„Winnen of verliezen was eigenlijk niet zo belangrijk" f GOED IDEE! Klassieke toertocht op de Batavus Zaterdag 1 september dertiende Batavustoertocht Engelse kinderen over het internationale jeugdtoernooi: Photokina Keulen vanuit Leusden NEEM NU EEN ABONNEMENT 1 OP DE FLINT F De Flint J plaatselijk nieuws WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 de organisatie niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Met het zwart-kruit evenement wordt de vienng opgeluisterd. Volgens tra ditie gaan de schutters met de wa pens om. Zij gieten zelf hun eigen kogels, stellen het juiste mengsel vet samen volgens een eigen 'ge heim' recept. Kortom heimwee naar vervlogen üjden. Met deze sport keren de recrea- tieschuters terug naar de tijden tus sen de 12e en de 19e eeuw. Top schutters hebben vaak jaren nodig om met de oude wapens, die alle verfij rungen van de hedendaagse wapens missen, te leren omgaan. Nederlanders hebben getoond dat zij met de wapens overweg kun nen. In 1988 wist het Nederlandse team m Barcelona goud, zilver en brons te bemachtigen. Tevens ves tigden zij een Europees record. De medaillewinnaars waren Michel Agerberg en Leo Mertens, Piet van Rooy en Europees kampioen Vajo Petrovic. Hoewel het er voor een leek soms makkelijk uitziet, is schieten één van de zwaarste sporten. De schutters dienen te beschikken over een uitstekende lichamelijke conditie, een trage hartslag, alleen te verkrijgen na dagelijkse trai ning, een spierbeheersing die zo verfijnd is dat er nauwelijks tnlling ontstaat. De schutters moeten de ademhaling vanuit de borst naar de buik reguleren, zodat het wapen als een rots m de vuist of aan de schouder ligt. LEUSDEN - Fotografie Jan Verhoeff heeft vijfig zitplaatsen m de bus gereserveerd voor zaterdag 6 ok tober met als reisdoel Keulen. Daar vindt namelijk de internationale foto-, film- en hifitentoonstelling plaats, waaraan veertienhonderd standhouders uit 35 landen deelne men. Er worden ruim honderd vijf- Er worden ruim 450 deelnemers verwacht. Deze worden onderge bracht in de hotels in de omgeving van Leusden. De schutters, uit alle delen van de wereld, krijgen naast de wedstrijden ook volop de gele genheid om wat van Nederland te zien. De schuttersassociatie moest een bedrag van 300.000 gulden bij een brengen om de wereldkam pioenschappen mogelijk te maken. Dit geld ts voor het grootste ge deelte door de associatie en zijn 30.000 leden zelf opgebracht. Daar naast heeft WVC een subsidie van 20.000 gulden aan de schietsport verleend. Een klein gedeelte van de kosten wordt bekostigd met re clamegelden. De meeste sponsors steunen de schutters echter met materiaal, zoals bijvoorbeeld een jeep om over het ruige terrein op de Leusderhei bij de verschillende schietposten te kunnen komen. PROGRAMMA: Woensdag 29 augustus 9 00 - 14.00 uurOefening op alle banen en wedstrijden Clay Target 16 00 uur Openingsceremonie Donderdag 30 augustus 8.00 - 17.30 uur Wedstrijden Vnjdag 31 augustus 8.00 - 17.30 uur Wedstrijden Zaterdag 1 september 8.00 - 15.30 uur Wedstrijden 17.30 uur Uitreiking en afsluiting op sportpark Papendal. tigduizend mensen uit vele landen verwacht. Om zo lang mogelijk op de beurs te kunnen rondkijken is de vertrektijd bepaald op zes uur 's morgens. De plaats van vertrek is het grote par keerterrein van het winkelcentrum Hemershof. Voor mensen uit amersfoort en Hoevelaken wordt een ophaaldienst geregeld. Het is de bedoeling 's avonds uiterlijk 23 uur in