[assaal verzet tegen privatisering Rusthof 'Wat ons is overkomen, had ook elders kunnen gebeuren' Pinkeltje Leusden moet beslissen over haar toekomst Raad moet knoop doorhakken over brandweerkazerne irant Bedrijfsleider Octopus over incidenten van afgelopen maanden: Oppas gevraagd Auto gestolen Afscheid van dokter Lantink Inbraak auto plaatselijk nieuws LEUSDEN - De Thuishuipcentrale zoekt op verzoek van de ouders van Elsje (1 1/2 jaar), Erik (6) en Ton (5) een oppas voor de woensdag avond en af en toe eens voor over dag. Elsje is een lichamelijk en ver standelijk gehandicapt meisje, die onder behandeling van veschillen- de specialisten is Dat vraacrt vooral veel tijd van de moeder. Daardooi schieten de zwemlessen van de jongens er bij in. Het gezin woont in leusden-Zuid. Belangstellenden, die bereid zijn om voor een vergoe ding van 2,50 per uur iets voor dit gezien te doen, worden gevraagd contact op te nemen met de Thuis hulpcentrale op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur. Vragen naar An- net Stoffers MDE, Bloemendalse- straat 7 in Amersfoort, telefoon 633924. LEUSDEN - Een inwoner uit Ermelo zag vrijdagnacht op de Horsterweg vier mannen, die zich verdacht op hielden bij een auto. Hij waar schuwde de politie in Amersfoort, die vervolgens haar collega's in Leusden inschakelden. Toen de nniitïo arriveerde, rende de vier mannen weg. Twee van hen kon den op de Heiligerbergerweg wor den aangehouden. Het ging om twee inwoners uit Amersfoort. Het bleek dat de portier van de groene Golf was geforceerd en dat het contact was doorverbonden. De ei genaar kon nog niet gewaar schuwd worden, omdat hij op vakantie is. LEUSDEN - In verzorgingshuis 't Hamersveld is donderdag 19 juli een videoband te zien, waarop het afscheid van de populaire dorpsdokter Lantink is vastgelegd. De band, die zo'n anderhalf uur duurt, zal in drie sessies worden vertoond, belangstellenden zijn welkom om 13.30 uur, om 15.30 uur of om 19.00 uur. De voorstellingen zijn gratis te bezichtigen. De nieuwe ruimte van peuterspeelzaal Pinkeltje aan de Kuperssmgel is vlak voor de vakantie opgeleverd. De peuters liepen in een feestelijke optocht van de oude zaal aan de Hoefijzer naar de nieuwe ruimte. iEUSDEN/AMERSFOORT - Zoals enige weken geleden ge ldis binnen de gemeente Amersfoort zowel van particuliere le, als bij diverse kerkgenootschappen verzet gerezen tegen plannen van de lokale overheid met betrekking tot het jmemen om de begraafplaats Rusthof aan de Dodeweg in ssden over te dragen aan een particuliere ondernemer. Deze anen hebben naar verluidt te maken met het feit dat de neentelijke begraafplaats jaarlijks leidt tot een exploitatie- oit. De gemeente Amersfoort heeft de Rusthof daarom 'te Amersfoortse echtpaar Van Vulpen reageerde geschokt op de plannen van het Amersfoortse gemeentebe- 20m het beheer van dei de begraafplaats Rusthof te privatiseren. De gemobiliseerde tegenstanders hebben hun :dpunt onlangs via een brief aan de raad kenbaar gemaakt. De stichting 'De Terebinth' stelt in haar schnjven aan B en W van Amersfoort en de fracties van WD, Groen Links, D'66, CDA, PvdA, SGP/RPF en GPV dat de huidige wet op de lijkbezorging het begin sel huldigt dat begraafplaatsen in Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. koop' aangeboden omdat men van de begraafplaats af wil. Dit nu wil een aantal verontruste Amersfoorters, daarin bijgestaan door kerkelijke instanties voorkomen. Men heeft zich via de stichting 'De Terebinth', een landelijke organisatie die zich speciaal bezig houdt met de zorg rond rustplaatsen, tot het gemeentebestuur en de politieke fracties van Amersfoort ge wend om te voorkomen dat de plannen zullen worden uitge voerd. stand worden gehouden door de burgerlijke gemeenschap of door een kerkgenootschap.Het ontwerp van de meuwe wet op de lijkbezor ging geeft uitdrukking aan het be ginsel, dat een begraafplaats geen bedrijf is. In het schrijven stelt mevrouw Bolkestein-Hattinga Verschure, secretaresse van de stichting met nedruk: 'De nieuwe wet bepaalt ten eerste dat iedere gemeente in be ginsel een begraafplaats moet heb ben en ten tweede dat de kerken recht hebben op één of meer be graafplaatsen. De gemeente zal hen daarvoor desgevraagd de grond beschikbaar moeten stellen. Tijdens de plenaire behandeling van de de wijziging van de meuwe wet op de lijkbezorging m de Tweede Kamer op 3 mei jongstle