Jeusder hrnnt Leusdenaar geridderd Pastorie wordt gesloopt Inbraken in auto's 'Een Heer van stand' in Flehite Dierenweidedag Tentoonstelling over Ollie B. Bommel en Tom Poes Fietser verliest wiel Bromfietsers gewond Nachtschade WOENSOAG 4 JULI 1990 11II11II11II111111111111111II11II11II111111111II11IIIII11111111111111111111111111111111111II111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111II11111 LEUSDEN/STOUTENBURG - Uit handen van burgemeester Parus heeft Stoutenburger Kmjt dit weekeinde een konwkhjke onderscheidmg ontvangen. Kuijt kreeg de eremedaille ui brons, verbonden aan de orde van Orante Nassau. De plechtigheid vond plaats m restaurant Bavoort aan de Hamersveldseweg. Kuijt kreeg de onderscheiding bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en na een 45-jange loopbaan m dienst van het notariaat. Kuijt begon m 1945 m dienst van notaris Van r Eind in Amersfoort als tuinman en kantoorbode. Daarna was de geridderde in dienst van de notarissen Van Schalk, Oele en zijn huidige werkgever Herrebrugh. In verband met verhuizmg van het kantoor naar de Stadsrmg n Amersfoort, vervielen praktisch alle werkzaamheden in de tuin, maar de toenemende karweitjes als postbezorging, reparatie- en onderhoudswerk en archiefwerkzaamheden slokten al gauw alle tijd van de Stoutenburger op. Kuijt stond bekend als een trouw en behulpzaam werknemer. IIIIIIIIIMIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII lllllillllll llllllllllllllllllll III IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIM III IIIIIMMIIIIHIIIIIMIIIII LEUSDEN - Vnjdag is er op de basisschool De Vallei de jaar lijkse Dierenweidedag van 15-18 uur. Naast een spring kussen en een rad van avon tuur kan men darten, sjoelen en balgooien. Ook aan de in wendige mens wordt de nodi ge aandacht gegeven. Er is ook een markt en een playback-show. De opbrengst van deze dag is voor de aan schaf van het voer en het on derhoud van de dierenweide. De schildpadden, schapen, geiten, konijnen en dergelijke worden door de kinderen zelf verzorgd. ACHTERVELD - In Achterveld is dezer dagen een begin gemaakt met de sloop van de uit 1853 daterende pastorie. Het door architect Hoorneman uit Eist ontworpen gebouw, waarvan de aanneemsom in die tijd 6.640,- bedroeg, maakt plaats vooreen geheel nieuw parochiecentrum, dat op de oude fundenng zal worden opgetrok ken. Het rueuwe gebouw moet volgend jaar klaar zijn. De pastorie werd in de toemahge 'statie' Achterveld in 1853 gebouwd. De aartsbisschop van Utrecht, Schaepman, zegende het gebouw op 10 maart 1855 in. Omdat het onderhoud in de afgelopen jaren te beperkt is geweest, was het gebouw bouwkundig in een deplorabele staat geraakt. Het dak en tientallen meters kozijn waren compleet verrot. Een calculatie leerde dat herstel veel duurder zou uitkomen dan nieuwbouw. Het kerkbestuur nam vorig jaar het besluit de oude pastone te slopen en te vervangen door een nieuw gebouw. De sloopwerkzaamheden vorderen inmiddels gestaag. LEUSDEN - Auto's waren dit weekeinde het mikpunt van in brekers. Bij de politie werd diver se malen aangifte gedaan van mensen, die gedupeerd werden door ongewenst bezoek. Op het bedrijventerrein De Prin- cenhof werden de achterdeuren van een bestelauto in de nacht van donderdag op vrijdag met kracht geforceerd. De wagen werd daar na grondig doorzocht, maar het is op dit moment nog met duidelijk wat er is weggenomen. Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Waterlooweg, zijn vrijdag een jas en een tas gestolen. De inbraak moet tussen 14.00 uur en 15.00 uur zijn gepleegd. Onbekenden hebben zondag uit een auto, die geparkeerd stond aan de Meerkoet, een cricket-uitrus ting ter waarde van naar schatting duizend gulden weggenomen. De auto was niet afgesloten. LEUSDEN - Loszittende vleu gelmoeren waren maandag vermoedelijk de oorzaak van een valpartij, op het fietspad langs de Noorderinslag, ter hoogte van de ijsbaan. Het voorwiel ging daardoor een eigen leven leiden, waarna een valpartij onvermijdelijk was. De berijder van de fiets is met onbekende verwon dingen naar het ziekenhuis afgevoerd. (advertentie) LEUSDEN - Twee bromfietsers raakten maandagmorgen op de Arnhemseweg gewond, na een aanrijding. De