Wordt geen Dwid, naar een Rad' Seat voor sn shirtje Miepie en Keessie zijn bijzondere Erfdieren I Gezocht: Hutbewoners! De Klimrakker heeft stem Geen ballet meer in De Heerd Charissa adverteert voor stickers leusda* hnnnfc dvies aan Leusdense skateboarders: krant LEUSDEN/AMERSFOORT - Ba sisschool de Klimrakker is de enige Leusdense school die mee doet met het muziekproject Voi ces dat is opgezet door het Steun punt Kunstzinnige Vorming Eemland. Dit steunpunt verzint allerlei lessen, voorstellingen en akties waardoor kinderen op ba sisscholen kennis kunnen maken met Tcunst'. Ditmaal met Voices. Voice betekent stem. Het project was bedoeld om allerlei moge lijkheden die mensen met hun stem hebben, te ontdekken. Aan het project Voices deden bijna dertig scholen uit de hele regio mee. Daaronder de Klimr akker. Acht weken lang zijn zij bezig geweest met zingen, praten, luis teren. Op 28 juni gaan de deelnemers van vijf scholen tegelijk, naar het thea ter De Lieve Vrouw in Amersfoort. Daar mogen ze kijken en meedoen met een optreden en zullen ze hun zelfgemaakte 'raptekst' ten gehore brengen. Het project Voices was bedoeld voor de leerlingen van groep zeven van de basisschool. Het project bestond uit het werken in de klas met lesmateriaal dat door het steunpunt was verzorgd. Bij de lessen werd veel gebruik gemaakt van cassetterecorders, moesten kinderen stemmen raden, zelf hun stem gebruiken door te schreeu wen, te fluisteren, te zingen, te hij gen, te mompen of te giechelen. Bovendien moesten ze luisteren naar muziek waarin stemgeluiden verwerkt zat. Niet alleen zingen, ook puffen, sissen, zuchten en la chen bijvoorbeeld. Ze mochten 'nonsensgedichtjes' maken, zingen op teksten als doe- bidoewa, al dan niet in solo, op muziek of in canon. Ze leerden iets over verschillende stemmen, zoals sopraan, tenor, alt en bas. Daar hoorden ook een interview bij. Kin deren moesten aan mensen vragen waarom, wanneer en hoe mensen zingen en of ze dat wel leuk vinden. De grote afsluiting vindt plaats op 28 juni. In het Lieve Vrouwe theater zal de vocal (dus zonder muzikale begeleiding) groep Exicon uit Echede optreden. Zij zullen 'vier radioprogramma's' spelen waarbij de kinderen m de zaal mee moeten doen. Daarbij hoort een quiz en komen heel veel grappen voor. Ook de leerlingen van de Klimrak- ker zal daarbij de stemverheffen. samen met de kinderen van de an dere scholen zal een meuw koor ontstaan en een 'eindeloos' raplied. LEUSDEN - Bijna honderd kinderen tussen de zes en veertien jaar zitten in Leusden op ballet. Allemaal gaan ze minstens eens in de week naar de Openbare basisschool de Heerd. Daar mocht Ilonka Bakker, na schooltijd, het 'speel-lokaal' ge bruiken om er balletlessen te ge ven. Acht jaar geleden heeft zij daar toestemming voor gekregen van de gemeente. Een jaar daar voor was ze met een klasje begon nen in kleuterschool de Wip Wap Toen deze kleuterschool werd op geheven, verhuisde Donka Bakker naar de Heerd. Eerst gaf ze les aan maar een paar kinderen. Tegen woordig is het een echte ballet school. Balletles knjgen van Ilonka kost geld: 275 gulden per jaar. Volgens de burgemeester en de wethouders is daarmee de ballet school een 'bedrijf geworden. En 'bedrijven' mogen met tegen beta ling van een lage huur, in openbare scholen zitten. De balletschool van Ilonka Bakker moet de Heerd uit. Waar volgend jaar de bijna hon derd kind een balletles moeten krijgen is nog niet bekend. Ilonka zoekt naar een oplossing maar heeft nog mets gevonden. LEUSDEN - Miepie en Keessie zijn samen met Vis, uitgeroepen tot de bijzonderste dieren van 't Erf. Dit hebben zij te danken aan de organisatoren van de Hamershof festiviteiten die een paar weken geleden een soort dierendag in het winkelcentrum een soort dierendag hielden. Arjan (7) en Enk (5) kwamen toen met hun twee roodwangschildpadden en hun goudvis met bak en al naar de dierenarts-keurmg toe. Volgens de organisatoren was dat bijzonder