Valleischool krijgt ikar prijs uitgereikt I le skateboardbaan in gebruik genomen krant nister Alders in Leusden! Michiel en de kattige zusters Huttenbouwers melden zich 'anoniem' De hut onbewoonbaar verklaard ii e kinderen in Leusden kregen het voor elkaar! Professor Post laat kinderen wetenschapper zijn IeusJbp kinnfc plaatselijk nieuws tn Ge SDEN - Vol verbazing, een beetje ongeduldig maar heel eden, keken ruim zeventig kinderen met skateboard naar jcateboardbaan. Daar was hij dan. Vanaf het moment dat de i-Hollywood' ramp gebracht werd kwamen kinderen, ge- end met hun skateboard op dit nieuwe fenomeen af. Om Qor 's middags opende wethouder Bram Vroon van sportza- (en ook niet onbelangrijk Financiën) de baan. Daarna it Ramon Treur (die dag daarvoor twaalf geworden) als vaardigde van de Rossenbergschool voor het eerst van m naar beneden en weer naar boven. Na een demonstratie kot RS1 team mocht 'iedereen' er op. Nou ja 'iedereen'. Dat Op de ramp mag maar één skater tegelijk...tot hij deck afvalt. Daardoor kon het lang duren voor je aan kwam. kennismaking met 'de ramp' !t tegen. Hoewel de kinde- aan kwamen fietsen en lo- aidop riepen 'wat een klein- 'wat is hij laag", bleek dat Eer je bovenop stond mee te Toen Ramon Treur door de ader werd verzocht zijn kun- vertonen, hield iedereen de in Hij stond toch wel ver- Icelijk hoog en ging ook ont- d had naar beneden en weer >ven. Daarna lieten Arjan Bas van Kuyk zien wat zij kunnen. Deze twee jongens beho ren tot de skaters die door RSI ge sponsord worden. RSI staat voor Rotterdam Sport import maar ook voor Rough- Strong-Intelligent. Het is de naam van het bednjf dat skate- boardbanen verkoopt maar ook skateboard demonstraties organi seert. (Iedere zaterdagavond m de Ahoyhal bijvoorbeeld). Daarvoor houden ze regelmatig 'audities' waarbij iedere skater kan laten zien wat hij kan. Gaat het goed dan betalen bedrijven zijn uitrusting. Sponsoring heet dat. Hele goede skaters kan gevraagd worden af en toe een demonstratie te geven, te gen een vergoeding. In tegenstel ling tot bijna alle andere sporten, is het met nodig om lid te zijn van een club. Je kunt het allemaal in je een tje regelen zoals je in je eentje naar wedstrijden toe kunt gaan. De jon gens die na het demonstratieteam de kans kregen, lieten zien dat er in Leusden een aantal hele goede wo nen. Duidelijk was dat skateboarden niet alleen door kinderen tussen de acht en twaalf gedaan wordt. Grote kerels van voor in de twinitg lieten ook hun kunsten zien. Jammer was wel dat de 'kleintje' die vol ver wachting met hun skateboard ge komen waren niet of nauwelijks aan de beurt kwamen. Veel kinde ren hadden zich niet gerealiseerd dat maar één skater tegelijk mag skaten op een ramp. Zeker twintig kinderen duurde het wachten te lang. Zij lieten zien dat streetskaten een andere mogelijkheid is. Daar voor kozen ze het kruispunt Groene Zoom- Zuider inslag uit. Levensge vaarlijk en verboden. Skateboar den op de rijweg mag niet. Nu er een 'ramp' in Leusden is, zal de politie hier zeker strengen tegen optreden. Hoewel er voor streets- kating geen baan is in Leusden zijn er plekken genoeg te vinden, waar het veilig kan. INSPRAAK Ramon was de initiatiefnemer tot de teken- en brievenaktie van de Rossenberg school. Hij verklaarde: „Ik was er niet helemaal zeker van of de gemeenteraad wel zou in stemmen met een ramp. Ik vond dat hij er moest komen. Dus dacht ik dat wanneer alle kinderen brie ven zouden schrijven en tekenin gen zouden geven aan de wethou der, hij dan wel moest begrijpen hoe graag wij een ramp wilden." Ramon kreeg zijn zin. Het pakket brieven en tekeningen kwam bij de aanvragen van Bas in 't Veld en Coen Jansen. Brieven gestuurd naar de gemeente zijn 'officiële' stukken. Ze worden niet beant woord door de eerste de beste ambtenaar maar besproken door raadsleden en wethouders. Meer dan één vergadering was nodig om tot het besluit van 'het college van Burgemeester en Wethouders' te komen om een ramp aan te schaf fen. Daarvoor hebben ambtenaren van sportzaken moeten ontdekken wat voor ramps