Als na onderzoek blijkt dat Kamp Waterloo het meest geschikt is, leggen wij ons daar bij neer' ucky Luke en de Daltons lelpen bouwdorp bouwen leusder krant )uurt Kamp Waterloo voelt zich informatief in de kou gezet en wil zich rehabiliteren Stadsomroep SBBO EHBO Burgemeester doet beroep op bevolking WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 plaatselijk nieuws EUSDEN - Donderdag, 16 augustus, gaat op de redactie de lefoon. Buurtbewoners van Kamp Waterloo melden zich. Of krant soms volgeschreven wordt door wethouder Verduin jof de gemeente en/of ministerie van WVC artikelen censure- i? En of de omwonenden de mensen uit Leusden-centrum ju, immers dat is lekker ver weg. De bewoners trachten de tdactie er van te overtuigen, dat de buurt nog wel degelijk gen is en dat de hele zaak zwaar op de maag ligt. De buurt is tgen en laat daar geen twijfel over bestaan, de buurt blijft gen en dat moet duidelijk zijn. En de journalist moet maar ens uitzoeken waarom de gebouwen in Amersfoort niet voor ie asielzoekers worden gebruikt. Kortom: de term 'de buurt' is ineraliserend gebruikt, een enkeling mag dan berusten, de eerderheid is TEGEN. Later blijken de standpunten enigszins inuanceerder te liggen. De buurt is niet op voorhand tegen, aar vindt dat er te weinig wordt gekeken naar aangedragen lematieven. Men wordt onvoldoende ingelicht en de over- iid walst de buurt plat. op het vuur rond Kamp Water- in Buien heeft een aantal omwo nden opgetrommeld om eens te- aigas te geven aan de positieve eenzijdige geluiden. Een afvaar- gmg van de werkgroep Kamp aterloo (een overlegstructuur imeente-WVC-bewoners) is ook inwezig. De mensen voelen zich cort gedaan, met name door de ntiek uit de media en de hautaine juding van de overheid. De ge- ichtengang wordt teveel ge- mird en daar is men op tegen, e omwonenden willen meepra- n, meedenken en geen citaat op- ilegd krijgen. „Als daaraan vol- m wordt is veel mogeüjk, wij zijn sen starre mensen, masar wij selen ons behandeld als kleine ngens. Wij staan op het standpunt it alles mogelijk moet zijn, mits er oldoende is doorgedacht en alle lematieven op hun waarde wor- en bekeken. Wij hebben nu niets, demaal niets in te brengen en dan leeft men het in deze tijd over bre- maatschappelijke discussie en emocratische besluitvorming." in Buuren, Willemsen, Van Appel iReems struikelen over de woor- sn om duidelijk te maken dat er verkeerd beeld is ontstaan ter de buurt'. „Er is absoluut geen aake van facistische tendensen, j reageren zoals elke Nederlan- zou reageren als hij opeens »rt dat er een asielzoekerscen- im in zijn achtertuin zal komen." geren woordvoerders benadrukken i er een bezwaarschrift is opge- ild. „Onze indruk is dat de buurt ei bezwaar massaal zal ondersteu- n. Het gaat exact om eenenveer huizen, dus dat geeft ook al aan e klein de gemeenschap is waar en een centrum neer wil zetten, verhouding ligt absoluut scheef is het dan verwonderlijk dat de snsen gaan ageren. Er is een bom eergelaten zonder een afdoende scherming op te bouwen. En rewel niet alle reacties juist zijn te lemen, hopen wij dat de ovenge roners van Leusden willen be ipen dat een en ander ook vaak a gevolg is van emotie. Het valt niet goed te praten, maar het is wel begrijpelijk. Indien mag blijken, na gedegen onderzoek, dat Kamp Waterloo de beste plek is voor het centrum, dan zullen wij ons daar bij neerleggen en ons uiterste best doen er iets van te maken. Maar - nogmaals- eerst onderzoek en overleg." De werkgroep stoort zich ook ui termate aan de arrogante en bedil lerige toon en houding van de ge meente. „Waarom