eventien musicals in Leusden! Renate, Asta en de vijf C's leusder Ier»—; Spelletjes voor onderweg choolkmderen nemen afscheid van grote school eusder krant Muurpeper Fietser niet gezien WOENSDAG 18 JULI 1990 plaatselijk nieuws 13 JISDEN- ACHTERVELD - Zeventien groepen kinderen zitten it week, of zaten vorige week, in grote spannning. Iedere „p heeft weken, soms maanden gewerkt aan het opvoeren lap geen musical. Allemaal zijn het kinderen van twaalf, dertien Bet zijn de achtste jaars, de schoolverlaters. Voor ze hun i jtischooljeugd afsluiten laten ze nog één keer op een gewel- |t manier zien wat ze kunnen. Op steeds meer scholen laat j minstens een groot mens zien wat hij of zij kan. Want steeds scholen kopen geen kant en klare musicals van het ,<j( irfjf van Ben de Vrede ijoop van de Ende voor de schoolmusicals), maar schrijven ki| II Iets. 4ks gen enkele school verzinnen de kinderen zelf iets voor hun ute slotavond. i 5 Op Montessorischool 't Ronde irdt traditioneel een complete LQ seal verzonnen door de kinde- ^^Dat lijkt ongelofelijk, gezien resultaat. Maar het is echt waar. shoftr volgt het recept waarmee ie- jaar opnieuw iets totaal nieuws lakken wordt, mei schrijven alle 'achtste 23 dit jaar, een opstel. De tracht is een verhaal voor een ',®ve seal te schrijven dat anders is ide musicals die ze in voorgaan- jaren gezien hebben. Het lukte dit jaar iedereen een idee in te 00 wen. Een van de achtste jaars llry deden, J**1 A1"1 van Puhen, st een van de opstellen uit. Het tel dat de meeste mogelijkhe- d biedt om uitgewerkt te worden een musical. Want een musical n sAet dan nog lang niet. Soms is het nel maar twintig regels lang. Het era§eft alleen aan waar het verhaal afspeelt en waar het om zal ïfi uien. Uit de andere opstellen tden de bruikbare, goede )hd eén gehaald. opvoering is dit jaar woensdag- eiftfgnd en donderdagmorgen, zodat verhaal nog geheim moet blij- Maar vong jaar speelde het !liiu haal zich bijvoorbeeld af in een 1 vo eL De volgende stap is dat alle trui deren gaan verzinnen wat voor et IfBsen in een hotel kunnen komen wat zij daar zouden kunnen smaken. Daarna kunnen de rol- verdeeld worden. Ieder kind >chj|denkt wat voor een mens zijn of i rol kan inhouden; een deftige me, een zeurderige, een sportie- een aardige of nog iets anders, •tr groepje, bijvoorbeeld een een of groep bezoekers, verzint re in die rol met elkaar kunnen en. Wanneer daar kinderen van dere groepjes bij nodig zijn, xdt het met elkaar besproken, alles speelt zich af in het diepste tam. Op 't Ronde is daarvoor speciaal lokaal ingericht. In dit hal komen de achtste jaars van hun verschillende klassen (Op school zitten altijd drie leef- sgroepen in éen klas) iedere wel een uurtje samen, geheime lokaal is volledig m htgeplakt en omgeven met veel leimzinnigheid. Zelfs thuis mag woord verklapt worden, be te dat het leuk is en iedereen f20 et komen kijken. het laten rondslingeren van tekeningen en teksten staat als fwde ^gemene afkeuring. Dat is zware straf. Wanneer iedereen acht heeft wat ze ongeveer wil- gaan doen moet een van de Iers gek genoeg gevonden wor- om al die verschillende verha- aan elkaar te schrijven. Samen de kinderen is dat ook dit jaar rd gelukt. ii] blijven af en toe stukken die door de kinderen al spe- moeten worden opgelost. Zo Jtier moet iets vervelends ge renof „hier is iedereen bezig terzin maai wat." Nu moeten er nog liedjes geschreven wor- 1 vt die door een bereidwillige va- op muziek worden gezet. Daar- Vn sjn er nog drie weken nodig om het stuk in te oefenen, de decors te maken, de affishes en de uitnodi gingen. Woensdagavond is de uit voering voor ouders en belang stellenden, donderdag krijgen de leerlingen van de school de zelfge maakte musical te zien. Buiten de deur ;er m S1® Bbi *C CC ien W< De direkteur van de Bongerd heeft zelf een musical geschreven. Wil van Duyn schreef en regisseer de de musical 'Kolder op zolder'. Deze school had zelfs een opvoe ring