Achterveldse finalisten in open Eemelaartoernooi van Heugten moet zijspancross uit het slop halen )e techniek mag de sport niet kapot maken" Zomerschaak Sport kort EEMELAAR Sport kort HARDE ORTDAG WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1990 Aan het eind van het open ten nistoernooi van de Eemelaar reikte een tevreden vooratter Wormgoor de prijzen uit. Hij vond dat kon worden terugge zien op een geslaagde toer- nooiweek. De toernooiweek werd door veel toeschouwers bezocht, waaronder burge meester Parus en zijn vrouw. BTERVELD - Afgelopen zondag beleefde het sterk bezette nelaar open tennistoernooi een schitterende finale dag. oi weer en spannende wedstrijden sloten het succesvolle mooi af. Het tennisspektakel duurde maar liefst negen da- Op zondag werd het duidelijk wie de winnaars van het mooi waren. veler verbazing stond de sdense Brigit Schoemaker in de tegen Saskia Krens uit «isfoort. Beide speelsters ko- de competitie uit voor Alta ysfoort. Brigit Schoemaker had haar weg naar de finale een :al gerenomeerde tegenstan- verslagen. de finale partij tegen Saskia as had Schoemaker een sterke Zij won de eerste set met 6-4. itine van Krens kreeg echter ^iamerhand de overhand. Zij s de negentienjarige Leusden- Ie laatste twee sets terug: 6-2,6- ader was Schoemaker winnaar [iet open toernooi van het Leus- se Lockhorst. finale in het heren enkel B ging tussen de Woudenberger Er- win Clarenbach en Enc-Jan Tol- hoek. In een spannende en sportie ve wedstrijd trok de als eerste ge plaatste Clarenbach de wedstrijd in drie sets naar zich toe. De we- strijd leverde de standen 4-6,6-2 en 6-3 op. Het gemengd dubbel tussen Rombouts/van Wijk en Krens/Bui- tendijk was een Alta aangelegen heid. Ook deze sets waren aantrek kelijk om te zien. Rombouts en van Wijk waren uiteindelijk de win naar: 4-6, 6-4, 6-2. De heren dubbel B ging tussen Clarenbach/Dirksen en Plijnaar/ Van Wijk. Wibo Plijnaar uit Achter veld speelt negen jaar tennis bij het Amersfoortse Alta. De zestienjari- lijk werd de derde set met 7-5 in het voordeel van Plijnaar en van Wijk beslist. 6-4, 2-6, 7-5. In de finale heren dubbel D wa ren de Achtervelders Plijnaar/ Wijntjes doorgedrongen. Zij moesten het opnemen tegen Brui- nekool en Van de Ridder, afkom stig uit Nijkerk. In een dnesetter trokken de laatsten aan het langste eind: 6-2, 6-7, 6-4. Het gemengd dubbel D was een volledig Achterveldse aangele genheid. Het duel Duits/Duits - Plij- naar/Plijnaar werd uiteindelijk een makkelijke overwinning voor Kees Duits en zijn dochter Petra: 6-1, 6-2. Uitslagen: Dames enkel B: Krens - Schoemaker 4-6,6-2,6-2. Heren dobbel C: Schutterhoef/Linker - Biekman/Vis 6-4, 6-3. Gemengd dobbel D: Duits/Duits - Plijnaar/Plijnaar 6-1,6-2. Heren enkel B: Clarenbach - Tolhoek 4-6,6-2,6-3. Gemengd dobbel B: Rombouts/Van Wijk - Krens/ Buitendijk 4-6,6-4,6-2. Dames dobbel C: Marwijk/Schneiders - Meerding/Van Rooy 6-3.7-S. Heren dobbel D: Plijnaar/Wijntjes - Bruinekool/Van de Ridder 6-2,6-7,6-4. Heren dobbel B: Clarenbach/Dirksen - Plijnaar/Van Wijk 6-4,2-6,7-5. Gemengd dobbel C: Smink/Linker - Meerding/Meerding 7- 6, 6-3. Dames dobbel D: Kray/Pas - Van de Ridder/Van de Ridder 6-3,7-6. OUDENBERG - Vorig jaar maakte de legendarische motor- iter Ton van Heugten op 44-jarige leeftijd een einde aan zijn nkwekkende carrière. Hij was vooral succesvol als zij- acrosser. In 1981 wist hij samen met bakkenist Frits Kiggen Vereldtitel binnen te halen. erder dit jaar werd Van Heugten bij de KNMV, de Neder- Ise Motorrijdersbond, aangesteld om het in de slop geraak- ijspancrossen nieuw leven in te blazen. Amersfoorter runt tegen- dig een autobedrijf voor 'old- f in Woudenberg. In de etala- aat een oude Morris met één band en een dashboard dat