„Na het duiken is het ballonvaren mijn nieuwe passie" m ournalist Joop de Wilde vrijwel gewend aan hogere sferen leningen Wethouder Dejongh Trekker trek eluidshinder WOENSDAG 4 JULI 1990 plaatselijk nieuws jEUSDEN - Voor het achtste achtereenvolgende jaar wordt week in Barneveld de Ballonfiesta georganiseerd. Een ctaculair driedaags evenement, dat morgenavond begint en :na je jagen in beslag neemt. Twintig tot vijfentwintig hetelucht- nii lonnen uit diverse landen, bemand door piloten met tal van ionaliteiten, gaan de lucht in met onbekende bestemming, ar zullen zij uiteindelijk landen en onder welke omstandig- en? Met welke weersomstandigheden krijgen zij onderweg maken? Welke beslissingen moeten zij van de start tot de ^Ading nemen om de vaart - men kan en mag ook spreken van i ballonvlucht - tot een goed einde te brengen? £en van de mannen in de mand, die de laatste hand legt aan opleiding tot gebrevetteerd ballonvaarder en ook deze A weer samen met een van zijn beide instructeurs in Barne- d de branders van een van de gigantische luchtvaartuigen ;ec [teert, is de Leusdense journalist Joop de Wilde. Waarom rdt iemand zoals dat officieel heet balloncommandant? laiom steekt hij er honderden uren vrije tijd in? Wat kost zo'n fnJjeiding en waartoe leidt het? I e oop de Wilde oogt jaren jonger hij in werkelijkheid is. Met zijn t - jaren heeft hij de wereld gezien wellicht heeft zijn avontuurlijk slaan, zijn werk en zijn hobbies, '^tegenstelling tot anderen, die on- bö de arbeidsdruk te lijden heb- i gehad, hem steeds weer rueu- impulsen gegeven om het mtuur tegemoet te treden. Ilijkt het in de gesprekken, die over reizen tot in alle uithoe- boeiende belevenissen in rtdisciplines, die nauwelijks r van toepassing zijn op zoda- kwalificaties en een passie, spreekt uit de wijze, waarop de iringen worden verwoord. Het duidelijk zijn dat De Wilde en de ht- ol|< 3 man is die na zijn dagelijkse ad de luie stoel prefereert en benen onder de tafel strekt, igenomen althans dat daartoe nogelijkheid bestaat in de wo- aan de Leusdense Grifthorst, hij zich in gezelschap weet de intens meelevende Carla en dochters Manska en Anousch- die geen gelegenheid voorbij gaan om de gedreven ballon- der-in-spé te begeleiden op >nk [naar diens begeerde brevet. R0 RADIO te dagelijkse werktaak van Joop de Wilde bestaat uit het leiden van de werkzaamheden bij het AVRO Radio-journaal m de functie van adjunct-eindredacteur. Vier jaar geleden trad hij bij deze omroep vereniging in vaste dienst na reeds gedurende zeven jaar bij het Radio Journaal als free lancer te hebben gewerkt als bureauredacteur m de avonduren. In al die jaren was De Wilde nog werkzaam bij Philips Telecommunicatie, waar hij m to taal bijna een kwart eeuw bedrijfs journalistiek bedreef. „Eigenlijk ben ik van huis uit geen journalist, ook al ben ik al heel jong met de media in kontakt gekomen. Het is allemaal min of meer toevallig be gonnen toen ik nog m Amersfoort op school was". Joop de Wilde spreekt dan over de tijd, dat de toenmalige krant Het Centrum in navolging van de con currerende plaatselijke bladen een columnist zocht voor een rubriek over natuur. „En aangezien ik zelf altijd byzondere belangstelling had en nog heb voor de natuur en lid was van de Koninklijke Natuurhis torische Vereniging kreeg ik al op zestienjarige leeftijd een vaste co lumn in de krant. Ik schreef toen onder het pseudoniem Coracias, dat is de fraaie Latijnse benaming voor Scharrelaar, een byzondere vogel..." tsf duiken nu ballonvaren. Joop de Wilde: „Een nieuwe uitdaging". Joop de Wilde is nog twintig ballonuren van zijn brevet verwijderd. UITGEVLOGEN De scharrelaar vloog m de vol gende decennia uit. Hij kreeg een vaste baan als persvoorlichter en PR-man bij Philips Communicatie, vanwaar hij over de wereld zou gaan reizen. De Wilde: „Ik kwam letterlijk overal; moest perspre sentaties voorbereiden en uitvoe ren en tentoonstellingen opzetten. Eén van de grootste projekten