voor 'echt publiek'. Behalve voor de ouders en medeleerlingen werd hij opgevoerd voor de bewo ners en het personeel van het ver pleegtehuis Lisidunahof. Ouderen zijn trouwens een geliefd publiek. De schoolverlaters van de Wegwijzer lieten hun versie van de musical 'D'r op of d'r onder* zien aan de bewoners van het bejaar den-verzorgingshuis 't Hamers- veld. De musical 'D'r op en d'r on der" is geschreven door Raymond Debats. De vrouw van de Minister President, Ria Lubbers, heeft ook meegedacht en er haar handteke ning onder gezet. Daarmee kreeg de musical meer gewicht. Hij gaat namelijk over de problemen met het milieu. De musical is een ver haal met een beetje hoop. Hoofd rolspeler is Bobbie (Bij de Wegwij zer op een uitstekende manier ge speeld door Guido Jilwerda). Bob bie is een van de kinderen die ak- ties onderneemt om de milieuver vuiling te bestrijden. Daarvoor protesteren ze bij milieu-vervuilen de fabrieken en maken ze hun speelterrein schoon. De akties verlopen met wisselend succes maar uiteindelijk komen ze m de Bonnie Buismanshow waar ze de Minister President zelf te spreken krijgen. Die doet helaas niet wat hij daar beloofd. (Zou dit de invloed van Ria Lubbers zijn?) Gelukkig kan Bobbie naar de toekomst rei zen om te zien hoe ze de problemen later hebben opgelost. Wanneer je weet wat komen kan, kan je met een kwartje de wereld rond, zei iemand al eens. en dat bewijst Bob bie weer eens, zodat alles goed komt. Deze musical wordt en werd behalve door de Wegwijzer opge voerd door de Hobbit op dinsdag) en Sint Joseph in Achterveld. 't Palet Op 't Palet was het dubbelspan- nend voor de opvoering. Niet al leen de leerlingen die hetstuk moesten opvoeren hadden de pn- mière-bibbers, ook de schrijfster van het stuk. Marjan Bronkhorst schreef de musical Hé, ga je méé, als afstudeerproject van haar eigen opleiding. Het stuk speelt zich af in het kasteel „de Ivoren toren". Daarin komt een 'tandartsen-fami lie' te wonen en blijken al allerlei vreemde verschijnselen te huizen. Met als toppunt een tovenaarsleer ling die er een potje van maakt. Veel griezelen en lachen om rare situaties zijn het gevolg. De bedjes zijn geschreven op bekende mu ziek uit de top 40, zoals de Lamba da, it's so easy, eternal flame en anderen. Alle liedjesteksten staan in een keung verzorgd program maboekje, zodat de ouders het nog eens rustig kunnen meelezen. De uitvoering was op 17 juli. Het Startblok voerde „Hoe haal je het in je hoofd" op. Een bekende musical van Bennie Vrede. De school heeft wel eigen stukjes in gevoegd om alle kinderen een rol te kunnen geven. De opvoering is morgen middag en avond voor leerlingen en ouders. Basisschool de Brink heeft gekozen voor de musical die is gemaakt door de Onderwijs Begeleidings Dienst. Zij verwachten zoveel pu bhek op donderderavond dat de opvoering plaatsvindt in de MAVO Leusderweg. Daar is meer ruimte en bovendien beschikt de aula over een echt toneel. Het stuk heet „Een verrassend afscheid" en lijkt uit het leven gegrepen. Een direk teur van de school wil en durft geen afscheid te nemen van zijn leerlin gen. Hij zou ze het liefst de waar heid zeggen en die is niet zo erg aardig voor de leerlingen dus dat durft hij niet te doen. De dorps schrijver die door hem ingehuurd wordt, komt er ook niet. De leerlin gen nemen daarop zelf initiatie waardoor een kermisverhaal ont staat en alles goed komt. Onder leiding van ouders werd het stuk in zes weken ingeoefend. Dat is kort. Andere scholen zijn vanaf eind fe bruari wekehjks bezig geweest. Basisschool de Heerd koos voor een musical met de titel die veel leerlingen van andere scholen be kend in de oren zal klinken. Inpak ken en wegwezen, werd vong jaar door veel scholen gespeeld. De Heerd voert de musical maar hefst vier maal op. Woensdagavond voor de ouders, maandagmiddag voor de kleuters, maandagavond voor de oude leerlingen en dins dagmiddag voor de bovenbouw leerlingen. Steeds meer scholen lassen