iet geslacht Van Dijk }een uitstel inspraak Jeeptocht voor jubilaris bokaal 'Hoge nood'-lokalen Utrechtse tentwagens chterveldse doet een boekje open over grote familie: SL Droogte voorbij Carpoolplaats Keurige dief WIJKKRANT plaatselijk nieuws Voor 1825 werden de eer ste tentwagens gebouwd, waaronder de Utrechtse. Aanvankelijk liepen de wa gens op vetassen, later op olie-assen. Op de bak zat de voerman-geleider en naast hem 'eenmansvolk'. De vrou wen zaten, van de buitenwe reld afgesloten, op één van de twee banken achter de voerman. De tentwagen werd alleen gebruikt voor familie- of buurvervoer. Zondags naar de vroegmis, voor familiebe zoek naar Hamersveld, Hoogland, Eemnes en Soest. Rechtsvoor bij de voerman zat een leren koker. Bij een trouwerij werden daar Lin- detakken gestoken. De Linde was symbool voor huiselijk heid, omdat de Lindeboom vroeger vaak voor de boer derij stond om het huis en de glazekleje (gordijnen) te be schermen tegen het binnen vallende zonlicht. Bij een begrafenis werden palmtakken in de leren ko ker gestopt. De palmtak is het symbool va de overwin ning in de geest der gelukki ge voleindiging van het le ven. Tijdens de Duitse bezet ting en de daarmee samen hangende vorderingen van paarden, nam het aantal Utrechtse tentwagens in de regio vanaf 1941 sterk af. Voor het laatst werden er om streeks 1955 kerkgangers gesignaleerd die met het tradtionele vervoermiddel naar de kerk gingen. De tuinsproeiers en de re geninstallaties hebben voorlopig weer rust. Na een langdurige periode van kurkdroog weer, werden dit weekeinde de hemelsluizen flink opengezet. Hoewel het officiële weercijfer van af gelopen zaterdag een twee bedroeg, zal de dag voor ve len van ons een tien waard zijn geweest. Als een ge schenk uit de hemel regende het sedert zeer lange tijd weer eens praktisch de ge hele dag. Het water kwam gestaag uit de lucht, dat is veel beter dan de plensbuien die eerder op een enkele plaats in de regio vielen. In Leusden viel die dag 17 mm neerslag. De oorzaak van de welko me regen, was een aktieve storing, die via Oost Enge land naar het noordoosten had moeten doortrekken. Wij zouden in dat geval aan de rand van het neerslaggebied hebben gelegen. Een koers wijziging die het systeem via Belgie, langs ons land naar het oosten voerde, bracht ons gebied grotendeels in de nat te vuurlinie. In de nacht van zondag op maandag passeerde een kou front van een aktieve depres- mende tijd weer gesloten worden, de droogte zal lang niet meer zo nijpend kunnen worden als de laatste tijd het geval was. We naderen im mers nu zo langzamerhand een periode dat het vocht niet meer zo sterk zal kunnen verdampen als bijvoorbeeld in juni. De zon boet al aardig aan aktiviteit in en de nachten worden langer en als er nog een fraaie droge nazomerperiode voor ons op het menu komt, zal er tijdens de donkere uren vrij snel dauw worden gevormd. Voor de gewassen kwam de neer slag als geroepen. Het ziet er naar uit dat het hogedrukgebied, dat zich tij delijk uit de strijd heeft te ruggetrokken, vanaf donder dag weer belangstelling gaat koesteren voor ons gebied. Dat geeft de zon nieuwe im pulsen evenals het kwik. Dat kan naarmate de week vor dert op stap in de richting van wat meer zomerse waar den. De inzinking zal dus naar alle waarschijnlijkheid slechts van korte duur zijn. Tegen het weekeinde schuift een onweerslaag naar het noorden. Of dit systeem in staat zal zijn de regenmeters opnieuw te vullen, is nog on zeker. Door de regen van de af gelopen dagen zijn we nu voor een belangrijk deel de droogte kwijt. Op veel plaat sen is meer dan 40 mm uit de lucht komen vallen, in het noorden