den hebben de woordvoerders en de minister van Binnenlandse Za ken nog eens heel nadrukkelijk de verantwoordelijkheid van de ge meenten en van de kerken ge noemd voor een behoorlijke uit voering van de wet in verband met de belangen van de nabestaanden. Het voornemen van de gemeen te Amersfoort om de begraafplaats Rusthof over te dragen aan een particuliere ondernemer moet dus worden aangemerkt in stnjd met recent rijksbeleid', zo meent de stichting. VERPLICHTINGEN De gemeente Amersfoort heeft in het verleden verplichtingen aan gegaan die zij dient na te komen, zo wordt vastgesteld. Letterlijk heet het: 'Zowel de belanghebbende in stellingen - de stichting RK be graafplaatsen en de Raad van Ker ken - red. - als een groot aantal ingezetenen die samemngaan in de vereniging Vrienden van Rusthof willen dat de gemeente de be graafplaats zelf rechtstreeks blijft beheren en dat zij zelf haar in het verleden aangegane verplichtin gen blijft nakomen. De instellingen en burgers van Amersfoort willen hun politieke invloed op het beheer van Rusthof behouden. Zij zijn tot een gemeenschappelijk standpunt gekomen'. In de brief aan de gemeentelijke overheid en de politieke partijen wordt tevens de aandacht geves tigd op het feit, dat de Rusthof meer is dan alleen maar een gemeentelij ke begraafplaats. In het schnjven stelt men: 'Door de oorlogsgraven is Rusthof een gedenkplaats en een monu ment van internationale betekems, waarvoor de gemeente een spe ciale verantwoordelijkheid heeft, evenals voor het aparte ereveld voor de Russische bannelingen en het gedenkteken, dat door Mosko vische kunstenaars is opgericht. De verplichtingen, die uit deze ver antwoordelijkheid voortvloeien, zal de gemeente zelf moeten nako men. De gemeente is bij het vor men van haar beleidsvoornemens voorbijgegaan aan de gevoelens van de nabestaanden van de in de oorlog gevallenen', aldus meent men met ten onrechte kritisch te' moeten vaststellen. CREMATORIUM Over de plannen van de ge meente om op het terrein van de begraafplaats de mogelijkheid te scheppen om een crematorium te realiseren wordt in de brief van de stichting het volgende namens de belanghebbenden opgemerkt: 'De vestiging van een crematorium zou op deze begraafplaats alleen al door de bedrijvigheid, die dit met zich meebrengt, de byzondere sfeer en de rust op deze begraaf plaats nadelig bemvloeden. Dit kan niet door het treffen van speciale voorzieningen worden voorkomen. De belanghebbende instellingen en burgers van Amersfoort wijzen derhalve de vestiging van een cre matorium op het terrein van de Rusthof af. Het schrijven besluit met de con statering, dat het thans bestaande exploitatietekort op de begraaf plaats van een omvang is die een bijdrage billijkt uit de algemene middelen, mede gelet op de ge voelens die bij de burgerij omtrent de Rusthof leven. Men dringt dan ook bij het college van B en W aan tot behoud van het beheer van de Rusthof, af te zien van de vestiging van een crematorium op het terrein van de begraafplaats en het open baar maken van de beleidsplannen met betrekking tot de Rusthof. De stichting 'De Terebinth' onder voorzitterschap van de Nijmeegse hoogleraar prof. dr J.C.M.Hattinga Verschure heeft zich met haar schnjven aan het dagelijks bestuur van de gemeente en de vertegen woordigers van de politieke partij en geprofileerd namens de vereni ging Vnenden van Rusthof (secre tariaat N.van Vulpen,Franklinstraat 82, 3817 VH Amersfoort, 033/ 615458), de Raad van Kerken, het Rooms Katholiek Kerkgenoot schap, de Gereformeerde Kerk, de Nederlands Hervormde Gemeen te, de Gereformeerde Bond in de Nederlands Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerk vrijgemaakt en de Christelijk Gereformeerde Kerken. LEUSDEN - De gemeenteraad zal op korte termijn moeten beslis sen over de toekomst van Lens den. De noodzaak daarvan werd de afgelopen maanden dringen der, nadat de provincie Utrecht had aangekondigd dat er de ko mende decennia in het stadsge west Amersfoort, waarvan Leus den deel uit maakt, 20 tot 30 dui zend woningen gebouwd zouden moeten worden. Inmiddels is het duidelijk dat de provincie denkt aan de bouw van 5000 woningen in het zuidelijk deel van Leusden. Gedeputeerde Staten willen van de betrokken gemeentes in sep tember een standpunt over deze zaak. Op initiatief van Leusden is er uitstel gevraagd van een maand. Of dit uitstel er komt, is nog niet