genoeg om Arjan en Erik afgelopen zaterdag vnjkaartjes te geven voor een bezoek aan de dierentuin in Amersfoort. De twee broers zijn daar natuurhjkbhj mee al snappen ze niet wat er nou zo bijzonder aan Miepie en Keessie, de roodwangschildpadden en Vis, de goudvis is. Het brengen van de dieren was met zo moeilijk, want de jongens wonen zowat m het winkelcentrum zodat ze maar een klem stukje hoefden te sjouwen. Dat was de moeite waard. Miepie en Keessie zijn het trotse bezit van Arjan. Hij geeft ze iedere avond een beetje te eten. De schildpadden staan m de huiskamer op een plekje waar Arjan ze goed kan zien. Want hoewel Arjan het hefste de hele dag rent en sprmgt, zit hij onverwacht graag dicht bij de bak te dromen. Dan verzmikdatze andere namen hebben en iets leuks doen. Bijvoorbeeld als ze boven op elkaar gaan zitten dat ze dan m het circus kunstjes aan het doen zijn. Of wanneer ze op de grote steen onder de lamp zitten te zonnen en dan van de steen af springen dat ze dan op vakantie zijn in een heel ver land waar het altijd heel lekker warm is. "Erik vmdt zijn schildpadden heel hef. Al vmdt hij het wel een beetje jammer dat hij ze niet mag pakken en aaien. „Ze zijn giftig"zegt hij. Dat is niet helemaal waar. Zoals de dierenarts hem uitlegde kunnen waterscluldpadjes, ziektes met zich meedragen waar ook mensen ziek van kunnen worden. Door ze aan te raken kunnen ze mensen besmetten. Daarom moet iedereen altijd goed de handen wassen nadat hij of zij een schildpad heeft vast gehad. Voor Arjan is de uitleg 'giftig' wel zo duidelijk. Daardoor komt hij niet m de verleiding om Mieppie of Keessie dood te knuffelen. Hij verwent ze op een hele bijzonder manier. Wanneer Erik een goede bui heeft, vangt hij een vheg voor zijn schildpadden. Die vinden dode vhegen nog lekkerder dan gehakt. Zij wel. Arjan mag van Erik niet voor zijn schildpadden zorgen. Arjan moet zorgen voor Vis. Vis heet vis omdat het een vis is. Dat is duidehjk. Raar is wel dat het een goudvis is, die bijna helemaal zilverkleurig is. Vis heeft maar een paar gekleurde vlekjes. Vis is mooi met zijn lange sluierstaart en zijn glanzende schubben waardoor hij wel van satijn of zijde hjkt te zijn. Wanneer het licht op zijn huid speelt kan Arjan er een heleboel kleuren in zien. Arjan vmdt zijn vis die rondjes draait in de kleine ronde viskom mooi. En de vis die hjkt Arjan te kennen want zodra zijn neus boven de kom verschijnt laat de vis ook zijn neus boven water zien. Wat zou hij denken;.hallo neus! of eten! ijllilllllllllllliillllllilllllllllillllllllllilliliiiiiiiliililiillllitlllllliiiiiiilillililliiiliiiiiiiiiiiliiliiiiiiliiliiiiliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiu: LEUSDEN - Aan het Valleika naal is een boomhut te vinden. Volgens een meneer is hij ge maakt door jongens 'van onge veer twaalf jaar oud.' Deze me neer heeft de bouwers of wa ren het alleen de bewoners, zien lopen maar kent ze verder met. Wie zijn het?! Dat is de grote vraag. De hut is stevig en zit heel hoog in een boom. Zo stevig dat hij de ergste stormen van dit jaar heeft overleefd. Zo hoog dat je je afvraagt hoe de jongens er bij kunnen komen. Het is een prachtige hut. Zo mooi dat wij graag willen weten wie hem gebouwd heeft. Zouden de huteigenaars zich alsjeblieft willen melden. Telefoon 946824 of 941495. Desnoods anoniem. ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllilllliliiiiiilillllliililliliililliiiilllllirn LEUSDEN - Bij iedere supermarkt kun je briefjes met zelfgeschreven mededelingen op hangen. Ook kinderen kunnen op deze manier, tussen de vrijmarkten door, dingen vragen en te koop aanbieden. Soms staan er mooie dingen op die briefjes. Dingen waarbij je weg kunt dromen.'Olifant te koop', stond er ooit en ook 'pikhouweel, weinig gebruikt' en 'student zoekt kamer, wasruimte niet nodig.' Zulke advertenties geven te denken. Waarom vraagt iemand iets te koop? Of waarom wil iemand iets verkopen? Hoe komt iemand op het idee? Allemaal vragen die er toe leidde om één van de adverteerders op te zoeken. Charissa Blom (13 jaar) vroeg om stickers, dessnoods tegen betaling. Chansse Blom spaart stickers. Ze heeft er zeker vijfhonderd, plus tientallen kleintjes, 5 stickerboekjes en precies 42 'fantasystickers'en 'hologrammen'. Ze wil er meer en liefst bijzondere. 