Nederland, kikkerland wordt bedreigd door verzuring Panorama Lisiduna leusJep hmnt Weer zit mee op kindermarkt jonderpadden en Addergebroed'in milieucentrum Schothorst r Z „M'n eerste kennismaking met Leusden" plaatselijk nieuws WOENSDAG 18 JULI 1990 )e Veluwe is het laatste bolwerk rorden van de reptielen, is nu rijkste reptielengebied van Ne- rtand, terwijl de Utrechtse heu- naast adder en gladde slang tel veel andere soorten is kwijt- akt. 3e tentoonstelling „Donderpad- en addergebroed" laat zien ie amfibieën en reptielen nog Het weer werkte goed mee bij de kindermarkt van de Gereformeerde Basisschool. De leerlingen van deze school zamelden geld in voor het vluchtelingenkamp Ban Vinai in Thailand. Ze konden bij slecht weer eventueel uitwijken naar de hal van het schoolgebouw, maar dat was dus niet nodig. Er werd zelfs buiten gemusiceerd. De belangstelling was bijzonder groot. selmeer en in zandafgravingen. Het dier, dat van open terrein houdt, van polders en zand met plassen, wordt veel gezien in de Eempol- ders. Ook de kleine watersalaman der komt redelijk voor, terwijl de kamsalamander nog op twee of drie plekken in de buurt van Amersfoort leeft. Dit dier begint landelijk zeldzaam te worden. Het moet mooie grote poelen hebben, liefst zelfs meertjes, met veel wa terplanten. Wat de reptielen betreft: de muurhagedis leeft nog op de oude vestingwal m Maastricht. De le- vendbarende hagedissen komen nog in en rond Amersfoort voor. Bij deze dieren komen de eitjes uit in het moederlichaam: het vrouwtje gaat breeduit in de zon zitten, waar door de eitjes uitkomen. De hazel- worm, waaraan ook een van de expositieschotten is gewijd, kun je beschouwen als een hagedis zon der pootjes, zegt Vincent van Laar. De adder en de gladde slang zijn hier uitgestorven. De nngslang komt nog talrijk rond Amersfoort voor. De flank van de Heuvelrug blijkt het beste nngslanggebied van Nederland te zijn. Dat valt lan delijk op, en geeft Amersfoort een extra verantwoordelijkheid: er zal een beschermend beleid voor de ringslang moeten worden gevoerd, vooral ook omdat de dieren het in dit gebied goed maken. Tenslotte: willen mensen die over waarnemingen beschikken ten aanzien van amfibieën en rep tielen deze doorgeven aan bioloog Vincent van Laar, Centrum voor Natuur en Milieu, Schothorsterlaan 21, 3822 NA Amersfoort, telefoon 033-803797. De onderzoeken vanuit Amersfoort worden daarmee ge steund. De expositie duurt tot 29 augus tus, en is van maandag tot en met vrijdag te bezichtigen van 13.30 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. en reptielen, geleend van terra riumhouders. Er is een axolotl bij, een grote larve waaraan je alle kenmerken van een amfibie-larve kunt zien, schildpadden, een parel hagedis, en dieren die je in de om geving van Amersfoort kunt tegen komen als de kleine watersalaman der, de gewone pad en de bruine kikker, die na de tentoonstelling weer zullen worden losgelaten. GEWONE PAD „De gewone pad", vertelt Vin cent van Laar, „is een soort cultuur volger, die je in het poldergebied altijd in de buurt van boerdenjen vindt, m de stad in tuinen en schuurtjes. Ook al zijn padden am fibieën, die bij het water horen, het zijn toch meer landdieren, die ech ter om zich voort te planten naar het water toe moeten. De pad houdt wel van een vochtige omgeving, zit in een kelder- of afvoerputje. Pad den hebben een opvallend hobbe lige huid. Ze kunnen niet echt spnngen als kikkers, het zijn wan delaars die hun tijd nemen. In te genstelling tot de kikkers