I Koningin Julianatoren familiepretpark bij uitstek P leusder krnnt 1 r P V Valleiconcerten in kerk en hal ;ompacte speeltuin steekt attractieparken naar de kroon LISDODDE I 1 iS i I \lf ft w Zomer in vorm W0ENSDAG 1 AUGUSTUS 1990 APELDOORN - „Ons park richt zich vooral op de gezinnen," dos de heer Van Velzen over de doelgroep van het familie- etpark Koningin Julianatoren in Apeldoorn. Het attractie- rk is gelegen aan de Amersfoortseweg tussen Voorthuizen - ieldoorn. De Koningin Julianatoren prepareert zich in deze I van het jaar op een aanzienlijke, maar vooral gezellige okte. De hoofdmoot van de bezoekers wordt gevormd door ders met kleine kinderen, maar ook opa's en oma's ontbreken et in het familie-pretpark. Ie Koningin Julianatoren viert dit haai 80-jarig bestaan. Het hui- e pretpark vormde aan het be- van deze eeuw een pleister plaats voor reizigers nissen Apel doorn en Amersfoort. De koffieta fels, een kleine speeltuin en het hertenkamp vormde het decor. In- et traject van de helicoptervlucht is aangelegd door de kinder- 'Ituin. middels is de "uit de kluiten gewas sen speeltuin' uitgegroeid tot een pretpark met zo'n 35 attracties. Parkeergelegenheid is er vol doende naast het park aan de Amersfoortseweg. Een aantal me dewerkers zorgt voor een vlotte doorstroming van de bezoekers en voor 2,50,- staat de auto de hele dag op een bewaakt terrein. De entreeprijs is in vergelijking met soortgelijke parken laag te noemen. Voor tien gulden kan men de hele dag gebruik maken van alle attracties. De Koningin Juliana toren is vanaf half april tot en met september iedere dag geopend. Tevens opent het park de poorten in de herfstvakantie en ieder week end in oktober. Dagelijks zwaaien de deuren van de speeltuin om 10.00 uur open en om 18.00 uur verlaten de laatste bezoekers het park. De verzorgde accommodatie maakt duidelijk dat het park het vizier richt op families. De speel tuin geeft een frisse indruk en tal van medewerkers proberen het opgeruimde karakter te handha ven. Direct aan het begin van de route door het attractiepark wor den de bezoekers als magneten aangetrokken door de uitnodigen de blik van de uitkijktoren. Bij goe de weersomstandigheden reikt het zicht vanaf de 26 meter hoge Julia natoren tot aan de klokketoren in Deventer. Aan de voorkant van de "blikvanger" wordt uitgekeken over de kroondomeinen van Paleis 't Loo. „DROOG EN FRIS" Een positief en opvallend aspect in het Koningin Julianapark vormt het feit dat de wachtrijen voor de diverse attracties tot een minimum beperkt blijven. De capaciteit van de speelattributen is hier mede de bet aan. Ook op topdagen blijkt het veroveren van een plaatsje in een bepaalde attractie geen onmogelij ke opgave. Het Apeldoornse park mag zich in de meeste belangstel ling verheugen als het „droog en fns, dus actief weer is," aldus een medewerker van de Julianatoren. De stoom-carrousel, de reuze glijbaan en het reuzenrad vormen de nieuwste aanwinsten in het park. Het wachten is nog op het paradepaardje van de Apeldoorn se speeltuin, namelijk het kabou terwonderland. Kinderen worden in karretjes met een dierenkarika- tuur door een tuin geleid. Naast de kabelbaan, de grote botsauto's, de motorboten en de dwaaltuin met grot nchten de jeugdige bezoekers hun aandacht vooral op de heli coptervlucht. Via een ijzerenrails is het traject van de helicoptervlucht om de kinderspeeltuin heenge- legd. De kinderbios, een spuitende clown, sprookjes, de olifantenmo len en 't Muizehol maken de moge lijkheden voor de kinderen in het attractiepark bijzonder afwisse lend. De kabelbaan scheert hoog door de lucht; een moment later zakt de kabel tot enkele centimeters boven het water Droog en fris weer is voor de meeste bezoekers het favoriete weertype om een bezoek te brengen aan het pretpark Het 2,5 hectare grote familiepret park heeft een klantvriendelijke omvang. Alles is goed te belopen en er zijn geen kaarten nodig om de weg te vinden. Het bedrijf heeft ongeveer veertig vaste medewer kers. In het hoogseizoen (juli-au- gustus) komt daar nog een arsenaal aan part-time krachten bij om vol doende mankracht te hebben voor het optimaal beheren van het park. PARADEFIGUREN Een levende attractie vormt het optreden van vier 'paradefiguren'. De kinderen krijgen de mogelijk heid om de hand te schudden met gepersonificeerde replica's van een muis, hond, kat en konijn. Te vens is er een speciaal boekje waann de jeugd ruimte vindt om een handtekening te laten zetten door de mens-dieren. Voor lief hebbers van een gokje biedt „Las Vegas" uitkomst. Deze automaten hal staat vol