Bergtijdrit levert veel problemen op Ongekend spanning door inbreng buitenlandse renners INTERNATIONAAL JEUGDWIELERFESTIJN ACHTERVELt Floris Klundert maakt bij de veertienjarigen de dienst uit: drie truien in zijn bezit Toursplinters Ploegentijdrit Starter Tour 1991 Binnenband Toursplinters Bergtijdrit Bloedneus Nat pak DUB «JUNIOR WOENSDAG 18 JULI 1990 ACHTERVELD - De 33e Tour de Junior is twee dagen oud en langzaam maar zeker worden er klassementen gemaakt. Er wordt bijzonderhard gekoerst. De eerste dag begon al bijzon der spectaculair. In het criterium van zowel de veertien jarigen en de nieuwelingen stonden een paar sterke jongens op en legden het peloton hun wil op. Ook bij de jongsten, de 12- en 13-jarigen, ging het er iel aan toe. Ook op de tweede dag werd veelvuldig de aanval gezocht. Er werden twee disiplines verreden: een persoonlijke race tegen de klok de berg op en een wegwedstrijd op een parcours rond Achterveld. Ook hierbij vlogen de vonken eraf. Het spektakel van de Tour de Junior begon op maandagmorgen toen de ploegen aan het publiek werden voorgesteld en door de tourfotograaf Van de Vrugt op de gevoelige plaat werd vastgelegd. De jongsten konden, na het start schot van wereldkanmpioen Ene Boezewinkel, aan het begin van de avond hun eerste officiële pedaal slagen voor de Tour de Junior van 1990 maken. Het parcours van het criterium, met lengte van 1150 meter, was in Achterveld uitgeze' op de Pater Stormstraat, de Hessenweg en de Jan van Arkelweg, waar de start en ook finish was. Toen de streekbus voorbij was en een ziekenwagen het parcours had verlaten kon de eerste wed- stnjd verreden worden. Achter veld was daarvoor massaal uitgelo pen. Zij konden bij het mooie weer genieten van mooie en spannende wielersport. Stailschot Het eerst kwam de groep van 12- en 13-jarigen aan de start, die 15 kilometer moesten rijden. Het start schot werd gegeven door de kers verse wereldkampioen veldrijden bij de junioren. Boezewinkel schoot ongeveer 25 renners weg voor De ploegentijdrit die op donderdagmiddag om 14.30 uur zou worden verreden, is verplaatst naar donderdag morgen, 19 juli, 10.00 uur. De start is op het industrieterrein De Fliert en finish is op de Jan van Arkelweg. De afstand die wordt afgelegd is ongeveer 2750 meter. Net als vorig jaar zijn er ook dit jaar weer bekende en min der bekende starters naar Achterveld gekomen. Maan dag was Eric Boezewinkel, we reldkampioen veldrijden bij de junioren, vanuit Hooglan derveen naar Achterveld ge reisd om een startschot te los sen. Ook één van de betere amateurs, Eric Dekker, was voor een startschot aanwezig. Biede renners hebben in de Tour meegefietst. Vanavond is de Deense prof Jesper Skibby, onder voorbe houd, door bemiddeling van de Deense ploeg bereid ge vonden een startschot te los sen. Skibby viel eerder in de Tour de France uit. Donder dagavond zullen het tandem duo Maas van Beek en de visu eel gehandicapte Jan Mulder gezamelijk een start verzor gen. De 34e aflevering van de in ternationale wielerwedstrijd de Tour de Junior zal volgend jaar worden verreden tussen 15 juli en 20 juli 1991. En met zoals abusievelijk in de 'Blik- semkrant' van de tour stond vermeld: 'de 34e Tour de Ju- mor 1990 vindt plaats van 15 - 20 juli 1990'. Iedereen op tijd De organisatie maakte bekend dat alle renners maandagmor gen voor 11.00 uur binnen wa ren. Dit is een record, want andere jaren was er altijd wel iemand die pech had gekre gen of de verkeerde weg had gekozen. dertien ronden. Bij deze jonge wiel renners zat de vaart er vanaf het begin al goed in en moest menig een het peleton laten gaan. Na vier ronden kwamen zo'n twintig jongens en meisjes voorop, waarin vooral Marcel Philippen (Duitsland), Jorn Moraal en Stefan Slager de toon aangaven. De laat ste, afkomstig uit Rhenoy, bemoei de zich met succes met de tussen- sprints en mocht na afloop de eer ste groene trui voor