■ezelligheid troef in chtervelds toernooi uternationaal tennistoernooi LTV Lockhorst voor de jeugd Jeu de boulers blijven deze zomer thuis twaalfde editie Eemelaar Open Tennis Toernooi volop bezig Rietveld schaakt zich naar de top Sport kort peelsterkte lecreatiespeler Tennisleed Sport kort Geplaatsten Gastgezinnen WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1990 5DEN/ACHTERVELD - Afgelopen zaterdag is een start t met alweer de twaalfde editie van het Open Eemelaar toernooi. Tot en met aanstaande zondag 12 augustus, peer de finales worden afgewerkt, zullen er zo'n 180 partij orden gespeeld. Over het weer heeft de toernooileiding |te klagen. Men besloot echter wel in ieder geval zaterdag |ondag vanwege de hitte tussen 12.00 en 16.00 uur niet te [en. fedstrijdleider Nol Wessels noemt het toernooi, qua in- jving, al een succes. „Vergeleken bij andere verenigingen toernooi heel goed bezet. We hadden geen enkele moeite |het vol te krijgen. Mensen weten dat het bij ons goed rgd is en dat het altijd gezellig is. Daar staan wij om ind en dat is goed." lens het twaalfde Open Ee- Toernooi wordt door de B- een enkelspeltoernooi af- >rkt en worden er twee dub- imooien voor C- en D-spelers ild. Volgens wedstrijdieider 'essels (52 jaar) is al jaren len voor deze opzet gekozen il het niet mogelijk is alle spel- >n in alle categorieën te spe- lan krijg je teveel partijen en len we op onze vier banen ijt. Daarom hebben geko- >r enkelspel voor de B-spe- die een knappe partij neer in zetten. De dubbels zijn [de rest. omdat die vaak leuke- ijen opleveren dan het en- iL Dat betekent niet dat C- en elers geen spannende enkel- >artij zouden kunnen spelen, endeel. Maar dubbelspel is ekkelijker voor het publiek." publiek zal ook dit jaar, net voorgaande jaren, weer vol- lar het Kersten Sportpark toe- ïen. Volgens Wessels weten iensen Eemelaar te vinden, sns de finale komen er toch een driehonderd man kijken is kleine sportpark en doorde- s zijn iedere avond zo'n 150 kers. Wij hebben de mensen »k wat te bieden. Ze kunnen ie avond bij ons genieten van een lekkere maaltijd." Twee en thousiaste 'amateuri-koks bereiden iedere avond voor een schappelij ke prijs een complete maaltijd. „Veel mensen komen ook voor de gezelligheid, niet eens zo zeer voor het tennis." Brandewijn Bekend is natuurlijk brandewijn met suiker, die traditiegetrouw af gelopen maandagavond aan de buurt werd geschonken. De tradi tie is ontstaan bij het 600-jarig be staan van Achterveld in 1981. Bij De Eemelaar werd een paar weken daarvoor het toernooi gespeeld en men besloot toen de burgers 'een brandewientje met suker" aan te bieden. Volgens Wessels is dat drankje een echt Achtervelds ge bruik. Het werd een succes en sindsdien is het een jaarlijks terug komende traditie geworden tijdens het toernooi. „We hebben het spe ciaal voor omwonenden gedaan, omdat die toch last hebben van de auto's. Ze komen meestal niet naar het tennis kijken, maar het drankje wordt door de mensen zeer ge waardeerd." Ook bij De Eemelaar zijn er een flink aantal vrijwilligers, die dit evenement mogelijk maakt. „Ja, zonder vrijwilligers zou een derge lijk toernooi niet mogelijk zijn. Er zijn er die een week vnjnemen. Je ziet toch dat het vaak dezelfde zijn die bergen werk verrichten. We hebben er in de commissie één nieuw lid bij; de rest doet het al jaren. Voor de bardiensten worden al leden ingeschakeld, wat je hebt er toch gauw zo'n 70 a 80 voor no dig." Telefonisch Maar de meeste tijd gaat toch m het voorbereiden van de wedstrij den en het indelen van de spelers. „In mei komen