Een ommetje door de Loosdrechtse plassen Korte route beschrijving Prijsvraag Met Aat Daale op de pedalen (4) Sport hoofdweg te kiezen. Dat betefc dat we nchtrng Hilversum bis gaan en bij het grote kruispunt versum 4 km) rechtsaf gaan. Op manier komen we, rijdend lan® Hoofdweg (niet schuin naar rej langs Zonnestraal!), op het p waar rechts de Diependaalset begint. Op de hoek ligt het bejaard huis Zuiderheide. Het is zaal:! helemaal rechtdoor te gaan. l passeren de Bosdnft en dale: naar de Utrechtseweg, waar stn ge stoplichten ons wachten. Alsi qroen licht krijgen (geduld!) steken en meteen linksaf. Dat blijft daar voor fietsers ook er tjes groen. Aan de overzijde aid rechtsaf langs de Ster en nog verderop rechtsaf bij Veronica. Dan komen we bij de spoot Hilversum-Utrecht, passeren station Hilversum Sportpark, b gen bij het laatste huis rechtsaj overweg over en zetten koers q Amersfoort. Dat wijst de wegv; zelf. De tocht is zo'n 55 km lang e; vooral aan te bevelen als dei schijnt en de wind zich koest hoa U moet maar denken, zo ziem toch nog eens wat van de wer« Niet dan? WOENSDAG 25 JUL. 1990 ICMSlten jtl^tljUS Dorpsbeeld van Westbroek. Kasteel Sijpestein in Nieuw Loosdrecht. 1. Wat is de naam van het museum vlak voor Maar tensdijk aan de rechterzij de van de weg vanaf Lage Vuursche? 2. Op het hoekpunt ver keersweg Hilversum- Groenekan-Blauwkapel- Utrecht, waar de Achter- weteringseweg richting Westbroek (3 km) begint, staat een kippenrestau- rant. Welk jaartal staat er onderde dakgevel? 3. Op de Nieuweweg, die be gint op het hoekpunt waar de weg vanuit Tienhoven ophoudt, ligt op ongeveer 100 meter een landhuis op nummer 12, bereikbaar via een ophaalbrug. Wat staat er in grote bruine let ters aan weerszijden van deze ophaalbrug? In de maand juli ver schijnt in de Leusder Krant en De Stad Amers foort een viertal prachtige fietsroutes. Voor elke rou te is een prijsvraag uitge schreven. De bedoeling is dat tijdens het rijden van deze toeristische route en kele vragen beantwoord worden. De oplossing moet dan op een brief kaart gezet worden en deze dient dan gestuurd te worden naar de redactie van de krant. In de editie van vorige week bleef het adres van de redactie door techni sche problemen onver meld. Ook de oplossingen van vorige week kunnen naar het onderstaande adres worden gestuurd: Leusder Krant/De Stad Amersfoort t.a.v. de redactie Asschatterweg 19 3831 JT Leusden De reacties kunnen inge stuurd worden tot 1 sep tember. De uitslag zal in beide kranten worden vermeld in de loop van september. Tienhoven te vinden. Tienhoven is daar nog 5 km verwijderd. Het is er prachtig met al die rustieke sloten en vredig gelegen boerderijen. We komen eerst nog in Oud- Maarsseveen, waar een vroegere minister zijn naam aan ontleend heeft. Na Oud-Maarsseveen maken we een stevige bocht naar links en weer naar rechts en dan is het met ver meer naar Tienhoven, uiteraard genoemd naar tien boerderijen. Het zijn er nu heel wat meer en bovendien staat er een flink aantal woonhuizen en vrolijke optrekjes, die namen dragen als Huisje Wel- tevree (van Henk Elsink?) en 't Zon netje. Het huis met de naam 't Trek gat klinkt iets minder vriendelijk, maar wat zegt een naam? De na men van de wegen naar Tienhoven variëren nogal. Bij Oud-Maarsse- veen hebben we te maken met de Heuvellaan, tot aan Tienhoven heet het de Looydijk, maar in Tienhoven zelf wordt het heel deftig, want daar heet de weg De Laan van Nif- tarlake. Even dus de hoed maar afnemen. Aan het emde van de Laan van Niftarlake komen we bij een hoek punt, waar de Breukeleveerise Plas door het geboomte glinstert. Er is daar weliswaar een weggetje rechtsaf maar dat is niet voor ge woon verkeer. Linksaf dus maar. Een goed geasfalteerde wea liat voor ons waarop we eventueel he lemaal tot aan de Vecht kunnen komen. Dat doen we niet, want dan komen we te ver van huis. We