Panorama Lisiduna r En dit kruispunt wordt gereconstrueerd"... ■eusder hrnnt Raadsleden op excursie m Leusden „Een uniek stukje natuur" WOENSDAG 27 JUNI 1990 plaatselijk nieuws Zwemvierdaagse LEUSDEN - In samenwerking met zwemveremgmg De Haaien orga niseert zwembad De Octopus de jaarlijkse zwemvierdaagse, die dit jaar van 9 tot en met 13 juli wordt gehouden. In de regel wordt er tussen 18.00 uur en 20.00 uur ge zwommen. Maar ook 's ochtends tussen 7.30 uur en 8.30 uur en tussen de middag van 12.00 uur tot 13.00 uur is er gelegenheid de benodig de meters te maken. Jongeren tot 1 jaar dienen dagelijks 250 meter af te leggen, ouderen 500 meter. Naast het zwemmen zullen er tal van randactiviteiten georganiseerd worden. Vierdaagsekaarten zijn a 9,50 m de voorverkoop vanaf 27 juni verkrijgbaar bij het bad. Ope ningstijden: 7.30 uur tot 8.30 uur, van 12.00 uur tot 13.00 uur en van 17.00 uur en 18.00 uur (met op zater dag). badkamerkleedjes - karpetten tafekleden zonwering - douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix Gardisette - Jap Tulipan - Forbo Desso Boras enz. INTERIEURVERZORGING VAN KERSBERGEN WINKCkCCNTNUM „HAMCRSMOF" I Ert 5. naast Hcma. Leusden-C reletoon 033-946611 Naam: Marion Jager Beroep: Televisie-presentatrice Favoriete plek: „De liniedijk" „De Liniedijk neemt een heel aparte plaats in m mijn leven. Ik ben er in die jaren dat ik hier woon echt aan gehecht geraakt. Ons huis grenst er aan de achterkant aan. zodat ik hier veel en graag wandel. Het is denk ik de combinatie van natuur en historie die deze plek zo'n apart karakter geeft. De aanwezigheid van die bunkers hier zijn stille getuigen van een voorbije penode en geven het gebied sfeer. ..Maar ook voor vogels en planten is het hier vast een prima plaats. Hoewel ik daar niet m thuis ben. heb me laten vertellen dat er bijzondere planten en dieren voorkomen. Ik hoor natuurlijk wel een specht, een koekoek of andere vogels, maar verder gaat mijn kennis niet. Vroeger zag je hier ook nog fazanten en konijnen, maar dat is al een tijdje niet meer zo. Jammer genoeg. Het is me toch een doom m het oog dat de dijk m die jaren zo sterk in kwaliteit is achteruit gegaan. Waar vroeger een ondoordringbare nmboe was. hggen nu spontaan ontwikkelde brede paden. Jongens rijden er nu op hun crossfietsen en brommers. Dat zou eigenlijk afgelopen moeten zijn. Ik vind het jammer dat het zo verwaarloosd wordt. Voor mijn part maken ze er een natuurmonument van. zelfs als dat zou betekenen dat ik er ru'et meer zou mogen wandelen. Die prijs zou ik er voor over hebben. Laatst zijn bewoners in de tourr, wij ook overigens, aangeschreven om bepaalde zaken die de dijk zouden aantasten ongedaan te faken. Daar maak ik me dan kwaad om. Natuurlijk heeft men daarm gelijk, maar ik zie liever dat er echt Jets aan het behoud van de dijk wordt gedaan Maar ik ben bang dat het gebied alleen nog maar verder fchteruit zal gaan. „Ik ben een liefhebber van de natuur, in brede zin. Bergenzee, bossen en landerijen; ik kan overal van [ffe/uefen. Ik ben ook gek op de grote stad, maar ik zou er niet meer willen wonen. Voor mijn werk, als free-lance tekstpresentatrice, kom ik vaak in steden in het hele land. En met plezier. Maar Lk kom toch ïraag weer hier terug. Die geur van mest stoort me niet in het minst. Misschien komt dat door m 'n jeugd. Ik ken opgegroeid in een stad (Amersfoort), maar heb wel altijd aan de rand gewoond Precies op de grens tol stad en land dus. Misschien verklaart dat m'n voorkeur voor deze plaats wel." er is uitsluitend ruimte voor acht Achterveldse bedrijven." Terwijl de bus de Fliert afzwenkte kondigde De Jongh aan: Omdat we zo mooi op schema liggen gaan we nog even langs bij onze lokale leverancier van geestver ruimende middelen op het indu strieterrein aan de Zwarte-goorder weg. (Hiermee refereerde hij aan de inbeslag name van een partij hajs bij dat bedrijf.) Dit gebied voor bedrijven op het terrein van handel en transport. (Dat betekent dat er geen goederen geprodu ceerd mogen worden.) We vol gen deze regels dan ook conse quent na." Via Stoutenburg reed de bus naar de in aanleg zijnde aansluiting met de A-28. De dadendrang van de Leusdense