Ik hoop dat zo'n commissie geen wassen neus is en dat we iets kunnen bereiken" 'Mijn huis wordt minder waard' Leusdenaar Tijs Rolle neemt zitting in klachtencommissie voor Soesterberg: Bewoner wil dat uitbreiding Hamershof gewoon doorgaat Wethouder ontevreden over 'Leusderheide' leusder krant teusder hrant a Nieuws uit de verenigingen ffle Summerparty Ballonsport Lisiduna WOENSDAG 27 JUNI 1990 plaatselijk nieuws KRITISCH Daan Bleuel jjUSDEN - Wellicht is het toeval, misschien ook niet helemaal. Maar terwijl nog Lensden zit te bekomen van een week vol geluidsoverlast van de basis Soesterberg, waar een grote (avo oefening gaande was, werden op het gemeentehuis de leden voorgesteld van een commissie, die zich in de toekomst pet klachten over overlast van de luchtmachtbasis moet gaan ,ezighouden. Tijs Rolle, oud-docent aan de opleiding Milieu- mnde in Deventer en momenteel werkzaam als hoofd voorlich- ing en publiciteit bij het Astmafonds in Leusden, neemt na- aens de bevolking zitting in die commissie. Hij krijgt daarin rezelschap van wethouder Corri Verduin, die het Leusdense emeentebestuur gaat vertegenwoordigen. Op minder dan een week van de Êciele start van de commissie zijn e eerste kritische geluiden van de josdense vertegenwoordigers al luid te horen. Een slechte voorbe reiding, weinig informatie en on duidelijkheid zijn met name voor Rolle aanleiding met enig wantrou- iRolle: „We moeten voorkomen dat de klachten straks in een grote eauia verdwijnen, om op de eerste de beste archiefvermetigmg te chten" e vol lag vakantient STER VELD - R. Donkersteeg uit :eren heeft de vakantient van Achterveldse auto-, motor- en afietsclub (AMBC) gewonnen, 24 juni werd gehouden. Don- e vr®*ee9 toep kt de Sportklasse te- de minste strafpunten aan Tweede werd J. Harmink uit Se (217 punten) en Jan de Boer punten). De poedelprijs was r--p t Staal (396 punten). de Tourklasse kwam Jannes »er uit Putten als beste uit de (245 punten), op de voet ge- door Barnevelder Buurman punten), Hazeleger uit Scher- sel (251 punten) en Broekhuis Poorthuizen (310 punten). De telprijs was voor P. de Faauw 'punten). Dieu, brengst collecte SDEN - De AVO-collecte, ten *ve van de integratie van ge- icapten, heeft in Leusden het •fdbedrag van 13.346,32 op- Rcht Dat was ruim vijfhonderd kt meer dan in 1989. Het von- 'ïcord, dat uit 1988 dateerde U89.76) werd eveneens over at collecte werd voor de twaalf- feer in successie georgaru- 4 door het gemeentediaconaat 4e Markuskerk. •imveemuseum VERVELD - Een groot aantal *en van de Achterveldse af- '9 van de KPO (katholieke ^landsvrouwen organisatie) to vorige week woensdag per *en bezoek aan het Pluimvee- in Barneveld. Nadat de was verteld hoe een iet h :gldok werkte, kreeg de Ach- delegatie een rondlei- 4oor het museum. Daar werd SRnismaking met oude mate- ielmj 3 hernieuwd en kreeg men m- in de werking van een op -tie leest geschoeide kip- :'&enjVia een fraaie route 4e regio keerde de groep vjpor huiswaarts. Terminale zorg LEUSDEN/ACHTERVELD - De stichting Hulpdienst Terminale Zorg Leusden/Achterveld houdt maandag 10 september een infor matiemiddag voor belangstellen den, die eventueel vnjwiligers- werk bij de stichting willen doen. Degenen die interesse hebben voor het werk, kunnen ook nu al van hun belangstelling blijk geven en bellen met: Nan Nabuurs (03425-1242). De informatiebijeen komst in september wordt van 14.00 uur tot 15.00 uur gehouden m het wijkgebouw van het Kruiswerk aan de Rozengaarde 33. Lisiduna naar Slagharen LEUSDEN - De Leusdense muziek vereniging Lisiduna treedt zater dag 30 juni op in het Overijsselse pretpark Slagharen. Jaarlijks word een groot aantal orkesten uitgeno digd om tijdens het seizoen voor de bezoekers van het park te komen spelen. Ook vong jaar was Lisiduna in Slagharen present. Vrijwilligers gevraagd LEUSDEN - De bibliotheek 'Nieuw Langenbeek', die vor een belang rijk deel op