I [ultiforce krijgt in Leusden aste grond onder de voeten „Leusden is te soepel voor de boeren" We kunnen niet geloven dat het niet goed komt' I nderzoek naar behoefte unst en cultuur jusdense club viert eenjarig bestaan met open dag Regionaal milieu-inspecteur Van Oostenbrugge: eeuwenoud bedrijf met sluiting bedreigd IPV/SGP tegen lomosubsidie' OENSDAG 20 JUNI 1990 plaatselijk nieuws dag één uit en rijden die tocht dan in clubverband. Zo s je nog eens iets van Nederland." INFORMATIE ACHTERVELD De Leusdense motorclub Multiforce werd een jaar geleden opgericht voor mensen met motorrijden als grote hobby. De club die begon met dertig leden is nu al uitge groeid tot een groep van tachtig. Afgelopen zaterdag telt Multi- force in de Moespot in Achterveld een open dag. De aanwezi gen kregen op deze dag adviezen over het bepakken van hun motor en het veilig motorrijden. Verder was rijschoolhouder Bert van de Hoek aanwezig met informatie over motorrijlessen. aderende blikken bij een produkt uit het land van de rijzende zon. Eén van de doelstellingen van de motorclub is: Een beter imago van de motorrijder ontwikkelen. Be stuurslid, Hans van Hamersveld: „Motorrijders worden vaak afge schilderd als rauw volk dat agres sief is en veel drinkt. Wij willen onder andere door het houden van zo'n open dag laten zien dat dit een overtrokken en stereotype beeld is. Verder laten we zien dat we geen rauw volk zijn, door als we iets organiseren ons precies aan de regels te houden en met met 200 kilometer per uur over de rijksweg te scheuren! We zijn trouwens ook van plan elk jaar zo'n open dag te organiseren om ons zelf naar buiten toe te presen teren. Vandaar dat er ook een rij schoolhouder is om informatie te verstrekken." Multiforce is er voor iedereen die motor rijdt. „Wij zijn niet geboden aan merken of leeftijden, alle mo torrijders zijn welkom. Ons jong ste lid is bijvoorbeeld 19 en de oudste is ongeveer 63. Ook zijn er tien vrouwen lid. We komen elke maand een keer bij elkaar. De ene keer hebben we dan een video band met films over motorrijden en de andere keer organiseren we dan een techniche avond over het onderhoud van de motor. Ook gaan we als club weieens een weekend weg. Met Pinksteren zijn we nog met dertig leden naar Luxemburg geweest. Het week end is een beetje verregend, maar het was wel oergezellig", aldus een lachende Hans van Hamers veld. Ongeveer de helft van de leden van Multiforce heeft de motor als belangrijkste vervoermiddel. De anderen hebben naast hun motor ook een auto. „Maar voor ons alle maal geldt dat het een hobby is. We hebben wel twee leden die ook aan wegraces en wedstrijden mee doen; maar wij nchten ons voornamelijk op recreatief motor rijden. De KNMV (Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Ver eniging) organiseert allemaal toer tochten. Wij prikken er elke zon- Rijschoolhouder Bert van de Hoek gaf aspirant-motorrijders informa tie over wat er allemaal bij motor rijlessen komt kijken: „Iedereen die 18 is en z'n theonecertificaat heeft kan met motorrijlessen be ginnen. Het is wel zo dat mensen die hun autorijbewijs al hebben, het makkelijker hebben qua ver- keersinzicht. Degene die ook brommer hebben gereden, heb ben het technische gedeelte snel onder de knie. Wij gaan er van uit dat iemand met enige aanleg in tien a twaalf lessen z'n motorrijbe- wijs kan halen." Motorrijden en het nemen van mo torrijlessen zijn het laatste jaar sterk toegenomen. Bert van de Hoek: „We hebben het heel druk. Een opvallende ontwikkeling is dat er dit jaar ook heel veel meis jes met motorrijden zijn begon nen. Verder komen er veel ou dere jongeren die eigenlijk altijd al motorrijden hadden willen le ren, lessen nemen. Het is het afge lopen jaar zo druk geweest dat het CBR de examen-aanvragen nau welijks aankan. Ik denk dat die grote toeloop komt doordat we de afgelopen jaren van die mooie zo mers gehad hebben en verder wordt de motor de laatste tijd erg gepromoot." Op de open dag werd een film over veilig motorrijden vertoond. Bert