C f jq Jongen (24) verdronken tijdens zwemvierdaagse „Alsof er een olifant doorheen is gewalst" IC 33e Tour de Junior in de startblokken Alders wil wachten op Defensienota Zondagsdienst probleemloos Te weinia brandweerlieden KEISTAD B.V. Op de planken voor de school o Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden MOLENAAR CITROËN braak Ruit ingegooid Deze week in de j Leusder Krant Toeristen bestolen Konijntje in De Wetering andalen vernielen volkstuinen HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV leu rkrant WOENSDAG 11 JULI 1990 - 22e JAARGANG NO. 11 Nijverheldsweg Noord 61 Amersfoort Tel 033-630304 Donderdag Koopavond. ACHTERVELD - Van zondag aanstaande af zullen de snelle tweewielers weer dagelijks het dorpsbeeld bepa len. Voor de 33e keer wordt de Tour de Junior georgani seerd, het eerste en daarom ook oudste jeugdwielersport- evenement in den lande. De Tour de Junior is in de afgelopen tientallen jaren uitgegroeid tot een sportgebeurtenis met een internatio nale faam. Dat blijkt ook deze keer weer het geval nu een kwart van het aantal jongens en meisjes, die in de komen de week in Achterveld aan de start komen, uit het buiten land afkomstig is. Er zijn inschrijvingen gekomen uit Groot-Brittanië, West-Duitsland, Denemarken en Belgie. Maar ook in eigen land heeft de Achterveldse Tour de Junior een belangrijke, zelfstandige plaats ingenomen, vooral nu sinds vorig jaar de organiserende vereniging, sinds een aantal jaren voortreffelijk geleid door de gedre ven Tourleider Johan Ossendrijver, die ooit als tourrenner- tje aan het evenement heeft deelgenomen, gekozen heeft voor de stichtingsvorm. Daardoor heeft de Tour de Junior de officiële status gekregen van KNWU-wedstrijd. Zoals te doen gebruikelijk wordt de Tour de Junior, die maandag van start gaat, voorafgegaan door de Ronde van Achterveld voor seniorencoureurs, alsmede een wedstrijd ploegenachtervolging. Evenals voorgaande jaren zal de Leusder Krant, die in de jeugdronde ook deze keer weer met een eigen ploeg is vertegenwoordigd, van het evenement uitgebreid verslag doen. Voor de voorbeschouwingen en verdere bijzonderheden van al deze wielerwedstrijden met het omlijstende pro gramma meer op onze sportpagina's elders in deze editie. MITSUBISHI DEALER Hoge weg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 LEUSDEN - „De meeste mensen toonden begrip voor onze actie," zegt Nelleke van de Vliet, zieken- verzorgster van de Kruisvereni ging in Leusden. Vorige week ging zij met 13 collega's naar het hoofd kantoor van hun werkgever de Na tionale Kruisvereniging m Bunnink om kracht bij te zetten aan hun looneis van 10 procent. Zij bereik ten in ieder geval dat het bod van 5,5 procent van tafel verdween en er nu verder onderhandeld wordt. Op de actiedag zelf werd er in Leusden een zondagsdienst ge draaid. Dat betekende, dat er maar een verpleegkundige paraat was voor de spoedgevallen. „Proble men hebben zich daarbij niet voor gedaan," zegt Van de Vliet. „De mensen waren het met ons eens." iSDEN - Bij een inbraak m een ecagelegenheid aan de Kooi- sgracht in winkelcentrum De fcrshof is tweeduizend gulden Semaakt. De dieven kwamen :en door een deur te forceren. LEUSDEN - Bij een basisschool aan de Hoefijzer is het afgelopen week einde een ruit ingegooid. De zoge naamde thermopane-ruit mat 1.30 meter bij 2.00 meter. De schade is aanzienlijk. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIK IjEUSDEN - Het is letterlijk en figuurlijk weer d'r op of d'r 1 onder voor de basisschoolleerlingen. Althans voor de kin- leren uit de hoogste groepen. Als dank, als afscheid en literaard ook als oefening geeft iedere zichzelf respecte- rende groep een uitvoering voor de leerkrachten, de me- leleerlingen en de ouders. Het wordt een traditie in Leus- den, de kinderen zijn reeds bij aanvang van het 'laatste' i schooljaar enthousiast. Twee musicals worden zelfs tot buiten de schooldeuren 1 opgevoerd. Leerlingen van Basisschool De Bongerd tonen bewoners van het verzorgingstehuis Hamersveld hun kun- sten. In de musical 'D'r op of d'r onder' van Raymond Debats haakt de school in op de grote belangstelling voor bet milieu. Een andere school, De Bongerd, speelt 'Kolder op zolder' 1 bij het verpleeghuis Lisidunahof. De bewoners krijgen het stak, geschreven door W. van Duyn, te zien op 18 juli om Sen uur 's ochtends. De medeleerlingen en de ouders «ebben de dag daarvoor al een opvoering mee kunnen aaken. De toneelgroep bestaat uit de dertig leerlingen van ftoep acht. Jok in Achterveld gaan de leerlingen op de planken. Basisschool 't Startblok speelt vanavond een toneelstuk 5tQ 19 uur in de school aan de Jan van Arkelweg. "lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilliiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllF LEUSDEN - Tijdens de zwemvierdaagse, die gisteren in zwem bad Octopus van start is gegaan, is de 24-jarige jongen Fred van 't Riet verdronken. De jongen, een pupil van het gezinsvervan gend tehuis De Stegel, is na het ongeval vergeefs gereani meerd. Het is voor zover bekend het eerste verdrinkingsgeval in een zwembad in Leusden. Ondanks het feit dat maandag het bijprogramma van de vierdaagse, een demonstratie reddend zwemmen, gewoon doorging, heeft de organisatie besloten voor de rest van de week de vierdaagse in sobere vorm voort te zetten. De rest van de bijprogramma's is geschrapt. Over de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. De jongen leed aan epilepsie en het wordt met uitgesloten dat hij in het zwembad een aanval heeft gekregen. Een acute hartstilstand wordt echter evenmin uitgesloten. Zowel de Offi cier van Justitie, als de ouders van de jongen hebben besloten geen sectie te laten verrichten op het lichaam van de overleden jongen. Volgens de politie was er zowel van de kant van het zwembad, als van de kant van de organiserende vereniging De Haaien voldoende toezicht. Ook vanuit het tehuis was begeleiding m het zwembad aan wezig. Een aantal pupillen van De Stegel nam deel aan de zwemvier daagse. De jongen zwom, samen met een aantal huisgenoten, in een baan, waar het met zo druk was. De jongen stond bekend als een goed zwemmer. Er is nog geen goede verklaring voor het feit dat nie mand tijdig heeft opgemerkt dat de jongen in problemen was. Een lid van de zwemverenigmg heeft de drenkeling uit het water gehaald. Verdeeld waren de reacties op het feit dat het zwembad na het ongeval gewoon doorging met het programma rond de zwemvier daagse. Later op de avond verzorg de de Amersfoorste reddingsbri gade een aantal demonstraties, waaronder het redden van dren kelingen. Ook reanimatie maakte deel uit van die demonstratie Directeur Frans van de Konijnen burg van Octopus betreurt het achteraf dat hij de demonstratie reddend zwemmen door de Amersfoortse Reddingsbrigade heeft door laten gaan. Maandag avond was zijn argument daarvoor dat er maar weinig mensen daad werkelijk hebben gemerkt wat er aan de hand was. „Het zou te veel onrust hebben gegeven om de de monstratie op het laatste moment af te gelasten. We wilden panie kreacties voorkomen", vond hij toen. Dinsdagavond herzag hij zijn mening op dat punt. Van de Konij nenburg: „We hebben maandag geen overleg gevoerd met de red dingsbrigade over het eventueel afgelasten van de demonstratie. Ze