'De slag om Waterloo is begonnen' Ie—saen krant Bruil krijgt toch de opdracht voor brandweerkazerne Eusder krant )e tuin van Verduin Met juffrouw Ans op de fiets mwonenden ongerust over opvangcentrum Van Zalingen overleden College gaat overstag fjj^j punt Caravans voor asielzoekers Hond bijt baas Commentaar it vernield In coma Opvangcentrum Cassettedieven Vechtpartij Donzige prijsvraag WVC-topografie brandweergarage burgemeester vd postlaan te leusder Geen voorrang Inbraak auto Schoenen weg Van Someren tien j aar WOENSDAG 25 JULI 1990 plaatselijk nieuws „De mensen die er worden opgevangen, zijn rechtstreeks afkomstig van Schiphol. Ze worden niet medisch gekeurd. Er zouden dus gemakkelijk ziektes kunnen uitbreken door het gebrek aan sanitaire voor zieningen." Ook het open karakter van het kamp zmt hem met. „De mensen kunnen m en uit lopen, maar mogen voor de rest niets doen. Er is geen openbaar ver voer en het ligt dus voor de hand dat ze hier om de huizen gaan heen dwarrelen. Het gaat om asielzoekers, die m af wachting zijn van de uitkomst van hun procedure om hier te worden toegelaten." „Tachtig procent van hen gaat weer de grens over. Als het resultaat van de procedure negatief is, hoeven zij pas 24 uur voor hun uitwijzing te wor den ingelicht. Frustraties kun nen hier van het gevolg zijn. Bij andere opvangcentra is brandstichting schenng en in slag geweest. Als er iets ge beurt, moet de brandweer he lemaal uit Leusden komen. Moet je eens zien hoe lang de brandweer erover doet, voor ze bij het kamp zijn." Oostra doet de suggestie om gebruik te maken van de voor zieningen die volgens hem in de Bernardkazerne in Amers foort beschikbaar zijn. „Daar staan dne woontorens, die ooit voor het personeel gebouwd zijn, helemaal leeg. Daar ge beurt niets meer mee. Alle voorzieningen zijn daar aan wezig en de gebouwen zijn door een hek afgescheiden van de rest van het kazerne complex." De heer J.H. Terwindt, die vlakbij het raadslid woont en De komende maand zullen dn nieuwe asielzoekerscentra woi den geopend die samen plaat gaan bieden aan ongeveer 65* personen. Het gaat om twee terreinen van he. ministerie van Defensie, het mag.i zijnencomplex in Driebergen ei 'Kamp Waterloo' in Leusdei waarop het ministerie van WVC n totaal ongeveer 200 caravans gau plaatsen. He* H"rde centrum kom in F--"' Het artikel uit het WVC-tijd- schrift Trefpunt, waann onom wonden wordt gesteld dat het opvangcentrum in Leusden zal komen. ACHTERVELD - Na een inenting door de dierenarts zaterdagmid dag raakte de hond van de gebroe ders Van N. door het dolle heen. De dierenarts had in eerste instantie geen problemen bij het geven van de vaccinatie. Toen de hond echter teruggebracht moest worden naar de kennel bij de woning aan de Postweg, viel hij zijn baas aan. Zijn broer, die wilde helpen, werd ook gebeten. De hond kreeg daarom van de arts een laatste spuit. FERVELD - Op de camping Achterveld voor de Tour de was ingericht, is na een Dartij een tent van een van de deelnemers vernield. De vernie ling vond al aan het begin van de Tour plaats, maar er werd pas aan het eind van de week aangifte ge daan. De politie zoekt uit hoe de toedracht is geweest LEUSDEN - Burgemeester en wethouders trokken donderdag bij de raadsvergadering hun voorstel in om de nieuwe brand weerkazerne door de Amers- foortse aannemer Van Hoogevest te laten bouwen. Het college aan vaardde het voorstel van het CDA om vast te houden aan het bedrag dat eerder door de raad was vastgesteld. Dat betekent dat de opdracht naar de Arn- LEUSDEN - Het zoontje (1,5 jaar) van de familie D. ligt in een coma in het Elizabethziekenhuis in Amers foort na een val in de vijver aan de afhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. rschijnt elke woensdag. •diktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp. daktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker ^vering kopij en advertenties: Sfiijk maandagmiddag 12.00 uur diktle en administratie: Hoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op •Vdagen geopend van 9.