elkaar tegemoet ko mende bromfietsers raakten el kaar vermoedelijk met de sturen, waarna een valpartij volgde. Een inwoner van Ederveen moest met een gebroken hand naar het zie kenhuis worden afgevoerd. Een in woner van Deventer werd voor on bekend letsel m het ziekenhuis be handeld. Beiden konden na behan deling naar huis. De speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten gordijnen dekbedden dekbedhoezentoilet- en badkamerkleedjes karpetten tafekleden zonwering douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix Gardisette - Jap Tulipan - Forbo - Desso Boras enz. INTERIEURVERZORGING VAN KERSBERGEN drukte wereld van de dagbladen, de boeken en de tijdschriften, waartoe de prachtige originele te keningen en aquarellen van de Toonderstudio's behoren. Toen de krantenstrips in 1941 snel populair werden werden er gelijk puzzels uitgebracht. Dagaflevenngen van de strips werden achter elkaar ge plakt en als verhalenboekje uitge geven, met zwart-wit gedrukte plaatjes bovenaan en de tekst eron der. De conservator meldt, dat Toonder vrij kieskeurig was. Soms vond hij een verhaal niet zo sterk en wilde dat verhaal niet in de bundel opnemen. Dat werkte na de oorlog vele „illegale" uitgaven in de hand: mensen knipten de dagstrips uit, maakten er cliché's van en ver menigvuldigden de Bommelstrips die niet bij de uitgeverij versche nen. Vooral uit de jaren '50 stammen verhalen, die nooit uitgegeven zijn, behalve dan als dagstrip, voor de uitgifte waarvan Toonder momen teel zo nu en dan toestemming geeft om ze te publiceren. Daar door verschijnen er, zelfs na het ophouden van de strip in 1986, toen Bommel met Anne-Marie Doddel trouwde, nog steeds nieuwe boe ken bij De Bezige Bij. In de kleine zaal wordt ook infor matie gegeven over Marten Toon der en het werk, dat hij vóór Bom mel heeft gedaan en waaruit hij zijn inspiratie heeft geput. Er is even eens materiaal aanwezig over de Toonderstudio's. Interessant om te zien is hoe een strip getekend werd. Van de potloodschets die geinkt en het verhaalschetsje dat uitgetypt werd, naar de ouder wetse techniek van het cliché waarvan matrijzen werden ge maakt. Volgt de ontwikkeling van Bommel en Tom Poes, die qua ka rakter en uiterlijk in de vijftig jaar van hun bestaan niet hetzelfde zijn gebleven. Tekentechnisch veran derden ze van toch wat houtenge figuurtjes in wezens met schwung. Aanvankelijk tekende Toonder ze met de pen, hetgeen „strammige" lijnen oplevert. Later hanteerde hij het penseel, hetgeen vloeiender lij nen gaf, waardoor in de gezichten meer nuances konden worden aan gebracht. Deze gingen veel meer spreken: de karakters kwamen duidelijker tot uitdrukking. Eigenlijk is Tom Poes altijd de zelfde gebleven: een listig wat saai baasje. Bommel is degene, die zich in allerlei avonturen stort. Hij is vrij naïef, een beetje heel erg trots op zichzelf, druk bezig om „een heer van stand" te zijn. Hij is flink onhan dig, waardoor Tom Poes hem uit allerlei situaties moet redden. Bij Bommel zie je steeds meer karak- POPPEN ling gedroeg, en overspannen werd verklaard, waardoor een me dische reden gebruikt kon worden om met het werk op te houden. Zijn studio was opgericht om mensen, die voor de Arbeitseinsatz gebruikt zouden worden, in Nederland te houden. Ze hadden in de studio een baan, waren kostwinners en kon den op die manier met wegge voerd worden. Daar de rechten van de Bommel strips waren voorbehouden aan De Telegraaf, die na de tweede we reldoorlog dne jaar lang niet mocht verschijnen, verscheen Bommel na de oorlog in andere vorm in een weekblad en pas later weer in dag- bladvorm in Handelsblad en Volks krant. Door de grote populariteit van het stripduo Bommel-Tom Poes belandden de Toonderfiguren ook in de reklamewereld, hetgeen dui delijk op de tentoonstelling zicht baar is. KIESKEURIG De expositie begint in de kleme zaal met de wereld waar Bommel en Tom Poes zijn ontstaan: de ge- Tom Poes. Zo bevat de expositie nu ook de poppen van het marionettentheater van Bert Brugman, die dertig jaar geleden gebruikt zijn voor televi sie-uitzendingen over Tom Poes en Ollie B. Bommel. Flehiterestaura- teur De Ruiter heeft ze een facelift gegeven en er is een poppenkast- je, een grote