Er valt te verdienen aan senioren Panorama Lisiduna Amersfoortse beken en grachten ernstig vervuild Pincode Orgelromantiek 'Graag een halve bloemkool' Enthousiaste gehandicapten „Er gaat veel rust van uit" WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 LEUSDEN - Nu naast de ouderen met alleen maar AOW en de ouderen met een klein pensioen, steeds meer ouderen flink wat geld hebben te besteden, raken de senioren 'in'. Dat blijkt uit allerlei advertenties, welke de opvatting weerspiegelen van de ondernemers. Zij gaan, nu er wat te verdienen is, steeds beter naar de ouderen luisteren. Adviesbureaus raden ondernemers aan om veel meer rekening te houden met de wensen van oude ren zonder de senioren als hulpbehoevend te zien. De Abrahamfiets is een misluk king geworden. Deze speciale fiets voor senioren werd een paar jaar geleden op de markt ge bracht met advertenties waann benadrukt werd dat senioren moeilijk konden opstappen en ook andere problemen zouden hebben met een gewone fiets. Deze 'oude mannen-' en 'oude vrouwen'fiets werd een flop, want ouderen kunnen zich meestal uit stekend redden met de fiets die ze al jaren hebben. Het blijkt niet eenvoudig om op de juiste manier m te spelen op deze steeds groter wordende groep. De ouderen willen met na- drukkeljk als hulp-behoevend wo- den benaderd, terwijl zij zeker niet geïnteresseerd zijn in artike len die hun leven gemakkelijker maken. "Kan ik een halve bloemkool krij gen?". De ene groenteman geeft een negatief antwoord op deze vraag, terwijl men in de andere groentezaak zegt: "Natuurlijk me vrouw, wat zou u immers met zo'n hele bloemkool moeten. Dan zou u drie of vier dagen achter mekaar bloemkool moeten eten." De laat ste groenteman kan voortaan re kenen op de klandizie van deze alleenwonende oudere vrouw en van alle andere eenpersoonshuis houden. Senioren zijn meestal kleine eters en voor hen is het dus belangrijk, dat zij de mogelijkheid krijgen hoeveelheden te open. Het zelf bepalen van de hoeveel heid sperciebonen, andijvie en het aantal appels, peren en prui men en het zelf wegen en verpak ken is ook bij ouderen uiterst wel kom. Wachtrijden Net als nogal wat andere winke lende mensen gruwen ouderen van veel in plastic verpakte vlees waren, vooral als die ook nog drui pen van het bloed. Veel senioren zijn milieubewust geworden en willen rrulieu-vnendelijke en hy giënische verpakkingen Daarbij stellen zij het op prijs als die ver pakkingen bovendien wat gemak kelijk te openen zijn. Sommige se nioren hebben tijdens het onder- LEUSDEN - 'Wat is mijn pin code ook al weer?'; 'Dat laatste cijfer vergeet ik alsmaar'. Veel gehoorde kreten op het postkan toor en op de bank. De Postbank heeft een folder samengesteld waarin zij een aantal ezelsbrug getjes op een rij zet waarmee men zijn pin-code kan onthouden. Er zijn al heel wat bezoekers van banken en postkantoren geweest, die een fout maakten bij het intoet sen van hun pin-code. Ouderen die moeite hebben om hun pin code te onthouden, hoeven zich helemaal niet te schamen. Een nog lang met oudere zei onlangs: 'Dat is nu al de tweede keer dat ik mijn nummer verkeerd heb inge toetst. Als me dat nog eens over komt, stop ik, want bij drie keer fout wordt mijn pasje geblok keerd. Nu ga ik na twee keer fout naar het loket." De Postbank heeft in samenwer king met o.a. de Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen een praktische folder gemaakt: 'Ezelsbruggetjes om uw pin-code te onthouden'. Daann worden een flink aantal methodes vermeld om die pin-code gemakkelijk te ont houden. Zo geeft men als ezelsbruggetje hoe men vergelijkingen kan ma ken met jaartallen, verjaardagen, huisnummers, maten van broe ken, jurken enz. Ook geeft men aan hoe men met optellen