H „Het samenspel tussen mens en hond is fa.: scinerend" beusdense ex-kleuterleidster Afke Does (31) leert voor schaapherder WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 l^5U£5Cfl^5l* plaatselijk nieuws raad krijgt een poosje op haar wei land met één hond te oefenen, ter wijl de ander thuis blijft. Een hard gelach. „En dat terwijl in Leusden ik altijd complimenten krijgen om zijn." verweerd Afke zich.Ja maar meisje voor huisgenoten zijn ze meer dan gehoorzaam genoeg maar om de kudde te drijven moe ten ze absoluut gehoorzaam zijn." Vlak daarna spreekt Geert zijn vertrouwen uit in de toezegging aan haar dat ze binnenkort een keer helemaal in haar eentje zijn schapenkudde mag hoeden. Een meuwe uitdaging die Afke wel aan- spreekt. et op een weilandje aan de Kanaalweg. Net zoals het klinkt op e heide van de Posbank bij Arnhem. Het verschil zit in de rootte van de kudde. Aan de Kanaalweg worden zeven scha- en de goede kant op gedreven. Op de Posbank zijn het er 157. Ie commando's worden door dezelfde persoon aan dezelfde ouden gegeven. Afke Does (31) voorheen kleuterleidster, raint haar twee Border Collies zowel in Leusden als bij Am- em, in de hoop over ongeveer een half jaar mee te kunnen oen aan de Nederlandse schapendrijvers - wedstrijden. Afke Does kiest voor wat ze wiL jree jaar geleden wist ze zeker ii ze niet langer kleuterleidster op Montessorischool 't Ronde in gusden wilde zijn. Ze koos voor gar paard. Paardrijden deed ze :sds haar jeugd in Zaandam. „Ver- gr dan een cavia ben ik in die tijd t gekomen. Ik had er geen be- ïfte aan en het kwam niet in mij meer dieren te nemen." In 1987 kocht ze haar eerste ei- paard. Een witte IJslander. Met naam Grèna, IJslands voor witte, dra Afke de handen vrij had, lgden daarop schapen, konijnen, Ma's, kippen en nog een paard, 'eer een Ijslander, maar nu een tonde met punkachtig haar, die de lam Viga kreeg. Ze vond een stukje weiland aan Kanaalweg. Daar bracht ze het ootste deel van haar menagerie ar over. Uiteindelijk werd het vo- jaar tijd voor een hond. „Het >Y me wel gezellig om een hond hebben wanneer ik paard ging den. Ik zocht naar een niet te Note en niet te kleine hond, die ed kan meerennen en vriende- t van aard is. Uiteindelijk kwam bij de border-collie terecht." ur man stemde met de keus in, uit hij had goede herinneringen n zijn opa waarvan een foto be- aard is gebleven waarop een ein zwart wit hondje te zien is. Het eek een totaal ander ras te be ffen, maar de keus was toen al maakt. Via haar dierenarts hoorde ze er bij iemand in Barneveld een p te koop was. Die iemand bleek ans Cramer, voorzitter van de iderlandse Border Collie club jderland en een van de beste indlers' in Nederland. Wat een indler* is, wist Afke op dat mo- ant nog niet. Van schapendrijven bijbehorende wedstrijden, had nog nooit gehoord. Maar Frans amer gaf haar, in de stromende gen, een demonstratie. Een handier blijkt iemand, die zijn hon- d(en) van afstand schapen een ge wenst parcours kan doen afleggen de sport van het schapendrij ven!! „Mijn mond viel open. Toen ik zag dat dit in deze honden zit dacht ik onmiddellijk 'dat wil ik er ook uithalen' en zo is het begonnen." Vol ongeduld wachte Afke de eer ste negen maanden af. Haar pup Sam zou dan pas aan de training mogen beginnen. Tot die tijd moest hij leren gehoorzamen. De maan den werden benut met het bekij ken van video's en het bezoeken van wedstrijden. „Over hoe het moet en hoe je het de honden moet leren, zijn geen boeken geschre ven. Je moet het leren door overle vering," zegt Afke. Steeds meer mensen leren hun honden schapen te drijven. In Nederland doen ongeveer der tig mensen mee aan de schapen drijvers-wedstrijden. Van de twin tig officiële schaapherders die in Nederland een kudde beheren, doet er