Gematigd zomers Jigantische stofwolken en zwarte rookpluimen ractor Puiling geeft oorverdovend lawaai Meningen UITSLAGEN TRACTOR-PULLING, zaterdag 4 augustus 1990 1. Eager Beaver Viaduct afgesloten Asielzoekers Asielzoekers 2 GROOT SPRinqZAAD plaatselijk nieuws Wat is Tractor Pulling? De bedoeling van het tractor pulling is om een opgevoerde tiactor een sleepwagen van 25 ton over een afstand van 100 meter te laten voorttrek ken. De vaart van de sleepwa gen wordt afgeremd, omdat achterop de wagen een groot gewicht is geplaatst. Dat wordt tijdens het trekken naar voren verplaatst. Aan de voorkant van de sleepwagen zijn geen wielen, maar is een ijzeren plaat ge monteerd. Door het naar vo ren schuiven van het gewicht wordt de plaat in de grond ge drukt. Daardoom neemt de snelheid van de tractor af. Uit eindelijk komt het gevaarte helemaal tot stilstand. Het gaat erom in een zo kort mo gelijke tijd een zo groot mo gelijke afstand af te leggen. Er wordt in verschillende ge- wichtsklasses gestart. USDEN - Een oorverdovend lawaai, gigantische stofwol- nen grote zwarte rookpluimen op een snikhete zaterdag. Het it hier over tractor-pulling. Afgelopen zaterdag vond de rlijkse tractor-pulling wedstrijd, georganiseerd door de udenbergse vereniging Power Valley, plaats op het terrein d de Klaveet. Machines met namen als Hurricane, Ground- Jcer, Flash en Warrior, streden om het hardst om een sleep- gen zo ver mogelijk mee te trekken over een baan met leem- nd. Michaela du Pon De organisatie sprak over een be zoekersaantal van tussen de 1500 en 2000 mensen, deze bezoekers hadden allemaal de hitte getrot seerd en 15 gulden betaald om binnen de hekken te kunnen ge nieten van het tractor-pulling. Wat nou zo mooi is aan het kijken naar deze sport konden de meeste fans nauwelijks onder woorden brengen: ,,Dit is toch gewoon te gek", „Nou het is wijs" en „Het is het einde als die tractoren vech ten om de sleepwagen voort te trekken", waren enkele reacties. Johan Heijkoop, voorzitter van de NTTO, de overkoepelende orga nisatie van tractorpulling wedstrij den in Nederland, bracht zijn fas cinatie als volgt onder woorden: „In deze sport is het materiaal het belangrijkste. Dit is in tegenstel ling tot veel andere sporten een puur technische sport. Men heeft theorieën en sleutelt zeven dagen per week aan de machine. Op de wedstrijden worden deze theo rieën dan uitgeprobeerd. Er wordt van te voren niet met de ma chines getraind. De wedstijden zijn dus tevens de trainingen! Enigszins gewend aan het gebul der van de dieselmotoren keken met mij enkele andere leken toch wel verschrikt op, toen we het 3,4 ton vrije klasse 4,4 ton vrije klasse 1. It Kypmansje 2. Asterix 2. Green Spirit 4 3. Renosaurus 3. Q8 team Popey 3,4 ton super standaard 4,4 ton super standaard 1. Brutus 1. Bits 'n pieces 2. Bits 'n pieces 2. Brutus 3. Demolit. Deere 3. European Maid Mini Pullers 5,7 ton vrije klasse 1. Cloud Nine 1. It Kypmansje 2. Bandit 2. 