van de Hoek: „Als motorrij der heb je een kwetsbare positie in het verkeer. Op een veilige ma nier motorrijden is dus heel be langrijk. Wij besteden daar bij Speciaal voor de open dag werd het carter en het chroomwerk eens flink gepoetst. onze leerlingen veel aandacht aan. De eerste les bijvoorbeeld, gaan we naar een parkeerterrein motorgymnastiek doen. Daarmee bedoelen we dat de leerling be hendig met de motor om leert gaan. Hij moet de motor helemaal onder controle hebben voor we de weg opgaan. Als we dan de weg opgaan gaat de instructeur bij sommige leerlingen nog ach terop mee. Bij anderen rijdt hij er met de motor of auto achter aan. Ik geef er de voorkeur aan om op de motor achter m'n leerlingen aan te rijden. Je kunt hun techniek dan beter observeren. Wat wij trou wens ook heel belangrijk vinden is dat de motorrijïnstructeur zelf ook veel en regelmatig motor rijdt. Dat is nodig om het goed aan z'n leerlingen over te kunnen bren gen. Naast de praktijklessen ge ven wij als rijschool ook iedere maand een informatie-avond voor leerlingen. Op deze avonden wordt onder andere aandacht be steed aan de verkeersveiligheid, het onderhoud van de motor en EHBO. Bij een gewonde motorrij der moet je bijvoorbeeld op een heel speciale manier z'n helm af doen, zoiets vergt wel enige uitleg en oefening." Michaela du Pon )EN - De gemeente zal een issie benoemen die haar Iviseren over het kunst- en irbeleid in Leusden. Daar- gaat de gemeente voorbij et verzoek van de heer Ju- een medewerker van de miversiteit Groningen om nderzoek hiernaaar te mo oi tvoeren. De gemeente de opzet van dit onderzoek gebreid en te kostbaar. Het gaat om een bedrag van 20.000,-. Met het benoemen van een com- misssie wordt volgens burge meester en wethouders voldaan aan een wens die al jarenlang door de Culturele Raad wordt gekoes terd. Deze instelling onder meer een aantal activeiten, zoals de jaar lijks terugkerende Culturade. De commissie krijgrt sde opdracht een beleid te formuleren, waarin subsidiering van de Culturele Raad en de beeldende kunst zou kunnen passen. De gemeenteraad heeft la ten weten niet eerder subsidie te willen geven dan na het verschij nen van een nota kunst- en cultuur beleid. Een onderdeel van het onder zoek zou kunnen zijn het peilen van de behoefte naar kunst en cultuur onder de bevolking. Daarbij zou de heer Julien eventueel wel bij kun nen worden betrokken. VSDEN - „Het is niet de ak van de overheid om ge- jreksgroepen van homose- lelen en lesbiënnes met ihsidies te ondersteunen". U vindt de Leusdense frac- van GPV/SGP. „De nood tkennen we, maar de claim gelijkberechtiging niet", ideistreepte Jan Schouten mening van zijn partij. De verantwoordelijke wethou der Corri Verduin verdedig de de subsidie die aan de Amersfoortse organisatie de Kringen is gegeven als uit vloeisel van de Emancipatie nota. Daarin erkent de ge meente Leusden de achter stand in situaties die kan zijn ontstaan door het niet accep teren van een andere sexuele geaardheid. Met daaraan ge koppeld het recht om aan hulpverlening te doen en daarvoor door de overheid steun te ontvangen. Bij de Amersfoortse organisatie ne men ook Leusdenaren deel aan de gespreksgroepen en andere activiteiten, hetgeen de reden was voor subsidie verlening. Het lukte het SGP raadslid om zonder de ter men homosexuelen en les biënnes uit te spreken zijn bezwaren tegen de subsidie te verwoorden. „Overheids subsidie mag niet bedoeld zijn om mensen rechtvaardi ging te verschaffen voor an dere geaardheden, was éèn van zijn argumenten. Waar op geconcludeerd werd de subsidie toe te kennen met de aantekening dat de GPV/SGP het hier niet mee eens is. LEUSDEN - Agrariërs zouden zich bij hun aanvraag van een Hinderwetvergunning bereid moeten verklaren meer te doen, dan datgene wat op dit moment in de Leusdense ecologische richtlijnen verplicht is. Met deze inspanningsverbintenis, een soort bewijs van goede wil, in de Hinderwetvergunning die door de gemeente wordt afgegeven, zou de agrariër vervolgens een betere