I .aad is verdeeld over nieuwe brandweergarage 'JGU op zoek naar bredere bekendheid 'Managers worden niet weggekocht' Tuingroendepót te snel weg leusderh 'Headhunter' Caspers vestigt zich in 't Claeverenblad I Leusden blijft verstoken I I van RAI uno en MTV eutelrol voor CDA kleurstelling bij jongerenvereniging over verbieden trekker-trek (OENSDAG 11 JULI 1990 plaatselijk nieuws y_i 11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 LEUSDEN - Het Leusdense ka belnet zal met uitgebreid wor den met RAI-uno en MTV. De capacitiet van het net is op dit moment volledig benut en toe lating van de twwe buitenland se zenders zou betekenen, dat er twee andere moeten ver dwijnen. Het aanbod van de uitbreiding werd gedaan door het Regionaal Nutsbedrijf Eemland in Soest De moge lijkheid ontstond, omdat het kabelnet in Amersfoort, waar Leusden zijn signaal van be trekt, is uitgebreid van 18 naar 36 kanalen. Uitbreiding in de toekomst van het Leusdense kabelnet lijkt onwaarschijnlijk, omdat de Centrale Antenne In richting Commissie, die daar over beslist, geen serieuse ini tiatieven in die nchting onder neemt. LEUSDEN - Het opheffen van het tuinvuildepót op de hoek Klepelhoek/Zuidennslag zorg de vonge week op het ge meentehuis voor de nodige discussie. Een aantal raadsle den vond dat de beslissing om het depót op te heffen veel te snel genomen is. Dat was ge daan op verzoek van Seat. Kortgeleden is het nieuwe ge bouw van deze dochteronder neming van Pon in gebruik ge nomen en het tuinvuüdepót ligt daar vlak bij. Het bedrijf had zich nogal gestoord aan de rot zooi, zoals beddespiralen en ander oneigelijk vuil dat tussen het tuingroen word gestort. D'66 raadslid Geijsberts vond dat er depót moet komen voor de argumenten van het bedrijf. „Als we daar op in zouden aaan. zouden we ieder ander die de tuinvuilstortplaatsen met mooi vinden, tegemoet moeten komen. De capaciteit van de overige stortplaatsen is met toereikend. Zo is het depót bij de Kuperssmgel regelmatig vol. Mensen hebben nu een maal bepaalde gewoontes. We zullen ons daa op moeten rich ten en niet op het opheffen van de stortplaatsen. Dat zou im mers ons beleid ondergra ven," vond hij. Wethouder De Jongh gaf toe dat de gemeente snel had gereageerd op het verzoek van Seat, maar hij vond de situatie daar ook on aanvaardbaar. „Er ligt daar op vallend weinig tuin vuil," zei hij. Volgens hem zou er voor ge zorgd moeten worden dat het gebruik van de stortplaatsen sociaal beter gecontroleerd wordt. rïlllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr DEN - de politieke keuze van een ontwerp voor de nieuwe dweergarage aan de Burgemeester Van der Postlaan It nog een lastige. Dat blijkt uit diverse discussies, die in scommissies over het onderwerp zijn gevoerd. Cruciaal in esluitvorming is momenteel de rol van het CDA, die het ndelijke oordeel over één van de twee ontwerpen nog «hort. Het lijkt er echter op dat de christen-democraten him a ouder willen steunen, die in het college een minderheids- llpunt inneemt rond de keuze. De rest van het college wil duurder ontwerp dan de wethouder van financien, Vroon. M Hl< 7 )lk indeweg wordt de indruk ge- dat het CDA er steeds meer iverhelt haar wethouder te en in zijn afwijkende mening ichte van dat van de rest van lege. Met name m de com- financien bleek CDA- 'oerder Hans Pekelharing ituigd van de argumenten erest van de collegeleden om het duurdere ontwerp te kie- let CDA neemt in de besluit ing een sleutelpositie in. Sa- met Leusden'90 (erkend te- inder van het duurdere ont- en de tweemansfractie van GPV/SGP (twijfelen nog) kan het CDA het voorstel van b&w volgen de week in de raad torpederen. Er liggen momenteel twee ont werpen voor een meuwe brand weergarage op de tafel, die