Senioren-deskundige professor Michels: In plaats van standen hebben we nu de verschillenden generaties" 'Binnen vijfjaar moeten we drie klasses hoger spelen' WOLboom en de Kom open tijdens de vakanties I leusdEP hrant eugd vooraan in jente-toernooi eu de boulesclub /allentgoed net juiten de prijzen Coopertest Judo-examens bij Avanti Judo-toernooi in 'De Glind' KIJKKRANT Tennistramer Hans Nauta wil hogerop met LTV WOENSDAG 27 JUNI 1990 Sport 9 0SDEN - De jeugd heeft de toekomst bij de Leusdense Jeu de polesclub De Hakhorst. Dat bleek afgelopen zaterdag weer jdens het lente-toernooi van deze vereniging. Winnaar werd etdoublette Hans en Joost Jacobs, dat met 13-4 won van Bauke ókhorst en Rudolph de Groot. Bauke Bokhorst en Rudolph de :cot werden ongeslagen winnaar hun poule en bereikten daarna cJc de finale door in de drie wed den van de winnaarsronde on- slagen te blijven. De opmars van os en Joost Jacobs was minder iiukwekkend. In de poules oesten ze hun meerdere erken- inSimon en Gré Jol, 9-13, maar een tweede plaats kwamen ze di nog in de winnaarsgroep. Daar ging net aanvanKelijk ook mis, er werd met 9-13 van Johanne- ke Bokhorst en Joyce Schuier verlo ren. Deze dames verloren weer van Peter van Olmen en Roelof de Groot sr, die op hun beurt weer van Hans en Joost Jacobs verloren. Duo Jacobs moest de laatste wedstrijd met royale cijfers van Emile Eskenazi en Rob van der Werve winnen om alsnog in de fi nale te komen. Halverwege de partij stond duo Jacobs nog met 9-2 achter om uiteindelijk net met 13-11 te winnen. Nog was de finale niet bereikt, want men was precies ge lijk geëindigd met Van Olmen-De Groot. In een barrage tot zeven viel met 7-2 in het voordeel van duo Jacobs uit. Pas in de finale speelden Hans en Joost Jacobs een westrijd op ereldasse-niveau, Bauke Bokhorst en Rudolph de Groot werden er het slachtoffer van. In de strijd om de derde plaats was doublette Van Olmen-De Groot met 13-8 te sterk voor Gré en Simon Jol. Eindstand 1. Hans en Joost Jacobs: 2. Bauke Bok horst en Rudolph de Groot: 3 Peter van Olmen en Roelof de Groot: 4. Simon en Gré Jol: 5. Bep en Bob Bloemendal en Johanneke Bokhorst en Joyce Schuier: 7 Hans en Janny Vossebeld en Emile Es kenazi en Rob van der Werve. 9. en winnaar van de B-poule Sieds Hoiünga en Ad Duister 10. Martin van Slinger land en Mimmo Sciortino: 11. Til Benne- ma en Miek Kippers: 12. George Deu- mer en Ben Vasterman: 13. en winnaar van de C-poule Jo van Riezen en Rie Stet: 14. poedelprijs Tiny de Boer en Sel Zwaaf. USDEN - Op het Nederlandse NfcAnpioenschap vijf kilometer es »r veteranen heeft Jaap Val- as> itgoed uit Leusden net de boot ha mist. Op de atletiekbaan in ce rervecht scheidden vlak na de start twee lopers zich af van het deelnemersveld. Vallentgoed, die iets rustiger startte heeft hierdoor tien van de twaalf ronden lopen sleuren aan het deelnemersveld om dit gat te dichten. De Leusdenaar, die geen enkele steun ondervond vanuit het achterveld, moest hiervoor in de eindsprint de tol betalen. Twee achterliggende lopers profiteer den van zijn inspanningen en gin gen hem de laatste 200 meter voor bij. Op de meet kon Vallentgoed nog net gelijk finishen met de an dere nummer vier, slechts een paar centimeter van de derde plaats vandaan, in een tijd van 15.38. Ne derlands kampioen werd Piet Vonk, die hierbij zijn titel prolon geerde. Zijn tijd was 15.20. AMERSFOORT - De laatste Coopertest van het seizoen 1989-1990 van Atletiekvereni