ijpyi Aansluiting A-28 veel joedkoper dan geraamd „Schadeclaim WSL betalen" Meevaller van ruim 3,2 miljoen Leusden zegt 'neen' tegen homo-huwelijk Deze week in de Leusder Krant Open School Advies van B&W aan gemeenteraad: nPEN KEISTAD B.V. Auto gestolen Ree overreden Muur ontzet Exhibitionist f'16 september Komjntje in De Wetering Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV krant iw V rak'rv.. ■Kt USDEN - De Blijhof-speelver- iging bestaat dertig jaar. De uit ai jasje gegroeide buurtver- iging heeft daarom voor alle «•dense kinderen tussen de s en twaalf jaar een drie-daags kantiefeest georganiseerd, telnemers kunnen een kaart pen waarmee alle aktiviteiten n bij te wonen, maar kunnen k per dag betalen. De drie-da- nkaart kost voor leden acht lden en niet-leden dertien gul- ji Het feest vult de laatste week van grote vakantie Bij de voorin- linjving afgelopen maandag >rkten de Blij hof-deelnemers al n de belangstelling enorm was. el ochtendprogramma van dins- ig raakte al bij de voorverkoop maandag volgeboekt. Hoewel de aktiviteiten bedoeld zijn voor dezelfde leeftijdscatego rie als het door de gemeente Leus den georganiseerde bouwdorp, zijn ze totaal anders. De feestweek begon dinsdagmorgen met een theaterprogramma genaamd Pim- metje pretparade. Het programma speelde zich af rond drie clowns die vol muzikale grappen zaten. Dinsdagmiddag werd uitgeroepen tot 'smeerpoetsmiddag'. Op het programma stonden 'vieze' aktivi teiten. Onder andere waterballon nen stukpnkken, zeephelling glij den en zandbakmodder-worste- len. Hoewel de belangstgelling van ouderen groot was voor dit onder deel werd de maximale leeftijd streng gehandhaafd. Om half dne werd de brandspuit op de deelne mers gezet, zodat iedereen nat maar schoon naar huis toe kon. Woensdag was indianendag. Het grote terrein achter het gebouw van de Blijhof was omgetoverd tot indianendorp, compleet met wig wams. Daaromheen werd brood gebakken, pony gereden, tooien en vredespijpen gemaakt, oor logskleuren aangebracht en wer den wilde indianendansen rond de totempaal ingeoefend. Morgen, donderdag, verrijst op hetzelfde terrein een mini-bouw- dorp. Een bouwdorp voor doe- het-zelvers die niet van timmeren en zagen houden maar wel van knippen en plakken. Hiervoor wor den geen bergen hout maar stapels grote dozen aangevoerd. Het bouwdorp wordt opgebouwd tus sen half elf en twaalf uur. Zoals gebruikelijk tijdens deze feest week kunnen de kinderen hun meegebrachte boterhammetjes bij de Blijhof opeten, 's Middags zal de wereldberoemde maar nooit ver velende film Pippi of Takatukaland vertoond worden. De film waarin het beresterke maar ontzettend aardige en beetje gek in Zweden opgedoken meisje met spring- vlechten met haar vader de zee rover op reis gaat. De film duurt van kwart voor één tot half dne. Het bijwonen van deze dag kost voor leden twee gulden, niet leden drie gulden. De feest-nud-week wordt afgesloten met een ballon- wedstnjd waarbij alle kinderen net zo veel ballonnen mogen oplaten als ze kunnen betalen. Een ballon kost een gulden HJSDEN - De aansluiting van lusden op de A-28 wordt een nk goedkoper dan was ge tarnd. De totale bouwsom zal nu igeveer 14,5 miljoen bedragen, it is 3,2 miljoen minder dan was tgroot. De gemeente Leusden eekt de helft van die meevaller de zak. In plaats van de be- rootte 8,9 miljoen, zal de bijdra- van Leusden in de aanleg uit- omen op 7,25 miljoen: een ver- :hil van 1,65 miljoen. Er is een aantal oorzaken aan te ijzen voor de meevaller. Zo blijkt aanneemsom voor het grond- erk aanzienlijk lager uit te komen