kans bij de provinciale Inspectie kunnen maken. Aldus het voorstel van het college dat bij monde van wethouder Corri Verduin de commissie voor milieuzaken werd verdedigd tegenover commissie, de inspecteur en een volle publieke tribune. de milieu-inspectie. Wanneer een agrariër zich niet (voldoende) wil binden aan extra toezeggingen en er geen inspan ningsverbintenis komt, zal de Hin derwetvergunning door de ge meente verleend worden op grond van toetsing aan de ecologische richtlijnen. De inspectie zal dan reageren. Inspecteur Van Oosten- bruggen voelde mets voor die rol. Hij krijgt de Zwarte Pieten van alle kanten toegespeeld. Van het mi nisterie komen richtlijnen die hem onder druk zetten terwijl gemeen tes en boeren hem in tegenoverge stelde richting ter verantwoording roepen. De inspectie wil dat de gemeente strengere regels han teert en is bereid daarvoor naar de Raad van State te stappen. Probleem daarbij is dat de in spectie zich gesteund voelt door junspendentie waardoor de richt lijnen van het rijk tot pseudo-wet- geving zijn geworden. Het eerste slachtoffer van de vol gens de Inspectie 'soepele regel geving van Leusden' dreigt het be drijf van de heer De Vries te wor- De commissieleden konden met haar voorstel instemmen, hoewel D66 en de WD wel veel voelen om tot een inspanningsverplichting te komen. De regionale milieu-inspectie heeft vorig jaar bij de besprekin gen van de ecologische richtlijnen door de gemeente Leusden, al voorgesteld om daarbij een inspan ningsverplichting' op te nemen. De bij de commissie aanwezige in specteur Van Oostenbrugge geeft de voorkeur aan een dergelijke 'verplichting', in plaats van de door de gemeente voorgestelde 'ver bintenis'. Het verschil zit in het mo ment en de wijze van toezeggen. Volgens het voorstel van de in specteur zou de agrariër de extra inspanning moeten leveren als voorwaarde om van de gemeente een Hinderwetvergunning te krij gen. De gemeente Leusden vindt dat ze de agrariërs tot niets meer dan de ecologische richtlijnen kan verplichten maar wil wel in het voorgesprek de aanvrager wijzen op het het verschil tussen de nor men van de gemeente en die van den. De inspectie is het niet eens met het verlenen van een Hinder wetvergunning aan De Vries en heeft aangekondigd hierover een proefproces te gaan aanspannen. Hierdoor zal de Raad van State de verguruiig nietig kunnen verklaren. Een procedure, die overigens ze ker twee jaar zal vergen De gemeente Leusden lijkt het op dit proefproces aan te willen laten komen. Wethouder Corri Verduin vindt dat zij voldoende ar gumenten heeft om het huidige be leid voort te zetten maar wil niette min met de voorgestelde extra in spanningsverbintenis een compro mis voorstellen. De Vnes zal van de nieuwe voor stellen geen voordeel kunnen trek ken omdat zijn Hinderwetaanvraag inmiddels in procedure is. Tenzij hij de aanvraag zou intrekken om opnieuw met de gemeente in on derhandeling te gaan ten emde tot een ïnspanningsverbinterus te ko men waarmee ook de inspecteur zal kunnen instemmen. Hetgeen gezien de ligging van het bedrijf, vlakbij zuurgevoelig natuurgebied, niet makkelijk zal zijn. De regionale nulieuinspectie is het, zoals bekend, nooit eens ge weest met de door de gemeente Leusden gehanteerde richtlijnen. De verordeningen van de ge meente zijn bepalend voor het ver lenen van Hinderwetvergunningen voor agrarische bedrijven. In Leus den hebben boeren en gemeente jarenlang de wettelijke verplich ting tot aanvragen van deze ver gunning meer voor weten dan voor toepassen gehouden. Deze lank moedigheid breekt nu aan alle kanten op. Minstens tien boeren kunnen gezien de eisen van de ecologische richtlijnen geen hin derwetvergunning krijgen, die noodzakelijk is voor het uitvoeren van hun bedrijf in de huidige huis vesting en bezetting. Corri Verduin, gesteund door de commissieleden vielen, bij hun ver dediging van het door de gemeen te gevoerde beleid, vooral het njk aan. De commissieleden wezen er vooral op dat het beleid is geba seerd op richtlijnen