'het moedwillig bevuilen en ver melen van de kleedkamers' is de beheerscommissie een doorn in het oog. Maar gelukkig hebben de leuke dingen nog steeds de overhand, 'waardoor we nog steeds met veel plezier veel vrije tijd in de vereniging ste ken'. Hessel de Ruig van de beheerscommissie noemt in dat verband het kampioen schap van de A-l junioren en tweede elftal van de zondag. Verder zijn er 'tegenstander of gasten die hun ogen uitkij ken bij Roda en ons als vereni ging prijzen dat alles zo prima verzorgd is'. Naast alle leuke en minder leuke zaken is de omzet van de bar een belangrijke geldbron voor de vereniging. 'Het ge stelde doel voor wat betreft het omzet gedeelte lijkt te worden gehaald'. Het drinken van bier is bron van inkomsten met alle gevolgen van dien. SPONSORLOOP Op 17 mei organiseerde de evenementencommissie van Roda'46 een sponsorloop. De opbrengst was bedoeld voor een 'broodnodige meuwe ge luidsinstallatie'. De loop werd slechts door 25 deelnemers bezocht (Roda heeft ongeveer duizend leden), waarvan één leider met nagenoeg zijn hele elftal aanwezig was. De helft van de opbrengst werd door twee niet-leden bij elkaar ge lopen. De evenementencom missie noemt deze gang van zeiken zeer frusterend en con cludeert dat Roda'46 'primair uit 'gebruikers' bestaat'. Of er een mieuwe geluidsin stallatie komt is niet duidelijk. De evenementencommissie kan van het geld misschien een etentje voor de 25 deelne mers betalen. WIST U DAT In menig clubblad staan wel aantal 'Wist u dat's'. In het club blad van Roda'46 zijn ze die Wist-u-datjes een beetje zat. Het achtste elftal van de zater dag meldt: '-wist u dat wij geen wist u dat meer doen'. Ook het pupillenelftal C5 geeft te kennen dat wat hun betreft 'Wist u dat' met meer hoeft. ('Wist u dat wij 'wist u dat'-rubriekjes niks aan vin den'.) Zij willen nog wel kwijt of dat u wist dat hun lievelings programma Flipper is. Het is alleen nog even wen nen om het niet in de vorm van een 'wist u dat' op te schrijven, maar dat wist u waarschijnlijk al. "MENNEN' In de 'Valleiservice' van de tennisvereniging Leusden le zen we dat er op vrijdagavond 22 juni een 'Men's evening' is. Die avond 'zal ons tennispark bevolkt zijn door de MEN NEN1. De aanvang is 20.00 uur en duurt tot in de vroege uren van de zaterdag. Helaas is er voor de 'dames' op donderdag 21 juni al een 'lady's day', die 's morgens om 09.45 uur begint. Zodat de da mes op zaterdagmorgen de pi neut zijn om het gezin draaien de te houden. Terwijl op don derdag de 'heren' s avonds ge woon aan het diner kunnen aanschuiven. HOOFDKLASSE De afdeling zondag van Roda'46 is er nog niet aan ge wend dat het eerste elftal na de promotie van vong jaar al een jaar in de hoofdklasse speelt. Want in de Rodactueel lazen we dat 'de resultaten voor het eerste jaar eerste klasser- schap' toch bevredigend wa ren. De zondagafdeling heeft nog een jaar de tijd om aan de hoofdklasse te wennen. Uit de oude doos: Vergane glorie. Oprichter Kees van Buren (staand met zware bril) maakt nog deel uit van het eerste team. ding over de jeugd. Het moet een betaalde functie worden en dat is uniek in de regio. Ook moet de selectie van de spelers verbete ren. Er moeten strengere regels voor komen zodat iedereen ge lijke kansen heeft." Fred Ferrafueau heeft zelf 24 jaar gekorfbald, waarvan 15 jaar in de hoofdklasse. Hij is speler geweest van het Nederlandse team. Hij: ,,Dc heb 28 jaar geleden een Europa cup wedstrijd m Londen ge speeld, in een park. De finale was op een zondagmiddag. De politie moest eraan te pas komen omdat er niet gespeeld mocht worden op een zondag. Nederland heeft toen wel gewonnen." Korfbal is de derde bond. van Ne derland, wat wil zeggen dat er veel beoefenaars zijn. „Het is een familiesport. Het blijft wel een speeltuinsportje, dat ligt aan de mentaliteit. Er wordt al jaren geza nikt of het middenvak er wel of niet uit gaat De bond houdt het nog tegen. In België gaat volgend jaar het middenvak er wel uit. Ne derland blijft traditioneel het enige land met nog drie vakken. De bond heeft jarenlang geld uit gegeven aan propaganda voor het korfbal in landen als Indonesië, de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten. Nu zijn wij het achtergeble ven gebied." Fred Farrageau vindt dat Neder land