Leusden terug te zijn. Meer informatie bij de winkels van Jan Verhoeff. maar bereikt heeft. Een toertoch is geen wedstrijden. Ontspanning en gezelligheid staan voorop. Om half negen starten de fietsers die 85 kilometer in de omgeving willen toeren. Van half tien tot elf uur tenslotte vertrekken de men sen voor de veertig kilometer. Hierbij zitten de meeste gezinnen die bepakt met picknick-koffer klaar staan voor een dagje uit. leder jaar komen uit heel het land tegen de vierduizend men sen naar Leusden om een van de drie afstanden te fietsen. Voor de honderdvijftig kilometer bestaat de grootste belangstelling. Vol gens mevrouw Meeuwsen is dit een prettige tocht en zeker niet de langste van Nederland. „Wel nee dat is de elfsteden tocht in Friesland. Ook een klassieker. 230 kilometer af te leggen op een dag. Mijn man heeft hem al veer tien keer gefietst." Aan haar man, Mart Meeuwsen, heeft Leusden de toertocht te danken. Mart Meeuwsen combineert werk en hobby. Hij is een enthou siast toerfietser. Toen hij veer tien jaar geleden in Leusden kwam wonen had hij al kennis gemaakt met toertochten elders. Zoiets wil ik hier ook organise ren, besloot hij. Een sponsor vinden was voor hem niet moeilijk. Hij is commer cieel direkteur van fietsenfa- briek Batavus. Zijn werkgever wilde toerclub Batavus wel steu nen. De toertocht door midden- Nederland is de enige aktiviteit van deze club. Daarmee was een goede financiële basis gevonden maar werd de organisatie Mart Meeuwsen niet uit handen geno men. Samen met zijn vrouw en mede-Leusdenaar Bert Buunk hield hij de coördinatie over 120 vrijwilligers. Behalve de 35 Rode Kruismedewerkers zijn het alle maal familieleden, vrienden en kennissen die vaak al jarenlang zich belangeloos inzetten om de dag zo probleemloos mogelijk te laten verlopen. Zij beveiligen de gevaarlijke oversteekpunten, be mannen de kraampjes waar on derweg de drankjes worden uit gedeeld, treden op als koerier, voeren de niet geringe admini stratie en zorgen voor al die tien tallen kleine dingen die niemand opmerkt als ze gebeuren maar de zaak tot een rommeltje maken als ze worden nagelaten. Volgens Bep meeuwsen is het vooral aan deze inzet te danken dat de tocht vanuit Leusden een goede naam heeft gekregen in heel het land. Steeds minder mensen nemen de moeite om zich vooraf in te schrijven. Hoewel dit twee gul den goedkoper is weten de trou we deelnemers dat altijd ieder een kan meedoen en dat inschrij ving bij de start mogelijk blijft. De routes zijn al jarenlang het zelfde maar vervelen volgens Bep Meeuwsen nooit. De veertig kilometer tocht loopt langs de mooiste stukken van Leusden, Scherpe nzeel, Amerongen, Maara, Doorn en terug naar Leusden. Ma enige aarzeling is een aantal jaren geleden de Ame- rongseberg uit de route ge schrapt. Voor families met jonge kinderen bleek de heuvel te hoog. De 85 kilometer route voert door Leusden, Amerongen, Leer- sum, Maam, Soesterberg, Den Dolder, Laage Vuursche, Baarn, Soesterveen, Soestduinen, Amersfoort en Leusden. De lang ste tocht gaat van Leusden via Amerongen, Leersum, Maan bergen, den Dolder, Baarn, Bun schoten, Eembrugge, Putten, Garderen, Wekerom, Lunteren, De Glind, naar Leusden. Alle deelnemers die de hele bespro ken afstand afleggen ontvangen behalve een drankje een medail le. Hoewel iedereen een duidelij ke routebeschrijving meekrijgt zijn onderweg ook de nodige pij len aangebracht. De plaatselijke rijwielhandelaar Gerrit Blom en zijn personeel