Buurt legt zich niet meer bij komst 300 asielzoekers Tuinvuil wordt niet meer gecomposteerd Suggestieve vragen over asielzoekers tijdens info-avond Burgemeester, vaarom doet u ons dit aan? leusder krank - Diefstal uit auto Strafbaar plaatselijk nieuws Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op «erkdagen geopend van 9.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktle) Abonnementsprijs: Kwartaal 13,30. halfjaar 26,10, jaar 49.50. Klachten bezorging: A's abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17 00 uur te "«bben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met jnze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel. 033-940691 (tot en met 15 aug.) Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206. ■Nabestellen foto's: ■fo meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- Hellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij ■vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met ■duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num- ■niar van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. ■Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en ■/15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). ■U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. ■Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste ^Pttofs) thuis. IDE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de IDU-Krantenkomblnatle te Barneveld. De zaal reageert niet. De volgende vragensteller schrijft: 'Knjgen wij hier ook verhoging van onze verzekeringspremies zoals m de Betuwe?' De teneur is duidelijk, de asielzoekers zijn toch allemaal inbrekers en dat maakt de omge ving tot een nsicoverhogende fac tor. Van Beeck raakt geprikkeld en antwoordt kortaf: „Er is helemaal geen opvangcentrum in de Betuwe, dus verhogingen van premies is bij ons onbekend. Deze vraag is uiter-' mate suggestief." De buurt heeft nog meer pijlen op de boog. Getergd door de snelle en m de ogen van de buurt achterbak se procedure worden alle (on)mo- gelijke dingen naar voren ge bracht. Opnieuw Oostra:Waarom hier, waarom in zo'n kleine ge meenschap. Waarom niet m het Rijks Opvoedmgs Gesticht op de Berg, dat staat toch leeg. Of m pan den van de Bemardkazeme?" Van Beeck: ROG is niet beschik baar en de kazerne staat Defensie niet af. Oostra onderbreekt: „Nee, uit veiligheidsoverwegingen. Van Beeck, nu toch in zijn wiek geschoten: „Dit is zeer suggestief en kwalijk. U doet voorkomen of asielzoekers gevaar betekent. En Argumenten over teloorgaan van het natuurschoon en dat de bereik baarheid van brandweer en politie slecht is, worden aangedragen. Het forum kan deze argumenten gemakkelijk weerleggen. Het oude terrein zal na deze periode gewoon terugkeren, er komt over leg met de Brandweer Amersfoort en de Brandweer Tankwerkplaats om de taak van Leusden deels over te nemen. Tevens komt er uitbrei ding bij de Rijkspolitie, met name voor de Vreemdelingenprocedure. De drama doet zijn intrede. 'Hoe kunt u ons dit aandoen? Een hard werkend groepje mensen, een speciaal buurtschapje ver weg van Leusden krijgt de problemen op haar afgewenteld. Er zijn wel hon derd andere plekken, die eerder in aanmerkmg komen. Kan er geen roulatiesysteem opgezet worden of een spreiding van de groep in klei nere groepen, zoals met de woon wagenbewoners wordt gedaan?' Van Beeck: Spreiding is finan- cieel-economisch met op te bren gen. De hele inrichting mag de kosten van de algemene bijstand met overschrijden Gebogen over de voorlopige tekening de discussie aangaan met de alle gelegenheid toe buurman: daar was donderdagavond Billen bloot vooroverleg met de omwonenden?' Wethouder Verduin doet een be roep op het solidariteitsgevoel van de mensen: „Als gemeenteraad en Het sterkbezette panel krijgt het toch zwaar te verduren. De bewoners wensen niet over een nacht ijs te gaan en eisen van de gemeente meer zekerheden. WVC-er Van Beeck had het moeilijk, maar zei na afloop dat het hem allemaal nogal was meegevallen. „Ik heb wel andere informatieavonden meegemaakt." en achteruit aan de Waterlooweg. Ik heb niets tegen mensen, maar ik ben heel bang voor driehonderd mensen opeens voor mijn deur. Moet ik dan verhuizen? (Vraag asiel ergens anders is de 'humoris tische' opmerking uit de zaal) En zestig procent van de