08 team Popey 3. Lambada 3. Green Spirit 4 starten van een vliegtuig meen den te horen. Johan Heijkoop glunderde en meldde: „Dit is nou echte power, een machne met een vliegtuigmotor". FORMULE I Tractor-pulling is ooit begonnen met boerenzoons die hun tractor ombouwden, maar tegenwoordig komen tractor-pulling beoefe naars overal vandaan. Mensen die geïnteresseerd zijn in de gemoto riseerde sporten zoals motorcross en de formule één races vinden tractor puiling ook vaak mooi. Een race nog gewoon met traditionele tractoren wordt een boeren trac tor puiling genoemd. Power valley organiseert 31 augustus een wed strijd in deze zogenaamde boeren klasse. Heijkoop: „De NTTO wil z'n han den eigenlijk van dit soort wed strijden aftrekken. We kunnen niet of nauwelijks controleren of de tractoren wel echt origineel zijn. Bovendien gaan die gewone tractoen heel langzaam. Dat is niet echt spectaculair. De machines die hier vandaag rijden hebben nog net zoveel weg van een tradi tionele tractor, als een formule één racewagen dat heeft van een gewone auto". Terwijl de vrijwillige brandweer een opgeblazen motor van één an de tractoren bluste, moest NTTO voorzitter Johan Heijkoop spijtig bekennen dat de kritiek van wet houder Verduin - die de wedstrij den om milieuredenen wil afschaf fen - ook hem ter ore is geko men: „We hebben zulke kritiek nog niet echt uit andere gemeen tes gekregen waar tractor-pulling wedstrijden plaatsvinden. Er wordt natuurlijk wel over gespro ken, daar kunnen we in deze tijd waarin het milieu een 'hot item' is met omheen. De motoren van onze tractoren vervuilen echter nauwelijks meer dan de motor van een gewone auto. Dat is inder daad moeilijk te geloven als je kijkt naar de zwarte rookpluimen Een kijkje binnenin de 'Two wheel funny car Miss Liberty'. De coureurs zitten als het ware in het motorblok. De ombouw valt om hen heen, op deze manier is het simpel -en tot het allerlaatse moment- sleutelen. die uit de uitlaten opstijgen. Het lijkt enorm vervuilend maar er wordt ter verkoeling water direct m de motor gespoten. Deze ver koeling levert extra kracht, extra zwarte rook, maar geen extra ver vuiling op." Jan Legemaat, vrijwilliger bij Po wer Valley wil mets weten van een eventuele stop van de wedstrij den: „We zijn nu al een paar jaar bezig met deze wedstrijden en we hebben voordien nooit iets ge hoord. Moet je nou toch zien dat er op zo'n snikhete dag als vandaag meer dan 1500 mensen de moeite nemen te komen kijken. Dan moet je toch toegeven dat de sport gi gantisch aanspreekt." Terwijl er steeds zwaardere ma chines de baan opkwamen, wer den er steeds meer lege bierkrat ten opgestapeld en werd de kle ding van de toeschouwers tot het grootste minimum beperkt: een pet, boxershort en bij sommigen ook oorbeschermers. Vooral deze laatste zijn bij de zwaardere klases geen overbodige luxe. Of zoals de informatiefolder van de NTTO het verwoordt: „Tractor puiling. je gelooft je eigen oren en ogen niet!" kleppen openspringen. In deze doos staan de zaden aan een centrale zaaddrager. Als de vrucht rijp wordt begin nen de vijf vruchtbladen on derling los te laten. Ook de verbinding met de zaaddra ger verdwijnt. Wordt de vrucht in dit stadium aange raakt dan rollen de vrucht bladen zich op als een horlo geveer en worden de zaden met kracht weggeschoten. G. van Leeuwen Na de 'droge' aftocht, die de hitte zondag uit ons gebied moest blazen, werd maandag in delen van onze regio de douche opengezet. In de loop van de ochtend trok een buientrog over. In Leusden tapte medewer ker Kielstra 3 mm af. In Ach terveld werd 6 mm geno teerd. De buien gingen ver gezeld van onweer en flinke windstoten. Hoewel ik vorige week de mogelijkheid van een enkel buitje in het voor uitzicht had gesteld, waren de hoeveelheden voor mij enigszins verrassend. De bovenlucht heeft een lich te verkoudheid opgelopen. De oorzaak is een depressie, die Scandinavië met