er te koop zijn, hoeveel ze kosten. Hebben ze een plek moeten zoeken die goed be reikbaar was maar waar niemand last zou hebben van het skateboar den en de heme die dat maakt. Hebben mensen moeten uitzoeken of de gemeente Leusden wel geld genoeg had voor zo'n skateboard- baan. Geld dat gelukkig gevonden werd in een overgebleven potje. Toen de wethouder alles over 'ramps' en geld en ruimte en met te vergeten 'aansprakelijkheid' wist (dat wil zeggen, wie moet er beta len als er iets vervelends met of op de ramp gebeurt), kon hij een plan Gaten) maken. Dit plan moest weer door heel veel raadsleden, dat wil zeggen de ge kozen mensen van de politieke partijen, besproken worden. Toen iedereen het een goed plan vond kon de ramp besteld worden. Ei genlijk zou het bedrijf dat de ramps levert, er pas eentje in augustus naar Leusden kunnen brengen, maar toevallig had het bednjf er eentje eerder klaar. Voor heel veel kinderen heeft het verschrikkelijk lang geduurd eer de gemeente toe stemming gaf en voor de ramp op z'n plek stond. Maar wanneer je het vergelijkt met andere wensen, zo als bijvoorbeeld de aanleg van kunstgrasvelden, dan is het nog verschrikkelijk vlug gegaan. Misschien kwam dat wel doordat de bestuurders van de gemeente Leusden nog nooit zoveel, zovaak en door zoveel kinderen, zo drin gend om iets gevraagd is. De men sen in het gemeentehuis hebben geluisterd naar de kinderen van Leusden. En de kinderen van Leus den hebben ontdekt dat ook zij iets kunnen bereiken. De ramp bij het zwembad is daar het duidelijke be wijs van, ook voor kinderen die met skateboarden! Dl 5 I* 'EN - De Valleischool won de Pandaprijs. De Pandaprijs jaarlijks uitgereikt door het Wereld Natuur Fonds aan de il die volgens het WNF op een goede manier met het bezig is geweest. Dit jaar ging de prijs naar de Vallei- ilaan de Asschatterweg. De toekenning van de prijs is om redenen bijzonder. Ten eerste omdat het voor de eerste is, sinds de prijs wordt uitgereikt, dat een school hem voor eede keer krijgt. En ten tweede omdat de school de prijs niet voor iets dat ze speciaal voor het WNF gedaan en maar voor iets dat ze altijd op die school doen. De school krijgt de prijs voor de manier waarop de leerlin- ïrig zijn met de dieren, de planten, de afvalverwerking en ties. De prijs bestaat, behalve uit een oorkonde, uit zes ten. Voor de overhandiging komt Minister Alders naar len. agt de verantwoording m de sg onder andere voor het landelijke milieu beleid. Op de Valleischool is iedereen behoorlijk opgewonden. Een minister krijg je tenslotte niet iedere dag op be zoek. Minister Alders staat de laat ste tijd nogal in het nieuws. Over zijn plannen om de milieuvervuiling te bestrijden is niet iedereen even enthousiast, op zijn zachts gezegd. De boeren vinden de door hem voorgestelden eisen veel te streng terwijl sommige milieubewegin gen dezelfde eisen veel te slap vin den. In Leusden wonen nogal wat boeren die bij wijze van spreken met hun mest in de maag zitten. Op de Valleischool wordt de mest van de dieren die ze daar hebben, ver werkt in de moestuin, zoals het af val uit die tuin weer naar de dieren gaat. De minister zal dit wel te zien krijgen. Deze week is het toch al feest op school omdat de jaarlijkse dieren- weidag gevierd wordt. Door mid del van allerlei aktiviteiten wordt gezeld ingezameld waarmee voor het komende jaar die dieren die bij de school horen, onderhouden kunnen worden. Om in feeststem ming te komen zijn de leerlingen al vanaf maandag bezig. Op maandag en dinsdag mochten de kinderen bijvoorbeeld allemaal hun eigen (Panda troetelbeer naar school meenemen. Per groep vond een berenverkiezing plaats. De school stond werkelijk stampvol beren. Vandaag, woensdag 4 juli, zijn de vlaggen uitgestoken. De minister heeft beloofd te komen. Nu weet je dat met ministers nooit helemaal zeker want op het laatste moment kan er wel iets ontzettend belang rijks in Nederland gebeuren dat voor gaat. Deze krant wordt op maandag en dinsdag gemaakt, dus wat vandaag gebeurd is, is bij het schrijven van dit artikel nog niet