'Ik wil rekening houden met de wensen van bruidspaar' Ierse muziek klinkt bij Hohorst Tropen op 'tErf Politiecommandant gaat weg I Deze week in de Leusder Krant Leusden krijgt er een vrouwelijke ambtenaar van de burgerlijke stand bij Beslissing in september over asiel zoekerscentrum Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden issverkiezingen oepdief Goed doel VERGROTEN? VERKLEINEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT KEISTAD B.V. Konijntje m De Wetering hoofdredakteur Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV V f#7"~ [r 5DEN - Ierse klanken zondag rond de Hohorst. Ierse kinde gaven het grote witte huis aan de Heiligerbergerweg een mationaal tintje. Denise, Dwani, Frances, Kirsty, Sheilly en jren dansten er vrolijk op los, samen met de nodige kinde- uit Leusden. Het feest werd compleet toen er naast de jvreugde ook plaats kwam voor de aloude Ierse volksspe- De twaalf meisjes tussen de zeven en dertien jaar oud en voor een korte vakantie op Leusdens grondgebied. Alle eren komen uit Belfast en zijn lid van de Protestantse sjesclub aldaar. meisjes hebben zondag 'open huis' gehouden. Met een riaal ingeoefend programma gaven zij de belangstellenden eusden een beeld van het leven in Ierland. Een Nederland- ans, de onvervalste Zevensprong, werd ook gespeeld. De meiden hoopten op deze manier ook de Nederlandse leren in de kring te krijgen. twintig meisjes uit Leusden kwamen zondag een kijkje nemen. De doelstelling, een soort verbroedering tot stand te brengen, noemt het organiserend comité geslaagd. „Alleen voor de allerjongsten verloopt het contact een beetje stroef, maar vandaag (dinsdag, red) is een aantal Ierse meisjes op bezoek bij kinderen thuis. Afgezien van de gezelligheid is de zondagmiddag dus geslaagd te noemen." Zoals bekend zal het internaat uit de Hohorst vertrekken. De nieuwe bestemming is nog niet duidelijk, maar zeker is in ieder geval wel, dat de Ierse meisjes volgend jaar niet meer hier terecht kunnen. Er zal al het mogelijke gedaan worden de kinderen toch een vakantie aan te bieden, desnoods op de nieuwe standplaats Gouda. De groep van dit jaar heeft daar allemaal geen boodschap aan. De meisjes kijken reikhalzend uit naar het verloop van het verdere programma. Onder andere het bezoek aan de Efteling in Kaatsheuvel en het Dolfinarium in Harderwijk worden als absolute hoogtepunten gezien. De ambtenaren op het ge meentehuis aan 't Erf kunnen deze week vroeg thuis zijn. Tenminste als het weer blijft zoals het nu is. Gisteren werd een zogenaamd 'tropenroos ter' ingesteld op het gemeen tehuis. Wie het aandurft om vroeg op te staan, kan al om 6.30 uur beginnen en kan zich dan na 14.00 uur naar koelere oorden begeven. Het scheelt zelfs een uur per dag minder werk, maar die moeten dan wel in de periode tussen sep tember en januari worden in gehaald. Ambtenaren die niet aan het tropenrooster willen meedoen, mogen op de gewo ne tijden beginnen en ophou den, maar moeten wel om 17.00 uur het gemeentehuis verlaten hebben. Voor de ge meentebodes geldt het tijdelij ke rooster namelijk niet, want zij moeten de deur op slot doen als de laatste ambtenaar ver trokken is. Vergaderingen mogen dus niet duren tot na sluitingstijd. De bode zal om 16.45 uur de voorzitter van de vergadering er op attenderen dat hij naar huis wil. „Opge merkt dient te worden dat elke afdeling in ieder geval tot 17.00 uur beschikbaar dient te blij ven," staat in het schrijven waarin de regeling vermeld is. Dus per afdeling zijn er enkele ambtenaren de klos. Die kun nen niet profiteren van het tro penrooster. LEUSDEN - De beslissing of er nu wel of geen centrum komt op voormalig Kamp Waterloo is officieel nog niet genomen. De ge meente (college van burgemeester en wethouders en de gemeente raad) is voorlopig overstag. Dat wil zeggen: de voorbereidingen om te komen tot een inrichting van het centrum zijn gestart. Niets meer, maar ook niets minder. WVC heeft een beroep op Leusden gedaan mee te werken. De gemeente is in principe bereid, mits er aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Zo moet er een nauwkeurige inspraakprocedure worden afgewerkt en moeten alle afspraken in een zogeheten con venant worden vastgelegd. Het college heeft in een besloten raadsvergadering aan de leden gevraagd of zij in principe mee kunnen gaan met de voorlopige beshssing het centrum op te richten. De raad heeft haar bereidheid uitgesproken, mits voor een zorgvuldige procedure wordt gekozen. Zo is de termijn voor het indienen van bezwaarschriften onder druk van de gemeente verlengd tot 7 