de inschrijvingen binnen, de inschrijving sluit offi cieel half juli. Dan begint de eerste selectie; degenen die hun formulier met volledig hebben ingevuld, gooi ik eruit. Want een aantal doet dat op z'n-Jan-boeren-üuitjes. Ze geven zich op voor de dubbel, maar ver geten de partner te noteren of ze vergeten de tijden dat men be schikbaar is te vermelden." Dan begint de wedstrijleider ongeveer twee weken vantevoren voorzichtig met de indeling van de wedstrijden. De spelers worden in de week voor het toernooi allemaal telefonisch benaderd en krijgen te horen wanneer ze moeten spe len. „Dan kom je opmeuw voor ver rassingen te staan. Iemand geeft op het voorweekend beschikbaar te zijn en als je ze dan belt, dan blijkt dat de partner pas zondag van vakantie terugkomt. Nu zijn wij niet zo streng, dat ze er meteen uitlig- gen. Maar mensen begrijpen niet goed dat zoiets je hele programma in de war gooit." Het toernooi begint officieel op maandag, maar kent al jaren het zogenaamde voorweekend, waar in al een flink aantal partijen wor den gespeeld. Dit gebeurt om spe lers die in meerdere categoriën spelen meer rust te gunnen. Tijdens het toernooi wordt de baan bijgehouden door de groundsman, die iedere dag bij toerbeurt hulp krijgt van een aantal jeugdleden. Volgens de Achtervel- der werkt het zeei preventief en ze leren meteen hoe ze een baan bij moeten houden. Gedurende het tennistoernooi is er geen scheidsrechter te vinden op de banen van het Kerstens Sportpark. Alleen voor de finale wedstrijden wordt er een scheids rechter aangesteld. „Het gaat altijd goed en omdat je goed overzicht op de baan hebt, zie je gauw als het dreigt mis te gaan. Dan loop je er even naar toe en los je de proble men op." Prijzenpakket Wessels noemt het opvallend dat er op 'zijn' toernooi zoveel tennis sers afkomen. „Het B-circuit m de omstreken is moeilijk op gang ge komen. Flehite in Amersfoort heeft het er zelfs al uitgegooid. In Nij- kerk, Soesterberg en bij Lockhorst in Leusden waren de toernooien matig gevuld. Bij ons doen er veel meer mee. Er zijn zelfs tennissers afgevallen, omdat we ze met kon den plaatsen." Volgens de Achtervelder zijn er een drietal oorzaken aan te wijzen. „Ten eerste hebben wij een inte ressant prijzenpakket; ten tweede hebben de spelers het bij ons naar hun zin en ten derde is het altijd goed weer." Hij legt mij uit dat de regen Achterveld veelal niet be reikt vanwege de Utrechts Heuvel rug. Als de buien echter vanaf het IJsselmeer komen is het volgens Wessels goed mis. Samenwerking Als het toch mocht gaan rege nen, gezien de hitte laatste dagen zou het wel wenselijk zijn, dan zal er in de week met het programma worden geschoven. Regent het tij dens de finales op zondag, dan zal er uitgeweken moet worden naar de zaal. „Ja, want het toernooi moet zondag afgerond worden, dus blijft er niets anders over de finales in de zaal te spelen. Dat is geen enkel punt, want de samenwerking met de andere tennisvereningen is goed. Als ik m de knoei kom, bel ik een vereniging in Amersfoort en vraag of ik bij een hun een aantal partijen kan laten spelem. Dat is geen enkel punt." De Eemelaar m Achterveld is aangesloten bij het ITA (Inter Ten nis regio Amersfoort). Daann zijn de tennisverenigingen van Achter veld, Hoevelaken, Leusden en Amersfoort veremgd. Op deze ma nier worden contacten onderhou den en wordt er bij de vaststelling van toernooien met elkaar reke ning gehouden. Zoals al eerder ge zegd helpen de verenigingen el kaar en waar nodig worden er ge gevens uitgewisseld over gedra gingen van bepaalde spelers. Het zit