maar één aan de wedstrij den mee: Geert Reinders, schaap herder van de kudde Veluwse hei- de-schapen op de Posbank bij Am- hem. Een andere 'topsporter* krijgt in september een aanstelling als schaapherder. De andere handiers zijn mannen en ongeveer vijf vrou wen die vaak net als Afke in de stad wonen en zich in niets onderschei den van de andere burgers. Hoog stens doordat hun honden uitste kend kunnen luisteren en zij alle maal minstens één, maar liever nog twee Border Collies hebben. Jaarlijks worden ongeveer zes wedstrijden georganiseerd, zoals begin juli op Texel. In het weekend van 20 juli vinden in Midden Frank rijk de Europeese kampioenschap pen plaats. In Engeland bestaat veel meer aandacht voor deze sport. Het televisieprogramma 'One Man and his dog*, te zien op de strijdverslagen geeft dit program ma veel wetenswaardigheden rond honden, herders en schapen. In die volgorde. In Engeland zijn de spelregels iets anders dan in Europa. Bij alle bei de wedstnjdvormen is het de bedoeling dat de hond volgens commando's van de handier, acht schapen ophaalt volgens een pre cies omschreven af te leggen par cours. Het verschil tussen de En gelse en Europese methode zit vooral in de lengte van het traject en in de positie van de handier. Het Engelse traject is langer, terwijl de handier op zijn plek moet blijven staan. Bij de Nederlandse 'drift' mag de handier het laatste stuk 'the cross' met zijn hond(en) meelopen. De belangstelling in Nederland voor deze sport groeit. Liefhebbers uit België en Duits land komen hierheen om aan wed strijden deel te nemen of er naar te kijken omdat in eigen land minder mogelijkheden zijn. De sport ken merkt zich door een grote gemoe delijkheid. Hoewel serieus met de honden wordt gewerkt valt onmid dellijk het intense contact tussen honden en baas op. Hoewel de mens duidelijk de baas is, is er geen sprake van een soort milita ristische drilverhouding. De hon den doen niets liever dan achter en naast de schapen rennen. Volgens Afke zijn ze daar ook op gefokt en worden ze daar op gekeurd zodra ze één jaar oud zijn. Haar oudste hond, want na Sam kwam Craig, heeft inmiddels een certificaat met het predikaat 'zeer goed'. Terwijl Craig nog meer be loofd. De keuring betreft niet alleen het exterieur, maar ook het over wicht dat de hond betreffende de schapen uitstraalt (the Eye), de concentratie, het luisteren, het be wegen (the movement) en de so ciale vaardigheden. Zodra een hond zijn werk gedaan heeft, zoekt hij 'gezellig* zijn baas op, om lekker te gaan spelen, even te knuffelen of in slaap te vallen op zijn voeten. Het zijn geen afgerichte artiesten. Geen slaafse robotten. Het zijn kamera den waarmee samengewerkt wordt. De meeste 'handiers' trainen hun honden zelf. Een enkeling die zeker wil zijn van de eerste prijzen koopt getrainde honden. Een goed getrainde hond kan rond de vijf tienduizend gulden kosten. Afke oefent nu ongeveer een half jaar. Eerst twee maal per week in met haar schapen eerste beginselen bijbracht. „Meestal gaf hij wat aanwijzingen en was hij er verder zelf niet bij. Ik moest het maar in mijn eentje uitvo gelen." Door toeval kwam ze bij boer Loozeman. De sticker op haar auto waardoor bleek dat ze de Europe se kampioenschappen schapen- drijven in Zwitserland vorig jaar had bijgewoond was voor de heer Loozeman uit Achterveld reden om haar aan te spreken. Hij had scha pen in de polder staan. Het terug drijven van de dieren kostte hem veel tijd en moeite. Hij vroeg of Afke het doen wilde. Ze greep de kans met twee handen aan. Sinds dien fietste ze regelmatig naar Achterveld met haar twee honden in een bak achterop. Op haar eigen veldje aan de Kanaalweg werkte ze eerst met Indische loopeenden. „Die kunnen niet vliegen en zijn daardoor uitstekend om