bekend. Maar als alles volgens plan is verlopen kwam de minister vanmorgen om half twaalf bij de school aan. Na een rondleiding door en om de school begon het officiële gedeelte m de gymzaal. Na de onvermijdelijke toespraken van verschillende grote mensen werd de prijs uitgereikt. Tenmin ste...zo staat het op het programma voor vandaag. LEUSDEN - Bij Michiel Ham (IS) thuis wordt flink gemept. Hij heeft behalve een broer namelijk sinds kort twee kattige zusters. Die twee zitten elkaar de hele dag achterna tot groot plezier van Michiel en zijn familie. Sinds twee weken heeft hij Speedy. Speedy is het ongeveer negen we ken oude poeze- zusje van Misja. Of Speedy een hele of een halve zus van Misja is, zal Michiel wel nooit te weten komen. Beide meisjes zijn grijs met wit gestreept. Ze hebben m ieder geval dezelfde moeder. De vader is maar heel heel bij de moe der op bezoek geweest. Niemand heeft hem toen gezien, zodat met bekend is of de vader van Misja dezelfde kater is als de vader van Speedy. De (halfzussen lijken wel erg veel op elkaar. Misja is precies een jaar oud. Ze is mooi en vooral lemg. Volgens Michiel is het 'een dakhaas'. Pijlsnel vhegt Misja over het dak van het huis. Ze weet pre cies achter welk raam Michiel slaapt. Voordat ze binnenkomt slaat ze tegen de hor. Keihard. Mis ja beschikt namehjk over een uit stekende rechtse. Dat heeft Spee dy de afgelopen weken wel ge merkt. Daar staat tegenover dat Speedy niet voor niks Speedy heet. Haar naam is duidelijk voor ieder een die haar voorbij ziet scheuren. Speedy is snel en een meesteres in het maken van schijnbeweging. Speedy kwam omdat niemand van Michiel's familie NEE kon zeggen tegen het laatst overgebleven poesje van het nest bij dezelfde tante waar Misja vandaan komt. Alleen Misja was met bhj met de komst van haar zus. „Het was grom men en blazen van jewelste," ver telde Michiel „maar na een weekje zag je dat de echte boosheid over was en Misja er een spelletje van begon te maken. Zo is het nog steeds. De hele tijd rennen de twee (half) zussen door de kamer. Speedy heeft het geluk dat ze zich nog onder de bank kan verstoppen. Vandaar mt kan ze veilig Misja liggen uitdagen en te gelijkertijd even uitrusten. Misja vlucht af en toe naar buiten. Daar mag Speedy nog niet komen. Zij wacht met een hele ziehge uitdruk king op haar snuit achter het raam net zo lang tot ze Misja weer m de dakgoot ziet verschijnen. Alsof Misja het weet gaat die dan even met haar kop naar beneden han gen. Binnen kan de pret opnieuw beginnen. Beide poezen weten al waar de plantenspuit voor dient. Wie in de gordijnen hangt, krijgt een douche. Dat is altijd zo bij Mi chiel thuis. Iedereen weet dit alleen ze vergeten het nog wel eens. Van daar dat ook Misha en Speedy re gelmatig douchen. LEUSDEN - Aan het Val leikanaal, hoog in een boom, is een hut. Hij is zo stevig gebouwd dat hij de ergste stormen van dit voorjaar overleefd heeft. Toch is hij volgens de bou wers 'vernield'. Niet door de storm maar door kinde ren. Volgens de bouwers A. (13) en V. (16)C is het werk van twee en half jaar 'naar de knoppen'. Zij hebben geen energie meer om de hut opnieuw te herstellen „We worden trouwens te groot voor die gein." Vorige week stond er in deze krant een opsporingsbericht De bouwers werd gevraagd zich te melden. Dat deden ze...anoniem. Het bleken oude bekenden te zijn die al eerder in deze rubriek kwa men met hun goede en orginele ideeën. Ditmaal willen ze anoniem blijven. Behalve dat ze met meer m de krant willen staan met naam en toenaam, menen ze dat de restan ten van de hut „onmogelijk" uit de boom gehaald kunnen worden. Ze zijn in ieder geval niet van plan daaraan te beginnen. Echt bang voor wie dan ook, zijn ze niet. On danks dat ze gebouwd hebben zon der bouwvergunning. Wie de hut zou moe4ten weghalen is trouwens onduidelijk. De dijk is van de pro vincie, het Valleikanaal valt onder verantwoording van het Water schap en het fietspad dat er naast UTRECHT - Hoe nuttig is een banaan? Hoe maak je een kompas? Hoe doe je een geur- proef? Kinderen in Amersfoort