8B usder krant )mstreden Humana mag izamelen in Leusden Klachtenregen over oefening Soesterberg 'Voor ons is de grens bereikt' mm andalen doen aan afvalverwerking Wedstrijd tractoren gaat door BDU eveel aan strijkstok bij 'De zak van Max' Autoradio gestolen I Deze week in de Leusder Krant Commissie gaat zich bezighouden met geluidsoverlast basis MO» B KEISTAD B.V. Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Politie lost ttibraken op Tl' LIESHOUT Gratis leren WK-bal als u voor ons scoort. Zie opgave bon elders in dit blad. WEKELIJKS OP VRIJDAG PRESENTEREN 5 OFFICIËLE AUTODEALERS U HUN MOOISTE INRUILWAGENS EXCLUSIEF EN KLEURRIJK OP DE KABELKRANT. MITSUBISHI DEALER MOLENAAR CITR0ËN Konijntje m De Wetering HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV WOENSDAG 27 JUNI 1990 - 22e JAARGANG NO. 9 ■mge mensen hebben zo hun eigen ideeen over afvalverwerking. De Deense organisatie Humana heeft op iant al punten m Leusden houten boxen staan voor de inzamehng van gebruikte kleding. Een deel wordt tocht m de winkels die Humana in een aantal steden heeft en de rest wordt op milieuvriendelijke manier ïïerkt Al eerder werd een box bij de bibliotheek m brand gestoken en deze week moesten twee containers ontgeldqji. Een werd m de Kooikersgracht gegooid en de andere werd in brand gestoken. Op deze manier ide ingezamelde kleding ook verwerkt worden, maai het is niet de meest miheuvriendehjke methode. 5DEN - 'De zak van Max' zal Har geen gebruikte kleding f!a ophalen in Leusden. Vori- Rek besliste de gemeente dat instelling geen vergunning bijgen voor haar kledingin- lllllllll III III Mil III II III II III llll III III II lllll llli HJSDEN - De politie heeft E Hlangs een serie inbraken, *»rnamelijk in De Hamers- tof. opgelost. Vier inwoners E ^Amersfoort, in de leeftijd 20-22 jaar, hebben de in-E aken bekend. Het viertal werd a an ge tonden naar aanleiding vanE #n inbraak in het gebouw tonde Coöperatie aan de Ha- fcrsveldseweg. Daarbij E brd een aantal van hen op| Werdaad betrapt. Nader- find bleek men nog veel teer op de kerfstok te heb-| ■tol- In samenwerking metE "n aantal medeplichtigen E 'ttden onder meer vier win- iels in De Hamershof be-Ë 'tokt. Eén zelfs meerdere E ^en. Daarnaast bleek het| •sital ook een autokraak opE geweten te hebben. E He politie schat dat bij de taken goederen ter waar-E 'an 20.000,- a 30.000,-1 3 weggenomen. De gesto- goederen vonden hun naar helers. Enkele daders n inmid- voorgeleid aan de Offï-E bvan Justitie. g|iiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiii^ zamelingsactie. Leusden heedt zich hierbij laten adviseren door het Centraal Bureau voor de Fondsenwerving, die van de cha ritatieve instellingen in Neder land de boekhouding controleert en kijkt of het nagestreefde doel wel voldoet aan de eisen van het bureau. Bij 'De zak van Max' zou volgens het bureau te veel geld in de organisatie blijven zitten en te weinig geld zou besteed worden voor het 'goede doel'. Onlangs verlengde de gemeente op advies van het bureau wel de vergunning van de van oorsprong Deense stichting Humana, hoewel deze instelling door een aantal pu blicaties vorig jaar in het weekblad Vrij Nederland in opspraak kwam. Volgens Vrij Nederland zou Huma na uit zijn op het behalen van winst en zich met zozeer bekommeren om het welslagen van de projecten waarvoor zij onder meer in Neder land kleding inzamelt. „Vnj Nederland kan zijn be schuldigingen met echt hard ma ken," zegt een woordvoerder van het Centraal Bureau voor de Fond senwerving. ,,Onze ervaring is, dat wij alle gegevens die wij aan Huma- LEUSDEN - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag uit een auto, die geparkeerd stond bij de Klaveet in Achterveld, de hi fi-installatie weggenomen. Bij te rugkomst miste de eigenaar, een inwoner van Scherpenzeel. een ra dio/cassetterecorder. een booster en een stel speakers. De geschatte waarde van de apparatuur is 1.000,-. na vragen ook krijgen. Deze orga nisatie knjgt van ons dan ook het voordeel van de twijfel." Het ver schil