met een jonge jonge hond te oefenen." Afke Does had al één schaap. Een Hampshire Down genaamd Dirkje. Een schattig lief dier met een dikke vacht vol kleine krulletjes, een platte zwarte neus en 'panda' vlek ken rond zijn ogen. Een schaap voor de gezelligheid maar absoluut ongeschikt om te drijven. Dirkje woont tegenwoordig in de kinder boerderij in Amersfoort en is daar onlangs moeder geworden. Ze moest plaats maken voor eerst twee, later vijf sinds drie weken, zeven heideschapen. Het Veluwse heideschaap is een stuk minder aantrekkelijk om te zien. Niks ge zelligheid. Ze moeten lopen. De wol en het vlees zijn niet belangrijk. Hun taak is het om de heide te onderhouden. Dirkje was er om de liefde. De nieuwe schapen hebben geen naam. Zij zijn er als middel om te drijven. Oefenmateriaal. Zodra de honden op haar 'eigen' weiland worden losgelaten nemen ze een spurt naar de schapen die achter een volgend hek staan. Sme kend kijken Craig en Sam achter om waar die langzame mensen blij ven. De schapen lijken ook te we ten wat er komen gaat want ze drommen samen bij het hek. Afke heeft een metalen herderstaf vast. Alleen Sinterklaas heeft een mooi ere krul. Afke „Ik verkies een me talen boven een houten staf omdat deze lichter is. De meeste echte herders hebben trouwens genoeg aan een stok." De staf blijkt be doeld voor het geven van aanwij zingen en om op te leunen. Herder Geert Reinders blijkt hem later af en toe nodig te hebben om honden te verjagen van particulieren die hun dier een verzetje willen gun nen door schapen op te jagen. Zo dra Afke „Ga maar" zegt spnngen de beide honden als uit stilstand over het hoge hek heen. Ze volgen de schapen in een volgens Afke „typische border-collie loop", het is een soort onelegante sluipversie van een katachtige. Neus laag bij de grond, rug in getrokken, door de knieën gezakt. Binnen een mum van tijd staan de acht schapen ach ter in de wei. Dit was the outrun. Daarna kunnen de honden begin nen met het terugdrijven van de schapen richting Afke, the lift. Zij geeft afwisselend in het Engels en het Nederlands haar commando's. Sam krijgt zijn orders in het Neder lands, Craig in het Engels. Op die maiuer weten de honden voor wie het commando bedoeld is. Craig is duidelijk de jongste. Wanneer zijn grote broer bij hem is, lukt het hem wel. Maar alleen bij de kudde kijkt hij Afke af en toe smekend en af wachtend aan. Hoe moest het nou ook al weer. Het grootste probleem lijkt het uitelkaar halen van recht en links en de combinatie tussen en thousiasme en concentratie. De honden luisteren uitstekend maar beslist niet op een robotachtige manier. Afke lachend ,Je moet enorm consequent zijn, anders la ten ze je kletsen. Border Collies zijn geschikt als herdershond juist om dat ze zo gevoelig zijn. Doordat ze gevoelig zijn kunnen ze heel ge hoorzaam zijn maar voelen ze ook onmiddellijk aan of ze een loopje met je kunnen nemen en zullen dat dan niet laten." Op de vraag of haar opvoedingservaring als kleuter leidster haar hierbij voordeel ge bracht heeft, grinnikt ze. „Mis schien wel het tegenovergestelde. Ik knjg regelmatig te horen dat ik te zacht ben voor mijn dieren. Ik ben niet streng genoeg misschien wel omdat ik genoeg had van het in de hand houden van een klas vol kleuters." Op het weilandje gaat bijna alles goed. „Craig schiet af en toe te ver door maar daar staat tegenover dat hij uit zich zelf achter de kudde gaat waaieren." wijst Afke naar de hond die heen en weer achter de kudde waakzaam blijft. De fotograaf zou door die waakzaamheid nog in de problemen komen. Afke met de honden op de foto kon alleen wan ./A v 'y. 4 '-v Afke Does met haar twee kameraden. neer de schapen achter de foto graaf stonden want de honden wil len maar naar een kant kijken; daar waar de