Jouwen in Flevoland geen ilternatief voor Eemland Er wordt nog steeds te hard gereden' Ileiisder krant Rolstoeler ontsnapt aan ernstig ongeval Ironken Leusdenaar et geloofwaardig Duurzaam bewoonster Kuperssingel vindt drempels overbodig Messor De Smidtkom t met langverwacht advies: Dieven gepakt Koetshuis WOENSDAG 27 JUNI 1990 plaatselijk nieuws 3 IMERSFOORT - Professor Dr. M. de Smidt, verbonden aan Rijksuniversiteit Utrecht, ziet wel mogelijke bouwlocaties in dsgewest Amersfoort. De door Gedeputeerde Staten van echt genoemde overloop naar Flevoland ziet hij nog niet als jmatief, mede door het ontbreken van goede verbindingen. Daar zou pas na het jaar 2010 sprake van kunnen zijn. De deskundige op het gebied van Ruimtelijke Ordening werd om advies gevraagd door het intergemeentelijk samenwerkings verband Eemland. Het rapport omvat een analyse van wonen, werken en vervoer in het gewest. advies, op basis van algeme- regionale sociaal-economi- lendensen, is klaar. Zijn visie ntelijke perspectieven voor Jand' zal echter pas na de zo- vakantie worden behandeld in verschillende Eemlandge- nten. Eerst zullen de colleges Ie RO-wethouders hun stand- bepalen. In afwachting van wilde nog niemand een ce geven, alleen de gemeente maakte het rapport voortijdig tbaar, omdat men het er niet eens was. Het gewest zal ook later een standpunt bepalen, eplande bespreking op 4 juli taande gaat niet door. HAND persoonlijke visie van De |t werd met veel belangstelling moet gezien, ook door gede erde A. Schapenk. De gede erde presenteerde onlangs de van de provmcie op de Ruim- Ordening op langere ter- De vaststelling van de Per- tievenschets RO tot 2015 deed d stof opwaaien. Emd vong verscheen de voorloper 'Spo- tiaar de Toekomst', deze nota I gevolgd door 'De Toekomst kend' «nteel ligt deze ontwerp-nota isie op alle gemeentehuizen, in hhotheken en op het provm- üs. Iedereen die een mening over de toekomstige woiung- edrijfsbouwlocaties kan nog 1 september as. schriftelijk eren. idvies van professor De Smidt ook deze individuele ïnspre- op weg helpen. Het wijkt op tollende plaatsen af van de nciale uitgangspunten. Het ort begint met een analyse van •volking. gewest Eemland telde op 1 n 1S90 263.003 inwoners, men icht in 1995 275.970 en in het Q00 282.270 mwoners. aat in gewest Eemland om de htse gemeenten Amersfoort, Bunschoten, Eemnes, Leus- Soest en Woudenberg Volgens professor De Snudt zou er in Leusden-Zuid aan weerszijden van de Ponlijn gebouwd kunnen worden. (streekplandeelgebied Noordoost Utrecht) en de Gelderse gemeen ten Hoevelaken en Nijkerk (West- Veluwe). Zoals bekend kiest de provincie voor het bouwen in de stadsgewesten Utrecht en Amers foort, met als doel het resterende groen te handhaven. Ook Eemland wil men zo beschermen, plaatsen als Baarn en Bunschoten mogen niet groeien. De verstedelijking moet beperkt blijven tot Amers foort en directe omgevmg. RANDSTAD De funktie van Eemland binnen de Randstad kan reeds lang gety peerd worden als die van frontre gio, aldus het rapport. Binnen de noordvleugel van de Randstad fun geert Eemland als een voornaam groeigebied, mede door het vitale regionale bedrijfsleven Dat werd door het Rijk geacti veerd, vanuit Amsterdam en het Gooi trok men oostwaarts, Leusden speelde daar ook op m. In het mid den van de jaren zeventig moest er een emd komen aan het doorschui ven, van Eemland trok men naar de Veluwe. Dat ging ten koste van de stad Amersfoort m het Eemlandse, bovendien moest de Utrechtse Heuvelrug worden beschermd. De aanvankelijk voorziene groei van Soest en Baarn werd naar Amers foort overgeheveld, ook bedrijfs terrein de Hoef werd ter beperking van het woon/werverkeer voorbe reid. naast verschillende kantoor locaties in de stad. Deze trend zet zich door m de nieuwe perspectie- venschetsen. In de vierde Nota RO wordt nog geen bijzondere funktie aan Amersfoort toegekend, de Al werd wel als hoofdtransportas aan gemerkt. Dat laatste gegeven noemt het rapport De Smidt 'niet van belang ontbloot voor de positie van Eemland.' Het streekplan gaat uit van stads gewest