het puntenklas- senment aantrekken. Nadat Ale xander Bergsma uit Ede nog ge probeerd had weg te komen, ein digde de wedstrijd in een massa spurt. De rapste sprinter was uiteindelijk Bastiaan Berkhout uit Den Hoorn; hij werd ook meteen de eerste leider in het klassement en gele trui drager. Hij versloeg in de spnnt Arjan Witsen en Moraal, die respectievelijk tweede en derde werden. ACHTERVELD Nadat de winnaars van de 12- en 13-jarigen waren gehuldigd, ston den de veertien jarigen te popelen om te beginnen. Zij zouden 23 kilo meter rijden in twintig ronden. Het peloton ging dan ook zo snel van start dat al na één ronde rijders moesten afhaken. Onder hen be vond zich de Achterveldse Renate van Druten, die dit jaar voor het eerste meerijdt. Zij kon het hoge tempo niet bijhouden en later moest ook de tweede Achtervelder Roy Diepeveen erkennen, dat het tempo ook voor hem te hoog lag. Vorig jaar reed hij nog bij de 12- en 13- jangen mee. De race werd bepaald door John Bruinsma uit Westerbork en Floris Klunder uit Deventer. Zij reden vanaf de eerste ronde van voren, eerst nog in gezelschap van Jeroen Lenting. De Delftenaar kon de twee echter niet bijhouden en viel terug in het peleton. De twee bleven de hele race vooruit, ondanks ver woedde pogingen van het peloton van een man of veertien. De Deen Martin Laursen, vorig jaar winnaar bij de jongste groep, de Duitser Jorg Scherf en Johan Haandnkman stelden alles in het werk de twee te achterhalen. Nadat de twee koplopers al een aantal venijnige sprints voor het pun tenklassement hadden uitgevoch ten, won uiteindelijk Floris Klunder de laatste sprint. Hij mocht dus de gele trui om zijn schouders hangen en zich laten feliciteren door de rondemiss Lisette Trebert. Johan Bruinsma is voorlopig de drager van de groene trui. De sprint van het peloton werd gewonnen door de Engelsman Adrew Mummery, die voor Laursen en Haandnkman finishde. NIEUWELINGEN Bij de nieuwelingen kwamen zo'n vijftig jongens en vijf meisjes aan de start. Ondanks een weige ring van het startpistool werd er toch vertrokken. Het peloton be gon m hoog tempo aan de 35 ron den (40 km), waardoor ontsnappen bijna onmogelijk was. Tot de hal verwege de koers bleef het pelo ton compleet, waarin de Deen Tho mas Rosborg de meeste punten voor het punten klassement bin nenhaalde. Dertien ronde voor het einde viel de beslissing, nadat een tiental ren ners het peloton had moeten laten lopen. De Deen Sunne Mathiesen probeerde alleen weg te komen en kreeg m zijn wiel mee de Duitser Andreas Foest. De twee werkte ééndrachtig samen en bouwde een voorsprong op van ongeveer tien seconden. Deze gaven zij niet meer uit handen en m de eindsprint won Foest vrij gemakkelijk van Mathie sen. Foest kreeg de eerste gele leiderstrui, de Deen Rosborg de eerste groene trui en Saskia de Vries de roze leiderstrui voor het best geklasseerde meisje. De beste Nederlander was de Ivo van Wijhe uit Vreeland, die sprint van het peloton won. Van Wijhe rijdt voor de ploeg van de Leusder Krant. De 33e editie van de Tour de Junior begon aldus zeer spannend en de organisatie kon zich geen betere start wensen. Op de tweede dag werd bij veertien jarigen de zaken opnieuw gecontroleerd door de Devente- naar Floris Klundert. Nadat hij maandag al de etappe op zijn naam schreef, won hij ook de wegwed strijd over vijf ronden met over macht. Hij versloeg in de sprint Jaime Kempers en Jeroen Lenting. Op het parcours van 3760 meter op Hessenweg, de Klettersteeg en de Jan van Arkelweg gaf hij geen enkele renner de gelegenheid weg te komen. Tegen zijn gastvader had hij nog gezegd dat hij het vandaag rustig aan zou doen. Maar nadat hij 's morgens al de bergtijdnt, en daarmee de bolletjestrui, had ge wonnen, begon hij ook nog jacht te maken op de groene trui van Johan Bruinsma. Hij won alle vier de sprints en na afloop bleek dat hij nu alle dne de truien in zijn bezit