Heen en terug over de Heuvelrug Marsman bij eerste zestien leusder krant Korte route beschrijving Met Aat Daale op de pedalen (3) m Prijsvraag STABIEL Automobiliste licht gewond Schade bij aanrijding Ongenode gasten Inrit op KIJKKRANT WOENSDAG 18 JULI 1990 AMERSFOORT - Iedere fietser kent natuurlijk de Heuvel ig. Daar liggen de cols van Midden-Nederland, met als hoog tepunt letterlijk en figuurlijk de Amerongse Berg. Een flinke yün voor iedere toerfietser, vooral als de beenspieren nog niet voldoende zijn geoefend. De klim naar Doorn is ook niet onaar- ligen de stijging op de Hoogstraat met het voormalig revalida- iecentrum is evenmin voor de poes, althans voor ons Hollan- jers. Wie via Maarsbergen fietst ondervindt weinig last, want [aar is de Heuvelrug zo laag dat er van klimmen eigenlijk geen prake is. Amerongen op een alternatieve manier de berg op: Het fietspad cbting Prattenburg. Heel fraai! Er zijn een paar routes over de de vermaarde Amerongse Berg is aivelrug die niet iedereen kent. met zo algemeen bekend. Juist die coral de alternatieve route over is verrassend mooi en vraagt min der klimvermogen dan over de grote weg. Deze keer gaan we het dus wat anders doen dan gebruikelijk. We starten op de Leusderweg en rij den richting Maarn over de Doornseweg. Het verkeer raast er wel voorbij maar het fietspad langs de Leusderhei blijft desondanks een van de mooiste fietspaden in deze streek. Gewoon doorfietsen naar Maarn is het parool. Dat kan geen enkel probleem geven. Het is met de bedoelmg dat Maarn wordt aangedaan. We njden het viadukt van de A12 onderdoor en zien dan al gauw de geasfalteerde weg zon der naambordje naar links. Het is de Maarnse Gnntweg. Op de blauwwitte richtingwijzer 4356 ziet u dat het 10 km naar Leersum is. De weg voert eerst nog langs de be bouwing van Maarn maar al snel wordt het bosrijker en het zal u opvallen hoe de storm van januari hier heeft huisgehouden. Talloze gesneuvelde bomen liggen er als luciferhoutjes geveld. Langs de weg ziet u ook de bordjes van de UMO. Na enige tijd ziet u in de verte de roodwitte hekken die het einde van deze bosweg markeren. Daar begint de eerste col. Rechtsaf over de Sandenburgerlaan bij padde stoel 20554 gaat de weg omhoog. Het is dan nog 3,9 km naar Doorn. U zult al gauw merken dat er geklom men moet worden. Niet heftig maar toch wel met emge inspanning. Op een gegeven moment komt u voor bij een tweetal plaatsen waarachter de Stortplaats Maarsbergen ligt te geuren. Let u ook eens op dat aar dige poortgebouw De Ruiterberg met de blauwwitte luiken. Even remmen daar, want we bevinden ons daar in een afdaling. We zijn daar in de Kaapse Bossen en ook daar liggen her en der veel gesneu velde bomen droef terneer. We belanden nu op de grote weg van Doorn richting Leersum en Amerongen bij Intrado. Leer sum is nog 5,1 km verwijderd, Amerongen 6,9 km, althans volgens paddestoel 20819. We rijden weer langs de hoofdweg maar dat is echt geen bezwaar. Het fraaie fietspad is echt de moeite waard om toch nog van de natuur te genieten. Op het kruispunt met de weg vanaf Maarsberaen moet u gewoon door naar Leersum. Dat betekent wel even de weg oversteken en goed opletten. Een lichte stijging nog en u bent middenin Leersum, waar de Hervormde Kerk wordt voorafge gaan door een slijterij. Dat bete kent verder niets, maar het is mis schien wel een leuk gegeven voor een foto. Na het passeren van het dorp steken we weer de weg over en rijden we naar Amerongen. Dat is met ver meer. Bovendien is het er prettig rijden met uitzicht op de velden waarop de mais nog be scheiden staat te wezen. Ameron gen, de aloude plaats van ndders, Wiegel en wellicht nog meer be kende Nederlanders, moeten we niet bij het kruispunt met de stop lichten naar links over de aan alle toerrijders zo bekende Amerongse Berg. We rijden dit punt na het groen worden van het stoplicht voorbij en even buiten Amerongen zien we links een landelijk hoekje met een paar bankjes. Daar be vindt zich paddestoel 20856 en kun nen we over een ander pad de „Berg" over. Op de paddestoel staat Prattenburg 4,8 km en Vee- nendaal 7,7 km. Naar boven nu. Al snel komen we bij een splitsing (de weg heet daar overigens