tussen Humana en 'De zak van Max' zit volgens de woordvoerder in de netto-opbrengst per kilo in gezamelde kleding die beide in stellingen overhouden, nadat alle kosten voor de organisatie van de acties verwerkt zijn „Wij hebben ons beleid wat be treft de kledinginzamelingsacties over een andere boeg moeten gooien. De prijzen op de markt van gebruikte kleding schommelt nog al de laatste jaren Daarom zijn we gaan kijken naar de netto-op brengst. Die is bij Humana hoger dan bij 'De zak van Max'. Op deze manier oproberen we te zorgen voor enige competitie tussen de verschillende organisaties, die op deze manier gestimuleerd worden zo efficiënt mogelijk te werken." (advertentie) JNTEfVMEUBEL Hamersveldseweg 22 3833 GP Leusden tel. 033-941331 ALLES VOOR UW WONING: TAPIJT-GORDIJNEN- MEUBELEN-SLAAPKAMERS LEUSDEN/SOESTERBERG - De grootscheepse Navo-oefening, die de afgelopen week onder meer op de basis in Soesterberg werd gehouden heeft een stortvloed van klachten opgeleverd. Op de basis kwamen ruim 220 klachten binnen, die aantoon baar betrekking hadden op de Navo-oefening. Ruim 100 daar van waren afkomstig uit Leusden. Tegelijk met de Navo-oefe ning werd een gewone basis-oefening gehouden. Als de klach ten daarover worden meegeteld ligt het aantal nog aanzienlijk hoger. Na donderdag, toen beide oefeningen nog in volle gang waren, telde de basis al ruim 260 klachten. Een woorvoerder van de basis verklaarde desgevraagd zich voor te kunnen stellen dat deze cijfers nog geen reeel beeld geven van de hoeveelheid klachten: „Wij heb ben het de afgelopen dagen zo ver schrikkelijk druk gehad, dat er on getwijfeld mensen zijn geweest die ons niet hebben kunnen bereiken." Volgens Soesterberg zijn er aan zienlijk meer klachten binnen ge komen dan gebruikelijk tijdens dit soort grootscheepse oefeningen. „Een verklaring daarvoor kan zijn dat het Amerikaanse squadron, dat hier gestationeerd is geweest, vloog met F-15 straaljagers, die wa ren uitgerust met een nieuw type motor. Die zijn aanzienlijk luid ruchtiger dan de oudere. Dat is de mensen ook opgevallen, hebben we gemerkt. Men gaf vrij precies het verschil tussen de twee soorten vliegtuigen aan." De oorzaak van de klachten is een grootscheepse internationale Navo-oefening geweest, Central Enterprise genaamd, die in de ge hele Benelux. West-Duistland en Denemarken werd gehouden. De oefening duurde een week. tot en met afgelopen vrijdag Daarnaast was er ook nog een basisoefening gaande, ciie donderdag weiu beëindigd Aan de Nato-oeferunq namen troepen deel uit Nederland, Belgie, Frankrijk, West-Duitsland, Dene marken, Groot-Brittanie, Canada en Amerika. „Het doel daarvan is de samenwerking te bevorderen", aldus een woordvoerder van de basis. De oefening betekende dat er tussen zeven uur 's morgens en ze ven uur 's avonds lager gevlogen mocht worden dan gebruikelijk. „Maar steden en grotere woonker nen moeten daarbij zoveel moge lijk worden vermeden", aldus Soesterberg. Mevrouw Vissers uit Leusden beweert op de basis geen gehoor te hebben gevonden voor haar klacht. „Toen ik belde werd er erg boos gereageerd. De man aan de telefoon beweerde dat ik wel zou worden teruggebeld en legde toen de hoorn erop. Tot nu toe heb ik mets meer gehoord." Op de basis werd bevestigd dat de klachtentelefoon roodgloeidend stond. „En dan kan het voorkomen dat mensen zich met correct be handeld voelen", erkent een voor lichter. „We registreren echter elke klacht en die wordt seneus in behandeling genomen." Mevrouw Vissers: „Het is echt heel erg en volgens mij gaat dat al we ken zo. De ramen staan soms te denderen in de sponningen. En als ik aan het bellen ben als er een vliegtuig overkomt, kan ik me met meer verstaanbaar maken. Ik heb op dit moment kleinkinderen te lo geren, die 's middags huilend wak ker worden van de heme. Woens dag telde ik wel zestig vliegtuigen die laag overkwamen." Ook op het gemeentehuis werden klachten ontvangen. „Er zijn deze week zeker al tien mensen hier geweest. Wij verwijzen echter door naar de basis", aldus een voorlichter. