)uizenden vissen dood door zuurstofgebrek Hoogbejaarde tuinman blijft aan zijn levenswerk werken Trekkerpulling: veel kabaal èn publiek luizend gulden boete oor spijbelen Inbraak Burgerlijke stand gemeente Leusden MOLENAAR CITROËN KE1STAD B.V. evige regenbuien oorzaak zuurstofgebrek in Valleikanaal Catalogus van gesproken tekst Deze week in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Konijntje in De Wetering HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterwcg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV i* krant binnen de kortste keren staat de vijver voL Ik ben begonnen met twee plantjes en ik heb er nooit meer bij hoeven te zetten." De siertuin aan de voorkant van het huis valt het meest in het oog, maar eigenlijk is Van Tiel nog trotser op zijn fruittuin aan de achterkant. Afscheid nemen zonder daar even gekeken te hebben lijkt daarom onmogelijk. Pronkstuk is het stuk betegelde tuin, waaruit op regelmatige astand aarbeienplanten groeien. „Dat heb ik ergens bij een kweker gezien," zegt Van Tiel trots. „Ik heb hier en daar een halve tegel opengelaten en daar de planten ingezet. Op die manier kan er geen onkruid groeien en de tegels houden de warmte vast, waardoor ik meer aardbeien knjg." Hij laat nog meer dingen zien die hij van anderen heeft afgekeken of die hij zelf heeft uitgedokterd. Want ondanks zijn hoge leeftijd wil hij nog steeds nieuwe dingen leren en blijft hij met zijn grote hobby bezig. Hij is in de loop der jaren wat doof geworden, maar wie met weet hoe oud hij is, zal nauwelijks kunnen vermoeden dat hij er over acht jaar al een eeuw op heeft zitten. Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel. 033-630304 Donderdag koopavond. MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 'iiiiiiiMiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimini£ LEUSDEN - De Trekkerpulling-wedstrijden in Achterveld zijn weer achter de rug. Zo'n tweeduizend toeschouwers zagen een boeiende strijd vergezeld van een hoop herrie en rookwolken. Toch was het enthousiasme groot, de kijkers kregen ruim waar voor hun geld. En over de rookwolken hoeft men zich geen zorgen te maken, de schijn bedriegt. Althans dat zegt een der organisatoren: „De zwarte rook wordt veroorzaakt door het toedienen van water aan de motor, daar treedt namelijk zo'n hitte op,liat er direct gekoeld moet worden. En door de vermenging ontstaat dan de rookpluim. Heel onschuldig dus eigenlijk." Lang niet alle zorgvuldig gewassen en gepoetste 'monsters' haalden overigens de eindstreep. Dat deed de deelnemers pijn, het publiek -al dan niet voorzien van oordoppen- genoot slechts. De discussie over het voortbestaan van deze wedstrijdvorm was agendapunt nummer één van de dag. De deelnemers raakten er niet over uit gepraat: de wethouder werd beschimpt: een evenement ter discussie stellen, terwijl er zoveel belangstelling voor bestaat. In de na middag keerde de rust terug in de Achterveldse dreven. Het opruimen nam nog geruime tijd in beslag, tot de volgende dag was 'de schoonmaakploeg' bezig het veld het oude verttrouwde aanzien te geven. De landbouwer, die zijn land beschikbaar stelde, kreeg overigens voor deze geste een bedrag van tweeduizend gulden. iSDEN - De hevige regenval in de nacht van zaterdag 28 op Klag 29 juli is de oorzaak geweest van de massale vissterfte iet Valleikanaal. Door de fikse regenbuien konden de ge- tntelijke rioolstelsels het aangevoerde water niet verwer en stroomden over. Allerlei afvalstoffen zijn op deze ma- in het Valleikanaal gekomen, wat de dood betekende voor name de grote snoek, de baars en de brasem. Slechts