pas- se ren een fraai huis met een uniek ophaalbruggetje en niet ver daar va. daan ligt een flinke weg naar ree its, die noordelijk dwars door de Loosdrechtse Plassen voert. Een soort landengte. We hebben er nu zo'n 25 km op zitten. De weg begint bij een wit brug getje en de naam ervan is de He renweg We zijn nu in Breukele- veen. Links en rechts ligt de gla mour van het huidige watertoeris me te glanzen en te pronken. Daar hebben dure jongens hun bootjes liggen. We belanden geografisch gezien m het midden van de Loos drechtse Plassen en zijn dan m een plaats met de naam Muyeveld. Pal AMERSFOORT - Het is normaal dat mensen de Loosdrechter Plassen opzoeken om er een boottochtje te gaan maken. Toch is het ook een gebied dat zeer geschikt is voor fietstochten. Omdat de weg erheen toch nogal wat kilometertjes vergt be palen we ons tot een route rond het zuidoostelijk gedeelte van de Plassen, de Breukeleveense Plas geheten. We rijden daar over een smalle landengte door het grote watergebied, waar we op vele plaatsen uitzicht hebben op dit unieke stukje Hol land. We starten vanuit Amersfoort nchüng Soest. Dat betekent voor de meeste Amersfoorters het afrij den van de Amsterdamseweg, het viadukt van de spoorlijn naar Am sterdam over en vervolgens over het fietspad met links Birkhoven en rechts het weidegebied van de Eem. We gaan Soest niet m, maar slaan ter hoogte van garage Bos boom linksaf over de Bartolottilaan en de Van Beuningenlaan. Dat is in wezen dezelfde laan maar het gaat hier om een echtpaar van heel vroeger. Eerlijkheidshal ve hebben man en vrouw ieder een stuk van de laan gekregen. Een staaltje historisch feminisme. De betrokken laan komt uit op de straatweg naar Soesterberg. We steken recht over en belanden dan op de Dennenweg. Het is daar altijd prettig om te fietsen, want de sfeer van de bos sen is er blijven bestaan. De Den nenweg gaat weer over in de Hei deweg en later in de Foekenlaan, die Icings de spoorlijn loopt. Het is tegelijk de Heuvelrugroute. De spoorlijn steken we over en schuin rechts begint Den Blieklaan. Daar zijn we m Soest-Zuid en gaan we door verschillende bochten naar het punt waar de Insingerlaan be gint. Daar moeten we ook weer wat kronkelen maar al gauw komen we op het hoekpunt waar we rechts over de Wieksloterweg naar de straatweg van Soestdijk richting Bilthoven kunnen peddelen. De Wieksloterweg is ongeveer 2Vz km lang, een flink stuk rijden door een leuk brokje land van Moeder Na tuur. Er is een fietspad onder de bo men. Hardrijders prefereren de geasfalteerde weg. U moet het zelf maar weten. Op de grote weg vein Soestdijk naar Bilthoven gaan we linksaf. Lage Vuursche is dan nog 4 km verwij derd. Al snel komen we bij het punt. waar we rechtsaf kunnen slaan in de richting van de Vuur sche. 3 km staat er op de wegwij zer Het autoverkeer raast er voor bij, dus goed uitkijken bij het over steken. De weg voor ons heet Em- branchementweg, wat de Franse benaming is voor een weg, bij een kruispunt gelegen Op het kruis punt zelf zien we een inrichting lig gen, genoemd naar Pnns Hendnk. Het is niet de bedoeling dat we naar de Lage Vuursche gaan, maar rechtuit naar Maartensdijk. We passeren het kruispunt waar we rechts naar de Vuursche zouden kunnen gaan (wat we dus met doen), maar dat we toch even noe men omdat het er zo Efteling-achtig uitziet. Doorrijden maar weer en even kijken naar rechts waar we op een gegeven moment een paard en wagen in een tuin zien staan. Het is net echt. Verderop ligt het geres taureerde kasteel Eyckenstein. We komen er m een gebied waar vroe ger ndders neerstreken. Maartensdijk is een flink dorp geworden, maar we laten het toch maar liggen. We passeren de grote weg Hilversum-Utrecht en de spoorlijn tussen deze twee plaatsen met zijn karakteristieke bogen. We komen op de grote weg Hilver- sum-Blauwkapel-Utrecht en gaan daar linksaf. Bij