heeft de ge meente direct toegehapt, waarom is er niet eerst een overleg met de bevolking geweest. Is het zo be langrijk voor de dames en heren politici dat men landelijk moet sco ren? Waar is de zorg en steun voor de achterban, voor de eigen kie zers? „Ik wil de PvdA er straks op aan spreken, dat zij een keuze gaan maken die onnoemelijk veel geld kost en dat geld wordt onttrokken aan de gemeenschap. Een keuze voor het grote geld, terwijl er met eens goed gekeken is naar de al ternatieven. De PvdA is blijkbaar vergeten waardoor de verkiezings- dreun tot stand is gekomen. Wet houder Verduin wil zich onsterfe lijk maken als de sociale engel van Leusdenmaar over de ruggen van de asielzoekers. De gemeente heeft nog minder over voor de asielzoekers dan voor de zigeuners en woonwagenbewoners. Deze groepen moeten juist gedecentrali seerd, in kleine kampjes wonen, en de gemeente propageert nu een opvang voor driehonderd asielzoe kers. Dat kun je toch die mensen niet aandoen?" Geldwolven Het uitgangspunt voor de werk groep, en daarmee voor de meeste omwonenden, blijft het compromis. Het is moeilijk te verteren, dat een eindje verderop gebouwen leeg staan, die -naar de mening van de bewoners- zo volgestopt kunnen worden met asielzoekers. Zonder extra kosten en zonder trammelant voor de buurt. „Wij zeggen, over heid er is een probleenm en los dat probleem goed op! Maar nee, de overheid heeft zoveel koppen dat communicatie teveel gevraagd is. Ook de overheid bezwijkt voor het geld, gaat door de knieen voor de snelle geldwolven, de jongens die op een vlotte manier kunnen ver dienen aan tijdelijke kampen. De overheid heeft een tekort van veertig miljard gulden, dus die zou eigenlijk geen overbodige kosten mogen maken. Laat de minister het recht tot aanwijzing gebruiken." De buurt vindt dat er met haar be langen is gesold. Er is beslist zon der overleg en met een arrogantie die haar weerga niet kent. „Wij hebben niets, maar dan ook hele maal mets in te brengen. De ge meente kan zoveel kanten nog uit, maar er wordt gekozen voor de eerste de beste oplossmg. Tenmin ste zo lijkt het, maar men is er nog niet. Wij zeggen nu, dat de plannen die er zo liggen nooit gerealiseerd zullen worden. De gemeente is niet puur menslievend bezig, zoals zij zich graag geportretteerd ziet. De gemeente is suggestief bezig en speelt met vals sentiment. Wij als buurt worden afgeschilderd als rechts radicaal en nog veel erger, terwijl wij alleen maar ons belang willen dienen. Er moet oog zijn voor het belang van de buurt en daar kan men vanuit het centrum van Leusden niet zo maar aan voorbij gaan." „Wij willen helpen als er werkelijk geholpen moet worden. Als het met anders kan, als blijkt dat Kamp Waterloo de ideale plek is dan zul len wij ons mannetje staan. Maar voorop staat, dat de gemeente zo niet met mensen om mag gaan. Je kunt die asielzoekers niet in een tentenkamp wegstoppen tegen de winterpenode. Als iedereen mee wil werken aan een verkorte pro cedure dan staan er net zo snel honderd appartementen als tachtig caravans. De gemeente wil om ge maksredenen niet meewerken, wethouder Verduin werd overrom peld door Van Beeck (WVC) en kan nu zonder gezichtsverlies blijkbaar met meer terug. WVC had haast omdat het gevoerde be leid fout is en men vreest voor een duidelijke toetsing." Schaamte Het bezwaarschrift van de werk groep valt in drie hoofdpunten uit een: juridische bezwaren, onvol doende nagedacht over alternatie ven en over de rug van de asielzoe kers het botvieren van eigen ge meentelijke belangen. Is het toe val dat het kamp acht kilometer van alle centra