Muzikanten getuigen an hun toewijding Panorama Lisiduna '""■iiler kiiait Meningen K1JKKRANT Mirakel(tjes) „De mensen vertelden van alles tegen mij. Dat was genieten" Geluidshinder plaatselijk nieuws [woensdag 11 juli 1990 "Bwqen riJSDEN - De term „volle bak" klinkt wat oneerbiedig als Tnee de aula van de nieuwe muziekschool wordt bedoeld. de belangstelling voor de leerlingenuitvoering was zo >t, dat er tijdens de openingstoespraak van de direkteur nog a stoelen werden aangesleept. Ook op het podium was het „•lopen vrijdag soms behoorlijk vol. Maar liefst 15 zeer jonge fluitisten beten soms giechelend de spits af. Bijna evenzo- 1 saxofonisten vormden de uitsmijter. Daar tussen in getuig- nagenoeg alle muzikanten in de diverse ensembles van toewijding. e nieuwe aula is nu acht maan- 3 gebruik. Het is verheugend, muziekschool nu een ruimte waann het aantrekkelijk mu is. Dat bleek al direkt bi) de fluitgroep. De muzikantjes er onder leiding van Gert ,ée lustig op los. De dirigent met behulp van de handtrom erin. i kreeg zelfs „Sah ein Knab' ein lein stehn" een vlotte uitvoe- De overgang naar het tweede rammapunt was weer iets te vlot. Hoewel de zaal nog vrij ru moerig was, zette gitanste Sabine v.d. Oever de eerste maten van een Zuidamerikaanse wals m. Ze had de aandacht van het publiek net te pakken, toen de complete blok- fluitgroep de zaal betrad. Gelukkig liet Sabine zich niet uit haar con centratie halen. Hier was duidelijk een leerling met veel aanleg en muzikaliteit aan het werk. Positie wisselingen en legato's kwamen er met flair uit. Het gitaar spelen zit kennelijk m de familie, want ook haar broer Bert het zich niet onbe tuigd m het duet Danza Paraguaya. Vervolgens betrad een hetero geen ensemble het podium voor een uitvoering van de Serenade in G van Mozart. Deze geheide tophit op muziekschooluitvoeringen viel ook nu m de smaak. Met name de mooie toon van de hoboïste viel op. Dit gold ook voor klannetiste Els- beth v. Haselen. Ze het haar fanta sie de vnje loop in de „Fantasié- stücke" van N. Gade daarbij bege leid door Tilly v.d. Spek op piano. Dit dynamische geheel kreeg een verdiend applaus. De volgende tophit „Jesus blei- bet meine Freude" van J.S. Bach werd ditmaal door twee jonge pia nisten vertolkt. Roger Woodward en Manon Veenendaal heten zich door mets en niemand van de wijs brengen. Een hartverwarmend stukje muziek, beloond met veel applaus. Het blokfluitkwartet, het strijk kwartet en vooral het blokfluittrio waren van hoog niveau. Het mee- (advertentie) VOOR MIDDEN NEDERLAND uur per etmaal lokaal nieuws kabelnet neveld -63 isden 4 52 dermalsen 4 ■en 4 jdenberg 4 erpenzeel 4 iswoude 4 am 4 terk 4 itrale redaktie BDU-TV. 20-94290 ;ale redaktie de colofon van de krant irtenties: ralle informatie: 10-94888 ertentie-rubrieken leitjes (vraag en aanbod, •en voor particulieren), eerste fgels 6,- elke regel meer (tegen kontante betaling). icitatie-rubriek: der foto, hetzelfde tarief als labeltjes (tegen kontante lüng). itatie-rubriek MET foto i,- (korte tekst met irenfoto tegen kontante Jing). 03420-94888 AMERSFOORT - Waartoe jonge honden in staat zijn, heten de jong ste leerlingen van Mirakel afgelo pen vnjdag en zaterdag zien. De jongste A- en B- groepen hadden voor de vrijdagavond toneelstukjes verzonnen rond het thema angst. Daarmee werd duidehjk waarvoor kinderen van tien tot veertien jaar bang zijn. De televisie bleek het aangewezen middel om angstdro men of beelden op te roepen en anders waren er wel inbrekers, kinderlokkers, spinnen of strenge moeders. Op deze manier sloten de kmderen het cursusjaar bij de jeugdtheatergroep Mirakel af. De kinderen speelden vrijuit en met elkaar. Hoewel de verhalen bij stukjes en beetjes de afgelopen weken waren opgebouwd en inge oefend was er ruimte genoeg over voor improvisaties. Bij veel groe pen leek de zaal onbelangrijk of zelfs vergeten te zijn. Voor veel kinderen was dit optreden op een heus toneel m het Schothorstcolle- ge