speciale opvoeringen in, be doeld voor opa's, oma's, buren en kennissen. De Groenhorst bijvoor beeld met de musical „Paniek in de luie lift" ook een oude bekende, voor wie de schoolmusicals in de gaten houdt. Vooral het hefdeshed van een veriiefde arabier is iets om naar uit te kijken dan wel om nooit meer te vergeten. De Vallei koos voor Mirakel. Een nieuwe uit de stal van de Vrede. Deze musical gaat over een weet gierige leerkracht die te maken krijgt met vijf weetgierige leerlin gen. De leerlingen krijgen te ma ken met vijf moeilijke vragen waar voor ze de geschiedenis in moeten reizen om de antwoorden te zoe ken. Wanneer ze terugkomen zon der of met een fout antwoord weten ze dat ze levenslang op de gang krijgen. Of ze dat overkomt zal te zien zijn, vanavond woensdag door de ouders en morqenochtend door de leerlingen. „De proffesor heeft een tijdmachi ne" is een bekende en spannende musical die door de Gereformeer de Basisschool op woensdag zal worden opgevoerd. Ook hierbij bbjken mensen van nu zich beter in de geschienis thuis te voelen dan mensen van vroeger die in 1990 terecht komen. De Klimrakker voert Disco in Doe- dorp op. Dit is de enige school die alles op alles zeue in slechts één opvoering op dinsdagavond voor leerlingen en ouders. Zelfgemaakt De Holm heeft maandenlang ge werkt aan een eigen musical. Een bewerkte versie van het verhaal van Hans en Grietje. Het program maboek van de Holm lijkt te horen bij een beroeps-gezelschap. Des- alnietemin is gekozen voor een so bere uitvoering. Dit m verband met een sterfgeval van een van de Holm, leerlingen waarvan iedereen erg onder de indruk is. De achtste- jaars traden drie maal op, dinsdag middag, avond en woensdavond. De laatste avond voor de ouders. Ook de leerlingen van de Kinder- landschool gingen zelf aan de slag. In drie weken tijd werden allemaal korte stukjes verzonnen die iets met het missen van een avondje televisie te maken hebben. Het zijn allemaal verschillende stukjes; iets spannend, iets voor kleine kinde ren, een journaaluitzending en iets leuks. Bijelkaar minstens zo afwis selend ais een avondje televisie en vast en zeker goed voor hoge kijk cijfers. (Die zijn voor televisie altijd erg belangrijk). Na het optreden op dinsdagavond wordt het schooljaar afgesloten met een grandiose dis- co-avond. Ook de Rossenbergschool verzon een eigen stuk. Tijdens een reis om de wereld zien de leerlingen veel van verschillende landen en ma ken uiteraard een hoop mee. Wat precies werd vandaag duidelijk tij dens de twee opvoeringen voor eigen leerlingen en ouders. Op de Regenboog school in Ach terveld zittgen maar vier achtste jaars. Direkteur Geert Broekhuizen schreef voor die vier een stuk waann de waar gebeurde school- belevenissen van die leerlingen centraal staan. Autobiografisch dus. Doodeng maar hartstikke leuk. was de omschrijving. Don derdagavond zal voor de ouders duidelijk worden wat dat betekent. Van basisschool de Loysderhoek nemen ook niet zoveel leerlingen afscheid. Daar wordt de laatste schooldag heel feestelijk gevierd. Een soort familiefeest met vossen jacht en toneelstukjes door ieder een, ook door de teamleden. Bo vendien neemt Koos van Vulpen afscheid als leerkracht. Een dub- belafscheidsfeest dus. Kind en dier: van jonge herders, die bijna zes weken oud zijn LEUSDEN - In de grote tuin bij Re- na te's huis is het druk. Renate heeft geen moment rust. Ze kan nauwe lijks een gesprek voeren en vragen beantwoorden. Ze heeft handen en ogen hard nodig om de vijf C's m de gaten te houden. Vijf jonge herders van bijna zes weken oud. Ze wer den geboren op 6 juni. Vijf dreumessen die de wereld ver kennen. Steeds een beetje verder gaan ze op hun dikke pootjes. Ze lopen waggelend of sprwgend. Ze blaffen niet, ze piepen of janken. Af en toe probeert er eentje een blaf. Het is geen gehoor en maakt beslist geen mdruk. Moeder Asta is zes jaar. Zij is ook geboren bij Renate thuis. Haar kinderen hebben de zelfde