van ons land zelfs meer dan 60 mm. Ook al zul len de hemelsluizen de ko- WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1990 HTERVELD - Wanneer je aan een willekeurige, iets oudere *loner van Achterveld zou vragen welke naam het meest in iterveld, Stoutenburg of Musschendorp voorkomt, is de groot dat de aangesprokene 'Van den Hengel' zal zeggen, voo dat terwijl de naam *Van den Hengel' in de top-vier van ale grote families pas op de laatste plaats komt. Als een a« aaide genealogische methode wordt toegepast om te bepa- welke familienaam het meest voorkomt, wordt de naam allA den Hengel 16 keer geturfd. Dat is niet meer dan ruim de h ft van de naam "Van Dijk', een naam die liefst 31 keer geteld ellin dt. Daarmee gaat het geslacht Van Dijk de families Tol- e "j m (20 keer) en Van Hamersveld (17 keer) nog ruim vooruit. )p een grote familiedag, waarop het geslacht Van Dijk een dJjine drie maanden geleden in Achterveld bijeenkwam, werd n d boekje over de familie ten doop gehouden. Greet Burgers- rkir i Dijk, bewoonster van huize 'Blank Ruttenhoeve', tekende rin de geschiedenis van de familie op. Hier volgt een er ïmlezing uit het boek 'Het Geslacht Van Dijk', geselecteerd ardj r jan Schouten. Verhalen over een familie, die volgens de lenstelster van het boek als belangrijkste kenmerken bezit: cheiden en eerlijk, vrolijk, eigenwijs, onverschrokken en ulpzaam. al ii o; linni eet Burgers-Van Dijk, auteur •ein, het boek 'Het Geslacht Van V0( heeft in de publicatie een stuk :hiedenis naar voren gehaald, »erder gaat dan alleen de fami- Dijk. In het boek valt tevens te lezen over het dagelijks le- Achterveld, Musschendorp toutenburg, dat nauw met de ie Van Dijk verbonden is. Bij [samenstellen van het boek de auteur de hulp gehad van broer Jan van Dijk, die het monderzoek voor zijn re- ig nam. Voor specifieke on- ilen van het boek over de lo- historie, droeg dorpshistori- Ijan Schouten feitenmateriaal ËRUIDEGOMSPIJP feen stukje dorpsfolklore. Op lotber 1908 trouwde Hendricus jaar later werden de zilveren blaadjes gegoudbronsd. .Opa en opoe Van Dijk reden met paard en Utrechtse tentwagen van Dijk met Wilhelmina van Burg steden. Wilhelmina schonk haar geliefde bij die gelegenheid een witte, versierde pijp in een langge rekt kistje. De lange steel van de pijp was door de zusters van het toenmalige gesticht St-Joseph ver sierd met eikenblaadjes en witte rozetjes. Dit gebruik kwam voor bij de boeren van Achterveld en Hoogland, die een paar reupels (koehouderspalen) meer hadden dan de geiteboeren en daarom ho ger in aanzien stonden. De zes zon dagen, die volgden, werd de pijp door de bruid gestopt met Fnese baai (een bepaald soort tabak). De statiepijp werd, in het kistje, als trouwversienng op de heerd ge hangen. Vijf-en-twintig jaar later werden de groene eikeblaadjes (de trouwdag is de groene dag) verzilverd. Op het 40-jarig huwe lijksfeest werd de pijp gestopt met sigarettentabak en nog een stien Zomaar een foto uit het archief van de Achterveldse familie Van Dijk. De foto dateert uit de tweede helft van de vorige eeuw. zondagsmorgens naar de kerk. Opoe had een turfstoof bij zich, zodat ze warme voeten hield. De stoof ging ook mee de kerk in. Dat was een algemeen gebruik. Het kwam weieens voor dat de hete kolen in de stoof de baaien rok van een vrouwelijke kerkbezoeker in de brand zetten. Dat gaf dan een hele consternatie onder het bid dende volk! De buurvrouwen Cilemeu van Dijk en Hanna Blom reden ook mee in het wagentje. Na de mis gingen ze boodschappen doen en bijpra ten m de kruideruerskamer, onder het genot van beschuit met kaas. Ondertussen deden de paarden zich tegoed aan het