ging Triathlon vindt plaats op dinsdag 3 juli, op de atletiek baan aan de Hamseweg, Schothorst in Amersfoort. Dit is dus de laatste kans om voor de vakantie uw conditie nog eens (e testen door middel van deze 12-minuten-loop. Zoals altijd is de start om 20.00 uur, begint de warming- up onder deskundige leiding om 19.30 uur, en worden deel nemers verzocht zich tevoren even te melden in de kantine. Na afloop van de Cooper test, dus om ongeveer 20.20 uur, zal er een test-wedstnjd over 5 km worden gelopen, waaraan ook iedereen gratis kan deelnemen. Als deze test loop een succes wordt, dan ligt het in de bedoeling om in het nieuwe seizoen regelmatig dergelijke „open" wedstijden te organiseren. Dit nieuwe seizoen begint alweer op dmsdag 4 septem ber met de maandelijkse coo pertest. Iedere eerste dinsdag van de maand is iedereen dan weer welkom. ACHTERVELD -De sectie judo van Avanti hield maandag 11 juni de halfjaarlijkse judo-examens op 'De Glind'. Sinds februari van dit jaar zijn de judoka's van het Jeugddorp aangesloten bij de Achterveldse sportvereniging. De trainer is Karei van Oven van de sportschool Boersma. De volgenden werden onderscheiden met een slip of band: Groep 1: Ro land de Vries, Martien van Dellen, Timo Vis, Christiaan van Viersen, Michel van de Broek, Martijn Vreeswijk, Chnstoph Vischer en Mieke Hazes. Groep 2: Remco Ver- seveld, Remy Hoebdar, Joep Meeu- wissen, Martin Heikamp, Robby de Munck, Edwin van Lanen, Arthur Pieters, Don Broers, Martijn Wol- ters. De Avanti slip- en bandexamens voor de Achterveldse groep judo ka's in de gymzaal aan de Walter van Amersfoortstraat werd dins dag 18 juni gehouden. De uitslagen waren: Groep 1 Wesley Kerkhof, Ralph van Houten, Carlo Ruthinos- ki, Robert Jan de Vink, Robert van de Kooi, Marja Huuxdeman, Red- mer Ikking, Floortje de Vink, Wietske Fousert, Dirk Blom, Chris ACHTERVELD - Voor het eerst sinds de judoka's van 'De Glind' lid zijn van Avanti werd er een onder ling toernooi gehouden in de groter gymzaal van het jeugddorp. Maan dag 18 juni streden vijfendertig ju doka's, in de leeftijd van 10 tot en met 17 jaar, om de plaatsen. In zes poules, ingedeeld naar leeftijd en gewicht, werden de volgenden winnaar: poule 1: 1. Remy Hoebdah 2. Philip Kraanen: Poule 2: Don Broers 2. Remco Verseveld 3. Joep Meeuwissen: Poule 3: 1. Willem Koch 2. Martijn Heikamp 3. Chris- toph Vischer: Poule 4: Mieke Hazes 2. Manna Arends 3. Karen Schip per: Poule 5: Roland de Vnes 2. Jeroen Arends 3. Sebastiaan Blom. Ruthinoski, Jan Huurdeman. Groep 2: Karen Schipper, Sebastiaan Blom, Gertjan van Kolfschoten, Ma nna Arends, Annelies Mulder, Anka Voskuilen, Ronald van de Ho ven, Cindy Steenbeek, Frank van Druten, Sicco van Houten. Groep 3: Mariëlle Voskuilen, Frank Bock, Philip Kraanen, Willem Koch, Je roen van Druten, Jeroen Arends. (advertentie) VOOR MIDDEN NEDERLAND '24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet. Barneveld - 63 Leusden 4 Ede 52 Geldermalsen 4 Buren 4 Woudenberg 4 Scherpenzeel 4 Renswoude 4 Maarn 4 Nijkerk 4 Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie: zie de colofon van de krant Advertenties: voor alle informatie: 03420-94888 Advertentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels ƒ6,- elke regel-meer 6,- (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek zonder foto. hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek MET foto: 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling) Info: 