vader als zijzelf. Dat kan bij honden. Asta's vaders is daardoor zowel opa als vader van dezelfde kinderen. Hij is van adel Dat wil zeggen, zowel de kleine hondjes, de pups, de moeder als de vader zijn precies zo als de mensen vin den dat honden zouden behoren te zijn. De honden die precies vol doen aan de omschrijvingen die de mensen hebben gemaakt kunnen worden opgenomen m een stam boom die wordt goedgekeurd door de Raad van Beheer van de Kynologische Vereniging Zo'n hond knjgt behalve een tatouage in zijn oor een belangrijk papier en mag een dure naam dragen. De vader heet bijvoorbeeld Lasso von Straelensia. De moeder van Je klemtjes was een dochter uit zijn eerste nest. Daarom begint haar naam met een A; Asta van Galen- land. Een officieel goedgekeurde maar door Renate's vader zelf ver zonnen naam want hij heet van Ga len. De pup bij Miranda thuis beho ren bij het derde nest van Asta's vader. Daarom moet hun naam be ginnen met een C. De namen moe ten verzonnen worden door de nieuwe baasjes van de hondjes. Mi randa mag er een houden. Een meisje zonder een wit haartje. Een goede naam moet ze nog verzin nen. Misschien gaat de enige jon gen in het gezelschap wel Ceasar heten. Ceasar is een veel gebruikte naam voor herdersonden maar het kan natuurhjk ook Cees worden of Cicero of Centje. Voorlopig trek ken de vijf Cs zich nog nergens wat van aan. Zij struinen de tuin af. Re nate en Miranda 14) lopen de hele dag tot vijf te tellen. Wanneer ze maar tot vier komen, ontstaat lichte paniek. Asta begrijpt met waar zij zich druk over maken. Zij houdt haar kinderen op haar eigen rusti ge mamer m de gaten. Zij weet zeker dat ze met in vijf sloten tege lijk lopen want die zijn er met m de tuin. Renate is de grootste honden- hefhebber van de twee zussen. Zij laat Asta iedere dag uit, maakt de kennel schoon en zij zat er met de neus bovenop toen de hondjes ge boren moesten worden. Zonder succes overigens. Asta was niet van pottenkijkers gediend. Wan neer Renate of haar vader in de buurt waren dan wachtte Asta ge woon tot ze weer weg waren voor ze een nieuwe pup geboren liet worden. De kleine hondjes waren direkt na de geboorte zo groot als een flinke rat. De eerste twaalf da gen bleven hun oogjes dicht. Ze wisten desondcinks precies waar ze eten moesten. Nu eten ze al het eerste voer uit een bordje. Ze moe ten alleen nog tafelmanieren leren. Af en toe gaat er een in zijn of haar bord Uggen of zitten. Kleme hond jes zijn zoals al kleine dieren grap pig. Je kunt er geen genoeg van krijgen om er naar te kijken. Dat doen Renate en Melissa dan ook de hele dag. Nog drie weken en dan gaan de pups, op een na. naar hun meuwe baas. Nog twee pups zijn te koop. Zo gaat dat met pups. Spelletjes voorin de auto en op reis zijn volop in de winkels aanwezig. LEUSDEN - De laatste school week. Nog één kinderkrant. En dan op vakantie. Met de trein, het vliegtuig, de TO Bet eerste gedeelte van de Nederlandse naam dankt Muurpeper aan het feit dat lij graag op oude, liefst na tuurstenen muren groeit en let tweede gedeelte van de ttherpe, peperachtige «naak van zijn vlezige, hoen-gele blaadjes, die aeer op bolletjes dan op Mudjes lijken. Muurpeper komt echter tiet alleen voor op muren, Baar is ook vrij algemeen op Msige hellingen en op zand kiezelbodems waar hij Üchte, goudgeel bloeiende Bpijten vormt. Muurpeper bestaat uit tyaarzaam bebladerde, boeiende stengels die zo'n ten centimeter hoog worden uit niet bloeiende stengels h korter en zeer dicht be naderd zijn. De helgele, ster vormige bloemen zitten op lorte steeltjes in tuilvormige Moeiwijzen. Om tot een rijke Moei te komen heeft het de volle zon nodig. Onder strui ken komt de Muurpeper nau welijks tot bloei. Merels, op zoek naar kleine wormpjes die zich graag in de koele en vochtige grond onder de plant ophouden, houden soms behoorlijk huis onder de muurpeperkussens. Zo helpen die, ongewild, tot de verspreiding van de plant mee: elk brokje kan tot