en af trekken iets kan onthouden. Ook laat men de gebruiker kijken naar het patroon dat de code maakt op het toetsenbord. De folder vertelt ook wat men kan doen als men de pin-code echt niet kan onthouden. Al met al een heel praktische fol der. Men kan deze ezelsbrugge tjes vragen op het Postkantoor en ook in het ontmoetingscentrum voor ouderen De WOLboom lig gen een aantal gratis exemplaren. zoek, waann veel gegevens voor dit artikel zijn ontleend, eveneens naar voren gebracht dat je in veel supermarkten soepele armen moet hebben om de artikelen op de bovenste plank te kunnen pak ken en stijve knieën zijn een hin dernis om bij de laagste schappen te komen. En in welke winkel kun je even gaan zitten? De bekende lange wachttijden bij de kassa kan men makkelijker uitstaan wanneer daar een steuntje is om tegen aan te leunen Het adviesbureau Technipower kreeg allerlei tips, klachten en wensen van de ouderen bij het on derzoek, dat het deed Zo waren er heel wat klachten over die 'leuke' toerbuschauffers, die men sen dat zij zo nodig familiair moe ten doen in plaats van normaal en informatief. Men blijkt best geïnte resseerd in de aanbiedingen van allerlei bungalowparken Maar dan wel graag met voor ouderen belangrijk comfort in die vakantie huisjes: voldoende licht, stevige handgrepen m douche en toilet. Veel ouderen zijn reislustig en gaan graag uit. Ze hebben immers tijd genoeg. Daar komt bij, dat ze nogal eens behoefte aan contact hebben. Als het met te duur is (en dat kan, als men aan ouderen aan gepaste menu's verstrekt) willen veel ouderen graag regelmatig uit eten gaan. EENVOUDIGE APPARATEN Het onderzoek bracht ook aan het licht, dat allerlei apparaten veel te gecompliceerd zijn geworden. Het blijkt dat er nogal wat ouderen zijn, die moeiljk overweg kunnen met de afstandsbediening van hun televisietoestel. Er zitten veel te veel knopjes op, en die zijn ook nog piepklein. En als je dan de ge bruiksaanwijzingen pakt, dat ont dek je heel vaak dat die zo zijn ge schreven. dat niet alleen oudere gebruikers het spoor helemaal bijster raken. Technipower merkt op: "Veel fabrikanten en ontwer pers hebben de werkelijkheid een beetje uit het oog verloren. Het was meer van: kijk eens hoe knap wij zijn, in plaats van: hoe be dien ik de gebruiker Er zijn bij de nieuwste televisies, video's reken machientje, was- en afwasmachi nes, mixers zoveel extra handelin gen mogelijk, dat normale men sen er niet meer uit komen. De be hoefte aan goede en eenvoudige apparaten neemt toe." Het bureau constateert dat ook bij jongere mensen dezelfde behoefte aanwe zig is. Het is echter wel opvallend dat men, nu er aan veel ouderen wat te verdienen valt, pas naar hen gaat luisteren. Gelukkig zijn som mige Instellingen van het Midden- en Kleinbedrijf zich ervan bewust geworden, dat zij (met voordeel voor deze bedrijven) beter m moe ten spelen op de senioren. Ik zette de televisie aan, een paai weken geleden. Tevoren had ik niet in de omroepgids gekeken wat er te zien was. Daardoor was ik verrast toen ik een aantal üeung uitgedoste mensen zag, overwe gend jongelui. Zij vormden het be gin van een lange stoet van gehan dicapten, welke het stadion in As sen binnentrok. Mijn eerste reac tie als ik gehandicapten zie is om ergens anders naar te kijken. Ik weet dat ven mezelf, maar ik heb ook geleerd om niet zomaar toe te geven aan die eerste opwelling. Ik zocht dus geen ander tevekanaal op, maar bleef kijken. Ik kreeg het er koud van, die als maar doorgaande rijen van gehan dicapten. Jonge mensen in rol stoelen. zonder benen, met één been, slingerend lopend, onbe heersbare bewegingen makend met hun handen of hun hoofd, met één arm, voortgeholpen door een begeleider omdat ze slechtziend of