'Gewone' waarop een bepaald merk staat of de naam van een winkel, die spaart ze niet. Nee, het moeten stickers zijn waarop leuke plaatjes te zien zijn. Zoals de troetelbeertjes, snoopy, andere diertjes, plaatjes die glimmen of grappig zijn. En Coca-cola, Veronica en levis mogen ook. Dat zijn toch merken! Ja maar volgens Charissa, hele bijzondere merken die wel leuk zijn en in. Charissa begon ruim een half jaar geleden pas goed. Voor die tijd had ze de stickers die ze kreeg ook wel ingeplakt in een schrift, maar ze was nog niet fanatiek. Dat werd ze pas toen de 'fantasystickers' in de handel kwamen Je kon ze kopen per pakje waarbij aan de buitenkant met te zien was. welke er m zaten. De stickers van Snoopy bestonden uit een puzzel die je bijelkaart moest zien te krijgen. De zilverkleurige fantasystickers verschenen in sene. Charissa kocht heel wat van die zakjes voor vijf en zeventig cent. De dubbele ruilde ze vooral met vriendin Sanneke. Niet alle stickers zijn gekocht. Charissa struint de rommel- en vrijmarkten af en is weieens bij optredens met veel gastvrouwen en stickers van omroepen zoals Veronica. Alle stickers worden, compleet met achterkant, in een boek geplakt. Door de achterkant mee te plakken kan ze de stickers blijven gebruiken. Een hele enkele keer offert ze weieens een sticker op. Soms versiert ze er een hele lieve brief mee „als het postpapier een beetje saai is." of krijgt een cadeaupapiertjes iets extra feestelijks door een sticker. De allermooiste sticker wijst ze zonder aarzeling aan. Een glimmende papagaai die uit mozaik lijkt te bestaan. De gekste vindt ze de 'ondeugende' stickers van de Garbage Pail Kids, die werkelijk verschrikkelijk gemene, enge en idiote dingen uithalen. De lelijkste? Die heeft ze niet, want die gooit ze gewoon weg. Chanssa heeft de advertentie gezet om aan meer stickers te komen. Knijpbeestjes en parfumflesjes spaart ze ook. Wie wil ruilen of van zijn verzameling af wil, kan bellen met 946824 of 941495. [SDEN - Morgen is het zover. Op donderdag 28 juni 1990 om [COr 's middags zal wethouder Vroon de skateboardbaan in den openen. Zeker vijftig Leusdense kinderen zullen met skateboard in de aanslag klaarstaan om zodra de opening t demonstratie achter de rug is, de baan in bezit te nemen, jn vast van plan Leusden te laten zien wat ze kunnen. Maar aan is niet alleen voor deze vijftig. Veel meer kinderen jen door deze baan een veilig plekje om een echte RAD te den. Wat een echte RAD is volgens het Skater 'woorden- Ie1 iemand die gewoon een hartstikke goede skater is. Om rAD te worden en geen Dwid (het tegenovergestelde dus) rt hierbij een snel cursus skaten. j Dv/id houdt zich niet aan de ;heidsregels, onderhoudt zijn 'ofwel skateboard niet en is sportief omdat hij geen reke- houdt met zowel de andere s als de mensen zonder wiel- r.der hun voeten. Een Dwid is gierstaal zo ongeveer de ste stommerd die iemand kan Wordt dus geen Dwid maar lad. ■ie skaters spreken een eigen aann heel veel Engelse woor- oorkomen. Voor wie donder- sts wil begrijpen van hetgeen verwachten Rad's met elkaar eken, hierbij een paar ter- Ze zijn overgenomen van de rdie is samengesteld door de ing Consument en Veiligheid. ?,-er straks meer. is het opgeven van een truc met opzet laten vallen. Een balen dus maar wel kiezen veiligheid omdat een truc etten terwijl je weet dat bij- eeld de afzet niet goed was, igevaarlijk kan zijn. worden de hellingen, rechte s en bobbels genoemd die [skateboarden gebruikt kun- iorden en overal in de ge- e te vinden zijn. Wie de opzoekt doet aan streetska- :eetskaten is wat anders