Amersfoort bestaande uit Amersfoort, Soest, Leusden en Hoevelaken. Het eigenlijke Eem land (met name Eemnes) wordt be schouwd als open ruimte. Ten behoeve van de gewenste scheidmg tussen de stadsgewes ten en op basis van het bestaand stedelijk gebied, de infrastructuur en de open groengebieden zal de toekomstige verstedelijking bij Amersfoort bij voorkeur m noord oostelijke richting moeten plaats vinden. Inmiddels wordt een meuw streekplan voorbereid, dat moet m 1993 gereed zijn. De perspectie- venschetsen zullen de basis daar voor vormen. Op 13 juni 1990 spra ken de gedeputeerden van de Randstadprovincies zich uit voor het behoud van een Groen Hart, in hun nota aan minister H Alders (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer), daarbij werd de plaats van Amersfoort ui 'de uitloper van de Randstad' nog eens bevestigd. WAAR BOUWEN? Terwijl het geldende bestem mingsplan nog steeds uitgaat van verstedelijking in noordoostelijke nchtmg van Amersfoort, groeit het aantal mogelijke bouwlocaties rond cq. in de stad nog steeds. De ambtelijke notitie 'Sporen naar de Toekomst' noemde in december 1989 al een aantal mogelijke loca ties, opvolger 'De toekomst gete kend' verwoordde de plannen nog iets duidelijker. Het aantal geplan de woningen tot 2015 m stadsge west Amersfoort werd gehalveerd, nu gaat het om ongeveer 15.000 womngen en bijbehorende be drijfsterreinen. Prof De Smidt spreekt m zijn per soonlijke visie nog niet over aan tallen, wel noemt hij een vijftal mo gelijke ruimtelijke ontwikkelings richtingen. Zijn voorstel voor een ruimtelijke ontwikkelingsstrategie licht hij toe aan het emd van zijn rapport. Na uitgebreide analyses van rege ringsvoornemens, streekplannen, maar ook na een inventarisatie van de provinciale en de desbetreffen de gemeentelijke plannen. Hij gaat nader in op de bevolkingsopbouw, de woningbehoefte, de werkgele genheid, de bedrijvigheid, verkeer en vervoer. Daarbij hield hij reke ning met een sterke Randstad, de nieuwe groeisectoren kenmerken vooral de noordvleugel van de Randstad. Het Amsterdamse stads gewest internationaliseert verder, in het midden van het land worden veel nationale funkties vervuld Vooral de sterke dynamiek van het reeds gevestigde bedrijfsleven noemde hij in het oog springend. Hoewel Utrecht een veel grotere funktie toebedeeld krijgt dan Amersfoort, heeft dat ook gevol gen voor de terreinbehoefte en de worungvraag en daarmede de mo biliteit en het ruimtebeslag m de regio. Hij vroeg zich af of een afleiding van bedrijfsdynamiek naar Flevo land wel mogelijk, laat staan ge wenst, was. Als de bedrijven in Eemland zouden blijven, zou het vervoer een probleem kunnen worden. Hij bespeurde geen 'na tuurlijke' migratietendens m de nchtmg van Flevoland, het be- dnjfsleven trok eerder naar de zuidoostelijke nchtmg. Zijn hoofdpunten lmdden; 'Voor zien m de kwantitatieve en kwalita tieve behoefte aan woon- en werk gelegenheid voor de eigen bevol king', 'Beheersmg van de mobiliteit' - en 'Zorg voor milieukwaliteiten en landschappelijke waardenDaar bij vreesde hij dat de provmcie het wonen tot restpost maakte, het compacte stadsmodel zou uitge breid kunnen worden met twee principes. Ten eerste 'Benutting openbaar vervoer' en ten tweede 'Voorzien m de eigen woningbe hoefte.' Volstrekte exclusiviteit van het bouwen m Amersfoort doet geen recht aan de cntena mobili- teitsbeheersing. milieu- en land- schapszorg. De conclusie van be perkte ruimtelijke mogelijkheden elders zou met zo snel mogen wor den getrokken. Ook zou rekening gehouden kunnen worden met bv. sociale samenhangen m specifieke gemeenschappen VIJF ONTWIKKELINGS RICHTINGEN Volgens de professor zullen ook na bovenstaande berekening nog enkele locaties in de buurt van Amersfoort nodig zijn die met door GS aangewezen zijn. Men dient re kening te houden met het feit dat het op gang brengen van de locale 'planningmachinerie' tijd kost. De gemeente Amersfoort is groeistad en kan profiteren van een inge werkt ambtelijk apparaat. Voor omliggende gemeenten zou de vorming van een bouworganisatie voor de regio van belang zijn. Op zoek naar locaties voor 20 a 25.000 woningen, rekening hou dend met Flevoland na 2010, kwam de deskundige ism. Dr. J. Verhorst van de Stichtmg voor ruimtelijk on derzoek en marketing, tot de vol gende mogelijkheden op grond van bovenvermelde criteria. 