een be zoek vereert. Aan de achter zijde van dit systeem stroomt koude lucht via de Noordzee naar het zuiden. De warmte heeft een stevige veer moe ten laten. Het koufront was maandagmiddag al gevor derd tot voorbij midden Frankrijk en kwam aan bij het Alpenmassief. De kille stroming wordt een helpende hand toegestoken door een krachtig hogedrukgebied, dat delen van de Britse Eilan den opnieuw in het zonnetje heeft gezet. Aangezien het luchtdrukmaximum zich heeft genesteld in de wate ren rond Ierland, zal de noor delijke stroming ook morgen nog bij ons de scepter zwaai en. Vandaag scheerde een kou front dicht langs onze noord kust langs naar het oosten. Maar volgens de computers uit Reading heeft het hoge drukgebied inmiddels een verkenner gestuurd in de richting van het vasteland. Meer dan enkele wolkenvel den zal het front waarschijn lijk niet opleveren. De kans op regen van betekenis is erg klein, ook de komende da gen. In de tweede weekhelft kan de zomer weer wat beter in vorm kan raken. De zon krijgt geleidelijk wat meer in de melk te brokkelen en dat heeft uiteraard ook positieve gevolgen voor de tempera tuur. De thermometer lijkt een nieuwe opmars voor te bereiden. Zo warm als vorige week zal het echter zeker niet worden, maar dat zal waarschijnlijk niemand echt erg vinden. Het was me dan ook flink puf fen geblazen, vooral op za terdag. Het kwik steeg in Leusden op die dag tot 33 graden. Velen zullen zondag opge lucht ademgehaald hebben. De verzengende hittegolf was ten einde. In de Bilt werd een periode van 10 zomerse dagen, waarvan drie tropi sche op een rij, afgesloten met een temperatuur van 35.3 graden. Daarmee werd het augustusrecord, date rend van 10 augustus 1911 met een maximum tempera tuur van 34.7 graden naar het tweede plan geschoven. De wijze waarop de zeer warme lucht uit ons land werd ver dreven, is kenmerkend te noemen voor zomers die ka rakter tonen. In sommige sei zoenen is een geringe opwar ming van de atmosfeer al voldoende om de dondergod Donar in staat te stellen de meest spectaculaire lichtflit sen en gerommel op het to neel te laten plaatsen. Nu werd de tropische sfeer, waarin het kwik zaterdag in het zuiden van het land lo kaal tot 37 graden steeg, met enkele wolkenvelden en nauwelijks of geen neerslag opgeruimd. Dat is een teken van ongewone stabiliteit. LEUSDEN/AMERSFOORT - Het via duct aan de Heiligerbergerweg tussen Leusden en Amersfoort zal van 14 tot en met 17 augustus afge sloten zijn voor het autoverkeer. In die penode zal er de asfaltlaag ver nieuwd worden. Het verkeer zal omgeleid worden over de Gast huislaan, de Arnhemseweg en de Lockhorsterweg. Fietsers kunnen gewoon gebruik blijven maken van het viaduct. Vrachtauto's zwaarder dan 6 ton zullen gebruik moeten maken van de route via de Arn hemseweg en de Maanweg. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 kaa isanté bouwsels, zoals deze 'SmokeyBear'uitde3,4 ton vrije klasse, overheersten zaterdag tijdens de ken ker-pulling wedstrijden bij de Kla veet in Achterveld. Het vermogen van deze machines is zo gigantisch di envergehjkingmeteenvhegtuiggoedtemakenis. Een rubriek voor en door de lezers van deze krant. Eenieder, die op -of aanmerkingen heeft over artikelen in de Leusder Krant kan door mid del van een ingezonden brief de overige lezers hiervan op de hoog te stellen. De redactie behoudt zich het recht voor brieven, zonder op gaaf van reden, te weigeren. Reac ties