Jim van Overbeek aast op stage in de States Belgische Achtervelder voelt zich aangetrokken tot avontuurlijke ondertoon in All Terrain Mountainbiking „Die titel moet niet als een super-prestatie gezien worden" „Het is verboden om van fietste verwisselen, je moet alles zelf repareren" „Het is geen prestatiesport, alles draait om de fun" „Ikdroom ervan om ooit nog eens naar Amerika te gaan voor een stage" Sport WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1990 Vanaf 1978 heeft Jim van Overbeek kennis gemaakt met vrijwel alle disciplines van de wielrennerij. „Ik heb voor het grootste gedeelte op de weg gereden, maar ook bij baanwedstrij- den en veldritten heb ik aan de start gestaan." De palmares van de Achtervelder bestaat on der meer uit een optreden in de Ierse Milkrace en verder koerste hij in veel klassiekers en etappe-wedstrijden Jim van Overbeek reed de Ronde van Ierland voor amateurs in een ge combineerde selectie en boekte redelijke uit slagen. Een doorbraak naar het gilde van de beroepsrenners zat er echter nooit in, „omdat ik een sub-topper was en geen enkele intentie had om prof-renner te worden Jim van Overbeek heeft aan de wieg gestaan van de ATB-sport in Nederland. De Achtervel der had tot voor kort zitting in de Stichting Holland All Terrain Mountainbiking. „Nu de ATB-sport een volwassen onderdeel begint te worden, is de noodzaak voor mij niet meer aanwezig om in de stichting te blijven zitten Ik heb nog wel een adviserende rol in het geheel. Als stichtingslid heb je bijna geen tijd om zelf te rijden en daar gaat op dit moment toch zeker mijn voorkeur nog naar uit." „Het plezier in de sport is bij de ATB-cou- reurs veel groter dan bij de wegrenners," zegt Van Overbeek over het verschil tussen de jong ste tak en het paradepaardje van de wielrenne rij. „Er heerst rond de wedstrijden een hele gemoedelijke sfeer Het deelnemersveld be staat meestal uit een mengeling van wielren ners uit alle takken van het cyclisme In 1988 werd de eerste AU Terrain Mountain biking wedstrijd in Nederland gehouden „Dat was in Waalre. Ik kwam daar aan de start op een geleende fiets," zegt Jim van Overbeek. „Deze wedstrijd werd gezien als de zogenaam de try-out. Er kwamen ongeveer veertig ren ners aan de start en ik eindigde als tweede. Op die manier kreeg ik er lol in en ben er mee doorgegaan." In het jaar van de 'geboorte' maakte Jim van Overbeek al een hoogtepunt mee in de vorm van de eerste nationale titel. „In Soestduinen werd de eerste NK gehouden De opkomst was gigantisch, want er stonden maar liefst 170 coureurs aan de start Het was een ééndaagse wedstrijd waarin ik dus de titel pakte De 30-jarige Van Overbeek doet vervolgens een poging om de Nederlandse titel op de juiste waarde in te laten schatten, want hij zegt: „Het kampioenschap in 1988 is voor mij heel betrek kelijk. Het was een wedstrijd op een vrij vlak parcours, zodat ik als wegrenner toch wel in het voordeel was. Bovendien geeft bij een één- daagse wedstrijd de vorm van de dag de door slag en dat verklaart waarom ik vind dat die titel niet als een super-prestatie gezien moet worden." De Nederlandse titel leverde Jim van Over beek wel een aantal invitaties op voor wedstrij den over de grens. „In 1989 werd ik uitgeno digd voor de wedstrijden om de World Cup Deze cyclus van acht wedstrijden werd georga niseerd door Grundig (Audio- en video-appa- ratuur, red.)