dan ikaten. Streetskaten is vol- katers zoiets als het basison- s terwijl rampskaten meer ddelbare school is. te skaters raden beginnelin- x de eerste begmselen zoals ]y, op een rustig plekje in te n. Een echte skater valt lie- sn zijn skateboard doordat uc mislukt dan doordat hij len auto wordt aangereden, rste heet 'kan gebeuren', het is 'gewoon stom.' Voor het n zoeken echte skaters veili- kken op. OUy is overigens het zonder i opwippen van de skate- Op een ramp zijn meer trucs kunstjes mogelijk. Zoals bij- leld de frontside air. Hierbij draai je met de rug naar de baan tijdens het skaten. Bij de Lean air pak je de voorzijde van de deck met de rechterhand beet, liefst tij dens een frontside air. Trucs moet je langzaam leren. Stukje voor stukje uitproberen en inoefenen. 'Opbouwen' noemt een echte ska ter dit. Skaten kan niemand je leren. Je kunt kijken naar voorbeel den maar moet het zelf doen. Stapje voor stapje. Een echte Rad heeft 'stijl'. Dat betekent dat ongeacht wat hij doet hij het op een bijzonde re manier doet. Het streven van iedere skater is het maken van 'ze ro gravity" wat zoiets betekent als onvoorstelbare skatesprongen. GEVAAR Skaten is niet zonder gevaar. On langs starte de stichting Consu ment en Veiligheid daarom een aktie om de skaters te informeren hoe ongelukken te voorkomen zijn. Veel van de gegevens in dit artikel zijn gehaald van de mooie poster, door deze stichting uitgegeven. De poster is gratis te halen bij veel speelgoed- en skateboardwinkels of bij de genoemde stichtmg op te vragen. Postbus 75169, 1070 AD Amsterdam. De Stichtmg Consument en Vei ligheid meldde onlangs dat m 1989, 3500 skaters in het ziekenhuis be landden. De meeste slachtoffers zijn tussen de tien en vijftien jaar en hadden hoofwonden of ergens wat gebroken. Dat waren nog maar al leen de ernstigste gevallen. De er varen skaters weten wat een 'hip per' is, namelijk een beschadiging aan de heup en spreken van 'road rash' wanneer ze het over schaaf wonden hebben die hadden voor komen kunnen worden door het dragen van beschermmiddelen De beschermmiddelen die ie dere skater behoort te dragen zijn een helm, en beschermbanden rond ellebogen, polsen en kmeen. Op ramps zoals op de Leusdense gekregen (en twintig gulden voor de club voor iedere sporter die meeliep.) De kinderen kwamen in sport- kleding, dat wil zeggen: onder hun regenkleding. Terwijl de bijna ze venhonderd kinderen stonden te wachten op vertrek viel de regen met bakken op hun hoofden neer. Velen werden nat, erg nat. Het was bijna vijf uur toen de optocht bij het Seatgebouw aankwam. Binnen in het gebouw had de Spaanse direc teur gesproken en de Nederlandse importeurs meneer Pon Een im porteur zorgt dat de Spaanse auto's in Nederland verkocht kunnen worden. Seat is naar Leusden verhuist vanuit Heemstede. Daarom waren een aantal marathonlopers in Heemstede op weg gegaan om 'het olympisch' vuur naar Leusden te brengen. Op een videofilm was binnen te zien hoe de tocht verlo pen was. Daarbij werd met veel grappen commentaar geleverd door een Belgische komiek. Pre cies toen de video film was afgelo pen kwamen de marathonlopers de hoek omzetten (waarachter ze waarschijnlijk hadden staan wach ten op het seintje dat gegeven werd door de walkie talkie.) Zij werden ontvangen door de herau ten van de gemeente Amersfoort. De sporters leken met verbazing te kijken naar al die deftig geklede mensen die uit de hoogte naar ze keken. Letterlijk natuurlijk, met fi guurlijk. De muziek speelde hard maar toch viel op dat alleen een groep Roda voetballers luidkeels zingend langskwam. De rest hep op hun dooie gemak. Terwijl de gasten begonnen aan de lekkere hapjes die binnen werden klaarge zet, Üepen de honderden kinderen de weg terug. Eenmaal weer bij het Roda ter- rem was men wel toe aan het be loofde ijsje of het glaasje drinken. Het uitdelen van de t-shirts met daarop het symbool van de Olym pische Spelen in Spanje erop (een soort