1. Een locatie Hoevelaken-Zuid, gelegen tegenover de kem van Hoevelaken ten zuiden van de Al en de spoorlijn, voorzien van een NS-halteplaats. Deze locatie op Leusden grondgebied zou kunnen overgaan in 'de Wieken' op Amersfoorts grondgebied. Ook bedrijfsterrein zou hier mogelijk zijn. 2. Een locatie Hooglanderveen, be staande uit een bedrijfsterrein in de oksel van de Al en de A-28, aan sluitend op de Hoef en een woon gebied noordelijk van het huidige dorp met NS-station. 3. Een locatie Hoogland-West als vervolg op Nieuwland, ten zuiden van Zeldert en ten noorden van de Coelhorst blijvend en zonder be dreiging van het Eemdal (De pro vincie noemde deze locatie niet). 4. Richting Soest, aan de westkant van de regio zou gedacht kunnen worden aan een verbinding van de spoorlijn Baarn-Soest met Amers foort, tbv. de stoptrein Hilversum - Amersfoort. Met behoud van de lijn naar Utrecht, langs het nieuwe tra cé zou bebouwing mogelijk zijn aan de oostzijde van Soest. Tegelijk zou de Bokkeduinen, wel voorgesteld door de provmcie, aan dit tracé een stopplaats kunnen knjgen. Alter natief 'vertramming.' 5 Aan de zuidoostzijde van de re gio zou in Leusden een locatie kun nen worden ontwikkeld die fase gewijze het gebied aan de Zuidzij de ter weerszijden van de Ponlijn, zou kunnen beslaan. Het 'Pon-tracé zou een goede openbaar vervoer- verbinding kunnen worden tussen Leusden-Zuid, Leusden-Centrum en Amersfoort C.S. Voor bedrijfsterreinen leveren de gewenste locaties, gelet op de ongeveer 200 ha. bruto, nog onvol doende op. In netto termen is deze behoefte 133 ha., dus ruim twee maal zo groot als de Hoef. Een ver dere uitwerking van plannen voor bednjfsaccommodatie verdient aanbeveling. Ten slotte wees de deskundige nogmaals op de nood zaak van gemeentelijke samen werking (bouwprojectorganisatie). Afspraken over gemeentegrens- overschrijdende locaties zullen op zakelijke basis mogelijk moeten zijn. Prof. Dr. M. de Smidt vroeg zich wel af of alle bouwlocaties, die tot 2015 nodig zijn al aangewezen moeten worden. Normaal heeft een streekplan een looptijd van 10 jaar, zodat m dit geval voor de periode 1996-2006 (aansluitend op het gel dende streekplan) ruimtelijke re serveringen noodzakelijk zijn, des noods zouden enkele reserveloca- ties opgenomen kunnen worden. Maar er zijn nog veel onzekerhe den, zou Flevoland bijvoorbeeld met snel aan bod komen, dan houdt dat tevens een aanzienlijke ver snelling van de bouw op de door Gedeputeerde Staten aangegeven locaties in. 'Of verwerving en infra structurele aanpassingen hiermee gelijke tred houden is zeer de vraag. Een forse bouwopgave blijft bestaan', aldus de Smidt. De gemeente Amersfoort wil eerst een Collegestandpunt innemen over het advies van De Smidt, daar na zal een en ander zo spoedig mogelijk in de commissievergade ringen worden besproken, het voorlopige standpunt wordt voor 12 september as. verwacht. Met uitzondering van Soest heeft nog niet één Eemlandgemeente een uitspraak gedaan over de toe- komstschets voor Eemland. LEUSDEN - Een berijder van een rolstoel kreeg zondagavond om streeks 20.45 uur op de kruising Hamersveldseweg de schrik van zijn leven. Een automobilist kwam vanaf de Hamersveldse weg met te hoge snelheid de krui sing op en verloor de macht over het stuur. Een poging om linksaf te slaan mislukte daardoor. Uiteindelijk miste de bestuurder van de auto, een blauwe Volkswa gen Santana, de rolstoeler op een haar, maar ramde wel een bushal te. Daarna kaatste de auto over de weg naar de berm aan de andere kant van de weg. waar het op hol geslagen voertuig tot stilstand kwam De bestuurder en een inzit tende verlieten daarna vluchtend de auto Niet lang na het incident werd de auto bij de politie als 'gestolen' op gegeven. De politie roept eventue le getuigen van het incident op zich te