„Ze verschillen nauwelijks van Nederlandse kinderen" 'Asielzoekers mogen komen, maar stop het achterbaks handelen' leusdei* krant I P—hrmt Vakantie voor kinderen van asielzoekers in de bossen van Den Treek Rust keert terug rond Waterloo, bewoners worden milder Weer een topper naar Dorrestein. Sterke 3000 meter van Rob de Vries IVN-wandeling in Den Treek Tijmen Schreuder Engels en Frans Schatbewaarder WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 plaatselijk nieuws 3 IfUSDEN- In het midden van een grote kring bruine tenten, gtten dertig overwegend donkere kinderen aan picknicktafels ie eten. Ze behoren tot de groep kinderen van asielzoekende ouders, die via de Vereniging Vluchtelingenwerk een week op lalcantie zijn in het YMCA-kamp (young man christian asso ciation) midden in de bossen van Den Treek. Zodra het eten op is hollen ze *eg om te gaan frisbieën, tikkertje spelen of te hinkelen. Een paar Amen terug om stiften en tekenpa- ser te halen. Weer anderen be- dulderen de achterkant van hun aitonnen zonneklep met het iMCA-logo. Mussar uit Somalië flrnt aanlopen, plant zijn zonne- jep op mijn hoofd en rent na ge- oepen te hebben „is voor jou" weg ipzoek naar een volgend spel. „Ze lebben een bijna onuitputtelijke jiergie en zijn overal voor te por- 'vertelt begeleidster Conien ansen. Zij is één van de tien vrij- rilligers, die helpt de kinderen in echte vakantie te bezorgen. Er zijn deze zomer vijf vakantie reken voor de kinderen van asiel- rcende ouders georganiseerd, werd mogelijk gemaakt door e opbrengst van de Kerstspon- orloop die vorig jaar december kats vond. Rond de kerst zijn 30.000 kinderen met machtigings- aarten de deuren langs gegaan geld op te halen. Die actie le erde meer dan drie miljoen gul- en op. De YMCA stelde haar ampaccomodatie in Den Treek «schikbaar en zo kon aan meer an 150 kinderen een onbezorgde ikanüe aangeboden worden. Conien Jansen:„De kampweken jjn bedoeld om de kinderen een lormale' vakantie te geven. De MCA is een oecumenische orga- isaüe, maar het enige dat daar ze weken van te merken was, is al er gebeden wordt voor het bil Het is echt puur als vakantie edoeld. Onze opzet is om veel lelletjes te doen met een korte ig. Tijdens het spelen leren ze wel verder hoe het moet. Je zit natuurlijk toch nog met een taalbar rière. Er zijn deze week kinderen uit onder andere Afghanistan, Chili, Somalië, Erithrea, Iraq, Polen en Suriname. Sommige kinderen spre ken goed Nederlands, maar bij de meesten is dit nog erg gebrekkig. Daarom trekken kinderen met de zelfde nationaliteiten ook wel naar elkaar toe." Ondeugden De kinderen komen uit vluchte lingen-opvanghuizen uit heel Ne derland. De Vereniging Vluchtelin genwerk heeft al haar medewer kers geïnformeerd over de moge lijkheid om kinderen een weekje vakantie te bezorgen en op die ma nier zijn de groepen gevormd. Volgens Corrien Jansen ver schillen deze kinderen nauwelijks van de Nederlandse kinderen: „Ik denk dat het heel belangrijk is om te benadrukken dat deze kinderen net als Nederlandse kinderen, ge woon kinderen zijn met dezelfde leuke dingen en dezelfde ondeug den. Net als Nederlandse kinderen willen ze het liefst zodra ze hun eten op hebben van tafel af en houden ze van hiphop en disco muziek. Het enige verschil dat ik kan bedenken is dat deze kinderen verschrikke lijk schoon zijn. Ze willen aldoor onder de douche en veel van hen weigeren aan tafel te gaan met vie ze handen, dat is bij Nederlandse kinderen wel eens anders. Veel van deze kinderen zijn Islamitisch. Aan het begin van de week hebben we ze verteld dat er geen varkens vlees gegeten zal worden. Toch zijn er veel kinderen die van huis uit zo getraind zijn dat ze elke avond blijven vragen: „Dit vlees? koe vlees?, kip vlees? Dat is wel schat tig hoor." Het programma voor de week ligt niet helemaal vast. Er zijn na tuurlijk onderdelen, die vast liggen, maar verder wordt er gekeken naar wat de kinderen leuk vinden en een soortgelijk spel wordt dan nog een keer herhaald. Conien Jansen:„We hebben deze week van alles gedaan. We hebben on der