was begroot. Ook de aanleg >or de kunstwerken (viaduct en nnels, bijvoorbeeld) bleek goed- oper Een slok op een borrel 'heelde ook het tussentijds wijzi en van het ontwerp, waardoor de en afntten korter werden. Dat :heelde anzienlijk in het benodig- materiaal. De brug over het Valleikanaal leek uiteindelijk minder te hoe- worden verbreed, dan ge pland. Daarnaast werd, m afwijking van de oorspronkelijke plannen, gebruik gemaakt van een geprefa briceerde tunnel onder de Dnftak- kerweg. Tegenover de meevallers ston den ook posten die hoger uitkwa men dan aanvankelijk was ge raamd. De grondkosten lagen ho ger en het omleggen van de nuts- leidingen (water, gas en dergelij ke) bleek ook duurder. Alles bij elkaar wordt de aanleg vain de aansluiting van Leusden op de A-28 zo'n 3.200.000,- goedko per dan gepland Leusden, dat de helft van de aanlegkosten voor ei gen rekening neemt, profiteert daar voor de helft van en kan een meevaller noteren van 1.650.000.-. De meevaller bete kent echter wel dat de toegezegde subsidie van de provincie ook la ger zal uitvallen dan gepland. Op het gevoteerde bedrag van 5 mil joen zal Leusden negen ton moeten inleveren. De werkzaamheden aan de aan sluiting op de A-28 verlopen vol- n De bouw van de aansluiting van Leusden op de A-28 komt aanzienlijk goedkoper uit dan geraamd. Leusden kan rekenen op een meevaller van circa 1,5 miljoen. Mede dankzij het gebruik van een geprefabriceerde tunnel komt de insluiting van Leusden op de A-28 een kleine 3,2 miljoen goedkoper l'l dan begroot Leusden kan van die meevaller de helft in de zak steken. op schema. De datum voor de offi t f y V gens de planning. Door de gunsti ge weersomstandigheden ligt de uitvoering van het werk helemaal ciele ingebruikname is inmiddels vastgesteld. Op vrijdag 23 novem ber zal de aansluiting worden ge opend LEUSDEN - De gemeente wijst de aanvraag voor een huwelijks voltrekking tussen twee homosexuele mannen af. Twee man nen uit Vlaardingen, de heren Stello en Kuipers, hadden zich per brief tot de gemeente gewend, met het verzoek het huwelijk tussen de twee te voltrekken. Het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt dat het momenteel juridisch niet mogelijk is om een huwelijk tussen twee personen van hetzelfde geslacht te sluiten. Leusden beroept zich daarbij op twee uitspraken van de rechter. Eén van die uitspraken was overigens gedaan in een zaak, waarbij de briefschrijvers waren betrokken. Nadat het tweetal in Amsterdam in ondertrouw was gegaan, weigerde die gemeente het huwelijk te voltrekken. Dit geschil werd aan de rechter voorgelegd, die oordeelde dat het besluit van de gemeente Amsterdam juist was. „Bovendien," zo stelt Leusden, „ligt de verantwoordelijkheid voor deze materie primair bij de landelijke wetgever en niet bij de gemeentebesturen. Daarnaast merkt Leusden in het ant woord op de brief van het homosexuele stel nog fijntjes op dat de vraag of de gemeente Leusden bereid is mee te werken aan de voltrekking van het huwelijk feitelijk onjuist is: „Het is de verantwoordelijkheid van de ambtenaar van de burgerlijke stand om terzake een beslissing te nemen." Die ambtenaar blijkt bij navraag door het college de zienswijze van de ge meente te delen en blijken volgens de brief niet bereid mee te werken aan de voltrekking van het huwelijk. Dat het tweetal zich na Amsterdam tot het gemeentebestuur van Leusden wendde, was minder toevallig dan het leek; alle gemeenten in het hele land hebben dezelfde brief ontvangen. Kuipers: „We willen met deze actie een discussie losmaken omtrent het huwelijk van