KPJ behendig met de trekker Schade bij aanrijdingen Nieuwe eetkoffertjes voor Tafeltje-dek-je Het nieuwe seizoen staat voor de deur JnBdertananE Ouderenmanifestatie over zelfstandig wonen Flinke buit bij inbraak Lisidunahof EHBO Bingo Hoe oud ben jij nu? Vernieling bij basisschool Bromfiets gestolen Papegaaien gestolen Inbraak plaatselijk nieuws WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 Zaterdag werd voor de negende maal door de KPJ de trekker- behendigheidswedstrijden georganiseerd. Aan deze wedstrij den werd door 49 personen deelgenomen, onder hen waren vijf dames. Op het af te leggen parcours moesten 10 opdrachten worden uit gevoerd, De eerste deelnemers ging om 10 uur van start. Men moest proberen om een bal in een carrou sel rond te krijgen, dit d.m.v. voor en achteruit rijden en met behulp van de hefinnchting. Vervolgens moest men met een instrument op de hefïnrichting zakjes zaagsel op pikken en m een aanzuigslurf depo neren. De volgende opdracht was carrouseirijden. Met een aan de treickej. verbonden touw moest men flesjes die op een paal stonden omver trekken. Bij de remproef moest de tractor met de rechtwie- len op een horizontale paal gere den worden. Hierop parkeren en vervolgens met een hogedrukspuit een bloem uit een buis spuiten en opvangen. Een proef die ieder jaar voor heel hilariteit zorgt is de hellingproef. Met een karretje wordt achteruit van een helling gereden. Met het karretje moet contact gemaakt worden zodat er een toeter over gaat. Rijdt men te ver door dan valt er een gewicht van een paal die een hendel opentrekt en een straal water zet op de chaulleur. Vervol gens moest men met de trekker proberen in balans te komen op een wip. Een wagen met dubbelge- stuurde assen moest achterwaarts in een garage worden geparkeerd, een spel dat ook dit jaar weer niet mee viel. Het 8e spel was ringste ken, met behulp van de hefïnrich ting moesten 4 ringen van een be wegende stand worden afgesto ken. Het ballonnen pnkspel be stond uit een aan de neus aange koppelde 4-wielige wagen. Op de wagen lag een balk met aan beide zijden ballonnen bevestigd. De wa gen moest eerst teruggestoken worden in een garage, vervolgens werd er een molen gestart die de ballonnen kapotprikte. Men moest er echter voor zorgen dat dit slechts aan een kant gebeurde. Het laatste onderdeel was het spij kerslaan. De tractor moest worden stilgezet en als men een spijker in een stuk hout had geslagen was het parcours afgelopen. Om 14.00 uur vond de stoelen dans plaats. Hieraan werden door 24 heren en 7 dames deelgenomen. Men moest met een tractor rond een zwembad rijden. Na een teken moest men zo snel mogelijk van de tractor af, onder een draad door en m het bad een bal zien te bemachti gen. Wie geen bal bemachtigde viel af. Ook de jeugd werd niet vergeten, een aantal vrijwilligers had voor hen een parcours op het veld uitgezet die met trapskel- ters moesten afgelegd. Er was o.a. ringsteken, tussen 2 laten doorrij den, over 2 latten doorrijden en snoephappen. Ook deze wedstrij den waren druk bezocht, er werd door ruim 50 deelnemers/sters meegedaan. Het waren gezellige wedstrijden waarin de ouders de allerkleinsten mochten helpen. Ook de jeugd streed om het hardst wat voor veel hilariteit zorgde. Voor het publiek was een tent opgezet met een terrasje. Hier kon men de inwendige mens verzor gen. De dames v.d. KPJ hadden er hun handen vol aan om allen te verzorgen. Verder kon men sjoe len op een extra groot sjoelbord en banden gooien. Dankzij het mooie weer en het goede terrein achter paardenpension De Greef verliep de dag uitstekend. De gehele dag was goed georganiseerd en het publiek, wat er m groten getale was, vermaakte zich uitstekend. Prijswinnaars: Sjoelen: Rina Herder met 147 pnt. Banden gooien: na verloting Carl Vos. Mini-skelterrace: 2-6 jaar: le Mark Groen; 2e Arjan v.d. Pol; 3e Corno Lorise 7-9 jaar: le Henk v.d. Wetering; 2e Vincent v.d. Meer; 3e Erik Hak 10-12 jaar: le Gerline Colenbrander; 2e John Tijmensen; 3e Cees v. Veelen. 