een debuut, zowel wat betreft het spelen op toneel als het optre den voor pubhek (bestaande uit ouders). Het scheen niet te deren, want de pret in spelen verdrong de zenuwen. Zonder opgelegd pandoer of op gelegde teksten, leefden de kinde ren zich uit in hun zelfgekozen rol len. Af en toe sloeg hier en daar een speler in zijn enthousiasme door. Werden de boeven wel heel erg rauw of werd de tekst meer tegen elkaar dan verstaanbaar tot de zaal gesproken. De 'clou' van het ver haal was voor het pubhek niet altijd duidehjk, maar dat kan meer aan de zaal dan aan het stuk gelegen hebben Op zaterdagavond traden de dertien- en veertienjarigen op. In vier groepen improviseerden zij rond het thema 'de ideale buurjon gen.' Ze woonden blijkbaar alle maal bij elkaar in de buurt, want de Affiche-wedstrijd LEUSDEN - In het kader van het winterprogramma, dat het thema 'Ruimte' heeft meegekregen, houdt de Culturele Raad Leusden een af- fiche-wedstnjd, waaraan alle crea tieve Leusdenaren kunnen mee doen. De bedoelmg is dat de affi che het thema van het winterpro gramma m beeld brengt. De wed strijd gaat 11 juli van start. Het ontwerp, dat de hoofdpnjs wint, zal worden gedrukt en ge bruikt voor de aankondiging van evenementen in het kader van het winterprogramma. Daarnaast is een aantal pnjzen beschikbaar ge steld. De uizendingen zullen worden tentoongesteld op een expositie tij dens de Culturade, die zaterdag 22 september in De Korf zal worden gehouden. Dan zal tevens de pu blieksprijs worden uitgereikt. De inzendingen zullen worden beoor deeld door een jury, die bestaat uit: Tjerk Zijlstra (voorzitter), Wilfned de Boer (beeldend kunstenaar), Francien van de Westering (illu stratrice), Dick Mulder (drukker/ graficus) en Bert Vos Gournalist/se- cretaris van de Cuturele Raad). Opbrengst collecte LEUSDEN - De jaarlijkse collecte ten behoeve van de epilepsiebe- Naam: J.J. Visser Beroep: tuinder Favoriete plek: De beukenboom bij mijn huis aan de Driftak- kerweg Vanaf deze plek kijk ik hoe er gewerkt wordt aan het viaduct voor de aansluitmg van Leusden op de A 28. Ik heb deze beuk 30jaar geleden geplant, toen ik van de overkant van de weg moest verhuizen en hier een nieuw huis moest bouwen. Dat was toen de A 28 emd jaren 50 werd aangelegd. Vooral het laatste half jaar zit ik hier veel. Ik lees veel en dit is een ideale plek om rustig te zitten. „Daarvoor was mijn favoriete plek de schoorsteen, die vorig jaar omgehaald is, toen ze met het werk voorde aansluiting begonnen. De schoorsteen hoorde bij de verwarmingsmstallatie van de kwekerij. Veel mensen kennen nuj als kweker en bij de schoorsteen heb ik veel met mensen gepraat, die bij mij planten kwamen kopen. Ze vertelden dan van alles tegen mij. Over hun buren bijvoorbeeld. Dat was voor mij genieten. „In 1967ben ik gestopt als kweker. Ik kon toen een baan knjgen bij een jongensinternaat in Den Dolder Ik kreeg daar een baan als werkmeester en moest voor de min zorgen. Ik heb daar een prachtigie tijd gehad. Ik moest de jongens het een en ander bijbrengen en dat ging mij pnma af. Eigenlijk had ik best onderwijzer kunnen worden. Vroeger kreeg ik daar geen kans voor. omdat er geen geld was om te smderen. „Ikben eigenhjk uit armoede kweker geworden. Het is altijd hard werken geweest. Toch heb ik er geen spijt van. Ik heb het niet met tegenzin gedaan. In 1979 moest ik weg bij het jongensmternaat. Ik was toen 60 jaar en dat schijnt te oud te zijn voor dat werk. Zelf voelde ik dat niet zo, want ik had best nog een tijdje meegekund. „Ik heb mijn huis verkocht aan de gemeente, omdat die de grond nodig had voor de aansluiting. Over enige tijd gaan wij verhuizen naar Leusden-Centrum, naar de Eikenlaan, waar ik naast de Muziekschool een kavel heb gekocht. Dat ik nu weg moet van de Driftakkerweg, daar maak ik geen drama van. Ik ben dankbaar voor datgene wat ik bereikt heb. Ik ben nu 71 jaar en ik hoop nog een aantal jaren met mijn vrouw van het leven te kunnen