Leusden Gratis pocketboek met alles over kontaktlenzen Toursplinters Bosbessen Warmer Ploegentijdrit Vergelijking Verblind KIJKKRANT GEMEENTE plaatselijk nieuws WOENSDAG 25 JULI 1990 Als schooljongens gingen we in de vakantie vaak een middag het bos in om bosbes sen te plukken. De bessen, die niet onmiddellijk werden opgegeten, namen we mee naar huis. Moeder kon daar dan jam en sap van maken. Ofschoon er toen veel meer bosbessen waren dan van daag de dag, was het toch een hele prestatie op een middag een jampotje vol te krijgen. Op een dag namen we een paar buurjongens mee die pas uit de grote stad in ons dorp waren komen wo nen. Vol trots kwamen die aan het eind van de middag met hun ijverig geplukte bosbessen thuis. Ik zie nog de dodelijk verschrikte gezich ten van de ouders. De kinde ren moesten dadelijk hun moeizaam verworven bos bessen in de vuilnisbak gooi en, want het konden wel eens giftige bessen zijn! We ston den sprakeloos over zoveel onkunde, we stonden er niet bij stil dat er op de Dam geen bosbessen tussen de straat stenen groeien. Bosbessen vertonen meer voorkeur voor kalkloze, zure bosgrond met een minerale humuslaag en die vinden ze vooral in wat oudere, lichte naaldbos sen. De gewone of blauwe bos bes is een dwergstruikje van twintig tot veertig centime ter hoog en bloeit in mei en juni. De bloemen zijn ballon- vormig, witachtig groen en enigszins rood aangelopen, waardoor ze gemakkelijk voor onrijpe vruchten wor den aangezien. Ze vormen een rijke nektarbron voor in- sekten met een lange tong. Ze zijn op insektenbestuiving gebouwd: hommels en bijen raken eerst met hun kop de stempel en vervolgens tegen de hoorntjes, die zich aan de helmdraad bevinden en als hefboom werken, zodat de stuifmeel op de kop van het insekt valt. Bij de volgende bloem wordt dan eerst de stuifmeel met de kop op de stempel afgestreken. door Jan Verst eegt Eén van mijn medewer kers is het opgevallen, dat de hogedrukgebieden al gerui me tijd geen belangstelling koesteren om Scandinavië met een bezoek te vereren. Ik moest het met hem eens zijn. Immers de laatste winters waren ze ver naar het zuiden uitgeweken en in het afgelo pen seizoen geselden de stormdepressies vrijwel ge heel West- en Noord Europa. In de zomer van 1989, die toch als warm de geschiede nis is ingegaan, ontbrak het ook aan een goed in vorm zijnde barometer boven de noordelijke regionen van Eu ropa. Tot op heden wil het even min lukken. Gedurende we ken is de druk wel hoog bo ven de Britse Eilanden, waardoor in die gebieden de droogte dagelijks nijpender wordt. Er valt nauwelijks een druppel water bij onze wes- terburen en dat heeft met name voor de landbouw ca tastrofale gevolgen. Volgens de meest recente computerkaarten maakt het genoemde hogedrukgebied vanaf morgen wel reisplan nen. Het systeem pakt de kof fers in en het sluipt naar het noordelijk deel van de Noordzee en later neemt het eindelijk bezit van Noorwe gen en Zweden. Ook in de hogere luchtlagen vindt een belangrijke wijziging plaats. De blokkade op de Oceaan wordt versterkt en de koude- put boven de Baltische Staten wordt geleidelijk naar het oosten weggeschoven. Dit proces heeft voor ons tot ge volg dat de stroming naarma te de week vordert, naar het noordoosten tot oosten draait. Daardoor wordt de zo mer opnieuw in het zadel ge hesen en de temperatuur krijgt weer vleugels. In het komende weekeinde zal het kwik in de thermometer zo merse waarden gaan aanwij zen, mogelijk dat zelfs op za terdag de tropische grens wordt benaderd. Daarbij zal de zon zijn uiterste best doen om het aantal uren zonne schijn flink omhoog te krik ken. Het lijkt mij niet onmo gelijk dat door deze exercitie de hooimaand op de valreep alsnog zonnig en misschien zelfs aan de warme kant zal eindigen. De vakantiegan gers in eigen huis worden dus eigenlijk op hun wenken bediend. Regenen zal het voorlopig niet. Daardoor zal de droogteperiode, die nu al sedert het begin van de twee de decade heerst, voorlopig voortduren. Zoals verwacht, kende het afgelopen weekeinde twee thermische gezichten. Zater