duidelijk, maar er is wel op korte termijn behoefte aan een structuurschets, waarin beschre ven wordt in welke richting Leusden zich de komende jaren dient te ontwikkelen. Om allerlei plannen op elkaar te kunnen afstemmen, is ondermeer de start van de uitbreiding van win kelcentrum De Hamershof, waar mee de komende maanden begon nen zou worden, uitgesteld totdat de structuurschets, het Volkhuis- vestmgsplan en het Verkeersplan op papier staan. Voor de structuur schets is deze week zelfs een extra vergadering voor de betrokken raadsleden mgelast. Het college van burgemeester en wethouders wil dit uitbesteden aan een stede bouwkundig bureau en heeft daar geld voor nodig. Burgemeester er wethouders willen dat het eerste deel van het onderzoek snel wordl uitgevoerd. Op die manier heeft Leusden de kans om het resultaat van het on derzoek mee te laten spelen m de besluitvorming van de provincie die in september of oktober zal plaatsvinden. Bij het gemeentelijke onderzoek zullen onder meei Leusdense deskundigen worder geïnterviewd, die een beslissende invloed op de besluitvorming heb ben. Het college vraagt voor het on derzoek aan de raad een bedrac van ƒ261.125,-. Ook stelt zij vooi de structuurschets te laten uitvoe ren door het Utrechtse stedebouw- kundige bureau Zandvoort. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp. Redaktle-secretarlaat: Mla Veen en Marijke Bakker. Inlevering kopij en advertentlea: Uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op *erkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsprijs: Kwartaal 13.30, halfjaar 26,10. jaar 49,50. Klachten bezorging: A's abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te ''ebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), 'el 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze f$pekteur bezorging, overdag 03420-94206 ^bestellen foto's: to meests In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe llen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij ^ru It betaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met to'delljke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num- ®*f v®n d® krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, ^bestellen kost f 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en '15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). Jjkunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum, togeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste *oft) thuis. LEUSDER KRANT Is een uitgave van de Krantenkomblnatle te Barneveld. LEUSDEN - De belangrijkste zaak, waarover de gemeenteraad zich tijdens de vergadering van donderdagavond zich zal buigen is het beschikbaar stellen van een krediet van 2.400.000,-- voor de brandweerkazerne. De afgelopen maand bleek tijdens verschillende commissieverga deringen dat dit tot politieke pro blemen kan leiden. De grootste fractie van de raad, het CDA on der leiding van wethouder Vroon (financiën) liet met instemming van Leusden '90 en GPV/SGP blij ken dat zij de voorkeur van het college van burgemeester en wethouders te duur vindt. Het college koos voor het ontwerp van de Amersfoortse bouwonder neming Van Hoogevest. Dat is ruim 100.000,- duurder dan het ont werp van Bruil. Wethouder Vroon liet blijken, dat hij niet onder de indruk is van de argumenten van zijn collega-wethouders, dat het Van Hoogevestplan beter past in de omgeving van de Burgemeester van de Postlaan, waar de kazerne gebouwd zal worden. Als een meerderheid van de raad het met de wethouder eens is, betekent dit dat het college weer een meuw voorstel zal moeten indienen. De bouw van de brandweerkazerne, die nu al jarenlang een punt van discussie is, kan daardoor weer vertraging oplopen. Andere onderwerpen die aan de orde komen zijn: -De schade, die is veroorzaakt aan het asfalt door boomwortels m de wijk Rozendaal. -Het baggeren van vijvers in Ach terveld, achter Mariénhove, park Princenhof, langs de Torenakker- weg en tussen de Landweg en Noorderinslag. -Meerjarenprogramma restauratie monumenten -planning woningbouw -riolering Hamersveldseweg/ Zuiderinslag -rioolbeheer -verbetering van de Biezenkamp -regelgeving woonwagenwerk Gemeenteraadsvergadering, ge meentehuis, Erf 1, donderdag 19 juli, 20.00 uur. Na de vergadering van donderdag gaat de raad op zomerreces. De eerste commissievergadering (Welzijn en Onderwijs) is op 11 september. LEUSDEN - Op de