krant leusder krant lanitoba komt tot grote hoogte op Jamborette elissa past op de hond Ierse kinderen willen best een keertje komen spelen De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Kinderkrant met vakantie Door Marianne de Valck Landjonker 23. Leusden Tel. 033-946824 ze op de tweede dag van hun ver blijf in Nederland spraken. Toen moesten ze nog een beetje wennen en wisten ze niet wat ze zouden kunnen verwachten. Het Neder landse ontbijt bijvoorbeeld was al heel anders gebleken dan wat ze gewend waren. Geen cornflakes maar boterhammen met chocola devlokken. De kinderen vonden het heerlijk en waren zeer verbaast te horen dat veel Nederlandse Ion- deren 'iedere' dag zoiets lekkers op hun boterham krijgen. Ze zijn best nieuwsgierig naar wat ze te zien zullen krijgen. De kleintjes kijken vooral uit naar de dolfijnen. Kelly heeft goede herinneringen aan het zwembad en heeft vriendin Julieanne daar al lek ker voor gemaakt. Vorig jaar werd een van de geleende fietsen bij het zwembad gestolen. De schadepost werd door een lieve Leusdense mevrouw vergoed. Dit jaar zijn er extra stevige sloten bijgeleend. De oudere meisjes kijken uit naar de Efteling. Vooral Kirt sty heeft daar verbazingwekkende verhalen over gehoord. Kleine Dwani verlangt naar het bezoek aan de kinder boerderij. Logisch wanneer duide lijk wordt dat ze thuis iedere dag uren met haar hond speelt. Op zondag 29 juli willen de kin deren voor de inwoners van Leus den optreden. In Ierland houdt men veel van de oude Ierse liedjes en dansen. De Ierse muziek is ook in Nederland de laatste tijd populair. Op de Jubillee club wordt veel ge danst en gezongen. Voor een op treden op zondag is speciaal geoefend. Daarbij hoort ook min stens één Nederlandse darts; de Zevensprong. Wie wil, mag mee dansen. Wanneer het mooi weer is kan het hele feest buiten op het gras aan de Heilgerbergerweg plaatsvinden. Misschien is dit feest een mooie gelegenheid om kennis te maken met de Ierse meisjes. Het is bij wijze van spreken dan mogelijk om een vriendin uit te zoe ken. De meisjes krijgen veel van Nederland te zien in de korte tijd dat ze hier zijn. Veel meer mis schien dat Leusdense kinderen ooit gezien hebben. Maar zoals Ne derlandse kinderen echt leven, ontdekken ze niet in Spakenburg, de Efteling of bij de dolfijnen. Daar voor zouden ze een keertje bij Leusdense kinderen thuis moeten komen. Niet alle twaalf tegelijk, bij één kind op bezoek. Nee, één mid dag, alleen of met zijn tweeën gaan spelen bij een Nederlands meisje of jongen De kleinste gasten van zeven en acht jaar, houden vooral van pop pen In Ierland spelen ze ook graag 'stick' wat tikkertje blijkt te zijn, net als verstoppertje. Om dat te spelen hoef je geen vreemde talen te spre ken. De meiden van een jaar of tien zijn het meest sportief. Zij houden van buitenspelen, zwemmen, rol lerskates en fietsen. De oudsten van twaalf en dertien jaar spelen graag gezelschapsspelletjes. De spelletjes die zij noemden zijn Le vensweg, Monopoly en een spel waarbij vragen beantwoord moe ten worden. Wanneer je niet tot zondag kunt wachten en direkt een Iers meisje wilt uitnodigen om mee te spelen kun je de Hohorst bellen. Heel vaak zal het antwoordappa raat aanstaan. Geef dan je naam en telefoonnummer op. Op de Hohorst zijn ook Nederlandse mensen aan wezig zodat je alles in het Neder lands kunt vragen. Het telefoonnummer van de Ho horst is 94 24 44. Vertel het ook aan de kinderkrant wanneer iemand is uitgenodigd: 94 68 24 of 94 14 95 Ierse kinderen op de trap van Hohorst: Wij willen graag 'stick' spelen LEUSDEN - Voor wie (nog) niet met vakantie gaat, valt in de omgeving van Leusden heel wat te beleven. Met de bus kunnen ook kinderen ver komen. Hier volgt een lijstje met speelse mogelijkheden in de buurt van Leusden. In Bameveld