dag was het zonnig en warm. In Leusden liep de tempera tuur op tot boven de 25 gra den. Ook in Achterveld was het prima toeven. Daarmee kreeg de organisatie van de Tour de Junior waar het recht op had. Een Tourweek, die onder zeer goede weersom standigheden kon worden verreden. Zondag werd het iets koeler, maar de zon ver goedde veel. De tweede tien-daagse perio de van juli verliep een stuk warmer dan de eerste. Nu werd in Leusden een gemid delde temperatuur van 17.4 graden genoteerd en dat is drie graden meer dan in de eerste decade. Vooral de ge middelde maximumtempera tuur was aan de stijging de bet. Het was in de laatste tien dagen wel erg droog. Er viel op 11 juli nog 0.6 mm, maar daarna ging de kraan dicht. Er werden drie zomerse dagen geboekt. De vruchtrijping heeft plaats in de nazomer en de herfst. Dan doen allerlei vo gels, vooral de hoenderachti- gen, zich tegoed aan de zoe te, blauwzwarte bessen die een fraaie, blauwgrijze glans vertonen. Aan de top hebben de vruchten een typische in deuking, die door de kelk- zoom wordt gekroond. Ook de mens eet deze, zeer vita- minerijke en suikerbevatten- de vruchten graag en ge bruikt ze als geneesmiddel tegen ingewandstoornissen. 's Winters verliest de blau we bosbes zijn blad maar niettemin gaat de assimilatie in de struik door. De licht groene, smal gevleugelde twijgen nemen de taak van de bladeren min of meer over, waarbij de vleugels het werkzame oppervlak ver groten. Iets minder bekend dan de bladverliezende blauwe bos bes is de rode bosbes of Vos sebes die ook 's winters groen blijft met zijn glad en glanzende, leerachtige blaadjes. Hiervan zijn de bloempjes wit tot iets roze, klokvormig en hangen in trossen. De rijpe bessen zijn rood en veel minder zoet dan die van de blauwe bosbes. Ze zijn melig en zonder meer nauwelijks te eten. Wel kan er, met toevoeging van sui ker, een compote van wor den gemaakt. Van beide soorten is een lekkere medi cinale wijn te maken. Dus, als de kinderen er mee thuis komen, gooi ze dan niet in de vuilnisbak! Goos van Leeuwen (advertentie) Groeneveld heeft weer iets bijzon ders. Wanneer u nu* voor maat met alles wat u altijd al over kontaktlenzen wilde weten. f 30,- kontaktlensvloeistoffen 1 Daarnaast allerlei interessants aanschaft, doet Groeneveld er gratis een kompleet naslagwerk bij Een handzaam boekje (winkel waarde f 9,75) op pocketfor- Zolang de voorraad Makt in hij ^£53383 inlevering van deze advertentie AMtltaaaa over ogen en zien, geschre ven door kon- 55jOA* taktlensspecia- .^^55 listen en (X)gartsen. Gun uw ogen Groeneveld Leusden Wmieice-Mium Hamersnol Gruite"i 3 De vijfde dag, donderdag, in de Tour de Junior bracht in de ochtend een ploegentijdrit, die niet meetelde voor de indi viduele algemene rangschik king. Nadat de ploegentijdrit eerst al naar 10.00 uur was ver plaatst, werd woensdag de rit nog eens een half uur ver vroegd. De rit werd gewonnen door Gedacom Daktechniek, met Voor een vergelijking of er wel of niet snel is gereden tij dens de bergtijdnt volgen hieronder enige tijden van voorgaande jaren. 12 jaar: 1986 Daniel Rakhorst 2.22 1987 Saskia de Vnes 2.12 1988 Brigitta de Jong 2.27 1989 Vincent van Sligtenhorst 2.20 1990 Bastiaan Berkhout 2.14 13 jaar: 1986 Geor Sluiter 2.16 1987 Maitijn Franke 2.03 1988 Bernd Wiekema 2.12 1989 Martin Laursen 2.09 ondere andere Andreas Fo* de 12-jarige Saskia van D» men en rode lantaarndrajj ster Rachel Head. Twee$ werd Bakker van de Klettej, steeg met de latere Tour vrj naar Sunne Mathiesen, 4 Hooglander Julien Smink Joost Meuleman uit Amerct gen. Als derde eindigde Sfc gerij Van Wieringen met 0 dere andere Maroesja Beii hout, Martin Fletcher en R® Frahm. 