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur «loon 033-941495 (administratie en redaktie) tonnementsprijs: •aitaal 13,30, halfjaar 26,10, jaar f 49,50. •chten bezorging: abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17 00 uur te ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met 'e hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17 30 en 18 30 uur), 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze fckteur bezorging, overdag. 03420-94206 tottellen foto's: meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- ton (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij ^uitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met 'tolljke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num- van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, ^«tellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 5- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). 'unt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. 9«veer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste thuis. LEUSDER KRANT Is een uitgave van de Krantenkomblnatie te Barneveld. ISDEN - Haast en geheim- ding kenmerkten de afge- dagen de wijze waarop ministerie van WVC op jc ging naar nieuwe op- gcentra om de grote toe- óm van asielzoekers naar Ierland te kunnen verwer- Er zoeken ruim zestig sonen per dag him toe ft in ons land en er zijn webjks nog plekken te vin- waar deze mensen zijn on- le brengen. aarom wees het ministerie lokaties aan, waar een op- gcentrum ingericht moet den. Een daarvan is het rmalige militaire kamp erloo aan de Doornseweg eusden. De nood is kenne- ro groot dat het ministerie rankelijk voorbij wenste te naan de gebruikelijke pro- ure van informatiebijeen- isten m de betrokken ge- mtes dat was wel de voor- rde die het Leusdense ge- itebestuur stelde, toen zij ge week de vraag kreeg gelegd of WVC de ko- de jaren 300 asielzoekers haar grondgebied mag vesten. Komende donder- zullen de bewoners over hoe en waarom worden gelicht. middels zijn de eerste - ftniste- reacties al losge- en. Ep Oostra, D66-raads- en bewoner van de Tiseweg spreekt zelfs De slag om Waterloo. Oo- is boos over de manier op de zaak naar buiten is acht. „Wij zijn als raad eerd voorgelicht," zegt hij. kregen het nieuws vorige week donderdagavond in een besloten bii^nkomst te horen. De pers zou pas een dag later ingelicht worden." „Tot mijn verbazmg kreeg ik van iemand een kopie van een artikel uit Trefpunt, het blad van WVC. In het artikel werd er al vanuit gegaan dat er een opvangcentrum in kamp Wa terloo zou komen. Het blad lag donderdagochtend al bij de mensen in de bus. Ik neem aan dat het blad woensdag is ver stuurd. Wij werden echter ge vraagd onze mond te houden, totdat het nieuws door de ge meente en WVC bekend ge maakt zou worden." Het raadslid woont niet ver van de plek waar het opvang centrum moet komen en moest zijn mond dicht houden tegen de overige omwonenden. „Met een dag of tien zou de zaak rond zijn," werd tegen ons gezegd." Hij zegt dat hij zich over deze gang van zaken heeft beklaagd bij burge meester Panis. Oostra maakt zich zorgen over de komst van de asielzoe kers, omdat volgens hem het terrein van het voormalige kamp niet geschikt zou zijn voor de opvang van 300 men sen. „Er hebben altijd barak ken gestaan voor de militairen, maar die zijn enige jaren gel den afgebroken." „Op het terrein