13-14 jaar le Rob Kooloos; 2e Roy Diepeveen; 3e Sander "Kooloos. Stoelendans: Dames: le Rina Herder; 2e Margreet Herder. LEUSDEN - Twee auto's raakten dinsdag omstreeks kwart voor acht beschadigd bij een aanrijding op de spoorwegovergang op de Hamersveldseweg. Volgens de politie hielden beide automo bilisten, een Leusdenaar en een Woudenberger, onvoldoende rechts bij het passeren en raakten elkaar. Een ongelukkige inhaalmanoeu vre op de Kolonel Van Rooyenweg was dinsdagmiddag omstreeks 15.00 uur de oorzaak van een onge val aldaar. Een Leusdense automo bilist schatte de verkeerssituatie verkeerd in en raakte de auto van een inwoner van Maartensdijk, die rechtsaf wilde slaan. De schade bleef beperkt tot materiële. Forse matenéle schade was de balans van een aanrijding op de kruising Van der Postlaan/Hamers- veldseweg. Een Leusdense auto mobilist verleende bij het oprijden van de kruising geen voorrang aan een plaatsgenoot, die dinsdagmid dag omstreeks 17.00 uur op de Van der Postlaan in de richting van de Groene Zoom reed. Door de klap stuiterde de aangereden Leusde naar naar de andere kant van de kruising, waar een automobilist uit Maarn, die daar stond te wachten, geraakt werd. De auto van de Leus denaar raakte total-loss. De andere twee auto's liepen flinke schade op. Op de kruising Arnhemseweg/ Maanweg raakten maandagavond, omstreeks 18.00 uur, een automo bilist en een fietser betrokken bij een aanrijding. De automobilist, die van de Arnhemseweg de Maan weg op wilde, verleende bij die manoeuvre geen voorrang aan een fietser. De schade bleef beperkt tot materiële. LEUSDEN - Basisschool De Rossen berg was de afgelopen week het mikpunt van vandalen. Tussen 13 en 22 augustus gooiden onbeken den een ruit in en vernielden een beeldje. LEUSDEN - Onbekenden hebben maandagavond bij een woning aan de Claverenbladstraat een brom fiets weggenomen. De eigenaar had het voertuig voor zijn woning neergezet. LEUSDEN - Uit een volière aan de Van Eydenhof zijn twee dwergpa pegaaien weggenomen. De eige naar ontdekte de diefstal bij thuis komst van vakantie. Oud papier LH V LEUSDEN - De Leusder Handbal vereniging (LHV) houdt het ko mende weekeinde een oud pa pieractie. Daartoe zal vnjdag 31 au gustus en zaterdag 1 september een container staan opgesteld op de parkeerplaats buiten het Burge meester Buimngsportpark. De container is vrijdag van 18.30 uur tot 19.30 uur bemand. Op zaterdag kunnen belangstellenden het oud papier tussen 10.00 uur en 11.30 urn en 's middags van 14.00 uur tot 15.30 uur kwijt. LEUSDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Hamersveldeweg is dinsdag een stereo-toi buit ge maakt. De waarde van de appara tuur bedraagt duizend gulden. De dieven kwamen binnen door het huis open te .breken. LEUSDEN - Bij een inbraak in verzorgingshuis Lisidunahof is in de nacht van zondag op maandag een fors geldbedrag en een hoe veelheid sieraden gestolen. De politie kon nog niet zeggen om hoeveel het precies ging. De in brekers haalden in het kantoor van het verzorgingstehuis een kluis leeg. Ook een vakantiewo ning op het complex werd be zocht. De daders zijn nog voort vluchtig. Een tankstationcomplex aan de Doomseweg werd het afgelopen weekeinde twee keer bezocht. In de nacht van zaterdag op zondag zag een getuige hoe drie fietsende jongens rond half éên een nJ gooiden. De jongens namen sn goed en bier mee. Zondagaj werd het complex opnieuw zocht. Ook nu bedroeg de snoepgoed en bier. Die wbq e moet tussen 20.00 uur en 21.30, zijn gepleegd. Onbekenden hebben dit we, einde tot twee keer toe gep beerd m te breken in een zeilrnaj rij aan de