schapen staan. Zodat de schapen drie maal het veld rond moeten voordat de fotograaf ieder een heeft waar hij ze hebben wil en de honden het daar mee eens kun nen zijn. Afke deed inmiddels met de eerste nieuweling-wedstrijden mee. De laatste keer werd ze ze vende van de vijftien deelnemers. Over een half jaar hoopt ze bij de officiële wedstrijden als deelne mer aanwezig te kunnen zijn. In ieder geval met Sam. Afke zou misschien wel herde rinnetje willen zijn....op de Leusder Hei en dan liefst in loondienst. Het is niet haar eerste wens maar wel een van de mogelijkheden waar van ze een sprekend voorbeeld heeft. Regelmatig loopt ze mee met de herder op de Arnhemse Pos bank, Geert Reinders (50). Geert Reinders is een gezellige prater die maar wat graag bereid is om over zijn vak en liefhebberij te vertellen. Begin juli deed hij als enige herder mee aan de wedstrijden op Texel. Hij eindigde laag, als twaalfde van de dertig deelnemers. De wedstrij den zijn een verfijnde vorm van het werk dat zijn honden iedere dag moeten doen. Alsof van het doen van rijexamen een sport gemaakt wordt en dat daar een ervaren chauffeur aan deelneemt. Zo'n chauffeur maakt 'fouten' door erva ring. Zo ook de honden van Geert. Jammer maar het doet niets af aan de gezelligheid van de wedstrijden waarbij de deelnemers een grote familie lijken te vormen. Door mee te lopen met Geert Reinders leren Afke Does en haar honden veel. Alleen al het verschil tussen zeven schapen en honderd zevenenvijf tig. Üfet officiële aantal was hon derdzestig maar Afke kocht er on langs twee en een verongelukte.) De schaapskooi van Geert Rein ders is prachtig gelegen tegen de rand van de heide bij Velp. Aan het einde van de beukenlaan schijnen uit alle hoeken zwart-witte honden te spnngen. Ze zijn allemaal even vriendelijk en vrolijk. Wanneer la ter bewezen wordt dat het er slechts zeven zijn, is dat enorm veel minder dan de schijn had. Behalve Craig en Sam die oude kennissen begroeten, één logé, zijn er vier honden van de herder. De oude Gwynneth, dne jonge honden die worden opgeleidt. „Een herder moet bijtijds zorgen dat hij altijd over een goede hond blijft be schikken en een reserve heeft." volgens Geert Reinders. Iedere dag gaat er één 'nederlandstalige' en één enaelstalioe hond mee. Door weer en wind. Op de dag dat wij meegingen waren alle weerty pes aanwezig. Voorzien van lange regenjassen volgden we de kudden ooien. „Ooien zijn veel bewegelijker en veel beter te leiden," onderwees de herder. Waarna het smakelijke verhaal volgt van een ram die tij dens een wedstrijd geen genoegen nam met zijn ondergeschikte rol met als gevolg dat de schapen de hond dreven, inplaats van anders om. Een hond zonder genoeg eye, dat is duidelijk. De schapen weten waar ze aan toe zijn. Zijn de honden dan nog wel nodig. Geert Reinders „Wanneer mensen zoveel verstand als schapen zouden hebben, zou dat niet best zijn. Schapen en zeker ooien hebben geleerd dat ze ont zag voor de honden moeten heb ben. Ze wachten waarheen ze ge stuurd worden. De schapen die nu zeven jaar in mijn kudde rondlo pen, weten ook dat wanneer zij mijn stem horen ze een reactie van de honden kunnen verwachten maar zelf denken ho maar." Zonder honden zouden de schapen de kooi wel terugvinden maar zeker niet op tijd. Wat opvalt bij de schapen is dat ze allemaal beschikken over een dikke wollen staart. „Het is onzin om de staarten te couperen" volgens Geert „De kudde op deze heide is om dne redenen belang rijk. Om de heide te onderhouden, om het Veluwse Heideschaap in stand te houden en voor het touris me." In tegenstelling tot de praktijk wordt het werken met de honden daar niet bij genoemd. Uit de ma nier waarop hij met zijn honden omgaat en hoe hij erover spreekt lijkt dat echter voor hem