die er twee hebben bezitten padden één keelblaas. Voor de voortplanting gaan man netje en vrouwtje gelijktijdig naar het water. Daar omklemt het man netje het vrouwtje, dat in een lang snoer de eieren afzet, terwijl het mannetje op hetzelfde moment het sperma eroverheen stort. Daarna gaat zeker het vrouwtje het land weer op, en de eitjes ontwikkelen zich m het v/ater tot een embryo naal diertje dat uit het dnl breekt waarmee het zich grotendeels voedt, waarna het overgaat op plantaardig voedsel en later een insecteneter wordt. Van vegetariër met een lange darm schakelen ze om naar carnivoor met een korte darm. Salamanderlarven eten al kleme diertjes, dat zijn vanaf het begin rovers. De ogen van padden zitten nogal hoog en kijken zijdelings, waar door de dieren een heel breed blikveld hebben. Het is voor een jager die het moet hebben van prooien die bewegen heel belang rijk om ver om zich heen te kunnen kijken en elk beweginkje goed te kunnen lokaliseren. Je ziet een pad ook altijd eerst rustig zitten, en dan zie je hem een slag draaien, waarna hij door zijn poten zakt en heel ge richt ergens op af gaat. Hun wat kleverige tong slaat naar buiten uit waarmee ze een insect, wormpje of slakje pakken. Overigens moet elke pad wel leren dat hij niet alles kan eten. Zo zal een pad misschien eens de fout maken, dat hij een wesp grijpt, hetgeen een zeer on aangename ervaring is Hij gaat er niet dood aan, maar hij zal dat een tweede keer niet meer doen. Hij zal in het vervolg alle insecten, die een wespenkleur hebben met geel bruine zebratekening, mijden, waardoor hij ook zweefvliegen, die hij goed zou kunnen eten, met rust laat." De tentoonstelling „Donderpad- den en addergebroed", die afkom stig is uit het Natuurmuseum Zwol le, is qua tekst aangepast aan de Utrechtse omstandigheden. De ex positie begmt met een algemene inleiding en toont welke soorten amfibieën en reptielen je in Ne derland kunt verwachten. De die ren waren er veel eerder dan de zoogdieren en stammen van de vis sen af Duidelijk is de ontwikkeling vanaf het larvestadium te volgen. De expositie is door fotomateriaal en heldere tekst zeer informatief, en vervolgt zijn beeldgeving per groep dieren. Men heeft ontdekt dat er twee soorten groene kikkers zijn: kleine en grote, en dat deze kunnen bas taarderen. Je kunt het verschil al leen meten aan een knobbel op de voet. De groene kikker is zeldza mer geworden, de bruine kikker komt overal voor. De heikikker zit hier en daar in de Amersfoortse Eempolder. Deze komt voor op ho gere zandgronden en m het Vecht plassengebied. De boomkikker of verkleurmannetje komt in het zuiden van Nederland, Twente en de Achterhoek voor. Ze kunnen van helgroen naar bruingeel ver kleuren. Als ze op een blad zitten moet je weten waar ze doorgaans zitten, anders kun je ze heel moei lijk ontdekken. Aardig om te ver melden is, dat de stippen op de kaartjes van Nederland, die in de expositie zijn opgenomen, berus ten op Amersfoorts onderzoek. De rugstreeppad komt het meest voor m het kustgebied van het IJs- jyvlERSFOORT - In het grote leslokaal van het Centrum voor jtnur en Milieu, landgoed Schothorst, Schothorsterlaan 21, aar door de vakantieperiode twee maandenlang geen school leren hoeven te worden ontvangen, is de tentoonstelling jonderpadden en addergebroed" te zien. Amfibieën en rep- jenzijn gelukkig in de belangstelling gekomen bij publiek en trheid: amfibieën zijn immers kenmerkende dieren voor ons tfterlandje, en dienen voor uitsterven behoed te worden, herland