kortsel (gesne den haver) m de paardenstal ach ter De Roskam. VAN PAARDEDEKEN TOT WINTERJAS Johan van Dijk wilde niet naar de grote school. Kennelijk had de klei ne last van verlegenheid of zoiets (later, toen hij groter was, bleek het tegenovergestelde het geval te zijn). Moeder wist er wel raad op. Met enige overredingskracht, waarbij het gebruik van lichamelijk geweld niet geschuwd werd, werd de onwillige Johan op de melkrij derswagen van Jop van Laar van de Tol gezet. Dat beviel de kleine to taal niet. En nadat hij een paar keer tien to vijftien melkbushtten (dek sels) had losgetrokken en in de berm gegooid had, kwam er spoe dig een eind aan het vervoer per melkkar. De kinderen moesten elke dag bijna zes kilometer lopen naar de school. De hoge klompen, die daarvoor gedragen werden, kwa men ook weieens van pas bij ge vechten op het schoolplein. Tijdens de oorlog kocht opa een stel paardedekens en daar maakte de broekenversteller Ko de Groot dan winterjassen van. Het zelfge bakken brood smaakte heel lek ker, maar de zoute smout (spekvet) erop beviel een stuk minder. Het was in Achterveld in die tijd de gewoonte dat je om acht uur 's mor gens naar de schoolmis ging en dan direct daarna naar school. Er werd dan gebeden; Lieve Heertje, was ik stout, heb ik kwaad gedaan; Neem mij als Uw kind weer aan. En mijn hartje vraagt van U, Gij die mij bemint, Vader, ach, vergeef het mij, ach vergeef Uw kind. Na de grote schooltijd gingen de meisjes twee uur naar de brei- school op het gesticht St-Joseph, lange kousen en dassen breien. Er werd hard aan de kousen getrok ken, zodat ze langer werden, om ze zo gauw mogelijk af te hebben. Ook waren er meisjes die broekjes naaiden voor de 'blote billen ne gertjes'. De kinderen gingen vaak loge ren bij Mie van de Koedijk. Daar kregen ze dan beshcuit met aard beien van. Mie is er nog, ze is al negentig jaar. Voor meer verhalen over het ge slacht Van Dijk kunnen geïnteres seerden terecht in het boekje van mevrouw Burgsteden-Van Dijk. Het geslacht Van Dijk gaat njk ge zegend verder: vlakbij en veraf over de gehele wereld, tot in Nieuw-Zeeland en Kema toe. J.M. Schouten Trefpunt voor ouderen LEUSDEN - In Leusden-Zuid start binnenkort een zogenaamd in loophuiskamerproject voor 55- plussers. De Woelige Hoek, aan de Prinses Irenelaan 1, moet van af 13 september als een trefpunt voor ouderen uit dat deel van de gemeente gaan fungeren. Mevrouw Van Kalkert, één van de initiatiefnemers van het project, noemt het een gelegenheid waar ouderen bij elkaar kunnen komen. .Maar onze bemoeienis reikt niet verder dan het organiseren van deze ruimte, zodat ook ouderen uit Leusden-Zuid over een eigen ont moetingsplaats kunnen beschik ken. Wat daar precies gaat gebeu ren en welke initiatieven daar ont plooid gaan worden, laten wij aan de bezoekers zelf over. Ik voel er niets voor om te betuttelen. Het is dus met nadruk geen bejaarden- soos of zoiets. De Inloophuiskamer wordt don derdag 13 september ingewijd met een open dag. Die duurt van 10.00 uur tot 16.00 uur. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leasden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden; 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagma zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): taneven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk sie ons gebied. Gedurende twee uur kwam het water met bakken uit de lucht. Daarbij ging de wind flink tekeer. Dit werd veroor zaakt, doordat de depressie zelf vrij dicht langs onze kust naar Denemarken trok. Er viel veel regen. In Achter veld werd 23.8 mm afgetapt, in Leusden 17.7 mm. Evenals de boeren zijn de watersporters