en pseudo- wetgeving wat iets anders is dan een duidelijk rijksbeleid. De in specteur wierp tegen dat de ge meente Leusden ernstig verzuurd is. „Als U op deze manier doorgaat handhaaft U op 't best de huidige statusquo, maar bereikt U geen re ductie. De bedrijven zonder de noodzakelijke vergunningen wis ten dat ze fout zaten en zitten. Wan neer ze nooit een vergunning heb ben aangevraagd, kunnen ze feite lijk meer dan honderd jaar bestaan, voor ons bestaan ze niet." Met als gevolg in uiterste consequentie het 'koude saneren' van een bednjf, met een ander woord: sluiting. Ver duin vroeg de inspecteur of het njk daar uitvoering aan wil geven en of daarvoor financiën zijn voor uit koop of opkoop. De inspecteur gaf toe dat daar een klein potje voor was maar dat daar alleen moei zaam uitgeput kan worden voor 'bestaande' boerderijen die niet in aanmerking komen voor een uit- breidings-, dan wel revisievergun ning. REKENING De aanwezige woordvoerders van de agrariërs vonden dat zij de rekening gepresenteerd kregen van jaren, zelfs eeuwenlange be scherming van singels en landgoe deren. Wanneer de bomen jaren geleden gekapt zouden zijn, had er geen haan naar gekraaid, nu zit men met de gepakken peren! Was een van de uitspraken. Lagerwey zei namens de Agrarische werk groep 'met verbijstering geslagen te zijn.' Volgens hem waren de aan vragen op tijd de deur uitgegaan maar had de gemeente voor opont houd gezorgd. Dat werd door Ver duin ontkend. Het bos was volgens hem ten gronde gegaan door de storm en niet door de verzuring. Waarop Verduin hem wees op de onlangs verschenen cijfers waaruit bleek dat het bos in de gemeente Achterveld voor 80% verloren is. Bovendien beriepen de boeren zich op al die andere extra inspan ningen die zij tegenwoordig ten bate van het milieu doen. Vanaf de publieke tnbune kwamen geluiden dat als hun inzet op deze manier beloond werd, ze dan ook nergens meer toe bereid waren. Het argu ment dat verwees naar een soepele regelgeving in Woudenberg werd resoluut de kop in gedrukt. Sinds 1 januari moet men in Woudenberg strenger zijn dan nu nog in Leusden mogelijk is. Over de extra inspan ningsverplichting al dan niet op vrijwillige basis konden zij zich nog met uitspreken. „Die is nieuw voor ons." Konijnenbelt van het CDA wond zich op. Hij vond dat de wethouder dit voorstel met de Agrarische werkgroep had moeten bespre ken. De wethouder bleek daar wei nig heil in gezien te hebben: „Men sen steken hun hoofd niet vrijwillig in de strop. Bovendien zal de extra inspanning voor iedereen ver schillend zijn." Konijnenbelt wist te bereiken dat de bereidheid werd uitgesproken om binnen korte ter mijn een technische ambtenaren- commissie met de werkgroep te laten praten. Na vragen van Ep Oo- stra (D66) werd uitgelegd dat de inspanningsverbintenis zeker op naleving getoetst zal worden. Zo dra de verbintenis tot standgeko- men is maakt hij deel uit van de te verlenen Hinderwetvergunning. Sllllllll HllllllIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIH Benei ut c WSDEN - Aan de overkant zijn boerderij aan de terweg is het bos nog een complete ravage, in zijn door de winterstor- eind januari met wortel en W de grond gerukt. Twee binden later m maart heeft "dveehouder J. de Vnes te *en gekregen dat ditzelfde «wel eens het emde van zijn *drijf zou kunnen betekenen, ten ander soort ramp vol- zich, voor het niet des- ïdige oog nauwelijks waar- ombaar maar niet minder hoestend dan het natuur- =*eld, dat eens in de zoveel door de Nederlandse bos- a jaagt. De verzuring van de Osdense bossen is volgens -euwethouder Corri Ver- een van de ernstigste in herland. En stormschade is 5 'e herstellen, maar milieu- ^de nauwelijks. Vorig jaar wist de gemeente sisden de landbouworgani- uitbreidingen of nieuwe vesti gingen van agrarische bedrij ven, die in een straal van 500 meter gevestigd zijn in een na tuurgebied, niet meer zouden worden toegestaan. Ook werd bepaald dat alle bedrijven een hinderwetver gunning moeten hebben, zodat het voor de