Lnsfriduskerk is hard aan restarautie toe lWAARDEBON i Twee dagen braderie bij De Wiekslag Sense Dieet margarine" 2* kuip 1 kilogram Shoarma- U vlees ^0 Hooghoudt Bessen-jenever f 1,50 korting Astrologie PBNA USDAG 15 AUGUSTUS 1990 LEUSDER KRANT aw air IERSFOORT - „Gebleven is dat elk kerkgebouw een .nd teken is dat een mensenleven uit méér bestaat dan en drinken, kleren, gelag verdienen, plezier en verdriet Een kerk herinnert alleen al door er te staan aan de dimensie van ons leven: het bovenmateriële, het elijke." Die woorden van pastor J. W. C. M. Schuurmans, voor kort de St. Ansfridusparochie in het Leusderkwar- idde, zijn het uitgangspunt voor de aktie, die het kerkbe- van deze parochie gaat starten om de financiële middelen erven voor de broodnodige restauratie van het kerkge- aan de Jacob Catslaan. aktie, die zich niet beperkt die van rooms-katholieke ajn, maar heel Amersfoort ■trekken bij het behoud van rkgebouw, dat door het zie- js de Lichtenberg nu minder vroeger het silhouet van foort bepaalt. Maar in dat et toch, aldus de heer C. van I laber, hoofd van de afdeling ^■jientenzorg van de gemeen- JJersfoort, nog altijd een be- ye rol speelt. ,Je moet er I eens op letten als je van de tan Doorn op Amersfoort toe- Februari 1946: Inwijding van :k door den Hoog Eerw. De- Fock daartoe gemachtigd door Z.D. Hoogw. den Aartsb. bij breve van 28 Januari 1916 No. 128". Zo begint het Registrum Memoria- le, het register, waarin de belang rijke feiten uit het leven van de parochie moeten worden vastge legd. Dat betekent dus, dat in de komende februarimaand de St. Ansfriduskerk 75 jaar in gebruik is. Het was één van de eerste gebou wen, die in het Leusderkwartier verrees. Wie de (lucht)foto's uit die jaren ziet kan zich nauwelijks voor stellen dat het er toen zo uitgezien heeft en wordt getroffen door de kerk, die de omgeving sterk domi neert. Aan de oprichting van de vierde parochie in Amersfoort - er waren er twee in de binnenstad en één in het Soesterkwartier - is een jaren lange geschiedenis vooraf gegaan. Eind 1913 wordt de aan de Elle boogparochie als kapelaan ver bonden F. A. Paping belast met de oprichting van de nieuwe parochie en krijgt hij opdracht om daarvoor gelden in te zamelen. Collecten en giften leveren met voldoende op om tot de bouw van de kerk over te gaan. „Daarom trad pastor Paping in overleg met eemge heeren, om door aankoop en exploitatie van een tenrein, waarop mede de kerk, pastorie, scholen enz. konden ver rijzen, het ontbrekende aan te vul len. Deze heeren constitueerden zich tot een vereenigmg „Tuin dorp" genaamd". Het betreft hier bouwonderne mers, die van de gemeente Amersfoort voor 65.000,- een ter rein van 15 hectare kopen in het Leusderkwartier, begrensd door de Vondellaan en de Kapelweg. „De vereenigmg besloot om voor de op te richten parochie gratis af te staan 1 Hectare voor kerk, pasto rie, scholen enz. en in den bouw der kerk 20.000,- bij te dragen. Daartoe werd aan verschillende le den der vereenigmg en eenige particulieren belangrijke deelen van het terrein verkocht ongeveer tegen den prijs van 2Vz maal den inkoopprijs". Zo komt bouwpastoor Paping aan het geld om „zijn" kerk te bouwen. De eerste steen wordt gelegd op 29 mei 1915, terwijl de wijding geschiedt op 14 februari 1916. Op 22 Tebruari worden de klokken - een geschenk van de familie J. Nefkens - ingezegend en op 27 februari wordt de pastoor officieel geïnstalleerd, de parochie kanoniek opgericht „onder den ti tel van de H. Ansfridus". Deze heilige, die rond het jaar 1000 bisschop van Utrecht is ge weest, heeft enkele jaren in een kloostertje op de Hohorst (Heili genberg) geleefd. De naam van de parochie en de kerk in het Leus derkwartier is dus sterk door loka le omstandigheden bepaald. MONUMENT In 1989 is de St. Ansfnduskerk op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst, dit met name omdat het gebouw een goed voorbeeld van de neo-gotiek is en ontworpen door de toenmaals bekende archi tect Walter te Riele, die aanvanke lijk in een aan dr. P. H. J. Cuypers, later in een meer aan Tepe ver wante stijl werkte. Eén van zijn be kendste werken is de in 1910 ge bouwde O.L. Vrouwekerk aan de Naarderstraat te Hilversum. Drs. M. Cramer van het