03420-94888 LEUSDEN - De gepensioneerde professor Michels, die rich al jaren met het ouder-worden bezig houdt, spreekt tqdens zijn spreekbeurten over de relatie tussen de ver schillende generaties. Hij houdt ook niet van het schermen :t het begrip „integratie": „participatie geeft beter weer rat ouderen willen." In dit vervolg op een artikel in de irige rubriek Ouder Worden wordt nader ingegaan op njn opvattingen. Michels meent: „We zien de ilste jaren dat de maatschap- pebjke driedeling: jeugd, erkenden en ouderen veran derd is in een vierdelmg. Deze iestaat ui de jeugd (tot 19 jr.), volwassenen of werkenden tan 19 tot en met 57 jaar), se toren (van 58 tot 83 jaar) en 5-n oudere senioren ook wel gaarden genoemd (de 83- &ssers)." Dl lawaai-muziek voor de jeugd en daarnaast speciale reizen voor ouderen." „We zeggen dat we willen integreren maar de werkelijk heid is anders. De wereld is te groot geworden om iedereen te kennen en vroeger was de maatschappij mgedeeld in standen: je had de boeren stand, de middenstand, de le raren en allerlei andere stan den. Dat is helemaal voorbij. Op het ogenblik is de maat schappij ingedeeld in genera ties." Deze opvatting illustreer de hij met een voorbeeld: „Vroeger kwam ik niet in een bepaald café omdat het daar met mijn milieu was, maar mo menteel kan ik in een bepaald café niet komen omdat mijn kinderen er zitten." Volgens Michels moeten ou deren dat accepteren. „Dat is goed. Wij willen niet meer in tegreren. Dat wil met zeggen dat we willen discrimineren. Wat wij ouderen wel willen is: participeren. Wij willen deel hebben aan de maatschappij maar ik moet er toch niet aan denken dat ik met de jeugd op vakantie moet en dergelijke dingen." Samen met zijn vrouw had hij enige weken de zorg voor een paar kleinkinderen, omdat hun ouders op vakantie waren: „Maar ik was toch blij dat die thuis kwamen, want ik moet er niet aan denken dat ik die zorg weer moet mtegreren in mijn leven. Ik ben zo blij dat de wieg, de box, de trappelzak en de pampers weer de deur pit zijn." -Senioren noem ik degenen op grond van hun leeftijd meer m staat worden *acht te passen m het huidige fteidsproces. Zij kunnen zich Kfoer nog wel in hun eigen sgeving handhaven en hun $en leven organiseren. Be dden de 80 jaar weet nog 90 rccent zich zelf te redden." -Bejaarden noemik de ou- •sen die professionele hulp wig hebben of in een tehuis opgenomen. Zij zijn niet *er in staat die handelingen verrichten die nodig zijn om Zelfstandigheid te handha- Boven de zestig jaar werkt ^9 geen 20 procent meer." n»L. Professor Michels, die bang is om het woord gaarden" te gebruiken, fcwel ook hij weet, dat veel aderen zelf liever het woord fcnioren" gebruiken. Het is h m opgevallen, dat wer, *een scheiding in de gerera- 1# ^optreedt. „We praten vaak mte9Talie' maar wat we gebeuren is: we scheiden generaties. We zien vakan- ^eizen voor de jeugd, win- voor de jeugd, speciale Goed kauwen Het wordt een lekker toetje. Eerst een flinke schep fijnge sneden gember met een grote scheut gembersiroop, daarop - uit een milieuvriendelijk pak - een straal yoghurt en bovenop een handvol muesh. Alles lekker door elkaar roe ren en dan kan ik gaan genie ten. Ik neem er de tijd voor, want ik kauw op de gember en muesli, zodat ik die goed kan proeven. Dat gekauw brengt de waar schuwing, die wij vroeger al tijd kregen, naar boven: „goed kauwen en niet zomaar door slikken Ik meen me te herin neren, dat we eigenlijk