genieten." !30t- N tl n v/ORH KRll C spelen van de docent in deze en sembles inspireerde de leerlingen in alle gevallen tot optimale muzi kale prestaties. Niet alleen het meespelen, maar ook de aanwe zigheid van de docent had een re laxte uitwerking op het ensemble en Saxorkana. Hoewel er maar zes saxifonisten op het programma stonden, bevolkte het dubbele aantal het podium. De 13 maten van „Black is the colour" kwamen er nog wat aarzelend uit, maar daarna was het feest. Solo's, duetten en ensemble stukken, waaronder een tweetal calypso's, wisselden elkaar af. Zowel beginners als gevorder den leverden hieraan hun bijdrage. De bijdrage van de pianist werd soms overstemd door het saxofoon- geweld. Hoewel er vast wel een beter arrangement van het stuk te vinden moet zijn, was „making whopee" een terechte afsluiter. Want deze muziek hoort ook thuis op een ei gentijdse muziekschool. Deze leerlingenuitvoenng was zeer ge slaagd, maar een tikkeltje eenzij dig. Geen keyboardspelens, geen elektrische- en basgitansten, ter wijl de muziekschooldocenten m deze populaire vakken bij bosjes uit de conservatoria rollen. Het nieuwe inhoudelijke plan van Mu ziekschool Leusden heet „Afstem men op morgen". Dat is een veel belovende titel. Jim ten Boske buurjongen was bij alle groepen dezelfde In Ronald Smjders die op deze manier de stukken aan elkaar praatte, schuilt een ware entertai ner. Met zijn zelfverzonnen grap pen kreeg hij de zaal breeduit aan het lachen. De laatste groep gaf een knappe versie van het televisie-program ma 'De Vrije Val', waarbij onder leiding van Berend Boude wijn en op aanwijzmgen van het publiek, geïmproviseerd wordt. Pnecies zo ging het zaterdagavond in het Schothorstcollege. In vergelijkwg met de jongste leerlingen werd er meer gedanst en gezongen, waren de kmderen gerichter bezig en was er meer aandacht voor tek starticulatie. Het optreden was minder een spelletje, maar beshst nog speels. De spelers van deze C-groepen nemen vanaf september deel aan de produktie-groepen. Daar zullen ze meewerken aan het realiseren van de jaarhjkse grote musical-pro- dukties van Mirakel. Marianne de Valck Deelnameformulieren zijn af te halen bij: bibliotheek Nieuw Lan- genbeek, bibliotheek De Boeken molen (Leusden-Zuid), afdeling voorlichting gemeente Leusden, kantoor Leusder Krant (Asschatter- v/eg 19), sigarenhandel Verwoerd (De Biezenkamp), boekhandel Ha mershof, drukkerij Mulder (Ha- mersveldseweg) strijdmg, die in de week van 25 juni tot 1 juli werd gehouden, heeft dit jaar in de gemeente Leusden ƒ7.821,15 opgebracht. Dat was ruim duizend gulden meer dan vo rig jaar. Een rubriek voor en door de lezers van deze krant. Eenieder, die op -of aanmerkmgen heeft over artikelen in de Leusder Krant kan door mid del van een mgezonden brief de overige lezers hiervan op de hoog te stellen. De redactie behoudt zich het recht voor blieven, zonder op gaaf van reden, te weigeren. Reac ties moeten betrekking hebben op actuele artikelen uit deze krant. De inhoud van het geschrevene valt buiten verantwoordehjkheid van de redactie. Anonieme brieven worden met geplaatst. Bneven die nen te worden gestuurd naar: Redactie Leusder Krant t.a.v. Gerrit Jeuring Asschatterweg 19 3831 JT Leusden De heer De Grijs reageert op de brief van de heer Burger (LK, 4 juli 1990), waarin deze afstand neemt van de vele geluiden van geluidshinder. 