allebei voldoen aan het programma van eisen, dat de raad eerder opstelde. Het plan van Van Hoogevest uit Amersfoort val echter ruim 115.000,- duurder uit dan dat van de Bruil/Arnhemgroep, eveneens uit Amersfoort. De totale bouwsom voor het duurdere ontwerp wordt momenteel geraamd op een kleine 2.500.000,-. Het college koos met name voor het ontwerp van Van Hoogevest, omdat dat stedebouw kundig gezien beter m Leusden zou passen dan het andere. Bovendien wordt er rekening mee gehouden dat het ander ontwerp duurder m het onderhoud zal zijn. Wethouder Vroon was het op dit punt oneens met zijn collega's en bracht dat tot uiting door in het voorstel duidelijk te maken dat hij het met deze keuze met eens was. Vroon vond dat de meerwaarde van het duurdere gebouw met in verhouding stond tot de overschrij ding van het budget, dat voor de meuwe brandweergarage gere serveerd was. Tot nu toe leek die opvatting m de raad slechts door één fractie (Leusden'90) ondubbel zinnig te worden gedeeld. Na de nodige discussie rond het onder werp wankelen nu ook GPV/SGP en het CDA in hun opvatting Hans Pekelharing (CDA) leek tij dens de behandeling van het voor stel in de commissie financien, dinsdagavond, wethouder Vroon m zijn opstelling te steunen. „Op basis van het programma van eisen moeten we concluderen dat het Bruil-ontwerp ruimschoots vol doende scoort en binnen de finan ciële kaders blijft." Zijn definitieve keuze schortte Pekelharing echter op tot na meuw fractieberaad. Ook het GPV/SGP zal vermoede lijk tegen het voorstel van b&w stemmen. Jan Schouten vond dat er vast gehouden moest worden aan het oorspronkelijke budget. Die opvatting werd gedeeld door Ben Stoelinga van Leusden'90, die geen aanleiding zag om de oorspronke lijke financiële eisen van de raad te herzien. „Eén van de ontwerpen blijft duidelijk binnen het financiële raamwerk. Dan is er naar mijn me ning geen noodzaak om aan die uitgangspunten te gaan tornen." De voorstemmers, PvdA, D66 en WD, vonden de argumenten van het college, met uitzondering van wethouder Vroon, wel aanneme lijk. Met name Ep Oostra ontpopte zich tot een vurig pleitbezorger voor het ontwerp van Van Hooge vest, ook al is dat duurder dan het andere. Oostra: „We moeten een beslissing nemen over een ge bouw, dat op een prominente plaats in de gemeente komt en dat de nodige tijd mee zal moeten gaan. Als dan blijkt dat het ene ontwerp beter in de omgeving past dan het andere, vmd ik dat zwaar wegen. Bovendien blijf ik van me ning dat we ons als Leusden wel wat kunnen permitteren voor een fraai gebouw." Ineke Jansen (PvdA) vond ook een gebaar aan de brandweer op zijn plaats. „Die heeft veel te lang in eer. soort kippenhok gezeten. Ais we nu iets doen, moeten we het maar m één keer goed doen", vond de socialiste. Alnch Parson (WD) vond de ge volgde procedure fout „We heb ben eerst een budget vastgesteld en zijn toen naar ontwerpen gaan zoeken. Daardoor dreigt een goe de kwalitatieve beoordeling van de ontwerpen in gevaar te komen." Parson zag daann voldoende aan leiding met de keuze van b&w mee te gaan. OPNIEUW Vonge week donderdag ging de discussie in de raadscommissie voor openbare werken over het zelfde onderwerp. Ton Voortman (WD) verbaasde zich bij die gele genheid over het standpunt van wethouder Vroon dat het ontwerp Van Hoogevest te duur is. „Het gaat toch om hetzelfde voorstel als een maand geleden. Toen had de wet houder geen bezwaren." Voortman vroeg geergerd aan Wil van de Kar (CDA) of de discussie over de brandweergarage opmeuw ge voerd zou moeten worden Van de Kar steunde haar partijgenoot Vroon, hoewel ook zij een maand geleden voorstander was van het Hoogevestplan. „Wij zijn uitgegaan van een budget, dat niet overschre den zou mochten. Als