rijdt met maar liefst vijf service wagens rond teneinde alle lekke banden, ka potte bellen en ander ongerief ter plekke te kunnen herstellen. Vier motorrijders verzorgen de on derlinge communicatie waarbij geen kilometer wordt overgesla gen. Volgens Bep Meeuwsen zijn de tientallen medewerkers we ken in touw om de toertocht tot in de puntjes voor te bereiden. Een groot deel van deze vrijwilligers heeft afgelopen zaterdag de rou te voor de vijf en tachtig kilome ter gereden. Niet alleen om te controleren of iedere boom en ie dere kruising nog op zijn plaats was maar vooral omdat deze fiets-liefhebbers aanstaande za terdag, op hun grote dag, geen kans krijgen om een van de toch ten te maken. Zij kregen afgelo pen zaterdag hun medaille. Inschrijven aan de start kan op 1 september bij het vertrekpunt bij restaurant de Hakhorst, Midden weg, Leusden. Wie zich inschrijft op 1 september krijgt zijn of haar medaille (eventueel) thuis ge stuurd. De kosten zijn negen gulden voor wie honderdvijftig kilometer of vijfentachtig kilometer wil rijden en zes gulden voor iedere fietser die veertig kilometer weg wil trappen. (advertentie) LEUSDEN - De Batavus toertocht behoort tot 'de klassiekers' van Nederland, volgens een van de organisatoren, mevrouw Bep Meeuwsen. Jaarlijks worden in Nederland tientallen fïets-toer- tochten uitgeschreven maar slechts een klein tiental van deze tochten is aan te merken als "klassieker'. De Batavus toer tocht wordt dit jaar voor de der tiende maal in Leusden georgani seerd. Op zaterdag 1 september ver trekken vanaf de Hakhorst vanaf half acht 's morgens de mensen die de langste afstand willen fiet sen. 150 kilkometers die niet har der gereden mogen worden dan maximaal 25 kilometer per uur. Tijdcontróle posten onderweg moeten de snelheid controleren. Wie te vroeg aankomt moet wachten, later dan de aangege ven tijd mag altijd. Als iedereen 's avonds om zeven uur de finish In de week van 27 augustus tot en met 1 september komen schutters uit 22 landen naar Leusden om de stnjd met elkaar aan te gaan. Het Wereldkampioenschap Histori sche Wapens, ofwel het zwart-kruit schieten, wordt steeds populairder over de hele wereld. Dat de schut ters veel voor hun sport over heb ben, blijkt wel uit de waarde die sommige wapens vertegenwoordi gen. De Amerikaanse ploeg komt bijvoorbeeld i. °t ongmele oude wapens, die per stuk 30.000 gulden waard zijn. De Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie (KNSA) heeft de veertiende wereldkampioen schappen naar Nederland gehaald, om het honderdjarig bestaan van - Gespannen volgt het publiek de handelingen van de historisch wapen, moet er nog veel gebeuren. Na het schoo«- Voordat er één schot gelost kan worden met een maken wordt het wapen zorgvuldig geladen. Earst het zwart kruit in de loop van het geweer gieten, vervolgens een kogel plaatsen, het geheel af dekken met een vette lap, aanstampen en vuren. Zo begon de week op de Leusderheide, die geheel in het teken staat van het Wereldkampioenschap Historische Wapens. Ivan Lendl nodig om het Engel se tennis een meuwe impuls te geven. Op die manier zou het spel weer aan populariteit win nen." Kirsty wist niet of er een echt verschil was tussen En gelse en Nederlandse spelers is: „De eerste dag vond ik het wel leuk dat je hier mensen zag tennissen in lichtblauwe of gele shorts met weer een an dere kleur t-shirt er op. Bij ons ben je zeker tijdens een toer nooi verplicht de kleur wit te laten overheersen