Met Aat Daale op de pedalen 1 Korte route beschrijving Rond Hoogland door groeistad en natuur I fcnowfc 'Eerst de fiets, dan de natuur' Prijsvraag Ésbinnen Aat Daale, de man achter toeristische fietsroutes: eNSDAG 4 JULI 1990 Sport 11 1. Vanuit de stad over de Amsterdamseweg naar Indus triegebied. 2. Rechtsaf over de Radiumweg (bij High Voltage) de brug over de Eem over. 3. Na afdaling niet rechtsaf maar rechtuit (stoplicht), fietspad Bunschoterstraat even op en verderop bij het begin van fietspad tussen de bomen scherp rechtsaf over de aldaar uitkomende Van Boetzelaerlaan. 4. Van Boetzelaerlaan uitrijden tot Hamseweg, op hoek punt rechtsaf en aan de overzijde verderop linksaf Schot horsterlaan op langs nieuwbouw, atletiekpark en nieuwe korfbalveld. 5. Schothorsterlaan blijven volgen tot hoekpunt bij voet balvelden WZA (op de hoek huis Bethel met molentje in de tuin) en aldaar linksaf over gravelpad links van de sportvelden. 6. Aan het einde rechtsaf boven het sportcomplex, even doorrijden na hoekpunt van Zorcherpad, daarna meteen rechtsaf over de Hausmannstraat. 7. Hausmannstraat uitrijden tot hoekpunt, aldaar linksaf met aan de overzijde volkstuinencomplex achter vijver. 8. Kruispunt (nog niet bestraat) met de Emiclaerseweg oversteken, rechtdoor langs de nieuwbouw (straatnaam nog niet aangegeven) en meteen over het bruggetje rechts linksaf over de Bombardonstraat. 9. Bombardonstraat uitrijden tot kruispunt rechts met de Trombonestraat. 10. Trombonestraat helemaal uitrijden tot aan de Albert Schweizersingel, aldaar linksaf over het verplichte fiets pad. 11. Albert Schweitzersingel geheel blijven volgen, ook bij bocht naar links (huisnummer no. 305) en uitrijden tot hoekpunt met links Tamboerijnstraat. 12. Aldaar rechtsaf (nog slechte bestrating), aan de over zijde bij Agaatvlinder links, richting brug met blauwe leuningen. 13. Afstappen en aldaar linksaf over de Heideweg rich ting Hooglanderveen. 14. Op kruispunt met Zevenhuizerstraat/Pastoor Pieck- weg rechtsweg over de Zevenhuizerstraat. 15. Na enkele kilometers linksaf over de Nieuwlandse- weg. 16. Nieuwlandseweg helemaal uitrijden tot aan de straat weg (Bunschoterweg) en aldaar oversteken naar de Zel- dertseweg. 17. Zeldertseweg uitrijden tot hoekpunt met Slaagseweg, aldaar linksaf. 18. Slaagseweg en verderop Coelhorsterweg geheel uit rijden tot Bunschoterweg. 19. Naar eigen keuze terug naar Amersfoort ca. 25 km. In de maand juli verschij nen in de Leusder Krant en De Stad Amersfoort een viertal prachtige fietsroutes. Voor elke rou te is een prijsvraag uitge schreven. De bedoeling is dat tijdens het rijden van deze toeristische route en kele vragen beantwoord worden. De oplossing moet dan op een brief kaart gezet worden en deze dient dan gestuurd te worden naar de redactie van de krant: Leusder Krant/De Stad Amersfoort t.a.v. de redactie Asschatterweg 19 3831 JT Leusden De reacties kunnen inge stuurd worden tot 1 sep tember. De uitslag zal in beide kranten worden vermeld in de loop van september. keft zeker nog nooit van ölaving gehoord. als je zo'n vertrouwde kort, ga je toch zonder schroom een gokje wa- Frits Schoenmaker Landehjk Hoogland; de Coelhorsterweg. De Zeldertseweg is nog een echte landehjk weg. Ook dit seizoen nodigen wij u uit, het (goed verzorgde) karretje uit de schuur te halen en in de omgeving van onze groeistad van de mooie paden en wegen te genieten, die er gelukkig nog altijd zijn. Voor dit seizoen hebben wij een viertal tochten op het programma staan, die u denkelijk op plaatselijk brengen waar u nog niet eerder bent geweest. Ook een fietsende toerist is geneigd hoofdwegen te kiezen, die hem naar zijn doel moeten brengen. Er zijn in onze streek veel zijweg getjes en bospaden, die een mens ineens in de weldagdige rust van de natuur brengen. De eerste tocht van ons programma voldoet daaraan in zekere zin niet geheel. Het is een route, waarbij als het ware in een cirkel steeds de toren van Hoogland zichtbaar is. Daarbij kan men heel duidelijk de steeds maar happende bulldozer van de groeistad waarnemen (Zielhorst en Katten broek), maar ook waar nog altijd de rust van het (nog) onaangetaste