andere een sportdag gehad. Het was opvallend, dat de kinderen vooral de estafettespelletjes leuk vonden, die laten we dan ook terug komen. Verder hebben we ons op een middag geschminkt, dat was natuurlijk dolle pret. Er waren Ion- deren die zich gewoon onder smeerden, maar er waren ook ook creatievelingen, die bij anderen de prachtigste gezichten wisten te ma ken." Hummels Eén van de hoogtepunten van de week was toch wel het bezoek aan zwembad Octopus. De meeste kin deren gaan nooit naar een zwem bad en konden dus niet zwemmen. Ze waren echter helemaal niet bang, maar eerder overmoedig! Met zwembandjes om sprongen ze in het water en dobberden rond. „Ze warAn 7.0 Anthorisiast dat we ze er nauwelijks meer uit konden krij gen," De kinderen zijn alleen maar posi tief over de vakantieweek. Victor uit Chili kan bijvoorbeeld niets op noemen dat hij niet leuk vindt. De vraag wat hij het allerleukste vindt brengt meer problemen met zich mee: is dat het zwemmen, de sport dag, de barbecue of toch de disco? Vooral het laatste onderdeel heeft grote indruk op hem gemaakt. Wel moet Victor één ding van het hart:„De Nederlandse begelei ders konden veel minder goed dansen dan wij!"Corrien Jansen vindt dat er de hele week al een goed sfeertje heerst: „Alle kinde ren genieten en geen enkele heeft er heimwee. Dit komt misschien ook wel doordat ze elkaar heel erg helpen. Deze week was eigenlijk bedoeld voor kinderen van tien tot veertien jaar, maar op de eerste dag bleken er ook twee hummels van zes tussen te zitten. Die twee hebben ontzettend veel energie en doen aan alles mee, maar als ze tijdens een wandeling bijvoor beeld moe worden wil één van de groteren ze altijd wel even dra gen," Het overgrote deel van de ou ders van deze kinderen, die in op vangcentra voor asielzoekers ver blijven, heeft niet veel geld. Daar om heeft de organisatie als regel gesteld dat de kinderen geen geld mee mogen nemen. „Ze krijgen van ons zakgeld, een gulden per dag. We hebben hier een snoep winkeltje waar ze kleine goedkope snoepdingetjes kunnen kopen. Sommigen bewaren heel trouw één of twee kwartjes om naar huis te bellen, maar als er een kind geen geld meer over heeft en toch naar huis wil bellen krijgt hij dat altijd wel van ons hoor," aldus Corrien Jansen. Straaljagers In de begeleiderstent hangen heel veel tekeningen. Het valt me op dat met name vliegtuigen vaak onderwerp van de tekeningen is. Corrien Jansen vertelt:„Dit kamp ligt net op een aanvliegroute van Soesterberg. Dat betekent dat er heel vaak straaljagers overkomen. Sommige kinderen vinden dat heel raar. Eén van hen vroeg aan ons: „Waarom zijn hier al die vliegtui gen, hier is toch echt geen oorlog hè." De vakantieweken zullen na af loop door de Vereniging Vluchte lingenwerk geëvalueerd worden. Of er volgend jaar opnieuw kinder kampen gehouden worden weet Corrien Jansen nog niet:„Dat is af hankelijk van het feit of er weer geld voor kan worden gevonden. Volgens mij zou er volgend jaar weer zo'n vakantie voor dit soort kinderen moeten zijn. Het is heel vermoeiend werk, je hebt geen momentje voor jezelf, want steeds vraagt er wel iemand om je aan dacht. Maar als je al die enthou siaste, gelukkige koppies van die kinderen ziet en je hoort al hun reacties in het nog gebrekkige Ne derlands dat ze spreken, dan ge niet je zelf ook," Als de medewerkers van de Vereniging Vluchtelingenwerk en enkele ouders hun kinderen na een week op komen halen geeft Cor rien Jansen kinderen mee, die een veel groter Nederlandse vocabu laire gekregen hebben en die ont zettend veel hebben leren eten, want de buitenlucht en het spelen in het bos maken verschrikkelijk hongerig! EUSDEN - De onrust rond het Kamp Waterloo lijkt weg te iben. De bewoners zijn in afwachting van verdere berichten in het ministerie en de gemeente. Een ding blijft overeind en it is de uitdrukkelijke eis van de omwonenden van het terrein een afdoende afrastering. De druk is van de ketel na de formatieavond in Chalet Waterloo. Een enkeling tracht nog bevoegde instanties op een ander spoor te brengen: het indragen