en Haarlem, en op speciaal verzoek vooruit ook die uit Leusden, kuimen mee gaan doen aan het proefproject 'Professor Post'. Het is geen onderwijs- of scholen project. Het is de bedoeling dat kinde ren individueel of in kleine groepjes mee gaan doen. de bedoeling is kinderen van ongeveer tien tot en met twaalf jaar plezier te laten ontdekken hoe leuk het is om onderzoek te doen op een manier zoals echte wetenschappers dat doen. Professor Post wordt georganiseerd door de Stich ting voor Pubheksvoorhchting over wetenschap en Techmek (PWT- in Utrecht, het Techno logie Museum NI NT in Amster dam en de Rijksuniversiteit Utrecht. In de Verenigde Staten van Amerika en in Israël waren dergehjke projecten een groot succes. Nu willen de mensen van de verschillende universi teiten in Nederland proberen de kmderen te laten merken hoe leuk het is om weten- schappehjk bezig te zijn. Daar voor hebben zij onderzoek- pakketten samengesteld waarin een opdracht zit. Om die opdracht uit te voeren moeten er proeven gedaan worden, moeten kinderen op onderzoek uitgaan en krijgen ze het nodige om die proeven te kunnen doen en om de re sultaten te kunnen doorgeven. Alle deelnemers krijgen hun eigen 'correspondentieprof. Dit is een echte wetenschap- pehjke onderzoeker aan wie ze alles kunnen vragen en aan wie ze alles kunnen vertellen. Iedere correstondentieprof geeft aan vier tot zes kinderen zijn commentaar op het geda ne onderzoek. De opdracht van het eerste pakket dat in oktober wordt verstuurd is; Maak een overle- vmgspakket voor een reis met een luchtballon. De tweede opdacht komt in januari. Het project wordt in april 1991 af gesloten met een ontmoetings dag, waar de deelnemers el- kaars werk te zien krijgen, hun correspndentieprof in levende lijve ontmoeten en samen een laatste opdracht uitvoeren. Wie mee wil doen moet zo'n formulier zelf aanvragen!! Deelnemen aan het project, individueel of per groepje, kost f 20,-. Wie mee wil doen moet zo snel mogelijk een aanvraagformulier aanvra gen. Dit aanvragen kan bij Professor Post, postbus 19250, 3501 DG Utrecht. Wie vragen heeft kan bellen met Piet Dui- zer. Hij is te bereiken bij het Technologie Museum NINT, telefoon 020 - 6646021 of Lou Dalderup van de Stichting PWT, telefoon 030 - 342099. En....bel de krant als je mee gaat doen...946824 of 941495. loopt is van de gemeente. De boom waarin de hut zit, is een beetje van iedereen. V. is samen met een zekere Lionell begonnen. Twee en half jaar gele den werden de huizen in het Ruige Veldt gebouwd. Op de bouwplaats vond V. een aantal pallets (iedere bouwdorpeling weet wat dat zijn) en dne enorme grote houten pla ten. Twee van deze platen lagen in de sloot, één zat in een container. Zowel pallets als platen waren zwaar. Zeker wanneer ze dagen of weken in het water gelegen had den. Toch kregen de jongens het voor elkaar om het hout naar de bewuste boom te slepen. Ze maak ten daarbij zoveel mogelijk ge bruik van de sloten tussen het Rui ge Veld, langs de tennisbanen en in het Valleikanaal. Toch moest er heel veel gesleept worden met be hulp van stevige touwen en een paar buurkinderen zoals Harold en Arthur en broertje A. „Met zijn vie ren kwam je hooguit dne meter vooruit dan moest je weer rusten." De boom aan het Valleikanaal had den ze uitgekozen omdat hij op een flinke hoogte stevige zijtakken heeft en vlak bij het bruggetje ach ter de tennisbanen staat. Hij is zo hoog dat heel wat mensen onder de hut zijn doorgefietst zonder hem ooit gezien te hebben. Memgeen die hem wel zag vroeg zich af hoe iemand een hut zo hoog kon ma ken. Iemand, we zullen geen naam noemen maar die is bij de redaktie bekend, dacht zelfs dat de hut ge maakt moest zijn toen de boom nog heel klein was en dat de hut lang zaam maar zeker steeg naarmate de boom groeide! Om bij de drie grote zijtakken te komen werd gebruik gemaakt van een van de grote vaardigheden van V. Hij knoopte van een aan strand Nulde gevonden boeilijn, een touwladder. De 'treden' werden verstevigd met plastic pijpen waarin gaten voor de verticale tou wen gezaagd werden. De touwlad der was zeker vijf meter lang, want zo hoog zit de hut in de boom. Aan het einde zat een grote haak. Deze werd om de dikste tak gegooid waarna het touw dne keer om de boom werd geslagen, voordat ie mand naar boven ging om de lad der stevig vast te maken. Daama kon het betere hijswerk beginnen. Tijdens de eerste zomervakantie werd alleen de bodem gelegd. De jongens zijn natuurliefhebbers. Zij hebben de boom zo min mogelijk beschadigd. De pallets werden met slechts zes enorme spijkers op de goede plaatsen, muurvast aan de takken bevestigd.