i leusilBi* kwit inister Alders was op de Vallei ichelle en Bianco geven dansles 41 Sidney het Dashorst-konijn eusder krant Bouwdorp bij de Geut Asfalt bij ramp 3 Dancing Stars bij Telekids Gewonde bij aanrijding larmer T )jN - Hoog bezoek op basisschool de Vallei. De minister werkelijk. Hij kwam met het vliegtuig en de auto, recht- s uit Japan. Hij kwam speciaal naar Leusden om de jchool, omdat ze daar zo goed met natuur en milieu bezig el ging allemaal precies volgens schema. Alleen was het ijker, spannender en gezelliger dan iedereen had durven De minister bleek een aardige man. Hij zette wel hon- tiandtekeningen en wat hij zei was voor iedereen te pen. Van alle deftige hoge bezoekers leek hij wel de deftige. Een van de leerlingen zei verbaasd: „De minister hele gewone, aardige man. Je kon gewoon met hem t Hartstikke leuk". :NSDAG 11 JULI 1990 plaatselijk nieuws 13 pnjs van het Wereld Natuur Fonds uit te reiken aan de onderwijzers waren ze- jjg, net als bestuursleden veel onbekende mensen, ens bi) de school bleken te vooral de kinderen. De was blinkend schoon. Alle apiertjes (en dat zijn er op altijd heel wat) lagen in bakje. Op de schoolbor den verse tekeningen. Het iin was wel drie keer aan- en het klimhuis was op- leverfd. Wel twee video- acht journalisten en nun- »n fotografen stonden te op de minister. Er waren k mensen van het Wereld Fonds, maar ook mensen :eehondencreche uit Pie- burgemeester Panis en louders Corri Verduin (Mi- Bram Vroon (onderwijs) en irwijsinspecteur. H Kuipers en Lenoni Var- er stonden bij het receptie- Jaann moest de minister, als lIN a, zijn handtekening zetten. :\V ag je at? „Meneer, wilt u »ft even" of liever „Excel lent U genegen.."Of de nu- wam bleef tot het laatste USk spannend. De dag ervoor og in Japan, 's Morgens om zou hij op Schiphol aanko- alles goed ging. zin1 ng goed al was de minister te n zoek. Zijn auto werd ach- jymzaal geparkeerd en het onduidelijk hoe hij naar ^_^chool zou komen. Links Sfcom de gymzaal of ging hij ^Hehik naar de Bongerd, de ^Hie er naast staat? De be- ^■e mensen renden heen en ^^iwijl het in de school zoem- is er, hij is er." de minister de school in- Dij Joen de kleuters de klas uit. aan een pandabeer-ijsje. een gezelhg gedrang. Toen de minister bij groep 7 binnen kwam bleven de leerlingen maar heel even bescheiden en netjes zitten. Terwijl de fotografen op hun tafels gingen staan om de minister goed op de foto te krijgen. Totdat bedacht werd dat dit dè kans was om een handtekening te vragen. Hier en daar werd papier 'ver sierd'. Een paar kinderen ver dachten de burgemeester er van de minister te zijn. Die zag er ten slotte echt belangrijk uit met zijn ambtsketen. Verschillende kinderen bleken half en half verwacht te hebben dat een minister ook wel zo iets zou dragen of minstens zo'n ministers hoed zoals in verhalen het geval is of bij de opening van de Staten Generaal. Een man in een bruin jasje en zwarte broek hadden ze niet verwacht. Michel en Renée, Maria en Marieke durfden hem daardoor wel te wijzen op de pan daberen die zij op het bord hadden getekend. De uitwerking van het slootproject van het CML werd door de Minister goed bekeken. Hij was er van onder de indruk want hij kwam er later, in zijn com mentaar aan journalisten, steeds opnieuw op terug. Binnen en buiten kreeg de minister uitleg van Cees Kooyman, de on derwijzer die voor een belangrijk deel de milieu-tuin- en zeedie- renakties verzon en ondernam. Daarna kon het officiële gedeelte beginnen, in de gymzaal. Daar ble ken behalve alle leerlingen twee Panda's voor dood op een stoel te hangen. Toen die bleken te leven was