een nieuwe plant uitgroeien. Dat Muurpeper kans ziet zich te handhaven onder de meest ongunstige omstan digheden dankt hij aan zijn dikke, vette blaadjes waar door hij een langdurige droogte kan doorstaan en dan nog kans ziet elke dag opnieuw een aantal frisse bloempjes te openen. Die blaadjes zijn bovendien door een waslaagje bedekt om de verdamping zo veel mogelijk tegen te gaan. De vlezige bla deren, waarvan de cellen met een slijmachtig vocht zijn gevuld, fungeren als een soort waterreservoir. Doordat ze zich onder on gunstige omstandigheden weten aan te passen en te overleven, wordt de plant ook wel „Eeuwig leven" ge noemd en hun soms massaal voorkomen verschaft ze hier en daar de volksnaam „Overvloed". Vroeger, toen er nog geen bliksemafleiders bestonden, werden ze, evenals Huislook, aangewend om de bliksem te weren. De wetenschappelij ke naam Sedum is afkomstig van het Latijnse sedare, dat afhouden of afvoeren bete kent en in die richting duidt. In oude kruidenboeken ko men we de naam „Donder- baard" tegen. Het sap uit de bladeren werd vroeger wel aange wend om wratten, ekstero gen en steenpuisten te ver wijderen. Wegens zijn scher pe, peperachtige smaak werd de plant wel als keu kenkruid gebruikt, wat ech ter niet zonder gevaar is. Het sap bevat een alkaloïde en een paar nog onbekende stof fen. Het kan braken en ernsti ge vergiftigingsverschijnse len veroorzaken. G. van Leeuwen. auto of de fiets. Voor mensen die niet thuis blijven is het enige vervelende van de vakantie dat ze weg moeten. Onderweg wil je dan wel eens wat te doen hebben. Vorig jaar stond er in deze rubriek een artikeltje vol spelletjes waarbij geen speelgoed nodig was. Dit keer een verzame ling reisspelletjes die alle maal in de speelgoedwinkel te koop zijn. Ze zijn allemaal verschillend maar hebben overéénkomsten. Ze zijn klein. Ze nemen daardoor weinig plaats in, in de bagage en zijn ook niet zo duur. De pionnetjes of kaartjes zitten stevig vast. Daardoor is met de spelletjes te spelen in de auto, in het vliegtuig, in de trein en op alle hobbelige hei- de-of weidevelden. LEUSDEN - Een fietser werd zon dag door een automobilist aange reden op het fietspad van de Mid denweg De automobilist wilde linksaf de Dolorruetendreef op en zag de fietser te laat. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Milton Bradley, misschien beter bekend als MB, brengt steeds meer bekende spelletjes in reisuitvoe- nngen. Zoals alle negen goed, vijf op een rij, ludo (ofwel Mens erger je niet) en raadt je plaatje. Deze spelletjes zitten in een stevig kunst stof doosje. De pionnetjes steek je in gaatje. De dobbelsteen zit onder een trasparant drukkussentje en de plaatjes achter luikjes. Thuis de ge bruiksaanwijzingen lezen en je hoeft de kartonnen verpakking met mee te nemen. Scheelt weer ruim te. Deze spellen kosten allemaal 12,95. Een ander leuk spel van MB heet Biggen. Het zit in een nog klei ner kunststof etui. Je stopt het bij wijze van spreken makkelijk in een borstzakje van een blouse. Het is een leuk spel. Te spelen m je eentje of met meerdere. Twee kunststof biggetjes moeten opgegooid wor den. De manier waarop ze neerko men bepaalt het aantal punten. Wanneer een big op vier poten terecht komt heet dit 'loops' en is het goed voor vijf punten. Twee biggen op dezelfde mamer heet 'dubbelloops'. Wanneer de ene big op zijn linker zij en de andere big op zijn rechter zij terecht komt heet dit 'modderbad' hetgeen geen punten oplevert. Net als 'hokken', dan liggen er twee biggen boven op elkaar en betekent opmeuw be ginnen. 