blind waren enz. enz. Een 'af zichtelijke' rij van mismaakte men sen?? Dat wat mij eerst zelfs wat benauwd maakte. Toch bleef ik kijken en langzaam gingen de handicaps mij steeds minder op vallen en kreeg ik meer aandacht voor de gezichten van die honder den voorbijtrekkende mensen. Blije, enthousiaste gezichten, die weergaven hoe mtens geweldig deze mensen het vonden om daar met anderen samen sport te gaan doen tijdens de Wereldspelen voor gehandicapten. Ik realiseer mij, dat ik aanvankelijk alleen maar bezig was met wat zij niet meer konden, met de voor hen verloren gegane mogelijkhe den. Ik had het daar moeilijk mee, maar zijzelf niet. Waarschijnlijk hebben velen van hen het ook moeilijk gehad toen zij invalide werden, toen zij moesten accepte ren dat bepaalde mogelijkheden voor hen uitgesloten zijn Drie weken geleden stond op deze pagina in de rubnek Ouder Worden een provocerende uit spraak van professor Michels: 'Ouderen kunnen met tegen hun verhes' Daarmee gaf hij aan, dat het niet gemakkelijk is voor veel ouderen om bepaalde verliezen te accepteren. Natuurhjk is het ui terst zwaar om het verlies van een partner of een kind te verwerken, dat kan jaren duren. Maar het bhjkt dat veel ouderen ook wet te gen het verhes van hun status, van hun belangrijkheid, van hun werk kring, hun leiderschap, hun leraar schap kunnen, zeker als men zich heel sterk heeft vereenzelvigd met zijn functie, zijn werk. Het kost hen soms grote moeite om het (ge- deeltehjk) verhes van het gehoor, het gezichtsvermogen, auto rij den, het lopen aan te kunnen. Die gehandicapten in 'Assen zul len mij misschienwat helpen om bij gehandicapten, bij verhes en bij achteruitgang niet steeds en vooral bezig te zijn met die handi cap, dat verhes en die achteruit gang, maar meer aandacht te heb ben voor de vele, vaak onver moede nieuwe mogelijkheden die er ook dan aanwezig zijn. Ik hoop dat ik dat waar kan maken! En dan lees ik zojuist in de krant, dat er van de verplichting om een aantal gehandicapten in dienst te nemen, zowel bij de overheid als bij de bedrijven bedroevend wei nig is terecht gekomen. Een ge volg van angst voor de nabijheid van mensen met een handicap? Ik zal de laatste zijn om een ver oordeling uit te spreken, maar toch... Misschien moet men in die bedrijven en overheidsmstehin- gen maar eens een film of video draaien, welke enthousiaste spor tende gehandicapten laat zien. SENIOR LEUSDEN - De Utrechtse organist Janjob Remmers speelt op dinsdag 14 augustus Nederlandse en Duitse orgelromantiek m de Sint Joriskerk in Amersfoort. De vroeg en laat 19e eeuwse or gelmuziek die Remmers op zijn concert vertolkt, is vooral het grote Naber-orgel m de Smt Joriskerk op het lijf geschreven. Het concert be gint op 20.00 uur. De toegangsprijs is f 6.- (CJP en 65+ f 5,-) AMERSFOORT - De kwaliteit van het oppervlaktewater in de Amersfoortse grachten, beken en singels in de binnenstad is slecht. Met name in de zomermaanden, als water ingelaten wordt uit het Valleikanaal, daalt de kwaliteit tot een uiterst bedenkelijk niveau. Dat is de belangrijkste conclusie van een onderzoek naar de waterkwaltiteit, dat in april van dit jaar werd afgerond. In mei werden de resultaten van een jaar onderzoek in de Amersfoortse binnenstad gepubliceerd. Vol gens stadsbioloog Vincent van Laar vormt het ernstig vervuil de water zelfs een onmiddellijke bedreiging voor de waterspor trecreant. De kwaliteit van het water in de Amersfoortse binnenstad is zo slecht, dat volgens stadsbioloog Vincent van Laar, één van de initia tiefnemers van het onderzoek, re creatief gebruik van het water sterk ontraden moet worden. „Je moet in ieder geval tot elke prijs vermijden dat water binnen te krij gen. Het is ronduit ziekteverwek