in je kle ding. Jullie Nederlanders zijn veel kleurrijker op de tennis baan." Tijdens het toernooi werd er overdag getennist en was er 's avonds tijd voor onder andere bowlen, een rodeo krachtme ting, een barbecue en een dis co. Jonathan vond vooral het bowlen een succes: „Ik had dat al een keer op vakantie in Duitsland gedan en ik vind het een heel tof spel." Kirsty was minder onder de indruk van het bowlen: „Ik vind het een heel maf spel. Ik had het nog nooit gedaan en gooide de bal de hele tijd mis, maar dat was wel lachen. Het leukste vond ik de disco: lekker wat kletsen, naar muziek luisteren, dansen en wat bier dnnken." Volgens de Engelse gasten was er wei nig verschil nissen het gezins leven van Engelse en Neder landse gezinnen. Wel was er volgens Jonathan een groot verschil tussen het Nederland se en het Engelse eten: „Bij zen was eigenlijk helemaal niet Kirsty King en Jonathan Dickie aan tafel bij hun Leusdense gastgezin. zo belangrijk bij dit toernooi." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEUSDEN - „Big fun, real nice en very good organized" waren enige omschrijvingen van twee Engelse deelne mers over het internationale jeugd tennistoernooi, dat afgelopen week bij LTV Lockhorst plaats vond. Ongeveer 65 Nederlandse en buitenlandse kinderen waren de afge lopen week te gast bij deze tennisvereniging en logeerden in Leusdense gastgezinnen. De Engelse spelers Jonathan Dickie (17) en Kirsty King (16) vertelden over hun ervarin gen in Nederland. De Engelsen zijn met 12 spelers naar Leusden geko men. Jonathan Dickie: „Ik ben lid van de Stowmarket tennis club vlak bij mijn huis, maar ik speel met zo veel tennis. Ik ben veel vaker aan het voetballen en speel fanatiek cricket. Ik ben meegegaan omdat ik het een goede kans vond om op deze manier kennis te maken met Nederland." Kirsty King is éën van de weinige Engelse deelnemers die geen lid is van die club: „Wij hebben een tennisbaan m onze tuin daarom ben ik geen lid van een club. Mark Bullock, de Engelse begeleider is een kennis van ons en dat is de reden dat ik ben uitgenodigd om mee te gaan." Over de vraag wat ze als Engelsen heel leuk of opvallend vonden in Nederland hoefden ze niet lang na te denken. Jonathan: „De mensen hier in Nederland zijn ontzettend aardig en vrien delijk. Als ze in een winkel bijvoorbeeld merken dat wij Engelsen zijn, gaan ze meteen Engels spreken. Verder vind ik het goedkope bier in Ne derland wel leuk." Kirsty vulde hem aan: „Wat nog veel leuker is dan het goedkope bier is dat ie hier als 16-jange al naar een pub toe kan en daar bier kan dnnken, in Engeland moet je daarvoor wachten tot je 18 bent." MUNTJES Wat ze tegenviel of wat ze met leuk vonden was veel moeilijker. Na enige aarzeling meldde Jonathan dat het spe len op de langzame gravelba- nen het enige was dat hem na de harde veel snellere banen in Engeland was tegengeval len. Lachend vertelde Kirsty: „Het enige vervelende dat ik kan bedenken is dat ik het Ne derlandse geld met al die muntjes moeilijk te begrijpen vind. Verder vind ik het fietsen aan de rechterkant van de weg heel raar, daar moet ik nog steeds bij nadenken." Jona than: „Wat ook opvallend is zijn de aparte fietspaden naast de weg. In Engeland fiets je, als je dat al doet, gewoon op de weg. Maar in Nederland, waar iedereen fietst, is dat natuurlijk te gevaarlijk." De Nederlandse deelne mers tennissen over het alge meen veel beter dan de Engel sen vond Jonathan: „Iedereen weet dat wij