de Achtervelder zichtbaar hoog. „De vorige burgemeester kwam elke week een keer m het dorp. Bij de carnavalsoptocht stond hij afgelopen jaar naast De Moes pot te kijken. Hij had natuurlijk zijn slechte kanten, maar Achterveld lag hem toch nader aan het hart dan de huidige. Die hebben wij hier in het dorp nog niet erg veel gezien en dan knjg toch het idee dat Ach terveld wordt achtergesteld." Het komt er wat aarzelend, maar zeer gemeend uit. We praten nog wat verder over het bestuurlijk ap paraat en volgens Wessels gaat dat nog steeds niet naar wens. „Als je aan honderd Leusdenaren vraagt of ze tevreden zijn met het huidige bestuur, dan zeggen misschien 15 mensen dat ze tevreden zijn." Preventief Tijdens het toernooi wordt de baan bijgehouden door de 'groundsman', die iedere dag bij toerbeurt hulp krijgt van een aantal jeugdleden. Volgens de Achtervel der werkt het zeer preventief en ze leren meteen hoe ze een baan bij moeten houden. Gedurende het tennistoernooi is er geen scheidsrechter te vinden op de banen van het Kerstens Sportpark. Alleen voor de finale wedstrijden wordt er een scheids- rechtei^aangesteld. „Het gaat altijd goed en omdat je goed overzicht op de baan hebt, zie je gauw als het dreigt mis te gaan. Dan loop je er even naar toe en los je de proble men op." LEUSDEN - Het jaarlijkse thuisblijverstoernooi van de Leusdense jeu de boulesclub 'De Hakhorst' is gewonnen door het doublette Joost Jacobs en Mimmo Sciortino. In de finale waren zij met 13-3 te sterk voor Tiny Dam en Bob Bloemendal. Tien doublettes hadden zich gemeld voor de strijd. In twee poules werd gestreden om vier finaleplaatsen. In poule A waren Ruud Dam en Bep Bloemendal sterker dan het duo John Verhoef en Henk Kennedy. In poule B behaalden Bep Bloemendal en Tiny Dam de meeste punten voor Joost Jacobs en Mimmo Sciortino. In de eerste kruisfinale kregen Ruud Dam en Bep Bloemendal weinig kans tegen Joost Jacobs en Mimmo Sciortino: 3-13. Bob Bloemendal en Tiny Dam kwamen in de finale door een 13-2 zege op John Verhoef en Henk Kennedy. In de finale werden de eerste punten nog door beide ploegen gemaakt, daarna ging het hard. Joost Jacobs en Mimmo Sciotino hielden hun tegenstanders, Tiny Dam en Bob Bloemendal, op drie punten: 13-3. In de strijd om de derde plaats waren Ruud Dam en Bep Bloemendal met 13-5 te sterk voor de Amersfoortse John Verhoef en Henk Kennedy. Uitslagen van de finale wedstrijden: Om de eerste plaats: Joost Jacobs/Mimmo Sciortino - Tiny Dam/Bob Bloemendal 13-5. Om de derde plaats: Ruud Dam/ Bep Bloemendal - John Verhoef/ Henk Kennedy 13-5. Om de vijfde plaats: Ton Jacobs/Jos Schregardus - Rie Stet/Miek Kippers 13-6. Om de zevende plaats: Tiny de Boer/Til Bennema - Wim vein der laaken/Ben Vasterman 13-11. Burgemeester Wessels is werkzaam als tech nisch verkoper („Tegenwoordig heet dat account-manager") en hij vertelt enthousiast wat het allemaal inhoudt. De sponsering van het toernooi komt ter sprake en Wes sels kan met zijn werkervaring en contacten vrij eenvoudig aan spon sors komen. Deze sponsors wor den ook altijd uitgenodigd voor de brandewijn met suiker. „Wij nodi gen ook ieder jaar de burgemees ter uit. Hij moet dat allemaal zelf weten hoor, of hij wel of niet komt. Dat is helemaal aan hem, maar de heer Parus heb ik bij het toernooi nog met gezien." LEUSDEN - Andre Rietveld behoudt de leiding in de zomercompetitie van de Schaakvereniging Leusden. De verrassende lijstaanvoerder Andre Rietveld maakte op de vijfde speelavond remise tegen Carel Vos en behield daardoor de leiding. Bijna had Rietveld de partij