melden. LEUSDEN - De politie heeft maan dagavond omstreeks 19.00 uur op de Leusbroekerweg een drietal in woners van Scherpenzeel aange houden, die verdacht worden van een aantal inbraken. De mannen hadden in de buurt van de Leus broekerweg een opslagplaats, waar de gestolen goederen wer den bewaard. De politie trof daar onder meer spullen aan, afkomstig van een inbraak in een benzinesta tion m Woudenberg. Die inbraak hebben de Scherpenzelers inmid dels bekend. De politie was via een tip achter de bewaarplaats gekomen LEUSDEN - De gemeente Leusden kan een bedrag van 88.000,- tege moet zien van de provincie als bij drage in de restauratiekosten van het koetshuis in Den Treek. De pro vincie wil de restauratie van het monumentale pand voorfinancie ren, in afwachting van een beslis sing van het Rijk. Daar heeft Leus den aangeklopt voor geld. De res tauratie van het koetshuis is een dermate omvangrijke klus, dat de gemeente nauwelijks kans ziet dat uit eigen middelen te financieren. DEN/UTRECHT - "Een onlogische en getraceerd ver- was de mening van de Utrechtse officier van justitie mr. Capelle donderdag over wat een 30-jarige inwoner van len bij de politierechter te berde bracht. lachte was op 19 februari jaar tegen half vijf 's mor- bij zijn huis in Leusden aan een. Agenten hadden de a zijn auto gesignaleerd en ;n hem bij de voordeur 3e op verdenking van rijden invloed. Op het bureau de Leusdenaar blazen, de sverde een hoeveelheid van 785 microgram alcohol op, terwijl de limiet bij 220 ligt. Op de zitting beweerde de ver dachte dat een ander achter het stuur gezeten had. Deze persoon was snel weggereden in zijn eigen auto en de agenten hadden hem niet meer gezien. Politierechter mr. S. Willard hechtte weinig waarde aan deze verklaring. Hij hield de verdachte voor dat deze op het politiebureau gezegd had nog best in staat te zijn geweest een auto te besturen. Op het voor stel van de politierechter om de 'bestuurder' als getuige op te roe pen, wilde de verdachte met in gaan. "Ik wil hem er met bij be trekken", merkte hij vaag op. Na de eis van de officier, twee we ken voorwaardelijke gevangenis straf, 1500 gulden boete en een rij ontzegging van negen maanden, koos de man eieren voor zijn geld. De 'bestuurder' zou zijn werkge ver zijn geweest en hij zou 'probe ren' deze man als getuige naar de zitting te halen. Mr. Willard kon digde op zijn beurt aan de wacht meesters van de Rijkspolitie uit te nodigen om hun lezing van het ge beurde te geven. De zaak werd voor onbepaalde tijd aangehou den. (advertentie) De speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten gordijnen dekbedden dekbedhoezen toilet- en badkamerkleedjes - karpetten - tafekleden - zonwering douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix Gardisette - Jap Tulipan - Forbo Desso Boras enz. INTERIEURVERZORGING VAN KERSBERGEN t Erf 5. naasl Homo. Leusden-C. Telefoon 033-946611 In een kortlopende serie artikelen zal de Leusdense mi- lieuboer Fokko Tilma enige voorlichting geven over za ken, die de burger zelf aan kan pakken om de milieuver vuiling en belasting te verminderen. Onderwerpen, die aan de orde zullen komen, zijn onder andere 'plastics', 'compostering' en 'vuilverbranding'. Deze week de laatste aflevering over de toekomst van het milieu. LEUSDEN - Een op duurzaamheid genchte samenleving past een versnelling toe in het beheer van het leefmilieu. Evenals de beheer der van een sporthal of een ander openbaar gebouw, dienen wij als beheerders van onze dagelijkse omgevmg, deze zo schoon mogehjk te houden. Oud-staatssecretaris Joop van derReyden (WVC) zou dit een 'sustai nable lifestyle' noemen. Een levenswijze, die gencht is op een duurzame ontwikkeling Anderen spreken van benuttmg van de beschikbare rationaliteit of het verantwoord rentmeester zijn van een geschapen wereld. De houdmg ten aanzien van de kwaliteit van ons milieu kan onder meer worden beïnvloed door mformatie en het observeren van milieubewuste gedragingen Het is van belang vaker en regelmati ger aan de bel te trekken. Enerzijds om bepaalde situaties bij de