zijn op de afgesproken tijd begon nen. Ik wist dat er een demonstratie zou komen, maar wist van te voren met wat ze precies zouden laten zien. Toen ik zag dat een verdnn- kinsgsgeval (nota bene op onge veer dezelfde plek als het ongeluk) realistisch werd nagespeeld, heb ik naar de microfoon van de spea ker gegrepen. Toen was het echter al voorbij." Het personeel van het zwembad Octopus is volgens directeur Frans van de Konijnenburg erg onder de indruk: ,Je weet dat het een keer kan gebeuren, maar je hoopt dat het nooit in je eigen bad gebeurd. Het is gebeurd. Voor de eerste keer in Leusden, zover ik weet. Het is verschrikkelijk. Niemand valt iets te verwijten, dat weet ik zeker, maar toch vraagt iedereen zich af 'als ik dit gedaan had' en 'als het zo geregeld was geweest'." „Wij zijn bedroefd en versla gen," is het enige dat de heer Boersma, hoofd van gezinsvervan gend tehuis De Stegel over het tra gische ongeval wil zeggen. Vol gens Boersma is er met de familie van het slachtoffer afgesproken dat er verder geen uitleg en commen taar op de gebeurtenissen zal wor den gegeven. „De feitelijke toe dracht is bij de politie bekend. Meer kan ik daar met aan toevoe gen," zegt hij. LEUSDEN - De brandweer heeft een tekort aan mensen. Dat blijkt uit een notitie van de brandweercommandant aan het gemeentebestuur. Het te kort doet zich voor op alle ni- veau's. Zo is er geen plaatsver vangend commandant en zijn er maar 3 bevelvoerders per groep, hoewel de gemeentelij ke verordening aangeeft dat er in leusden en Achterveld 6 officieren dienen te zijn. Ook het aantal manschappen blijft onder de maat. Vooral de si tuatie in Achterveld voldoet niet aan de eisen Daar zijn slechts 3 van de 10 leden be schikbaar tijdens kantooruren, hoewel de nchthjn van het brandweerwezen aangeeft, dat er met tenminste 8 mensen uitgerukt dient te worden. Dat heeft gevolgen voor de uitruk- tijd. Die is volgens de brand weercommandant met 11 a 12 mmuten te lang. De oplossing is voorlopig dat de regionale brandweer uit Amersfoort het Leusdense korps bijstaat als dat nodig is. Verder zal er ge probeerd worden een plaats vervangend commandant aan te trekken en zijn er binnen het korps enkele bevelvoerders in opleiding Kortgeleden is er nog geprobeerd met een grootscheepse actie onder de Leusdense bevolking het korps op peil te brengen, maar dat levede met het gewenste resultaat op. jiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiMiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHL- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii PJGU op zoek naar bredere bekendheid. Pag. 3 Met Aat Daale op de pedalen. Pag. 5 Rouw rond zwemvierdaagse na tragische verdrinking. Alles over Tour de Junior en Ronde van Achterveld. Sportpag. 111111111111111111111111111111111111111111111111111111II111111111111111111111 i 111111111111111111111111111111111111111111111111 LEUSDEN - Zweedse toeristen moesten dit weekeinde een be zoek aan het AC-restaurant be kopen met het verlies van 5.000,- aan vakantiegeld. De auto van de familie werd zater dagmiddag rond 18.00 uur op de parkeerplaats opengebroken. Behalve de contanten verdwe nen ook paspoorten, sieraden en walk-man's. WEKELIJKS OP VRIJDAG PRESENTEREN 5 OFFICIËLE AUTODEALERS U HUN MOOISTE INRUILWAGENS EXCLUSIEF EN KLEURRIJK OP DE KABELKRANT Op Prelatenhove en Augustij- nenhove werden dit weekeinde twee auto's opengebroken. In het laatste geval wordt niets vermist, uit de auto op Prelatenhove werd een radio/cassetterecorder mee genomen. HSDEN - Onbekenden hebben op het Ikstuincomplex aan de Valleilaan grote mielingen aangericht. Van kasjes en itglas bleef geen ruit