„Die spijkers krijgt memand er ooit meer uit. Ze zijn helemaal in de boom gegroeid" volgens V. Geen tak werd afgezaagd. Niets is beschadigd. Nog steeds is te zien hoe de jongens 'gefiguurzaagd' hebben om de takken door de zij kanten te laten steken. Toen de grote houten platen ont dekt waren, kreeg de hut 'muren'. Stel je even voor; een vloer van pallets gemaakt op minstens vijf meter hoogte. Vandaar uit moeten houten platen opgehesen worden door ongeveer vier jongens van dertien tot vijftien jaar oud. De pla ten zijn nat en wegen tientallen ki lo's. Volgens de jongens werden ze nat vastgetimmerd want; „Daar door konden we ze in de goede vorm trekken. Met zijn tweeën er aan hangen terwijl de ander de boel vastspijkerde. Slechts een plaat hebben ze 'ter plekke' door midden gezaagd. Op die manier hadden ze genoeg voor vier wan den. Zonder ramen „We wilden wel ramen maken maar dat is niet gelukt. Het hout was te hard om daar een gat m te zagen. We heb ben wel een deur maar die gaat een beetje raar open. Als scharnieren hebben we namehjk raamopen- zetters gebruikt. Dat zijn van die dingen waar bovenlichtjes mee opengezet kunnen worden." Het sluitstuk van de prestatie was het dak. Daardoor moest het licht bin nenvallen zodat gekozen werd voor een bijzonder stevig stuk plastic. Nog was de hut niet klaar. De jongens waren weken aan één stuk bezig en maakten er geen half werk van. Zoals blijkt uit hun ver haal „De vloer hep schuin doordat de pallets op de takken rusten. Daarom hebben we de laagste kant opgehoogd en de hoogste kant af geschaafd. Zodra de vloer recht was hebben we 'parket' gemaakt. Op de bouwplaats vonden we mooie dunne plankjes. Allemaal even groot. Ze hoorden bij de ver pakking van buizen. Die plankjes hebben we verzameld en daarmee hebben we heel netjes een parket vloer gemaakt. De hut werd verder nog opgesierd met oude landkaar ten aan de muur maar zodra het karwei geklaard was, raakte al snel de grootste lol eraf. „We hebben eerst nog heel vaak onder de hut, in het Valleikanaal zitten vissen. Toen al zaten we nog nauwehjks in de hut. Of het moest zijn om voorbij gangers een beetje te plagen. Met voorbij fietsende schoheren kre gen we het weieens aan de stok. Maar wanneer je zo hoog zit, zit je altijd in het voordeel. Eikels gooi je nou eenmaal makkelijker naar be neden dan naar boven." aldus V. „Toen een duif in de hut haar nest bouwde en twee eieren erin legde, gingen we er niet in om haar niet te storen. Leven was er trouwens ge noeg in de hut. Spinnen, oorwor men en ontzettend veel mieren." De jongens verloren langzaam maar zeker hun intresse in hun hut, zeker nadat andere kinderen kans gezien hadden binnen te dringen. Hoe, dat is nog steeds de vraag want de touwladder werd na iedere bezoek meegenomen. Tot grote ergenis van V.,A. en het kleine groepje vnenden dat van hun geheim wist, verdween het dak en een zijkant. Behalve dat hun sjouw- en timmer werk daarmee voor niets leek te zijn geweest, maakten zij zich boos over de manier van afval verwer king. Terwijl zij na hard werken, de afvalresten mee naar huis namen om ze op een verantwoorde manier weg te gooien, bleken de slopers het Valleikanaal als vuilnisplaats te gebruiken. „Een hut bouwen is leuk als je het goed doet. Maar als je ziet wat er nu mee gebeurd is, dan hoeft het voor mij allemaal met meer," volgens V. En dan zachtjes tussen neus en lippen „Ach, ik word toch te oud voor die dingen." UfOENSDAG 4 JULI 1990

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13