draait de kermis tot morgen, donderdag 26 augustus. De kermis is te vinden bij de Velu- wehal. Daar vlakbij staat een grote skateboardbaan, compleet met vier meter brede ramp aan de Bouwheerstraat. Bovendien is er m Bameveld een uniek pluimvee mu seum. In Bameveld wordt iedere woens dag tot half augustus een Veluwse markt gehouden. Net zo iets als in Spakenburg waar de eerstvolgen de woensdagen typische Spaken- burgse woensdagen zijn. Tot half augustus. In Voorthuizen is het Edda Huzid park te vinden aan de Hunneweg 16. Behalve midgetgolven, jeu de boules spelen en spelen in de speeltuin is het mogelijk om met pijl en bogen of buksen te schieten, mee te doen met oud- Hollandse spelen waaronder paarden-rings- teken en klompenracen of een rit te maken met een huifkar, op een paard of een auto-fotosafari te on dernemen. Voor de laatste aktivi- teit is het uiteraard noodzakelijk een volwassene op sleeptouw mee te nemen, die auto kan rijden. Vlak bij het Henschoter Meertje zijn twee grote speeltuinen; de speeltuin bij Aart Jansen en de 'per manente kermis' bij de pyramide van Austerlitz. In Doom is het Rosarium waar je trampoline kunt springen, Midget golven en met grote fietskarren tochten in de bosrijke omgeving kunt maken. In Soest staan boerderijen met een verrassing. Op boerderij de Stae- lenhoef wordt elke dag de melk van de eigen koeien tot kaas ge maakt. De winterstal is ingericht als ouderwetse koffiekamer. In Soest is ook de boerdenj waar paarden een welverdiende oude dag kun nen genieten. Oude boeren-werk en renpaarden hebben het daar een soort "bejaarden-huis' gekre gen. In boerdenj de Sprong is een edelsteenslijperij gevestigd. Ook in Maarsbergen is een 'kaas- boerdenj' te vinden waann heel veel oude boerendingen zijn te vin den. In Putten is het Nova Vrijetijdscen trum te vinden aan de Nijkerker- straat 12. Met Midgetgolf en tennis en een groot hertenkamp. Eerbeek is een beetje verder weg maar met een beetje moeite be reikbaar met de bus. Eerbeek ver dient een plekje m dit rijtje door het recreatiepark de Brug aan de Brummenseweg 16. Daar is veel te vinden. Zoals een speelgoedmu seum, een moon walk, raceauto's, de onvermijdelijke midgetgolf en een ballenbad. Bovendien kun je er ezeltje rijden en in het nabijgele gen Apeldoomskanaal waterfiet sen, roeien en kanovaren, In Driebergen is een 700 meter lan ge skelterbaan. Bovendien is het mogelijk daar crocket te spelen, jeu de boules en tafeltennis. De mogelijkheden van Amersfoort zijn waarschijnlijk bekend. Maar wisten jullie dat je door de Amers- LEUSDEN - In augustus verschijnt er géén kinderkrant in de Leusder- krant. In september komt de ru briek terug. Opnieuw met nieuws voor en door kinderen tussen de zes en vijftien jaar. Nieuwe plannen worden gemaakt. In ieder geval zal nog meer dan tot nu toe de medewerking van kinde ren worden gevraagd. De redaktie staat open voor goede ideeën. Wat zou er volgens jou in deze rubriek kunnen, waar kan (meer) aandacht aan worden be st .ed of hoe zou jij het willen heb ben? foortse grachten kunt waterfietsen of kanoën!? Waterfietsen en kano's zijn te huur bij het restaurant van de Monnikendam. Bovendien zijn er in Amersfoort tijdens de zomermaan den een heleboel oude gebouwen opengesteld voor het publiek. Zo als de Koopelpoort met de tredmo len, de Beiaardschool met veel te bespelen klokken en natuurlijk de Onze Lieve Vrouwetoren. Bij de VW van Amersfoort is de be schrijving van een speurtocht op te halen waardoor je Amersfoort van een hele andere kant leert kennen. Op zaterdag 4 augustus is on het openluchttheater Birkhoven, naast het Bosbad en de dierentuin, een familievoorstelling te zien; Jan Ben in muziekland. Een program ma rond muziekinstrumenten waarmee veel grappen worden uit gehaald. Op zaterdag 19 augustus is m dat zelfde openluchttheater Marcis met 'de Schatbewaarder1 te zien. Een voorstelling met poppen en maskers. Terwijl m museum Flehite de Heer Bommel tentoonstelling een bezoek waard is. Gebruik de vakantie, net als de redactie, om ideeën, wensen en meningen op papier te zetten. Breng het resultaat naar de Leusder (kinder) krant, het kantoor bij ww- kelcentrum de Biezenkamp. Over ieder voorstel zal serieus worden nagedacht. 