was het binnenhalen van een order voor telecommunicatie in Saudi- Arabié, waarmee een bedrag was gemoeid van elf miljard gulden. Ik denk dat ik zo'n vijftien keer naar dat land ben geweest. Daarnaast ben ik ook naar tal van landen geweest voor het maken van bedrijfsdocumentaires voor Philips. Ik deed daarvoor van alles: produktie, regie, het schrijven van teksten. Ik heb ook veel gefoto grafeerd en artikelen geschreven. In de loop der jaren ben ik trou wens de journalistiek trouw geble ven; ik heb geschreven voor kran ten en tijdschriften en ben al ontel bare jaren correspondent voor het ANP". IN DE COCKPIT Al die jaren bij Philips, het reizen over de aardbol, leidde voor Joop de Wilde tot een zeer sterke affini teit met de luchtvaart. Dat bracht de aard van het werk uiteraard mee: de promotie van Philips-appara- tuur voor navigatie en communica tie met name voor de luchtvaart. Het bracht De Wilde er toe een cursus radiotelefonie voor de lucht vaart te volgen. Hij slaagde voor het examen, kreeg zijn licensie en dat verschaf te hem de mogelijkheden aan boord van alle vliegtuigen als ra diotelefonist te werken. Uiteraard was dat niet zijn beroep maar om dat het noodzakelijk bleek terwille van het behoud van het brevet jaar lijks tien „cockpit-uren" te vullen greep hij elke dienstvlucht voor Philips aan om „op de bok" de be manning te assisteren. „Ik ben daardoor in de cockpit van alle mogelijke typen vliegtuigen ge weest. Maar het was allemaal afge lopen toen ik van Philips in 1986 overstaDte naar de AVRO". DUIKLESSEN Uiteraard heeft de grote belang stelling voor de luchtvaart en zijn kennis, opgedaan tijdens zijn vele uren aan boord van de vliegtuigen, die hem jarenlang voor zijn werk over de wereld brachten, Joop de Wilde goede diensten bewezen toen hij zich eenmaal ging bezig houden met zijn nieuwe grote pas sie: het ballonvaren. Het gaf hem een grote voorsprong bij de theo retische en praktische voorberei dingen van de nieuwe hobby, die hij thans sedert een aantal jaren heeft gekoppeld aan het werk van alle dag: piloot van het meest onbe rekenbare luchtvaartuig dat men zich kan denken. Eigenlijk is de wens van Joop de Wilde om ballonvaarder te worden het gevolg geweest van een toeval. Hij en zijn vrouw Carla werden eni ge jaren geleden uitgenodigd om mee te varen met een ballon en toen sloeg de vonk over. En het kwam precies op het goede mo ment, want De Wilde was m zijn leven toe aan een nieuwe uitda- ging. „Ja, dat was mderdaad het geva- l.Ik had behoefte aan zo'n sportieve uitdaging na wat ik tevoren tiental len jaren deed, namelijk duiken. Vanwege mijn grote belangstelling voor de natuur ben ik zelf in mijn vrije tijd gaan snorkelen en daarna heb ik een opleiding als duiker gevolgd in Utrecht. Op het ogen blik is sportduiken vrij algemeen en populair - er zijn nu tienduizen den duikers - maar toen ik leerde duiken waren er m het hele land niet meer dan zo'n duizend en was ik de tweede in deze regio. Na mijn opleiding werd ik gevraagd werk zaamheden te doen bij ongevallen tot ik instructie ging geven aan de politie en brandweer m Amers foort. Twee jaar lang heb ik man nen getraind, op woensdagen theo rie en in de weekends praktijk in het zwembad en in open water.Na al die duiklessen konden de brand weer- en politiemensen dus zelf bij misdaden en ongevallen te water". Ook het duiken bracht De Wilde op diverse plaatsen in de wereld. Op uitnodiging van de regeringen van Jordanië, Egypte en Ierland maakte hij rondreizen langs de kusten van die landen met de op dracht onderzoek te doen naar de duikmogelijkheden en de bijbeho rende technische faciliteiten. In de vrije weekends deed Joop boven dien aan wrakkenonderzoek, met name m de Zeeuwse wateren. DE LUCHT IN Het water ging plaats maken voor de lucht. Het eerste plezier tochtje in een ballon zorgde voor de infectie: er zou een meuwe bal lonvaarder na verloop van tijd aan het korps van 65 nationale gebre vetteerde piloten worden toege