'De heer Burger maakt het wel erg bont, hij gaat toch werkelijk te ver!' Met deze reactie sluiten wij de discussie rond de vliegtuighinder. Het is een tot droefheid stemmend gegeven dat er altijd wel mensen zullen zijn, die het wereldgebeuren met een beperkt gezichtsveld ga deslaan. De heer Burger maakt het m de Leusder Krant van 4 juli echter zo bont, dat ik tegen beter weten in, toch meen hierop te moeten reage ren. In wezen stelt hij, dat eenieder, die last durft te hebben van het lawaaigeweld van Soesterberg, er wel eens nazistische ideeen op na zou kunnen houden. Dit gaat mij toch werkelijk te ver. Ik vraag mij trouwens af wat voor veilig gevoel de vliegtuigen hem geven, als je weet dat in Nederland elk jaar enkele militaire vliegtuigen neerstorten. Als je dan ook nog neurotisch wordt van het vele ma len terugkerende gebulder, dan ontgaat mij de logica. Op de lagere scholen m Leusden kunnen de leerkrachten zich niet eens vertsaanbaar maken en voor al jongere kinderen voelen zich ronduit bedreigd. Geeft dat een veilig gevoel? Als chemicus kan ik u vertellen, dat alleen de start van een straaljager al net zoveel milieuverontreiniging geeft als vijfduizend (slecht afge stelde) auto's, die een uur lang hon derdtwintig kilometer njden. En dan is er nog geen meter gevlo gen....! Over milieuvriendelijk ge sproken. Geeft dat een veilig ge voel, al die uitlaatgassen die regel matig boven Leusden uitgestort worden? Soesterberg sluiten zal men wel zonde vmden van de gigantische bergen asfalt, die er in de heerlijke, rustige zomer van 1989 op gestort zijn. Maar zoveel vliegen is niet meer van deze tijd. Waarom wordt met veel meer gebruik gemaakt van vluchtsimulatoren, die goedko per in gebruik en milieuvriendelij ker en veiliger zijn?? E. de Grijs Leusden Braderie ACHTERVELD - Onder auspiciën van het Feestcomité Achterveld wordt woensdag 18 juli, midden in de week van de Tour de Junior, de jaarlijkse bradene gehouden. Op de markt zijn dit jaar tal van kra men, waar de meest uiteenlopende zaken verkocht worden. Vereni gingen zullen zich op de markt pre senteren, zoals de judovereniging en de paardrijvereniging. Voor de jeugd is er een groot springkussen. waar de bodem maar zandig is en veel nitraten bevat kun nen we het vinden. Het is een ondergronds overblijvende, uitlopervormende plant die een hoogte kan bereiken van meer dan een meter. Het heeft kantige, opgaande sten gels en dubbel geveerde bla deren die wel iets aan varen bladeren doen denken. Het is nog familie van onze ge kweekte chrysant. Dat is goed merkbaar wanneer we een blad tussen vinger en duim fijnwrijven. De chry- santengeur blijft nog uren lang te ruiken. De gele bloempjes, die op kleine knoopjes lijken, staan in platte schermen aan de bo venkant van de plant bijeen. De op varens lijkende bla deren geven aanleiding de plant, in sommige delen van het land, ook Reinvaren te noemen. Dat rein niet in de betekenis van schoon, maar rein of reen betekent berm en die naam werd ook gebruikt voor de scheiding van twee akkers. Ook een aanduiding waar de plant te vinden is. Tenslotte nog een tip: Gooi de plant in het haardvuur en de rook zal het huis vrijwaren van alle mogelijke onheilen. Uit al die zin en onzin blijkt toch wel hoeveel dichter onze voorouders bij de na tuur stonden als onze huidige generatie. Jammer! G. van Leeuwen Boerenwormkniid is een op vallende plant langs wegber men en spoordijken, in ruig ten en aan de randen van bossen en akkers. Overal De Nederlandse naam van deze plant vraagt niet veel van onze fantasie maar spreekt voor zichzelf. De naam Boerenwormkruid kreeg het omdat de lande lijke bevolking de plant ge bruikte om maden en wor men te bestrijden, zowel bij mens als bij dier. In een oud kruidenboek lezen we: „Het saed van dit kruydt wordt van het gemeenvolk tegen wormen des buyks, soo wel de lange als de ronde, ge- bruyckt". Toch zal het voor zichtig en met veel ervaring zijn toegepast, want bij onoordeelkundig gebruik is het niet zonder gevaar. De plant bevat thujon, een stof die zowel in- als uitwendig een sterk prikkelende wer king heeft. Het kan braken, diarree en sterke bloedstu- wing naar lever en nieren veroorzaken. Bovendien zijn er verschillende soorten Boe renwormkruid die uiterlijk moeilijk of bijna niet van el kaar zijn te onderscheiden, maar waarvan het gehalte thujon sterk uiteenloopt. Niettemin schijnt het veel te zijn toegepast, want het werd er speciaal voor gekweekt. Uitwendig werd het bij reuma gebruikt.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5