met het weer van de afgelopen dagen ook tevreden. Maandag en deels ook gisteren gierde de wind af en toe alsof het herfst was. In het Waddengebied wer den stoten tot kracht 10 ge meten, in de Duitse Bocht speelde de wind zelfs op tot uitschieters van 61 knopen, bijna orkaankracht. Zover kwam het bij ons gelukkig niet, maar de sur fers en zeilers kregen de zei len flink gebold. De oorzaak van dit onrustige weerbeeld was een stormdepressie, die over Denemarken naar het oosten trok. LEUSDEN - In de nabijheid van de aansluiting van Leusden op de A-28 zal een carpoolplaats wor den aangelegd. In een voorlopig plan van de gemeente is voorzien in de aanleg van twintig parkeer plaatsen en een rijwielstalling voor 26 fietsen. De carpoolplaats' kan in gebruik genomen worden, als de aansluiting op de A-28 ge reed is. De kosten voor de aanleg van een dergelijke voorziening kunnen volledig worden bekos tigd uit subsidies van provincie en mogelijk ook het Rijk. Een carpoolplaats is nodig, vin den B&W, omdat het aantal auto's m de nabije toekomst drastisch zal moeten worden teruggebracht. Het systeem van carpoolen, waarbij mensen met elkaar meerijden, kan daaraan een substantiële bijdrage leveren Bovendien denkt Leusden op de plek waar de carpoolplaats is ge projecteerd, een ideale plaats te hebben gevonden. In de toekomst kan er ook een fietspad worden aangelegd. Ook is het met onmo gelijk een bus m de nabijheid van de parkeerplaats te laten stoppen. Door er een overdekte rijwiel stalling te plaatsen, is er tevens ruimte gevonden voor wachtenden in slecht weer. Ook zal er een me dedelingenbord worden geplaatst, waar gebruikers elkaar bood schappen kunnen doorgeven. Een telefooncel staat eveneens op het verlanglijstje. de provincie Utrecht stelt voor de aanleg van carpoolplaatsen 25.000,- subsidie beschikbaar. Ook via het Rijk lijken zich moge lijkheden aan te dienen geld voor de aanleg van een carpoolplaats los te krijgen. B&W stellen zich op het stand punt dat de aanleg van een car poolplaats de gemeente geen geld mag kosten. LEUSDEN - Om de enorme toe loop van leerlingen bij de start van het schooljaar goed op te kunnen vangen, wordt dezer da gen een begin gemaakt met de bouw van een aantal noodlokalen bij twee Leusdense basisscholen. Het gaat om de openbare lagere school De Hobbit in Groenhouten, waar twee noodlokalen zullen worden gebouwd, en de protes tants-christelijke basisschool De Holm, waar één noodlokaal zal worden neergezet. Met de bouw van de drie noodlokalen is een bedrag van 385.000,- gemoeid. Het besluit om met de bouw van de noodlokalen te starten is overi gens genomen, zonder dat de raad zich daarover heeft uitgesproken. De overweging van het college daarbij is, is dat de betrokken scholen diep in de organisatori sche problemen verzeild zullen ra ken, als de procedures volgens plan worden doorlopen. Als er vol gens de letter van de wet zou wor den gewerkt, is te verwachten dat met eerder dan in november groen licht gegeven kan worden. Vol gens B&W is dat te laat. Het Minis terie van Onderwijs en Weten schappen heeft eerder laten weten in te stemmen met het voornemen van de gemeente Leusden. Het rijk zal de bouw van de noodlokalen ook bekostigen. De raad wordt in een later stadium op de hoogte ge steld van het beslmt. LEUSDEN - Bij het AC-restaurant aan de Doornseweg is woensdag middag, omstreeks half één, een radio/cassetterecorder uit een ge parkeerde auto gehaald. De dief had kennelijk nog enig gevoel voor de waarde van andermans eigen dom; na de inbraak sloot de onbe kende de auto weer keurig af. LEUSDEN - Ongeloof, wantrouwen en verlegenheid. Deze emoties onderging