dit even schrikken. Later ble ken er nog vijf levensgrote levende pandaberen aanwezig. Ze waren nodig om de loei-zware leskisten te versjouwen. Bij zo'n officiële prijs uitreiking horen officiële sprekers. De meesten nchtten zich tot de kin deren, alleen de direkteur van de school, Rinus Renting, niet. Hij verklaarde de hele dag de kin deren te kunnen spreken maar al leen die dag de minister. De minis ter was de emge spreker die met achter het spreekgestoelte of ka theder ging staan. Hij ging 'ge woon' bij de Pandaberen, op het randje van het podium zitten. Hij zei het allemaal 'gaaf en wijs' te vinden en gaf complimenten aan het team, de leerlingen en de ouders. Hij zei nauwelijks te kunnen geloven dat alles op de Valleischool gebeurde zoals hij gelezen had. „Het klinkt allemaal bijna te mooi, dat het zo goed loopt." Maar tijdens de rondgang had hij het zelf gezien, zodat hij de leerlingen vroeg 'leren jullie ook nog andere dingen dan omgaan met milieu, plantjes, die ren en afvalverwerking?'Jaa", rie pen de kinderen m koor en een paar dwarsliggers natuurlijk nee. De inspecteur van het onderwijs zat er bij, zonder boos te kijken, dus dat zat wel goed. Daarop hoopte de minister dat „straks als jullie groot zijn en geld gaan verdienen en zo, jullie het net zo leuk vinden om voor het milieu te zorgen." Daarna kreeg iedere groep een kist en een oorkonde en ieder kmd een speldje. Van wethouder Vroon kreeg de school een composteer- container. De direkteur van de school, Rinus Rentmg, greep zijn kans. Hij moet vast en zeker ge dacht hebben dat hij nooit meer zo'n mooie gelegenheid kreeg om de minister te zeggen wat hij be langrijk vond. Hij begon zijn toe spraak met een verwijzing naar een van de liederen die vaak op zijn school gezongen wordt. „Als een wijngaard is de aarde, met een to ren en een muur. Wij bepalen zelf de waarde en betalen nooit de huur." „Nou met die waardebepa ling is het altijd goed mis geweest" zei hij toen en "wat mij bij al die positieve akties jammer genoeg verbaast is de moeite die we doen de ander de schuld te geven. We kijken vooral wat onze buurman moet doen of liever moet laten voor een gezond milieu Chemicie en de boeren, om maar eens twee be roepsgroepen te noemen worden zo langzamerhand afgeschilderd als criminelen!" Volgens de direkteur is dat niet goed. „Verbeter de wereld, begin bij jezelf. Niet stil maar, wacht maar, alles wordt meuw. Maar po sitieve aktie, zoek het goede nieuws en breidt het uit." Daarvoor vroeg hij de minister meer geld te geven voor het milieuonderwijs. Hij vroeg de wethouder iemand spe ciaal aan te stellen om het milieu onderwijs op scholen beter te be geleiden dan wel om het Comité Milieu Zorg Leusden (die veel on derwijsprojecten begeleidt) meer geld te geven. De minister kreeg nog tien scharreleieren. Het laatste lied werd gezongen. Cocks Leen heer pakte, namens de ouders, een paar gezonde bruudjes in, zodat de minister op weg naar den Haag kon lunchen Ze beloofde de minister de broodjes milieu-vriendelijk te verpakken.) De minister zette de laatste handtekeningen en stond de pers te woord. Hij zei vooral onder de indruk te zijn van het feit dat het lesmateriaal (de theone) en de praktijk (de min en de dieren) zo op elkaar waren aangepast Hij vond hetgeen gebeurt op de Vallei- school een goed voorbeeld om aan anderen te vertellen. „Er zijn meer scholen m Nederland op een goe de manier bezig. Deze school hoort daar zeker bij. Natuurlijk zal ik, wanneer daarvoor een gelegen heid is, naar deze goede scholen verwijzen om op die maruer te pro beren ook op andere scholen, be wust bezig zijn met milieu te