ran hout is. Verder in de gara- aan veelal oude modellen van edes en een enkele Peugeot, er staat er op het terrein nog >linkende Chevrolet uit 1959. huidige eigenaar heeft hem bij mij gekocht en hij kwam even laten zien. Mooi wagen- et?" van Heugten is door de Ko- jke Nederlandse Motorrij- Vereniging (KNMV) ge ld om de promotie van het ncrossen te verzorgen. De e jaren is de publieke belang- g voor deze tak van de mo rn teruggelopen. „In de eer- aats is dat het gevolg van het ik aan de Nederlandse deel- rs, die in de top van het klas- veerenveertigste paarde ndag wordt zaterdag 18 istus m Hoogland gehou- De Stichting Paardesport- Hoogland heeft een pro- nma samengesteld, wat 10.45 uur begint. Tuigpaar- en hackneyrubneken zijn sfde nummers op het glands concours. Een Romeins wagenrennen dt verzorgd door de Friese ireniging 'De Oorsprong" ijerkgaart. sement mee kunnen draaien. In mijn goede tijd, en later Cor den Biggelaar, stonden wij veel meer in de belangstelling. Als er geen re sultaten zijn, haakt de pers af. Want aan de andere kant zie je nu wel dat John van den Berk en Dave Stnjbos in de 250cc worden gevolgd, voor al via Studio Sport. De televisie is toch een belangrijk medium voor de populariteit van een sport." „Ik weet nog goed dat een inci dent tussen Wil van der Laan en mij tijdens een race voor het Neder- lmds Kampioenschap uitgebreid op de televisie kwam. In de laatste ronde passeerde ik Van der Laan en leek kampioen te gaan worden. Van der Laan kon dat waarschijn lijk niet goed hebben en botste met opzet tegen mij op, waardoor wij beide over de kop vlogen. Ik werd uiteindelijk toch als winnaar aange wezen. Het zijn natuurlijk nare inci denten om mee in de publiciteit te komen, maar je hebt wel de aan dacht." VIERTAKT Een tweede belangrijke reden voor het publiek om niet meer naar zijspancross te komen, is de ver schuiving van viertakt-motoren naar tweetakt-motoren. „De komst van de tweetakt-motoren heeft de motorcross geen goed gedaan. De liefhebbers van het zware viertak- tengeluid bleven weg. Ik vergelijk het met muziek, daarin heb je ook hoge en lage tonen. Dan pas wordt muziek mooi. Het publiek wil die verschillende geluiden ook in de motorsport horen en speciaal bij de zijspanmotoren." Doordat het goedkoper werd om een lichtere tweetakt-motor te ma ken verdwenen nationaal en inter nationaal de zwaardere, sonoor brullende, viertakt-motoren van het toneel. Om het publiek weer nodig om op een crossmotor te mogen rijden. Daarom ben ik ge start in de 50 cc klasse, want dat waren eigenlijk nog brommers. Ik werd dat jaar direct kampioen bij de junioren en daarna is het heel snel met mij gegaan. In vier jaar tijd werd ik Nederlands kampioen in vier verschillende klassen. In '67 kwam er een onderbreking toen ik mijn been brak." Van Heugten reed in 1972 zijn eerste Europese Kampioenschap voor zijspanmotoren. Na dit eerste optreden raakte hij geheel ver knocht aan de zijspancross. Tot vo rig jaar heeft hij daarin actief mee gereden. „Vorig seizoen werd een beetje door pech achtervolgd. Ik kreeg een ongelukje op mijn be drijf en verder liep ik nog een bles sure op, waardoor ik een tijd uit de roulatie was. Maar mijn afscheids- wedstrijd was toch nog een succes: de laatste wedstrijd van het Neder lands Kampioenschap heb ik toen gewonnen. Dat was toch nog een geweldig slot van mijn carrière." In de bijna twintig jaar zijspan cross heeft de Amersfoorter een ter üggen en won 'gewoon'. André Rietveld gaat nog steeds aan de leiding in de tussenstand, maar Carel Vos heeft een half ver- liespunt minder. In het achterland liggen bijvoorbeeld Baardewijk, Van Dale, De Rijke en nieuwkomer Nijhof op de loer. Uitslagen zomercompetitie Van Kampen - Rietveld Uneken - Vos