'Sollicitaties' van kinderen die zelf mee willen werken aan hef maken van de krant, zijn van harte welkom. Geef je naam door en je kunt rekenen op een uitnodiging voor een gesprek eind augustus of september. ST Bijna duizend scouts uit dg landen kamperen twee sn in de bossen achter vlieg- Soesterberg. Daar wordt ide negende keer een Jambo- georganiseerd. Een Jambo- is een kleine Jamboree: een akomst van scoutingsgroe- tit heel de wereld. Een jam- wordt om de vier jaar ge- kn. Dinsdag mocht de Leus- fc Irene Duin (11), gids bij bij de openingsplech- de Nederlandse vlag hij- iVolgens haar ging het goed, ze absoluut niet kon zien de vlag tijdens het hijsen g. Naar boven, bleek, de vlaggen stonden de [groepen afkomstig uit alle van Europa, de Verenigde van Amerika en Canada, iedereen zich bij de ope- lechtigheid moest laten zien officiële kleding, waarvoor regels golden, waren de len opvallend. De Canade- jvan schoenen tot baret alle- hetzelfde gekleed, stonden de gidsen en sherpa's van die alleen dezelfde blou- fen op volgekladde spij- iken, waaronder gympen De Schotten bleken ook als Iniet zonder een rok te kunnen de Polen, die voor het eerst rette bezochten, kleding i, waarbij iedere scout zijn invulling mocht geven aan ig als het maar een beetje fas. Groen en bruin waren de kleuren die in alle kle- igkwam. Tegenwoordig nog maar weinig scouts met in opvallen in het bos. Velen [bn droegen rood, oranje, fel- en wit. Toch waren het dui delijk allemaal scouts. De vele vig- nets waarmee de bloeses volzaten, spraken boekdelen. Net zoveel als de kleding verschilden, verschil den de reakties op de officiële ope ningsplechtigheid. Toen er gesa lueerd moest worden, werd dat bij na uitsluitend gedaan door de be- LEUSDEN - Net als vorig jaar, logeren in het grote witte huis aan de Heiligerberger weg, Ierse kinderen. Dit jaar twaalf meisjes tussen de zeven en dertien jaar oud. Ze houden hier twee weken vakantie. Op het programma staan een aantal uitstapjes. Ze gaan in de omgeving fietsen, een dagje naar de Efteling, het Dolfe- narium, Amsterdam en Spaken burg. Maar er blijft tijd genoeg over om te spelen. De Ierse kin deren willen gTaag met Neder landse kinderen in contact ko men. Daarom hebben ze voor zondag 29 juli, vanaf twee uur, een feest georganiseerd waarop iedereen welkom is. Ze hopen op veel bezoekers en zijn van plan voor hun gasten te dansen en te zingen. Heel aarzelend komen de Ierse kinderen er voor uit dat ze eigenlijk wel meer zouden wil len. Ze zouden heel, heel graag eens een uurtje, of een paar uur tjes met Leusdense kinderen willen spelen, bij de Leusdense kinderen thuis.Dus wie zijn of haar speelgoed en kamertje wil laten zien en samen wil spelen, moet snel contact op nemen met de Hohorst, telefoon 94 24 44 Afgelopen zondag, 15 augustus zijn ze aangekomen in Leusden. Voor de meeste kinderen was het de eerste keer dat ze zolang zonder ouders ergens heen gingen en dan nog wel met het vliegtuig. Sheilly (14) Kirsty (13), Kelly (12). Joanne 12), Andrea (7), Kelly 10), Julhean- ne (12), Frances (10), Lisa (8) en Lisa Johnston (9) met haar zusje Dwani (7) en Denise (9) samen met drie begeleidsters. Kelly was hier vorig jaar ook. Ze boft dat ze voor de tweede keer mag, want heel veel kinderen wilden dit jaar mee. Het is de laatste keer dat de Ierse kinderen m Leusden vakantie kun nen houden. Het