de hoofd zaaknet als voor Afke. Bij de grote kudde is te zien dat Afke zowel als haar honden nog veel te leren hebben. Wat met weg neemt dat de schapen altijd komen waar Afke ze hebben wil. Mis schien niet in zo'n vloeiende lijn, op commando van een enkel fluitje, zoals het Geert lukt, maar het lukt uiteindelijk ook Afke. Geert Reinders geeft aanwijzingen; „Het moment waarop je je com mando's geeft is erg belangrijk.", „Nu moet je hem tot de orde roe pen" „Hou ze achter" „Sam is hardhorend en dominant pas op." Sam schijnt het te weten. Hij is jong en neemt teveel initiatief. Afke be kent „Craig is eigenlijk te jong bij de schapen gekomen. Hij moet eerst goed gehoorzamen voor hij aan het werk mag maar ja hij wil zo graag, die schapen zijn zo verlei delijk voor hem." Waarop Afke de Terwijl de honden het werk doen sjokken de herder en zijn leerling achter de kudde aan. Af en toe worden de gesprekken over de honden, de wedstrijden en de an dere schapendnjvers onderbro ken door een paar commando's. Halve uren lang zijn de schapen nergens te bekennen, zit de herder met zijn metgezellen, inclusief de honden, op de hei in het zonnetje dan wel onder de bomen te schui len voor de regen. Desalnietemin verslijt de herder een paar laarzen per jaar. Het gesprek stokt zelden. Aan onderwerpen geen gebrek. Terwijl de zon tussen flinke buien doorschijnt, de jassen uit en aan gaan, de een haar voorraad radijs wegwerkt terwijl de ander koffie met verkiest. De natuur is prachtig. Hier lopen vossen rond, huist een dassenfamilie, is het nest van een buizert te zien, lopen regelmatig wüde zwijnen, reeën, edelherten en niet te vergeten de Fjordenpaar- den van de herder. Helaas hebben we alleen last van de uitwerpselen van mensen, waar de honden vol plezier doorheen rollen, zo gauw ze de kans krijgen. De dag lijkt een snelcursus hond, schaap en schapendnjvers. Geert Reinders vmdt het herders bestaan prima maar niets voor vrouwen. Afke grinnikt en zwijgt diploma tiek, „Vrouwen alleen op de hei, dat is niks gedaan. Bovendien ben je in de lammertijd dag en nacht bezig." Een mooie aanleiding voor Afke om 'even' te regelen of ze de eerst komende lammer-tijd een weekje bij Geert mag logeren om het lammeren te leren want vol gend jaar moet ze het kunnen bij haar eigen schapen. Geert zal wel een plekje m de 'Operatie-kamer' inruimen. Dit is het hokje waarin hij keizersnede verricht en andere 'schapen-operaties' die uit tacti sche overwegingen maar beter niet onder de neus van toeristen kunnen plaatsvinden. Geert Rein ders hoedt zijn kudde op 160 hecta ren Posbank. 1 schaap per hectare. Meer zou overbegrazmg beteke nen, minder zou te weinig zijn. In Nederland lopen twintig kuddes rond. Het aantal groeit weer heel langzaam na jarenlang in snel tem po geslonken te zijn. Veel heide is inmiddels verdwenen. Overwoe kerd door het pijpekruid. De scha pen vreten van alles behalve heide. Maar alleen schapen kunnen de heide niet in stand houden. Heide groeit goed om voedselarme grond. Om die te behouden moet de grond verschraald worden, bij voorbeeld door afplaggen. Moch ten er plannen zijn om de Leusder- hei in haar oude glorie te herstellen dan is het aanstellen van Afke als herderin bij een kudde niet vol doende. Het is trouwens geen functie die zij als liefste wens am bieert; „Mij fascineert de samen werking nissen mens en dier. Daar kan ik uren naar kijken en krijg ik koude rillingen van. Het interes seert mij niet zozeer of ik er mijn beroep van kan maken of dat ik hoog of laag in een wedstrijd zal eindigen. Het is meer de uitdaging om een hond zover te krijgen. En als dat lukt, is het leuk. Dat is de kunst" Marianne de Valck Afke Does: 'Trainen om er uit te halen wat er m zit.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5