homosexuelen. En het gaat ons daar bij vooral om de rechtsgelijkheid en niet eens zozeer om de emotionele kant van de zaak. Het is in Nederland nog steeds zo dat ongetrouwden minder rechten hebben dan getrouwden. Hetero's hebben de mogelijkheid om te trouwen. Voor ons bestaat die mogelijkheid niet. Dat willen we aan de kaak stellen. Wij vinden dat ook homosexuelen recht hebben op dezelfde wettelijke economische bescherming als heterose- xuele echtparen." „We hebben tot nu toe ongeveer 150 reacties gehad op de 700 brieven die we hebben verstuurd. En daar zitten hele leuke en bemoedigende antwoorden tussen. Er zijn gemeenten, c.q. ambtenaren, die de zaak aan willen pakken. Met name Leeu warden en Schiedam zijn erg ver hierin. De meesten verschui len zich echter achter de rijksoverheid en vinden dat daar het verlossende woord moet worden gesproken. Dat proef ik ook een beetje uit de reactie van Leusden, hoewel ik zelf van het antwoord nog geen kennis heb kunnen nemen." ^hhhhhhuhiiiuuhiihhuuiuhuuiiuhhihhhihuuiumiuhuihhiihhhhhhhhhhhihuhhhhuui I iiiuimiiiiiiiiiii iiiiiiii hij mi Milium urn ilium iiiiiiiiiiiii minimi immuun minimi mi ui s De Batavus-toertocht gaat zaterdag weer van start. Start en finish zijn 1 in Leusden-centrum. Ook niet Batavus-fietsers mogen meedoen....! pag. 3 Panorama Lisiduna brengt biljartvoorzitter Kramer bij u in huis. Kramer koos voor de plek waar hij ooit Leusden binnenkwam op zoek naar een woning. De Boom en de herinnering pag. 5 E Puddingpopfestival in de E Geut kent grote namen. Naast Herman Brood en Angela and Rude ook de E Amersfoortse 'Joe Cocker' Kees van de Bie met zijn E nieuwe band The Body 1 pag. 5 Bouwdorp bij de Geut is achter de rug. Stripheld Lucky Luke, die sneller schiet dan zijn schaduw, gaf acte de présence. Een verslag vol verf, deuren en helpende ouders pag. 7 De internationale tennissers zijn weer op weg naar huis. Lookhorst moet het weer doen met de eigen leden, maar ook dat is gezellig. Pag. 10 lUHUHUlUHUHUHIHHIIIUUIIIIHIIlIHHIlHIIHUHIHHIHHIHIHlUHIHIHHIHHIHIHHIHIHHIHIIIIIIHl/ LEUSDEN - Op de Open School wordt de kennis van vroeger bijge spijkerd. Er wordt gewerkt aan de Nederlandse Taal, aan het vergro ten van de algemene ontwikkeling en aan het leren je mond open te doen. De inhoud van de lessen wordt door de deelnemers zelf be paald. Drie cursussen liggen in middels vast: Engels voor begin ners, Kennismaken met computers (speciaal voor vrouwen) en Taal lessen voor buitenlanders. Voor al- deze cursussen is er een open in formatie-ochtend op 10 september. Plaats: de bibliotheek Leusden Centrum, van 9.30-11.30 uur. Voor informatie telefoon: 94 65 51 of 94 38 94 (tussen 15-17 uur). LEUSDEN - De woontorenaffaire in 't Ruige Veld rond de bouw van een viertal seniorenflats, die wethouder Joost de Jongh vorig jaar in een lastig parket manoeuvreerde, krijgt nog een kostbaar staartje. Het college van burgemeester en wethou ders, met uitzondering van wethouder Joost de Jongh, is van mening dat de gemeente de schadeclaim van de Woningstich ting Leusden (WSL) naar aanleiding van de affaire zal moeten betalen. B&W betrokken dat standpunt op basis van ambtelijk advies. Daarin wordt geconcludeerd dat de rechter in geval van een proces waarschijnlijk zou oordelen dat de claim van de WSL terecht was. Bovendien wordt geconcludeerd dat de hoog te van de claim (het gaat in totaal om 50.000,-) terecht was. De kwestie rond de woontorens in 't Ruige Veld deed vorig jaar de gemoederen in Leusden hoog op laaien. Het had er alle schijn van dat wethouder Joost de Jongh eigen