asielzoekers is alleenstaande man, dat is mij een beetje te veel Ik ben dus bang en vrees ruet meer te kunnen slapen straks.' Van Beeck tracht de vrouw gerust te stellen. „Het zijn heus niet de inbrekers, de verkrachters. Er zijn ook veel vrouwen en kinderen en complete gezinnen bij. Maar u bent nu ook ongetwijfeld weel eens bang. Overlast is met te voorko men, maar toch vind ik dat ik de sociale bewogenheid onder be paalde voorwaarden van u mag vragen. Met maatregelen en voor zieningen moet het beheersbaar zijn voor beide kanten, dat is mijn garantie." den, maar nogmaals, het gaat om mensen!" De nazit wordt gekenmerkt door gemor en losse opmerkingen. De buurt is met tevreden, men blijft ongerust over de komende perio de. Zal de gemeente woord houden en over de brug komen met sug gesties, worden de aangedragen alternatieven op hun waarde beoordeeld of is het slechts een zoethoudertje? Een enkeling gaat zich nog te buiten aan wilde kreten: 'het wordt oorlog', 'het komt over ons, omdat de raadsleden hier alle maal niet wonen', 'wij kunnen de vuiligheid van Leusden opruimen', 'als ze komen, dan kost het de ge meente veel geld, daar zullen wij voor zorgen'. Wethouder Verduin verlaat de zaal met nog steeds goe de hoop: „Ik hoop en verwacht geen rechts-radicale toestanden in Leusden". Gerrit Jeuring WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1990 IJSDEN - De bewoners van de Doornseweg, Waterlooweg en Buurtweg zijn niet content met de eventuele komst van ehonderd assielzoekers naar het Kamp Waterloo. Een van bewoners trekt aan het eind van een lange avond discussie conclusie: het is geen gemakkelijke zaak voor de bewoners, de gemeente moet met meer over de toonbank komen om voor de omwonenden acceptabel te maken. Burgemeester nis doet de belofte dat het gemeentebestuur van zich zal en horen: 'Leuk is het allemaal niet en zal het ook nooit rden, maar door mee te denken helpt u ons. Wij moeten niet standpunten verharden. Wij voelen ons verantwoordelijk r u, maar ook voor de asielzoekers. Er mag straks geen :entratiekamp-idee onstaan. Laten we boven alles in het houden dat het om mensen gaat!!' hun toeren omdat de opvang ge schiedt door militairen in uniform, door de voortdurend laagovervlie- gende vliegtuigen en de vele ont plof fmgen op de hei? Van Beeck (WVC) neemt deze zorg bij de mensen weg. „De meeste opvang en verzorging gebeurt door militairen. In Heumen hebben wij een soortgelijke situatie, dus die ervaringen kunnen wij hier ge bruiken. Daar komt bij dat niet alle vluchtelingen voor vervolging uit hun land zijn vertrokken. En komen er toch problemen dan zullen wij die mensen overplaatsen naar an dere centra." de informatieronde mogen de roners donderdagavond tijdens discussie in Chalet Waterloo I zegje doen. Eerst schriftelijk, f ma mondeling. De vooroorde- njn met van de lucht, de men- voelen zich bedreigd in hun jnomgeving. 9 gemeester Panis tracht met een idend praatje de gemoederen jszins te kalmeren. „De meeste Izoekers zijn zeker niet slech- als de gewone Nederlander. I ar omdat het nogal een ingreep pzo'n kleine gemeenschap, vin- i wij dat de aanwonenden eisen gen stellen aan de inrichting van centrum. Er mogen geen ge- rlijke dingen gebeuren, maar er een camping zou komen gt de buurt ook overlast. De inlanders, die hier langer zou den blijven nemen meer Neder landse gewoontes over. En ik kam peer zelf, zodat ik weet dat ik liever deze kortverblijvende buitenlan ders op het terrein zie dan de kam perende Nederlander." Militairen En dan is het de beurt aan de bewo ners. Eerst de behandeling van de schriftelijke vragen. De woordkeu ze blijft binnen de perken, maar een enkele mondelinge reactie uit de zaal overschrijdt het betamelij ke. De mensen reageren heftig en voelen zich beet genomen: èn door de gemeente en door WVC. Raken de asielzoekers niet over Komt er extra verhchting en hoe ver komt het hek van onze tuinen af? Burgemeester Panis: „De provincie gaat over de verlichting en ik zou er niet op rekenen dat er extra wordt aangelegd. Er komen op dit punt geen voorzieningen bij." De zaal hoont: „Hoeveel doder moeten er eerst vallen?!" Van Beeck deelt mee dat er wel verlichting op het kamp en de toe gangsweg wordt aangelegd. Raadslid Oostra Hoe te verklaren dat erinLeersum, bij het asielcentrum dat in de bos sen ligt verscholen, opeens veel verhuizmgen voorkomen? En waarom een hek om het kamp als de asielzoekers met gevaarhjkzijn? En mag de bebouwing van het kamp zover mogelijk naar achte ren, zodat de privacy gewaarborgd blijft? Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Eindredaktie: Gerrit Jeuring Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktle-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Van Beeck zegt dat de investerin gen voor een caravanpark lager zijn dan het inrichten van een defi nitief centrum. „Ook een onder zoek naar de groei van de asielzoe kers is met te doen. Wanneer er gens oorlog uitbreekt, neemt de stroom asielzoekers toe. Ik wil u een ding duidelijk stellen: de ont wikkelingslanden nemen veel meer mensen op dan wij hier in het De zaal is goed gevuld. Op het programma staat dan ook een belangrijk punt voor de buurt: de komst van een asielzoekrscentrum. Een enkeling gaat zich te buiten aan onbezonnen woordgebruik, maar met name bruge- meester Panis tracht de gemoederen te sussen door regelmatig het gelijk aan de bewoners te geven. Dee conclusie is echter aan het emd van de avond, dat er nog heel wat beloofd en gegeven moet worden voor de bewoners overstag zullen gaan. Er zal voortdurend overleg moeten zijn tussen de verschillende partijen; met open vizier en niet meer geheimzinnig. Rijke Westen. Dat is een overwe ging waard Risico dat is niet waar. Problemen afschui ven op andere gemeenten of wij ken is niet de oplossing, hoewel iedereen dat blijft proberen. Ook hier in Leusden dus." De aanwezigen gooien het over een andere boeg. De gemeente moet maar eens met de billen bloot: 'Waarom direct ingestemd zonder bestuur hebben wij gemeend de maatschappelijke verantwoor delijkheid te moeten nemen. Wij kunnen en mogen niet de hele pro blematiek zomaar aan onze deur voorbij laten gaan." De buurt blijft morren. 'Een afgele gen gebiedje hè, wat hebben wij toch verkeerd gedaan. Hier is geen CAI, geen busdienst, geen grof vuilophaaldienst. Zijn wij dan de misdadigers?' De wethouder kaatst de bal terug: „De bewoners hebben ook zelf voor deze locatie gekozen, en vra gen als deze kom je overal tegen, waar je ook plannen wil realiseren.' Burgemeester Panis vult aan vanuit het verleden: 'Leusden heeft al va ker geholpen, dertig Vietnamezen en vijfendertig Iranièrs zijn onder gebracht m goedkope huizen. Dus er wordt niet alleen maar aan Wa terloo gedacht. Na vijf jaar moeten wij opmeuw gaan kijken waar wij mensen onder kunnen brengen. Ik vind het heel erg dat deze buurt met mooie huizen en tuinen en goed verdienende bewoners zo met deze nieuwe bewoners om gaat.' Ook Van Beeck heeft een aanvul ling: „Er wordt altijd gezegd: hier niet! Maar de ervaring heeft ge leerd, dat de overlast beperkt blijft." Opnieuw drama vanuit de zaal. Een mevrouw, die tracht zich in het Ne derlands verstaanbaar te maken doet een beroep op de gemeente en WVC: „Ik woon helemaal alleen De horecaman uit de buurt is kort en bondig: „Ikkondig nu al aan, dat ik straks zal gaan discrimineren. Ik zal die mensen eruit gooien, want ik laat mijn zaak niet achteruit gaan door mensen die ik niet kan ver staan en die mij niet kunnen ver staan. Zij zullen op de tafels gaan zitten en hebben waarschijnlijk met eens geld bij zich. Ik heb aanbie dingen voor mijn zaak gehad, maar door deze nieuwe ontwikkelingen willen gegadigden nog eens ko men praten omdat er nu iets aan de prijs naar beneden gedaan moet worden.De man krijgt sympathie betuigingen uit de zaal: 'Wij staan achter je, wij komen helpen') Nog is de koek niet op: Wij krijgen nu vrijstelling van onze hondenbe lasting, denk ik zo?"(instemmend gelach en geklap, velen begrijpen de intenüe....) Panis pareert „Daar moet u niet teveel hoop op hebben". 