Johan Bruinsma zet de Tour op zijn kop Mathiesen en Bruinsma zijn twee verrassende winnaars INTERNATIONAAL JEUGDWIELERFESTIJN ACHTERVEl Sunne Mathiesen zorgt voor de eerste Deense overwinning in de Tour I Toursplinters Toursplinters Luisteren De Minitour Bevoordeeld t WOENSDAG 25 JULI 1990 ACHTERVELD - Een week lang hebben onder ideale weers omstandigheden zo'n 125 wielrenners in de leeftijd van twaalf tot en met vijftien jaar de 33e Tour de Junior in Achterveld verreden. Vanaf de eerste tot en met de laatste dag hebben zij het publiek vermaakt met spannende en enerverende wedstrijden. De verschillen tussen de rijders waren bijzonder klein, waardoor de klasse menten bijna iedere dag andere leiders kenden. Ondanks dat waren er toch wel enkele duidelijke favorieten, maar de Tour de Junior kreeg op slotdag toch nog een paar verrassende winnaars. Bij de 14-jarigen leek de eindoverwinning de Deventenaar Floris Klunder, goed voor vijf zeges, niet meer te kunnen ontgaan. Toch presteerde de 13-jarige Johan Bruinsma het onmogelijke; hij wist een voorsprong van 57 seconden op te bouwen en Klunder alsnog in het algemeen klassement te passeren. De Deen Sunne Mathiesen greep ook op de laatste dag verrassend de eindzege bij de nieuwelingen. Hij sloeg in de voorlaatste ronde zijn slag en liet de grootste kanshebbers met lege handen achter. Arjen Witsen en Boris Berkhout waren de sterksten bij respectievelijk de 13-jarigen en de 12-jarigen. De allergrootste verrassing op de slotdag van de Tour de Junior was natuurlijk de overwinning van de Drent Johan Bruinsma, die bij aan vang van het criterium een achter stand van 22 seconden had op de leider Flons Klunder. Hij ging al vroeg alleen in de aanval en hij deed dat op een tactisch juist mo ment. De Drent sloot aan bij een groepje met Klunder en de Engels man Andrew Mummery, tweede in het klassement, die hadden gepro beerd weg te komen. De later win naar gmg direct door en zowel Klunder als de Bnt hadden niet de kracht om aan te pikken. Hij kreeg 10 seconden voor sprong en bouwde die langzaam uit. Het peloton probeerde uit alle macht dichterbij te komen. Klunder kreeg steun van Mmmery, de Deen Laursen, Jeroen Lentrng en Jaime Kempers, maar de sterke Drent gaf alles toen hij zijn voorsprong zag groeien. Het strakke tempo kostte onder andere Johan Haandnkman, die op dat moment vijfde in het algemeen klassement stond, de kop en moest lossen. Het publiek begon zich steeds meer te roeren, toen bleek dat Bruinsma bezig was een huzaren stukje uit te halen. Op de eind streep had hij uiteindelijk een voor sprong van 57 seconde en had bij na het peloton op een ronde gere den. Bruinsma: „Ik ging in eerste instantie niet voor het geel, maar voor de ritoverwinning. Toen de voorsprong groeide ben ik door gegaan, maar ik was wel kapot op eind, hoor." Mummery werd uiteindelijk tweede voor de teleurgestelde Klunder. Voor hem restte 'slechts' de groene trui, die hij vrijdag al veilig had gesteld en de bolletje strui voor de berglijdrit. Klunder had de hele week zeer aanvallend gereden en bleek ook steeds op alle punten de sterkste. Hij won tot vrijdag alles en leek dan ook on verslaanbaar. Op vrijdag begon de aftakeling, toen hij twee keer Mum mery voor moest laten gaan. De Engelsman werd uiteindelijk derde m het algemeen klassement achter Klunder. Op zaterdag zocht de De ventenaar opnieuw de aanval, maar kon de beslissende aanval van Bruinsma met pareren. Tijdens de prijsuitreiking, 's avonds in Ons Ge bouw, kreeg hij echter terecht de prijs voor de strijdlustigste renner. Jeroen Lenting (Delft) en Jaime Kempers (Rotterdam) konden in het algemeen klassement geen potten breken, maar waren m de eindspurts meestal de directe te genstanders van Klunder en Mum mery. Beide waren een aantal ke ren bij de eerste drie te vinden. In de twee tijdritten werden de prijzen verdeeld door Klunder, Mummery en Bruinsma. De eerste won de bergtijdrit, daar werd de Brit tweede. In de persoonlijke tijd rit waren de rollen omgedraaid: Mummery eerste en Klunder twee- Concentratie tijdens een crtiterium in Achterveld. de. Bruinsma behaalde in