wethouder De Jongh kende geen grenzen. Hij verwij derde de wegversperring zodat de bus een vrije doorgang had, en opende hiermee onofficieel de aansluiting met de A-28. Op de plek waar het asfalt nog ophield moest het gezelschap de bus uit voor een korte wandeling door het zand Voor de Driftakkerweg, die onder de aansluiting met de A- 28 doorloopt, is een tunnel aange legd Han de Leeuwerk, sectie hoofd ruimtelijke ordening vertel de: „Het unieke van deze tunnel is dat de bovenkant er os op ligt, door de ruk van de aarde die er op rust wordt de tunnel vastge houden. In Frankrijk zijn er meer van dit soort tunnels, maar dit is de eerste in Nederland." Naast de nieuwe weg ligt een sloot. „Dit is een zogenaamde milieusloot, die we in stand houden. De water spiegel in de sloot gaat constant op en neer omdat de sloot als af watering voor het hele omlig gende gebied dient. Er zitten bij voorbeeld ontzettend veel kikkers in die sloot," aldus De Jongh Na deze wandeling stapte ieder een weer in de bus waar reislei der De Jongh z'n schaapjes telde om te kijken of er memand in de milieusloot achter was gebleven. De tocht gmg verder naar het Ruige Veld waar Wethouder De Jongh het niet kon laten om nog even op de woontorens terug te komen In het eerste verkave- lings-plan stond aangegeven dat er woontorens op het middelsqte van het Ruige Veld zouden ko men Later werd er een ander plan ontworpen, waar De Jongh voorstander van was. In dit plan werden de woontorens vervan gen door lagere aaneengesloten woonblokken. De bewoners kwa men tegen dit plan in opstand met het argument dat de gemeente met z'n eerste plan een andere verwachting had gewekt. Het plan is toen teruggedraaid en de woon torens zijn gebouwd. „Dit zal echt de laatste keer zijn, dat ik er over begin, maar kijk nou die flats staan zo dicht op elkaar dat aaneenge sloten laagbouw echt veel mooier zou zijn geweest," aldus een nog steeds verbolgen De Jonh. „Die mensen hebben er toch zelf voor gekozen", merkte GPV-raadslid Offereins op. Maar ook dit kon De va LEUSDEN - De gemeenteraads commissie OREV (openbare wer ken. Ruimtelijke ordening, Econo mische zaken en Verkeer) ging af gelopen zaterdag op excursie door Leusden en Achterveld. De nieuwe aansluiting met de A-28, het Ruige Veld en de Brink in Ach terveld waren enige lokaties die onder leiding van wethouder De Jongh bezocht werden. keerslichten op dit kruispunt zijn niet goed afgestemd op het lang zame verkeer. De vernieuwing moet meer gemak opleveren door de fietsers en voetgangers." Via de Asschatterweg voerde de tocht naar Achterveld. „Hier langs de Asschatterweg moet ooit een fietspad komen. Er zijn mensen die het idee hebben dat binnen een jaar dit fietspad gerealiseerd zal zijn. Nou, zelfs als ik optimis tisch ben denk ik dat dit nog wel dne a vier jaar zal duren. We moete namelijk stroken grond aankopen en zitten met het natuur Jongh niet overtuigen: „Die men sen zagen een tekening en kon den niet goed zien hoe het echt zou worden. Ze kunnen zo dicht op elkaar staande flats toch met mooi vinden." Daarna werd een bezoek ge bracht aan het Burgemeester Bui- ning-park. De hoek tussen het par keerterrein van het zwembad en de ijsbaan zou de lokatie voor het nieuwe jongerencentrum kunnen worden. De Jongh: „Er is vol doende parkeergelegenheid en de plek is zowel vanuit Leusden- Zuid als vanuit Leusden-Centrum goed te bereiken. Daarom lijkt het ons een gunstige lokatie, maar we moeten de mening van de Leus- denaren nog peilen natuurlijk!" Via Leusden-Zuid zette de bus koers naar het kruispunt Maan- weg/ Amhemseweg. De gevaar lijke oversteek situatie voor fiet sers en voetgangers zal daar bin nenkort met verkeerslichten wor den opgelost „Fietsers die zich aan verkeerslichten houden?" aar zelde CDA-raadslid Van de Kar „Ja, maar mevrouw Van de Kar, als we dit laten omdat bepaalde men sen zich niet aan de wet houden zou je alle verkeersregelende in grepen wel kunnen laten!" rea geerde De Jongh. Bij landgoed Den Treek werden alle monumentale huizen beke ken. Het geld voor monumenten zorg gaat dit jaar naar het oude koetshuis aan de Treekerweg. Raadslid van de Kar Sanders ver telde: „De voormalige