Veense- weg) met de paddestoel 20091 en daar gaan we schuin rechtsaf rich ting Prattenburg. Er. ligt daar een schitterend fietspad door de bos sen, waar het volop genieten ge blazen is. Merkwaardig genoeg valt het klimmen heel erg mee. We komen bij paddestoel 22827 (staat niet op de kaart, zou Robbert Ten Bnnk zeggen) met nog 3 km naar Prattenburg. Toch is het met de bedoeling naar Prattenburg te gaan. Bij paddestoel 22828 gaan we linksaf naar Overberg (3,9 km) en kunnen we afdalen. We zien op de volgende paddestoel 22829 dat we nog 3,3 km van Overberg verwij derd zijn, U moet er eens op letten hoe dicht het bos daar is. Na drie honderd meter bereiken we een hoekpunt bij paddestoel 21794 en blijven we het fietspad naar Over berg volgen. Uiteindelijk komen we op een soort weide met op de hoek het Restaurant De Holle Boom. Paddestoel 22843 (ook niet op de landkaart) vertelt u dat we daar nog 900 meter van Overberg verwijderd zijn. De weg heet daar Dwarsweg maar dat kunt u pas ver derop lezen. Verderop, dat is weer honderd meter, waar paddestoel 20586 staat. Daar gaan we het bos verlaten en rijden naar rechts over de Eindseweg naar de overweg bij Overberg, waar de tremen naar Veenendaal en Rhenen njden. De overweg over en dan meteen naar links bij paddestoel 21547. Daar kunt u alleen maar linksaf over de weg langs het dorp en de spoorlijn. De weg wordt verderop ver nieuwd. Het kan dus best zijn dat u een stukje met de fiets moet lopen. Bij de eerstvolgende spoorweg overgang moeten we naar rechts, want het wordt zaak om toch weer huiswaarts te gaan. Daar ligt de Heuvelsesteeg met een wat armza lig fietspad langs de straatweg. Het y de Broekerweg, ten zuiden van Scherpenzeel, begint het fietspad langs het Valleikanaal, dat helemaal tot sden doorloopt. In de afdalmg naar Doorn, in de Kaapse Bossen, ligt opeens poortgebouw De Ruiterberg. Na een voortreffelijk 'eekeinde, waarin de zon iet beschadigde imago van ie afgelopen tijd weer eens ion oppoetsen, werd giste- 'en met een noordwestelijke tooming belangrijk frissere bcht aangevoerd. Daarin iteven wolkenvelden mee. Het kwik kon zodoende ïten zomers niveau meer be- tiken. Dat was maandag tog wel het geval. Er werd •sen stuivertje gewisseld tus- een wegtrekkend hoge- tokgebied, dat voor het haie eer had gezorgd en nieuwe telg uit de Azo- *afamilie, die zich via het **sten van Frankrijk aan rende. at proces verliep niet geheel vlekkeloos. Voor al in de middag overheerste de bewolking. Voor die tijd had de zon het kwik vleugels gegeven in de aanwezige warme lucht. Bij ons in Leus den steeg het kwik tot 25.7 graden, de tweede opeenvol gende zomerse dag. Zondag werd het 25.3 graden. Het weerbeeld van giste ren was echter uitstekend geschikt voor de wandelaars uit onze regio die dinsdag ochtend vroeg van start gin gen voor de 74e editie van de Vierdaagse van Nijmegen, het wandelfestijn dat zo lang zamerhand in alle uithoeken van de wereld bekendheid heeft gekregen. De volgende dagen zal het gaandeweg weer warmer worden. Het Azorenhoge- drukgebied deelt nu de la kens uit op de weerkaarten en dat is merkbaar aan een stabiel weertype, dat zich ook in de bovenlucht mani festeert. Dat zijn goede be richten voor de Achtervel- ders, waar het leven deze week in het teken staat van de Tour de Junior. Waar schijnlijk zal dit evenement, waar ik zelf met groot plezier aan terugdenk, dit jaar droog kunnen verlopen. Eigenlijk kun je momen teel best spreken van een ste vig Euro-zomertje, want in grote delen van Europa heerst bruikbaar tot zeer warm zomerweer. Scandina vië en de Randstaten vormen echter een 'frisse' eend in de bijt. Boven West Rusland ligt een aktieve depressie, die ook in de hogere luchtlagen stevig ontwikkeld is. Deze luis in de warme pels reikt tot over de Oostzee en het noor den van Duitsland. Maandag diepte het systeem zelfs uit tot beneden de 995 millibar. Ons noordelijk kustgebied zal er vandaag ook nog wel een vleugje wind van hebben meegepikt. Voorlopig liggen wij onder de beschermende vleugels van het eerder genoemde ho- gedrukgebied. De depressies trekken in een soort kom kommersfeer via de zuidpunt van Groenland in de richting van IJsland en