is nog wel een camping voor militairen en hun familie, maar volgens mij zijn de sanitaire voorzieningen met voldoende voor zo'n grote groep. Toen de barakken wer den afgebroken is ook de rio lering weggehaald evenals de waterleiding en de electrici- teit." USDEN - Of de gemeente de rust bij de bewoners van de omseweg over de komst n een opvangcentrum voor elzoekers kan wegnemen, na de voorlichtingsbijeen- mst op donderdagavond «ten blijken. De eerste ac- voerders zijn in ieder geval gesignaleerd. Zondag werd er een span- ek van het toegangshek van kamp weggehaald. Vol- ns één van de omwonenden a daarop de tekst: „Verduin, ze in je eigen tuin" hebben staan. Corri Verduin is wethouder i Volkshuisvesting, die op voorlichtingsbijeenkomst nen met vertegenwoordi- rs van WVC het besluit zal «ten toelichten. Wie het spandoek heeft tggehaald, blijft overigens onduidelijk. De politie van Leusden zegt van mets te we ten. Het kamp is militair ter rein, dus het ligt voor de hand dat de Marechaussee uit Amersfoort heeft ingegrepen. Maar ook daar weet men van mets. „Wij werden door de ge meentepolitie uit Amersfoort gebeld, dat er een spandoek hing," zegt een woordvoerder. „Toen wij gingen kijken, was het doek echter al weg. Later hoorde wij dat de rijkspolitie uit Leusden ingegrepen zou hebben. Ik kan dus niet zeg gen welke tekst erop stond." Het raadsel van het span doek blijft dus onopgelost. Maandagmiddag waren er nog wel duidelijk sporen van te zien. Aan een stukje ïjzerdraad hing een afgescheurd hoekje linnen. men er dagelijks ons land bin nen en dan is het geen eenvou dige zaak deze mensen onder te moeten brengen. Er zijn al vijftien opvangcentra in ge bruik, maar het water staat WVC aan de lippen. Zo erg zelfs, dat een tentenkamp van de Vierdaagse zal worden ge- confiskeerd. Kamp Waterloo wordt een flexibel doorgangscentrum voor asielzoekers. Met tachtig ANWB-caravans, sanitaire units en ontspanningsruimten. De asielzoekers wordt drin gend verzocht geen lawaai te maken tussen tien uur 's avonds en zeven uur 's mor gens. Het is ook niet toege staan huisdieren te houden in het centrum. De asielzoekers moeten iedere week hun groe ne identiteitskaart bij de vreemdelingenpolitie laten af stempelen. Tijdens het verblijf in het centrum krijgen de asiel zoekers eenmaal per week zakgeld. Vrijwel direct na aankomst knjgen de mensen een me disch onderzoek, vemcht door artsen van het Centrum Gezondheidszorg Vluchtelin gen. Het doel is het opsporen van (tropische) ziekten die in Nederland niet voorkomen. Eveneens gaat de arts na of er mogelijke gevolgen zijn van geweld. Een controle op tu berculose is verplicht. ,,Met de rug tegen de muur staat Nederland als we het hebben over opvang asielzoekers". Dat zijn de woorden van WVC-topambtenaar Van Beeck en is een hoofdreden Kamp Waterloo tijdehjk aan te wij zen als nieuw opvangcentrum. Een spoedprocedure moet ervoor zor gen dat het kamp half oktober in gebruik kan worden genomen. Buiten de vraag of WVC het niet had kunnen voorzien, dat in de zo mermaanden ruimte beperkt zou zijn voor opvang, is het frappant te zien dat juist WVC als een olifant in de porseleinkast omgaat met de belangen van de direct betrokke nen. Het is dan niet vreemd dat er overspannen reacties los komen. Overeind bhjft natuurhjk, dat de I asielzoekers -hoe dan ook- een plaats moeten krijgen in ons land. En ook al verdient de procedure geen schoonheidsprijs, dat mag niet inhouden dat met hand en tand LEUSDEN - Twee groepen jonge ren raakten vrijdagnacht met el kaar slaags op de Landweg. Daar voor hadden twee van hen al ruzie met elkaar gehad. Toen de groe pen elkaar weer tegenkwamen, kwam het tot een uitbarsting. Een van de ruziezoekers werd