september. Het convenant komt waarschijnlijk, na behandeling in de commissie Algemeen Bestuurhjke Zaken, in de raadsvergadenng van septem ber. Indien de raad alsnog mag besluiten met meer mee te werken, dan houdt het simpelweg op. WVC kan in dat geval een aanwijzing geven. Maar gezien de tijd (ongeveer één jaar) die het kost voor deze procedure is afgerond zal het zover waarschijnhjk niet komen. WVC heeft immers haast en moet voor de winter opvang hebben gevonden. - ZIE OOK PAGINA 3 jjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllliiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii iiiiiiimiiiiHiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiimiiHHiiiiiiiiiiiiiii WVC-er Van Beeck voert zijn slag om Waterloo pag. 3 Panorama Lisiduna met tuinvrouwe Lakeman Trekker Puiling toernooi op zaterdag pag. 5 ATB in en om Achterveld pag. 6 Blijven we thuis of gaan we op bezoek bij Juliana? pag. 7 Concerten in de Kerk van Leusden-Zuid 1 pag.7 bewoner met een scherp voorwerp bekrast bekrast. De schade was fors. want de eigenaar van de auto zal LEUSDEN - Op de Weerdenburg 2500,- moeten betalen om het werd dinsdagnacht de auto van een lakwerk weer goed te krijgen. krant; WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1990 - 22e JAARGANG NO. 14 Mnmandant van de rijkspoli- easden, H. van der Spoel gaat tn dienstverband van 1,5 jaar bij het korps. Van der Spoel ie in januari 1989 de heer Doorn op, die met pensioen Van der Spoel wordt direc- van de Willem de Jong Stich- in Utrecht. Deze instelling ert in de provincie Utrecht aantal gezinsvervangende izen. Een ervan, De Stegel, in Leusden. n der Spoel benadrukt dat hij weg gaat uit onvrede. „Na 28 stjaren bij de politie kreeg ik kans. Ik heb nu nog de gele- eid om iets te doen buiten het iewerk. Op deze manier kan ik managementkwaliteiten in totaal andere sector gebrui- 'De overgang naar zijn meuwe i is volgens hem minder groot op het eerste gezicht lijkt. >r mijn prive-omstandigheden ik grote affiniteit met de zorg- 5T," zegt hij. >ver enige tijd zullen de de iekorpsen in Nederland ingnj- worden gereorganiseerd, het vertrek van de groeps- mandant heeft nog geen orga- lonsche veranderingen tot ge- voor het rayon Leusden, waar- it ook Woudenberg en Rens- H. van der Spoel woude vallen. „Het kan nog wel 1,5 tot 2 jaar duren, voordat de vema- deringen er helemaal door zijn," zegt Van der Spoel. „Mijn opvolger zal dus nog gewoon in dezelfde organisatie werken als ik." De groepscommandant vertrekt op 1 oktober. Inmiddels is een solli citatieprocedure voor zijn opvol ging gestart. BDEN - Een weekend Parijs is ïizet van de Miss Hamershof- bezingen tijdens de jaarmarkt eptember. De jaarmarkt staat teer m het teken van het 10-jarig San van het winkelcentrum. De inisatie van de verkieizng is in handen van sportschool 2000. In schrijvingen moeten voor 31 au gustus gedaan zijn. Formulieren zijn beschikbaar bij de damesmo dezaken, dameskapsalon Pierre, drogisterij Kniep, Pim Berghuizen en sportschool 2000. De formulie ren moeten met pasfoto afgegeven worden bij sportschool 2000, Ha- mersveldseweg 80. SDEN - Bij het pompstation aan toornseweg werd maandag- t met een tegel een ruit inge- d- De dader nam diverse soor- sioepgoed en frisdrank mee. LEUSDEN - Een student, die zijn eigen portemonnee als een goed doel beschouwde, probeerde woensdagavond m Leusden-Zuid kaarten te >rkopen. LEUSDEN - „Ik heb eigenlijk gesolliciteerd naar een niet bestaande functie," antwoordt mevrouw Bless-Koopmans op de vraag hoe zij aan de 'baan' van ambtenaar van de burger lijke stand is gekomen. „Ik heb gebeld naar het hoofd van de afdeling Burgerzaken en ge vraagd of ik het mocht doen. Hij was zeer geïnteresseerd, omdat hij al langere tijd vrou welijke ambtenaren van de burgerlijke stand wilde." Haar sollicitatie werd geaccepteerd en half juni werd zij door de rechter in Utrecht beedigd. Vorige week vrijdag 'deed' zij haar eerste huwelijk. Zij is daarmee de tweede vrouw m Leusden, die de bevoegdheid heeft om huwelijken te sluiten. Evelien Blom was de eerste, maar was door haar drukke werkzaamheden als wethou der niet in staat om veel als ambtenaar op te treden. Nu zij meer tijd heeft, vervult zij re gelmatig haar functie als amb tenaar van de burgerlijke stand. Daarmee is een einde gekomen aan het tijdperk dat de huwelijken in Leusden voornamelijk door mannen werden gesloten. Of de 'trouwlustigen' dit verschil zul len merken, durft mevrouw Bless-Koopmans niet te zeg gen. „Misschien dat mannen in hun aanpak wat formeler zijn dan vrouwen," zegt zij voor zichtig. „De