'Maar voor de asielzoekers speelt geld allemaal geen rol,....' Woordvoerder Terwindt stelt orde op zaken: „Het probleem is in deze wijk gelgd. De kernvraag is, zijn wij bereid dit op te pakken. Leuk is het met, maar maakt de gemeente her voor ons acceptabel? De gemeen schap kan het ook met accepteren en dan staan de beroepsmogehjk- heden open. Ik ben bhj met het aanbod een ander centrum eens te bezoeken. Burgemeester Panis pakt de hand schoen op: „U hoort van ons. Leuk is het met en zal het ook nooit wor- LEUSDEN - Het tuinvuil van de stortplaatsen zal niet meer tot compost verwerkt worden, maar zal waarschijnlijk naar de stort plaats in Maarsbergen gebracht worden. Verwerking tot compost blijkt te duur te zijn. Wel zal het tuingroen van de stortplaatsen, die op verschillende platsen in LEUSDEN - Op de parkeerplaats Bloemheuvel stal een dief een tas met geld en autopapieren, terwijl de kinderen van de Duitse eige naar nog in de auto zaten. In de tas zat een bedrag van 250,-. Leusden zijn, door de Kompomix van de firma de Ridder uit Soes- terberg verkleind blijven wor den. Daarna gaat het in contai ners met een inhoud van 40 m3, die op het terrein van de nieuwe gemeentereiniging bij de nieuwe aansluiting op de A 28 geplaatst worden. Op deze manier is er voor het tuin vuil minder ruimte nodig op de nieuwe stortplaats van de ge- meentewerf. Die bespaarde ruimte kan voor andere doeleinden wor den gebruikt. „Het blijft zinvol om het tuingroen naar de tuinvuilstort- plaatsen m de wijken te brengen," zegt een gemeentelijk woordvoer der. „Het groen kan dan door de Kompomix verkleind worden. waardoor het minder ruimte in be slag neemt. Dat scheelt straks bij de verrekening van de stortings- kosten." Het betekent wel het einde van het compostenngsproject. Dat le vert namelijk een grondverbete- nngsprodukt op, die van onvol doende kwalitiet is. Dat komt, om dat er teveel oneigenlijk vuil bij het groen gestort wordt, waaronder bijvoorbeeld plastic. Dat maakt de compost commercieel gezien min der interessant. Nu ligt er bij de stortplaats van 't Sluisje bij het Val leikanaal een hoeveelheid tuinvuil dat gebruikt zal worden voor de verwerking in een aarden wal bij het terrein van de golfclub De Hoo- ge Kley. LEUSDEN - De uitbater van restaurant 'Bos en Heide' maakt het bont op de informa tie-avond over het asielzoe kerscentrum. De man windt ach dermate op, dat er moge lijk sprake is van het plegen van een strafbaar feit. „Ik kondig nu reeds aan. dat ik straks zal gaan discrimineren. Ik laat mijn zaak niet achteruit gaan door asielzoekers, die mij niet kunnen verstaan en ik hun niet. Ik weet zeker dat mijn klandizie zal afnemen als een groep asielzoekers binnen komt. Dat zal ik niet accepte ren, ik zal die groep eruit gooi en. Ook de verkoop van mijn hore- ca-gelegenheid stagneert op dit moment. De gegadigden lezen ook de kranten en klop pen nu weer bij mij op de deur. Zij zeggen dat er een meuwe situatie is ontstaan en dat er iets van de prijs afmoet." De man krijgt instemming van uit de zaal. Van Beeck legt nogmaals uit dat het gaat om volkomen vrije mensen, die niet in de gaten hoeven te wor den gehouden. „Zij zijn vrij te gaan en staan waar zij willen. Een hek dient alleen om overzicht op het terrein te houden." Raadshd Oostra (D66) komt met een klacht over de tekening van het centrum. „De tekening is nog met definitief, dus de inspraak kan nog niet van start. Een opening half ok tober kan dus nooit meer. Van Beeck helpt het raadslid uit de droom: „Wij praten hier met over de invulling, madr over de bestem ming van het terrein. En die proce dure kan dus gewoon voortgaan. De tijdsduur van vijf jaar is overi gens een hard gegeven." Op dit moment komt de zaal voor het eerst met lukrake opmerkin gen. 'Waar praten wij nu toch alle maal over, het gaat gewoon niet door'. 'Niks overleggen, wij zijn te gen. "De gemeente heeft ons nu ontdekt, nooit aan ons gedacht, maar nu opeens weet het bestuur Waterloo te vinden'. 'Leusden hgt ver weg, het centrum kan hier mooi opgeborgen worden zodat Leus den er geen last van heeft. En uiteraard, je kan er op wachten, iedere inspraakgelegenehid op nieuw: alles goed en aardig, maar hier niet. 'Is het niet beter om de asielzoekers elders onder te bren gen, dat is ook leuker voor die mensen zelf. Mensonterend dat de gemeente deze mensen in cara vans onder gaat brengen en dat zelfs in de winter. Er wordt teveel rotzooi bij het tuingroen gestort, waardoor het niet meer geschikt is om gecomposteerd te worden. 'ekening van het ministerie voor het kamp Waterloo: tachtig caravans ngin de rij. De caravans worden Icings de toegangsweggezet en tegen osrand, met andere woorden er blijft een fikse groenstrook tussen de en en de caravans.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3