beide tijdritten een derde plaats. De twee Achterveldse deelne mers Roy Diepeveen en Renata van Druten konden niet met de snelste meekomen. Diepeveen bezet m het algemeen klassement een 27e plaats en Van Druten eindigde net voor rode lantaarndrager Rachel Head. Het best geklasseerde meisje was Brigitta de Jong uit Ca- pelle aan de IJssel, die twintigste werd. STRAFTIJD Bij de nieuwelingen was het van af de eerste dag onduidelijk wie de uiteindelijk winnaar zou worden. In het begin van de week domineerde de buitenlanders met gele truien voor de Duitser Andreas Foest, die de rest van de week bovenin het klassement bleef en groene truien voor de Deen Thomas Rosberg en de Duitser Frank Nolte. Op woensdag gingen de Neder landers tot de aanval over. De De nekamper Rob Oude Bruinink won zowel woensdag als donderdag een etappe en nam de gele trui over van Foest. Door een straftijd van vijf seconden, gekregen we gens het te laat verschijnen bij de ploegentijdrit, raakte hij de gele trui vrijdag kwijt aan Remco van der Ven uit Nieuwegein. Die vijf seconden straftijd heeft Oude Brui nink uiteindelijk de zege in de Tourzege gekost. In het eindklas sement bedraagt zijn achterstand op de winnaar Sunne Mathiesen precies die vijf seconden en daar hij in de tijdrit sneller was dan de Deen zou hij bij gelijke stand als winnaar zijn uitgeroepn. Met de Deen Mathiesen had me mand zaterdag rekening gehou den. Men dacht het zou gaan tussen een achtal renners, die kort op el kaar stonden. Maar vijftig ronden lang probeerden die renners weg te komen, maar kregen van het peloton geen enkele kans. De Belg Gianni Rivera probeerde het; de Brit Lee Mosley, die door een val partij op woensdag achterop was geraakt, Robert Witman, die vrij dag de eerste plaats moest delen met de Duitser Frank Nolten; Ivo van Wijhe, die donderdag de groe ne trui bemachtigde en die niet meer uit handen gaf. Ook de min dere goden deden een poging om alsnog een ntzege te behalen. Martijn Franke uit Rossum en de Duitser Benedict Monmig probeer den het samen. De Engelsman Paul Heelis deed het in zijn eentje. Uiteindelijk leek het erop dat de Duitsers zo'n acht ronden voor het einde de beslissende demarrage hadden geplaatst. Foest vertrok sa men met zijn landgenoten Dino Glasmacher en Frank Nolten. Maar Mathiesen bracht de dne hoogst persoonlijk terug bij het peloton. De Deen had in het begin van de koers en halverwege al gepro beerd weg te komen. Dne ronden voor emde plaatste hij zijn beslis sende demarrage. Hij sprong sa men met de Amersfoorter Daniel Rakhorst weg. Op de streep had hij genoeg voorsprong om dankzij zijn bonificatie de eerste plaats in het algemeen klassement over te ne men van Remco van der Ven. Rak- horst werd tweede in de etappe van zaterdag en Lee Mosley werd derde. Mathiesen bleef in het algemeen klassement Van der Ven en Nolten twee seconden voor. Foest eindig de op vier seconden als vierde en rode bolletjestrui-drager Pascal Schoots uit Tiel werd vijfde. Het best geklasseerde meisje werd dit jaar, net als vorig jaar, Saskia de Vries uit Rotterdam. VEEL PRIJZEN Bij de 12- en 13- jarigen waren er veel prijzen te vergeven. Bij de 13- jarigen waren er veel wisselingen aan de top van het klassement. Vanaf de eerste dag gmg die ei genlijk tussen Bastiaan Berkhout (won één etappe), Julien Smink (succesvol in de tijdritten, maar door een lekke band achteruit ge worpen in het klassement), Jorn Moraal, die twee etappes won en Arjen Witsen, die uiteindelijk de sterkste was met drie etappezeges en drie tweede plaatsen. Moraal werd tweede in het algemeen klas sement en Berkhout werd derde. In de etappe van zaterdag was de winst voor Vincent van Sligten- horst uit Scherpenzeel. Hij had met de Hooglander Smink, die tweede werd, een kleine voorsprong op het peloton. Smink deed nog een uiterstste poging zijn opgelopen achterstand goed te maken. Moraal won de spnnt van het peloton. Bij de 12-jarigen ging de strijd tussen Boris Berkhout, Ronny Hoo- gendijk en Andre Haandrikman. De nummers één, twee en drie van het algemeen klassement. Dan waren er nog twee rose truien te verdienen