gewonnen, wegens een grove fout van Vos m het vroege middenspel, die hem een stuk kostte. Het emdspel had geen enkel probleem meer moeten zijn voor Rietveld, maar de zenuwen gingen ook meespelen. Hij mistte een paar maal de overtuigendste voortzetting en moest tenslotte zelfs nog remise toestaan. Door deze remise moet Vos zijn tweede plaats nu delen met van Kampen. Uitslagen: Rietveld-Vos: remise, v. Kampen-Willigenburg: 1-0. v.Doik-Uneken: 0-1. Nijhof- VeenendaaL 1-O.Stienen-Halkes: 1-0. Wisman-Boemaars: 0-1. v.Dalen-Valkenburg: 1-0. Gerrits- v. Kleef: 1-0. VSDEN - Vanaf zondag 19 augustus wordt er bij de tennis- luging LTV Lockhorst een internationaal jeugdtoemooi gden. Er zullen ongeveer honderd tennissers, in de leeftijd 12 tot 19 jaar, aan meedoen. Zij komen uit Nederland, land, Frankrijk en Tsjechoslowakije. Op zondag 26 augus- ijn de finales. Het toernooi wordt voor de zesde keer eeld; de eerste keer was in 1978. I tennistoernooi wordt door LTV Lockhorst om de drie jaar ganiseerd. Volgens toemooileider Jan Tijmensen gebeurt m de leden van de eigen club de gelegenheid te geven de inde twee jaar aan andere toernooien mee te doen. „Wij en regelmatig uitgenodigd bij verenigingen, die bij ons en gespeeld, te komen spelen. Daarom hebben wij beslo- im het internationale jeugdtoemooi om de drie jaar in len te houden. Vroeger was dat om de twee jaar." de tenniswereld wordt :or middel van de speel- ?rkte van een speler bepaald welke klasse hij of zij mag of a spelen. Als eerste is daar de E-spe- r, dat is iemand die geen impetitie speelt. De recreant Daarna kan men van een D2- een A-speler stijgen. Als en een A-speler is, dan is en al bijna semi-prof. De vol- Jide stap is dus het worden een proftennisser, waar ik de punten die men in toer- öien verdient de wereld- nglijst bepalen. de amateurs werkt het atensysteem op identieke ;ie. Via toernooien, maar ik via de competitie, kunnen aten verdient worden. Aan hand daarvan wordt be- ald of men in D2, Dl, C2, Cl, of BI speelt. Gelezen in clubblad LTV De =melaar: 'De recreatiespeler graag tennissen wanneer ihem uitkomt. Hij duldt geen dere activiteiten op het park verzet zich tegen toernooi en, competitie en wat dies meer zij. Pas vanaf het moment dat de recreatiespelers in de gaten krijgen dat je weieens een wedstrijd zou kunnen spelen om te winnnen, steekt bij hen ook bij hen het presta tieduiveltje de kop op. Van een gezelllig receatief familietoernooitje drijven ze langzaam maar zeker af naar de zomeravond- of dames- competitief?). Ze zijn dan ver loren voor het gilde van de pure recreanten. Een geluk is echter dat vele competitiespelers er na ver loop van tijd genoeg van heb ben steeds maar gedegra deerd te worden, zodat de re creanten hun meerderheid blijven behouden'. „Omdat mijn vader en mijn moeder en mijn zuster alle maal zonodig een balletje wil len slaan: tenissen dus, moet ik ook wel naar het tennnispark." „Alleen thuis blijven is er natuurlijk niet bij, dus laat ik mij van pure ellende een rac ket aanmeten. Ik trek het te klein geworden tennisbroekje van mijn oudere broer aan en een oud wit T-shirtje is ook nog wel te vinden". „En voor de rest ben ik dan overgeleverd aan de tennis- beulen, ook wel tennisleraren genoemd." Jan Tijmensen heeft, naast het voorzitterschap van de Technische Commissie van de tennisvereni ging Lockhorst, de algehele leiding over het internationale jeugdtoer- nooi, dat tussen 19 en 26 augustus op de banen van het Burgemeester Burning Sportpark zal worden ge houden. „Het is de tweede keer dat ik dit doe. Vorige keer had ik nog samen