ge schopt en geslagen. De politie moest tussenbeide komen. De oor zaak van de vechtpartij is teveel drankgebruik. LEUSDEN - Deze week werd de prijs uitgereiktdie tijdens de juni-braderie was ingesteld door het Palthe-filiaal. Mevrouw Nel Groene veld van tabakszaak Verwoerd overhandigde aan de drie winnaars een donzen kussen. Mathijs Geutjes, Jolieke van de Rest en mevrouw Kramer hadden de vragen goed I beantwoord: in de prijsvraagzak zat 32 gram dons en het per centage was vijftig. Op de foto op de voorgrond de drie win naars met mevrouw Groeneveld. Achterveld/Renkum - Op 95-jange leeftijd is overleden de heer M. van Zalingen. Tijdens de 1940-Meioor- log was hij de commandant in de voorposten der Valleistelling bij de dorpen Achterveld, Hamersveld en Stoutenburg. De oud-kapitein woonde de laatste jaren in Renkum. Na een kort ziekbed overleed Van Zalingen in een Arnhems zieken huis. Compleet verrast was Ans van Herwaarden toen zij op de dag van het zomerfeest van peuterspeelzaal 'De Treeklopertjes' werd opgehaald door een stoet ouders met kinderen op de fiets. Zij is tien jaar werkzaam bij de treeklopertjes en dat was aanleiding voor een feestelijke optochtnaar een picknickplaats m het bos. Voordat de stoet vertrok werd juffrouw Ans nog toegezongen door de kinderen. Daarna kon zij plaatsnemen achterop de tandem, waarbij zij het verzoek kreeg wel mee te trappen. Bij de picknickplaats stond een ijscoman klaar. De proviand was al eerder per auto aangevoerd. Twee kmderen boden juf Ans een boek aan, waarin ouders en kinderen, elk op hun eigen wijze een bladzijde hadden gevuld. Van het bestuur van de peuterspeelzaal kregen Ans en haar gezin een etentje aangeboden. namens de omwonenden spreekt, zegt geen principiële bezwaren tegen de komst van de asielzoekers te hebben, maar wel een aantal vragen te hebben, die hij komende don derdag op voorlichtingsavond graag beantwoord wil zien. „Niemand is natuurhjk blij met de beslissing. Wij wonen nu nog in een rustig gebied, maar onze woonomgeving zal door het opvangcentrum on getwijfeld veranderd worden. Wij willen daarom weten wat dit voor ons betekent. Om wel ke meiu>eii gaat het, waar ko men ze vandaan en welke voorzieningen worden er ge troffen. Het gaat om een ge bied dat nu niet meer gebruikt wordt. De mensen komen bij na in onze achtertuin wonen." Terwindt wil van de ge meente weten welke overlast de omwonenden kunnen ver wachten. „Ik denk daarbij bij voorbeeld aan de geluids overlast, die er kan optreden. Die lijkt mij bijna niet te vermij den. Ook willen wij graag we ten, hoe de gemeente denkt om te gaan met de parallelwe gen hier. De infrastructuur hier is niet geschikt. De mensen van het opvangcentrum kun nen er vrij in en uit. Zij zijn volkomen vnj, maar dat belast wel het gebied." Van Terwindt mag de ge meente Leusden zorgen voor de opvang van de asielzoe kers. „Ik ben voor een derge lijk gebaar. Daar kan ik het mee eens zijn. Deze mensen mogen komen, waarom met. Het gaat ons erom dat de ge meente kijkt hoe onze bezwa ren ondervangen kunnen wor den." LEUSDEN - Haast maakt fou ten, dat mag gezegd worden van de opmerkingen van Hoofd Opvang Asielzoekers WVC, Van Beeck. Tijdens de persconferentie verslikte Van Beeck zich in zowel Leusden als Mamm. Met verve verdedigde hij de stellingname van de gemeente Leusden, echter hij had het bij herhaling over gemeente Amersfoort. Na een snelle te rechtwijzing van wethouder Verduin probeerde Van Beeck zijn verspreking met een lach je af te doen. Een beetje wrang is het toch wel. Later bleek de topografi sche kennis van Van Beeck opnieuw met zijn sterkste kant te zijn. Marum ligt in Friesland orakelde de man, en werd op nieuw gecorrigeerd: Marum ligt in