blijven op gro te afstand. Het zal in de rest van deze week dan ook fraai zomerweer zijn, waarbij de temperatuur vanaf morgen weer in stijgende lijn zal gaan. Wel drijven er eerst nog wolkenvelden mee in de noordelijke stroming. Tegen het einde van de week zullen de kwikstanden rond de 27 graden schomme len, misschien iets te warm voor de laatste kilometers van de wandelaars. Ondanks de oplopende temperaturen, zal de kans op onweer de ko mende dagen vrijwel nihil zijn. In het weekeinde zal het mogelijk weer iets koeler worden, maar de zomerse tendens zal toch wel gehand haafd blijven. LEUSDEN - Tijdens het eerste weekeinde van de Nederlandse zwemkampioenschappen in het Amersfoortse Sportfondsenbad is Chester Marsman van de Leus- dense zwemvereniging De Haai en erin geslaagd zich op de 100 meter vlinderslag bij de beste zestien van Nederland te zwem men. Marsman bereikte als zevende de B-finale in een uitstekende tijd van 1.00.79. In de eindstrijd ver beterde de Leusdenaar zich nog tot 1.00.49, wat uiteindelijk goed was voor de vierde plaats in de B-finale. Jan-Willem van Dijk miste op hetzelfde nummer de boot. Hij bleef in de series steken op 1.07.14. Komend weekeinde worden de wedstrijden om de nationale ti tels vervolgd. Marsman en Van Dijk zullen daar opnieuw aan de start verschijnen, in gezelschap van de Haaien-zwemmers Sandra van Wegen, Tamara van Gorkom en Elwine Hermans. LEUSDEN - Een vrouwelijke be stuurder van een auto is woens dagochtend, omstreeks half ne gen, licht gewond geraakt bij een aanrijding op de Burgemeester Van der Postlaan. De vrouw werd niet opgemerkt door een plaats genot, die met zijn auto de Van der Postlaan overstak. De aanrij ding, die volgde, was er de oor zaak van dat de vrouw een ver keersbord raakte en tegen een andere auto tot stilstand kwam. De vrouw is met lichte verwon dingen voor behandeling naar het ziekenhuis afgevoerd. Een bromfietser kwam woens dag met de schnk vrij, nadat hij was aangereden op het fietspad langs de Asschatterweg. De bromfietser werd niet opgemerkt door een au tomobilist, die vanuit Finnmark m de Eurowoningen de Aschatter- weg op wilde rijden. De schade bleef beperkt tot materiële. Op de Hessenweg was woens dag blikschade het gevolg van een aanrijding tussen twee auto's. Een Barneveldse automobilist wilde vanaf een innt de Hessenweg op. een manoeuvre die verkeerd werd ingeschat door een Scherpenzeler. Een botsing was het gevolg. In de maand juli verschijnt in de Leusder Krant een vier tal prachtige fietsroutes. Voor elke route is een prijs vraag uitgeschreven. De be doeling is dat tijdens het rij den van deze toeristische route enkele vragen beant woord worden. De oplossing moet dan op een briefkaart gezet worden en deze dient dan gestuurd te worden naar de redactie van de krant. Het adres is: Leusder Krant/De Amersfoort t.a.v. de redactie Asschatterweg 19 3831 JT Leusden VRAGEN VOOR DE PRIJS VRAAG: 1. Op de Sandenburgerlaan richting Doorn staan op twee plaatsen borden van de Stort plaats Maarsbergen. Op die borden staat: „De PUEM zet het gewonnen gas om in. Welke twee woorden staan er na „in"? 2. Als u Amerongen binnen rijdt ziet u links een aandui ding dat aldaar het industrie gebied gelegen is. Naar welk lid van de koninklijke familie is de laan naar dit gebied ge noemd? 3. Als u De Steeg bent afge reden en rechtsaf slaat op de Broekerweg ziet u rechts een fraai huis op nummer 4. Hoe heet dat huis? 1. Vanaf de Leusderweg over de Doornseweg naar Maarn. 2. Bij Maarn viadukt auto weg onderdoor en meteen bij blauwe richtingwijzer naar links (10 km Leersum) over de Maarnse Grintweg (straatbordje ontbreekt). 3. Maarnse Grintweg ge heel uitrijden tot kruispunt met de Sandenburgerlaan, al daar rechtsaf bij p. 20554 (Doorn 3,9 km). 4. Over de Sandenburger laan (klimmen en afdalen) naar de grote weg Doorn- Leersum en aldaar bij Intra do (p. 20819 Leersum 5,1 km) over het fietspad langs de au toweg naar Leersum en Ame rongen (bij kruispunt voor Leersum rechts gaan rijden). 5. Door Amerongen rijden en even buiten de plaats op hoekpunt met p. 20856 (Prat tenburg 4,8 km) de Veense- weg op. 6. Even verderop bij p. 20091 schuin rechts richting Prat tenburg blijven volgen. 