Jubileumbraderie De Biezenkamp druk bezocht Panorama Lisiduna Licht wisselvallig/ HET WEER IN LEUSDEN ,Een gebouw met allure" plaatselijk nieuws De telefoon rinkelde begin deze week regelmatig in mijn weerkamer. Vooral nit de agrarische sektor bespeurde ik enige ongerustheid over het verloop van het weer voor deze week. De onzekerheid werd ver hoogd, doordat het in Zee land in de vroegte licht re gende. Maar niet zelden laat ons land verschillende weerge- zichten zien en daardoor was een beroep op de regionale weerinformatie zeker ge rechtvaardigd. Er wordt op dit moment natuurlijk druk gemaaid en ingekuild. Perio den met regen of buien zijn in die fase zeer ongewenst. Echt stabiel en droog weer heb ik de landbouwers niet in het vooruitzicht kunnen stellen. De oorzaak is een de pressie, die voor anker is ge gaan in de wateren rond Schotland. Het systeem is omvangrijk en ook in de ho gere luchtlagen sterk ont wikkeld. Het houdt, samen met een krachtig hogedruk- gebied nabij de Azoren, een westelijke hoogtestroming in stand. Hierdoor kunnen rand- storingen van de depressie satie opleveren, maar een periode met zomers weer kan ik u nog niet in het voor uitzicht stellen. Daarvoor moet het hogedrukgebied be zit nemen van onze omge ving en later doorschuiven naar de Oostzee. Tijdens het naslaan van enkele KNMI maandover zichten, viel mijn blik op de zomer van 1783. In dat zeer fraaie seizoen, als afsluiting van een periode van acht warme zomers op rij!, werd in grote delen van Europa da gen achtereen een zwavel achtige nevel waargenomen. Vooral de roodachtige kleur van de zon maakte veel in druk. Het had waarschijnlijk te maken met hevige vul kaanuitbarstingen op IJs land. Door een nog weinig ontwikkelde nieuwsgaring werd de uitwerking van der gelijke natuurverschijnselen pas later bekend. Er heerste dan ook een grote angst on der de mensen. Nu zien wij ook wel eens een gekleurd hemellichaam, niet veroor zaakt door natuurgeweld, maar door luchtvervuiling en dat is even angstig. te; het toeziend oog van moeder m de draaimolen. dweilorkest hield de stemming er goed in onder het winkelend pubhek. i WOENSDAG 20 JUNI 1990 tot het vasteland van Europa doordringen. Hierdoor wordt het weerbeeld gekenmerkt door een lichte wisselvallig heid. Gisteren passeerde een dergelijke storing. Plaatse lijk kan dit enkele buien heb ben opgeleverd, mogelijk ook met onweer aangezien de bovenlucht aan afkoeling blootstaat. Vandaag lagen we aan de achterzijde van het front. Naast opklaringen kan er een lokale regen of onweers bui zijn gevallen. Donderdag verschijnt er een geniepige storing in Het Kanaal. Dat zijn gevaarlijke jongens, die voor verrassingen kunnen zorgen. Het zou mij niet ver bazen als er in die omgeving een flinke storm optreedt. Bij ons zal dit systeem wellicht voor een windtoename zor gen en de neerslagkansen zullen tijdelijk wat opleven. Tussen de bedrijven door zal de zon ook van zich doen spreken en het kwik kan best even boven de 20 graden op lopen. Dan spreken we van gematigd zomerweer, toch ook best bruikbaar voor re creatieve doeleinden. Tegen het weekeinde komt het Azo- renhogedrukgebied lang zaam weer uit zijn schuil plaats. Dat kan enige stabili- door Jan Versteegt 'iï/M I O "o 0_ O, bon OQ O°QO i °ocb 'o 00 De bradene van De Biezenkamp tijdens de nog rustige aanvangsuren. Later zou het beduidend drukker worden. IJSDEN - Saté uit de grootste