vrijwilligers dnjft, heeft nieuwe mensen nodig om de zaak te kunnen blijven bemannen. Be langstellenden, die bereid zijn mi nimaal één uitleendienst per week bij te spnngen, worden verzocht zich te melden. Ervanng is niet no dig, wel enig enthousiasme en be langstelling voor boeken. De mini mum-leeftijd is 16 jaar. Geïnteres seerden kunnen voor meer infor matie bellen met: 942417. The Bitch m The Wish LEUSDEN - Ter afsluiting van het seizoen treedt de rockformatie The Bitch zaterdag 30 juru om 21.00 uur op in café The Wish (voorheen ook bekend als De Brouwenj) aan de Zwarteweg. De rockband trad al eerder op in The Wish (bij de hero pening van het café, eerder dit voorjaar) en maakte toen een uit stekende indruk. wen aan te kijken tegen de klus, die hij van harte aanvaardde. „In prin cipe ga ik ervan uit dat zo'n com missie geen wassen neus is en dat we iets kunnen bereiken. Aan de andere kant is dit bepaald geen geweldige start. Dat had ik me ein ders voorgesteld. We moeten eerst maar eens zien, maar ik sta er wel zeer kritisch tegenover." Het is dinsdagmiddag, een uur of vier. Op het gemeentehuis wordt met enig ceremonieel vertoon ge wag gemaakt van het feit dat twee inwoners van Leusden zitting zullen nemen in een klachtencommissie voor de basis Soesterberg. Toch staan de beide Leusdense verte genwoordigers, wethouder Com Verduin en („noem me maar auto loos Leusdenaar") Tijs Rolle nog met te trappelen van ongeduld om die sinds een week weer zeer ac tuele klus aan te pakken. De oor zaak: de vele vraagtekens rond de commissie die nog met zijn opge helderd. Een voorbeeld. Op 2 juli start de commissie met de eerste officiéle klus. Een openbare hoor zitting in Soesterberg, waar men sen hun bezwaarschriften tegen een zóneringsvoorstel voor de ba sis kunnen laten behandelen. Dat zal tevens het eerste moment zijn, waarop de commissieleden met el kaar kennis zullen maken. TELEFOONTJE Tijs Rolle vindt die gang van za ken op z'n zachtst gezegd een tikje vreemd. Rolle: „Ik kreeg op een gegeven moment een telefoontje, waarin ik gevraagd werd m een klachtencommissie voor Soester berg te gaan zitten. Daar voelde ik wel voor en dus heb ik 'ja' gezegd. Toen is dat balletje kennelijk gaan rollen en op een gegeven moment kreeg ik van de provincie een brief, waarin stond dat ik namens de bevolking van Leusden in die commissie was benoemd. Die be noeming ging vergezeld van een pak papier, waarschijnlijk bedoeld om me voor te bereiden. Ambtelij ke stukken in een taal die een nor maal mens nauwelijks kan begrij pen en een kaartje van de omge ving van de basis, waar ik geen brood van kan bakken. Tot op de dag van vandaag is er nog niemand geweest om me bij te praten. En 2 juli wacht onze eerste taak al, een openbare hoorzitting. Voor mijn collega in de commissie, Com Ver duin, ligt dat misschien wat mak kelijker omdat zij alleen al uit hoofde van haar functie (wethou der) en achtergrond ongewtijfeld beter op de hoogte is met de mate rie dan ik. Maar het zmt mij niet erg dat ik op basis van deze informatie geacht wordt de Leusdense bevol king te gaan vertegenwoordigen en ik zal daar dan ook zeer kntisch tegenaan kijken." Tegelijkertijd beseft Rolle dat de gang van zaken hier met bepaald uniek is in het land: „Kennelijk gaat dat elders ook zo. Ik kreeg name lijk een uitnodiging van de organi satie Natuur Milieu, die een bij eenkomst organiseerde, speciaal om alle burgervertegenwoordi gers m dergelijke commissies bij te praten. Die zagen de bui waar schijnlijk ook al hangen. Maar dat gebeurt wel als particulier initiatief, terwijl ik denk dat dit een taak voor de overheid is." „Wat mij ook een beetje ver baasde was dat die klachtencom missie, waarvoor ik was gevraagd, voorafgegaan blijkt te worden door een commissie die bezwaarschrif ten voor geluidszonering rond de basis in Soesterberg ontvangt en behandelt. Pas als die procedure is afgerond, kunnen