glazen vitrine ge maakt, waar ze in staan. De poppen zien er fantastisch uit. Kapitem Wal Rus en bediende Joost, die een hondachtig voorkomen heeft, zijn ook van de partij. Joost is zeer voor naam en heeft een mooi taalge bruik. „Met uw welnemen" en „als Butler („Met uw welnemen") Joost, een pop van Bert Brugman. ter komen. Hij wordt gaandeweg meer een persoon die diepgang krijgt en van wie steeds meer fa cetten worden belicht. De figuren om Bommel heen groeien méé. Zijn trouwe bediende Joost is m het begin heel voornaam, terwijl hij later wat menselijker trekjes krijgt, zelfs af en toe wat geniepig is. Als de baas met thuis is zit hij breeduit televisie te kijken met zijn voeten op de stoel. Hij doet goedkope wijn in dure flessen, want Bommel proeft dat toch niet. Alleen als buurman Markies De Canteclaer komt, die het verschil wel proeft tussen een goedkope Algerijnse foezel en een echt goe de wijn, haalt hij een prima fles uit de kelder. Regelmatig neemt Joost ontslag, als het hem niet aanstaat. Als Bommel het allemaal te gortig vindt met Joost ontslaat hij hem, maar Joost komt altijd weer terug. ARTIKELEN De grote zaal is in vieren ge deeld. Het eerste deel bevat de artikelen opgesierd met Tom Poes, Bommel en andere figuren die men kon kopen als puzzels, lampjes, gordijnstof, platte houten beschil derde figuurtjes en speelgoed. Het tweede deel bestaat uit de rekla- me: posters, puzzels, sleutelhan gers, speldjes. Die overgaan in de filmpjes die speciaal voor Philips gemaakt zijn en de grote avond vullende tekenfilm „Als u begrijpt wat ik bedoel". Tevens wordt de toneel- en theaterkant van Bomn^ en Tom Poes belicht. Ze zijn zowel door Scapino gebruikt in een balls als door Wim Sonneveld in zijn be- ginperiode met het Tierelantrjt theater. Dan is er een tableau-^ vant met twee grote poppen o costuums, die voor promotiedoe!- emden worden gebruikt. Er is eq tafel gedekt in de Bommelstij 1. Elke strip eindigt bijna steevast mq „een eenvoudige doch voedzame maaltijd", waarbij door Bommej nog even enkele mooie opmerkt gen geplaatst worden over het zJ juist beleefde avontuur. In het zogenaamde PrentenkalxJ net zijn originele tekeningen aarl wezig, onder andere van een corl pleet stripverhaal, dat geheel opl meuw is ingekleurd en er zijn tekd ningen, die gebruikt zijn voor öi omslagen van De Bezige Bij, zowi door Toonder als door zijn vrow Phiny Dick getekend. Het zg prachtige aquarellen, waar gek ge noeg Bommel en Tom Poes niet q voorkomen. Het zijn grote leks balloons met landschap of situac en teksten, die stopzinnetjes o woorden zijn geworden in het Ne derlands: „Geld speelt geen rol „Zoals mijn Goede Vader zei," „D; zag ik nu eens net," „Een gro. denkraam". Museum Flehite, Westsingel 50, is geopend van dinsdag tot e met vrijdag van 10.00 tot 17.0 uur, en op zaterdag en zonda van 14.00 tot 17.00 uur. R1 TTE IVZOU-T Afgezien van onze ge kweekte Nachtschaden, onze Bintjes, de tomaten en de tabak, komt de Zwarte nachtschade en de Bitterzoet hier het meeste voor. De Zwarte nachtschade, sola- num nigrum, vinden we in hoofdzaak op bouwlanden en ruige plaatsen, langs wegen en in moestuinen. Het is een éénjarige plant met een op gerichte stengel. De bloemen zijn klein en wit, de bessen kogelrond en in onrijpe, groene toestand behoorlijk giftig. Als ze rijpen worden ze diepzwart en zijn dan min der giftig. Aan die diepzwar te kleur dankt de plant zijn naam. Het Bitterzoet, Solanom dulcamara, is een halfhees- ter en die vinden we onder heggen en tussen kreupel hout, vooral op vochtige plaatsen. Het heeft een min of meer windende stengel en kan zich daarmee tot een paar meter hoogte omhoog werken. De bloemen zijn klein en violet van kleur, de bessen zijn ellipsvormig, scharlakenrood en giftig. De naam van de plant is ontstaan door de smaak van de jonge stengels. Kauwt men daarop dan smaken ze eerst bitter en dan, door de chemische reactie met hel speeksel, wordt de smaak zoet. De latijnse soortnaam dulcamara, afgeleid van dal eis: zoet en amara: bitter is dus eigenlijk niet juist en zos amaradulcis moeten zijn. Alle solanicaeèn bevatten de stof solanine, wat een geestverruimende werking heeft. De vorige keer heb ik al verteld dat het vroeger