." Als gevolg van te drukke werk zaamheden kwam Jim van Overbeek niet in alle wedstrijden aan de start. Als eenling reed de illustrator van sportieve kunst voor Bata- vus. „Ik heb vier wedstrijden voor de World Cup gereden. In Londen, Luzern, Spa en Ka proen waren er echter geen topposities wegge legd Ik had nogal met pech te kampen en dan ben je al vrij snel kansloos voor een hoge eind klassering. Je moet immers alles zelf repareren, omdat het verboden is om van fiets te wisselen Een lekke band kost zeker vier minuten en dat maak je nooit meer goed." „Ik blijf de ATB-sport puur als hobby be schouwen. Mijn werk heeft absolute voor rang," aldus de tekenaar. „Mijn trainingsar- beid is ook niet voldoende om tot de top door te dringen," zegt de sympathieke 'Belg'. „Ik train hooguit twee uur per dag terwijl de toppers, vooral in Amerika, dagelijks zeker vijf uur vrij maken voor de training. Als training ga ik re gelmatig met de mountainbike het bos in en soms ga ik wel eens naar Berg en Dal bij Nijme gen Dat is echt een prachtig gebied voor de ATB-sport. Daarnaast doe ik nog regelmatig mee aan wegwedstrijden, zodat de snelheid behouden blijft." „Tijdens een beurs kwam ik in contact met mensen van Peugeot," zegt Jim van Overbeek, als zijn plaats in het team van de Franse fietsfa- brikant ter sprake komt „Langzaam maar ze ker kwam het zaakje aan het rollen en dat heeft er toe geleid dat we sinds een paar maanden in Nederland ook een officieel fabneksteam van Peugeot hebben." Hoewel de ATB-coureur een pure amateur is, blijkt de begeleiding die hij en de overige drie leden van het team - waaronder de Amersfoorter Ad Guldemeester - krijgen een meer dan professionele inslag te hebben. „De sport heeft zich vrij snel ontwikkeld en dat is voor Peugeot een reden geweest om er op in te haken. De fabriek doet heel veel aan de ontwik keling van de fietsen. Voor wedstrijden komen er vaak technici over uit Frankrijk om de nieuwste technische ontwikkelingen in de praktijk te laten testen. Ook in Frankrijk, Bel gië en Engeland is er een officieel fabrieksteam van Peugeot. Tijdens internationale wedstrij den komen we elkaar tegen en dan blijkt hoe professioneel de Fransen alles hebben opgezet. Er is bijvoorbeeld een duidelijke uniformiteit We rijden allemaal in de rose/groene kleuren en dat blijkt zijn uitwerking niet te missen. Zowel voor ons als rijders als voor de fabriek wordt dit jaar gezien als een leerjaar. We zullen moeten onderzoeken wat de mogelijkheden zijn." „De fiets voor het All Terrain Mountainbi king is veel robuuster dan de fiets voor het wegrennen of veldrijden," aldus Jim van Over beek. „Het frame is gemaakt van dikkere bui zen en de fiets is langer, dat geeft voordeel op een geaccidenteerd terrein. De banden van een ATB hebben een noppenprofiel voor meer glip en het stuur van de fiets is breder waardoor je rechtop kunt zitten." Een goede All Terrain Bike is in de winkel te koop voor ongeveer 2500,-. De fiets van Jim van Overbeek, uitge rust met de technische snufjes van Peugeot kost ruim 4000,-. De wedstrijden voor de ATB-specialisten worden bij voorkeur gehouden op trajecten met veel bergen en dalen. De coureurs moeten met hun 'ijzeren ros' voornamelijk vechten te gen alle elementen van de natuur. Rotsen, wa tervallen, bospaden, boomstronken, bergen en zandafgravingen vormen bij voorkeur de in grediënten van een ATB-circuit. Deze veelzij digheid in het traject is volgens Jim van Over beek ook de reden dat de ATB-sport voor elk wat te bieden heeft. „Het is een sport voor iedereen. Het is geen prestatiesport, maar alles draait om de 'fun'. Er is veel vrijheid in het doen en laten en op ieder niveau is er sportieve voldoening. Dat is ook de reden dat alle deelne mers elkaar respecteren. De