zoveel keer moeten kauwen als we tanden en kiezen hadden. Maar zoveel geduld hadden en hebben wij niet. Wel zie ik nu mijn schoonzus in Amerika voor me, die bij het eten een apparaatje aanzette dat met een tik elke kauwbeweging telde! Ons eten ging vroeger trou wens met allerlei „rituelen" en waarschuwingen gepaard. Dat moest misschien ook wel in een groot gezin, waar de ge wone tafel, ook als de tussen- bladen waren uitgeklapt, toch te klein was. Er werd in de keuken een tafeltje gezet, waar de bijna kleinsten moes ten zitten. Dat gaf vaak veel gedonderjaag, zodat m'n va der opmerkte: „onder dat ta feltje, daat zit de duivel onder. Aan het lawaai, dat daar ge produceerd werd, buiten het directe bereik van de regelen de vader en moeder, was het in ieder geval een rumoerig duveltje. Als iedereen op zijn plaats zat, de slechtste eters naast pa en moe, kon er na het bidden begonnen worden. Vader aan het hoofd van de tafel. Hij sneed het vlees, als dat ten minste met bestond wt sau cijsjes. En dan kon je je diepe bord bijhouden, zodat moeder kon opscheppen. Het eten was bij uitstek een gebeurtenis waarbij het opvoeden een hoge vlucht nam. Je kreeg met alleen te horen, dat je goed moest kauwen, maar ook hoor ik nog de aanmaning: Recht zitten, wil je soms een recht- houder" (in onze jeugdblaad- jes stond altijd een advertentie van zo'n, in onze ogen, gneze- hg marteltmg). Ook het „elle bogen van tafel" en „met met je ellebogen duwen" en „zorg er voor, dat je buurman/vrouw ook ruimte genoeg heeft". „Moet jij soms een turf hebben onder je hoofd?" betekende dat je je hoofd met mocht laten steunen op je hand. Dat je je bord moest leeg eten was een vanzelfspreken de zaak. Dat leverde soms een soort machtsstrijd op, als een van ons een bepaald eten met lustte. De opvatting was im mers „lust met, bestaat niet!" Onze maaltijd emdigde meestal met pap. Favoriet was karnemelksepap. De attractie daarbij was de stroop. „Geef je lepel 's" en dan werd die in de stroop gedoopt en met een ge routineerde draai kreeg je die weer terug, zodat we konden bekijken wie de mooiste figu ren m de pap kon maken met die stroop. Een van de moeilijkste op gaven was wel, dat we op el kaar moesten wachten. We mochten pas aan het toetje be ginnen als iedereen dat op zijn bord had. Gelukkig had m'n vader er ook wel eens moeite mee om zo lang te wachten. Dat je eerder van je stoel af mocht, voordat er gebeden was, werd ook niet goed ge vonden. Nee eerst bidden en wel met je ogen dicht. (Een klein neefje merkte later op toen mijn broer hem op dezelf de wijze leerde bidden„maar ik vind het zo donker met m'n ogen dicht"). En tot slot had je af en toe een beurt om de tafel af te ruimen. Met een vochtig „dweiltje" het tafelzeil afve gen. Dat moest grondig gebeu ren, want het gnjze of rood-wit geblokte zeil was door het ge bruik doorgoefd met een uit bundig craquelé. Daarna rolde je dat zeil op rond de brand- weerstok" van m'n vader. De stok waarmee hij bij een brand de kijkers op een afstand moest houden en die hij 's win ters ook gebruikte om samen met een ander over het ijs te zwieren. Alles bij elkaar heeft dat opvoedkundig eten" ons geen van allen kwaad gedaan, integendeel: bij elke gezins reünie hebben we er vaak veel plezier om. En netjes eten dat wij nu kunnen! SENIOR LEUSDEN - „Binnen vijf jaar moeten we minstens drie klasses hoger in de competi tie spelen", zegt Hans Nauta. Hij is tennistrainer bij LTV Leusden. „Het doel