wij als klachten commissie gaan functioneren." De benoeming van Tijs Rolle in de klachtencommissie voor Soes terberg is met helemaal uit de lucht komen vallen. Rolle is oud-docent aan een milieukunde opleiding in Deventer, waar hij het vak 'Voor lichtingskunde' doceerde. Na een tussenstop bij de stichting 'Consu ment en Veiligheid' in Amsterdam, kwam Rolle als hoofd voorlichting en publiciteit bij het Astmafonds in Leusden terecht. „Ik heb dus een milieu-achtergrond en bovendien sta ik zeer kntisch tegenover het leger. Daarbij heb ik me altijd sterk geïnteresseerd voor de probemen rond geluidhinder. Dat is één van de redenen dat ik bijvoorbeeld geen auto bezit. Ik denk dat ik één van de weinige autoloze Leusdena- ren ben. Ik ga ervan uit dat de mensen die me benaderd hebben voor dit werk dat geweten hebben en me daarom gevraagd hebben." Gezien zijn achtergrond is het ook niet helemaal verrassend dat Rolle vooral van de publiciteit rond de nieuwe klachtencommissie een punt wil maken. „Dat is ook nog één van de vele onbeantwoorde vragen. Het is op zich prima dat dit soort commissies in het leven wordt geroepen. Maar dan moeten ze ook wel handen en voeten krij gen. Hoe vindt bijvoorbeeld de communicatie met de bevolking plaats? En krijgen we daar ook een budget voor? Ik heb er eerlijk ge zegd een hard hoofd in, maar ik weet dat op dit moment nog niet." WASSEN NEUS Hoewel de klachtencommissie nog van start moet gaan en de start kennelijk nog met zo veelbelovend is. gaat Rolle ervan uit dat de com missie straks een wezenlijke rol zal kunnen gaan spelen. „Het is na tuurlijk denkbaar dat zo'n commis sie in het leven wordt geroepen als een soort uitlaatklep. Een instantie waar mensen stoom kunnen afbla zen, om te voorkomen dat de emo ties zo hoog oplopen dat er echt mensen op de landingsbaan gaan zitten om hun argumenten kracht bij te zetten. Nou zal dat m het geval van Soesterberg wel niet zo snel gebeuren, maar wij moeten er wel voor waken dat de klachtencom missie straks alleen maar een uit laatklep is. Wij zullen moeten zien te voorkomen dat de klachten straks in een grote bureaula ver dwijnen, om op de eerste de beste archiefvenuetiging te wachten. Daarom is het zo belangrijk dat er ook burgers in zitten. Ik ben mis schien wat naïef, maar ik stel me voor dat we straks met kracht op de deur van de commandant van de basis kunnen kloppen om te zeggen 'dat gaat zo niet'. En dat er dan ook werkelijk geluisterd wordt. In principe denk ik dat deze commissie geen wassen neus is en dat de behandeling van klachten serieus zal zijn." LEUSDEN - „Ik vind dat de plannen van H2 gewoon door moeten gaan," zegt J. Wierenga. Hij woont op de Kervershilt boven het winkelcentrum Hamershof. Dit jaar zou begonnen worden met de uitbreiding van het winkelcentrum, maar de gemeente besloot in overleg met de projectontwikkelaar MBO, die de plannen zal gaan uitvoeren, dat er minimaal een halfjaar gewacht zal worden voor de eerste spade de grond in gaat. Die beslissing werd genomen, onder meer omdat de provincie wil dat Leusden in het zuidelijke deel van de gemeente gaat bou wen. Gemeente en MBO willen nu eerst bestuderen wat deze ontwikkeling voor het winkelcentrum betekent. Wierenga voelt zich echter als bewoner door deze beslissing benadeeld. „Wij praten nu al vanaf 1984 over de uitbreiding van het winkelcen trum. Wij hebben vanaf het begin onze bezwaren laten horen over de geplande woningen. Als ze ge bouwd zouden worden, zoals ze in eerste instantie gepland waren, zou dat betekenen dat ons uitzicht op de Schoolsteegse Bosjes zou zijn verdwenen. Wij zijn met alternatie ven gekomen en dat heeft in 1988 geleid tot een ontwerp, waarbij ge kozen werd voor het bouwen van woningen in een halve cirkelvorm. Wij konden daar vrede mee heb ben. Nu is de uitbreiding uitgesteld en wij vinden dat onze rechtszeker heid is aangetast. Toen wij deze woningen kochten, deden