7. Ook bij p. 22827 deze richting volgen (3 km Prat tenburg). 8. Bij p. 22828 niet meer naar Prattenburg maar rich ting Overberg (3,9 km). 9. Richting Overberg blij ven volgen bij p. 22829 (Overberg 3,3 km). 10. Idem bij p. 21794 (Over berg 3 km). 11. Fietspad blijven volgen en bij hoekpunt bij open veld met restaurant De Holle Boom bij p. 22843 linksaf richting Overberg (0,9 km). Weg heet Dwarsweg. 12. 100 meter verderop op Dwarsweg op hoekpunt met p. 20585 rechtsaf richting Overberg over Eindseweg (bomenweg). 13. Spoorwegovergang bij Overberg oversteken en meteen bij p. 21547 linksaf langs dorp en parallel aan de spoorlijn. 14. Genoemde weg (waar schijnlijk even lopen vanwe ge werkzaamheden aan de bestrating) uitrijden tot spoorwegovergang en bij p. 20116 rechtsaf over de Heu velsesteeg. 15. Fietspad van Heuvelse steeg blijven volgen, viadukt A12 onderdoor en na het pas seren van de spoorwegover gang Utrecht-Arnhem over de Heuvelsesteeg meteen linksaf parallel met de spoorlijn. 16. Langs de spoorlijn blij ven rijden en na het passeren van wit bruggetje (waar Val leikanaal begint) even ver derop bij de kruising rechts af over De Steeg (daar dus niet de weg langs de spoor lijn blijven volgen!). 17. De Steeg geheel afrijden en bij p. 23744 rechtsaf over de Broekerweg. 18. Bij de brug verderop over het Valleikanaal rich ting Leusden volgen (p. 24235, Leusden 11 km). 19. Verder geheel langs het Valleikanaal blijven rijden tot Leusden en naar eigen keuze naar huis. Geschatte afstand: 60 km vanuit centrum Amersfoort. pad voert onder de A12 door en daarna is er opnieuw een spoorlijn, die naar Arnhem. Die gaan we over maar we moeten meteen naar links, parallel aan de spoorlijn. Het blijft er gewoon Heuvelsesteeg heten. Links aan het begin staat nog een bord: Groep. We bereiken een wit bruggetje en daar bevmdt zich een bijzonder plekje. Daar begint na melijk het Valleikanaal. Ernaast fietsen kan nog niet maar dat is later wél mogelijk. Later, dat bete kent dat u bij de volgende kruising rechtsaf gaat, m dezelfde nchting als het Valleikanaal Een lange weg met bomen ligt daar op u te wach ten. Het is De Steeg. Deze bomen- LEUSDEN - Flinke materiele scha de was woensdag het gevolg van een botsmg op de kruising Van der Postlaan/Hamersveldseweg. Een Leusdenaar, die op de van der Postlaan reed, kreeg geen voor rang van een Woudenberger. De auto van de Leusdenaar moest to- tal-loss worden afgesleept. Het vervoermiddel van de veroorzaker van het ongeval liep lichte schade op. LEUSDEN - Onbekenden hebben m de nacht van woensdag op don derdag een bednjf aan de Lanks- laan bezocht. De inbrekers kwa men binnen met een valse sleutel. Het hele bedrijf werd doorzocht, waarbij een deur werd vernield. De dieven vonden kennelijk niets van hun gading; tot nu toe wordt er nog mets vermist. LEUSDEN - Op de Dodeweg reed zaterdag een mwoner uit Leusden iets te snel de inrit van een woning op Hij raakte daarbij de bumper van een tegenligger Deze auto werd bestuurd door een Leusde naar. weg komt uit op de Broekerweg, waar u rechtsaf gaat. U bent daar pal onder Scherpenzeel. Bij het bruggetje verderop begint het fietspad langs het Valleikanaal. Naar Leusden is het dan nog 11 km. Naar Amersfoort dus nog een paar kilometer verder. Misschien is het het beste om na Leusden de weg naar huis zelf te bepalen. Blijft u m ieder geval langs het Valleikanaal njden, want dat is een van de uniekste fietspaden van heel ons land. Veel peddelplezier! W VOOH MIDDEN NEDERLAND "24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet Barneveld -63 Leusden 4 Ede 52 Geldermalsen 4 Buren 4 Woudenberg 4 Scherpenzeel 4 Renswoude 4 Maarn 4 Nijkerk 4 Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie; zie de colofon van de krant Advertenties: voor alle informatie 03420-94888 Advertentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels ƒ6.- elke regel meer 6.- (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek zonder foto, hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek MET foto 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling). Info 03420-94888

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7