stimu leren" aldus Minister Hans Alders op het schoolplein van basisschool de Vallei in Leusden. De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Oooi Marianne ric Vaick landjonker 23 leusden Tel 033 946824 LEUSDEN - Sidney is het Dashorst- konijn. Hij heeft minstens zestien bazen. Alle kinderen van de buurt zorgen voor hem. De komst van Sidney is een idee vasn Pieter en Tessa (beide veertien). Zij hebben wel meer goede ideeen. Bij Tessa thuis zijn al twee kippen en dne goudvissen. Haar ouders vinden dat genoeg. Tessa wilde nog een konijn. Pieter, haar buurjongen, ook. Andere buurkinderen ook. Waarom dan met één konijn waar iedereen voor zorgen kan!? vroeg Tessa zich af. De buurkinderen Masdelon (6), Flons (8), Cananne (7), Wilham (11), Radmer (4), Stephame (9), Hanneke (11), Manska (9), Linda (6), Mathijss (7), Eline (3) Daniel, Erik en Benne (13), waren het hier helemaal mee eens. Er werd een 'zandbak-vergadering' belegd. De zandbak staat midden op het plem- tje. Op de rand is plek genoeg voor iedereen. Besloten werd iedere maand twee gulden vijftig te beta len aan Tessa en Pieter. Zij beheren de kas. Drie kinderen betalen dit geld van hun eigen zakgeld. De rest wordt gesponsord door hun ouders, op voorwaarde dat de kin deren voor het konijn zorgen. Het geld zit in een speciaal mooi doosje. Daarvan kochten Tessa en Pieter het konijn, het voer, de bak jes en de liksteen. Het werd een kleine Hollander; een zwart-wit ko nijn. Alle kinderen mochten een naam verzinnen. Ze verzonnen Snuffie, Loesje, Zwitje, Dasje, Wi- toortje, Pietje, Vlekje, Basje, Doeje, Coco, Pinoti, Dropje, Snoopy, Fun ny, en Klaasje maar het werd Sid ney. Volgens Tessa omdat zij net uitgebreid Australia had behan deld op school en omdat Sidney tenminste een andere naam is dan dat bekende spul. Zo werd beslo ten. Nog voor Sidney er was, moest gewerkt worden aan een hok. Alle buurtkinderen zochten en vroegen planken, gaas en golfplaat. Bij el kaar verzamelden ze meer dan ge noeg voor het maken van een mooi konijnen-hok. Terwijl de jongere kinderen spijkers aangaven, de oudste aanwijzingen gaven, tim merden de rest een schitterend hok in elkaar. Het kreeg een plekje op het hoogste punt van het speel- terreintje in het midden van het plein. Sidney heeft m zijn villa de beschik king over een echte ruif, een klim huis en een nachtverbhjf. Boven dien mag hij af en toe los m de zandbak en mag hij regelmatig lo geren bij een van zijn baasjes. Wie anders dan Tessa en Pieter maak ten een hjst waarop te lezen is, wie, wanneer Sidney thuis mag hebben. Iedere dag mag Sidney een kwar tier bij iemand thuis geknuffeld worden. Stepharueen Mariska ne men hem dan mee naar hun kamer om hem even helemaal voor zich zelf alleen te hebben. Cananne laat hem hever in de huiskamer lopen en Ehne en Radmer houden hem heel voorzichtig op schoot. Zij moeten nog wennen. Wanneer ie dereen aan de beurt geweest is, krijgt het konijn één dag rust. Sid ney vindt alles goed. Het is een vrolijk korujn. Tijdens het 'zand- bak-mterview' springt hij enthou siast rond in de zandbak, waarbij hij prachtige sprongen maakt. Op een andere hjst staat wie, wan neer het hok schoon moet maken. Tessa en Pieter houden toezicht. Tot nu toe kunnen de kinderen bij na met wachten om aan de beurt te komen. De een wil het hok nog schoner en mooier maken dan het andere Samen zoeken ze paarde bloemen en klaver. Bovendien brengt iedereen extra worteltjes, LEUSDEN- Rond de ramp wordt asfalt gelegd. Vol gens wethouder Bram Vroon zal binnenkort bij de skateboard-ramp een stuk geasfalteerd worden. De kinderen die niet aan de beurt zijn om op