platteland ouderwets aanwezig is. Deze eerste tocht zal nog niet veel van uw conditie vragen. Daarentegen moet u voor de drie volgende routes, die ditmaal wat verder dan gewoonlijk een flink stuk buiten ons stadsgebied geprojecteerd zijn, wat meer kilometers in de benen hebben. Voor een geroutineerde toerfietser stelt een afstand van 50, 60 kilometer nog niets voor, maar misschien is het goed toch even van te voren er op te wijzen dat het niet om gezapige tochtjes gaat. Veel plezier onderweg, niet op weg gaan als er veel wind staat en niet te veel rusten! ilens dit wereldkam- ■schap worden alle ver sterren en cabaretiers, knken dat ze leuk zijn, wen gehaald. Ook voor- televisieverslaggever m Kuiphof is weer van '.haaJd als columnist. shof is voor mij legenda- Igeworden ten tijde van oid. Toen de Rotterdam- i> de Europa Cup won. speelde de makkelijk 1 'de Zweedse spits Ove ■?/iof introduceerde rtijd de juiste uitspraak 'ndvall. Terwijl iedereen Sprak met een harde en V zei hij altijd 'tsmdval'. K/ere uitspraak maakte de Zweedse aanvaller iïhtere speler, die echter ygenloos en hard kon h. Wiwoordig houdt de ■man zich niet alleen be ft schrijven, maar is ook ^enf aanwezig op de ra- reclamespotje pro- ty mensen warm te ma- W het gokken op paar- Met zijn vertrouwde 'stem vertelt hij de luis- shoe leuk gokken is. Hij hef spotje dan ook vro- H Wedden dat u het leuk gen, dus ook in de bocht bij huis nummer no. 305. Ergens houdt ook die singel op en daar staren we weer het wijde land in, waar de toren van Hoog land vertelt dat hij er nog altijd staat. Op het hoekpunt, waar de bestrating nog niet goed afgewerkt is, bevindt zich links de Tamboe rijnstraat en aan de overzijde huist er de Agaatvlinder. We gaan het bruggetje rechts over en zien links een hekwerk met blauwe leunin gen. Daar kunnen we de Heideweg opkomen. Even afstappen is hier het parool, tenzij u de beschikking hebt over een mountain-bike. We gaan nu linksaf over de Heideweg richting Hooglanderveen. De weg is nog slecht maar het ligt in de bedoeling om daar een fraaie goed berijdbare weg van te maken. Fiet sers kunnen er met enkele te over winnen barricades nog hun weg wel vinden. Links ligt de nieuwe wijk Kattenbroek. Het moet een fraaie wijk worden maar nu kan men er alleen maar rommel, on kruid en verdrongen boerdenjen gewaar worden. De naam Katter- broek is eigenlijk ook met zo leuk. We kruisen een weg, die alleen bestemd is voor auto's en dan zijn we op de hoek met de Zevenhui zerstraat rechts en verderop de Pastoor Pieckweg. Op die hoek zijn bouwkundigen van het Kop-van- Jut-gilde vreselijk bezig geweest. Fraaie houtwallen en heerlijk groen zijn er meedogenloos met bulldozers ongedaan gemaakt en nu loopt er een rechtlijnig kanaaltje om tranen van verdriet in te plen gen. Om sombere gedachten te ver mijden gaan we rechts de Zeven huizerstraat op. Daar is nog de goeie ouwe tijd aanwezig met wil gen, koeien in het land, leuk boe- denjen en natuurlijk nog altijd het uitzicht op de toren van Hoogland, eens een dorp met vredige bewo ners en nijvere agrariërs. Na een paar kilometer komen we op het punt waar links de Nieuwlandse weg begint. Daar gaan we heen. Het ruikt er eerlijk naar mest en het verkeer in de verte is het enige geluid dat de rust verstoort. Een verkeersbord met een koe er op doet ons mild glimlachen Maar la ten we met te hard lachen. Nieuw- land (met de klemtoon op land) is ook bestemd voor de groeistuipen van onze stad. Boven de Pastoor Pieckweg komt een rondweg en daarboven komen ook sportvel den. Je zult er als voetbalclub maar terechtkomen. Nu is het gelukkig nog mogelijk om te genieten van een rustige nt over een nog lande lijke weg met bijzondere boerderij en. In de tuinen zijn bukkende vrouwen, die niet door de knieën kunnen buigen, bezig met het vei- zorgen van het groen. Als de grote weg naar Bunscho ten nadert moet u maar eens kijken naar dat Scandinavische huis aan de linkerkant. Over de toren praten we maar even niet. Die blijft ge woon staan. We steken (voorzich tig!) de drukke Bunschoterstraat over en vervolgen onze weg over de Zeldertseweg. Daarvoor schij nen nog geen plannen te