met idure voorzieningen in het rioolstelsel kunnen dit soort n worden voorkomen. „Dan is het een kwestie van de (en afwegen tegen de baten", aldus een zegsman van de rrincie Utrecht. De dode vissen zijn inmiddels vrijwel alle- »1 verwijderd. -ei onderzoek dat de provincie teht vorige week (2 augustus) afgesloten, is vast komen te i\ dat de hevige regenval de aak van de vissterfte is ge- a. Aanvankelijk werd door enigen gedacht aan illegale lo- of overtollig landbouwgif. Sen de stuw bij de Rode Haan in Eendaal en de stuw bij Asschat eusden zijn vanaf vorige week &g duizenden dode vissen in water aangetroffen. Het ging *1 om de snoek, de brasem en toars. Het waterschap Vallei en heeft inmiddels de meeste 5 vissen verwijderd. Door de hevige buien konden de rioolstelsels niet overal het aange voerde hemelwater verwerken en kwam ongezuiverd water via zoge heten overstorten in het Valleika- naal terecht. Ook de rioolwaterzui veringsinstallaties van Veenen- daal, Ede, Scherpenzeel, Wouden berg en Lunteren hadden te maken met een veel grotere afvalwater stroom dan gebruikelijk, waardoor het water minder goed kon worden gezuiverd. Door deze factoren kwamen er af valstoffen in het Valleikanaal te recht. Dat afval wordt afgebroken door bacteriën uit het water, die bij warm weer extra actief worden. Bij dit afbraakproces is veel zuurstof nodig. Het water wordt daardoor zo zuurstofarm, dat de vissen het loodje leggen. De rioolstelsels en zuiveringsin stallaties in de regio zijn met bere kend op dergelijke hevige buien. In het bewuste weekend viel plaat selijk meer dan veertig millimeter neerslag. De heer Melgers, voorlichter pro vincie Utrecht, meldt dat de provin cie vergevorderde plannen heeft om de installatie in Veenendaal de komende jaren te verbeteren. „De zuiveringsinstallatie zal worden uit gebreid, maar de kans op een her haling blijft bestaan. Als men dat niet wil, dan resten slechts hele dure voorzie ningen. Dan moet de capaciteit tot twee drie keer vergroot worden. De kosten stijgen natuurlijk mee, dus dan wordt het een kwestie van de kosten afwegen tegen de ba ten." Voorlichter gemeente Leusden, André, kan zich eerdere 'visram- pen' niet heugen. „Hier is sprake van een samenloop van omstandig heden, waardoor het zuurstofge brek is opgetreden. Naar mijn we ten is dat in het Valleikanaal nog met eerder voorgekomen. Wel is er in de Leusdense vijvers sprake geweest van min of meer massale vissterfte. Vorig jaar nog heeft de gemeente een pompgemaal bij de vijver geplaatst om het zuurstofge halte te verhogen. De gemeente Leusden kan overigens aan de toe stand in het Valleikanaal niet bijster veel veranderen, dat is een zaak van Waterschap Vallei en Eem." Dit waterschap heeft deze week bij de Grebbesluis in Rhenen extra water mgelaten. Hierdoor heeft het zuurstofgehalte weer een normale waarde bereikt.Naast de aanpas sing in Veenendaal overweegt ook het zuiveringschap Veluwe ngo- reuze maatregelen in Ede. Als deze aanpassingen zijn uitgevoerd en ook de gemeentelijke rioolstelsels zijn allemaal verbeterd, is de kans op vissterfte na hevige regenbuien aanzienlijk verkleind. SDEN/Utrecht - 'Ik had te druk met mijn werk om Alcohol- en verkeer-cur- te volgen', verdedigde een irige man uit Naarden dinsdag tegenover de schtse politierechter. 