Groningen. Symptomatisch voor de han delswijze van WVC of gewoon versprekingen in een heikele zaak. Immers, waar de man ook binnenkomt, hij mag altijd rekenen op een fiks portie wantrouwen en tegenwerking. Asielzoekers worden over het algemeen 'leuk en aardig ge vonden, maar met op deze plek'. Zeventig asielzoekers ko- bruil-arnhem groep Het ontwerp van Bruil kreeg uiteindelijk de voorkeur van de gemeenteraad. verzet moet worden geboden om de asielzoekers tegen te houden. Humaniteit is een groot goed en het siert de gemeente dat zij wil trach ten tot een snelle afwikkeling te komen. Uiteraard met het doorlo- pen van een nette inspraakronde en met duidehjke afspraken over de milieubelasting. LEUSDEN - Op de Boswachter werd m de nacht van maandag op dinsdag uit een auto een radiocast- terecorder gestolen. Daarbij werd een scheerraampje vermeld. De recorder heeft een waarde van 600,--. In dezelfde nacht werd ook op de Beekridder uit een auto een casseterecorder gestolen. Daar voor betaalde de eigenaar 1000,- -. Op de Grienden werd dinsdag nacht een autoband kapotgesne- den. Dat kost de gedupeerde 180,--. hem&^Amersfoortse aannemer Bruil gaat. Het CDA, Leusden '90 en GPV/SGP vinden dat Bruil voldoet aan beide voorwaarden, die eerder door de raad waren vastgesteld. Bruil houdt zich net als Van Hoogevest aan het programma van eisen, maar over schrijdt bovendien het beschikba re budget van ƒ2.325.000,-- niet. Van Hoogevest berekent de ge meente 116.000,-- meer dan was toegestaan. Het college vindt ech- Kroesrak. De ouders verloren het jongetje enige ogenblikken uit het oog, waarna hij via de schuine kant van de vijver naar beneden tuimel de. Zijn ouders vonden hem terug dnjvend m het water. Hij werd on- middelijk gereanimeerd en naar het ziekenhuis gebracht, waar hij nog niet tot bewustzijn is gekomen. ter dat het ontwerp van van Hooge vest beter past in de omgeving van de Burgemeester van de Postlaan, waar de kazerne gebouwd zal wor den. Het bleek donderdagavond echter al gauw dat het collegevoor stel het niet zou halen. Om vertra ging in de bouw te voorkomen, kozen burgemeester en wethou ders eieren voor hun geld. Al eer der had wethouder Vroon (CDA) te kennen gegeven, dat ook hij het ontwerp van Van Hoogevest te duur vond. Hij nam daarmee een minderheidsstandpunt in. Na de eerste discussies in de raad don derdagavond volgden dus de ove rige leden van het college. LEUSDEN - Op de kruising van de Lisidunalaan met de Rossenberg- laan vergat een inwoner uit I Amersfoort voorrang te geven aan een automobilist uit Leusden. Daar door hepen beide auto's schade op. Het voertuig van de Amersfoorter moest worden weggesleept. LEUSDEN - Het rechtervoorportier van een auto, die geparkeerd stond aan de de Paradij sweg werd zon dag tussen 14.00 uur en 18.00 uur I opengebroken. Uit de auto werden j en paspoort en waardepapieren meegenomen. De gedupeerde is een mwoner uit Amersfoort. LEUSDEN - Een inwoonster uit Leusden had donderdagavond haar schoenen met speciale zolen voor haar tas in het rek van de kleedruimte van zwembad De Oc topus gezet. Toen zij na een uur terug kwam, waren haar schoenen verdwenen. De vrouw is door deze diefstal ernstig gedupeerd, omdat zij zonder deze schoenen niet goed kan lopen. De schoenen zijn licht grijs met groene strepen. LEUSDEN - Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van herenkapsalon Van Someren op de Hamershof stond vorige week een poffertjeskraam voor het winkelend publiek opge steld. Voor iedere liefhebber werden er de hele woensdagmid dag -gratis- poffertjes gebakken. In totaal hebben de bakkers ongeveer elfduizend poffertjes klaar gemaakt voor de passan ten.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3