voegd. Vraag was alleen: hoe en waar? Een cursus voor ballonvaren be staat met. Men moet als leerling een of meer instructeurs bereid vinden om zich met de opleiding te belasten. De Wilde vond die in de personen van Hans Zoet en Rob Wiegers van wie hij nog steeds instructie krijgt. De eerste lesvlucht had plaats in september 1988. Daasraan was voorafgegaan een grondopleiding en een studie voor het theoretisch examen, dat De Wilde met goed gevolg vorig jaar aflegde. Zo'n examen is op zichzelf al behoorlijk pittig. Het wordt afge nomen door de Rijksluchtvaart dienst, waarbij de kandidaat wordt beoordeeld op zijn kennis van koers zodat de stoet van volgauto's de route moet verleggen naar Achterveld. Daar, op een uitge strekt weiland richting Stouten- burg, zullen de manden aan de grond komen. De vriendelijke en behulpzame Henk van Schothorst, eigenaar van het landbouwbedrijf, die toevallig zijn verjaardag viert, had op zoveel visite met gere kend... Vriendelijk en behulpzaam, een plezierig slot van een avondje bal lonvaren. Joop de Wilde: „Dat wil len wij namelijk zo graag, een goe de verstandhouding met de onbe kenden met wie wij onverwacht in kontakt komen na een landing. Per definitie zijn wij ongenode gasten en dat realiseren wij ons terdege. De piloot kan tevoren niet bepalen waar hij kan of moet landen. Dat vraagt van hem een sterke discipli ne, hij zal zeer zorgvuldig moeten omgaan met de bezittingen van een ander. Hij zal ook rekening moeten houden met het vee, zowel bij de landing als tijdens de vaart. Daar om wordt op geringe hoogte wan neer er vee in de weilanden loopt gebruik gemaakt van zogenaamde koeienbranders, die een lager ver mogen hebben en minder geluid maken". De gezamenlijke ballonvaarders is het ernst wanneer zij spreken over de maatregelen, die een goe de verstandhouding met name ten opzichte van de agrariërs moeten bevorderen. Zij willen tot elke prijs overbodige overlast voorkomen; is er sprake van schade in welke vorm dan ook dan dient die correct en snel te worden afgehandeld. Voor de grondbemanningen, de helpers in de volgauto's, geldt dat onmiddellijk kontakt moet worden gezocht met de eigenaar van de plaats, waar de ballon gaat landen of is geland en dat toeschouwers van het terrein moeten worden ge weerd. Verder zijn er binnen de kring van ballonvaarders afspraken ge maakt om het aantal piloten te be perken. De eerste twee jaar zullen geen nieuwe piloten worden op geleid en daarna zal iedere com mandant met bevoegdheden per jaar slechts éën leerling mogen opleiden. De Wilde: „Die opleiding kan in het algemeen bijdragen tot een betere verstandhouding, waar naar zeer nadrukkelijk wordt ge streefd. Eigenlijk staat of valt alles met vakmanschap en discipline. En gelukkig hebbem we. uitzonderin gen daargelaten, plezierige erva ringen met de boeren. In negen van de tien gevallen verloopt alles pro bleemloos". het dan ook niemand. Wat deed het geluid van overvliegende vliegtui gen met de kleuren van de geal lieerden toen veel goeds!! Laat de vliegeniers maar oefenen, de vliegtuigen vliegen, het geeft een veilig gevoel en de overlast is acceptabel. Wat dacht de wethouder, en even tueel de heer Rolle, eens over ver keerslichten bij het politiebureau Leusden-Zuid, zodat het overste ken na een ntje met het openbaar vervoer, milieuvriendelijker en veiliger is?' Juist ook voor ouderen en gehandicapten. Met milieuvriendelijker denk ik vooral aan de geluidsoverlast ver oorzaakt door de ambulance om slachtoffers naar het ziekenhuis te vervoeren. Het zou ook kunnen dat dit geluid geen overlast is, m de ruimste zin van het woord, maar gezien moet worden als een oprui ming van lastige oudere mensen en daarom acceptabel J.B. Burger Leusden Wethouder De Jongh heeft door zijn uitlatingen niet alleen maart positieve reacties opgeroepen. „Laat de wethouder reisleider worden", is het advies van me vrouw De Haan. Met ongenoegen reageer ik op de uitlatingen van de heer De Jongh, die