internaat voor meisjes dat nu nog in de Hohorst zit, gaat volgend jaar dicht. Het gebouw knjgt daar na nieuwe huurders waarbij de Ier se meisjes waarschijnlijk geen vakantie kunnen houden. De kinderen zijn allemaal lid van de Jubillee girl's club in Belfast. Alle kinderen gaan iedere dag, behalve in het weekend, van half zes tot half negen naar het grote clubhuis. Daar kunnen ze meedoen met een heleboel aktmteiten. Zoals disco dansen, Ierse dansen, gymnastiek, volleybal, hockey, voetbal, zwem men, aerobic, fitness, zingen, bil jarten, darts (pijltjes gooien), tafel tennis, trampoline-springen, hand werken en handarbeid en allerlei kinderspelletjes. De club is erg belangrijk voor de meisjes. Van allemaal werken bei de ouders tot laat in de avond. Wanneer ze om half vier thuis ko men uit school, hebben ze even de tijd om hun huiswerk te maken en om met hun speelgoed te spelen. Zodra de club open gaat, gaan ze daarheen. In de klub komen wel tweehonderd meisjes iedere dag en volgens de Ierse vakantiegan gers zijn dat allemaal vriendinnen van elkaar. In de club komen alleen protestan te meisjes. In Ierland is het voor kinderen erg belangrijk om te we ten of je Katholiek of Protestant bent. Protestanten moeten over het algemeen niets van katholieken hebben, en andersom. In Ierland woedt nog altijd een burgeroorlog waarin de twee groepen elkaar be vechten. Vong jaar vertelden de Ierse meisjes die toen in Leusden op vakantie kwamen, dat ze veel last hadden van die strijd. Ze werden thuis voortdurend ge waarschuwd waar ze wel en niet mochten komen en met wie ze wel of met mochten omgaan. In de club voelden zij zich veilig en in Leus den kwamen zij op adem omdat hier de voortdurende Ierse span ning ontbreekt. De meisjes die dit jaar naar Leus den zijn gekomen, zijn jonger. Zij zeggen nergens last van te hebben. Het vechten gebeurd volgens hen in een heel ander deel van de stad. Met Katholieke kinderen hebben ze niets te maken dus dat geeft ook geen narigheid. Een paar meisjes zijn al eerder in Leusden geweest. Zij hebben enthousiaste verhalen verteld over het Dolfenarium en over de Efteling. Daar kijken ze naar uit. De Ierse kinderen spreken 'slang* oftewel 'Belfast-iers', dat lijkt op en gels maar je moet goed luisteren om het te kunnen verstaan. Ze zijn allemaal erg bescheiden en vertel len alleen iets wanneer je het vraagt. Maar dat kon zijn omdat we geleiders en een paar kinderen uit Turkije, Wales en Canada. Na de plechtigheid zocht iedere groep zijn tenten op, ging de officiële blouse uit en kon de echte pret beginnen. Op het programma staan speurtochten, excursies, spelen en vooral kennismaken met andere groepen. De vijf sherpa's en 6 gidsen uit Leusden hadden zich bijtijds een prima plek gekozen voor hun kam- perment. Vanaf zaterdag zijn voor al de Sherpa's bezig geweest om van hun kamp iets bijzonders te maken. Het spelen van een bijna thuiswedstrijd bleek voordelen te hebben. Wat de groepen uit Tur kije, Zwitserland, Engeland en Spanje met konden was voor Ma nitoba met heel veel moeite te doen. Zij brachten lange boom stammen mee om een geweldige stellage te maken op het hoogste punt van hun terrein. Daarop kwam de tent. „We zijn nu een bijzonder soort sherpa's" verklaren ze „We zijn unieke exemplaren van boomsher pa's. Net zo iets als een bedreigde diersoort die kost wat kost behou den moet blijven." Het meenemen van de boomstammen was overi gens een hele klus. Het aanvanke lijke plan om ze op de fiets mee te nemen lukte niet. De inspanningen zijn nu echter beloond. De Leus dense sherpa's zitten het hoogste van alle aanwezige meiden en krij gen dan ook veel bekijks. Net als bij voetnallen blijken de scouts uit andere landen gTaag shirtjes en bloeses te willen ruilen, al dan niet met vignetten en hals doeken. 