1990 Julien Smink 2.14 14 jaar: 1986 Niels van de Steen 2.02 1987 Etienne Vergeer 1.55 1988 Frank Nolten 2.01 1989 Bernd Wiekema 1.55 1990 Floris Klunder 2.00 nwl/j-d: 1987 David Hunt 1.47 1988 Niels van de Steen 1.47 1989 Tony Westhof 1.46 1990 Pascal Schoots 1.50 Als we kijken waar de rennea vandaan komen zien vooral bij de jeugd dat rej ners uit de omgeving zeq sterk presteren en waarschip lijk reeds meerdere keren di berg hebben beklommen. Uitslag Minitoux woensdag 18 juli 4 jaar 1. Bart Bokkers 2. Andreas Hanegraaf 3. Sanne van de Kooi 5 jaar 1. Reinaard Bokkers 2. Peter van Luttikhuizen 3. Frits van Houten 6 jaar 1Yvonne Tijmensen 2. Cindy van de Heuvel 3. Danny Make 7 jaar 1. Carlo Ruthinoski 2. Remco de Jong 3. Daisy Boersen 8 jaar 1 Robert Blom 2. Martijn Houtveen 3. Sander Houtveen 9 jaar 1. Herbert Bokkers 2. Menno Fousert 3. Ellie Hak lOjaar 1. Ralf Rijnders 2. Jarno Smal 3. Laura Versteeg 11 jaar 1Erna Bomers 2 Marian Kerkhof 3. Frank van Druten LEUSDEN - Een automobiliste uit Leusden wilde donderdagavond vanaf de Clarenburg de Blekerij oprijden. Zij werd verblind door de zon en reed frontaal tegen <j van een tegemoetkomende denaar. Zijn auto raakte in e en sloeg over de kop. Er zich wonderlijk genoeg gee soonlijke ongelukken vooc moesten beide auto's zwa schadigd worden weggesle bekendmakingen VOOR MIDDEN NEDERLAND "24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet Barneveld - 63 Leusden 4 Ede 52 Geldermalsen 4 Buren 4 Woudenberg 4 Scherpenzeel 4 Renswoude 4 Maarn 4 Nijkerk 4 Centrale redaktie BDU-TV 03420-94290 Lokale redaktie: zie de colofon van de krant Advertenties: voor alle informatie: 03420-94888 Advertentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6.- elke regel meer 6.- (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek zonder foto, hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek MET foto: 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling). Info: 03420-94888 verleende vergunningen bouwvergunningen Langesteeg 1, vernieuwen/vergroten paardestal L de Colignylaan 9, uitbreiden woning Hohorstlaan 32, uitbreiden woning Doornseweg, vervangen clubgebouw ,.de Speurder" Eikenlaan 47, plaatsen tuinmuur Treekerweg 9. aanpassen/verbeteren boerderij 't Veentje Sluithek Davelaak, bouwen kantoor met be drijfswoning Maanweg 3, uitbreiden woning kapvergunning Lindenlaan 1, kappen van een treurwilg diverse vergunningen de heer W Seggers, kermis van 12 t/m 15 sep tember 1990 Stichting OJJC De Geut. plaatsing reklamebor- den Belangenver. Hamershof, jaarmarkt 15 septem ber 1990 Belangenver. Hamershof, diverse aktiviteiten rond jaarmarkt de heer J. G. Vissern, terrasvergunning De Korf/Monet Gall Gall, art 38 Drank- en Horecawet bezwaren Belanghebbenden die door een vergunning rechtstreeks in hun belang zijn getroffen, kun nen daartegen binnen 30 dagen na het verschij nen van deze bekendmaking bezwaarschriften indienen bij het college van burgemeester en wethouders. Postbus 150, 3830 AD Leusden. inlichtingen Nadere informatie over voornoemde vergunnin gen is na telefonische afspraak op werkdagen van 08.30 tot 12.30 uur in het gemeentehuis, 't Erf 1, te verkrijgen bij de afdeling ruimtelijke ordening en algemene zaken, kamer 208, tele foon 961727 (bouwvergunningen) en kamer 209, telefoon 961729 (diverse vergunningen), en bij de afdeling Groen, Hamersveldseweg 105 tele foon 961752 (kapvergunmngen). verleende hinderwetvergunningen Burgemeester en wethouders van Leusden ma ken ingevolge artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat door hen onder voorschriften, welke tot strekking hebben gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen, op 17 juli 1990 een gedeeltelijk nieuwe, de gehele inrichting omvattende ver gunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van de heer H C. van Roomen, Asschatterweg 217 te Leusden voor een veehouderijbedrijf met mestopslag. De gevraagde vergunning is voor wat betreft het onderdeel dat betrekking heeft op uitbreiding met vee geweigerd. De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen vanaf 25 juli 1990 gedurende een maand ter gemeentesecretarie, afdeling milieu en bouw- en woningtoezicht, 't Erf 1, op werkda gen van 8.30 tot 12.30 uur en bovendien iedere vrijdag tussen 19.00 en 20.00 uur op de afdeling burgerzaken/bodekamer, 't Erf 1zulks na tevo ren gemaakte afspraak, telefoon 033-961742, ter inzage. Gedurende bovengenoemde termijn kan be roep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage door: a. de aanvrager, b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die schriftelijk of mondeling be zwaren hebben ingebracht tegen het afgeven van de gevraagde vergunning of tegen de ontwerp-beschikking; d enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest bezwaren in te dienen tegen het afgeven van de gevraagde vergunning of tegen de ont werp-beschikking De beschikking wordt na afloop van de beroeps termijn van kracht tenzij voor deze datum be roep is ingesteld en met toepassing van artikel 107 van de Wet op de Raad van State een ver zoek wordt gedaan tot schorsing van de beschik king dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. ter inzagelegging ontwerp- hinderwetvergunning Burgemeester en wethouders van Leusden ma ken ingevolge artikel 24, tweede lid, onder c van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne be kend. dat vanaf 25 juli 1990 gedurende twee weken ter gemeentesecretarie, afdeling milieu en bouw- en woningtoezicht, 't Erf 1, op werk dagen van 8.30 tot 12.30 uur en bovendien ie dere vrijdag tussen 19.00 en 20.00 uur op de afdeling burgerzaken/bodekamer, 't Erf 1, zulks na tevoren gemaakte afspraak, telefoon 033- 961742, de ontwerp-beschikking ter inzage ligt op een verzoek tot een nieuwe, de gehele inrich ting omvattende vergunning ingevolge de Hin- derweg van de heer W G. van Ginkel voor een veehouderij met mestopslag aan de Aschatter- weg 219 te Leusden. Wij zijn voornemens om de gevraagde vergun ning gedeeltelijk te verlenen onder voorschrif ten, welke tot strekking hebben gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. De gevraagde vergunning zal waar het uitbreiding van de veebezetting betreft, worden geweigerd. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-be schikking kunnen gedurende twee weken na dagtekening van deze openbare kennisgeving schriftelijk worden ingebracht door de aanvra ger en diegenen die reeds schriftelijk of monde ling bezwaren hebben eemaakt teeen het ver zoek om vergunning en door hen, die daartoe redelijkerwijze niet of niet tijdig in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij burge meester en wethouders worden ingediend. In dien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degenen die een bezwaarschrift indient niet bekend. voorbereidingsbesluiten De burgemeester van Leusden brengt ter open bare kennis, dat de gemeenteraad in zijn open bare vergadering van 19 juli 1990 voorberei dingsbesluiten als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening heeft genomen voor: - het perceel Hamersveldseweg 19, kadastraal bekend gemeente Leusden, sectir F, nr. 4087 - percelen grond achter de muziekschool aan de Eikenlaan - het perceel Eikenlaan 47, kadastraal bekend gemeente Leusden nr.'s 3525, 3526 en 3527 e e a zoals aangegeven op de bij de onderschei dene besluiten behorende situatie-tekeningen. De voorbereidingsbesluiten liggen vanaf maan dag, 30 juli 1990, op werkdagen van 8.30 uur tot 12.30 uur, voor een ieder ter inzage op de afde ling ruimtelijke ordening en algemene zaken van het gemeentehuis (kamer 208). tijdelijk opvangcentrum asielzoekers De burgemeester van Leusden brengt ter open bare kennis dat een verzoek is ingediend om toepassing te geven aan artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening ten behoeve van de tijdelijke vestiging (voor een periode van maxi maal 5 jaar) van een opvangcentrum voor asiel zoekers en de realisering van de daarvoor noodzakelijke gebouwde en ongebouwde voor zieningen op het voormalige militaire kamp Waterloo aan de Doornseweg te Leusden. De aanvraagt ligt vanaf donderdag 26 juli 1990 tot en met vrijdag 7 september 1990 op werkda gen van 8.30 tot 12.30 uur, voor een ieder ter inzage op de afdeling ruimtelijke ordening en algemene zaken van het gemeentehuis (kamer 208). Gedurende de termijn van de ter inzageligging kan een ieder eventuele bezwaren tegen het verlenen van vrijstelling schriftelijk indienen bij het college van burgemeester en wethouders van Leusden

Leusder Krant | 1990 | | pagina 4