is om zo hoog mogelijk te gaan spe len. De jeugd en de wil is er, er moet alleen nog aan ge werkt worden". Hans Nauta is een jaar full-time trainer bij LTV. Hij traint de achthonderd leden, van jong tot oud. „Het maakt me niet uit of ik een competi tieteam of senioren train. Het is allebei leuk om te doen, als de motivatie er maar is". Als Nauta terugkijkt op het af gelopen seizoen, vindt hij dat het op het eerste gezicht goed is verlopen. „Het heeft een aantal kampioenen op geleverd. Voor het eerste jaar is dat een redelijk resul taat. Wij hopen natuurlijk dat het steeds beter gaat. Wij willen met de jonge jeugd doorstoten in de competitie." „LTV speelt nu op een rela tief laag niveau, vijfde klasse landelijk. In de toekomst ho pen we zeker hoger te ko men, maar dat is ook van een aantal factoren afhankelijk. Sponsors bijvoorbeeld zijn voor een vereniging erg be langrijk. Met het geld van sponsors kunnen er facilitei ten voor de spelers komen. Of uitwisselingen bekostigd worden. Er zijn de laatste tijd een paar leuke sponsors bij gekomen". Hans Nauta is niet de enige trainer bij LTV. Sinds kort wordt hij bijgestaan door Ar jan Vermey. Hans Nauta: „Arjan en ik zijn prestatie ge richt. Wij willen de club een goede toekomst bieden. Als we omhoog willen in de com petitie, dan moet dat ook een brede basis hebben. Dat wil zeggen dat er veel mensen getraind moeten worden. Het moet dus uit „eigen kweek" komen en niet door spelers te betalen om bij de vereniging te komen. Er loopt hier wel talent rond, maar er moet hun ook wat geboden worden door de vereniging. De jeugd moet begeleid worden en gestimuleerd om bij de club te blijven met gesubsidieer de training en gratis kle ding". STIMULANS De nieuwe tennishal, die eind september in gebruik genomen wordt, biedt de trai ner een aantal mogelijkhe den. „Het is zeker een stimu lans. Nu kunnen we in de winter met de selectie iedere week een keer trainen. Het is nu ook mogelijk om op jonge re leeftijd te beginnen. Het is de bedoeling dat we vier- en vijfjarigen balvaardigheid gaan bijbrengen." LTV Leusden heeft twee keer het Nederlands kam pioenschap rolstoeltennis op de banen gehad. „Dit jaar, vanwege het vijftienjarig ju bileum, is er een rolstoelten- nisdemonstratie. Het wordt een wedstrijd van Heren- dubbel. De kampioenen Hen- nie Hol en Jaap Lodder ko men spelen. Het is de bedoe ling dat ze spelen tegen de Leusdenaar Barend van Win terswijk". „Het rolstoeltennis is nog steeds groeiend. In de win termaanden krijgt de club een regionale funktie. Men sen uit de hele omgeving kunnen dan hier komen trai nen. Wij zijn namelijk één van de weinige verenigingen met faciliteiten voor gehan dicapten." Tennis is de tweede sport van Nederland en het groeit nog steeds. Zo ook in Leus den. Hans Nauta wil bena drukken dat tennis niet eli tair is, zoals vroeger. „Ieder een kan komen en meedoen". De trainer heeft het erg naar z'n zin in Leusden. „Ik ben bij drie andere verenigingen trainer geweest, maar ik denk dat ik hier wat langer blijf." LEUSDEN - Overal in Leusden ziet men bewoners, die bezig zijn hun caravan schoon te maken. Een duidelijk signaal, dat men zich voorbereidt op vakantie. Een ander teken, dat de vakantiekoorts toeslaat is het stopzetten van allerlei vaste verenigings- en organisatiebijeenkomsten. De ouderen in Leusden merken dat ook. Bijna alle speciale bijeenkomsten voor senioren gaan in de maanden juli en augustus niet door. Gelukkig