had. Bruinsma sprintte nog wel drie keer mee voor de punten, maar had voor de eindsprint geen kracht meer over. Voor de Deen Laursen en de Brit Mummery was het njden van Klun dert om hopeloos van te worden. Wat zij ook probeerden de reactie van de Deventenaar kwam en haal de ze terug. Ivo van Wijhe was bij de nieuwe lingen één van de meest actieve renners. Hij probeerde een aantal keren weg te komen, maar kon niet ver genoeg wegkomen om uit de greep van het peloton te blijven. De groep van nieuwelingen wordt overheerst door de buiten- lanse rijders, die bijzonder sterk rijden. In de wegwedstrijd over acht ronden deed de Duitser Frank Nolten een succesvolle greep naar de groene trui, die hij overnam van de Deen Thomas Rosborg. De gele trui is nog steeds in handen van zijn landgenoot Andreas Foest. De ritzege ging uiteindelijke naar Rob Oud-Bruinink uit Dene kamp, een pupil van Herman Snoeyink. Zijn ploegmaat uit de Achterhoek Mark Oude-Aarnink- hof uit Hengelo trok de sprint aan voor de Denekamper. Deze werd uiteindelijke tweede, want op de streep bleef hij juist de Amersfoor- ter Wouter van Lunteren voor. Als vierde eindigde de houder van de bolletjestrui Pascal Schoots uit Tiel en vijfde werd de Deen Sunne Ma thiesen. Bij de jongsten ging de zege bij na naar een meisje. Babette Rou- wenhorst uit Apeldoorn sloeg met de vuisten op het stuur, toen zij op de streep geklopt werd door Arjen Witsen uit Hoogeveen. De jongsten hadden veel moeite met de wind in het open veld, waar door de groep bij elkaar kon blij ven. Alleen de Duitser Marcel Plu- lippen wist even van het peloton los te komen, maar kon niet wegblij ven. Door zijn overwinning nam Witsen de gele leiderstrui over van de Hooglander Julien Smink, die deze tijdens de bergtijrit had ver overd. Witsen: „Ik heb de hele tijd voorin gereden, want je moet natuurlijk een beetje controleren, hè!" De witte trui voor de beste twaalf jarige bleef in handen Boris Berk hout en de groene trui bleef bij Stefan Slager, die niet zoveel pun ten bijverdiende omdat het niet El"IllIIIIIlllllllllllllllllllIllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllIlllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIlllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllll ACHTERVELD - Sinds vier jaar is in de Tour de Junior een bergtijdrit op genomen. Voor elke cate gorie is een bolletjese trui te verdienen voor de snel ste rijder. De race tegen de klok wordt verreden op het fiets langs de Leusder- heide achter de droogski- baan. De bergtijdrit met een leng te van duizend meter lijkt op het eerste gezicht vnj simpel genomen te kunnen worden. Na een vrij vlakke aanloop volgt er een venijnige klim. Als je denkt dat je boven bent, volgt er een stuk vals plat. Dit punt geeft voor de meeste ren ners de grootste problemen. Een aantal van de jongste wiel renners: „Het was erg zwaar; je gaat eerst steil omhoog en dan halverwege komt het moeilijk ste stuk, want dan denk je dat je er bent en dan moet je nog een stuk." Een ander vond het begin juist zo moeilijk, omdat je daar snelheid moet maken. TE HARD De gele trui-drager bij de veertien jangen Bastiaan Berk hout vond het ook erg zwaar: Ja, verschrikkelijk was het. Ik ben veel te hard van start ge gaan en aan het eind kon ik bijna met meer, maar voor de rest ging het wel aardig goed. Ik geloof dat ik met zoveel se conden heb verloren." De organisatie heeft de bergtijdnt in de Tour gebracht om ook deze specialiteit de jonge renners aan te bieden. Johan Ossendrijver: „We heb ben de persoonlijk tijdnt, die voorheen altijd aan het begin geprogrammeerd stond, naar achteren verplaatst om de spanning tot het einde van de Tour te behouden. De tijdrit is natuurlijk ook bedoeld om de klassementen te maken. Voor al bij de jongste groep is dat van belang, omdat die nog met echt elkaar los kunnen rijden." SOEPEL Langs het parcours waren hoofdzakelijk