parkeerplaats bij het fietspad aan de Dodeweg werd zondag een auto opengebro ken van een Leusdenaar. Er wer den tassen gestolen met een bank pas, een paspoort en een porte feuille. W0ENSDAG 18 JULI 1990 LEUSDEN - Frans van de Konij nenburg, bedrijfsleider van zwembad De Octopus, moet een geplaagd man zijn, hoewel hij probeert daar niets van te laten merken. Vorige week maandag verdronk er in zijn bad een deelnemer aan de zwemvierdaagse, een ongeluk dat emotionele sporen naliet hem en zijn personeel. „Het heeft ons diep geraakt," zegt hij, „maar we moeten er toch mee omgaan. Het zal uiteinde lijk moeten slijten." Alsof dat nog niet genoeg was, liep enkele dagen later de kelder door onbekende ooizaak onder water, waar door enkele pompen onklaar raakten en het recreatiebad enige tijd gesloten moest wor den. „Het was deze week be slist niet leuk om bedrijfsleider van dit bad te zijn," geeft Van de Konijnenburg toe. „Maar dit soort dingen hoort nu eenmaal ook bij mijn werk," zo probeert hij de gebeurtenissen van zich af te zetten. Over het onderlopen van de kelder is hij trouwens vrij laco niek. „Het gaat om een tech nisch mankement. Waar veel machines staan, zoals bij ons, gebeurt wel eens wat," zegt hij. ,Het gaat om een tegenvaller m bedrijfsmatig opzicht. Door het uitvallen van de pompen, worden we in ons werk gehin derd, maar we zetten onze schouders eronder en probe ren weer zo snel mogelijk te draaien." Wat technische problemen betreft, heeft het zwembad overigens het een en ander te verduren gehad het afgelopen jaar. Begin dit jaar moest een zwemtraining van een natio nale jeugdselectie onderbro ken worden, omdat er proble men waren met de luchtvoch tigheid. Enige tijd later bleek er roest in een leiding te zitten en moesten er ook maatrege len worden genomen. Deze gebeurtenissen en de recente 'rampweek' kunnen het imago van het bad geen goed hebben gedaan. „Het zou kunnen dat mensen gaan den ken dat er een vloek op dit bad rust, maar we zijn niet beter of slechter dan welk ander zwembad in Nederland," zegt Van de Konijnenburg met overtuiging. „Wat bij ons gebeurd is, had ook andere zwembaden el ders kunnen overkomen. Ik wil de problemen met kleine ren, maar in een kleine ge meenschap als Leusden wor den dergelijke gebeurtenis sen al gauw groter gemaakt dan ze in werkelijkheid zijn. Als we een particulier bedrijf waren geweest, hadden we de problemen intern kunnen hou den. We zijn echter een pu blieke instelling en dan sta je in het middelpunt van de belang stelling." Dat het recreatiebad na de lekkage in de kelder enige tijd niet toegankelijk was voor het publiek, heeft volgens Van de Konijnenburg vooral te maken met het vermijden van elk mo gelijk risico. „Het was mis schien mogelijk geweest om de pompen in eigen beheer weer bedrijfsklaar te maken, maar we wilden volledige ze kerheid." „En zonder pomp is het met mogelijk het bad schoon te houden. Het wedstrijdbad is gewoon open gebleven, om dat daarvoor een reserve- pomp beschikbaar was. We hebben er nog over gedacht om een pomp uit Duitsland te halen, maar dat duurde even lang als de reparatie." Volgens hem heeft het pu bliek tot nu toe niet buitenspo ng negatief gereageerd op de gebeurtenissen. Zo is de pu blieke belangstelling voor de zwemvierdaagse volgens hem niet merkbaar teruggelopen. Vlak na het dodelijke onge luk kreeg Van de Konijnen burg wel veel kritiek te verdu ren, omdat een demonstratie van de Amersfoortse red dingsbrigade, vlak na de ver drinking, gewoon doorging. Er mocht geen paniek ontstaan, was de redenering, maar men sen die het ongeluk hadden zien gebeuren, reageerden geschokt op het doorgaan van de demonstratie. Deze leek volgens de toeschouwers te veel op het dramatische inci dent, enkele minuten daar- Achteraf betreurt Van de Ko nijnenburg zijn beslissing en hij betuigde zijn spijt daarover. Van de Konijnenburg vindt het met terecht als de gebeur tenissen van de afgelopen maanden een blijvende nega tieve mvloed op de bezoekers aantallen zouden hebben. „Wij draaien nu 2 jaar naar tevre denheid en voorzien in een gi gantische behoefte. Wij hou den nog net zoveel van ons bad als voor deze incidenten. Wij zullen doorgaan om het zoveel mogelijk mensen naar de zin te maken." Frans van de Konijnenburg: „Het was de afgelopen tijd niet leuk bedrijfsleider van De Octopus te zijn.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3