met verschillende speelkasten. De Koningin Julianatoren blijkt met een speciaal kinderverjaar dag-arrangement haar doelgroep perfect te bereiken. Voor vijftien gulden per persoon biedt het park alle attracties aan en tevens krijgen de kinderen een menu voorge schoteld. Volgens de heer Van Velzen, een medewerker van het familie park, heeft de bedrijfsleiding van de Koningin Julianatoren haar blik inmiddels gencht op de toekomst. „Begin volgend seizoen gaat er net als dit jaar weer een nieuwe attrac tie draaien. We hopen zodoende de bezoekers met weer iets spe ciaals tevreden te stellen." Als het aan het Apeldoornse fa miliepark ligt wordt de complete speeltuin nog veel groter van op zet. Maar de beleidsbepalers van de Koningin Julianatoren worden in hun expansiedrift tot op de dag van vandaag gedwarsboomd door overheidsbepalingen. Voor mensen die in een gezellig en overzichtelijk park een dag met het gezin wülen doorbrengen is die uitbreiding ook met noodzakelijk. De doorsnee familie is waarschijn lijk meer dan tevreden met het compacte pretpark. Langs en in de sloten zien re nu de Lisdodden in volle loei staan. We onderschei- ten twee soorten; de Grote de Kleine lisdodde. Het ijn overblijvende moeras- lanten met een kruipende rortelstok. Op verschillende laatsen vormen zich op die rortelstok bloeistengels met uge, blauwgroene blade- «n. Die bladeren zijn bij de Irote lisdodde tien tot twin- 9 millimeter breed en bij de leine lisdodde vijf tot tien lülimeter. Daar, waar zich p de wortelstok de bloei- tengels ontwikkelen, ont- taan ook meestal uitlopers aardoor de plant, op zuiver «getatieve weg, zich enorm m uitbreiden. Samen met riet, in welks gezelschap ze meestal voorkomen, zijn ze voor een groot gedeelte ver antwoordelijk voor verlan ding van plassen en meren. Het verschil tussen de bei de soorten zien we het beste aan de bloeiwijze. Bovenaan de onvertakte bloeistengel zit een aarvormige bloem, welke bestaat uit een onder ste vrouwelijk gedeelte dat lang aan de stengel blijft zit ten. Pas laat in de herfst waaien de behaarde vrucht jes weg. Het bovenste man nelijk gedeelte sluit bij de Grote lisdodde aan op het vrouwelijk gedeelte en bij de Kleine lisdodde zijn ze een paar centimeter van elkaar verwijderd. De mannelijke aar bestaat uit talrijke groepen van meeldraden, de vrouwelijke aar uit een massa behaarde bloempjes. De vrucht bestaat uit één zaadje per bloempje, omgeven door lange haren om mee te zweven. De naam Lisdodde is niet moeilijk te herleiden. Dat lis slaat op de gelijkenis van de bladeren met die van lissen en dodde, een oud woord voor dot, de (fop)speen van een zuigeling, op de vorm van de bloem. Velen zullen de plant beter kennen onder de naam Rietsigaar, zoals hij in de volksmond ook wel wordt genoemd. Vroeger werden de zachte vruchtkolven gebruikt om lampeglazen van binnen schoon te poetsen. De blade ren gebruikte men als stal- strooisel. Het vruchtpluis was een prima vulsel voor kussens en de vruchtkolven werden, gedrenkt in olie, ge bruikt als fakkel. Ook wer den ze verwerkt in zoge naamde winterboeketten. Thans worden die kolven, meestal van de Kleine lis dodde, nog graag gebruikt bij bloemschikking. In de geneeskunst heeft de Lisdodde geen rol van bete kenis gespeeld. Het vrucht- pluis werd wel gebruikt als bloedstelpend middel en bij brandwonden. G. van Leeuwen. f?> f. 1 f R r i Anö fuw V 3 1 1 va i*>woc.n .«A ALOcr vci«<4o»r) CtPorii. Ubooooü ISLCinC H3QOQDE door l&n Versteekt Na een periode van 18 aan eengesloten droge dagen, is er in de regio eindelijk weer eens regen van enige beteke nis gevallen. De neerslag was het gevolg van een kou front, dat in de nacht van za terdag op zondag via Frank rijk over ons land naar het oosten trok. Het vormde de voorste begrenzing van iets koelere lucht, die met een westenwind werd aange voerd. In de omgeving van het Veluwemeer was een ak- tief buiengebied ontstaan, dat met de zuidwestelijke bo- venstroming op transport werd gezet in noordoostelij ke richting. In Harderwijk werd 35 mm afgetapt, voor zover mij bekend de hoogste landelijke hoeveelheid. In Achterveld was sprake van stevig onweer. Daar werd 19 mm opgetekend. In Leusden viel 11.3 mm neerslag. Bar- neveld noteerde zelfs 27 mm. De regen maakte echter geen einde aan de landelijke droogtepriode. Gisteren sloten we de hooi maand af. Toen die op de ka lender verscheen, waren de verwachtingen onder de weerkundigen erg hoog ge spannen. Immers de Duitse meteoroloog Wolfgang Ro der had ons voorgehouden dat het in juli menens zou worden met de zomer. Als we terugblikken, dan