ouders en be geleiders van de wielrenners te vinden om hun kroosten aan te moedigen Sommigen had den duidelijk klimmerstalent en gingen in een soepele tred naar boven, anderen hadden moeite om snelheid te houden. De Belg Gianni Rivera, uitko mend bij de nieuwelingen, had het berg op zeer moeilijk. „Het was zwaar. Ik ben met een te zwaar verzet begonnen en dat heb ik boven moeten beko pen." Hij neemt voor de vierde en tevens laatste keer deel aan de Tour de Junior. „Spijtig ge noeg wel, want ik heb hier al tijd met veel plezier gekoerst." Rivera rijdt alleen in Belgiè en komt alleen voor de Tour de Junior naar Nederland. Op de top worden de tij den genoteerd en is er voor de renners even tijd om op adem te komen. Saskia de Vries, die in de roze trui rondreed als best geklas seerde meisje, was niet te vreden over haar tijdrit. „Nee, het ging niet, ik had pijn in mijn benen van giste ren," zei ze lachend en ging welgemoed naar beneden terug. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIinHllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMM helemaal zijn rondje was. Misschien dat hij vandaag jj, korte ronde van 800 meter i weer zijn rondje vindt. Na alk, kan hij in ieder geval een ror< over de braderie in Achtervelde ken. Frits Schoenrtul Tour de Junior De eerste indrukken van di 33e Tour de Junior zijn ovet E weldigend. Een perfecte orgs nisatie. Achtervelders nemt vrij en zorgen in hun vrije dat de Tour in goede bans E wordt geleid. E De officials van de KNVf} de Nederlandse Wielerbond, E begeleiden de organisators op deskundige en soms stien E ge wijze. Er wordt zelfs ge E werkt met een finishfoto, mai het ontwikkelen van de /os E kost nog wel enige moeite E Misschien toch tijd voor et Polaroid? Naast een goede organisatie E een weigering van het stanjx stool daargelaten, is er ooi nog een groep enthousiaste t fanatieke binnenlandse e, buitenlandse renners. Jongen E en meisjes die alles voor d wielersport overhebben. 's Middags zie ik op de tele E visie de Tour de France en avonds kijk ik naar de Tour d E Junior. Een wereld van vei schil. S Dan zie ik die zwoegend E rennertjes nog ruet tussen dj 'groten' in Frankrijk njdei E Toch zegt men dat de Tourd E Junior een uitstekende voorbe E reiding is op een profcamèn E Maar hoeveel van die jong wiekenners halen dat? E Frits Schoenmaker ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiif In de bergtijdrit van dinda morgen waren de eersten de verschillende klasseme ten opnieuw voorin te vind« Bij de nieuwelingen ging overwinning toch verrasset naar Pascal Schoots uit Tiel I bleeft gele trui-drager de Du ser Andreas Foest, de andei Duitser Dino Glasmacher de Amersfoorter Wouter v Lunteren vier seconden voo Bij de veertien-jarigen w de snelste tijd voor de leid van klassement Floris Klunde die de rappe Engelsman A drew Mummery één tel voo bleef. Derde werd Jolu Bruinsma. Deze drie eindigde in het criterium van maanda ook al bij de eerste dne, ma toen in een andere volgorde Bij de jongste wielrenne won de 13-jarige Hooglandi Julien Smink de bergtijdnt. 1 was vijf seconden sneller tx ven dan Boris Berkhout, die I daardoor in het aigemee klassement passeerde. Smit kwam daardoor in het geel voor Berkhout was er de wit trui voor de best geklasseert twaalf jarige. Stafan Slager i Jorn Moraal eindigde als de de en vierde in de tijdnt. Voor Smink, Klunder Schoots betekent de overwi ning dat zij definitief de bo letjestrui om mogen houden De EHBO heeft gelukkig no niet veel te doen gehad. Alee Mark Oude-Arninkhof kree een bloedneus, maar kon d wedstrijd in het peloton uitri den. Op weg naar de bergtijdnt b de Leusderheide was éen rei ner zo ongelukkig in de sloot I rijden. Hij moest terug vo< droge kleren, maar kon toe de tijdrit njden. Zijn naam blij onbekend, want je zal maar a wielrenner te water raken

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8