kend. Zwemmen is dus bijvoor beeld helemaal uit den boze, maar ook vissers lopen risico's, als ze bijvoorbeeld met natte handen een boterham gaan eten. Je kunt er ge makkelijk ziek van worden, zeker als je daar vatbaar voor bent. Maar zelfs peddelen op dat water vind ik niet slim." Er ligt een combinatie van facto ren ten grondslag aan de proble men in het water in de Amersfoort se binnenstad. De afvoer van riool water is daar één van. Het rioolwa ter in de binnenstad wordt in prin cipe gescheiden afgevoerd naar een zuiveringsinstallatie, maar als het aanbod te groot is, bijvoorbeeld tijdens een zomerse wolkbreuk, loopt het riool rechtstreeks en on gezuiverd over in de Amersfoortse grachten, beken en singels. Ook is een aantal woningen in de binnen stad nog helemaal niet aangesloten op de riolering. Daar wordt nog steeds rechtstreeks op het opper vlaktewater geloosd. In het rioolwater komen veel zo genaamde Coli-bacteriën voor, die normaal in de menselijke darm le ven. Het zijn echter tegelijkertijd erkende en gevreesde ziektever wekkers. Van Laar: „Maar dat pro bleem zal m de nabije toekomst naar verwachting wel kleiner wor den. Het rioleringstelsel in de bin nenstad wordt de komende jaren helemaal vernieuwd." Een ander en waarschijnlijk nog groter probleem is de aanvoer van water van buiten de stad. Het water m de Amersfoortse grachten, be ken en singels wordt m pnncipe gevoed door de Heiligenberger beek, dat relatief schoon is. Als er echter behoefte is aan extra water, bijvoorbeeld omdat de waterstand in de zomer te laag is, wordt er water van het Valleikanaal ingela ten. Dat water is kwalitatief bedui dend slechter dan dat van de Heili genbergerbeek. Het Valleikanaal is vooral verontreinigd met kunst mest uit de landbouwgebieden in de Gelderse Vallei. Maar ook riool water wordt onderweg op het Val leikanaal geloosd. SYMPTOOMBESTRIJDING De onderzoekers geven in hun rapport een aantal mogelijke op lossingen voor de problemen aan, die echter voor een belangrijk deel neerkomen op symptoombestrij ding en het wegnemen van knel punten op de korte termijn. Zo doen de onderzoekers de sugges tie met name in de zomermaanden minder water uit het Valleikanaal te gebruiken om de Heiligenberger- beek op peil te houden. De schone re Barneveldsebeek zou een alter natief kunnen zijn. Een andere, meer structurele oplossing is het verbeteren van de kwaliteit van het water in het Valleikanaal. De sa menstellers van het rapport stellen vast dat daar ook aan gewerkt wordt. De provincie is op dit mo ment bezig plannen te maken voor de verbetering van de kwaliteit van het Valleikanaal, maar over de ter mijn waarop dat werkelijk gestalte zal krijgen, valt nog niets te zeggen. Volgens eerdere plannen, zou de kwaliteit van het Valleikanaal in 1984 al op een beduidend hoger niveau moeten zijn aangeland. Die doelstelling uit het Waterkwali- teitsplan van de provincie werd zes jaar na dato echter nog bij lange na niet gehaald. Een oplossing, die in het ver lengde van de vorige ligt, is he, aanbrengen van een afsluitbare dam ter hoogte van de Monniken- dam. Op die plaats komt de Heili genbergerbeek het Amersfoortse grachtenstelsel binnen. Op kritie ke tijden zou die dam ervoor kun- nen zorgen dat te sterk vervuild water buiten de stad gehouden kar worden. Ook doen de onderzoekers de suggestie de waterlopen in de Amersfoortse binnenstad vaker door te spoelen. En daar zou dar volgens de onderzoekers bij voor keur water uit de Barneveldsebeek voor moeten worden gebruikt. Dï water is beter dan dat van het Val leikanaal. Daarmee wordt het pro bleem zelf echter niet opgelost maar verplaatst. De vervuiling komt in dat geval versneld stroom afwaarts in de Eem en het Eem meer terecht. Wel