'Ik zeil om te winnen' Nuttige zege voor Red Caps Sport kort Leusdenaar Dick Pasker voer mee in Whitbreadrace Informatie over kanoën Uit de bladen WOENSDAG 27 JUNI 1990 8 LEUSDEN - Het avontuur is voorbij, het werk wacht. Zeezei ler Dick Pasker is nauwelijks terug van zijn wereldreis van negen maanden met de Equity Law II waarmee schipper Dirk Nauta en zijn bemanning de fameuze Whitbreadrace wonnen of hij stapt in zijn baan, de eerste na zijn studie. Geneesmiddelen onderzoek wordt het aan de Vrije Univetsiteit van Amsterdam. „Een opstapper" om in de termen van de zeezeilerij te blijven, want de Leusdense arts hoopt van daaruit de mogelijkheid te krijgen voor een opleiding tot wat hij graag zou willen worden: internist. De commissie Stimulering Sportdeelname Leusden orga niseert op maandag 2 juli een sportinformatieavond over ka novaren. Op de avond, die in samenwerking met de verze keringsmaatschappij A O wordt georganiseerd, krijgt u uitleg over de kano en het ka novaren. Ook kunt u (bij goed weer) daadwerkelijk in een kano stappen en onder bege leiding van een ervaren in structeur gaan varen op de vij ver van het Jan Banninkpark. Kanovaren is een verzamel woord voor het varen in een kayak of in een Canadees. Vroeger werd zo'n kayak ge maakt van dierenhuiden en werd gebruikt voor de jacht. Tegenwoordig worden kano's gemaakt van hout, polyethy leen, polyester en aluminium, en worden vooral gebruikt voor de (recreatieve) sport. Het kanovaren is bij uitstek ge schikt om er bij mooi weer op uit te gaan, en te varen door de sloten, kanalen en over de me ren in Nederland of daarbui ten. Het voordeel van kanova ren is dat het vele verschillen de mogelijkheden biedt, zoals vlaktewaterkanoën, wildwa- terkanoën, zeekanovaren, brandingvaren, kano-poloen. Deze avond is met name ge schikt als „warming-up" voor mensen die in de zomer vakantie gaan kanovaren en dit nooit eerder hebben ge daan. Als u meer wilt weten over de kanosport bent u maandag 2 juli van harte welkom op het Burg. Buiningpark om 20.00 uur, in de kantine van de korf balvereniging „Antilopen". De kosten bedragen ƒ2,50 per persoon. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de afdeling sportzaken van de gemeente Leusden, telefoon 033-961691. Dokter Lantink, de huisarts van wie Leusden onlangs massaal af scheid heeft genomen, had zesen twintig jaar geleden nauwelijks kunnen denken dat hij in het gezin Pasker aan de Prunuslaan een toe komstig collega-geneesheer ter wereld had helpen brengen. „En inderdaad, in dit huis ben ik gebo ren ook al woon ik dan nu m een huisje in de Pijp in Amsterdam". Dick Pasker heeft nauwelijks tijd gehad om bij te komen van de spannende en vermoeiende we reldwijde zeilrace, die hij be schouwt als een absoluut hoogte punt in zijn nu vrijwel zeker afge sloten sportloopbaan ook al hoopt hij in de weekends nog zo nu en dan de tijd te kunnen vinden om te kunnen zeilen. Het water is altijd zijn geliefde domein geweest. Tot zijn zestiende jaar heeft Dick ge zwommen en polo gespeeld bij de Haaien tot hij in zijn middelbare schooltijd lid werd van de zeilclub van het Eemland College in Amersfoort. Hij kocht een catama ran en azeilde daarmee voor zijn plezier vanuit de ligplaats Spaken burg. Maar zijn hart trok naar de zee en daarom ging hij op een goe de dag zijn kans wagen in de haven van Scheveningen. OPSTAPPER De kalender wees 1982 toen de 18-jarige in datzelfde Scheverun- gen, van waaruit de meeste zeezeilers voor hun tochten en wedstnjden van start gaan, een plaatsje veroverde aan boord. „Opstappers" heten zij. de mensen die als een soort van lifters op zee zich als vrijwilliger melden om mee te varen en vervolgens op de sche pen de handen uit de mouwen ste ken. Dick Pasker kreeg dus acht jaar geleden zijn eerste kans om mee te zeilen in een wedstrijd op