de ramp de skaten, kunnen hun wachttijd vullen met streetskating. Het oefenen van ollies en headstrikes. Nu staat de ramp op het gras. De weg die er langs loopt is niet glad genoeg om op te skaten. Daardoor gaan de wachtende kinde ren skateboarden op het fietspad onder het viaduct of op de Zuiderinslag. Dat is niet de bedoeling. Wan neer de omgeving van de ramp is geasfalteerd, kun nen de wachtende kinde ren daar terecht. Tot nu toe zijn er iedere dag, van af minstens acht uur 's morgens, kinderen te vin den bij de ramp. Nu zijn veel middelbare scholie ren vrij. Die kunnen over dag skaten, zodat na schooltijd de basis school-leerlingen een kans krijgen. sla of kool naar Sidney. Sidney wordt verwend. Ze moeten oppas sen dat Sidney niet te veel krijgt. Volgens Flons is het grote voor deel van een 'buurtkonijn' dat je nooit bezorgd hoeft te zijn wanneer je op vakantie gaat of een dagje weg of ziek bent. Er is altijd wel iemand die voor hem kan zorgen. De kinderen vinden het kmijn echt 'hun verantwoording', grote men sen hebben niets met Sidney te maken. Zelfs al leeft het konijn vijf jaar en zijn Tessa en Pieter al lang vertrok ken, dan nog zorgen zij voor hun Sidney. Zo hebben ze plechtig be loofd en memand zal dat vergeten. EN - Michelle (10) en Bianca (9) geven iedere week aan in totaal achttien kinderen tussen de drie en elf jftien meisjes en drie jongens. Iedere 'les' kost vijf cent. »r krijgt iedereen zijn eigen pas, compleet met pasfoto. ea£en duren anderhalf uur. Halverwege is er een pauze de kantine opengaat. Dan kan iedereen snoep kopen Bianca's moeder bovendien regelmatig trakteert. Onder neut van Michelle en Bianca wordt hard gewerkt. Halverwe- nns! asten is echt nodig, want de twee juffen gaan er stevig ir te JKE om en, hebben, hoe laat we beginnen en wat de kinderen aan moeten en dat de kinderen iets m de kantine kun nen kopen. Op die manier weten de ouders ook precies wat we doen." De club draait sinds bijna een half jaar geweldig De dames ver zinnen steeds nieuwe dingen. Zoals een maand geleden het schrijven van een bnef naar de makers van het programma Telekids van Vero- ruque Vorige week kregen ze een uitnodiging voor gisteren, dinsdag, om te komen laten zien hoe goed ze dansen kunnen. Wanneer de ma kers van Telekids onder de indruk zijn, mogen ze misschien een keer tje in het programma optreden. Als het zover komt staat dat zeker m deze krant. 13, tzit twee jaar op aerobic, ica twee jaar klassiek heeft gehad. Samen ma- Jraag dansjes op moderne Over het begin van hun ^en vertellen ze: „Bianca zei helle als grapje, zullen dansclubje maken? Mi- ^i toen 'dat is een goed zo is het begonnen." pirkuideren waren enthou- klasgenootjes wilden wel ai heel veel vriendinnen iook mee. Al heel snel verschillende groepjes I worden. Want de zolder ca's huis is wel groot, maar i genoeg om achttien kin- egelijk te laten dansen, geeft iedere 'juf ongeveer leren tegelijk les. De klem- jen les op vnjdag, de grote top dinsdag. Ide allerkleinste van net p, als de allergrootste van elf jaar doet heel seneus mee. Ie dereen is er op gekleed. De jon gens dragen een korte broek en een t-shirt, de meisjes een zwem- bak, balletpakje of flitsend ge kleurde 'wielrennersbroek'. Daar door lijkt het met alleen echt, het is echt. Michelle en Bianca leren dan sen. „Van alles wat" volgens hen. Een beetje jazz ballet, een beetje aerobic en zelfs klassieke ballet. De dikke balk onder het zolder raam dient dan als bax. De dames zijn best streng. „Willen jullie alsje blieft even luisteren," klinkt het ge biedend en „Als we nu allemaal onze armen naar dezelfde kant uit slaan is het