afligt?" De overheid maakt het met aanne melijk dat het allemaal zo snel moet, maar geeft aan dat het ge voerde beleid tekort is geschoten. En Leusden, gemeente Léusden moet zich schamenals men zich het lot van de asielzoekers zo aan trekt zijn er voldoende andere, beterealternatieven. „De gemeente kan in 't Ruige Veld en 't Vliet projecten ontwikkelen voor de definitieve opvang, maar hoopt waarschijnlijk met deze ges te richting WVC, van die druk af te komen. De gemeente vreest na tuurlijk voor de verkoopmogelijk heden van die terreinen. Aan so ciale woningbouw wordt ook veel te weinig aandacht besteed, laat de gemeente extra contingenten clai men voor asielzoekers-opvang, maar nee, want dan komt het te dicht in de buurtDe proble men mag onze buurtschap oplos sen. 'Geen verhoging van de crimi- nialiteit' zegt de burgemeester, maar er komen wel tien politie agenten bij. Hoe moeten wij dat als buurt rijmen?" De werkgroep probeert het pro bleem boven de emoties uit te til len. De eerste reacties zijn vaak niet de beste en men wil er voor waken dat minder frisse uitingen ('die asielzoekers weten beter de weg in de sociale wetgeving dan de Nederlanders') de overhand krijgen. „De trein mag blijven rij den, maar moet op een wisselspoor worden gezet, zodat hij nog alle kanten uit kan. Wij willen af van het voldongen feit, maar zijn meer dan bereid mee te denken. Sinds de informatieavond is er een keer - 'onder vier ogen'- contact geweest tussen de bewonerswerkgroep en de gemeente Politie Burgemeester Parus is met name decentrale ligging en het feit dat de week dit seizoen een week eerder is gepland. De organisatie heeft er alles aan gedaan de kinderen een warm, maar ook vooral droog onthaal te bezorgen. Helaas viel er dinsdag ochtend een fikse plensbui waar door het terrein veranderde in één modderpoel. De hele week zijn er nog activi teiten voor de kinderen. Tot woensdagmiddag kunnen kinde ren zich nog opgeven. EUSDEN - De heuse striphelden ocky Luke en de Daltons zijn asdag bij de opening van het aditionele bouwdorp geweest, iteraard waren de gebroeders alton weer goed voor een flink lortie spektakel. Zij hadden bezit (nomen van de gronden rond *t activiteitencentrum De Geut en wensten deze onder geen be ding te verlaten. Genoegzaam een kaartje leggend trokken zij zich niets aan van de dreigemen ten van de kinderen en de bege leiders. Onverstoorbaar, zodat de kinderen het opbouwen van hun dorp wel konden vergeten. Ware het niet, dat Lucky Luke de helpende hand kwam bieden. Compleet uitgerust met O-benen en klapperpistool wist deze held de Daltons te verdrijven. De kin deren namen onmiddellijk bezit van het terrein. Overigens zijn er dit jaar beduidend minder kinde ren op het bouwdorp afgekomen. De centrale leiding wijt dit aan de LEUSDEN - Vnjdag 24 augustus zendt de Stadsomroep Amersfoort tussen 22-23 uur het radioprogram ma 'Regio Actief uit. In deze uitzen ding is de gymnastiekvereniging uit Leusden te gast. Mensen tussen de drie en vijfenzestig jaar uit Groot Leusden kunnen op bijna iedere dag in één van de verschillende groepen terecht. De vereniging heeft ook een afdeling voor natio naal ritmische sportgymnastiek. De Stadsomroep zendt uit m de ether op 107.9 FM en via de kabel op 104.1 FM. LEUSDEN - Donderdag 9 septem ber is er in de hoofdvestiging van de SBBO Midden-Nederland, Cla- renburg 1, een informatie-avond over alle opleidingen. De avond heeft ten doel diegene te informe ren die voor het komende studie jaar nog geen definitieve keuze heeft gemaakt. Alle coordinatoren- van de diverse vakrichtingen zul len aanwezig