zijn, maar je weet het maar nooit. Ook daar weer mooie boerderijen. Kijk maar eens naar de nummers 60 en 78. De Zeldertseweg komt uit op de Slaag seweg en daar gaan we weer terug naar Amersfoort, linksaf dus. Rechts zien we toren van Soest en - we vervallen m herhaling - ook op die weg vindt men karakteristieke boerdenjen, sommige in het groen verscholen. De Slaagseweg gaat over in de Coelhorsterweg. Een professor schijnt voor dat gebied ook plannen te hebben. Kijkt u eens, professor, naar de mooie wil gen bij de Hoogerhorsterweg en het fraaie gebied rond het oude kerkhof. We komen tenslotte weei op de Bunschoterweg, waar hel verkeer raast. Tussen de bomen zien we, ja, u raadt het al, de toren van Hoogland. Over het fietspad kunt u weer terug naar uw eigen huis. Geen grote tocht maar, dach ten we zo, wel leerzaam. U moet zelf uw eigen conclusies maar trek ken. IERSFOORT - Wie een jaar niet in de nieuwe buitenwij- ran Amersfoort is geweest weet niet wat hij ziet. Er is heel eranderd. Wie alles goed heeft gekend zal een zucht van j lgie niet kunnen onderdrukken. Waar eens vredige laan- n stille zandpaadjes ver van het stadsgewoel lagen te ien staan nu talloze eenvormige huizen en bevinden zich straten zonder sfeer en eigen karakter. LEUSDEN - In de zomermaan den wordt er weer volop ge fietst. Ook in de regio zijn er mogelijkheden om een tour te maken. Aat Daale maakt we kelijks een tocht, die hij be schrijft in de rubriek 'Aat Daale op de pedalen'. De routebe schrijving is een goede hand leiding om eens recreatief de regio te verkennen. Als extra stimulans kan wellicht de prijs vraag dienen: bij elke route wordt een aantal vragen ge steld. Aan de tochten is een prijs vraag verbonden. Er wordt een aantal vragen gesteld over de route. In september wordt er onder de goede inzendin gen een aantal prijzen verloot. De antwoorden op de vragen zijn te vinden langs de route. „De vragen zijn niet echt moei lijk, maar je m oet er wel voor op de fiets klimmen." Aat Daale, zelf verwoed fiet ser, zet al jaren achtereen de routes uit. „Deze streek heeft een mooie natuur. Ik ben ei genlijk geen echte Amers- foorter, maar een Rotterdam mer. De mensen, die hier wo nen, moeten eens beseffen dat het hier prachtig is om op de fiets te zitten,"aldus Aat. Hij vindt dat mensen wel goed voorbereid op weg moeten gaan. „Ik ben er geen voor stander van om veel te stop pen. Bovendien is het leuker om de tocht helemaal uit te fietsen." „Fietsen wordt steeds po pulairder. Het gaat mij in de eerste plaats om het fietsen, dat vind ik heerlijk. Het gaat om de sportieve bezigheid, de natuur komt op een tweede plaats." In het verleden heeft Aat Daale veel tochten ge maakt. „Ik ben op de racefiets heel Nederland door geweest. Acht jaar geleden ben ik be gonnen om de tochten voor de krant te gaan beschrijven." „De tochten gaan verder dan de streek rond Amersfoort Aat Daale, de samensteller van de zomerse fietsroutes. en Leusden. Ik doe het nu een aantal jaren en dat beperkt de omgeving. Vorig jaar ben ik ook rond Nijkerk en Spaken burg gegaan. De tochten zijn zo'n dertig tot veertig kilome ter lang. Dat vereist toch een zekere oefening. Ik weet na tuurlijk niet of de mensen de tochten helemaal of maar ge deeltelijk fietsen. Er wordt veel gebruik van gemaakt, veel mensen kennen mij van de rubriek 'op de pedalen'." Met het uitzetten van een route is Aat Daale een hele middag op stap. „Ik heb niet echt een onëntatiegevoel, ik moet altijd even zoeken. Het verhaal bestaat uit een om schrijving over de omgeving en een beknopte routebe schrijving. Onderweg noteer ik waar leuke bezienswaardig heden zijn." Het uitzetten van de route is een eenzame bezigheid. „Ik ben een tijd alleen onderweg. Soms kom je natuurlijk mensen tegen. Ik vroeg een keer de weg aan iemand, die aan het rolschaatsen was. Ik kreeg toen wel een scheldpartij over me heen, hij was namelijk zijn eigen record aan het verbete ren." ons toch maar welgemoed d gaan. We gaan over de rdamseweg richting Indus- aiüer. Ook daar is het sterk veranderen. Door de rueu- ug over de Eem is er veel rerkeer. De fietser moet er overal elders op knoppen >n om groen