zee. Er zouden er vele. Hij maakte eenmaal een atlantische oversteek en nam in 1986 deel aan de Azorenrace met het winnende jacht de Stad Rotter dam. Ook in kortere wedstrijden mocht hij meezeilen, zoals de Noth Sea Race en de Copa de Rey op Mallorca. Maar het echte grote zware werk moest nog komen. In zijn laatste De bemanning van schipper Dirk nauta (staande geheel rechts). Rechtsonder Dick Pasker. Scheepsarts Dick Pasker had aan boord meer te doen dan alleen medische verzorging. LI och ïjde schil it] irat Jioric VOETBALSCHOENEN In 'Het Knallertje' van SV Achterveld, het clubblad van de voetbalvereniging, is te le zen hoe een keeper zijn voet balschoenen vergat. De keeper leende daarom de schoenen van een grensrech ter, die overigens een maatje of zeven te groot bleken. De grensrechter vlagde de wed strijd daarom noodgedwon gen op zijn zondagse schoe nen, wat zijn sprint deed resul teren in een val in de blubber. De wedstrijd, op geleende schoenen, verliep voor de keeper zeer moeizaam. De zoons van de keeper bedach ten daarom een oplossing voor de volgende keer. Zij pakten zijn tas in en wel met acht paar schoenen erin. De wedstrijd zelf was snel beschreven: koud, nat en glad. LEDENVERGADERING De leden van Antilopen zijn te lauw. Dat is te lezen in hun clubblad, 'De Rode Prikkel'. Veel verslagen zijn met binnen gekomen Erger nog, de le denvergadering van 7 juni is niet doorgegaan vanwege de geringe opkomst. Cor Osna- brugge, secretaris van de korf balvereniging, schrijft meer van de leden verwacht te heb ben: „Een beetje meer belang stelling in het wel en wee var Antiopen. Ook het meedenken en opbouwende kritiek leve ren was prettiger geweest dan de lauwe bedoening nu." De voorzitter Fred Ferrageau vindt het een slechte beurt van de leden. Hij schnjft: „Het een ongelooflijk slappe men taliteit van de wegblijvers, een mentaliteit die Antilopen duur kan komen te staan." Ferra geau geeft wel toe dat een le denvergadering geen feest om naar toe te gaan, maar beschouwt het wel als een plicht. Het is de bedoeling dat Stren Antilopen niet bij het 25-jarig bestaan stopt. NACHTTOERNOOIOOI tfus p baj De jeugd van LTV Leusden heeft samen met jongeren van diverse verenigingen een Mid- zomernachtoernooi geh De nacht werd op het tennis park doorgebracht. In een ver slag van de jeugdraad is te lezen hoe dat verliep. „Er werd wat getennist, althans, er werd iets gedaan wat daar op lee* es. Blijkbaar zie je 's nachts, na wat gedronken te hebben de bal len niet zo helder meer." a foiwa: tan 1 «ren oi «jaar bsse ..Sen ce op set rr Pacht tbeidi tchter agevi Sen 1 eden i rocen oBeja cdigh op< teer in ïemt fcn zelf tfiBov ^laarc kwel ^eren fcniore is een s< optr< int< geb J genei kizen voo Nick van Vulpen in de rol van catcher maakt een bal onschadelijk. The Red Caps scoorden tot nu toe acht punten uit tien wedstrijden in de eerste klasse, waarin de ploeg dit seizoen debuteert. Daar mee nemen de Leusdenaren voor lopig een plaats juist onder de mid denmoot in. Donderdag speelt de ploeg een inhaalwedstrijd tegen de Wombats uit Utrecht. Tegen de hekkesluiter kunnen de Leusdena ren de positie op de ranglijst nog verder verbeteren. Werpcijfers Eb Blom (4 innings): 4 x 3-slag, 4x4- wijd, 7 honkslagen. Jaques Knopf (3 innings): 2 x 3-slag, 2 x 4-wijd, 1 honkslag. Slaggemiddelden Bnan Barendsen: 0,500 Nick van Vulpen- 0,500 Andre Hakvoort: 0,333 De wedstrijd begon goed vooi de Leusdenaren. Door een honk slag van Andre Hakvoort en Nick van Vulpen werd dne keer ge scoord. Quick kon daar in de ge lijkmakende slagbeurt niets tegen over stellen. Maar in de daaropvol gende innings lieten ook de Leus denaren het op de slagplaat een beetje afweten en kwamen met meer tot scoren. Van die impro- duktiviteit profiteerde de Amers- foortse concurrentie door lang zaam in te lopen. In de