beslist een mooier ge zicht." Iedereen luistert, behalve natuurlijk broertje Leo, maar daar voor ben je nou eenmaal broertje. De meiden geven ook een club blad uit. „Daarin staan de dingen die belangrijk zijn om te weten," volgens Michelle en Bianca. „Zoals waarvoor we het clubgeld gebruikt Michelle en Bianco geven dansles aan een groep kinderen. KUNSTENAARS LEUSDEN - Beeldende kunste naars in Leusden verzorgen in het kader van het wmterprogramma „Ruimte" van de Culturele Raad Leusden een tentoonstelling met werken op dit thema, van 16 no vember tot en met 17 december 1990 in de kelder van het Gemeen tehuis. Inmiddels hebben zo'n 20 beeldende kunstenaars toegezegd aan deze expositie deel te zullen nemen. Maar er is nog enige ruimte beschikbaar. Daarom nodigt de voorberei dingscommissie van deze exposi tie Leusdense beeldende kunste naars uit die in deelname geïnte resseerd zijn. Zij kunnen kontakt opnemen met de heer Tj. Zijlstra, telefoon 945046, voor nadere infor matie, onder andere over de waar den waaraan de uizendingen moe ten voldoen. LEUSDEN - Een flinke hoofdwond en zware materiele schade was zaterdagavond omstreeks 21.00 uur het gevolg van een aanrij ding op de kruising Hamersveld- seweg/Leusbroekerweg. Een Leusdense automobilist nam bij het oprijden van de Leusbroeker- weg de bocht te ruim en botste daarna frontaal op een tegenlig ger. De bestuurder moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. |p de weerman wordt ^W*cht, dat hij kennis Jftït van de weersontwik- öwen op de lange termijn. Regelmatig word ik al op maandag gebeld door men sen die in het naderende weekeinde een buitenfeest willen organiseren en mij de vraag stellen of dat mogelijk is. Als vertaler van wat de computer heeft berekend, ben je uiteraard sterk afhan kelijk van de grillen van de machines. Zondag hield de Duitse weerdienst te Offen bach er duidelijk een andere visie op na voor wat betreft de verre vooruitzichten, dan de collega's uit Reading. In het verloop bleek dat de Engelsen dit keer op het juis te spoor zaten. Maandagoch tend kwamen de meest verse kaarten uit Offenbach met een heel ander plaatje dan zondag en gaven een duide lijke koerscorrectie aan. Weg was de eerder voor ziene straffe westelijke hoogtestroming en daarvoor in de plaats tekenden de re kenwonders een duidelijke slinger in de straalstroom, die ver ten noorden van ons land werd geprogrammeerd. In dat geval kunnen depres sies hun eerder geplande reisroute niet meer volgen en zijn genoodzaakt het vertier elders te gaan zoeken. Voor mij kwam dit alles toch wel verrassend over, gelet op de meestal redelijk betrouwba re verwachtingen van onze oosterburen. Maar ja, in dit geval is het zeker niet in ons nadeel. We gaan, zeg maar vanaf morgen, een omme zwaai krijgen, die vooral de zon en het kwik een stuk be ter in vorm zullen brengen. Het good-old Azorenhoge- drukgebied gaat de koffers pakken en vertrekt vanaf morgen in de richting van de Britse Eilanden. De lucht druk in de kern loopt op tot boven de 1030 millibar. Het systeem ontwikkelt een ste vige uitloper naar het vaste land van Europa. Warmere lucht, aanwezig boven zuidelijke streken, wint ge leidelijk terrein in onze rich ting. Vanaf vrijdag mogen we dan ook zomerse waarden verwachten. Het lijkt mij niet onmoge lijk, dat de thermometer in het weekeinde nog verder zal stijgen. Mogelijk dat de tropische grens van 30 gra den binnen bereik gaat ko men. Gisteren zag het er nog niet naar uit dat het warme weer meteen afgestraft zal gaan worden met onweer. Wie weet is dit de aanzet tot een wat stabielere periode van wat langere duur. Voor de