kan op die ma- nier bijvoorbeeld de stankoverlas in de stacl (Flierbeeksingel bijvoor beeld), veroorzaakt door rottings processen in het vervuilde water voor een deel bestreden worden. RIOLERINGSSYSTEEM Op de vraag of hij van de resul taten van het onderzoek geschrok ken is, reageert stadsbioloog Vm cent van Laar vrij laconiek: „Ik schrik niet zo gauw meer. Boven dien hadden we natuurlijk al een flauw vermoeden dat het met de kwaliteit van het water niet zo bes. gesteld was. Je hebt geen uitge breid onderzoek nodig om dat glo baal vast te kunnen stellen. Er wa ren duidelijke aanwijzingen dat er met dat water wat aan de hand was Via de GGD wisten we bijvoor beeld al dat het aantal Coli-bacte riën in het water hoog was. Dat a ook de reden dat ik, samen me Bert Visscher van de dienst Ge meentewerken, bij het gemeente bestuur op dit onderzoek heb aan gedrongen. We wilden meer ie zicht hebben in de oorzaken van di problemen." „Het grote probleem blijft na tuurlijk hoe je dit op moet lossen Voor de knelpunten in de binnen stad zijn nu wat mogelijkhedei aangegeven en daar kun je lokaal ook wel resultaat mee boeker] maar een belangrijk deel van de problemen ligt op het bordje vai de provinciale- en rijksoverheid' „In Amersfoort is het vernieu wen van het rioleringssysteem in de binnenstad een belangrijke stap! in de goede richting. Dat gaat de komende jaren dan ook gebeuren] De andere maatregelen, zoals ha plaasten van en dam en mindeJ vervuild water gebruiken om door te spoelen blijven natuurhjk lap middelen, die het probleem niet structureel aanpakken. Het is veel belangrijker dat de kwaliteit van de Heiligenbergerbeek en het Val- leikanaal verbeterd wordt." „Als je het mij vraagt moeten we ernaar toe dat de kwaliteitseis wordt gesteld door de kwaliteit vaii het water aan de bron. Aan de oor sprong van veel Veluwse bekeij komt het water helemaal schoon w de grond. Alle vervuilingen komeij er onderweg in. Daar zouden we vanaf moeten." Daan Bleuel Naam: Ben van Plateringen Beroep: Beheerder van onder andere Groot Krakhorst Favoriete plek: Bij Boerderij Groot Krakhorst „Er gaat veel rust uit van de schaapskooi,zegt Ben van Platenngen. Hij is beheerder van onder andere boerderij Groot Krakhorst in Leusden. Hij werkt voor de Stichting Sociaal Culturele Centra Leusden (Soccle). Soccle heeft naast Groot Krakhorst ook De Til, de Moespot, Rust in Vrede en de Woehge Hoek m beheer. Ben van Plateringen heeft als favoriete plek in Leusden de schaapskooi, een gebouw bij de boerderij Groot Krakhorst. Hij: „Er is daar een enorme rust. In het voorjaar kun je de nachtegaal in de noteboom horen fluiten. Langs het slootje 'de wetering' is het altijd lekker stil. Die plek is gewoon pure nostalgie. Vroeger woonde ik al in Leusden, niet op een boerderij, maar wel altijd buitenaf. Langs het slootje 'de Wetering' is het nog steeds prachtig. Er is veel bos en groen in de cmgeving van de boerderij. Het Valleikanaal is vlakbij en ook erg mooi. Ik ga er graag even wandelen. De fruitbomen in de buurt zijn schitterend, ze dragen Dirk. En natuurlijk spreekt de noteboom mij erg aan, het is nog maar één van de vier in Leusden. De schaapskooi is van hout, met een neten dak. De orginele oude balken zitten er nog in. Er gaat zo'n rust vanuit, dat er yogagroepen speciaal hier komen trainen. "Ben van Plateringen is al veertien jaar beheerder. „Ik deed jeugdwerk, maar daar ben ik uitgegroeid. Na mijn vijfenveertigste wilde k weieens wat anders. Soccle begon met het beheer van de gebouwen. Samen met mijn vrouw werd k benoemd als beheerder. Tot nu toe is het prettig om samen te werken met de vrijwilligers en de besturen van de verschillende gebouwen.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 4