nummer 1 is gelijk aan nummer 273; er is dan ook geen enkele vorm van jaloezie in het deelnemersveld." Hoewel de gezelligheid een voorname rol speelt in het ATB-wereldje, blijkt ook dat men niet zo maar even een wedstrijd kan winnen. De renners, en dan vooral de toppers, hebben toch voornamelijk aanleg en de mentaliteit van een topsporter. Wat vormt volgens Jim van Overbeek de basis van een ATB-coureur? „In eerste instantie is een goed duurvermogen be langrijk. De wedstrijden duren meestal 2'/2 tot 3 uur en dat vereist toch de nodige conditie. Daarnaast is een juist gevoel voor het sturen een belangrijke factor. Naarmate de vermoeid heid toeneemt wordt de kans op ongelukken groter en dat kan worden opgevangen met de benodigde stuurmanskunsten. Op beide onder delen kan men trainen." Jim van Overbeek verwacht de komende ja ren nog wel tot het gilde van de ATB-coureurs te behoren. „Ik zie me zelf nog wel een jaar of vier, vijf in het circuit meehobbelen. De popu lariteit van de sport blijft stijgen. Er komen steeds meer wedstrijden en ik hoop dat deze lijn zich in de toekomst kan stabiliseren. De sport verkeert inmiddels onder de vlag van de Koninklijke Nederlandse Wielrijders Unie (KNWU) en ook de UCI (het internationale overkoepelende orgaan, red) heeft het All-Ter rain Mountainbiking geaccepteerd. Wat mezelf betreft hoop ik in september deel te kunnen nemen aan het Wereldkampioenschap ATB in Amerika. We zijn bezig om de mogelijkheden te onderzoeken om met het complete team naar Colorado Springs af te reizen. In de strijd om de nationale titel ben ik uitgeschakeld, omdat ik wegens een blessure de eerste wedstrijd heb gemist en de tweede niet in de punten heb gereden. Er volgen nog drie wedstrijden en daarin hoop ik voldoende punten te vergaren voor en plaats bij de eerste tien. Als dat nog lukt ben ik meer dan tevreden De 30-jarige Jim van Overbeek koestert nog een stille wens, die hij hoe dan ook in vervulling wil laten gaan De tengere Achtervelder wil alles in het werk stellen om zijn kunnen te tonen in het Mekka van de All Terrain Moun tainbiking. „Ik droom er van om ooit nog eens naar Amerika te gaan voor een stage. De beste ATB-coureurs komen uit de Verenigde Staten en het lijkt me geweldig om ooit eens een wed strijd te rijden met alle toppers aan de start. Ja. het is zeker dat ik daar een keer naar toe ga." ACHTERVELD - „De avontuurlijke ondertoon van de sport was voor mij de reden om aan All Terrain Mountainbiking te gaan doen," zegt Jim van Overbeek. „Al word je twintigste of dertigste, de sport geeft je toch een bepaalde voldoening, vergelijkbaar met een triathlon." Jim van Overbeek werd 30 jaar geleden geboren in het Belgische Antwerpen. Na Soest dient nu Achterveld als thuisbasis van de allround wielrenner, die zijn vizier helemaal heeft gericht op de jongste tak van de wielrensport. De ATB-coureur werd in 1988 de eerste kampioen van Nederland in deze uit Amerika overgewaaide sport. Dit jaar werd Jim van Overbeek opgenomen in het officiële fabrieksteam van Peugeot. „Hoewel ik voor een fabrieksteam fiets, blijf ik toch een echte amateur, want mijn werk gaat voor," aldus de Achtervelder, die momenteel op zoek is naar de sleutel die de poort naar het wereldkampioenschap mountainbiking moet openen. „In september wordt het WK in het Amerikaanse Colorado gehouden en ik hoop dat ik daar aan de start kan komen." Achtervelder Jim van Overbeek: „We zijn bezig om de mogelijkheden te onderzoeken om met het complete Peugeot team naar het WK in Colorado Springs af te reizen"

Leusder Krant | 1990 | | pagina 6