zijn. Eveneens zullen de regionaal consulenten vragen over onder andere subsidies en lonen beantwoorden. De avond be gint om 19 uur en duurt tot 21 uur. LEUSDEN - De plaatselijke afdeling EHBO-Achterveld zal eind oktober starten met een cursus. De cursus bestaat uit veertien lessen van elk twee uur. Er is ook de mogelijkheid de aantekening 'reanimatie' bij het eenheidsdiploma te behalen. De reaiumatiecursus bestaat uit drie lessen. Belangstellenden kunnen inlichtingen inwinnen bij Christien Jansen (03425-1589) of Greet Bur gers (03425-1799). definitief. Daar twijfelt toch nie mand aan, als een keer de bestem ming is veranderd is het hek van de dam. Straks worden daar gewoon dure bungalows op gebouwd en is de gemeente helemaal tevreden. Maar onze voorspelling is, dat over een half jaar het Kamp Waterloo er nog precies zo bij ligt." De werkgroep wil het probleem ook boven de kleine gemeenschap uit tillen. „Het is een regionaal, ja zelfs een landelijk probleem en dat had de gemeente zich ook moeten realiseren bij de eerste toenade ring. Natuurlijk moet er een oplos sing komen, maar men kan en mag niet verwachten dat wij even de hele last op onze schouders nemen. Daar draait het om bij ons, wij wil len best een kampje met asielzoe kers, maar er is een betere oplos smg. En dan kan Parus nog hon derd keer zeggen 'het komt ef Wij maken ons bezorgd over de positie van de asielzoekers, die mensen mogen niet als een stuk handel be schouwd worden. De vraag is hoe doen we het 't beste, en dat kan alleen door alle mogelijkheden grondig te bestuderen. Ons voor stel is dan ook te komen tot een comité met daann alle geledingen. Dat comité moet dan de opdracht krijgen snel alles uit te zoeken en alle locaties op een rij te zetten. Niet alleen ambtenaren, maar ook de gezamenlijke bouwbedrijven, de maatschappelijke instellingen, de kerken en dergelijke moeten zitting krijgen in die groep. Er is voldoende know-how hier aanwe zig. Wij willen ook best zover gaan te zeggen: driehonderd asielzoe kers opvangen in Leusden is O.K., maar dan wel eerst alle mogelijke locaties onderzoeken." Het is duidelijk, de buurt wil demo cratische beslissingen. Men wil meepraten, zeker nu in de aan- vangsperiode er in haar ogen een tekort aan informatie is geweest. „Indien dan blijkt dat Kamp Wa terloo de beste oplossing is, dan leggen wij ons daar bij neer. Wij gaan uit van een open opstelling en zoeken naar een compromis. De houding van Parus, Verduin en WVC wekt achterdocht. Het lijkt zelfs of Parus uit is op een Comman deurschap." de gebeten hond bij de buurt. Be loftes en gedane toezeggingen worden door Parus volgens de om wonenden net zo makkelijk weer ingetrokken. Hij houdt zich ook niet aan de wettelijke regels. Er wordt geen goed beheer over het ge meenschapsgeld gevoerd en van sociaal beleid is al helemaal geen sprake. Het kampje komt nooit op de manier zoals Parus dat wil. Het kan beter, socialer en betaalbaar- der. „Als burger mogen wij deze on menselijkheden niet accepteren en de asielzoeker bewijs je geen dienst met ze in dit kamp te stop pen." „In strenge winters zullen de bran den niet van de lucht zijn hier, om dat deze asielzoekers helemaal met weten hoe ze met kachels om moeten gaan", suggereert een van de sprekers. „Het draait met om technische argumenten maar om de gehele gevolgde procedure", verbetert de ander direct, daarmee het verhaal weer boven de emoties uittillend. „De Nederlander is zo hypocriet als wat en daar maakt Panis helaas geen uitzondering op." Panis De mensen zijn al vooringenomen over de toekomst van het terrein. „De ontheffing