je daarvan uitgaat moet je de opdracht gunnen aan het bednjf, dat de laagste pnjs vraagt," vond zij nu. Ton Geijsberts van D66 was het met met haar eens. „Als een particulier iets wil bou wen, stelt de gemeente hoge eisen ook m estetisch opzicht, aan het bouwwerk. De brandweerkazerne komt op een voor Leusden markant punt te staan en moet jaren mee kunnen. De mensen die er in de buurt wonen zullen er jarenlang te genaan moeten kijken." Wat Geijs berts betreft mag de kazerne daar om duurder uitvallen, dan oor spronkelijk geraamd was. Hij vroeg zich ook af wat de conse quenties zullen zijn, als het ontwerp van Van Hoogevest door de ge meenteraad wordt afgewezen. „Betekent dit, dat het plan van Bnul wordt uitgevoerd, of dat dit op nieuw in discussie wordt ge bracht," was zijn vraag. Volgens wethouder De Jongh zal in dat ge val de procedure opnieuw gestart worden, maar is het waarschijnlijk dat er een 'Bruilachtig' plan op tafel komt. Een voorstel dus dat uitgaat van een soberder uitvoering met goedkopere materialen. Volgens Joop Kool van Leusden '90 zal Leus den echter moeten kiezen voor een dergelijke oplossing. Het argument dat het gebouw eerder beschadigd zou kunnen worden als er bijvoor beeld fietsen tegenaan geplaatst worden, maakte op hem geen in druk „Dat had de raad ook kunnen bedenken toen de tennishal en De Korf gebouwd werden," vond hij. Harm Offereins (GPV/SGP) had zich vooral geergerd dat het colle ge volgens hem er alles aan had gedaan om bij de beoordeling van de twee offertes vooral m het voor deel van Van Hoogevest te reke nen. Hij stelde zijn oordeel daarom uit tot de gemeenteraadsvergade ring halverwege deze maand. Als dat oordeel negatief is en het CDA blijft bij haar standpunt, betekent dit dat de brandweer weer terug op nul is. Commandant Hans Blok ker, die de discussie op de tribune volgde, was na afloop van de ver gadering daarom zeer teleurge steld. „De gemeenteraad moet be seffen dat zij ook werkgever van de brandweer is," zei hij. „Toen wij in het gebouw aan de Zwarteweg kwamen, is gezegd dat dit hooguit voor een penode van 5 jaar zou zijn. Dat is inmiddels al 17 jaar gewor den." Volgens Joop Kool hoeft de brandweer echter niet te vrezen voor een verlenging van de nu al jaren durende discussie over de nieuwe kazerne. „U kunt rustig uw voorstel handhaven," zei hij tegen wethouder De Jongh. „Het CDA zal wel weer omdraaien," voorspelde hij. 5DEN - Bij de PJGU, de plattelands]ongerengemeenschap it, heerst nog steeds onvrede over het feit dat de gemeen- weken geleden besloot geen toestemming te verlenen het organiseren van zogenaamde trekker-trekwedstrij- een terrein bij de Beco aan de Horsterweg. Het college een stokje voor het evenement, dat 14 juli zou hebben plaatsvinden. In eerste instantie reageerden jongeren de vereniging woedend op het besluit, waaraan met e milieu-overwegingen ten grondslag lagen. De PJGU it juist met deze activiteit bredere bekendheid in de lokale eenschap te kunnen scoren. Er werd aangekondigd het uit van de gemeente te negeren en toch door te gaan met de laisatie van het evenement, zij het niet meer onder de 'plu van de jongerenvereniging. De confrontatie met de tie zou daarbij niet geschuwd worden, ruim twee weken na dato, vergelijking met andere, vergelijk- f e rust binnen de teleurgestel- reruging te zijn teruggekeerd, •enbare waarschuwing van ogemeester en interne dis- binnen de vereniging zelf n ertoe geleid dat men op de Je emotioneel geladen uitspra- terugkwam. Er komt geen er-trektoernooi. ritter Henk Hogeveen van J betreurt de gang van za- tod het evenement overigens |aeeds. De 24-jange praeses e jongerenvereniging, werk- [op de faculteit diergenees- van de Universiteit van vraagt zich af of het colle- M voldoende