Engelsen veel minder goed tennissen. Bij ons is tennis denk ik ook veel min der populair. Als je bijvoor beeld ziet dat er hier m zo'n klein gebied als Leusden al twee grote tennisclubs zijn, zoiets zie je bij ons bijna met. Wij hebben eigenlijk een top- speler zoals Boris Becker of '■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii jullie lunch bijvoorbeeld heb ben jullie brood met iets er op, wij hebben dan een maaltijd met warm vlees, een gebak ken ei of een uitgebreide sala de." Jonathan en Kirsty waren on der de indruk van het Engels dat veel Nederlanders spre ken Jonathan:„We schamen ons best wel een beetje dat jullie zo goed Engels spreken en wij geen woord Neder lands. Het is natuurlijk zo dat Engels een wereldtaal is, maar met het oog op Europa 1992 denk ik dat het goed zou zijn als wij eens wat meer aan onze vreemde talen zouden gaan werken." Kirsty wilde over het Engels van de Nederlanders nog kwijt: „Ik vind het verschil tussen het begin en het eind van de week wel heel opval lend. Aan het begin van de week dachten veel van jullie heel goed na voordat ze een Engelse zin zeiden, maar nu spreken de meesten gewoon Engels zonder er bij na te den ken en dan gaat het eigenlijk veel beter!" CRICKET Over de vraag wat ze het meest gemist hebben deze week moesten beiden even nadenken. Jonathan antwoord- de als eerste: „Ik mis het cric- e ket spelen, want het team waarin ik speel speelt een wedstrijd waar ik niet bij ben. e Verder mis ik de locale radio- e zenders waar ik altijd de hele dag naar luister, maar geluk- kig hoef ik de BBC op televisie niet te missen, want die kim- e nen jullie hier m Nederland e ook ontvangen." Kirsty was juist blij het cricket even te missen: „De enige die ik ei- e genlijk mis is m'n hond. De rest van de familie mis ik nog niet maar we hebben zo'n lieve la- e brador en ik zie er wel naar uit hem weer te zien." E Het eerste dat Jonathan gaat E doen als hij weer terug is in e Engeland is naar de uitslag van zijn cncket team kijken: „We e hebben de kans om kampioen E te worden dus ik wil meteen E weten of we gewonnen heb- ben. Daarna kijk ik denk ik hoe e mijn favoriete voetbalclub Ips- e wich town gespeeld heeft, want het voetbalseizoen is bij e ons weer begonnen." Kirsty e gaat eerst naar haar schoolcij- fers kijken: „De afgelopen e week zijn mijn cijfers met de e post gekomen. Ik hoop dat het een beetje meevalt. Nadat ik e van de schrik bekomen ben zal e ik wel meteen gaan slapen want we nemen de nachtboot e terug naar Engeland. Van de e heenreis herinner ik me dat we e helemaal niet geslapen heb- e ben, dus waarschijnlijk kom ik e uitgeput thuis!" Terugkijkend op het tennis- e toernooi vertelde Jonathan: „Ik e vond dat het toernooi goed georganiseerd was, er was al- e door wel wat te doen. We heb- ben maar één middag en avond vrij gehad. Dat beteken- e de wel dat we geen tijd hadden om uitgebreid Nederlandse e steden te bezoeken maar we e kwamen natuurlijk ook voor het toernooi." Kirsty vertelde, e met emge spijt dat het alweer e voorbij was: „Ik heb een hele toffe tijd gehad. Ik vond het vooral zo leuk dat iedereen hier zo ontspannen met elkaar omging. Als je in Engeland een tennistoernooi hebt lijkt het vaak meer op een gevecht dan op een spel. Bij dit toernooi speelde je een partijtje tennis en daarna ging je gewoon als vnenden wat zitten dnnken en kletsen. Het winnen of verlie- I Bel: 033-751184 i

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3