ambtenaren die dit werk nu doen, hebben deze taak er vaak bij." Een formele aanpak hoeven huwelijkskandidaten met van haar te verwachten. „Ik ben zeker niet van plan om 'blind' toespraken te houden. Dan wordt zo'n toespraak of niets zeggend of je doet mensen te kort. Als mensen bij mij willen trouwen, zal ik, als zij daar prijs opstellen, hen thuis opzoeken of ze bij mij voor een kop koffie uitnodigen. Zo kan ik dan een beeld krijgen van het bruids paar en hun familie. Ik wil zoveel mogelijk in gaan op de wensen van de betrokkenen. Maar als zij geen bijzondere dingen willen, vind ik het ook prima. Ik zal dan aan de officiële plechtigheid wel iets toevoegen, maar dan in algemene zin." De nieuwe ambtenaar van de burgerlijke stand is afkom stig uit het onderwijs. Zij gaf jarenlang les op Middeloo en is van huis mt orthopedagoog. „Het gaat daarbij om de oplei ding van begeleiders van moeilijk opvoedbare kinde ren. Deze verkeren in opvoed kundige situaties, die niet nor maal verlopen. De problemen met de kinderen kunnen zijn ontstaan door bijvoorbeeld li chamelijke of geestelijke han dicaps." Enkele jaren geleden stopte zij met haar werk als docente, omdat zij geen zin meer had om zich aan te passen aan de veranderingen in het hoger beroepsonderwijs, die het ge volg zijn van de grootscheepse fusies in deze sector van het onderwijs. Dat zal ondermeer resulteren van de verhuizing van Middeloo naar Utrecht. Na een tijdlang de kat uit de boom te hebben gekeken, ging mevrouw Bless-Koop mans op zoek naar zinvolle be zigheden. Ze was al lid van de raad van toezicht van zieken huis Eemland, de stichting die ontstond na de fusie van het Elisabethziekenhuis en zie kenhuis De Lichtenberg. Daar komt dus nu haar werk als ambtenaar van de burgerlijke stand bij. Bless-Koopmans ziet wel overeenkomsten tussen haar nieuwe functie en haar werk als docent. „Het verband is dat je geïnteresseerd moet zijn in mensen en je moet moet ver diepen in datgene wat hen be weegt. In mijn speeches zal ik daarom proberen onder woor den te brengen waarom de mensen naar het gemeente huis zijn gekomen om te trou wen. Wat dat betreft ben ik gevormd door mijn opleiding." „Toch denk ik niet dat het een voorwaarde om dit werk te kunnen doen. Iedereen die zich wil verdiepen in datgene wat er gebeurd en in de es sentie van het huwelijksver bond, kan het." Ze gelooft met dat mensen te snel besluiten om te trouwen. „Er zijn ook andere verbinte nissen mogelijk, die niet zijn 'gelegaliseerd'. Het woord van trouw kan ook op een andere manier gegeven worden. Soms besluiten mensen om uit financiële redenen te trouwen of vanwege de kinderen, maar dat hoeft niet. In deze tijd is het vaak een weloverwogen be slissing. Het gebruik maken van nten en rituelen kan hou vast geven." Wat ze in haar eerste speech zal zeggen, weet ze nog niet. „Dat ligt aan de mensen met wie ik te maken heb. Mijn toe spraak zal zijn aangepast aan hun ervaringen. De zal natuur lijk een aantal formele dingen moeten zeggen. Het gaat ook om het uitspreken van een for mule." „Ik vind het huwelijk een ernstige zaak, dus ik zal in ieder geval nooit een schert send verhaal vertellen. Dat wil niet zeggen dat ik als daar aanleiding toe is, een vrolijke noot uit de weg zal gaan. Ik vind het fijn om mij in mensen te verdiepen en dingen tegen ze te zeggen waar ze iets aan kunnen hebben." „In formele zin gaat het om de uitvoering van de wet, maar aan de andere kant hebben mensen toch inhoudelijke ver wachtingen. Mijn bedoeling is om in mijn speech inhoud aan die verwachtingen te geven." Zij is echter niet van plan om de uiterlijke kant van de plechtigheid uit het oog te ver liezen. Zij wil er verzorgd uit zien als er een bruidspaar voor haar staat. „Ik wil stijlvol ge kleed zijn en tot in de puntjes verzorgd," zegt zij. De mensen zijn zelf ook stijlvol gekleed en als ambtenaar vertegenwoor dig ik toch het burgelijk ge zag." Het zag er eerst naar uit dat het haar wat dat betreft met gemakkelijk gemaakt zou worden. De toga's die de ge meente had voor de ambte- naaren van de burgerlijke stand, waren alleen gechikt voor mannen. Inmiddels is dat probleem opgelost en is er nu ook een toga voor vrouwen. De eerste huwehjksvoltrekking door mevrouw Bless-Koopmans „Ik denk met dat mensen te snel besluiten om te trouwen." (advertenties) Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieerservice 'egen redell/ke prijzen Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Tefefoon 033-724624 COMPOSTEREN: puin vuil is geen tuinvuil". I

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1