voor de twee beste meisjes. Maroesja Berkhout was de beste 13-jange (zij eindigde als 14e) en Helen Wieser was de beste 12-jange (zij eindigde op de 12e plaats). Wieser was sue* in de bergtijdnt, waarin aj Boris Berkhout (Schipluide Ronny Hoogendijk (Blokk? derde eindigde. De 13-jan» bette Rouwenhorst behaalde een etappezege, maar werd dag in spnnt verslagen don sen. Bij de vlakketijdnt eindig achter Boris Berkhout en Hoogendijk als derde. De strijd om de groene tn in het begin van de week es gelegenheid van Stefan Slag Rhenoy. In de loop van de kreeg hij geduchte concm van opnieuw Ronny Hoogend Guido van Gucht uit Hellevoe die Slager tot op vier punten i te naderen. GELEZEN sl Wethouder Come Verduin,t ving burgemeester Parus, zaterdagavond bij de pnjs si king aanwezig. Zij deelde es tal eremedailles uit aan de ste Nederlanders. Witsen kree; <ji medaille van de gemeente den, Johan Bruinsma een me van de commissaris van Utre< si Remco van der Ven kreeg daille, beschikbaar gesteld Prins Bemhard. Tevens kre; beste Duitser een medaille schikbaar gesteld door de duitse ambassadeur. De wethouder moest eerlj kennen dat zij niets van het festijn had gezien, maar zij wel veel over gelezen. „Ik het voorjaar carnaval meegi en zoiets kan alleen maar terveld en dit wielerfestijn alleen maar in Achterveld, moreerde nog even aan de <t van twee fietsen in Leusden kan helaas ook in Leusden.") der bracht zij hulde aan Achte en aan tourleider Johan Osse ver. De laatste kaatste de bal door te zeggen dat hij 'de ka alleen kan trekken, maar dal ook moeten worden geduw< doelde daarmee op alle mi die op de voorgrond, maar op de achtergrond aan de 33a de Junior hebben meegewerl nam dan ook in volle tevredi afscheid van iedereen en hi iedereen weer terug te zien 34e Tour in 1991. zijl i in i ka Ja, mijn zoon zit bij een gastgezin in Achterveld. Hij is vorige week zaterdag met een vriendje vanuit Amsterdam naar de tour gereden. Ik heb hem een landkaart gegeven en gezegd: Jullie zoeken het maar uit. Als julhe in Amersfoort zijn, houd je maar de borden Bameveld aan en dan kom je vanzelf in Achterveld'. Toen ze in hier aankwamen, waren ze natuurhjkzo trots als een olifant met zeven lullen. Ja, het gastgezin leeft ook helemaal mee met hun gastnjders. Dat is onvoorstelbaar. Er wordt rekening meegehouden met het eten De voedertijd van de beesten wordt weken voor de tour langzaam vervroegd, zodat het gastgezin langs het parcours kan staan. Na afloop zeggen zij ook tegen mijn zoon: Eerste douchen en dan pas terugkomenIk heb dan ook weinig meer te vertellen. In kan dan ook malle rust op de camping bhjven. Dat jong wordt gewoon heel goed verzorgd. Voorde jongens is het gewoon vakantie. In het begin vond ik het een beetje onzin zo'n gastgezin, want ik heb per slot van rekening ruimte genoeg op de camping. Maar je moet niet proberen je kind weg te halen, want dat is tegen het zere been. Nou, dan laat je dat maar zo, hè. Voor de jongens is zo 'n weekje op de boerderij een feest. Na afloop neem ik meestal de zoon van het gastgezin een weekje mee met ons voor een vakantie. Ja, het gastgezm is een uitkomst en ze hebben echt alles over voor die jongens. Prachtig toch!!" Er waren - donderdagmorgen diverse renners die niet goed B hadden geluisterd. De start van de ploegentijdrit zou m eerstom 10.00 uur zijn. Late v is di verse malen h doorgegeven dat de eerste ploeg om 09.30 uur zou '"j* vertrekken. Helaas was de u gele truidrager bij de m nieuwelingen Rob Oude Bruirunk te laat en moest x alleen achter zijn ploeg aan :o Hij kreeg later nog vijf -t seconden straftijd. Die stia! te kostte hem uiteindehjk de d eindoverwinning in de Tovi de Junior. en Op woensdag 18 juh wen de Minitour verreden. Er u reden in totaal 41 sk wiekermertjes mee m leek van vier tot en met elf jaar j* Op een zonovergoten m parcours waren er twee valpaitijtjes. Eén daarvan ontstond bij de start doordi twee sturen in elkaar haakten. Ook was er één ~c lekke band te melden. Die ontstond reeds voordestal toen een renner hard aan kwam rijden en volop in de "0 remmen gmg staan. ar Resultaat: een lekke band :,d ik :n Woensdagavond 18juli ai maakte de tourleiding een foutje gemaakte in de uitslagen, Saskia van Diemen uit 'x Apeldoorn, die hierdoor bevoordeeld was, kwam na de organisatie toe om dat te k vertellen. tt Protesteren mag en kan. 