Van Baardewijk - Stienen Nijhof-Van Dalen Willigenburg - Gerrits Boemaars - Veenendaal Moed - Halkes Valkenburg - Aghalani Stand zomercompetitie 1. Rietveld 2. Vos 3. Van Kampen 4. Uneken 5 Van Baardewijk 6. Willigenburg 7. Van Dalen Nijhof 9. Veenendaal 10.De Rijke 11.Stienen 5uit6 4,5 uit 5 4 uit 5 3,5 uit 6 3 uit 4 3uit4 2,5 uit 3 2,5 uit 3 2,5 uit 5 2 uit 2 2 uit 3 flink aantal bakkenisten versleten. „Ik ben begonnen met Sjaak Wery; daarna werd ik met Dick Steenber gen Europees Kampioen en uitein delijk werden Frits Kiggen en ik Wereldkampioen. Bakkenist zijn, daar moet je talent voor hebben en je moet goed met de bestuurder overweg kunnen; de samenwer king moet goed zijn. Maar ook bui ten de race moet je leuk met elkaar om kunnen gaan. Ja, meestal zijn het vrienden die het een keer pro beren of dat je mensen via een kroegpraatje een keer mee laat rij den en dan blijkt wel of ze wel of geen talent hebben. Er moet een blind vertrouwen tussen de rijder en de bakkenist zijn." Als herinneringen ter sprake ko men en plotseling de naam van de legendarische Broer Dirkx valt ko men de verhalen los. ,Ja, op de zandafgraving in Rhenen was een geweldige baan aangelegd, die helaas niet meer bestaat. Op die baan versloeg ik Broer toen hij op het punt stond om voor de tiende keer kampioen te worden. Ik reed toen op een tweetakt-motor en hij op een dikke viertakt-motor. Je ziet dat we weer uitkomen bij het ver haal van de tweetakt en de vier takt." Het verhaal is weer rond. Terwijl Ton van Heugten met een klant wegloopt, schitteren de blinkende de bekers in de showroom de be zoeker in de ogen; Guadalagara, Italia, Rhenen, Brno... niet alleen goed kon tennissen, maar ook een meester was in pra ten met de umpire. Scheidsrechter Sjoerd de Jonge, die het prettig wilde houden, deelde geen straf- punten uit, maar hield het na één set wel voor gezien. Onder leiding van Frans Dutteld was het praat- probleem over en werd het weer een wedstrijd. Plijnaar. „Wegens een voetfout ging van Wijk in dis cussie met de scheidsrechter. Na dat de man werd vervangen heb ben zich geen problemen meer voorgedaan. Het was mijn eerste toernooi met Van Wijk. Dat ging gewoon goed. Ik speel graag nog een toernooi met hem," aldus Wibo Plijnaar. Door het voorval waren Plijnaar en Van Wijk uit de wedstrijd, zij verloren de tweede set. Uiteinde- Knokken voor een plaats in de finale. De finalisten van het open Eemelaartoernooi op een rijtje. ge Plijnaar zegt heerlijk te hebben gespeeld. „In de andere toernooi en is het niet al te best gegaan, maar nu ging het lekker. Ik kwam net van vakantie terug. De wedstrij den in de dubbels gingen goed en de finale helemaal. Je komt er na tuurlijk steeds beter in." De eerste set werd door Plijnaar en Van Wijk gewonnen. De tweede set verliep minder voorspoedig voor het tweetal. De service van van Wijk belandde in het net, stand 2-1. Plij naar: „Dat verminderde onze con centratie. Daar profiteerde de te genpartij van." SCHEIDSRECHTER terug te krijgen bij de zijspancross heeft Ton van Heugten samen met andere coureurs de volgende voorstellen gedaan. Hij wil de tweetakt-machines beperken tot 500cc. Daarnaast stelt hij voor om de viertakt-machines toe te laten tot lOOOcc. Door het terugbrengen van de cilinderinhoud bij de twee- takten naar 500cc wordt het voor iedereen goedkoper gemaakt. (De wereldmotorbond, FIM, heeft soortgelijke wensen voor de 500cc-motoren bestemd voor de wegraces) „Ik denk dat het voor de viertak- ten mogelijk moet zijn, ondanks het hogere gewicht, tweetakten te ver slaan. Het is voor de monteurs m iedere geval een uitdaging. De maatregelen zijn vooral bedoeld om minder njke rijders, vooral uit de Oostbloklanden, een kans te geven zich te kwalificeren. Waar