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimmiiiim^ mui ill mui mil ui mil mi nullum ui hi mm in iiiii in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ui iiiiiiii in iiiiiMiiiiiii 1 Rapport De Smidt: „Bouwen in Flevoland 1 geen alternatief voor Eemland. Pag. 3 1 Tijs Rolle neemt zitting in klachtencommissie 1 Soesterberg. Pag. 5 Raadsleden op excursie in Leusden. Pag. 7 Dick Pasker nam deel aan de Whitbread- zeilrace. Pag. 8 TÏiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirn LEUSDEN - De Trekkertrek- wedstrijden zullen volgens een groep vrijwilligers toch plaats gaan vinden. De gemeente be sloot deze week geen vergun ning meer te verlenen, omdat de wedstrijden geen historisch aspect kennen. In het kader van een verscherpt milieube leid vindt de gemeente dan ook dat juist dit soort wedstrij den eigenlijk niet meer in deze tijd past. Een uitzondering geldt voor de activiteiten die al van 'oudsher' worden georga niseerd, zoals de Klaveet Po- wervalleywedstrijden. De ge meente wil daar vooralsnog geen verbod op leggen. De organisator van de trek- kertrekwedstnjd is hevig te leurgesteld. „Eind april werd ons gevraagd binnen vier da gen de aanvraag in te dienen, zodat er snel beslist kon wor den. Sindsdien is het stil geble ven bij de gemeente, totdat nu opeens veertien dagen voor de grote dag de hele zaak wordt afgeblazen. Dat vinden wij geen stijl en knap brutaal van de gemeente. In allerijl is nu echter besloten ons niets meer van de gemeente aan te trekken en een ding staat vast: de wedstrijd gaat door. Welis waar niet meer door ons geor ganiseerd, maar een groep vrijwilligers heeft de zaak op de schouders genomen. Politie of geen politie: wij gaan van start met de wedstrijden. De plaats is ook al bekend, maar wordt nog even geheim ge houden. De gemeente heeft ons weken aan het lijntje ge houden, maar dat pikken wij zo maar niet." Organisator PJGU (plattelands jongeren gewest Utrecht) heeft officieel de handen van de wedstrijden afgetrokken, maar uit deze club is een groep vrijwilligers opgestaan die de organisatie heeft overgeno men. Een van hen: „Wij weten dat wij een politie-optreden nskeren, maar het is toch met terecht dat wij zo lang aan het lijntje worden gehouden, ter wijl men wist dat de organisa tie in volle gang was. Nee, de gemeente is goed fout bezig in deze zaak er. dat zal zij op haar brood krijgen. Wij gaan door!!" LEUSDEN - Kritiek en verwarring is er bij de leden van de commissie die zich namens Leusden bezig gaan houden met de geluidsoverlast die de luchtmachtbasis Soesterberg veroor zaakt. Kritiek op de provincie Utrecht, die er wel voor gezorgd heeft dat er eindelijk een klachtencommissie komt voor de herrie die gevechtsvliegtuigen van de luchtmachtbasis Soes terberg regelmatig veroorzaken, maar niet zorgt voor duidelij ke informatie. „Wij worden overstelpt met informatie, dat bol staat van de vaktermen, waar wij niets van begrijpen," zegt Tijs Rolle, die namens de Leusdense bevolking in de commissie zit. Een treffend voorbeeld daarvan viel te beluisteren aan het begin van de persconferentie, waarin de commissieleden wer den voorgesteld. Wethouder Corri Verduin, eén van de com missieleden, had het over Kosteneenheden. Rolle dacht dat het over geld ging, maar het bleek te maken te hebben met profes sor Kosten, die in de jaren zestig een rekeneenheid had ontwik keld om geluidsoverlast te berekenen. Verwarring is er over de taken plannen aan te passen en bijvoor die de commissie moet gaan ver vullen. „Zijn we nu een 'artikel 21- of een 'artikel 28'-commissie," is één van de vragen die de commis sieleden zich stellen. De artikel nummers verwijzen naar de passa ges in de luchtmachtwet, waarin de bestrijding van geluidsoverlast door militaire vliegtuigen worden behandeld. In het eerste geval (ar tikel 21) gaat het om het vaststellen van de geluidszonering, de grens waarbinnen de overheid verplicht is maatregelen te treffen voor de mensen die binnen het gebied wo nen. Dat kan variëren tot het geven van