Klokhoek. Omdat r dacht dat het om vals alarm hebben veiligheidsbeambten eerste instantie de politie niet, waarschuwd. Later bleken en degelijk pogingen gedaan te ah te breken. Er wordt niets verrj a; LEUSDEN - De plaatselijke afdeling EHBO-Achterveld zal eind oktober starten met een cursus. De cursus bestaat uit veertien lessen van elk twee uur. Er is ook de mogelijk}, de aantekening 'reanimatie' eenheidsdiploma te behalen, reanimatiecursus bestaat uit lessen. Belangstellenden kur; inlichtingen inwinnen bij Chnr r Jansen (03425 - 1589) of Greet r gers (03425 - 1799). u LEUSDEN - Vrijdag wordt in De Til een bingo gehouden. De kinder bingo is 's middags van 14-16.30 uur. Mede door de vele activiteiten deze week, bouwdorp en Blij}. ei feest, heeft De Til gemeend met; bingo als alternatief te komen. ja 20 uur wordt de grote bingo gek den. De prijzen bestaan dan uitl vensmiddelen en luxe voorw pen. Jaap Kramer De nieuwe eetkoffertjes van Tafeltje-dek-je zijn verzendklaai. Nooit meer lauwe toetjes in de eetkoffertjes nieuwe stijl. LEUSlDEN - Sinds vorige week vrijdag krijgen de klanten van Tafeltje-dek-je in Leusden hun eten thuis bezorgd in een uiterst modern eetkoffertje. Dankzij de inspanningen van de WOL en de financiële steun van de gemeente kon de keuken van Lisidunahof de jarenlang gebruikte eetke teltjes vervangen door het beste Tafeltje-dek-je-systeem dat momenteel op de markt is. "Ik heb vanaf het begin in 1981 al eten rondgebracht voor Tafeltje-dek-je. De kunst was om de keteltjes, met die gamellen erin, zonder proble men bij de klanten thuis te brengen. Voor het toetje was geen ruimte in die ketel, dus een schaaltje met vla of peren op sap moest je bovenop dat keteltje vervoeren. Dat gaf soms ellende; vlogen de peertjes door je auto als je een bocht wat snel nam. Dat kan nu niet meer gebeuren, want deze koffertjes zijn goed dicht en alles zit er goed in opgeborgen." Deze trouwe rondbrengster zag vrijdag al direct een groot voordeel van de pas aange schafte eetkoffertjes: makke lijk te vervoeren en geen ge vaar dat er een pannetje opengaat of dat de toetjes door de auto rollen. Hoofd voedingsdienst van Li sidunahof F.J. Letschert, die een grote stem heeft gehad in het kiezen van dit nieuwe sys teem, somt nog meer voorde len op. "Voorheen moesten we die aluminiumketeltjes eerst met heet water voorver warmen en het was erg moei lijk om het eten steeds op de juiste temperatuur te houden. Nu kunnen we de roestvrij sta len schaaltjes in een speciale warm wagen gemakkelijk voorverwarmen en ook de ge vulde schaaltjes kunnen we daarin op 85 graden houden. Die temperatuur blijft behou den in de eetkoffertjes. Be langrijk voor een goede en lekkere maaltijd." KOELVAK Het koffertje bevat naast aparte schaaltjes voor soep, aardappelen, groente en vlees, ook nog een apart koel vak, waardoor een nagerecht en een salade goed koud blij ven. Letschert is enthousiast "Het is een dure aanschaf, we hebben het beste systeem ge kozen. De aanschafkosten verdienen zichzelf echter in kort tijd terug, want alle on derdelen hebben een lange levensduur." Hij benadrukt nog dat, ook al maken de ge bruikers zelf alles schoon, al les toch bij terugkomst nog een volledig wordt schoonge maakt in de vaatspoelma- chine van Lisidunahof. Alle onderdelen kunnen ook tel kens opnieuw worden ge bruikt, zodat er geen afval is. Op maandag, woensdag en vnjdag worden in Leusden zo'n 20 tot 25 warme maaltij den rondgebracht. Mevrouw A. Bergsma organiseert, na mens de WOL, dat rondbren gen al vanaf het begin. „Een heel werk, want je moet voort durend inspelen op de rede lijke wensen van de gebrui kers. We houden volop reke ning met een diëet. Mensen die tijdelijk of langdung moei lijk zelf hun eten kunnen klaarmaken of die moeilijk boodschappen kunnen doen, komen voor