wij dat onder meer vanwege de ligging. Wij weten nu niet meer wat ons te wachten staat." Wierenga is ook boos, omdat de winkeliersvereniging wel m het overleg over het uitstel betrokken is en de bewoners met. „Het geeft LEUSDEN - Zondag houdt de vereniging Renamed m.c. haar tweede Sum merparty. Dit feest wordt gegeven ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het clubhuis 'Rust in vrede'. Twee rockbands ondersteunen de activitei ten van deze dag met op tredens. Er zal de hele middag een barbeque zijn en een aan tal stands met onder ande re lingerie, t-shirts en Harley Davidson-artike- len. Op de parkeerplaats voor het clubhuis zal een aantal motoren te bezich tigen zijn. Iedereen is welkom vanaf 12 uur tot 19 uur aan de Valleilaan 6, tegenover de tennisvereniging. BARNEVELD/LEUSDEN - De achtste internationale ballonfïèsta wordt van 5 tot en met 7 juli gehouden in Barneveld. Enkele zeer speciale luchtballons, waaronder Donald Duck en de Smurf komen naar het opstijgterrein de Koe weide in het Schaffelaar- sebos. Ook de grootste 'special shape', een Har ley Davidson-luchtballon zal het luchtruim kiezen. De Stichting Ballonsport heeft dit jaar vijfentwintig ballonpiloten uitgeno digd. Behalve uit ons land zijn de piloten afkomstig uit onder andere Enge land, Zweden, Frankrijk en de Verenigde Staten. Vaste attractie op de drie avonden zijn de radiobe- stuurbare model-hete luchtballons en de para chutistenteams van Bava ria en DAF. Tijdens de avonden wor den er optredens verzorgd door de muziekkorpsen 'Elkander Getrouw' en 'De Harmonie'. Zaterdag avond wordt traditiege trouw opgeluisterd met de klanken van een lopend dixieland-orkest. Het opstijgterrein is te vinden achter huis De Schaffelaar aan de Sta tionsweg. Het terrein is voor publiek toeganke- lijkvanaf 18 uur. Het pro gramma start om 19 uur. De ballons stijgen op tus sen 19.30-20.30 uur, afhan kelijk van de weersom standigheden. In verband met mogelijke afgelastingen staat tele foonnummer 03420-16489 open voor informatie. LEUSDEN - De muziek vereniging Lisiduna gaat zaterdag naar Ponypark Slagharen. Onder leiding van dirigent Hendriks zal getracht worden de be zoekers van het park mu zikaal te onthalen. Tijdens een van mijn ex cursies kwam ik een echt paar tegen waarvan de vrouw haar man attent maakte op Nachtschade. Aan de violette bloemen en de rode bessen zag ik dat het Bitterzoet was en zei tot mijn gezelschap, voor haar hoorbaar: "Kijk, daar staat Bitterzoet". Nee, Nacht schade", beet ze me toe. Ik gaf verder geen commen taar, want we hadden uit eindelijk beiden gelijk. Nachtschade is de naam van een plantenfamilie, waarvan het Bitterzoet, de Zwarte nachtschade, Bella donna of Wolfskers, onze aardappel en de tomaat deel uit maken. Het is een beetje griezelige familie, want alle soorten zijn van licht giftig tot zeer giftig. Nu hoeft u daarvan niet ondersteboven te ra ken, want het ligt er maar aan welk gedeelte van de plant we gebruiken. Een vuistregel is: hoe groener hoe giftiger. Zo kunnen we maar beter van de groene besvruchten van de aard appel afblijven en ook de, door blootstelling van het daglicht, groenge worden knollen. Hetzelfde geldt voor de tomaat; de groene vruchten liever niet eten, de rode met een gerust hart. De meest giftige van de fa milie is wel de Wolfskers, ook wel Doodkruid ge noemd en dat niet voor niets. Gelukkig komt die hier niet, of uiterst zeld zaam voor. Daarvan is be kend dat de dames vroe ger, bij de oude cultuurvol ken, het sap van de bes in de ogen druppelden, waar door de pupü werd verwijd en ze zo een stralende oog opslag kregen. Dat ver klaart ook de naam Bella- Donna, dat is Mooie- Vrouw. Ook nu wordt het altijd nog gebruikt door de oogarts, om beter in het in wendige van het oog te kunnen kijken. De Latijnse naam van dit plantengeslacht is Sola- num, hetgeen troost bete kent. Hoe we dan aan de naam Nachtschade