toegepast werd als genees middel tegen nachtmerries en aanverwante kwalen. Ik naam Dolkruid, nog gang baar in sommige delen van het land, wijst eveneens in die richting. Ook nu nog wordt het in de homeopathie aangewend tegen geestelijke depressies. Men schijnt er zelfs „high" van te kunnen worden. Vermoedelijk werf het toegepast in de tover drank van heksen die, als ze er genoeg van namen, het ge voel kregen te zweven. Opmerkelijk is dat rnen zelden of nooit vliegen en muggen op de plant zal aan treffen. Ook dat wist men lang geleden al. Koeien en paarden werden met de plan* ten ingewreven om vliegen op een afstand te houden. G. van Leeuwen AMERSFOORT - Een echt gezellige en boeiende tentoon stelling voor het gehele gezin is gedurende de zomermaanden te zien in Museum Flehite. „De curieuze wereld van heer Bommel en Tom Poes" van 30 juni tot en met 9 september. Met voor Bommelverzamelaars heel veel curiosa als een voor beeldbeeldje voor het beeld van Heer Bommel, dat vervaardigd is voor het Overflakkeese Den Bommel, en een groot dekor- doek dat door Marten Toonder dertig jaar geleden ontworpen, maar niet zelf geschilderd werd. Het is een leuke kijktentoonstel- ling met heel veel tekeningen, oude en meuwe boeken en video presentaties. Een met teken filmpjes, de ander met interviews uit 1963 en 1988 met Marien Toon der. Aantrekkelijk is, dat er op ver schillende niveaus naar deze ten toonstelling kan worden gekeken. Kinderen zien zeer veel speelgoed en leuke plaatjes. Voor volwasse nen zijn er karakterbeschrijvingen van de belangrijkste figuren, en op- en aanmerkingen bij de Bom melstrips, hetgeen een aardige in valshoek kan vormen om de boe ken nog eens ter hand te nemen in het teken van: hé, zit er zó veel achter? Museum Flehite stelt zich de dankbare taak om elke zomer een expositie te maken voor de hele familie. Vorig jaar waren dat de jukeboxen en de speelautomaten. Toen onlangs het boek uitkwam „De cuneuze wereld van heer Bommel en Tom Poes" met onder andere briefpapier, beeldjes en puzzels, zag Bommelfan Flehitedi- rekteur B. Elias daar meteen een tentoonstelling in. Bovendien bleek het bijna vijftig jaar geleden te zijn dat Tom Poes voor het eerst in een Nederlands Dagblad werd afge drukt. Waar komt al het materiaal van daan? Conservator Rik Doornberg: „We hadden connecties met één verzamelaar, die ook het boek heeft samengesteld, en die zoveel materiaal bezat, dat daarmee een expositie kon worden samenge steld. Begonnen met wat plaatjes en een boekje verzamelde hij door, en werd een fanatiek Bommel-aan hanger. Met hem zouden we de tentoonstelling maken. Hij had nog één tentoonstellinkje in een Rotter damse bibliotheek. Bij het inladen van deze tentoonstelling stond de collectie klaar op een karretje om weggevoerd te worden, maar dat heeft iemand anders voor hem ge daan. Zijn hele collectie is gestolen, en we weten tot nu toe niet wie het gedaan heeft. Die man heeft daar een flinke deuk van gekregen." „Ik moest toen heel snel gaan bellen met andere verzamelaars, die ik van hem opkreeg, om te vragen of die hun spullen tijdelijk wilden afstaan voor onze reeds ge plande tentoonstelling. Zij waren allen heel positief, en ik denk zelfs dat we, omdat we veel tijd geïn vesteerd hebben m het op zoek gaan naar andere materialen, ook wel weer dingen zijn tegengeko men, die anders met op de tentoon stelling hadden gestaan!" ik zo vrij mag zijn" zijn bekende uitdrukkingen van hem. De Bommelstrips zijn tijdens de oorlog in 1941 begonnen in het dag blad De Telegraaf. Marien Toon der ging met het werk dóór omdat hij zijn tekentalenten en de uitrus ting van zijn studio ook gebruikte om allerlei illegale dingen te doen. Om aan materiaal te komen is hij blijven tekenen en ging hij een film maken. Op die maruer, aldus con servator Doornberg, kon hij verant woorden dat hij bepaalde chemi- calién moest aanschaffen, zodat er niet aan de illegaliteit werd ge dacht. In 1944 toen een SS-officier aan het hoofd van de Telegraaf- redaktie kwam te staan, wilde Toonder niet meer voor De Tele graaf werken. Hij nam pillen in, werd naar de Valeriuskliniek ge bracht, waar hij zich nogal zonder-

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8