zich als reisleider opwierp tij dens de excursie door Leusden en Achterveld. Het betreft het artikel op pagina 7 in de Leusder Krant d.d. 27-6-1990. Deze wethouder wil het laatste woord hebben over zijn wijzigings plan ten aanzien van de bouw van de zogenaamde 'woontorentjes' in het Ruige Veld. Ik citeer: "Een aaneengesloten laagbouwzou echt veel mooier zijn geweest." Ik wil de wethouder er op wijzen dat zijn Chinese Muur ook drie hoog was, en pal aan de straat kwam, zodat de bewoners dan helemaal geen lucht meer zou den zien. De door de wethouder gemaakte procedure-fouten is hij snel verge ten. In verschillende vergaderin gen met de bewoners, burge meester en een aantal raadsleden is toen gekozen voor het oude plan, de drie woontorentjes. Er is echter zo met de afmetingen gesjoemeld, dat er nu vier pakhui zen verrezen zijn!! Hopelijk wordt ons uitzicht op deze pakhuizen weggenomen door een behoorlijke groenvoorziening in de vorm van flinke bomen en struiken. U eindigt uw artikel met de woor den: „De dadendrang van wethou der de Jongh kent geen grenzen." Wat mij betreft kan hij beter reislei der worden.... J. de Haan - Dorenbos Leusden Voorzitter Henk Hogeveen rea geert in een brief op de beslissing van burgemeester en wethouders om geen vergunning te geven voor het organiseren van trekker trekwedstrijden op een weiland nabij de Beco aan de Horsterweg. Hogeveen is erg teleurgesteld over de beslissing en snapt het argument van b&w (de wedstrij den zouden een te grote belasting voor het milieu vormen) niet. Ze ker niet in het licht van andere, veel grootschaliger evenemen ten bij De Klaveet, die wel door mogen gaan. Hierbij wil ik mijn teleurstelling uitspreken over de weigering van het College van B&W een vergun ning te verlenen aan het trekker- toernooi, wat een aantal enthou siaste leden van de PJGU afdeling Leusden probeerden te organise ren. Even voor de duidelijkheid: het was de bedoeling een toernooi te organiseren voor gewone tracto ren, precies zoals die op een boe renbedrijf worden gebruikt. Er zouden dus geen spectaculiar ogende, speciaal voor trekkertrek- wedstrijden gebouwde tractoren meedoen. Dit zijn nu juist de rook uitspuwende tractoren, die we kennen van de foto's. De milieube lasting van een toernooi, zoals de PJGU dat voor ogen stond is dan ook genng, zeker in vergelijking met een toernooi als het Power Valley toernooi. Niet dat ik ervoor pleit dit dan ook maar af te schaf fen, want ook met dt toernooi wordt er, gezien de publieke belangstel ling, in een behoefte voorzien. Ik wil hier alleen maar even aangeven hoe de argumentatie 'milieubelas tend' wordt ge(mis)bruikt om een goed initiatief te torpederen. Teleurstellend was de weigering ook gezien het feit dat de organise rende vereniging een jongerenver eniging is die met dit soort activi teiten haar doelgroep, de agrari sche jongeren, kan bereiken. In de gemeente Leusden gaat de discus sie over hoeveel miljoen een jonge rencentrum mag kosten (een pro ject waar de PJGU als jongerenver eniging trouwens niet in betrokken werd). Een initiatief waar geen sub sidie of door de gemeente betaalde professionele hulp bij nodig is, maar wel grote belangstelling on der de agrarische jongeren voor is, wordt blijkbaar met gewaardeerd. De PJGU heeft dus die ruim 30 jon geren, die zich al hadden opgege- i ven om mee te doen, maar weer afgebeld. Mag ik dan teleurgesteld zijn? Henk Hogeveen, voorzitter PJGU, afdeling Leusden. (advertentie) De speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten - gordijnen dekbedden dekbedhoezen toilet- en badkamerkleedjes karpetten - tafekleden zonwering douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix Gardisette - Jap - Tulipan Forbo Desso Boras enz. ^er Burger, gepensioneerd Jfcin Koopvaardij, reageert kvele klachten over geluids- Joop de Wilde neemt deel aan de Barneveldse ballonfiesta. lactie Leusder Krant Gerrit Jeuring 'hatterweg 19 1 IT Leusden vluchtvoorbereiding, start