14,95 Sommige spelletjes werken versla vend. Rummicub, Schaken en Yat- zee bijvoorbeeld. Deze spelletjes zijn in verschillende 'reis-uitvoenn- gen' te koop. Yathzee 18,95, Rum micub 9,95 en schaken in ver schillende uitvoeringen vanaf 9,95. Een heel oud spel is Stap op van Sio. In al die jaren dat het al bestaat zijn de plaatjes op de kaarten het zelfde gebleven. Het kost ƒ9,95 Een spel voor fietsers waarbij veel geblazen, gezucht en gelachen kan worden. Iedere speler moet een aantal kilometers 'fietsen'. Daar voor kan hij kaarten trekken waar op staat hoeveel kilometers hij nou weer gefietst heeft. Zoals bij ieder kaartspel zitten er echter ook kaarten tussen die geluk of onge luk kunnen brengen. Geluk zoals wind mee of een binnendoor weg getje. Ongeluk door tegenwind, een lekke band (wachten op een kaart voor de fietsenmaker. Wan neer neemt een speler nou einde lijk eens zijn eigen banden-plak spul mee?!) of een goederentrem (wachten op de kaart waarop staat dat de trem voorbij is.) De mede spelers kunnen ook nog voor het nodige oponthoud zorgen al dan met met geblaas, gesputter en ge zucht. Een spel om zimn fietsen te krijgen. Een heel meuw spel is de klok van Rubik. Rubik is de uitvinder van de kleurenkubus waardoor veel men sen helemaal gek werden als ze het niet konden terwijl anderen zich geniaal voelden omdat ze het han digheidjes snel doorkregen. Een groot succes dus. De uitvinder pro beert dit succes ieder jaar te her halen door een meuw spelteverzin- nen dat minstens zo moeilijk is. Dit jaar een klok waarop negen wijzers zitten. De kunst is om ze allemaal op de twaalf te laten staan. Het verve lende is dat al die wijzer:; met el kaar verbonden zijn. Wanneer je aan de een draait, beweegt de an der ook een beetje. Alleen voor de puzzelliefhebbers want als je geen geduld of gevoel voor ditsoort spelletjes hebt, moet je er beslist afblijven. Eventuele grote ergenis of ongeduld in de trem of auto is alleen op te lossen door het ding uit het raam te mikken. De klok kost wel 5,95. Net zo iets maar eenvoudiger en met meer kleurtjes is Gripple „De puzzel die werkt als een spel of is het een spel dat werkt als een puz zel." volgens de omschrijving. Ook hierbij is het de bedoeling de on derdelen te ordenen op een rechte lijn. Het spelletjes kost 7,50 en veel geduld. Echt puzzelen onder weg kan met de Wirrel Warrelpuz- zels van 2,95 of (twee kleuren) 3,95. Deze puzzels zijn te koop in verschillende kleuren waarvan de foams tukjes allemaal met elkaar te gebruiken zijn. Hetgeen kan leiden tot complete bouwwerken. Tomy is een merk waarbij veel 'waterspelletjes' verschijnen. Geen spelletjes voor in het water maar spelletjes waar 'water' in zit. In dat water bewegen losse onderdelen die op een bepaalde plek geschudt moeten worden, al dan niet door aan een handeltje te trekken of door op een knopje te drukken. Vanaf 5,95. De combinatie tussen een waterpistool en een soortgelijk spelletje brengt Simba. Het water pistool lijkt minder geslaagd voor in de auto maar de 'nuni-goL' waar bij balletjes in een holletjes ge schud moeten worden kan wel on derweg gebruikt worden In allerlei uitvoeringen zijn dobbel stenen te koop waarop letters of lettergrepen staan. Het is de be doeling dat daarmee woorden of uitdrukkingen samengesteld wor den. Een beetje zoals de televisie programma's Lingo of het Rad van Avontuur. De dobbelstenen kosten 4,95. Er zijn ook dobbelstenen met ja en nee er op of ik betaal en ik betaal niet. Ze lijken handig voor onderweg maar dragen wel een zeker risico met zich mee. Een wat groter spelletjes dat toch niet ongenoemd mag blijven is Klikt het van Jumbo. De doos is wat groter maar voor een belangrijk deel gevuld met lucht. Mensen die echt met ruimtegebrek kampen kunnen de inhoud misschien los verpakken. Ze bestaat uit twee 'bloemen' en een aantal losse kaar tjes. Op de kaartjes staan vragen met dne antwoorden. Het is de be doeling dat de tegenspeler een an van de antwoord als de zijne kiest en dat de ander raadt wat hij zal gaan kiezen. Door de bloemen met de goede kant tegen elkaar te hou den wordt duidelijk of de spelers goed geraden hebben. Het spel levert geen winnaars en verliezers maar is wel goed voor veel pret. Vooral wanneer je ergens op vakantie een aardig meisje of jon gen ontmoet.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13