van alternatieven voor de asielzoekers. imp Waterloo ligt er nog verlaten Het toegangshek is nu geheel jesloten: voor de bekendmaking n WVC was het kleine hek open de buurtbewoners gelegenheid geven de honden op het gras- ild uit te laten. beheerder van de camping Wa- iMil heeft deze week echter ook dit hek een slot aangebracht, buurt is teleurgesteld over de uding van met name het ministe- De bezoeken die ambtenaren a het terrein hebben gebracht, hebben zich altijd afgespeeld in een geheimzinnige sfeer. Niets werd meegedeeld, er werden al leen maar vragen gesteld. Men heeft het zelfs gepresteerd met een auto over het campingter rein te rijden zonder de beheerder daarvan in kennis te stellen. Toen deze auto werd opgemerkt ver dween deze met hoge snelheid nchting de autoweg. Het zijn dit soort zaken, waar de buurt zich aan ergert en wat kwaad bloed zet. 'Asielzoekers mogen van naar achteren. Ook voor de privacy van de asielzoekers. Straatverlichting Wat er ook zal gebeuren, duidelijk wordt dat er nog heel wat werk zaamheden zullen moeten worden verricht voordat de eerste asielzoe ker binnen kan treden. Er gloort bij de omwonenden zelfs een sprank je hoop, immers wellicht wordt de hele buurt er beter van. De mensen denken in dit verband dan aan mogelijke uitbreiding van het openbaar vervoer, beter riool stelsel en -bijna niet te geloven- straatverlichting. Lantaarnpalen op dezelfde plaats waar deze kortge leden zijn weggehaald Bij de gemeente is nog geen enkele bezwaarschrift binnengekomen. Wel is er een duidelijke afspraken- regeling vastgelegd. Zo wordt deze week de bewonerscommissie, in persoon van de heer Terwindt, bij gepraat over de lopende zaken. Het informeren over de gang van zaken en een datum (eind augus- tus-begin september) prikken voor een bezoek aan een ander asiel zoekerskamp in den lande zijn de onderwerpen die ter tafel zullen komen. De excursie zal waarschijnlijk niet naar kamp Leersum leiden, omdat het kamp daar qua situering niet zo goed te vergelijken is met Kamp Waterloo. De bebouwing ligt daar verder weg. Gedacht wordt nu aan Aalten m de Achterhoek. De procedure is als volgt: eerst praten, dan een kijkje en dan de invulling. De gemeente is inmid dels in overleg met het ministerie over het bestuursconvenant. Met name de tot nu toe weinig ter spra ke gekomen positie van Justitie zal de aandacht krijgen. De uitbrei ding van de dienst Vreemdelingen politie, in Leusden gesitueerd bin nen het gemeentehuis, zal schrifte lijk worden vastgelegd. LEUSDEN/AMSTERDAM - De Leusdense atleet Rob de Vries verraste afgelopen vrijdag vriend en vijand op de Amsterdamse atletiek baan van Ookmeer, door tij dens een baanwedstrijd over 3000 meter zijn persoonlijke record te verbrijzelen. Het oude record van De Vries, dat sinds een maand op 9 mi nuten en 14 seconden stond, werd naar beneden bijge steld tot 8 minuten en 52 se conden. Met een verbluffen de eindsprint liet de Leus dense landmachtkapitein vrijwel het gehele deelne mersveld achter zich en mag zich nu met recht de snelste Leusdenaar noemen. De Al- tis-atleet wekt met deze pres tatie hoge verwachtingen voor het komende atletiek- seizoen, dat voor de deur staat. LEUSDEN - De afdeling Amersfoort en omstreken van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (TVN) houdt zondag 19 augustus een wandeling door het landgoed Den Treek. Het thema van de wan deling is 'Heide'. De wandeling begint om 14.00 uur. Belangstellenden dienen zich te verzamelen bij de fietsbrug over de A-28 op de Paradijsweg. Voor meer informatie kunnen geïnteres seerden bellen met: 033-619727 of 03498-4137. Onafhankelijk Nieuwsblad voor da gemeente Leuaden. Verschijnt elke woensdag. Elndredaktle: Gerrït Jeuring. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp. Redafctle-eecretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker. 3 Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsprijs: Kwartaal 13,30, halfjaar 26,10, jaar 49,50. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel. 033-940691 (tot en met 15 aug Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag: 03420-94206. Nabestellen foto's: Os meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- •tsllen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestsllen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 115,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Lsusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. OE LEUSDER KRANT la een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatie te Barneveld. ons komen, maar laat men in vre desnaam niet zo achterbaks blijven doen'. Excursie Van bezwaarschriften tegen de komst van het kamp lijkt voorals nog geen. sprake. Wel proberen buurtbewoners WVC te wijzen op alternatieven. Leegstaande gebou wen in de omgeving worden aan gedragen. De gemeente bereidt in de tussen tijd de excursie voor naar een op vangcentrum in de regio. De buurt is razend benieuwd: wat voor toe standen zal men aantreffen en is de situatie daar enigszins vergelijk baar met datgene wat men op Kamp Waterloo wil realiseren. Het begin van een toenadering lijkt aanwezig. 'Wij kunnen het toch niet meer tegenhouden, dus moeten wij maar proberen het beste er van te maken. De mensen zijn welkom, mits er voldoende wordt uitge legd.' De buurt geeft daarmee opmeuw een signaal richting de gemeente en het ministerie. Men lijkt van goe de wil, maar er dient vooral duide lijkheid te worden gegeven. Infor matie willen de mensen, men wil als volwaardig worden beschouwd en niet achteraf te horen krijgen dat er -alweer- het een en ander is geregeld. Voor een deel worden de emoties op de informatieavond hieruit verklaard, aldus een van de buurtbewoners. „Wij zijn overval len op een onprettige wijze en het resultaat is geweest dat de mensen van zich af gaan schoppen." Zo blijft er desondanks een aantal vragen. De riolering is een bron van zorg: hoe wil men dat stelsel allemaal zo snel aanleggen. Er ligt geen buis meer in de grond vol gens kenners, hoewel het ministe rie dat tegenspreekt. Zoals ook het Ministerie in de beginfase beweer de dat er nog gebouwen zouden staan op het Kamp. De buurt raakt geïrriteerd door dit soort zaken. En de voorlopige tekening (op de informatieavond had WVC een te kening liggen met de plaatsing daarop van de tachtig caravans, red.) moet veranderd worden. De caravans moeten zover mogelijk LEUSDEN De hoogbe jaarde tuinman, Tijmen Schreuder, heeft vorige week met een verkeerde naam in de krant gestaan. In het artikel werd Tijmen consequent Van Tiel ge noemd. De verwarring is ontstaan door de familie Van Tiel waar Tijmen bij in huis woont. Tijmen woont al vanaf 1931 in het huis aan De Beuafortweg. Onze excuses! AMERSFOORT - Na een kort zo merreces teneinde de kwaliteit van het hoofdveld van de AFC Quick 1890 van San Siro om te toveren in dat van Giusseppe Meazza wordt het bruine monster weer uit de kast gehaald. De selektie start dit seizoen met een trainingsstage op het KNVB- centrum in Zeist op 5 augustus ge volgd door enkele oefenwedstrij den in de regio. Dinsdag 14 augustus komt de complete selektie van het vorig jaar op succesvol gestarte Vitesse uit Arnhem naar het sportpark op Dorrestein om daar haar voorbe reiding op de competitie voort te zetten. Aanvang 19.00 uur. Op de transfermarkt hield Vites se zich deze zomer redelijk rustig, het vertrek van Jume Koolhof en Anne Evers werden gecompèn- seerd met de aankoop van Philips Cocu van AZ en Ton van Breenen van Excelsior. Uiteraard is de meest bekende speler van Vitesse John van de Brom van de partij, alsmede Ed ward Sturing. Een van de amateurs die richting Vitesse vertrokken is de plaatselijk bekende Jacob van Goor terwijl oud-trainer Jan Streuer de technische staf gaat versterken. Al met al belooft het een interes sante partij voetbal te worden voor de mannen Eric Vreekamp op een prima grasmat. Kaarten voor deze wedstrijd zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij „Elf'-benzinestation op het Vondel plein en sigarenmagazijn Stoete op het Euterpeplein. De AFC Quick houdt zelf voor verkoop aan haar paviljoen op 7 en 9 augustus vanaf 20.00 iTur