olifant die wat raar in elkaar zit) had nog heel wat voeten in aar de. De organisatie had er zeshon derd meegenomen, dat was min stens honderd te weinig. De rest komt later. Met een t-shirt dat waar schijnlijk over vijftien jaar zal pas sen gingen de kinderen nat, moe maar bijzonder tevreden tegen ze ven uur naar huis. Seat is welkom, lopen met je club is best gezellig. yyOfNSDAG 27 JUNI 1990 half-pipes zijn ook heupbescher mers aan te raden en stevige hand schoenen. Goede halve hoge schoenen geven met alleen stevig heid maar voorkomen ook enkel blessures. Alle redenen die worden aange voerd om te zeggen dat deze din gen met nodig zijn, zijn ronduit on zin. Je kunt niet slecht en niet goed genoeg zijn om het zonder die din gen te kunnen. Mensen zonder be schermingsmiddelen zijn 'Dwids', zij zullen er nooit bij horen. Een skater heeft overigens alleen wat aan zijn beschermingsmiddelen wanneer deze van goede kwaliteit zijn en goed passen. Ze moeten voortdurend op hun plaats blijven maar mogen met te strak zitten. Een beetje skater valt per dag minstens vijftig maal. ONDERHOUD Skaten gaat pas goed als ook de voorbereidingen goed waren. Daar hoort het goed onderhouden van de skateboard bij. Een skater moet regelmatig controleren of alle schroeven en moeren van zijn ska teboard stevig vast zitten. De plank, of m skaterstermen: 'the deck', mag aan de bovenkant met te glad zijn en mag uiteraard geen scherpe randen of hoeken, laat staan splin ters of breuken hebben. Scherpte en splinters zijn weg te schaven. Breuken betekent onherroepelijk het emde van de deck. Een breuk kan levensgevaarlijk zijn bij het neerkomen of draaien. Een skater moet voor iedere keer dat hij gaat skaten zijn 'trucs' goed afstellen. Dit zijn de wielstel- len waar de wielen aan vast zitten. Voor op een rampbaan moeten de trucs wat vaster zitten als voor op straat. Wie veel skate moet onge veer om de twee a dne maanden de truckrubbers vervangen. Zodra de wielen rammelen moeten er meuwe lagers in. Proberen de la gers 'te smeren' met olie heeft wei nig zin. Beter is het om de lagers en wielen regelmatig droog te blazen met behulp van een haarfohn of er wat grafiet in te doen. Met een goed onderhouden skateboard worden veel ongeluk ken voorkomen. Ovengen: skaters roepen altijd dat skaten een sport is. Ze hebben gelijk maar bij sport hoort wel conditie. Wie wil skaten en niet wil spelen zal dus moeten zorgen voor een goede conditie en voor hij of zij de baan op gaat de spieren moeten losmaken door een warming up. GET RAD with the right protection. van de deelnemers voordat de parade begint. IEN - Honderden kinderen liepen twee avonden voor een a een shirtje maar vooral voor 'hun club'. Zij moesten ven' ter gelegenheid van de opening van het nieuwe win Leusden waarin Seat auto's verkocht worden. Seat in aans merk. De directie van Seat sponsort de Olympische die in 1992 in Spanje worden gehouden. Ze denken ^waarschijnlijk zoiets van „wanneer wij aardig zijn voor rs, zijn de sporters vast aardig tegen ons en vinden ze rato's ook leuk." Vandaar dat Seat in Leusden verwel- werd door 23 sportclubs van Leusden. Van iedere club een aantal sporters mee in een grote optocht vanaf het fcrrein naar het nieuwe gebouw bij de Klokhoek en weer Terwijl de fanfare speelde, een meneer van alles over de vertelde en de hoge gasten waaronder veel Spaanse a op het terras toekeken, liep de lange stoet voorbij: voor ben voor het shirtje. goede moment hield de hand de stoet langs zag trekken, Terwijl de parade langs beseften hoeveel de kinderen fes van het nieuwe gebouw daarvoor al gedaan hadden. De :*en zelfs heel aarzelend avond voor de opening hadden ze *etje Maar weinig mensen een uur gelopen om te oefenen. Op Sn mooiste jurken en pak- de feestdag zelf stond iedereen om &en champagneglas in de kwart voor vier paraat. De volwas senen van de clubs hadden van Seat een blinkend wit trainingspak

Leusder Krant | 1990 | | pagina 11