op de hoogte |?an de aard van het evene- W ..Het komt op mij een beetje |4at die milieu-argumenten er haren bijgesleept zijn. In bare evenementen was dit zó klein schalig, dat ik het niet snap dat we daar geen toestemming voor kre gen. Het was namelijk persé met onze bedoeling om met opgevoer de en speciaal voor dit doel ge bouwde tractoren te gaan njden. Dat zijn de rookspuwende, brullen de monsters, die we uit de media kennen. Integendeel, de deelne mers zouden meedoen met gewo ne tractoren, die door de week ge woon hun werk doen. Als je het heel stnkt gaat bekijken is het na tuurlijk zo ze minder vervuling ver oorzaken als in de schuur blijven staan en niet gebruikt worden voor wedstnjden, die ons voor ogen stonden. Aan de andere kant leert een vluchtige berekening dat de luchtvervuiling, die wij met de wedstrijden veroorzaakt zouden hebben, vergelijkbaar zou zijn ge weest met éen dag grasmaaien van één tractor. Dat lijkt mij te ver waarlozen." Hogeveen betreurt het vooral dat nu een uitstekende kans onbenut blijft om de jongerenvereniging on der de aandacht van de doelgroep te brengen. Hogeveen: „We zijn natuurlijk toch slechts m beperkte knng bekend. En de mensen die ons wel kennen, weten dat we leu ke dingen doen. Er is bijvoorbeeld iedere maand wel een activiteit. Een fietstocht, een dagje skiën, een bowlingavond, een maandelijkse feestavond, een jaarlijkse toneel voorstelling, om maar eens wat te noemen. Zo'n trekker-trekwed- strijd was nu juist een grotere acti viteit om breder onder de aandacht te komen en de doelgroep te berei ken. Er gebeurt per slot niet zo gek veel in Leusden, zeker niet voor onze doelgroep. Dat hiaat hadden we hiermee een beetje kunnen op vullen. Het was voor ons een mo gelijkheid om ons naar buiten toe beter te profileren." „We dachten bij de Beco een perfecte locatie te hebben gevon den, direct grenzend aan de be bouwde kom van Leusden. Met de gebruiker van de grond hadden we al overeenstemming bereikt en ei genlijk hadden we er geen reke ning mee gehouden dat het mis schien niet zou mogen. We waren misschien wat laat met het aanvra gen van de vergunning, maar er was ons op het gemeentehuis te verstaan gegeven dat onze aan vraag nog wel tijdig in behandeling zou kunnen worden genomen." „Er was duidelijk verontwaardi ging bij de leden, met name de mensen die heel druk zijn geweest met de organisatie, toen het alle maal niet door kon gaan. En de eerste reactie om er ondanks de vergunningweigering mee door te gaan was denk ik ook best begrij pelijk. Toen we daarover nog eens rond de tafel zijn gaan zitten, heb ben we toch besloten dat niet te doen. Je knjgt daarmee een slechte reputatie en daarmee zouden we uiteindelijk slechts onszelf in de vingers snijden." PRESENTEREN Uit de woorden van de jeugdige PJGU-voorzitter kan worden opge Het bestuur van de lokale PJGU. Voorzitter Henk Hogeveen staat tweede van rechts. maakt dat de bijna 40-jange vereni ging bezig is zich nadrukkelijker te presenteren in de lokale gemeen schap. Hogeveen: „Dat is ook wel een beetje zo. We zijn m bepaalde kringen, met name de agrarische, natuurlijk goed bekend. Daarbui ten zouden we echter wel wat meer bekendheid willen krijgen. We ne men nu in Leusden toch een wat geïsoleerde positie in, een positie die we niet bewust zoeken. Om een voorbeeld te geven, we hebben pas sinds kort voor het eerst kenrus gemaakt met de jongerenwerker van de gemeente Leusden. Op een volleybaltoernooi bij JUID hebben we Fnts Ringers voor het eerst ge sproken. Maar verder staan wij ei genlijk overal helemaal buiten en dat is een positie die we niet echt zoeken. Net als elke andere vereni ging hebben wij behoefte aan een ontmoetingsruimte of een vaste plaats waar we oze activiteiten