verantwoordleijke mstanties aan te kaarten, anderzijds om nog met bestaande voorzieningen en oplossmgen via het particuhere initiatief of de overheden te creeren. In onze gemeente zijn verschillende milieu-loketten voor informatie en voorbeeldfunkties. Enkele voorbeelden zijn de afdeling Voor lichting en de Gemeente-werf. Het particuher uutiatief wordt onder meer gevormd door het plaatsehjke comité Milieuzorg Leusden (CML) en de Adviescommissie gevormd door vrouwen (VAC), die zich buigen over het buiten- en binnenmilieu Welhcht dat u over enige tijd een milieu-informatnce aan hjn krijgt, deze zal dan uw vragen beantwoordenof door verwijzen naar de specialisten. De beoogde vorm van plaatselijk maatwerk gencht op de specifieke wensen en vragen van de burgers vraagt een geva- neerd produkt. Een produkt waarin een aantal schakels onmisbaar zijn. De cultuur heeft een raad, de sport een stichting, de ouderen een raad, de gemeente een raadmaar het milieu heeft ons allemaal en ook nog een vershjtbaar kleed dat aarde heet. Dit shjtageproces is onderhevig aan een doorgaande ontwikkeling die zich steeds dient te reformeren. Fokko Tilma Miheuboer ide EUSDEN - De Kuperssingel keersdiempels Deze zijn er relt sinds maart dit jaar ver- gekomen nadat buurtbewo- ners hebben geklaagd over de hoge snelheden, waarmee s moeten langs deze obstakels rijden om op de Kuperssmgel te komen. auto's door de wijk rijden. Niet iedereen is echter tevre den met de nieuwe situatie. Mevrouw Praat bijvoorbeeld noemt de verkeersdrempels 'onzinnig'. Zij: ,,Ik was toch al geen voorstander van drem pels, maar het probleem is nu niet verholpen. Er licht er één precies om de hoek van de straat. De bocht is nu heel moeilijk te nemen met de auto, bovendien rijdt ieder een daar toch al rustig". ,,In de Rosmolenstraat is een verhoging in de weg van een halve meter. Vlak daarachter verschijnt weer een drempel. Die is dus echt overbodig. Op de Kuperssmgel wordt nog steeds te hard gereden, daar is niets aan gedaan". Mevrouw Praat is het ook niet eens met de uitvoering van de drempels. Zij: „Er staan paal tjes, om het gedeelte voor fiet sers af te scheiden. Voor fiet sers is dat echter veel te smal, zodat ze gewoon op de auto weg blijven rijden en de au to's in de knel komen. Die paaltjes hebben al veel geld gekost Eén van de eerste da gen reed een vrachtwagen er al een paaltje uit. Ik had liever de oplossing gezocht met bloembakken". „Iedereen wil door de Jonker- bolpoort rijden om bij het centrum te komen. Volgens Ruimtelijke Ordemng is het de bedoeling dat de mensen door de Beltmolen en de Hil- horstpoort rijden. Dan krijg je alleen nog meer verkeer, dan moet je door de hele wijk rij den" Een ander punt waar de buurt al jaren over bezig is, zijn stop lichten op de Burg. van de Postlaan. De kinderen in de wijk zijn aangewezen op de scholen, aan de overkant van de Postlaan „Vorig jaar zei wethouder De Jongh dat er geen geld was voor verkeers lichten. De drempels waren belangrijker. Ik vind kinderle vens belangrijker. Het uitzicht op de Postlaan is niet goed. Ze gaan in september de vluchtheuvels verbreden, maar ik blijf het een gevaar lijke situatie vinden". „Wij zijn al drie jaar bezig over stoplichten Er is een ak- tiecomitee van dne scholen en buurtbewoners. Het is erg moeilijk te zien wat er om de bocht aan komt rijden en er wordt gewoon veel te hard gereden". In september wordt de Post laan dus versmald en de vluchtheuvels worden bre der. Na een handtekeningen- aktie werd er door de ge meente een verkeerslicht be loofd. Een van de leden van het aküeconutee. mevrouw Triel, is wel tevreden over het huidige plan. „Dit is beter dan één verkeerslicht. Dat zou vlak voor of vlak na een bocht komen. Dat zien automobilis ten niet zo snel" „Nu wordt de hele Burg. van de Postlaan veiliger. Dat is be ter dan één licht en voor meerdere lichten was geen geld. Drempels waren ook niet mogelijk, omdat de bus er ook nog moet kunnen rij den." Eén van de drempels die volgens mevrouw Praat geen zin hebben.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3