machtig en in samenwerking met de WSL oorspronkelijke plannen voor de invulling van een bouwka- vel drastisch had gewijzigd. Toen de meuwe plannen uiteindelijk we reldkundig werden gemaakt, lie pen omwonenden van het ge wraakte terrein te hoop. In plaats van een viertal woontorens, zou er een massief woonblok worden ge bouwd en dat was strijdig met an dere plannen. Omdat wethouder De Jongh op dat moment langdurig het ziekbed hield, werd de affaire door met name de burgemeester gesust. De nieuwe plannen werden LEUSDEN - Tot zijn grote schrik merkte een mwoner van Leusden zondag dat zijn auto verdwenen was. De wagen, een Opel Kadett, stond geparkeerd op de parkeer plaats bij het postkantoor m De Ha mershof. Van het vervoermiddel ontbreekt nog ieder spoor. LEUSDEN - Op de Heetvelderweg is afgelopen donderdag een ree kalf aangereden. Een Woudenber ger kreeg het jonge dier op de auto, toen het overstak. Het ree raakte zwaar gewond en is afge maakt. teruggedraaid en er werd terugge grepen op de oorspronkelijke plannen. Dat alles m hoog tempo, omdat de benodigde woningcon tingenten voor het project in ge vaar dreigden te komen. Met de uitvoer van het project is inmiddels begonnen. Daarbij bleef het echter niet: De WSL deponeerde bij de gemeente een schadeclaim voor de extra voorbereidingskosten voor de plannen die later van tafel werden geveegd. De WSL beweert dat de kosten op verzoek van de ge meente zijn gemaakt. Wethouder De Jongh heeft echter steeds be weert dat de WSL zelf met de nieu we plannen kwam. De raadscommissie voor alge mene bestuurszaken wees in juni van dit jaar een voorstel tot vergoe ding van de kosten af. Reden daar voor was dat men eerst wilde we ten of er een juridische basis voor de schadevergoeding was. Boven dien wilde men weten of de hoogte van het bedrag, dat de WSL op voerde, correct was. Op die vragen is nu een antwoord gekomen, m de vorm van een ambtelijk advies, dat door B&W (afgezien van De Jongh) wordt overgenomen. De hoogte van het bedrag bleek bij verificatie correct en de kans dat de rechter de WSL bij een proces in het gelijk zou stellen is groot, aldus het amb telijk advies. Het heeft er dus alle schijn van dat de WSL nog een bedrag van 50.000,- tegemoet kan zien, als de raad zich over het ad vies heeft geboden. LEUSDEN - Een losse kokosmat m een auto veroorzaakte vrijdag avond een zwaar beschadigde auto en een ontzette muur m winkelcen trum De Biezenkamp. Een 19-jarige bestuurder van een personenauto raakte op het Ossensteegje de controle over zijn voertuig kwijt, toen een automatje onder gas- en rempedaal schoof. Het voertuig kwam daarna met hoge snelheid tegen een muurtje tot stilstand. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. LEUSDEN - Een 13-jarig Leusdens meisje werd afgelopen vrijdag m de vooravond geconfronteerd met een exhibitionist. De man toonde het meisje op de Heetvelderweg/ Treekerweg zijn geslachtsdelen. Van het vervoermiddel van de man is het kenteken opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. (advertentie) Onderwijs voor volwassenen. MAVO - HAVO - VWO - MEAO PBVE - NT2 Korte Beroepsgerichte cursussen I I Y W I 10.00-12.00 uur I I 19.00-21.00 uur Dag-/Avondsch Gem. Amersfoort-Zeist Leusderweg 249 - Amersfoort Tel. 033-631668/650181 (advertentie) MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 UinilllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL- Huwelijk: Homooiniet!"... IHHHHHIHHHHHHHHUHUHIIHUIUHHIHIIIHIË WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 - 22e JAARGANG NO. 18

Leusder Krant | 1990 | | pagina 1