zijn ge komen? Het heeft niets te maken met nadeel dat ons 's nachts door de plant zou worden toegebracht, maar dat schade betekent zoveel als schaduw of schim. Het geheel was vroeger het woord voor wat we nu een nachtmerrie noemen. De plant werd namelijk ge bruikt om depressies, waanvoorstellingen en nachtmerries te bestrijden, een voorloper van ons hui dige Valium en Librium. Maar daar komen we, een volgende keer nog wel op terug. q vajn Leeuwen aan dat u de economische belan gen van de winkeliers de hoogste prioriteit geeft en voorbij gaat aan het economische belang van de eigenaren van de woningen in de Hamershof," schrijft hij in een brief aan de gemeente. „Mijn huis gaat in waarde achteruit, omdat er nu on zekerheid is over de uitbreidings plannen van het winkelcentrum," legt de boze bewoner uit. „Dat zou best wel eens mee kun nen vallen," geeft een woordvoer der van de gemeente als commen taar. „De plannen zouden wel eens zo bijgesteld kunnen worden, dat er meer ruimte ontstaat voor wo ningbouw." Hij geeft toe dat de ge meente het overleg met de winke liers belangrijker vond dat dat met de bewoners. „Wij hebben na drukkelijk gekozen voor deze op zet, maar de winkeliers en de be woners krijgen een bnef van ons om hun ideeën over de uitbreiding aan ons te presenteren. Ook zal er ter zijner tijd voor alle betrokkenen voldoende inspraakmogelijkhe den zijn. LEUSDEN - De vijf gemeenten die te maken hebben met de Leus derheide blijven dwarsliggen ten opzichte van de ministeriële plannen tot herinrichting van de militaire oefenterreinen. Hoewel deze herinrichting sinds vorige week op de lange baan blijkt ge schoven, is wethouder Corri Ver duin beslist ontevreden over het (niet) gevoerde overleg. Dit zei ze m antwoord op de com plimenteuze woorden van het so cialistische raadslid Gert de Weerdt tijdens de commissiever gadering woensdagavond. De Weerdt wilde juist het positieve resultaat toejuichen. Ten onrecht volgens Verduin. Zij vreest dat de Tweede Kamer over enige tijd haar mening zal moeten geven op basis van een onderzoek over onder an dere geluids- en stofoverlast waar van de opdrachtomschrijving niet bekend gemaakt wordt. De wijze van opdracht is bepa lend voor de uitkomst. De minister heeft deze tot nu toe met willen bekendmaken. Uit eerdere onder zoeken bleek dat de geluidsover last wordt gemiddeld over 24 uur en vergeleken met het lawaai van bijvoorbeeld een rijksweg. Wan neer er vier keer per dag een straaljager overvliegt, wordt dit geluid dus over 24 uur uitgesmeerd en is uit de uitkomsten van het on derzoek met meer op te maken dat deze straaljagers bijvoorbeeld be woners vier maal uit hun slaap heb ben gehaald. De vijf gemeenten hebben met elkaar afgesproken het inrichtingsplan niet te aanvaar den voordat zij een gesprek heb ben gehad met de minister over het onderzoek. De gemeenten worden m deze houding gesteund door Ge deputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie Utrecht. (advertentie) De speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten - gordijnen dekbedden dekbedhoezen toilet- en badkamerkleedjes karpetten tafekleden zonwering douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendlx Gardisette Jap Tulipan Forbo Desso Boras enz. INTERIEURVERZORGING VAN KERSBERGEN I Erl S. nruisl Hern.r Leusden-C releloon 033-946611 Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leuaden. Verschijnt elke woensdag. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktle-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsprijs: Kwartaal 13,30, halfjaar 26,10, jaar 49,50 Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17 30 en 18 30 uur), tel. 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze mspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leuaden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatle te Barneveld.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5