kun nen organiseren. Nu maken we ge bruik van De Til en organiseren we onze vaste feestavonden bij Jan Voorburg in Achterveld (en dat gaat prima, overigens), maar als er in Leusden gesproken wordt over een jongerencentrum vmd ik het met helemaal juist als wij daar niet in betrokken worden. Als poten tieel gebruiker zou je eigenlijk best aan die discussie mogen deelne men. We houden ons als jongeren vereniging, net als elke andere in de gemeente, bezig met zaken die jongeren aangaan." „Ik zou ook wel mogelijkheden voor ons zien, als ik de geluiden over de plannen zo links en rechts verneem. De locatie voor een meuw jongerencentrum waar nu over gedacht wordt (m de nabij heid van de ijsbaan en het Burge meester Buiiungsportpark - DB.) zou voor ons ook pnma zijn. Uiter aard moet je afwachten of je je wensen voldoende terug zou vin den, maar zoiets moet in een ge sprek duidelijk worden." De PJGU zal moeten uitkijken naar andere evenementen om de brede aandacht te vinden, waar naar het met de trekker-trek op zoek was. Voorlopig echter eist het naderende jubileum alle aandacht op. Hogeveen: „Het veertigjarig bestaan van de vereniging zal op geluisterd worden met een aantal festiviteiten m de feestmaand, de cember. Daarnaast organiseren we m 1991 de landdag van de PJGU, waar alle afdelingen op af zullen komen, dat wordt heel groot. Daar krijgen we het nog druk genoeg mee." Maar ook het idee van een trekker-trekwedstrijd in de ko mende jaren is nog niet helemaal uit het hoofd van de PJGU-voorzit ter verbannen. Hogeveen: „De bur gemeester heeft via de krant laten weten een gesprek met ons te wil len. Ik ga graag op die uitnodiging in. Misschien kunnen we hem dui delijk maken wat ons nu precies voor ogen stond en dat het om hele gewone tractoren ging. We zijn een club die niet veel vraagt. We heb ben ongeveer 75 leden, maar be druipen ons in principe helemaal zelf. We hebben dit jaar voor het eerst subsidie aangevraagd voor de jaarlijkse toneelvoorstelling, verder zijn we helemaal onafhan kelijk. Misschien kan men dat ook in overweging nemen." Daan Bleuel i USDEN - Leusden is het cul- Jeel centrum 't Claeveren- jad kwijf roaar kreeg daar- J er een bedrijf terug. Rudolf tl ispers BV Executive Search M de naam van de onderne- jng die aan drie mensen |i ,rjc verschaft. Caspers houdt sj ch bezig met de werving en !-: lectie van hoger personeel, yi activiteit die bij de ken- is bekend staat als head- M nting- Vorige week slaagde Kees Ij na eerdere mislukte po gen erin om deze huurder vinden voor 't Claeveren- d. De oudste boerdenj van isden raakt overigens met lemaal zijn culturele functie fijt. Er hangen nu aquarellen nde Leusdense kunstenares eke Gravendeel. Belang eenden kunnen met de htgenote van Caspers een praak maken om het werk k n Gravendeel te bekijken, k „Het is overigens met de be- eling dat de exposities toe- gelijk zijn voor het grote bliek," licht Rudolf Caspers Zijn vrouw zal zelf een ate- r innchten voor het vervaar- jen van haar keramische nstwerken en ook derden Hen uitgenodigd worden om erk te exposeren. Wie 't Claeverenblad in- Dpt, valt het trouwens op dat op het eerste gezicht weinig randerd lijkt. Overal hangen g schilderijen aan de muur de pianovleugel, die bezoe- is van de maandelijkse kof concerten ongetwijfeld zul- i herkennen, staat nog >eds op zijn oude plaats. Al- D ;n op de zolderverdieping staat nu een groot bureau. Het is de plek van waaruit Rudolf Caspers zijn activiteiten ont plooit als headhunter. Een beroep dat voor veel mensen omgeven is met een waas van geheimzinnigheid. De letterlijke Nederlandse vertaling, 'hoofdjager', heeft zelfs een lugubere klank. „Ik hou eigenlijk ook met van deze naam," zegt Caspers daarom. „Ik praat liever over Executive