is van origine een heel rijk amfibieenland, zowel at betreft soorten als aantallen. Nergens in het buitenland heb de grote kikkerconcerten, zoals je die bij ons in de polders l0 en hier en daar nog kunt horen. Ier SchooLbioloog Vincent van Laar jet heel veel af van deze dier- jort, en kan er met verve over iiellen. Nog altijd is Nederland Europese kikkerland, hoewel dieren behoorlijk bedreigd trden. Een verhaal dat je bij vrij- alle dieren kunt houden. „Ze orden onder andere bedreigd oor verzuring", aldus Vincent van ar. „Verzuring van water en bo- im, en het is dan niet eens zo zeer, een volwassen salamander of Jcer daar direct dood aan gaat, de larven en eieren komen meer uit in te zuur water. Dan je vaak in zuur water nog wel beest rondzwemmen, maar de voortplanting komt niets jer terecht. Dat is een probleem." •en ander probleem is dat hun otopen, drasse overgangen van üer naar land, moerasgebieden, oppervlakte achteruitlopen. Dat gnt ook door het onderhoud van tergangen: tegenwoordig wordt met grote grijpers opge- soond, er worden grote hoeveel- den waterplanten uitgeplukt tardoor veel amfibieën de dood Zeker in het cultuurland rden hun woongebieden steeds yter. Daarnaast speelt nog het cbleem van de algehele water- rvmling, van al het afval dat de Kis in het water kiepert. Ook ïden sommige biotopen niet [er onderhouden. Vroeger bestonden drinkpoelen het vee, verspreid over het fcele cultuurland van het zandge- d, waarin veel amfibieën leef- Nu heeft elke boer een apje voor de koeien, en de poe- ajn of dichtgegooid of ver- [d. De overheid is nu bezig om re poelen te graven en oude in op te knappen. ienzelfde probleem doet zich ten aanzien van de reptielen. Laar zegt dat die grote, rustige, •n gebieden niet veel zon nodig ben: de heidevelden vergras- nrj len groeien dicht met bos, of drogen, terwijl adders bijvoor- •!d een vrij vochtige omgeving tg hebben. De adder is in de ste twintig jaar volledig uit de rincie Utrecht verdwenen. Ook gladde slang is in Utrecht uitge- ^J^en. cioor vergrassmg en droging van de heidevelden het aantal hagedissen af en de gladde slang zich niet meer in Nederland, en welke soorten in de buurt van Amersfoort voorko men. Zuid-Limburg bijvoorbeeld kent nog de vuursalamander en het vuurbuikpadje, hoewel ze zeld zaam zijn geworden. De tentoon stelling laat zien waar de dieren de laatste jaren nog zijn waargeno men, waardoor ze bedreigd wor den en wat daartegen gedaan kan worden. Voor Amersfoort is het zeer belangrijk dat het noord oostelijk deel van de Leusderheide onttrokken wordt aan het militair oefenterrein en hersteld wordt als heidegebied om hagedissen en misschien later gladde slangen een goed biotoop te bieden. Ook kun nen er nieuwe poelen worden ge graven, zoals in het stadspark Schothorst is gebeurd, waarbij de oevers heel geleidelijk van land in water overgaan. In de vier jaar oude vijver van Schothorst huist momenteel een uitgebreide groe ne kikkerpopulatie. Ook elders in de provincies Utrecht en Gelder land worden poelen aangelegd en opgeschoond, en zijn er vele boe ren die daar in méé zijn gaan doen. Een leuk aspect is dat de laatste jaren het vrijwilligerswerk naar amfibieën en reptielen toe gewel dig is gegroeid. Er zijn vrijwel in alle provincies regionale studie groepen ontstaan, die inventarise ren, de bedreigingen bestuderen en watertjes opschonen, glooiin gen aanbrengen, heide afplaggen. Honderden mensen doen er aan mee, terwijl tot zo'n vijftien jaar te rug geen mens omkeek naar kik kers