koekepan van Nederland, leren js, poffertjes, stenen beeldjes en heel veel oranje attributen ren afgelopen woensdag te vinden in de kraampjes op de renkamp. Dit jaar organiseerde winkeliersvereniging de jenkamp voor de tiende keer een braderie. De bezoekers i deze braderie kwamen op hun tocht over de Biezenkamp er dan honderd kraampjes tegen. woensdaochtend kwamen I deelnemers al vroeg in de •end naar de Biezenkamp om stand op te zetten. Iemand die tfeding op de braderie aan de swilde brengen vertelde: .Ja. ik ben inderdaad vroeg. Maar ik dacht als je vroeg komt. heb je nog een kraampje te kiezen." Een typische braderie-attractie, die ook op de Biezenkamp niet ontbrak, was een kraam waarin en vlaams pratende heer voor vijf gul den een zak vol met Belgische spekken laadt. Op de vraag of de spekkenverkoper een echte Belg was kwam in rap vlaams het ant woord: ,,Uit België komt alleen m'n spek. Ik kom uit Holland maar ben wel gek. Ik heb namelijk een kale kop. Met een lege spekken- doos erop." Verder wist deze pseudo-Belg nog te melden dat de verkoop van z'n spekken voor Ne derlandse maatstaven helemaal met slecht was. Minder tevreden over de verkoop was een Amsterdammer met een kraam vol met oranje voetbalattri buten. ..Kijk mevrouwtje, weet u wat het is. Ze staan hier allemaal met oranje artikelen. Ik zit in de souvenir- en rageartikelen, maar hier zit elke hamburgerverkoper ook met wat oranje shirts bij z'n toko." De suggestie dat de slechte eerste wedstrijd van het Neder lands elftal spelbreker was. wuifde de verkoper weg: „Ach nee. dat is het niet. Die prestatie maakt echt niet uit. de mensen blijven wel kopen. Nee. het is echt die concurrentie die me vandaag nekt." Op enkele centrale plaatsen op de braderie lokten standwerkers de braderiebezoekers naar hun stand. De verkoper van een spe ciaal milieubewust en ambtelijk lederglans omschreef het Leus- dense publiek als: „Een moeilijk te overtuigen publiek. Ze kijken heel kritisch naar de demonstra tie. Meestal lopen ze daarna weg. om soms even later terug te ko men en te zeggen: „doe mij toch maar zo'n potje." In vaktaal spre ken we dan van een wachtlokaal- publiek. Een standwerker die heel veel bekijks trok was een man die een vlekkenoplosmiddel demonstreerde. Hij werrf dan ook inkt, ketchup, mayonaise, bosbes senjam en kogellagervet door el kaar in z'n broek, om het er daarna met een gelukzalig gezicht en vlekkenoplosser weer uit te poet sen. Een andere publiekstrekker was het melkpakken tillen. In de cata- goneën: mannen, vrouwen en jeugd tot 12 jaar moesten de deel nemers proberen zoveel mogelijk melkpakken op te tillen en te ver plaatsen. Er waren 400 melkpak ken aangesleept, waarvan er om acht uur 's avonds al 300 kapot wa ren. „Vooral vanmiddag ging het snel. Toen kwam de schooljeugd langs en die kneep de pakken achter elkaar kapot De "Mack" (een grote Ameri kaanse vrachtwagen) hoefde ook niet over een gebrek aan inte resse te klagen. In de vrachtwa gen was een informatiecentrum over ogen, bnllen en contactlen zen ingericht. Bezoekers konden hun ogen laten meten door één van de medewerkers van optiek Stots. Op het afschrift van die meting stond wel benadrukt dat het om een globale meting ging en dat het geen brilvoorschrift betrof. Naast de meting kreeg men ech ter een uitnodiging om een keer een uitgebreide oogmeting te la ten doen en een kortingsbon van 25 gulden op een bnl of lenzen. De