door een bredere competitie ont staat, die naar mijn mening ook spannender zal zijn." „Deze maatregelen zijn beslist noodzakelijk, want het mag toch niet zo zijn dat de techniek zijn eigen sport kapotmaakt." Volgens Van Heugten moeten er ook meer nationaliteiten aan de wedstrijd meedoen, waardoor de belangstelling voor het zijspan- crossen goter wordt. Hij stelt dan ook voor om bij Grand Pnx-wed- strijden van elk land in ieder geval één deelnemer mee te laten doen (degene met de snelste trainings- tijd uit elk land plaatst zich). De overige deelnemers mooeten zich dan plaatsen volgens de huidige kwalificatie-eisen. Voor de rijders die zich niet heb ben gekwalificeerd wordt een aparte wedstrijd georganiseerd. Zodat zij alsnog ervaring op kun nen doen en de reis, die zij hebben moeten maken, niet tevergeefs is geweest. „Ik zag dat laatst ook weer bij een motorcross in Belgié, waar twee combinaties uit Finland aan wezig waren. Zij wisten zich echter met te kwalificeren en zij konden dus na de eerste dag weer naar huis. Dat is niet echt een stimulans om door te gaan. Met deze maatre gel bereik je in ieder geval dat ze de volgende dag een wedstrijd kunnen rijden en ervaring op kun nen doen." Al deze voorstellen zullen nog goedgekeurd moeten door de We reldmotorbond, maar Ton van Heugten geeft zijn plannen een goede kans van slagen. Zodat mis schien in 1992 al zijspancrossen op zijn maruer verreden zullen wor den. Een ander aspect om het publiek terug naar de baan te krijgen is het aanpassen van het circuit. Van Heugten heeft plannen ontwikkeld om de hinderenissen op een ande re manier aan te leggen. „Wat ik wil, is, dat de sprrng- schans na een bocht schuin afloopt. Bij zijspancross heb je meestal een ideale lijn in een circuit en daar is moeilijk van af te wijken. Ook al omdat de sporen steeds dieper worden, waardoor inhalen in de bochten erg moeilijk wordt. Wat ik met een schuin aflopende spnng- schans wil bereiken, is, dat de cou reurs een keuze kunnen maken. Ze kunnen kiezen voor de lage over gang, die niet in de ideale lijn ligt, of ze nemen die wel, maar dan zullen ze moeten springen. Dat is zowel voor de rijders als voor het publiek veel interessanter en spectaculairder. We hebben deze futuristische vorm van een spring- schans onlangs in Lichtenvoorde getest en de resultaten waren uit stekend. Zowel de rijders als de toeschouwers waren enthousiast." Volgens Van Heugten zit er wel degelijk toekomst in de zijspan cross. Zeker als zijn voorstellen zullen worden aangenomen. Want animo is er genooeg voor deze tak van de motorsport. Ton van Heugten begon op 17-ja- rige leeftijd met motorcrossen. „In 1963 had je toen nog een rijbewijs Ton van Heugten heeft als ex-Wereldkampioen de taak op zich genomen op de zijspancross van nieuwe impulsen te voorzien. LEUSDEN - In de zomercompeti tie van de schaakvereniging Leusden heeft Carel Vos afgelo pen donderdag goede zaken ge daan. Zelf won hij van Bert Une ken die daardoor definitief uit geschakeld werd, terwijl de naaste concurrenten Van Kam pen en Rietveld onderling remi seerden. Opvallend snel was de partij Van Baardewijk - Stienen voorbij. Zwart gaf in de opneingsfase een stuk weg en staakte meteen de strijd. De partij Moed - Halkes vergde daarentegen bijna de maximale speeltijd. Met beide spelers (voor al wit) in hevige tijdnood koos zwart een paar maal een omslachti ge weg om zijn voordeel in winst om te zitten. Eerder liet wit zijn dame instaan en gaf tweemaal de gelegenheid tot een simpel mat. Zwart liet deze buitenkansjes ech- Tijdens de wedstrijd bleek Fred van Wijk een goede partner, die Het was op de finaledag goed toeven op het Achterveldse tennispark.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7