en padden! In onze provincie is dat ook zo, en op de expositie is te zien waar je je kunt vervoegen als je er aan mee wilt doen. In Leus den zijn enige tijd terug bij de trek zo'n 600 padden overgezet, terwijl er slechts 15 werden doodgere den. De expositie is samengesteld uit foto's, teksten, kaartjes en dia grammetjes, en wordt verleven digd door terrana met amfibieën Naam: Henk Pasman Beroep: Militair Bekend van: Voormalig Prins Carnaval van de Gouden Klomp Favoriete plek: „De bossen van Den Treek" „Deze plek heeft voor mij toch iets speciaals, omdat het in 196Smijn eerste kennismaking met de huidige gemeente Leusden betekende Toen wist ik nog met dat ik hier vijf jaar later zelf zou wonen. Ik liep daar toen rond uit hoofde van mijn functie. Dit deel van Den Treek was toen nog onderdeel van het militaire oefenlerrem. Nu met meer. Nu is het gewoon recreatiegebied. Ik kom er nog steeds veel. Gemiddeld wel éen keer per week, denk ik. voor een wandeling, alleen of met de kmderen. Het is een heerlijk gebied. Een stukje ongerept nahiurschoon binnen de randstad. Je hebt daar alle rust. En daar moeten we zumia op zijn. „Ik vind het jammer dat het momenteel naar mijn idee achteruit gaat. Er komen de laatste tijd veel ruiters met hun paarden. Er zit hier vlakbij een manege en men bezoekt dit gedeelte van Den Treek kennelijk erg veel. Je merkt het aan de paden, die uitslijten. En het gaat sluipend, hè? Voor je het weel rijden er crossmotoren. „Ik had ook andere plekken m de gemeente kunnen kiezen, overigens. Ik wandel bijvoorbeeld ook graag langs het Valleikanaal. Of de Schoolsteegbosjes, die vndik ook erg mooi. Maar daar zou je eigenlijk niet moeten komen. Daar moeten we afblijven, om het te behouden." „In het dorp zelf pak ik met mooi weer graag een terrasje, bijvoorbeeld bij De Swartesteegh. Toch is de binding met het dorp zelf mmder. omdat ik voor mijn werkmei in Leusden zelf zit. Het grootste deel van m 'n tijd breng ik elders door. m Utrecht. Ik woon hier overigens wel met heel veel plezier En alweer een behoorlijke tijd. We zijn hier in 1973 gekomen, juist toen Leusden begon te groei en. Toen we hier kwamen, was het hier nog Hamersveld. Daar hebben we in die tijd ook bewust voor gekozen. Toen ik voor mijn werk m deze regio terecht kwam. kon ik kiezen uit Amersfoort. Bunschoten en Leusden We hebben voor het landelijke element gekozen, maar ook het geloof speelde daarm een rol van betekenis. Hamersveld was katholiek en Bunschoten bijvoorbeeld bepaald met. „In Leusden ben ik lange tijd actief geweest in de carnavalsvereniging Vanaf het begin eigenlijk. Hoewel ik van oorsprong uit de Achterhoek kom, heb ik lange tijd m het zuiden gewoond. Limburg. Daar ben ik met hel camavalsvirus besmet geraakt. Nu ben ik met meer zo prominent aanwezig bij de vereniging Ik bekleed nu een besmurfunctie in de Federatie van camavalsveremgmgen Midden-Neder land'. Ondanks hel feit dat de binding met het dorp zelf met zo groot is. woon ik hier nog altijd met veel plezier. Dat komt denk ik vooral door de manier waarop de wijken zjn gebouwd, met veel groen en zo. We hebben nog met zo lang geleden het gemeentebestuur naar huis gestuurd, maar dan vergeten we weieens dat die mensen toch ook veel voor Leusden hebben betekend. We hebben hier accommodaties, die hun weerga w de regio met kennen Ik zei laatst nog tegen gemeentesecretaris Van EIteren, die vlakbij me woont: „Ze hebben het hier in Leusden nog met zo gek gedaan!"

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5