oogmetingen waren erg in trek. Een medewerker vertelde: „Er stond om één uur al een rij mensen te wachten. En dat terwijl we pas om twee uur begonnen. Die mensen hadden er een uur wachten voor over. Het loopt hier echt storm. We hebben al meer dan 2000 oogmetingen verricht" De bezoekers werden op hun tocht over de braderie opgevro lijkt door zes hoempa-muziek spe lende meiden. Dit Nijmeegse or kest 'Zuuk-et-mar-uut' mar cheerde al spelend over de Bie zenkamp. „In Leusden hebben ze wachtlokaalpubhek, mevrouw." Naam: Ago Salverda Beroep: Woerdvoerder vereniging 'Eigen Huis', voorzitter lo kale omroep Leusden Favoriete plek: „Huize Den Treek" Jk vind dit in de eerste plaats zo'n fraaie plek omdat dit gebouw een enorme uitstralmg heeft. Het heeft -Ve, en ook een beetje vergane glone. En verder is de omgeving natuurhjk zeer fraai. Dat parkachtige dschap in de directe omgevmg van hotel Den Treek is heel erg mooi. Bovendien is het een heerhjke rèisterplaats voor als je bijvoorbeeld een eind gefietst hebt. Je kan hier prima op het terras zitten. Er is tengens één nadeel, en dat merkte ik ook weer toen deze foto gemaakt werd: Vhegtuigen. Die verstoren rust en de ambiance hier bepaald gewelddadig. ■Maar de omgeving van Leusden is sowieso erg mooi. Het landschap is hier erg afwisselend met unieke ■üiurgebieden. Ik denk bijvoorbeeld aan de Schoolsteegbosjes. Ik ben ergbhj dat dat gebied gespaard gebleven. Maar ook het Valleikanaal is prachtig. Eigeiüijk de hele Gelderse Vallei. Dat landschap is Ik vind het vresehjk dat dat gebied momenteel zo bedreigd wordt door de verzuring. nGelukkig ziet het er naar uit dat de onzahge plannen voor de verdubbeling van Leusden met doorgaan, ^zou naar mijn gevoel een onaanvaardbare aantastmg van het gebied betekenen. Wat dat betreft vind ik oplossing om de ruimte tussen Leusden-Zuid en Leusden-Centrum vol te bouwen veel beter te Opteren. We kunnen ons natuurhjk niet zo egoïstisch opstellen dat we zeggen dat hier helemaal niet 'ser gebouwd kan worden. Ik heb in mijn leven al op heel wat plaatsen in dit land gewoond. Ik kom uit Friesland en heb daar in f^kum en Leeuwarden gewoond. Daarna ben ik naar Breda gegaan, waar ik gestudeerd heb, en heb in enmgen en Gouda gewoond. Ik ben uiteindehjk heel bewust in deze omgeving gaan wonen. Mijn en zoon zijn hcht astmatisch en deze omgeving is vcor hen heel gezond. Het wonen hier bevalt me '■tipnma. Friesland bhjft nog wel trekken, maar dan vooral sociaal. Dat is logisch want je famihe en oude nden en bekenden wonen daar. Maar het is persé niet zo dat de tranen van heimwee me dagehjks over s vangen biggelen. Wat ik in deze omgeving wel mis is water. Ik ben gek op het Friese merengebied, omdat ik erg van nhouIn deze regio ben je eigenhjk aangewezen op de randmeren, maar daar moet je op goeie dagen ^Hijze van spreken eerst over zes surfplanken heenlopen om in het water te komen." Jfef gemeentebestuur heeft er veel aan gedaan om Leusden aantrekkehjk te maken voor de bewoners. y lof op zekere hoogte is dat ook prima gelukt. Op miheugebied heb ik de indruk dat men ook het nodige Bijvoorbeeld met het gescheiden inzamelen van afval loopt Leusden naar mijn gevoel niet echt ^eraan. Ik zou graag zien dat de gemeente op het gebied van de lokale omroep wat actiever zou Wen. Maar dat heeft met dit verhaal eigenhjk met zovel te maken, geloof ik.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7