lokale overheid mogelijk wordt om milieu-ei- sen toe te passen. Bedrijven die nog geen vergunning had den, maar dit voor eind dit jaar aanvragen, zouden een een soepele behandeling van de gemeente krijgen, zo beloofde Verduin ook namens de ge meenteraad aan de boeren. De Vries had geen hinder wetvergunning en had er ook nooit een aangevraagd, omdat pas sinds het begin van de ja ren '80 milieunormen in de Hin derwet werden opgenomen. Sindsdien kregen de boeren pas te maken kregen met de nieuwe aangescherpte milieu regels. Voor de rundveehouderij werd een 'algemeen pardon' afgekondigd door middel van een Algemene Maatregel van Bestuur (AMVB), waardoor zij vrijgesteld zouden worden van het bezit van een Hinderwet vergunning. Die AMVB is er nooit gekomen en dus moest De Vnes er begin dit jaar ook aan geloven. Hij vroeg alsnog een vergunning aan bij de ge meente en rekende op het soe pele toekenningsbeleid dat was toegezegd. De gemeente hield haar be lofte en gaf De Vries deze maand een vergunning. De milieu-inspectie, de instelling die moet toezien op de uitvoe ring van de milieuwetten in Ne derland, was het hier echter niet mee eens. De Vries had bij de invoering van de Hinderwet geen vergunning aangevraagd en zijn bedrijf werd door de inspecteur beschouwd als 'niet bestaand'. Het gaat volgens re gionaal inspecteur Van Oos- tenbruggen, die vorige week een toelichting kwam geven aan de gemeenteraadscom missie Milieu, om een nieuwe vestiging in een straal van 500 meter van een zuurgevoelig bos. Het bednjf, dat volgens de eigenaar al meer dan 150 jaar oud is, zou dus gesloten moe ten worden. Het is voor De Vries moeilijk voor te stellen dat zijn bedrijf, dat hij 28 jaar geleden van zijn vader overnam, en dat in te genstelling tot andere agran- sche bedrijven, sindsdien niet meer is uitgebreid, aan die verzuring bijdraagt. „We kun nen niet geloven dat het niet goed komt," zegt zijn vrouw dan ook, die nauwelijks kan geloven dat de milieu-inspec- tie de zaak hoog zal spelen. „Ik heb altijd rundvee gehad en nooit aan intensieve vee houderij gedaan," zegt De Vnes zelf. „Toen ik het bedrijf van mijn vader overnam, heb ik de varkens, die hij hield, eruit gedaan. Ik ben zelf rund- veeliefhebber. Dat vind ik veel leuker om te doen. Ik heb sindsdien nooit uitgebreid Het bedrtijf is eerder kleiner ge worden." Zijn bedrijf van 30 hectare -- na moeizame discussies j te overtuigen dat zij meewerken aan het ^B^ubeleid van de gemeente. betekende concreet, dat pmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiilliniumiiiiyiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De boerderij van de familie De Vries hgt vlakbij een bos. De verzuring is daar zo groot, dat de milieu-inspectie het bedrijf wil sluiten. groot, heeft 50 volwassen run- E deren en hetzelfde aantal jong- vee. „De regels zijn de afgelo- E pen jaren steeds strenger ge- worden. Als ik 5 jaar geleden had uitgebreid, had ik waar- E schijnlijk zo een vergunning gekregen," zegt hij, terwijl hij verwijst naar de aangekondig- 1 de AMVB om zijn verzuim te verklaren. „Ik heb niets ge- E daan en vraag nu volgens de E regels een vergunning aan en ik wordt eruit gepikt alsof ik E een nieuw bedrijf wil begin- nen." Op dit moment houdt hij zijn vee in een wat in vakjargon E 'Hollandse stal' wordt ge- noemd. Het is een 'ouderwets' E systeem, want veel boeren E werken tegenwoordig met lig- boxen, waarbij de mest in kei- E ders wordt opgeslagen. De stal van De Vries is vrijwel E leeg, omdat het vee buiten in E de wei loopt. Enkele koeien staan of liggen nog binnen, E vastgelegd aan kettingen. Op E de vloer ligt stro. Aan de zij- kanten zijn goten, waarlangs de mest wordt afgevoerd. De E Vries gebruikt de mest voor eigen gebruik. Hij zegt dat hij bereid is om E maatregelen te nemen om te verzuring tegen te gaan, maar E dat hij niets kan doen zolang hij E geen hinderwetvergunning E heeft. „Volgens de milieu-in- E spectie besta ik immers niet- ,"zegt hij.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3