heel en bedden met passen werden platgetrapt. Stellages voor inplanten werden omgegooid en plastic izen, die dienden als geraamte voor netten en vogels, werden doorgeknipt. Het is op moment niet bekend hoe groot de schade „Maar de ravage is enorm", liet een ordvoerder van de politie weten. oorzitter Apeldoorn van de stichting Volkstuinen- iplexen Leusden reageerde vrijdag verbijsterd, ben me lam geschrokken. Het eerste wat je je afvraagt is, wie doet nou zoiets? Het is alsof er een olifant doorheen gewalst is. We hebben mcidenteel wel eens met vermeiingen te maken, maar in deze vorm heb ik het nog niet meegemaakt. Het is voor ons ook een probleem, omdat je je er niet of nauwelijks tegen kunt wapenen. Het is afschuwelijk." Hoewel de balans nog met kon worden opge maakt, maakte Apeldoorn een eerst voorzichtige schatting. „De materiële schade beloopt zeker enige honderden guldens, maar daarmee ben ik waar schijnlijk aan de voorzichtige kant. Een belangrijk deel van de schade zal echter nooit m geld zijn uit te drukken." Apeldoorn roept zijn collega-tuinders op de scha de zoveel mogelijk centraal te inventariseren. „Men sen doen er het beste aan alle schade bij mij te melden, zodat we collectief een beroep op de verze kering kunnen doen." LEUSDEN - Minster Alders van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) wil eerst de Defensienota afwachten, voordat hij in overleg treedt met de gemeentes die rond de Leus- derheide gelegen zijn. Alders zei dat vorige week bij zijn bezoek aan Leusden, waar hij de Panda- prijs uitreikte aan de Vallei- school. In de Defensienota zal mi nister Ter Beek van Defgensie een aantal bezuinigingen bekend maken, die door de ontwapening van NAVO en Warschaupakt mo gelijk zijn geworden. De betrokken gemeentes, waaron der Leusden, hadden ondermeer aan VROM een bnef geschreven waann om dit overleg werd ge vraagd. Het ministerie van Defen sie wil namelijk de Leusderheide de status van Compagnie Oefenter- rem (COT) geven. Dat betekent dat er intensiever geoefend zal gaan worden. In de bnef aan VROM zeggen de gemeentes dat zij het niet eens zijn met deze beslissing, omdat het om een waardevol natuurgebied gaat in een omgeving waar al veel geluidsoverlast is door de nabij heid var. een snelweg (A28) en een luchtmachtbasis (Soesterberg). Zij vinden het in deze tijd van ontspan ning tussen Oost en West ook over bodig dat er meer geoefend wordt. De gemeentes wilden daarom een onderhoud met de minister vóór 2 juli, maar tot nu toe kregen zij nog geen antwoord. Volksruinen". niiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiMiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Alders wees er bij zijn bezoek aan Leusden op, dat landschapsbe heer niet bij zijn ministerie hoort, maar bij het ministerie van Land bouw van minister Braks. „Als wij voor het instandhouden van een defensieapparaat kiezen, moeten wij ook de oefenmogelijkheden verschaffen," gaf hij verder als commentaar. „Het gaat om het zorgvuldig afwegen van verschil lende belangen." Dat de Leusder- heide een natuurgebied is, maakt volgens Alders met zoveel uit, om dat alle oefenterreinen m Neder land natuurgebieden zijn. „Het mi nisterie van Defensie doet veel aan landschapsbeheer," zei Alders. Twee kinderen van de Valleischool knjgen van minister Alders de oorkonde overhandigd, die hoort bij de Pandaprijs. De school kreeg deze prijs voor de tweede keer van het Wereldnatuurfonds, omdat het miheu-onder- wijs een vaste plaats in het leerplan van de school heeft. Lil 1111111111111111111111111111111111111111111111111 11111I Olifant

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1