voor veel ouderen blijft het ontmoetingscentrum van en voor ouderen De Wolboom wel open, zodat men daar elkaar kan vinden. Ook de kaartsoos in De Kom op dinsdagmiddag gaat gewoon door. Het is bijzonder moeilijk om m deze maanden voldoende begeleiding te vinden voor de ouderenbij eenkomsten. Een groot aantal vrijwilligers, dat wekelijks medewerking ver leent, gaat m juli of augustus op vakantie. Ook veel chauffeurs zijn afwezig, zodat de ouderen die gewoonlijk naar de soos worden gebracht en na afloop naar huis worden gereden, geen vervoer hebben. Boven dien wordt op sommige senio ren een beroep gedaan om op het huis te passen van één van hun kinderen, of om de hond of kanane regelmatig van voer te voorzien. En heel wat senioren zijn ook zelf op vakantie. Meer dan voldoende redenen waar om de meeste bijeenkomsten voor ouderen niet doorgaan. Om de Leusdense ouderen duidelijk te maken hoe het met de speciale ouderenbij een komsten zit, zetten we een en ander op een rij. Achterveld De Seniorensoos in Ons Ge bouw op donderdagmiddag in Achterveld stopt in de maan den juli en augustus. Donder dag 6 september om 13.30 uur start men weer met het nieuwe Buiningpark De UW-Seniorensoos Bui ningpark op dinsdagmiddag in de RODA-kantine houdt vakantie in juli tot half augus tus. Op dinsdag 14 augustus start men een gezamenlijk reisje en de week daarop, 21 augustus, zijn de senioren om 14.00 uur weer welkom. Leusden-Centrum De UW-Seniorensoos op dinsdagmiddag in de Wol boom. Deze soos houdt ook vakantie in juli en augustus. De start van het nieuwe seizoen vindt plaats op dinsdagmiddag 4 september. (Als men elkaar toch op die middag wil ont moeten kan dat, want de Wol boom is wel open.) De Zonnebloem Handwerk- soos op donderdagmiddag in de Wolboom. Er zijn geen bij eenkomsten in juli en augustus. (Ook hier geldt: men kan wel terecht in de Wolboom op deze middagen.) De Hand- werk-contact-soos start weer op donderdagmiddag 6 sep tember. De Kom De senioren van de Kaart soos op dinsdagmiddag blij ven m juli en augustus door gaan. Men kan dan van 14.30 tot 17.00 uur elkaar met kaar ten aftroeven. Wolboom Zoals ook andere jaren kun nen de senioren elkaar toch blijven ontmoeten m deze vakantiemaanden. De Wol boom houdt namelijk geen va kantiestop. Het enige wat met doorgaat is de openstelling van de Wolboom op de eerste zondagen van juli en augustus. Iedere senior die eens wil biljarten, een kaartje wil leg gen, of zijn vaardigheid in rum- mycuppen wil laten bewonde ren kan terecht in de Wol boom. Omdat de groep Engels op woensdagmorgen is ge stopt is er nu op woensdag morgen ook volop ruimte om ongestoord gebruik te maken van de mogeüjkheden van dit ontmoetingscentrum Het koersballen gaat wel ge woon door op donderdagoch tend van 9.30 tot 11.30 uur en op zaterdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur. Iedereen die op deze tijd binnenkomt, kan meedoen met koersballen. Sommige ouderen die bood schappen hebben gedaan of naar de markt zijn geweest op dinsdagmorgen sluiten die be zigheid af met een kop koffie in de Wolboom. En voor de ouderen die graag puzzelen: men kan gratis van die grote puzzels (van 1000 of 1500 stuk jes) in de Wolboom lenen, om thuis aan de slag te gaan. De Wolboom, Hamersveld- seweg 2a, is open van maan dag tot en met vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur en op zaterdagmor gen van 10.00 tot 12.00 uur

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9