moeten betrekking hebben op actuele artikelen uit deze krant. De inhoud van het geschrevene valt buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Anonieme brieven worden niet geplaatst. Brieven die nen te worden gestuurd naar: Redactie Leusder Krant t.a.v. Gerrit Jeuring Asschatterweg 19 3831 JT Leusden Marja Boer-Van Effrink is ge schrokken van de discussie rond het eventuele asielzoekerscen trum Kamp Waterloo. De teneur van de reacties maken een hoog hek noodzakelijk, maar dan eer der als bescherming voor de asielzoekers. 'Wat ben ik geschrokken tijdens het lezen van het artikel m de Leus der Krant (LK, 1 aug.) met betrek king tot de discussie over de -mo gelijke- komst van asielzoekers naar het Kamp Waterloo. Ronduit a-sociaal, dom en vreselijk egoïstisch dacht ik na het lezen. We hebben het hier in Nederland zo goed en het is misschien moei lijk voor te stellen hoe en waarom deze asielzoekers hun land hebben verlaten, maar mensen denk even terug aan de Tweede Wereldoor log. Kregen wij toen ook geen hulp? Het zijn mensen, geen 'vuiligheid' 't Wordt oorlog', 'We gooien ze er uit? Als ik dat zo lees, dan moet er inderdaad hele hoge hekken om het kamp komen. Maar dan wel om deze asielzoekers te beschermen tegen het tot nu toe verbale geweld van (ik hoop niet alle) omwonen den aldaar. Maija Boer-Van Effrink Leusden Raadslid Ep oostra reageert op het artikel 'Buurt legt zich niet neer bij komst 300 asielzoekers'. Hij vindt de plaats van het tussen kopje 'Raadslid Oostra' ongeluk kig gekozen. Met de ingezonden brief wil het raadslid zijn stand punt nogmaals duidelijk maken. „In de ruim acht jaar dat ik raadslid ben heb ik met gereageerd op een artikel in uw blad. Natuurlijk ben ik wel eens verkeerd geciteerd of werd, door het overnemen van slechts een gedeelte van een zin, de strekking van het gezegde ge weld aangedaan. Zo gortig als het artikel over 'suggestieve vragen over asielzoekers' heb ik het nog niet meegemaakt. Vandaar deze reaktie. De vragen over. verhuizingen m Leersum; waarom een hek om het kamp als de asielzoekers met ge vaarlijk zijn; bebouwing naar ach teren zodat privacy gewaarborgd is; deze vragen werden door mij niet gesteld. U geeft echter wel de indruk door boven deze vragen vetgedrukt en voorzien van extra lijnen 'Raadslid Oostra' te plaatsen. De opmerking over het met defi nitief zijn van de tekening klopt. Dat opening half oktober niet mogelijk is ook. Immers na de bestemmings plan procedure zullen er waar schijnlijk ook bezwaren tegen de inrichting (bouw) volgen en pas daarna kan met aanleg van riole ring, waterleiding etc. begonnen worden. Vandaar mijn opmerking. Indien spoed geboden wordt, dan staan op dit moment leeg met complete inrichting het voormalige Bijles Opvoedings Gesticht (BOG), laatstelijk in gebruik als huis van bewaring en het Militair Longob servatie Centrum (MILOC), laat stelijk in gebruik als commando opleiding koninklijke landmacht. Als Kees van Beeck dan antwoordt dat 'defensie' MILOC niet wil af staan, dan is inderdaad mijn inter ruptie: „uit veiligheids overwegin gen", maar daar heb ik aan toege voegd: „en dat vind ik een zeer kwalijke zaak."De Berhardkazerne is met een hoog hek van het MILOC afgescheiden en het MILOC heeft een aparte ingang. Mijn opmerkingen knjgen dan wel een geheel andere strekking. Uw verslaggever zou er goed aan doen zelf eens na te gaan wat de reden is waarom beide gebouwen die kortgeleden