eigenaar van landgoed Den Treek nam van alle reizen die hij maakte een ont werp voor een huis mee. Enkele van die ontwerpen liet hij ook daadwerkelijk uitvoeren. Vandaar bijvoorbeeld het Koesthuis en een soort Zwitsers chalet langs de Am hemseweg." Na afloop van de rondrit werd in de kelder van het gemeentehuis de exposiüe over het ontwerp be stemmingsplan 'de Horst' en het bestemmingsplan Groenhouten bekeken. Han de Leeuwerik: „Een gedetailleerde uitwerking van de globale bestemmingsplan nen voor de wijk Groenhouten was nog niet ontwikkeld De laat ste jaren nam het aantal aanvragen voor bouwvergunningen toe. Dit nieuwe plan geeft precies aan wat je met je woning in Groenhouten mag doen." Tot 6 juli kunnen be- lanstellenden de expositie tijdens de openingstijden van het ge meentehuis bezoeken. Tijdens de lunch die volgde had PvdA-wethouder Corri Verduin nog een suggestie: „Zo'n rondrit moeten we ieder jaar doen maar dan voor de hele raad en niet al leen met betrekking op ruimte lijke ordening en verkeer maar ook met betrekking op welzijn, milieu en de andere terreinen. Het is buitengewoon informatief voor de hele Raad." De dadenrang van wethouder De Jongh kent geen grenzen. Hier ruimt hij eigenhandig de laatste belemmeringen op voor de Leus dense aansluiting op de A-28. Michaela du Pon De speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten gordijnen dekbedden dekbedhoezen toilet- en MHet is de bedoeling dat er elk jaar zo'n rondrit door Leusden ge houden wordt door de commissie OREV. De excursie is speciaal om de leden van de commissie te in formeren, maar raadsleden die geïnteresseerd zijn mogen ook mee hoor", aldus, Han de Leeu werk, sectiehoofd ruimtelijke or dening. Om tien uur stapte iedereen in de bus. Wethouder De Jongh sprak: „De ben De Jongh, uw reisleider. De fungeer als blindegeleidehond van de chauffeur, hij is hier name lijk voor het eerst. Verder vertel ik u het een en ander over de loca ties die we aandoen. Nadat De Jongh uit-één-gezet had waarlangs de tocht zou leiden merkte GPV-raadslid Offereins op: „Gaan we dan niet langs de Etoomseweg?" De Jongh ant woordde, teruggrijpend naar de klacht van de bewoners: „Nee dat stuk vermijden we, daar is de ver lichting zo slecht." Terwijl de bus het kruispunt van de Middenweg/Asschatterweg naderde, legde wethouder De Jongh uit: „Dit kruispunt gaat ge reconstrueerd worden. De ver ben van de raadscommissie bezochten zaterdag interessante lokaties. De Jongh en Voortman storen zich niet aan de verkeersregels. Wethouder Joost de Jongh neemt de aansluitmg op de A-20 mformeel in gebruik. gebiedje 'de SnorrenhoeF. We krijgen van de provincie nooit toe stemming om daar een fietspad doorheen te leggen. Dan zou een oplossing moeten zijn om het tracé van de Asschatterweg te verleggen en zo ruimte te creë ren", aldus De Jongh. In Achterveld stopte de bus bij 'de Brink' (het terrein achter de kerk en cultureel centrum de Moespot). Dit Jongh: „Dit gebied is bestemd voor womngbouw, het moet het hart van Achterveld wor den. Enkele mensen zijn van me ning dat de Moespot afgebroken moet worden om een beter zicht op de kerk te krijgen. De Moespot zou dan naar de oude gymzaal moeten verhuizen, maar bouw kundig is de Moespot nog in een zodanige staat dat dit niet aantrek kelijk is." „En wat te denken van de historische waarde van het ge bouw. In de raadsvergadering is vastgesteld dat de Moespot histo rische waarde heeft", vulde GPV- raadslid Offereins aan. Bij het kerkhof in Achterveld is een speciaal beleid met betrek king tot de groenvoorziening in werking. In overleg met de om wonenden is beslist dat er een hoeveelheid groen gaat verdwij nen om de ruimte op de begraaf plaats uit te breiden. Er wordt ech ter in etappes gekapt. Er zijn nieuwe boompjes aangeplant en pas als die groot zijn wordt er weer gekapt. Op die manier voor komt men dat het een grote kale vlakte wordt. Vervolgens voerde reisleider z'n groep mee naar het Achterveldse bedrijventerrein 'de Flier'„Dit is een bedrijventerrein speciaal voor Achterveldse be drijven. Wij wijzen alle aanvragen van Leusdense bedrijven af want

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7