Tafeltje-dek-je in aanmerking. Gelukkig zijn er enige heel trouwe chauffeurs en chauffeuses." De rond- brengers hebben eens in de maand gedurende een week een beurt. De gebruikers moeten nog wat wennen aan het nieuwe systeem. Zij krijgen in elk ge val geen lauwe toetjes meer. Wel moet de rondbrenger soms even helpen met het los maken van de goed afslui tende dekseltjes. Tafeltje-dek-je kan nu 30 cliënten in Leusden bedie nen. De warmwagen heeft een grotere capaciteit, waar door uitbreiding van het aan tal deelnemers of overgaan naar een zevendagen-bezor- ging geen probleem vormt voor de keuken van Lisiduna hof. In 1991 hoop de Achter- veldse Tafeltje-dek-je ook dit zelfde modeme en gebruiks vriendelijke systeem in te voeren. Hoe oud? Ik heb een paar drukke we ken achter de rug. Dat komt inderdaad ook bij gepensio neerden voor. Die drukte werd voor een groot deel ver oorzaakt door twee begrafe nissen en twee verjaardagen van familieleden. De leeftijd van de overlede nen was 68 en 66 jaar en de jangen kwamen op 70 en 63 jaar. Het overhjden kwam niet helemaal onverwacht, want beiden hadden al verschei dene waarschuwingen via hun hart gekregen Mij is de merkwaardige over eenkomst opgevallen tussen de condolancebijeenkomsten na de begrafenis- en crema tieplechtigheid met de ver jaardagsbijeenkomsten. Bij het overhjden van een ouder iemand verandert het condo leren vaak in een soort reünie. Vooral de begrafenis in mijn geboortedorp kende vele momenten waarop ik mensen de hand gaf met de vraag: hoe oud ben jij nu? En ook mij werd, behalve door mannen en vrouwen die in dezelfde klas van de lagere school had den gezeten, naar mijn leeftijd gevraagd. Van een aantal mensen kon je, na soms veer tig of vijftig jaar, aan hun ge zicht nog achterhalen uit welke famüie zij kwamen, zoals zij dat ook aan mijn ge zicht konden zien. En telkens weer willen weten hoe oud ie mand is. Bij de, uiteraard vrohjker, ver jaardagsbijeenkomsten (sti muleerde die overhjdens mij om in ieder geval deze keer ruim 100 kilometer te rijden om deze famüieleden te felici- teren?) werd ook telkens de vraag gesteld naar de leeftijd van sommige aanwezigen en hoe oud sommige afwezigen wel niet zijn. Wanneer beginnen die vra gen: hoe oud is hij? is zij al zo oud? Zo goed als alle, min of meer oudere, verjaardagsgas- ten bleken dezelfde ge woonte te hebben om altijd naar de overlijdensadverten ties te kijken. Een goede ze ventiger vertelde: "Als ik een paar weken op vakantie ben geweest werk ik mij door de hele stapel landehjke dagbla den om weer op de hoogte te raken, en natuurhjk kijk ik dan ook naar de overlijdensadver- tenties. Van de stapel regio nale dagbladen bekijk ik al leen wie er overleden zijn. Wat iedereen van de aanwezi gen bij het lezen van die ad vertenties bleek te doen: kij ken hoe oud iemand was, en als dat niet met zoveel woor den is aangegeven gaat men het uitrekenen aan de hand van de vermelde geboorte-en overhjdensdatum. En elke keer vergehjkt men, ik ook, met de eigen leeftijd. Ge vraagd naar wat men daarbij denkt, komen zo ongeveer dezelfde antwoorden. Bij een jong iemand: "Go, veel te jong. Wat moet dat erg zijn voor die ouders of voor de partner", terwijl men denkt aan eigen kinderen of part ner. Of zoiets als: "De hou het toch al een stuk langer vol." Als er iemand ongeveer de zelfde leeftijd had of ouder was dan men zelf is, dan is er zoiets als:Dat kan mij ook ge beuren" en "Nou, ik heb nog wel een aantal jaren voor de boeg." Slechts een enkeling wist te zeggen wanneer dat, bijna dwangmatig, kijken naar overlijdensadvertenties was begonnen. Ik doe het ook al een flink aantal jaren, maar zou niet weten wanneer ik er mee ben begonnen. Het maakt wel duidelijk, dat men zich bewust is van eigen leef tijd en van eigen verwachtin gen. U zult begrijpen, dat naast