'Swappen' heet dat in scoutingstaal. Een van de belang rijkste redenen om zo'n internatio naal kamp te organiseren is jonge mensen met elkaar kenius te laten maken. Daarvoor zijn allerlei pro gramma's gemaakt. De Leusdense groep heeft de speciale zorg ge kregen voor een groep Zwitserse meisjes. Een aantal van deze meis jes blijven na afloop van het kamp nog een weekje bij de Leusdense meiden thuis logeren. Door kennis te maken met elkaar hopen de deelnemers volgend jaar in een an der land hun tenten te kunnen op slaan. Voorlopig blijft iedereen twee weken in de bossen bij Soest. Zondag 29 juli is er een open dag waarvoor ook allerlei zelfverzon- nen programma's georganiseerd zijn. Manitoba beweegt zich daarbij letterlijk in hogere sferen, terwijl ze toch van hun platform afkomen. Wie wil bekijken wat scouts tegen woordig graag doen, kan op de fiets of met openbaar vervoer (au to's niet toegestaan) naar het Palz- terrein aan de weg Soesterberg- vliegveld/Soest. Retriever, heel lief en speels maar hij heeft wel scherpe tanden. Echte spannende dingen heeft ze nog niet meegemaakt. De honden kennen haar een beetje. Toen Bello een keer ontsnapte, rende hij ge lukkig rechtstreeks naar zijn eigen huis. Sinsdien is Mehssa nog voor zichtiger want het zijn tenslotte de huisdieren van iemand anders die aan haar worden toevertrouwd. Ze is zich daar wel van bewust. Mehs sa is bij elkaar iedere dag zeker een dik uur mee bezig met 'haar' dieren. Voor de vakantie is haar dat niet lang genoeg. Zij zou wel voor meer dieren willen zorgen. Niet al leen voor honden maar ook voor katten, konijnen, kippen, cavia's en muizen. Ze is eigenlijk alleen bang voor slangen en spinnen. Wie nog een dier heeft om uit te laten, te borstelen, te knuffelen of te voede ren, kan Melissa bellen; 94 49 92. (Altijd makkehjk om te onthouden wanneer je eens geen zin hebt om de hond uit te laten! Mehssa wil wel.) ■gvj J ea le ha .en b tsal^DfiV - Melissa (9) weet in haar tijd het aangename met het te combineren. Ze heeft een deie hobby. Een hobby ze lekker aktief bhjft, veel buitenlucht komt, met dieren gaan en veel van de omge ef. Mehssa laat honden uit jaar plezier! Ze heeft acht sen waar de honden bhj zijn komt. In het totaal laat Melis- iedere dag ZEVEN honden m, Bello, Kevm, Bobo, Loetje tweeling Shiba en Palma. Bij paar adressen rekent de baas komst van Mehssa, maar bij teste bezorgt Mehssa de hon- extra uitje. Zelf heeft Melis hond. Thuis heeft ze alleen Snuffel en de vissen Jan en irohen. natuurhjk wel zelf een hond hebben, maar echt missen een eigen viervoeter niet. deze manier kan ze genoeg knuffelen, borstelen en met honden en zelfs meer ander kind. Mehssa komt baar adressen door het ge- te vragen. „Als ik mensen m onze buurt met een hond zie lopen, loop ik weieens een stukje mee en dan vraag ik of ik de hond een keertje uit mag laten. Vaak mag dat en dan doe ik het ook. Ze neemt er altijd maar één tegehjk mee. Behalve natuurhjk Shiba en Palma want die horen bij elkaar. Mehssa laat niet iedere dag alle honden uit. In haar buurt wonen een paar vriendinnen die het ook wel leuk vinden om met de hond van een ander te wandelen. José, Bob, Marlous en Diana kennen de zelfde adressen. Met iedere hond bhjft ze minstens een kwartiertje, maar vaker een half uur weg. „Ze zijn allemaal verschillend", ver klaart Melissa, „met de één kun je leuk spelen. Stokken weggooien, ze hoog laten springen, samen ren nen en zo. De ander houdt er van geborsteld te worden, zoals Bello. Bruno wil altijd hetzelfde rondje lopen als hij met baas loop. Wan neer je met hem de andere kant op wil, gaat hij blaffen, in zijn riem bijten en weigert hij nog één stap te doen. Kevin is dol op appels. Dat is nog maar een pup. Een Golden

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9