'B maar ook op deze manier Si - ia ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIMIIIlllllllllllll^ IU: ACHTERVELD - De 33e internationale Tour de Ju nior kreeg op zaterdag middag tijdens het slotcri- terium nog twee verras sende winnaars. Nadat bij de 12-jarigen Boris Berk hout de witte leiderstrui niet meer uit handen gaf en Arjan Witsen de gele trui bij de 13-jarigen niet meer prijs had gegeven, maakte iedereen zich op voor de zegetocht van Flo ris Klunder bij de 14-jari gen. Niemand had eigenlijk echt Johan Bruinsma rekening gehouden met Johan Bruinsma uit Westerbork. De 13-jange Drent, die dus m een leeftijdsgroep hoger meefiet ste, demarreerde al vroeg in de wedstnjd. „Het was hele maal niet mijn bedoeling de gele trui aan te vallen. Ik ging eigenlijk voor de tweede plaats en de ritoverwinning. Ik sloot op een gegeven moment aan bij Floris (Klunder, red.) en bij die Engelsman (Andrew Mummery, red.) en besloot meteen door te rijden. Zij kon den niet aanklampen, waar door ik weg kon bhjven." De gele trui zit nog wat on- wenrung om zijn schouders en hij is nog wat confuus van alle aandacht die hij opeens krijgt. „Ik had niet verwacht dat ik eerste zou worden, want ik heb eigenlijk alleen de eerste en de laatste dag goed gereden en die andere twee (Klunder en Mummery, red.) zijn veel betere sprinters dan ik." Bruinsma fietst pas vanaf af gelopen winter serieus. Hij is lid van De Peddelaars uit Hoo- geveen en zijn club was met zes jongens in Achterveld ver tegenwoordigd. Clubgenoot Witsen maakte het succes van De Peddelaars compleet door zijn zege bij de 13-jarigen. De grote favoriet van Bruins ma is momenteel Enk Breu- kink. „Die rijdt nu erg goed in de Tour de France. Ik heb ei genlijk niet een vaste favonet, maar ik zou wel graag zo willen rijden als Gert-Jan Theunisse." Hij heeft de Tour de France tijdens zijn eigen Tour via de radio gevolgd, omdat zijn gast gezin met m bezit waren van een televisie. Ja, volgend jaar kom ik ze ker terug. Ik heb het hier erg naar mijn zin gehad." Mathiesen De 15-jange Sunne Mathie sen uit Randers in Denemar ken moet ook nog even wen nen aan de aandacht die hij krijgt, maar steekt zijn vreugde over de eindzege niet onder stoelen of banken. Als hij zijn gele trui aanheeft, verschijnt er een gulle lach op zijn gezicht en steekt zijn bloemen als een echte winnaar in de lucht. Aan het begin van het slot- enterium van zaterdag waren er nog een flink aantal kans hebbers op de einddzege. Mathiesen hoorde daar eigen lijk met echt bij, maar stond toch vrij kort bij. De hele koers waren het anderen die pro beerde weg te komen. De Deen ging er een paar ronden voor het emde samen met de Amersfoorter Daniel Rakhorst vandoor. „Ik ging eigenlijk weg om de etappe te winnen en dat is ook gelukt. Het was voor mij een verrassing dat ik daardoor ook eerste in het algemene klassement werd. Nee, dat had ik niet verwacht. In de rest van de week heb ik wel gepro beerd om in het geel te komen, maar dat is toen niet gelukt. Mathiesen fietst al zo'n ze ven jaar en heeft dit jaar voor namelijk in Denemarken gere den en een enkele wedstrijd in Zweden. Hij was dit jaar voor het eerst aanwezig bij de Tour de Junior samen met vijf ande re Denen. „Nee, ik kom helaas niet meer terug, want volgend jaar ben ik te oud. Dat is jam mer, want Nederland is mooi land om te rijden." Zijn grote favoriet is zonder twijfel Greg Lemond, die hij een grote vechter. Hij is vooral gecharmeerd over de come back van de Amerikaan. Over zijn Deense prof-collega's is hij positief en de beste daarvan vind hij Brain Holm. De sympathieke Deen heeft gelogeerd bij een gastgezin in Achterveld en was daar zeer over te spreken. Van zijn over winning kan hij echter maar niet genoeg krijgen. „Ik ben erg blij met deze zege." Sunne Mathiesen ~|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM

Leusder Krant | 1990 | | pagina 6