met Theo van Dijk de lei ding. Hij had het al die keren daar voor al had gedaan. Het was wel de bedoeling dat ik het over zou ne men, maar hij is toch helaas te vroeg overleden." Uitnodiging „We hebben dit keer voor het eerst een zevental deelnemers uit Tsjechoslowakije. Het is dan ook voor het eerst dat een groep jeug dige tennissers uit dat land weg mag. Wij hadden al veel langer contacten en die konden nu einde lijk beloond worden." Er komen verder twaalf jomgens en meisjes uit Engeland en dne uit Frankrijk. De overige deelnemers zijn afkom stig van de tennisvereniging Ready uit Geleen 18 tennissers) en van de tennisschool Remato uit Middel burg („De 18 deelnemers komen uit de regio Zeeland en zijn dus vrij goed."). De thuisclub is met vijftig tennissers prominent vertegen woordigd. „Het boeiende van het toernooi is dat we uitnodigingen voor ande re toernooien ontvangen. Verder zijn de internationale contacten tus sen spelers onderling natuurlijk heel leuk. Je moet het toernooi ook zien als een combinatie van preste ren en gezelligheid. Daarom is het ook geen open toernooi; wij nodi gen zelf de mensen uit." Voorbereiding Tijmensen is met zijn toernooi- commissie al zo'n twee jaar bezig met de voorbereidingen op dit fes tijn. „De eerste fase is de beslissing nemen, wanneer je het toernooi wilt houden. Daar waren we twee jaar geleden uit. Dan ga de contac ten leggen, dat houdt in veel cor respondentie. De concrete afspra ken zijn in augustus van het vong jaar gelegd. „Dan volgt de tweede fase, die in maart is begonnen en doorloopt tot nu: de hele organisatie. Er moet bijvoorbeeld huisvesting via gast gezinnen geregeld worden." Leusden heeft wat betreft gast gezinnen een naam hoog te hou den, want ieder jaar wordt er rond de zomer weer een beroep op veel gezinnen gedaan een jongen of meisjes uit het buitenland in huis te nemen. Onder andere voetbalver eniging Roda'46 en volleybalver eniging Leos hielden eerder dit jaar al een internationaal toernooi, waar van gastgezinnen gebruik werd gemaakt. Maar ieder jaar blijkt het vinden van gastgezinnen geen probleem te zijn. Ook bij LTV Lockhorst was dat geen probleem. „Natuurlijk zijn de laatsten die ondergebracht moeten worden altijd de moeilijkste, maar het lukt altijd." Maar er moet nog veel meer geregeld worden. Tijmensen: „Naast de gastgezin nen moet natuurlijk het hele barge- beuren worden geregeld. Verder is de wedstrijdleiding in handen van vier uitstekende jongelui, die eerder hebben bewezen de ver antwoordelijkheid aan te kunnen. Verder is er een nog een aparte jongerenraad, die het recreatieve gedeelte op zich heeft genomen. Want naast de wedstrijden hebben wij voor de spelers iedere avond een activiteit, waarbij het de be doeling is dat de jongelui elkaar op een andere wijze ontmoeten." Er zal bowling worden gespeeld; er staat spuitvoetbal op het pro gramma in samenwerking met de Leusdense brandweer; een dag zal er een rodeostier staan, verder een barbecue-avond en een disco avond. Ook overdag is er rond de banen mogelijkheden tot vertier. Trainer Jaap van Pelt zal video-op- namen maken van willekeurige wedstrijden, die dan nog dezelfde dag via de televisie bekeken kun nen worden. Gemengd dubbel Toch blijven de wedstrijden op het eerste plan staan. „Alle spelers tennissen m poules enkel- en dub belspel. De eerste twee van iedere poule gaat verder. De poules zijn ingedeeld op leeftijd, maar ook op sterkte. Als je bijvoorbeeld van ie mand weet dat hij in zijn leeftijds groep met overtuiging zal winnen, dan delen we die één categorie hoger in. Voor