gemeentelijk bu reau monumentenzorg vindt de kerk aan de Jacob Catslaan een goed voorbeeld van architecto nisch stedebouwkundige zetting, noemt haar een oriëntatiepunt in de wijk, vertelt dat met name het leien dak aan onderhoud toe is. Van den Braber sluit daarop aan door te stellen, dat een leien dak een perfecte dakbedekking is, die tientallen jaren meegaat. Er komt echter een moment, dat zo'n dak voor een groot deel of geheel ver nieuwd moet worden. „En dan staat de eigenaar voor een kolossale uit gave". Daarmee wordt op dit ogenblik het kerkbestuur van de St. Ansfri dusparochie, dat becijferd heeft dat in de komende tien jaar daar voor één miljoen gulden nodig is, gekonfronteerd. En dat staat dan los van de normale uitgaven om het parochiële gebeuren op gang te houden. Het is overigens al moeilijk genoeg om daar de eindjes aan elkaar te knopen en zonder allerlei akties zou dat ook niet lukken. Dat betekent, dat de parochie de kos ten van de vernieuwing van het kerkdak met kan opbrengen, een beroep moet doen en gaat doen op de Amersfoortse gemeenschap. Daarbij gaat het er niet om een kerkelijk gebouw in stand te hou den maar om een jong monument „voor hen die na ons komen", zoals de heer Van den Braber het ver woordt, te bewaren. GEMEENTELIJKE LIJST Naast de ongeveer 350 objecten, die in Amersfoort op de rijksmonu mentenlijst staan, is er sinds en kele jaren een gemeentelijke mo numentenlijst, waarop inmiddels ook ongeveer 350 gebouwen e.d. zijn geplaatst. Het verschil tussen beide lijsten is, dat op de rijksmo numentenlijst panden en andere objecten staan, die gebouwd zijn of dateren van vóór 1850, terwijl op de gemeentelijke lijst bouwwerken van na die tijd zijn opgenomen. Het hoofd van de afd. Monumentenzorg vertelt dat toen met name in de TWEEDE PR0DUKT 500 gram 2.09 HALVE PRUS! r -*?, TJ 1 -J 1 ■>-} W KXJ GJ Mooie Hamfricandeau stuk/lapjes, per kg Blanke Schnitzels naturel, 500 gram Voor de barbecue: Satèvlees, 500 gram6.95 Sjasliek 3 stuks4.95 Fijne vleeswaren: Gebraden Fricandeau 150 gram2.95 Gebraden Rollade 150 gram_ 1.95 Vleessalade 150 gram1.95 1 liter_13r9fr 12." Stroh Rum 38% 0,7 literJA45" 16.95 Passoa Passielikeur 0,7 liter J14.95 ^Tleldig van 15 t/m 21 augustus 1990 Jonge Otter 30 Borrel Maximaal 1 fles per bon per klant HOOGVLIET:? Geldig van 15 t/m 21 augustus 1990 ALPHEN A/0 RUN BOSKOOP DEN HAAG G0U0A 'SGRAVENZANDE HAZERSWOUDE KATWUK LEIDEN MAASSLUIS MONSTER RUNSBURG VEENENDAAL VOORBURG VOORSCHOTEN WOUDENBERG Z0ETERMEER zestiger jaren veel uit de periode na 1850 verdween dat karakteris tiek was en bleek, dat de rijks dienst voor de monumentenzorg niet over de mankracht beschikte om dat erbij te nemen, is van de kant van de rijksoverheid de ge meenten gesuggereerd zelf de taak ter hand te nemen om jonge monumenten voor afbraak te be hoeden. In Amersfoort heeft dat geleid tot de gemeentelijke nota Vooruitstrevend behoud en in aan sluiting daarop het inventariseren van het gebouwenbestand in Amersfoort en Hoogland, dat ver volgens „op de zeef' is gelegd en waaruit de gemeentelijke lijst van jonge monumenten is opgesteld. De gemeentelijke monumenten- verordening bepaalt, dat objecten, die op die lijst staan o.a. niet mogen worden afgebroken of verplaatst. Via de subsidieverordening Stads- en dorpsvernieuwing is er de mogelijkheid, dat van gemeen tewege wordt bijgedragen in de kosten van restauratie. Jaarlijks staat daartoe zo een 750.000,- op de gemeentebegroting. „Een heel behoorlijk bedrag, waarmee we als we er een beetje zuirug en verstan dig mee omgaan een heel eind ko men, hoewel het geen overdaad is en het budget voor 1990 al een bestemming heeft gevonden." Per individueel project is de bij drage beperkt tot een bedrag van maximaal 78.000,-. Hoewel B. en W. daarvan kunnen afwijken als het object daar aanleiding toe geeft zal het overgrote deel van de restau ratiekosten toch op andere wijze verkregen moeten worden. „Het gemeentebestuur en wij zien het kerkgebouw niet graag verdwijnen, zeker met," zegt Van den Braber, die de St. Ansfridus kerk een schitterend gebouw noemt „van sterk monumentale waarde, dat wat de ligging betreft een rol speelt in het stedelijk leven, redelijk hoog op onze lijst van jon ge monumenten scoort." Hij