moeten we echter constateren dat het vooral thermisch iets is te gengevallen. Hoewel het cij fermateriaal van de onvol prezen waarnemers nog in Ruurlo moet binnenrollen, lijkt het waarschijnlijk dat de tweede zomermaand met de hakken over de sloot aan de warme kant zal kunnen ein digen, ondanks het fraaie slot. Lange tijd lag het gemid delde beneden de maat. De grootste boosdoener is de eerste decade geweest. Toen was het vooral de maxi mumtemperatuur die roet in het eten gooide. Daarna ging het beter. Het scheelde overi gens maar een haartje of wij hadden wel regelrecht op een topper kunnen afsteve nen. Het was de ongunstige ligging van een honkvast ho- gedrukgebied, die verhin derde dat de hitte boven het zuiden van Europa ook in de lage landen kon toeslaan. Dat was wel het geval op de Britse Eilanden, die zeker een zeer warme julimaand in de klimaatboeken kunnen bijschrijven. De zon deed het niet slecht. Er is tot en met gisteren al ruim 220 uur zonneschijn ge meten. Normaal hebben we ongeveer 185 uur plezier van de warmtebron. De neerslag verliep niet helemaal vol gens de regels. Na de tiende bleef het meer dan twee we ken droog en daardoor zal het grootste deel van de re gio te weinig neerslag kun nen bijschrijven. Verdere de tails volgen uiteraard nog. We gaan snel over op de aktualiteit. Een nieuw hogedrukge- bied zal de komende dagen de zomer in goede vorm hou den. Het is afkomstig uit Frankrijk en trekt in de rich ting van Denemarken. Die ontwikkeling heeft tot ge volg, dat de stroming bij ons vanaf morgen oostelijk zal worden. Daardoor gaat de thermometer in stijgende lijn. De kans is vrij groot dat het kwik op 30 graden of iets hoger zal komen. Daarmee krijgt de oogstmaand augus tus een duidelijk betere start dan de julimaand. Tot het weekeinde blijft de kans op onweer gering. Het Nieuw Nederlands Strijkkwartet was present op het Valleiconcert, dat vong jaar maart werd gehouden m de kerk te Leusden. LEUSDEN - Het komend seizoen zullen zes Valleiconcerten worden gegeven in de Nederlandse Hervormde Kerk in Leusden-Zuid en in de Veluwehal te Barneveld. Eind ja nuari is er een gratis doe-het-zelf concert in de aula van de muziekschool Leusden. Bijzonderheid is dat met deze con certen er een mijlpaal wordt bereikt: het honderdste con cert in deze serie. Onder het motto 'kamermuziek in de Gelderse Vallei' organiseert de Stichting Valleiconcerten ook dit seizoen weer zes concerten. Door subsidies van de gemeenten Leusden en Barneveld en financiële steun van het Ministe rie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur lukt het de Stichting tegen redelijke piijzen muziekavonden te ver zorgen. Daarnaast zijn er ook nog enkele sponsors. De directeur van het Nederlands Impresariaat, Jan van Waveren, heeft naar aanleiding van het berei ken van de mijlpaal extra subsidie gegeven. Het impresariaat zorgt voor de contracten met de musici. De sene kamermuziekavonden kent een grote afwisseling m gen res en instrumenten en met een groot aantal artiesten, waaronder enkele grote namen. Ook nu wor den de avonden gehouden in de Kerk aan de Arnhemseweg 77 in Leusden-Zuid en in de Veluwehal Oud papier ACHTERVELD - De muziekvereni ging DWS zamelt op zaterdag 4 augustus weer oud papier in. Op het Groot Achteveldplein staat een container, waar het papier ge bracht kan worden. Wie daar geen gelegenheid voor heeft, kan bellen naar E. Tolboom, 03425-1833 (voor vrijdag 18.00 uur). Het papier zal dan worden opgehaald. Inwoners van Stoutenburg kunnen terecht bij W. Wouters, Hessenweg 95. aan de Nieuwe Markt 6 in Barne- velcL Abonnement Uit kwaliteitsoverwegingen heeft de Stichting de toegangsprijzen licht moeten verhogen. Overigens heeft de jeugd tot achttien jaar gra tis toegang. Losse kaarten kosten vijftien gulden, een abonnement voor alle avonden kost zestig gul den. Voor een ieder die een muziekin strument goed bespeelt is er de mogelijkheid mee te doen aan het gratis concert. Dit vindt plaats op zaterdag 26 januari in de muziek school Leusden. Het eerste concert vindt plaats op dinsdag 25 september in Leusden, met Ton Koopmans, clavecimbel en Tmy Mathot, ook clavecimbel. Het tweede concert, donderdag 25 oktober in Barneveld, kent een centrale plaats voor het Van Gogh Trio. Donderdag 29 november ko men Vera Beths en Reinbert de Leeuw naar Leusden met een Rus sisch programma. In het eerste dne maanden van 1991 zijn er dne concerten: 10 ja- nuan met Carte Blanche. 28 februa- n met het Quink Vokaal Ensemble en 21 maart met het Arcis Ensem ble.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7