die tijdelijk ver leend zal worden wordt straks toch LEUSDEN - Burgemeester Panis heeft de bewoners in een open brief bijgepraat over de stand van zaken op dit moment. Op een persconferentie, maandag, stelde de bur gemeester onomwonden: „Ik verwacht dat het door gaat met Kamp Waterloo, maar zeker is het niet. Wij zullen ons steentje bijdragen aan de opvang van de gigantische stroom asielzoekers. Onze eis is echter wel, dat er eerst de versterking van de Vreemdelingenpolitie met tien extra mensen moet zijn voor het centrum open gaat. Ik verwacht overigens niet dat dat voor december het geval zal zijn." De burgemeester ziet de toekomst met vertrouwen tege moet. „Op 21 september zal de beslissing worden genomen over de bezwaarschriften, maar ik denk dat wij aan alle redelijke eisen en verlangens kunnen voldoen. Bezwaren als inbreuk op de privacy van een kleine gemeenschap zullen niet doorslaggevend kunnen zijn." Panis somt kort de samenstelling van het centrum op. „Er komt een portiersloge, gebouwen voor de staf (ongeveer 25 personeelsleden), een keuken met eetzaal, recreatie ruimte en een kantoor voor de Vreemdelingendienst. Deze week komt de beslissing over de situering van het een en ander, maar gebouwd mag er pas worden na het raadsbe sluit." „Overdreven noemt de burgemeester de reacties van de bewoners over de veiligheid, die op het spel zou staan. „Natuurlijk zijn er mensen bij die de Wet niet kennen, maar die komen in Nederland nog meer voor. Trouwens negentig procent van de binnenkomers gaat weer weg, dus deze mensen weten wel wat stress is en hoe daar mee om te gaan. Er zullen ook slecht-weeraccommodaties worden gebouwd. Er komen televisies in de caravans en er komt een vervoersvoorzie ning, zodat deze -gewone- mensen niet het gevoel krijgen opgesloten te zitten. Men kan dan naar het zwembad, naar de sporthallen, de bioscoop. Ik ben blij dat het ministerie deze verplichting erkent en aan de uitvoering mee zal werken." „Wij maken er geen ghetto van en zullen niet alleen het buurtschap met alles opzadelen. Voor een goed verloop is een breder draagvlak nodig, vandaar dat ik nu reeds een beroep doe op de hele Leusdense gemeenschap: 'Doe iets met deze mensen, zorg voor een fatsoenlijke opvang1. Ik denk dan aan alle instellingen, van de kerken, maatschap pelijke en welzijnsinstellingen tot de serviceclubs." In de privaat-rechterlijke overeenkomst met het ministe rie van WVC gaat de gemeente in ieder geval vastleggen, dat de verblijfsduur van de individuele asielzoeker wordt afgegrenst op drie maanden. „Dat is ook om de druk op de WVC-ketel te houden. Dat men blijft zoeken naar meer definitieve oplossingen. Ik kan geen honderd procent ze kerheid, garantie geven dat na vijf jaar het centrum zal worden gesloten. Ik weet immers niet wat de rechter doet, maar om meer zekerheid te krijgen hebben wij juist die bestuursconvenant opgesteld." Gerrit Jeuring Onafhankelijk Nleuwablad voor de gemeente Leuaden. Verschijnt elke woensdag. Elndredaktie: Gerrit Jeuring. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktle-secretariaat: Mia Veen en Manjke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsprijs: Kwartaal 13,30, halfjaar 26,10, jaar 49,50. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel. 033-940691 (tot en met 15 aug.) Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206. Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 1 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('8) thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatle te Barneveld.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3