met veel over heidsgeld werden gerestaureerd en nu leeg staan niet beschikbaar zouden zijn. In het algemeen nog een enkele opmerking. Buurtschap Waterloo ligt zeer geisoleerd, zonder bus verbinding. Nagenoeg geen ver lichting, weinig waterdruk, brand weer opkomsttijd circa 25 minuten. De buurt vindt dat bij ongeveer 60 inwoners en 250-300 asielzoekers het evenwicht zoek is. Bij 50-100 asielzoekers zou de reactie zeker een geheel andere zijn geweest. Niet vergeten moet worden, dat het een doorgangskamp zal wor den. Op jaarbasis dus 2000-3000 asielzoekers, waarvan het over grote gedeelte niet in Nederland zal mogen blijven. Eventuele fru stratie bij uitwijzing kan bij een kleine groep beter opgevangen worden dan bij een grote groep. Ook de heer van Beeck gaf dit toe, maar moest om financiële redenen noodgedwongen voor grotere groepen kiezen. De opvang van asielzoekers be hoort ons allen aan te gaan. De eventuele lasten moeten dus niet om financiële redenen of de belan gen van een projektontwikkelaar op een kleine groep neer komen. Ep Oostra Leusden BALSEMIEN Enige jaren geleden ontdekte ik, in een hoekje van mijn tuin, een plantje dat een enorme groeikracht bleek te bezitten. Al spoedig her kende ik het als een Reuzen- balsemien. Het zaadje was waarschijnlijk in de vacht vf< van een kat of tussen de veren van een vogel overge bracht en in mijn tuin te rechtgekomen. Spoedig had de plant een hoogte bereikt van meer dan twee meter. Het had talrijke bloemen met een rose bloemdek en benge lend aan lange dunne bloem stelen. Bij de grond had de roondachtige en holle stengel een doorsnede van vijf centi meter. De bloemen vielen ge leidelijk af en er vormden zich vele vruchten die, zodra ze rijp waren, bij de gering ste aanraking explodeerden en de zaden tot meer dan zes meter wegslingerden. Het gevolg was dat in het vol gend voorjaar mijn tuin vol stond met kiemplanten. De plant heeft een trefzekere methode om de bestuiving van de bloemen te verzeke ren. Ze worden hoofdzakelijk bezocht door hommels die, wanneer ze de bloemen be zoeken en bij de nectar onder in de bloem willen komen, er geheel in moeten kruipen. Ze aemen dan een maximum zan stuifmeel mee. vinden de Reuzenbalse- mien aan de randen van loof bossen. Eigenlijk is het geen inheemse plant. Peis in de loop van de vorige eeuw is bij vanuit het Himalayage- bied, als sierplant, naar Eu ropa overgebracht en tegen woordig op vele plaatsen rerwilderd en ingeburgerd. Üen veel voorkomend lid van Je balsemienfamilie is het Hein-springzaad met kleine, ïele bloemen. Ook deze plant s niet inheems, maar afkom stig uit Mongolië. In onze tossen kunnen we ze in grote bestanden aantreffen. Het Jlantje wordt niet hoger dan iertig tot veertig centimeter. De kleine, gele bloemen ste- zame en het wordt nog steeds zeldzamer. Het verlangt een vochtige, schaduwrijke en voedselrijke plaats. In onze directe omgeving is hij maar op een paar plaatsen te vin den en dan nog alleen in be schermde natuurgebieden. Ook een lid van de familie en bij velen waarschijnlijk be ter bekend is de Sultans-bal- semien of wel 'Vlijtig Liesje'. Dat plantje is van oorsprong uit Oost-Afrika afkomstig. Al deze soorten bezitten doosvruchten die met vijf ken op lange stelen boven de bladeren uit. Het enige lid van de familie wat hier wel inheems is, is het Groot-springzaad. Maar het is tevens de meest zeld-

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5