tot 22.00 uur. AMERSFOORT - Binnenkort star ten in Amersfoort cursussen Engels en Frans, voor beginners en gevor derden. De cursussen gaan er van uit dat de mondelinge taal veruit het meest wordt gebruikt. Aan het spreken en verstaan wordt daarom veel aandacht besteed. De cursus duurt 24 avonden en wordt vooraf gegaan door een introductieavond. Er is geen examen aan verbonden, wei oesiaai ae mogeiijKiteia aaii het eind van de cursus een certifi caat uitgereikt te krijgen. De cur susplaats is het kerkelijk centrum 'De Hoeksteen', Klaartje Donzepad 59 voor de wijk Schothorst en in 'De Brug", Schuilenburgerweg 2 voor de wijk Schuilenburg. Voor alle infromatie over de cur sussen, die voor het zestiende jaar worden georganiseerd door het In stituut AVC, kan men conctact op nemen met mevrouw Kuipers, te lefoon 05910- 40393. AMERSFOORT - Zondag vindt in het Openluchttheater Amersfoort de laatste familievoorstelling plaats. Theatergroep Narcis speelt de voorstelling De Schatbewaar der. De Schatbewaarder is een sprookje over een schatbewaarder düe geen trek meer heeft in het bewaken van de schat. De voor- stellingbegint om 14 uur, voor de gene die in het bezit is van een toegangsbewijs van het Bosbad Amersfoort is de toegang gratis. vervolg van pagina 1 gers te springen, die mee willen helpen de activiteit tot een succes te maken. Mensen vanaf 16 jaar zijn van harte welkom. Belangstellen den kunnen bellen met Frits Rin gers, telefoon: 944915. PROGRAMMA Dinsdag van 10.00 tot 16.00 unr: De kinderen kunnen beginnen met de huttenbouw. Uiteraard zullen er saloons, ranches, sherrifs offices, gevangenissen, wigwams en ande re wild-west gebouwen verrijzen. Zoals elk jaar wordt er voor spij kers gezorgd; hamers zelf meene men (liefst voorzien van naam). In de bouwdorpbios worden er vanaf 11.00 uur doorlopend tekenfilms vertoond en 's middags is er in de knutselruimte een tekenwedstrijd. Woensdag van 10.00 tot 16.00 uur: Op de bouwspeelplats nemen de hutten al een duidelijker vorm aan en wordt er gezweet op de eerste klapdeurtjes, 's Middags is er de traditionele ballonnenwedstrijd met uiteraard weer een mooie prijs voor de ballon die het verst komt. In de knutselruimte worden 's och tends typische cowboy-attributen gemaakt van klei. 's Middags kan men de hutten afbouwen met aller hande materiaal. In de bouwdorp bios draaien vanaf elf uur doorlo pend twee leuke jeugdfilms. Donderdag van 10.00 tot 16.00 uur: Tussen de vergevorderde hamers onverminderd doorgaat, staat een echte schandpaal (zonder pek en veren!!!). Wie wil kan op de foto. 's Middags is er de mogelijk heid om als een echte cowboy of indiaan op een pony door Dalton City te rijden. In de bouwdorpbios zijn er doorlopend tekenfilms en in de knutselruimte kan men 's och tends allerlei hoofddeksels en kle dingstukken maken en worden 's middags maskers gemaakt. Vrijdag van 10.00 tot 19.30 uur: De voorlaatste en langste dag in Dalton City. Vele hutten worden nog extra verfraaid. In de knutselruimte is er de mogelijkheid voor het maken van naamplaten en andere versier selen. In de middag is er een grote rodeo-zeskamp. Daarna knjgen de kinderen de gelegenheid om zich te schminken en om te kleden voor een echte westernmaaltijd met zelf gebakken stokbroodjes en Lucky Luke's lievelingskostje: aardappel puree met spek. Een cowboy zingt liedjes bij het kampvuur ter afslui ting van deze lange wild-west dag. Zaterdag van 10.00 tot 15.30 uur: Marktdag in Dalton City, alle kin deren worden bij hun hut in de gelegenheid gesteld om hun spul letjes aan de man te brengen. Dal ton City is tevens geopend voor alle belangstellende vaders, moeders, broertjes, zusjes, neven en nichten. Om circa 13.00 uur vertrekken de deelnemers naar de gymzaal aan de Lijsterbeslaan, waar kinder theater Sultan Habbekrats een spe ciaal wild-west programma ver zorgd. Hier worden ook de prijzen uitgereikt voor de mooiste hutten. Omstreeks 15.00 uur keren we nog één keer terug op de bouwplaats om Dalton City in rook te zien op gaan.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3