en vaart, noodprocedures, vaartgedrag en landing. Hoe zwaar het examen is blijkt uit het feit, dat Joop de Wilde met slechts twee andere kandida ten uit een groep van dertig deel nemers de vuurpproef doorstond. En dan nu de lucht in: op naar het brevet met als laatste hindernis het praktisch examen. Joop: „Ik heb er nu volgens mijn logboek 31 uur opzitten, waarbij ik ruim vijfhon derd kilometer heb afgelegd. Voor het examen denk ik ongeveer vijf tig uur in totaal te moeten hebben gevaren. Zelf een opleiding te be kostigen is een ondoenlijke zaak; een vlucht kost per persoon drie honderd gulden en als je dan alle verdere kosten door de jaren heen incalculeert kom je aan een totaal van zo'n 70.000 gulden. Dus is het noodzakelijk mensen te vmden, in structeurs, die automatisch be voegd zijn tot lesgeven als ze twee jaar hun brevet hebben en meer dan tweehonderd uur hebben ge varen en die bereid zijn je op te leiden, zodat ze later weer van jouw dienste: '°bruik kunnen maken zodra je he. revet hebt gehaald". MILJOENEN LITERS Terwijl Joop de Wilde en zijn instructeur Rob Wiegers zich deze zaterdagavond op de uitgetrekte grasvlakte bij de Amersfoortse Bergkerk bezighouden met de voorbereidingen van de vlucht van twee ballonnen en een zware re genbui voor enig oponthoud heeft gezorgd, verzamelt zich een om vangrijke schare belangstellenden onder wie de passagiers. Zij zien hoe de ballonnen in recordtijd wor den gevuld met meer dan drie mil joen liter lucht, waarna de branders in werking worden gesteld. De heteluchtballon vond zijn voorganger in de gasballon, die reeds in 1783 werd ontwikkeld De NASA zocht in 1953 een eenvoudig vaartuig voor verkenning en me teorologisch onderzoek en daaruit is de heteluchtballon, voorzien van nieuw geconstrueerde branders, tevoorschijn gekomen. Het giganti sche doek bestaat uit geïmpreg neerd nylon. Nederland telt ongeveer hon derdtwintig ballonnen. Ze worden gebruikt voor promotie, reklame- doeleinden en tochten met passa giers. De opleiding tot piloot is zo als gezegd zo zwaar dat alleen de besten door het examen komen, hetgeen een volstrekte garantie in houdt voor vakmanschap en veilig heid. Van ongelukken is dan ook met of nauwelijks sprake. Wat dat praktische examen be treft kent men vijf hoofdvakken: meteo, navigatie, luchtvaartwetge ving en voorschriften, ballonvaart techniek en materiaal en instru menten. Met andere woorden: het commando voeren over een ballon is meer dan alleen een sportieve aangelegenheid. ANDERE KOERS Als de beide ballonnen deze avond na een perfekte start rich ting Leusden zijn vertrokken lijkt een landing in de omgeving van Scherpenzeel voor de hand te lig gen Maar dan blijkt weer hoezeer de windrichting van mvloed is op het verloop van de vaart. Boven Leusden blaast de wind de vaartui gen onverwacht in een andere inibriek voor en door de lezers ieze krant. Eenieder, die op -of Werkingen heeft over artikelen kLeusder Krant kan door rmd- een ingezonden brief de ■'je lezers hiervan op de hoog den. De redactie behoudt zich recht voor brieven, zonder op- 'fón reden, te weigeren. Reac- ïoeten betrekking hebben op artikelen uit deze krant. De M van het geschrevene valt verantwoordelijkheid van redactie. Anonieme bneven -n met geplaatst. Brieven die- 'f worden gestuurd naar: hinder van de vliegtuigen. 'Laat de vliegeniers oefenen, het geeft een veilig gevoel en de overlast is acceptabel.' In een brief aan het gemeentebestuur doet Burger tevens een suggestie voor een milieuvriendelijker beleid. Is het dan nu wederom zover, dat een bepaalde groep moet protes teren tegen geluidsoverlast en op heffing van een basis zonder dat ze enig besef hebben wat verdedi ging kan uitmaken Als 'gastarbeider1 van de Japanse regering is mij veel gelegen dit nooit meer mee te maken en gun ik INTERIEURVERZORQINQ VAN KERSBERGEN WINKtLCCNTNUM ..HAMINSNOP" I Etl 5. naast Hcma. Leusdcn-C Telefoon 033-946611

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5