vakantiegangers in eigen huis is de ontwikkeling niet ongunstig. In het begin van de week hadden we nog last van de laatste stuiptrekkingen van een depressie boven Scandi navië. Nadat dit systeem het weer in het weekeinde al in negatieve zin had beïnvloed, met in Achterveld nog 4 mm neerslag, bezorgde het later buien en tamelijk veel wind. In een noordwestelijke stro ming bleef het veel te koel voor de tijd van het jaar. Morgen schuiven er wol kenvelden over van een zwak front. Regen wordt dan niet meer verwacht. Daarna moet de natuur gaan overschakelen op een meer zomers ritme. Juli heeft tot nu toe al flink wat neerslag gebracht. Na een vrij natte juni is het te hopen dat de kraan nu even wordt dichtgedraaid. Te nat weer kan schadelijk zijn voor bijvoorbeeld de aardappels op de (rivier)klei. Kmdermarkt LEUSDEN - De leerlingen van de Gereformeerde basisschool zame len deze week geld in voor het vluchtelingenkamp Ban Vinai in Thailand. Zaterdag 14 juli is er een kmdermarkt op het plein van de school. Van 9.00 tot 11.30 uur zullen er onder meer oude schoolboeken worden verkocht. Ook is er een tentoonstelling in het schoolge bouw. Als het regent zal de kinder- markt in de scholl worden gehou den. LEUSDEN - Zoals ieder jaar zal ook dit jaar, in de laatste week van de grote vakantie, een dorp in Leusden verrij zen. Van 20 tot 25 augustus is het weer zover. Iedereen tussen de zes en twaalf jaar kan zijn eigen huis, hut, of krot timmeren. Hout, spijkers en pleisters krijg je, gereedschap moet je zelf meebrengen. Het bouwdorp staat dit jaar in het teken van het Wilde Westen. Meedoen kost f 12,50 voor de hele week. Wie ver weg woont, kan opgehaald worden met een busje. Dit jaar zal het bouwdorp gebouwd moeten worden om en achter de Geut. De Geut is de kleine witte boerderij, aan het einde (of het begin) van de Hamersveldseweg. In de boerderij kunnen de bouwers knutselen, tekenen, video kijken, pleisters plakken en spelletjes doen. Daar zal ook de krant gemaakt moet worden door kinderen. Het is de bedoeling dat er iedere dag een krant uitkomt. Op het weiland om en achter de boerderij moeten de hutten gebouwd worden. In Wild-West stijl. In 'klein-Leus- den' moet een saloon komen, een jail, een farm of ranch en misschien zelfs een fort. Wigwams zijn ook welkom. Voor paarden, lasso's, en totempalen wordt gezorgd. Het zal mogelijk zijn om pony te rijden, lasso te werpen en te dansen om zelf gebouwde totempalen. Uiteraard zal er ook weer gezongen worden om het kampvuur. Het is kinderen die cowboy dan wel indiaan willen worden, aan te raden een paar echte cowboy-liedjes in te studeren. „Jippie a hoo, Jippie a hee, koosrijders in de skai" of zoiets. Het maken van bouwtekeningen heeft weinigzin omdat het bouwen meestal afhankelijk is van de lengte en vorm van het hout dat veroverd wordt. Aan zagen heeft een echte bouwdorper, een broertje dood. Zo leerde de ervaring. Een beetje oefenen in het inslaan van spijker, het bevesti gen van planken en het regendicht maken van daken is wel aan te raden. Bij het bouwdorp zullen opnieuw een paar stevige mannen en vrouwen van de jongerenvereni ging aanwezig zijn om de zwaarste stukken te sjouwen, dan wel waar nodig is, de spijkers vast te houden. Omdat kinderen uit Achterveld en Leusden- Zuid en sommige wijken in Leusden, de Geut misschien te ver vinden om iedere dag alleen naar toe te gaan, zullen er dit jaar speciale bouwdorp-busjes rijden. Wie mee wil moet bijtijds contact opnemen met de afdeling Jeugd en Jonge renwerk in het gemeentehuis. Vragen naar Marcel Peli- kan. 961 696.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13