tweede, derde en vijfde innings scoorden de Keistedelingen, zodat de stand weer in evenwicht was. Bij het ingaan van de slotfase was de stand dus gelijk en gezien het feit dat de heenwedstrijd juist in die fase verloren ging, was de span- Pitcher Eh Blom van The Red Caps neemt een Amersfoortse slagman onder vuur. maal is scheepsrecht". En Nauta won. zeezeilen, alles kunnen en willen doen. Er zijn nu eenmaal veel taken aan boord en je bent maar met een bemanning van tien, later elf man. Voor dit werk moet je een goede instelling hebben, je moet m feite fanatiek zijn en de taken naar je toe trekken, Dat alles maakt het fasci nerend". Is de dokter zelf nooit ziek ge weest in deze barre tocht om de wereld van begin september tot eind mei over een afstand van 33.000 zeemijlen? „Jawel een buik griepje tijdens zwaar weer m de buurt van Nieuw Zeeland. Maar dat was gauw weer over". Wordt dit de laatste grote zeiln- ce op zee voor Dick Pasker? „Ach, je weet maar nooit. Mn schien komt het nog wel eens ee keer zover. Maar dit is een fantast- sche belevenis geweest. Ik hes een flink stuk van de wereld gece en een massa levenservaring of gedaan. Dat kan me in mijn verdeti loopbasan best goed te pas kome: Maar voorlopig ga ik eerst ee: i aan de slag. Overigens heb ik w geluk gehad dat ik zo gauw ee baan heb gekregen. Dat heb ik danken aan een professor die te gen me zei: Joh, ik heb geloof ik w I voor je...." g d b S d v; te Spanning bij de start. De schepen proberen een gunstige uitgangspositie te knjgen. De medische voorbereiding heeft veel tijd gekost. Pasker: „Je kunt op zo'n reis van negen maan den vanwege het gewicht niet on beperkt materiaal en medicijnen meenemen, want tijdens zo'n snel heidsrace telt ieder kilo. Deson danks was er redelijk veel aan boord: materiaal om verwondingen en botbreuken te behandelen, ver bandmiddelen, ontsmettingsmid delen en spalkmatenaal. Wat de medicijnen betreft waren de anti biotica het belangrijkst. Verder was er infuus-vloeistof om aan boord zonodig bloedtransfusies te kunnen doen. Gelukkig heeft de Leusdense scheepsarts weinig hoeven te doen gedurende de race, want er waren zoals hij al vantevoren kon vast stellen „eigenlijk alleen maar jon ge, gezonde kerels aan boord". De werkzaamheden van een dokter beperken zich tijdens zo'n zeilrace niet tot het verstrekken van medische hulp. „Je moet ei genlijk, maar dat is altijd zo met studiejaar solliciteerde Pasker met een aantal aanstaande en afgestu deerde artsen naar de plaats van scheepsarts aan boord van de Equity Law II voor de Whitbrea drace. Tot zijn vreugde kreeg hij de verlangde plaats en kon, nadat hij zijn studie had afgerond, bij de 47- jange Dirk Nauta, de Fnes, die als een van de meest ervaren Neder landse oceaanzeilers al twee keer eerder de Whitbreadreace om de wereld had gevaren, aan boord stappen. Bij het begin van deze zwaarste zeilrace van de wereld sprak Nauta de profetische woor den: „Ik zeil om te winnen en drie- LEUSDEN - De honkballers van Red Caps hebben zondag in de derby met het Amersfoortse Quick 3 een kostbare 5-3 overwin ning geboekt. Door dit resultaat bezetten de Leusdenaren een plaats net onder de middenmoot in de eerste klasse. ning bij de Red Caps te snijden. In de zesde slagbeurt scoorde Red Caps drie keer vier wijd, waarmee alle honken bezet waren. Quick antwoordde met een nieuwe wer per. Die kreeg echter meteen een mentale tik te verwerken, toen Gido van Dijk de bal goed raakte. Ondanks het feit dat Van Dijk zelf sneuvelde, kwamen twee ploegge noten over de thuisplaat. Met twee maal drie slag maakte de Quic- kwerper zijn onzekere start daarna meteen goed. Hoewel Quick met een opende met een honkslag, kwam de Amersfoortse ploeg niet meer aan scoren toe en bleef de winst in Leusden.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8