degenen die in de poules van het enkelspel niet ver der komen, spelen we een ge mengd dubbel toernooi Zodat ook de mindere goden misschien wel in een finale kunnen komen. Het is onze bedoeling om ze zoveel mo gelijk te laten tennissen." hebben wel een automatische sproei-installatie, maar er komt toch nog veel handwerk en des kundigheid aan te pas. Dne jaar terug hebben we twee dagen ge had dat de banen 's ochtends blank stonden. Met behulp van de spe lers hebben we die met sponzen droog gekregen. Daarna is het de taak van de groundsman om er weer een dun laagje gravel op aan te brengen. Geen geringe opgave met zoveel spelers achter je die graag de baan op willen." Tijdens het toernooi blijft het voor de recreanten overigens mo gelijk te tennissen. Drie banen blij ven onder alle omstandigheden beschikbaar voor de recreanten. Volgens Tijmensen is dat een be langrijke doelstelling van de vere niging en is volgens hem ook de reden dat zoveel mensen lid van LTV Lockhorst worden. De club heeft 900 leden. Burgemeester Panis zal het toer nooi op maandag 20 augustus om 11.00 uur feestelijk openen. Recreanten De wedstrijdleider wil als laatste de groundsman even noemen. „Wim Rutten zorgt, niet alleen tij dens dit toernooi overigens, op uit stekende wijze voor de banen. We Jan Tijmensen, wedstrijdleider internationaal jeugdtoemooi, op tennisba nen van LTV Lockhorst. Wedstrijdleider Nol Wessels van tennisvereniging de Ee melaar uit Achterveld heeft sa men met de bondsgedele- geerde, de Leusdenaar Ton Rond, een plaatsingsschema voor het open B-toernooi op gesteld. Deze ziet er als volgt uit: bij de mannnen is de winnaar van vo ng jaar, Erwm Clarenbach uit Woudenberg, als eerste ge plaatst. Daarna volgen res pectievelijk Erik-Jan Tolhoek uit Ermelo, Mark Buitendijk en Wibo Plijnaar van Alta uit Amersfoort als tweede, derde en vierde. Bij de vrouwen is Celleke Tolhoek als eerste geplaatst. Hester Ubbink uit Groningen is tweede op de lijst; Saskia Krents derde en Nienke Eb- bens uit Haren, die al voor de elfde keer in Achterveld mee speelt, is als vierde geplaatst. Leusden heeft wat betreft gastgezinnen een naam hoog te houden, want ieder jaar wordt er rond de zomer weer een beroep op veel gezinnen gedaan een jongen of meisjes uit het buitenland in huis te nemen. Onder andere voetbal vereniging Roda'46 en volley balvereniging Leos hielden eerder dit jaar al een interna tionaal toernooi, waarbij van gastgezinnen gebruik werd gemaakt. Ook tijdens het in ternationale jeugdtoemooi van de tennisvereniging LTV Lockhorst worden buitenland se jongens en meisjes bij Leus dense gezinnen onderbracht. Maar ieder jaar blijkt het vinden van gastgezinnen geen enkel probleem op te leveren. Deze tolerantie en bereid willigheid is niet altijd even aanwezig. Denk hierbij aan de opvang van asielzoekers in de gemeente Leusden. Dat ver loopt aanzienlijk minder soe pel. Misschien helpen onder staande woorden van een ten- nisbobo 'In een Europa, waarin de grenzen gelukkig meer en meer worden afgebroken, zal een internationaal juegdtor- nooi een prachtig middel zijn om nationalistische gevoelens wat af te remmen en voor el kaar als mens begrip en waar dering te gaan opbrengen. Wij zijn allen mensen, die deel uit maken van één en dezelfde schepping, waarvoor we ver antwoordelijk zijn voor mate rie en geest'. Woorden van Ab Noord kamp, voorzitter LTV Lock horst, die hij m het program mablad van het internationale jeugdtoemooi van zijn club schreef. Verder commentaar is, vol gens ons, overbodig.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7