erkent, dat de plaatsing van het kerkgebouw op de gemeente lijke monumentenlijst het kerkbe stuur voor grote problemen plaatst, noemt het een nadeel van het heb ben van een monumentaal bezit, dat er op het oog redelijk gaaf uit ziet. De parochiegemeenschap zelf heeft daar de afgelopen jaren flink voor geofferd, maar de kosten van de restauratie van het dak zijn voor die gemeenschap niet meer op te brengen. Het hoofd van de afd. Mo numentenzorg rekent er dan ook op, dat Amersfoort - en vooral het bedrijfsleven - de aktie voor de restauratie van het dak van de St. Ansfriduskerk zal ondersteunen, hoopt dat velen zullen reageren op de vraag: „Wil de echte monumen- tenstad opstaan?" Henk Poots St. Ansfridus parochie Jacob Catslaan 28 3818 WK Amersfoort AMERSFOORT - Winkelcentrum De Wiekslag houdt volgende week woensdag en donderdag een feestbraderie rond het win kelcentrum. De gehele dag van 9 tot 21 uur staan er meer dan tweehonderdvijftig kramen op gesteld. Voor de kinderen zijn er speciale attracties, ook is er voor hen een vrije kunstmarkt naast de sporthal. Winkelcentrum De Wiekslag orga niseert voor de eerste keer zulk een groot evenement. Een van de organisatoren, de heer Engel: „De acht bednjven hier in ons winkel centrum hebben de handen ineen geslagen. Wij waren het al langer van plan, maar door allerlei oorza ken is het er nog niet van gekomen. De ene keer was het wachten op de vergunningen, de andere keer kostte de organisatie gewoon te veel tijd. Wij zijn dan nu ook blij dat de heer Van Zomeren met het ver zoek tot organisatie van de brade rie bij ons is gekomen. Deze man heeft veel ervaring met brade rieën, vroeger was hij de stuwende kracht achter de feesten rond het Neptunusplein. Daar gaat het nu met meer door en wij vullen de leemte op." Een tweede reden om te komen tot een zo grote activiteit is het twin tigjarig bestaan van het winkel centrum. „Dat is voor ons met de hoofdzaak, maar het is leuk dat ook dat gegeven nog eens even onder de aandacht van het publiek komt. De speciale strippenkaart-actie van de winkeliers zal dan ook tij dens de braderiedagen zijn afslui ting krijgen. De trekking van de grote prijzen vindt op de tweede dag, donderdagavond, plaats op de braderie om 19 uur. De hoofd prijzen. de fiets, de magnetron en de schuurmachine, gaan die avond de deur uit. Overigens de winkels blijven beide dagen ook geopend tot negen uur 's avonds." Braderie De eigenlijke braderie omvat tweehonderd vijftig kramen met daarnaast nog eens vijfentwintig kunstkramen met onder andere kunstwerken uit Hawaï, Suriname en India. De kramen worden rond het win kelcentrum opgesteld De toe gangswegen zullen worden afge sloten, zodat het publiek in alle rust langs de kramen kan lopen. Naast de verkoopacüviteiten is er het randgebeurem voor de kinde ren worden er twee springkussen opgesteld: de jeugd kan zich ook gratis laten schminken en er is een kinderboerderij. Voor de sfeer en gezelligheid komen de Boerenka- pel, de Valleiblazers en een Pier rot. Diverse standwerkers, een pop penkast, een kegelbaan voor de allerkleinsten en een duivenact maken het programma compleet. De kinderen kunnen hun koopwaar zien kwijt te raken op de voor hen bedoelde stuivertjesmarkt, naast de sporthal. Deze markt is gratis voor kinderen tot vijftien jaar. De toegang tot de braderie en alle randactiviteiten is gratis. De orga niserende bedrijven zijn Veenen- daal Snacks, Hakkenbar Schrijver, Stomerij De Wiekslag, Apotheek Liendert, Spar Fikke, Drogisterij Engel, Marks Groente en Fruit en de Bondsspaarbank. AMERSFOORT - Bij Geona, Bis- schopsweg 41, start in september een jaarcursus astrologie. Alle fac toren, die voor een correcte horo scoopduiding van belang zijn ko men aan de orde. De cursus bestaat uit 16 lessen, op donderdagoch tend en -avond om de andere week. Inlichtingen: 616894. AMERSFOORT - Donderdag 23 au gustus is er een voorlichtingsavond over het opleidingsprogramma van de PBNA en de Bedrijfshogeschool KL. Na de korte presentatie is er gelegenheid tot het bespreken van individuele vragen en mogelijkhe den. In café-restaurant De Een hoorn, Koningin Wilhelminalaan 33 start de bijeenkomst om 20 uur.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 9