licht te krijgen de oversteek. We gaan bij de Radiumweg en zien duidelijk hoe de weg naar ig gelegen is. Na het kruis- et de Nijverheidsweg Noord de klim brugwaarts. Een ol is dat zeker niet, maar het even licht steunen en blazen, op de brug hebt u een uitzicht op de rivier. Stad- ïs er het beeld van Amers- vroegere tijden, in de rich est toont de nvier het gezicht n rustige stroom, die zich lend door het weidse land eg baant. Na de afdaling we even op de knop druk- rechtdoor te kunnen gaan »t rechtsaf), waarna we even ietspad aan de rechterzijde Bunschoterweg voorwaarts Verderop bij de bomenrij we even opletten, want enen we de daarop uitko- Van Boetzelaerlaan in te Schuin terugwaarts dus en :htuit. aantje ziet er best aardig uit. gewoon een weggetje van opgeslokt door recente touw. De straatjes links lieflijke namen als Klap- lorgenzon en Landlust. Op i verderop zijn we meteen lamseweg, waar Hoogland Even naar rechts en dan aan rajde tussen de restanten n kasteelhek de Schothor- op. Luiks en rechts is daar ingang de bouw van grijze bokken aan de gang. Laten ar rustig verder fietsen. De jrsterlaan is op zichzelf toch leuk om te fietsen. Links zien we de toren van Hoogland als het symbool van een dorp, dat toch nog heel graag zichzelf wil blijven. De gemeentedienst, die de be plantingen verzorgt, moet worden toegegeven dat zij er alles aan doet om deze eens zo landelijke omge ving groen en lommerrijk te hou den. De huizen van de stad rechts geven door al het groen niet meer zo'n kille aanblik als in het begin, maar vroegere bewoners zullen daaraan zeker nooit kunnen wen nen. Na het landgoed De Schothorst komen we op een gegeven mo ment bij het voetbalvelden van WZA links. Op de hoek ligt het vriendelijke Bethel met de molen in de tuin. Daar gaan we linksaf over het gravelpad met rechts de behui zing van de voetbalclub. De Z van club heeft met Zeehelden te ma ken. Die zijn in dit gebied ver te zoeken. Aan het eind van het brui ne pad, waar we naar rechts moe ten, is het oude ongerepte land van Hoogland nog in zekere zm aanwe zig. De toren staat er als een uit roepteken nog markant achter. We zijn hier overigens in het Stadsdeel park We rijden nu om het sport complex heen. Links staan de acht grote huizen van het Zocherpad met hoge petten op. Hele enge jon getjes hebben hier en daar jonge aanplant vernield. Leuk als je later als man op zulke ferme jeugdda- den kunt wijzen. Omdat er nog steeds wordt gebouwd is het het de stad. We steken over en belan den in een straat, waar de nieuw bouw nog volop aan de gang is. Er staat nog geen naam het is de Ber- ninistraat. Verderop rechts gaan we het bruggetje over, want recht uit is echt nog geen doen. Recht voor ons uit ligt de Bombardon straat. Een bombardon is een blaasinstrument voor sterke bla zers. We zijn hier in de muziekin strumenten-buurt in Zielhorst. Op het volgende hoekpunt, waar de Bombardonstraat uitgeblazen is, moeten we aan de rechterkant onze weg vervolgen over de Trom- bonestaat. Trombone is geen ziek te maar ook een blaasinstrument voor mensen met bolle konen. Het is daar overigens een heel orkest van paden: contrabas, cello, harp, klannet en op het volgende plein zelfs het spmet, de voorloper van de piano. We zijn nu middenin Ziel horst, dat er na een jaar toch echt wel wat vriendelijker uitziet. Het moet niet gaan regenen natuurlijk maar dan moet u ook niet op pad gaan. We zijn op de Albert Schweit zersingel en volgen die geheel, links afslaand op het hoekpunt van de flat van de Trombonestraat. Die singel dienen we helemaal te vol- De Nieuwlandseweg. beste om op de hoek van het Zo cherpad even rechtuit te gaan en daarna meteen rechtsaf over de Hausmannstraat. Het is wel even wennen met al die nieuwe straatnamen. Ze zijn nogal gecompliceerd. Het sport park ligt nu rechts van ons. We pas seren de Nervistraat links en gaan op het volgende hoekpunt linksaf. Aan de overzijde ziet het er knus uit. Leuke zitjes bij de waterkant. Iets uit overgrootvaders tijd. We komen verderop in een wat zanderige toestand. Daar ligt zo waar de aloude Emiclaerseweg, eens een romantische weg buiten

Leusder Krant | 1990 | | pagina 11