rijwielhersteller Hans Greefhorst (26) dezer dagen naar aanleidmg van een stunt bedacht door zijn collega's. Hans was vorige week tien jaar in dienst bij rijwielhandel Blom als fietsmonteur. Naast uiteraard het rijwiel gaat de interesse van Hans echter met name uit naar.jeeps! Zijn collega 's broedden al enkele dagen op een leuk plan om Hans eens te verrassen. Totdat een van hen - bij toeval- de jeep zag staan. Dankzij de welwillende medewerking van de eigenaar bleek het mogehjk de droomwens van Hans te vervullen. Hij zou persoonlijk in de jeep mogen plaatsnemen om richting restaurant te rijden voor een feestelijk etentje. Hans wil 'ooit zelf nog eens een jeep' Sterker, eerst de jeep en dan pas kinderen zo weten zijn collega's mee te delen. De geleende jeep werd vrohjk opgetuigd en Hans werd met een smoesje doorzijn vriendw Yvonne van den Berg naar de zaak gelokt. Na het wegtrekken van het laken - overigens door middel van een koord van veertig zakdoeken, Hans is namelijk altijd verkouden en laat dientengevolge nogal eens een zakdoekje slingeren merkt een collegaatje fijntjes op- mag Hans verbouwereerd achter het stuur plaats nemen. Na enkele meters voltrekt zich de laatste verrassing, onder de auto vandaan komen honderd ballons, die het luchtruim kiezen. Binnenkort kan Hans met de teruggestuurde kaartjes zijn kamer behangen, hopen zijn collega's. De reactie van Hans op het hele gebeuren: .Jeeeeeepje, wat gaaf." VOOR MIDDEN NEDERLAND r per etmaal lokaal nieuws liw kabelnet. neveld - 63 isden 4 52 dermalsen 4 4 H idenberg 4 erpenzeel 4 H swoude 4 H 4H cerk 4 itrale redaktie BDU-TV 20-94290 le redaktie de colofon van de krant 'ertenties: r alle informatie: 20-94888 'ertentie-rubrieken. leitjes (vraag en aanbod, en voor particulieren), eerste gels ƒ6,- elke regel meer (tegen kontante betaling). citatie-rubriek Jer foto, hetzelfde tarief als fabeltjes (tegen kontante ding) citatie-rubriek MET foto. (korte tekst met Tenfoto tegen kontante ding) 03420-9 FSDEN - De provincie is niet plan de inspraaktermijn rond otitie 'De toekomst getekend' rerlengen. Het gewest Eem- had daar, op initiatief van de eente Leusden, om ge- igd. Het gewest wilde mini- 1 een maand, en liefst twee nden, langer de tijd hebben e reageren op de plannen van rovincie. In 'De toekomst ge- nd' geeft de provincie haar i op de ontwikkeling van de incie in de komende decen- Omvangrijke woningbouw in egio Amersfoort (waaronder den) zou daarvan deel uit ten maken. gemeente Leusden vond de aaktermijn, die vrijwel geheel vakantieperiode viel, zeer on- :kig gekozen. Het leek Leus- uet te doen binnen de gestel- irmijn, die 21 september af- met een afgerond oordeel de plannen te kunnen komen. op grond daarvan stelde len binnen het gewest voor ispraaktermijn te verlengen, oorstel werd door de andere gemeenten binnen Tiet gewest overgenomen, maar vond bij de provincie geen gehoor. „Er is van onze kant al rekening gehouden met de vakanties en we ziep daar om geen reden om van de huidige procedures af te wijken", aldus de provincie. Volgens gemeentesecretaris Van Elteren is het jammer dat de provincie het verzoek van de ge meenten niet heeft gehonoreerd. „Het heeft duidelijk consequenties voor de aard en de kwaliteit van de reactie van onze kant. Het ont breekt ons nu aan voldoende tijd om de inspraakprocedure af te stemmen op onze planning." Van Elteren doelt daarmee op de ont wikkeling van een gemeentelijke structuurschets, waarin de toekom stige uitbreidingsmogelijkheden van Leusden op een rijtje worden gezet. Dat plan zal naar verwach ting niet eerder dan eind november behandeld zijn.

Leusder Krant | 1990 | | pagina 5