geld voor geluidsisolatie in de woningen tot het slopen van huizen, omdat isoleren niet meer helpt. Ook kunnen gemeenten gedwon gen worden hun bestemmings beeld woningbouw in een bepaald gebied niet (meer) toe te staan. Als die zones zijn vastgesteld, krijgt de commissie een andere status (arti kel 28). Haar werk verandert m de behandeling van klachten over geluidsoverlast. Als het aan wethouder Verduin ligt, worden beide commissies overbodig gemaakt door de lucht machtbasis gewoon te sluiten. .We zitten hier in een overbevolkt ge bied met veel natuurgebieden, maar ook met veel geluidsoverlast. Het is niet alleen de basis, maar ook de A 28, die veel intensiever ge bruikt wordt dan verwacht werd en binnen de gemeentegrenzen ligt ook het oefenterrein op de Leus- derheide. Het ministerie van De fensie heeft dit gebied aangewe zen als Compagnie Oefen Terrein (COT). Dat betekent dat er 25 tanks tegelijk mogen oefenen. Eén tank maakt al een hoop lawaai, dan kun je wel nagaan wat het betekent als er 25 rondrijden. Die opeenhoping van geluidsoverlast kan met meer Voor ons is inmiddels de grens bereikt." Of zij haar zm zal krijgen, is nog maar de vraag. Het werk van de commissie is met gemakkelijk ge maakt Eerst moeten de mensen die zich tot de commissie wenden, duidelijk gemaakt worden dat de verantwoordelijke instanties m Den Haag zitten en dat de commis sie met meer dan een doorgeefluik van de klachten kan zijn. En ook de communicatie met die verantwoor delijke mensen op Defensie zal niet van een leien dakje verlopen. „We staan tegenover een aantal deskundigen van Defensie die al les over geluid weten en die ook nog eens de beschikking hebben over gegevens, waar wij geen toe gang tot hebben," zegt Verduin. Als voorbeeld geeft zij de vaststelling van de zones, waarover de com missie zich in eerste instantie moet buigen. „Deze zones zijn geba seerd op gegevens die in 1974 zijn vastgesteld. Inmiddels zijn er ande re vliegtuigen op de basis geko men. Toen waren het nog Starfigh- ters en nu gaat het om dubbelmoto- rige F 15 's. Wij knjgen echter geen gegevens over de berekening van de zones, omdat het volgens Defen sie om militaire geheimen gaat. Zo kunnen we natuurlijk nooit vol doende tegenspel geven. Om die reden functioneren gelijksoortige commissies in Hilversum en Eind hoven met. Wij moeten oppassen dat wij met in dezelfde situatie be landen." De eerste aanzet tot mislukking is overigens al gegeven. De leden van de commissie zijn niet alleen afkomstig uit Leusden, maar ko men uit alle gemeentes die m de geluidszones zijn gelegen. De eer ste bijeenkomst is op 2 juli in Soes terberg, minder dan een week na de installatie van de Leusdense le den. Dan moeten ook de eerste bezwaarschriften in behandeling worden genomen. De commissie leden zien elkaar op die bijeen komst voor de éérste keer Op 7 september dient er aan het ministe rie van Defensie gerapporteerd te worden. Het ministerie heeft zelf zes maanden de tijd om te reage ren. Zij hoeft het advies van de commissie niet over te nemen, maar kan het naast zich neerleg gen. Het ziet er dus met naar uit dat Leusden, die de afgelopen twee weken een grootscheepse NAVO- oeferung heeft moeten verduren, op korte termijn van de geluids overlast verlost zal zijn. (advertentie) TjOe (advertentie) Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel 033-630304 Donderdag Koopavond □e speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershot. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten - gordijnen - dekbedden dekbedhoezen - toilet- en badkamerkleedjes - karpetten - tafekleden zonwering douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix - Gardisette Jap Tulipan Forbo Desso Boras enz. INTERIEURVERZORGING VAN KERSBERGEN t Erl 5. nnasl Hcm.v leusden-C Tclcloon 033-946611 'llllll IIIIIIII IIIllllIIIIIIIIIII II IIIIIIIIIII llll IIIII III ll'l 1 GELUIDSOVERLAST: 1 ...„Leusden laat van zich horen"... mHlIHlUHIUHIHHIIIIHIUIIHIIIIIIUIIHIHIIIIIIIIr

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1