normaal weer is de Dom van Utrecht duidelijk zicht baar. Verderop moeten we rechts af, waar we op de grote wegwijzer lezen dat Westbroek nog 3 km ver der gelegen is. Ook hier is het zaak voorzichtig over te steken, want van links en rechts schieten over treders van het Maij-Weggenplan onverschrokken voorbij. Nu wordt het weer echt rustig Voor ons uit ligt het land van Verka des Album. De naam van de weg is Achterwetenngseweg, die waar schijnlijk alleen door geboren Ne derlanders goed kan worden uit gesproken. Er zijn weer wat boch ten maar het kost geen moeite Westbroek te bereiken en bij het bruggetje middenin het dorp (met de kerk in het front) de route naar Zicht op de plas vanaf Boomhoek. Kasteel Eyckenstein, 1 kilometer voor Maartensdijk op de weg vanaf De Vuursche. rechtsaf moeten we daar, anders gaan we het water in. De weg is smal maar er is markering voor fietsen. Gelukkig maar Alweer njkdom en pracht en praal van het nautisch kapitalisme. We gaan van de plas af bij een stenen bruggetje waar Boomhoek begint. Een klein formaat boot kan er nog net op de plas komen. Nu zijn we in het grote niemandsland zuidwestelijk van Hilversum. De landkaart vertoont er alleen maar wit. Toch zijn we duidelijk in de bewoonde wereld van Nieuw Loosdrecht aangeland. We zien links het kasteel Sypesteyn en kun nen ergens lezen dat we hier op de Nieuwloosdrechtse Dijk aan het fietsen zijn. We zouden eventueel ten zjiiden van Hilversum nog huis waarts kunnen keren. Dat is niet aan te bevelen. Het is beter de 1. Richting Soest rijden via de Amsterdamseweg en doorrijden tot het punt waar links de Bartolotti laan begint (ongeveer ter hoogte van garage Bos boom) 2. Bartolottilaan (later Van Beuningenlaan) uitrijden en bij kruispunt met de weg Soest-Soesterberg recht oversteken en al daar de Dennenweg vol gen 3. Na Dennenweg via de Heideweg en Foekenlaan (Heuvelrugroute) naar Spoorwegovergang Soest-Utrecht 4. Overweg oversteken en schuin rechts over de Den Blieklaan en verder over de Insingerlaan naar hoekpunt waar rechts de Wieksloterweg begint 5. Wieksloterweg geheel afrijden tot aan de grote weg Soestdijk-Bilthoven, aldaar over het fietspad links doorrijden tot aan het kruispunt, waar rechts de Embranche- mentweg naar Maar tensdijk begint. 6. Bij volgende kruispunt met huisje met roodwitte blinden rechtdoor blij ven rijden naar Maar tensdijk 7. Na Maartensdijk (passa ge van spoorlijn en auto weg) op het kruispunt met de weg Hilversum- Groenekan-Utrecht linksaf en doorrijden op fietspad naar het punt waar rechts de weg naar Westbroek (3 km) begint (Achterwetenngseweg) 8. Door Westbroek rijden en bij aanduiding „door gaand verkeer" richting Oud-Maarsseveen vol gen (Heuvellaan) 9. Bij Oud-Maarsseveen (twee bochten) doorrij den naar Tienhoven over de Looydijk 10. In Tienhoven over de Laan van Niftarlake doorrijden tot aan het hoekpunt waar links de Nieuweweg bij de Breu keleveense Plas begint (geasfalteerde weg langs het water) 11. Al meteen verderop bij witte bruggetje rechtsaf over de Herenweg naai Breukeleveen 12. Rechtdoor rijden tot Muyeveld en daar naar rechts tot aan Boomhoek 13. Na Boomhoek richting Nieuw-Loosdrecht vol gen 0an?s kasteel Sype- stein) en op het grote kruispunt naar Hilver sum (dus rechtsaf) 14. Fietspad langs de ver keersweg blijven volgen en bij het bejaardenhuis Zuiderheide rechtsaf over de Diependaalse- laan 15. Diependaalselaan ge heel uitrijden tot aan de Utrechtseweg, aldaar bij de stoplichten overste ken, even linksaf en aan overzijde weer rechtsaf, langs gebouwen van De Ster en verder rechts langs de studio van Vero nica 16. Pad langs de spoorlijn blijven volgen tot aan de overweg en deze over steken 17. Fietspad naast de weg naar Soestdijk volgen en bij het volgende kruis punt rechtsaf naar Amersfoort Geschatte afstand: 55 km.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 8