snel het voorbeeld m België moet volgen. „Korfbal met twee vakken wordt voor het publiek een stuk attractiever. Bovendien moeten wij wel, anders is een in terland tegen België niet meer mogelijk." SPONSORS Antilopen is bezig om heel wat professioneler te worden. Zij wil len de inzinking te boven komen. „Het is belangrijk om jeugd bin nen te halen, maar ook mensen tussen de dertig en de veertig jaar zijn belangrijk. Die blijven te wei nig, wij zitten met een tekort. De spelers moet wel wat geboden worden. Dat willen wij doen door de omstandigheden optimaal te maken. Spelers moeten bijvoor beeld de reiskosten vergoed krij gen en sportkleding. Dat soort za kelijke dingen zijn goed voor de sfeer, alleen op het moment nog met haalbaar. Fred Ferrageau is bezig om een sponsorgroep samen te stellen. Voor een grote sponsor zijn de re clamemogelijkheden te beperkt. „Het is de bedoeling dat vier of vijf bedrijven drie jaar lang een bepaald bedrag geven. Het eerste en tweede juniorenteam spelen landelijk, zij komen overal. De be drijven zijn wel geïnteresseerd, zo'n groep slaat aan." „Het eerste team speelt eerste klasse landelijk, dat is een goed niveau. Zij hebben zich met de hakken over de sloot weten te handhaven. Om wat hoger te ko men wil ik oefenwedstrijden orga niseren tegen hoofdklasseteams. Dan krijg je wel een pak voor je broek, maar daar leer je veel van. Op het programma voor volgend jaar staat een jeugdtoernooi met sterke tegenstanders. In augustus is er een vierkamp voor de senio ren. Ook dan komen er tegenstan ders uit het hele land. maar het was wel gezellig. Er speelden toen ook gewoon kinde ren mee met de senioren. Nu is alles veel professioneler gewor den." Cor Osnabrugge herinnert zich leuke tijden met Antilopen. „In 1973 zijn wij samen met een ploeg uit Amsterdam, één uit België en één uit Duitsland naar Spanje ge gaan. Daar was een toernooi met nog drie Spaanse ploegen. Die ploegen zijn ook een keer naar Leusden gekomen." „In die tijd werd met het school- korfbal begonnen. Dat is er nog steeds. Ook hadden wij een pro- paganda-toernooi. Daar speelden de hoofdklasse ploegen tegen el kaar om het publiek goed korfbal te laten zien. Antilopen stond vroeger dan ook bekend om de goede toernooien in augustus. Daar is de klad in gekomen. De organisatie zette zich met vol doende m, het werd op de lange baan geschoven. Nu willen wij weer proberen om zulke wedstrij den te organiseren." HOOFDKLASSE „Als Antilopen over drie jaar geen hoofdklasse speelt, dan treed ik af', aldus Fred Ferrageau, voorzit ter van de Leusdense korfbalver eniging. Hij: „Ik wil hoog spelen met Antilopen. Wij hebben het af gelopen jaar veel moeten doen om de lauwe stemming, die er op de club heerste, te veranderen. Door nieuwe dingen te verzinnen willen wij weer een bruisende mentaliteit krijgen." „Er is schoon schip gemaakt. Er is een nieuw beleidsplan. Wij vin den de jeugd erg belangrijk. Daarom willen wij dan ook een hoofdtrainer voor de jeugd aan stellen. Die moet de jeugdtrainers opleiden en verder heeft hij de lei- te spelen", zegt Cor Osnabrugge Zij speelt vanaf het begin bij Anti lopen. Inmiddels is zij ook be stuurslid. Cor Osnabrugge: „In de regio zijn wij langzaam opgeklom men tot een vrij hoog niveau. Wij hebben nu heel goede jeugd- teams". Antilopen is door vijf mensen op gericht. Cor Osnabrugge: „Wij zijn begonnen met ongeveer der tig leden. Dat aantal is inmiddels gestegen tot 250. De meesten van het begin van de club zijn echter al weg." „De eerste wedstrijd speelde ik in Zeist. Ik had veertien jaar niet meer gekorfbald. De doelpunten vlogen dan ook ook om onze oren, orzitter Fred Ferrageau en secretaris Cor Osnabrugge van de jubilerende korfbalveremgwg Antilopen ifdklasse spelen." Binnen drie jaar willen we in de IUSDEN - Dit jaar viert korfbalvereniging Antilopen haar jfentwintigjarig bestaan. Er worden door het hele jaar heen ^schillende activiteiten georganiseerd. Er komt een jubi- mn-boek over vijfentwintig jaar Antilopen, een reünie, een ote wedstrijd voor welpen uit het hele land en een groot toer ei in mei 1991. nde beginperiode keken wij op Nu is het andersom. Mensen ko gen korfbalclubs uit Amersfoort, men juist naar Antilopen om hier

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9