het kijken naar de leeftijd van overledenen ik toch hever aan mijn levende famihele- den, vrienden en kennissen vraag "Hoe oud ben jij nu?". SENIOR LEUSDEN - De meeste va kanties zijn weer achter de rug. En dat betekent, dat veel vrijwilhger(st)ers klaar staan om de organisaties van spe ciale ouderenbijeenkomsten opnieuw te starten. Om de ou deren niet te lang te laten wachten zijn verscheidene deuren reeds opengegaan. Vanaf donderdag 13 septem ber kunnen ook de 55-plus- sers in Leusden-Zuid terecht in het inloop-centrum De Zuidzij in De Woelige Hoek. De rubriek 'Ouder Worden' zet vandaag de bijeenkom sten en ontmoetingsmogelijk heden eens op een rij, zodat senioren makkelijk kunnen zien wanneer en waar zij te recht kunnen. (Als een datum wordt vermeld wil dat zeg gen, dat op die datum op nieuw gestart wordt.) Maandag De Woelige Hoek (Leusden- Zuid); van 10.00 tot 16.00 uur Inloopcentrum De Zuidzij (17 september). Dinsdag De WOLboom: van 13.30 tot 16.30 uur UW-Seniorensoos (4 sept.); RODA-kantine: van 13.30 tot 16.30 uur UW-Senio rensoos. De Kom: van 14.30 tot 17.00 uur Kaartsoos Geer- trudishof. Donderdag De Woelige Hoek: van 10.00 tot 16.00 uur Inloopcentrum De Zuidzij (13 sept.); De WOL boom: van 9.30 tot 11.30 o.a. Koersballen. De WOLboom: van 13.30 tot 16.30 uur Zonne bloem handwerksoos (6 sept.); Ons Gebouw (Achter veld): van 13.30 tot 17.00 uur Seniorensoos (6 sept.). Zaterdag De WOLboom: van 10.00 tot 12.00 uur: o.a. Koersballen. Elke EERSTE ZONDAG van de MAAND is De WOLboom open 's middags van 13.00 tot 17.00 uur. Van maandag tot en met vrij dag is De WOLboom, Ha mersveldseweg 2a, open voor senioren 's morgens van 9.30 tot 11.30 en 's middags van 13.30 tot 16.30 uur Spreekuur De functionaris van het ouderenwerk, A. Ver meer, houdt vanaf donderdag 30 augustus weer elke don derdagochtend spreekuur van 9.30 tot 10.30 uur in De WOLboom, waar hij dan ook telefonisch te bereiken is 033- 94 84 26. BREDA/LEUSDEN - Het bekende congrescentrum het Turfschip in Breda wordt van 12 tot en met 16 september gebruikt voor een unieke manifestatie. Het evenement heeft als thema ,,het zo lang mogelijk zelfstandig laten wo nen en leven van ouderen". Op deze wijze viert Stichting Ouderenwerk Breda (SOB) haar 25-jarig bestaan. Nu er steeds meer aandacht komt voor ouderen en voor het zelfstandig wonen van hen, wordt het steeds belang rijker dat ouderen zelf, ge meentelijke intanties, advies- ommissies voor huisvestings beleid, seniorenraden, stich tingen welzijn ouderen zich uitvoerig onënteren op de mogelijkheden welke er nu al zijn om dat zelfstandig blijven wonen en leven te realiseren. Tijdens de vijfdaagse manifes tatie m het Turfschip wordt dit actuele onderwerp vanuit ver schillende invalshoeken be licht. In het Turfschip komt als pri meur een modelwoning te staan waarin alles zoveel mo gelijk is afgestemd op oude ren die zelfstandig wonen. Deze modelwoning voor jong en oud is een aanpasbare wo ning, gelicht uit een stede bouwkundig plan te Breda. Bij het ontwerpen van deze wo ning was met alleen architect Smeulers uit Tilburg betrok ken, maar hebben naast een bouwbedrijf en een woning bouwvereniging ook de Stich ting Ouderenwerk Breda en vooral de ouderen zelf eer doorslaggevende rol ge speeld. Verschillende inleiders ge ven uitleg en inzicht in aspec ten als volksgezondheid, vrijetijdsbesteding, recreatie, mobiliteit, financieringen en technologie in en om de wo ning. Deze manifestatie, die ook ge richt is op de 'ouderen van morgen' en ook voor niet-Bre- denaënaren de moeite waard zal zijn, is van woensdag 12 tot en met zondag 16 september te bezoeken van 10.00 tot 18.00 uur. Entree is 6,50 en voor 65-plussers 3,50. Meer informatie is verkrijgbaar bij BEO, Ginnekenweg 311, 4803 ET Breda (Tel. 077-657050)

Leusder Krant | 1990 | | pagina 6