21 juli vorig jaar was de ver- iie in Leusden aangehouden fhij met teveel drank op achter stuur zat. Politierechter Mr. Braunius vond de drukke werk zaamheden echter geen excuus om de voorlichtingsdagen met te be zoeken. Een jaar geleden was in het bloed van de verdachte een alcoholpromillage van 1,62 aange troffen, ruim drie keer meer dan wat is toegestaan. Officier van justitie, Mr. Van Dijk, zag ook geen reden om van de richtlijnen af te wijken. Bij het wèl volgen van de alcoholcursus kun nen mildere straffen gevorderd worden, ervan uitgaande dat een verdachte er wat van opgestoken heeft en niet snel weer dezelfde fout zal begaan. Conform de eis kreeg de man dui zend gulden boete en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid van een half jaar opgelegd. LEUSDEN - In de ïjskiosk Treeker- punt is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Er is voor f 150,- aan snoep, ijs en frisdrank meegenomen. LEUSDEN - Nieuw op de Servicepagina in de Leusder Krant is de rubriek Burgerlijke Stand. Om de veertien dagen zal in deze rubriek te lezen zijn wie erm de afgelopen weken zijn geboren, getrouwd en overleden in de gemeente Leusden. Zieookpag. 11. LEUSDEN Bij het Centrum voor Gesproken Lektuur is een nieuwe catalogus verschenen met een overzicht van alle tijdschriften die op de geluidscassette verkrijgbaar zijn. Mensen die, om wat voor reden ook, blijvend of tijdelijk moeite hebben om zelf te lezen, hebben veel gemak van gesproken teksten. Zij en hun begeleiders kunnen veel ple zier hebben van de uitgebreide catalogus die is versche nen. Daarin vind men informatie over 175 titels van tijd schriften. Het gaat om actuele en opiniërende tijdschriften, maar eveneens om ontspannende en informatieve bladen. Ook studie- en vakbladen en bladen over levensbeschouwing en religie zijn opgenomen. De catalogus bevat ook nieuws uit de bonden en verenigingen. Dus zowel cassettes met daarop verhalen uit Libelle, arti kelen uit Vrij Nederland en Elsevier en uit vele andere tijdschriften zijn te vinden in deze catalogus. Om belangstellenden tegemoet te komen verschijnt deze catalogus zowel in grootletterdruk, op geluidscassette als in braille. Ze is voor 5,- (exclusief verzendkosten) te bestellen bij het Centrum voor Gesproken Lektuur, Post bus 24,6360 AA Grave, tel. 08860-71234. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 - 22e JAARGANG NO. 15 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII lllllli i IIIIIIIIIIMIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimlIIIIIIIIIIIIIHIIIIimilllllllllllllllllll Onderhoud van de kampeerterreinen in Den Treek wordt verzorgd door ANWB-leden 5 pag. 3 De rubriek Ouder Worden met de Senior-column 1 pag. 4 1 Trekker-trek kwam weer voldoende aan zijn trekken af gelopen zaterdag. In Achterveld kwamen zo'n tweedui zend mensen af op de 'vierwielige vliegtuigmotorische monsters' pag. 5 Tennis is een zomersport, vandaar een hele pagina deze 7 week in de Leusder Krant: in Leusden en Achterveld worden deze en komende week de ballen weer over het net 3 geslagen I pag. 7 En verder natuurlijk Panorama Lisiduna, de Service-pagi- 3 na en de nieuwe, veertiendaagse rubriek Burgerlijke Stand IHIIIIIIIminimumMinimum DE VISSER: De 92-jarige Van Tiel: „Ik had nooit gedacht dat ik hier ooit zou komen wonen. E ...„Hengel in Valleikanaal overbodig!"... ntiimmiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiitimiiiiiiiiir LEUSDEN - In een land als Nederland met chronisch ruimtegebrek is een tuin een bijzonder bezit. Veel mensen moeten het zonder du^n of proberen bijvoorbeeld hun balkon ais 'surrogaattuin' in te richten. Leusden is echter een uitzondering. Je zou het een groene gemeente kunnen noemen, Bij vrijwel elk huis is een stuk grond, waarop de tuinliefhebber zich naar hartelust kan uitleven. Niet voor mets is Leusden de enige gemeente in ons land met tuingroenstortplaatsen, waar de resten