Search." Voor wie de Engelse taal met beheerst en met thuis is in de wereld van de perso- neelswerving zegt dat nog niet veel. „Ik ga voor mijn klanten op zoek naar kandidaten voor va catures op directeursniveau of voor specialistische functies, banen waarvoor maar heel weinig mensen beschikbaar zijn," legt Caspers uit. „Het gaat daarbij om functies, waar voor geen personeelsadver tenties geplaatst kunnen wor den, en waarbij het doorgaans gaat om salarissen van 125.000,-- en hoger Caspers wordt ingescha keld als een bednjf nieuwe mensen nodig heeft, maar dat met aan de grote klok wil han gen. „Discretie is daar bij van belang, omdat de onderne ming geen onrust wil op de arbeidsmarkt. Het aantal men sen voor de functies waarvoor ik bemiddel is namelijk klem. Daarbij komt dat de bednj- ven waarvoor ik werk met aan de buitenwereld willen laten weten, dat er bijvoorbeeld een reorganisatie op komst is of zij willen de concurrentie over hun personeelsproblemen in dnjf benaderd wordt, die een meuwe manager nodig heeft, zoekt hij eerst zijn gegevens bestanden systematisch na- Als er geschikte kandidaten bijzitten, benadert hij deze voor een kennismakingsinter view. Meestal levert Caspers een lijst in van 3 a 4 geschikte kan didaten. De headhunter wijst de vergelijking met de voet baltransfermarkt van de hand. „Ik kan me voorstellen dat die vergelijking zich opdnngt," zegt hij, „maar het verschil is dat een manager zich niet als een voetballer laat verkopen. Bij die laatste groep gaat het vaak alleen maar om het geld. Een manager is het te doen om de meuwe uitdaging, de macht en de vooruitzichten Daarbij komt dat een bedrijf met een goede directeur deze niet graag kwijtraakt. Mensen wegkopen heeft daarom een negatieve klank. Ik kijk m de eerste plaats of mensen inte resse tonen. Ik zal nooit kandi daten introduceren bij mijn op drachtgever als die interesse er met is. De voorbereiding die voor afgaat aan de introductie is voor Caspers het halve werk. „Ik besteed daar veel tijd aan. Het is belangrijk dat ik de be drijven waarvoor ik werk, goed ken Dat ik alles van him organisatie afweet. Daarom werk ik liever voor een een klem aantal bedrijven, waar van ik meerder opdrachten knjg dan voor veel bedrijven, waarvoor ik af en toe iets te doen heb." het ongewisse laten." Ook de kandidaten voor de vacatures stellen pnjs op discretie. „Als bij hun werkkring be kend wordt dat zij benaderd zijn voor een andere baan, kan dat nadelige gevolgen hebben voor him loopbaan," vertelt Caspers. „Vertrouwen is de basis voor de gesprekken, die ik voer." Dat is ook de reden dat Caspers koos voor 't Clae verenblad als plek waar hij zijn werk vemcht. „Als ik met mensen praat over een mogelijke nieuwe baan, gaat het om wederzijds vertrouwen. De rustieke sfeer van deze boerderij kan daarbij helpen," denkt hij. „Ook ligt Leusden centraal. Ik had wel voor de randstad kunnen kie zen, maar wat heb ik daar aan als mijn chenten urenlang m de file moeten staan, voordat zij op mijn kantoor zijn. En zelf kan ik van hieruit het hele land bereiken." Caspers is sinds kort voor zichzelf begonnen m Leusden. Hij heeft 't Claeverenblad met mgang van 1 juli gehuurd. Daarvoor werkte hij bij ver schillende bedrijven in handel, dienstverlening en industrie. „Het maakt voor mijn werk met zoveel uit bij welke bedrijven ik ervaring heb opgedaan," zegt hij. „Ik ben 10 jaar werk zaam geweest m het perso neelsmanagement. Daar heb ik de ervanng en de contacten opgedaan. Er is voor mijn be roep ook geen opleiding." Als Caspers door een be- Rudolf Caspers voor 't Claeverenblad: ,,Het gaat om wederzijds vertrouwen. De rustieke sfeer van de boerderij kan daaraan meehelpen."

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3