gebracht kunnen worden van een middag noeste arbeid. En wat is er mooier dan met een glas binnen handbereik m een luie stoel alleen of met anderen te genieten van een langzaam afkoelende zomeravond. Er wordt dus veel energie, aandacht en liefde gestoken in de doorsnee Leusdense tuin. Dat leidt soms tot opvallende resultaten. Een Amerikaan heeft eens van ons land gezegd dat God de aarde heeft geschapen, maar de Nederlanders hun eigen land. Dat zou ook kunnen gelden voor hun eigen tuin. Want die ontstaat niet zomaar, maar wordt gecreëerd. Dat is zeker het geval met de tuin van de 92-jarige G. van Tiel. Wie over de Burgemeester de Beaufortweg in de richting van de Hedigerbergeweg njdt, kan de tuin bij het laatste huis nauwelijks over het hoofd zien. De fuchsias bloeien er uitbundig in alle soorten en maten. Middenin domineert de vijver vol waterlelies. Muurtjes en grote en kleine heggen zorgen voor een gevarieerd uiterlijk. Achterin, tegen het huis aan, zit bijna dagelijks de bedenker van dit alles, te genieten van zijn werk. Van Tiel woont al vanaf 1931 in het huis aan de Burgemeester de Beaufortweg. „Als kleine jongen liep ik hier vaak langs. Wij woonden toen op Asschat en als ik naar school moest, kwam ik hier langs. Ik had toen nooit gedacht dat ik hier ooit zou komen wonen." „Nadat ik van school kwam, wilde ik al naar de tuinbouwschool," verkaart hij zijn liefde voor het tuinieren. „Mijn vader wilde dat met hebben, want die zei dat er in dat beroep niets te verdienen viel. Dat merkte ik later ook. Ik werd toen electricien en heb een eigen zaak gehad." Hij begon bijna 30 jaar geleden, na zijn pensionering aan wat nu misschien wel zijn levenswerk genoemd kan worden. Zijn nicht, die met haar gezin m hetzelfde huis woont, verwijst onmiddelijk naar haar oom bij vragen over de opvallende tuinarchitectuur. „Ik help hem wel met het zware werk, maar hem komt alle eer toe," zegt ze. ,Ik hou er binnenkort mee op, want het wordt me nu toch wel teveel," zegt de hoogbejaarde tuinman. „Ik moest pasgeleden een pot fuchsias verplaatsen, maar die was zo zwaar, ik dacht dat ik doodging." Hij denkt niet dat er iemand is om het van hem over te nemen, dus ais hij er echt mee stopt, zal het snel gedaan zijn met zijn tuin. „Ik heb wel eens aan de kinderen van mijn nicht gevraagd of ze hier willen blijven wonen. Ik zie ze dan nadenken, maar uiteindelijk zeggen ze dat ze toch weg willen." Voorlopig kan Van Tiel het toch met laten om in zijn turn te 'rommelen'. Hij verzet en verschikt planten en prutst wat aan een leiding die in de vijver ligt. Op verzoek zet hij de fontein aan. Het bassin is gevuld met regenwater, dat van het dak van het huis via ondergrondse leidingen m de vijver stroomt. „Een tegelzetter die ik geholpen heb, heeft alles aangelegd," vertelt hij. Over de vijver zijn betonijzers aangebracht, waarover een net gespannen is. „Dat heb ik gedaan om de reigers weg te houden. Deze kwamen regelmatig de vis uit de vijver halen. Ik heb wel eens met mijn nicht voor het raam om mijn krueèen gezeten om te zien hoe ze dat doen." „Dat is een leuk gezicht. Ze halen de vis razendsnel uit het water, gooien het omhoog en vangen het met de kop naar voren weer op m hun bek. De vijver is zo in een mum van tijd leeg. Ik heb er zo vaak nieuwe vis m moeten doen, dat het me eigenlijk te duur werd. Vandaar dat ik er nu een net overheen heb liggen." De waterlelies kocht hij bij een bloemist in Soest dijk. „Toen ik ze kreeg, waren het hele kleine plantjes met kleine blaadjes. Je zet ze met de wortels in het water en

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1