Dok Dalton City heeft een Yap Yum louwdorp bij de Geut 'jolly good' Geleidelijk koeler Grote dennesnuittor opinie Cr>OT£ Pf-HHCSNOIT rcrtj WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 front, dat de voorste begren zing vormt van koelere lncht. Waarschijnlijk zal dit in de loop van de dag voor een en kele regen of onweersbui kunnen zorgen. Vanaf vrij dag wordt het bij een van zee komende wind koeler en kunnen er enkele buien val len. Maar waarschijnlijk zal het in het komende weekein de bij temperaturen van ongeveer 22 graden en af en toe een zonnetje ook best aangenaam weer blijven. De tweede tien-daagse pe riode verliep in Leusden iets koeler, maar vooral natter dan de eerste decade. Toen werd een gemiddelde et- maaltemperatuur van 19.9 graden gemeten, tegen 18.1 nu. In de eerste tien dagen kwam er slechts 3.2 mm in de regenmeter, maar in de twee de decade kon 39.1 mm wor den bijgeschreven. Het zuidoosten van Enge land heeft een topzomer ach ter de rug, een betere dan wij. Door het zeer warme weer verwacht men goede tijden voor de Britse wijnindustrie. Er wordt een opbrengst van ongeveer 3 miljoen liter be rekend. Als er nog meer wordt geproduceerd zullen er beperkende maatregelen worden opgelegd, teneinde de Europese wijnoogst in toom te houden. De wijnbou wers worden dan verplicht him overschotten te verwer ken in bijvoorbeeld azijn. Door de droogte dreigt voor veel huizen, die gebouwd zijn op klei, verzakking. On der de fundamenten zijn diepe scheuren ontstaan. alleen aandacht gegeven aan de buitenkant maar minstens zoveel aan de binnenkant en de inrichting. In de wapenwinkel lagen revol vers, pistolen, messen en geweren compleet met kogels en granaten uitgestald. Zelfgemaakt van wask nijpers, klei en kurk. Naast de wa penwinkel stond de bank. Com pleet met buitenloket, binnenbalie en vele dollars. Zoals te verwach ten in een Wild West dorp werd de bank regelmatig overvallen. De rol die de wapenhandelaar daarbij speelde was duidelijk. Hij leverde de wapens om het geld dat hij daar mee verdiende op de bank te zet ten. De wapenhandelaar stak zich zowel letterlijk als figuurlijk in een wespennest. Hoewel de leiding re gelmatig gecontroleerd had en be streden bleven de wespen grote liefhebbers van het bouwdorp. Hoewel in tegenstelling tot voor gaande jaren geen Boni in de buurt was om regelmatig zoetigheid in te slaan bleken de meegebrachte hoeveelheden ruim voldoende om tientallen wespen aan te trekken. Achter de wapenwinkel werd op woensdag een nest gevonden. De hut van Marvin (12) heette Yap Yum. Hij had de naam als suggestie gekregen van zijn moeder en be kende grinnikend dat hij met pre cies wist waar die naam voor stond, maar dat het vast iets geks was. Zolang er onduidelijkheid was over het fijne van de betekenis, werden geen bezoekers in zijn onderko men toegelaten. Hij vond het wel goed dat zijn groep niet zo veel om het interieur gaf. De stevigheid van het dak was belangrijker. „Kom jongens even alle vier erop, dan weten we of hij stevig is." In een geval bepaalde de gevonden voor werpen niet alleen de vorm maar ook de naam van de hut. Een hut werd huize Altrex. „Met die naam hebben we een bordje gevonden." Zagen was soms te moeilijk. Een te grote plaat werd rondgebogen, „Nou hoeven we geen dak meer te maken en hebben we gelijk een zoldertje." aldus Sebastiaan Stuart, Iedere dag werd het een beetje warmer. Het dorp ging lijken op een cowboydorp, vooral doordat er cowboys verschenen. De rode boeren zakdoeken werden popu lair. Het bleken net duizend dingen doekjes. Je kon je neus er m snui ten, handen afvegen, als kleedje in een van de twintig saloons, om de nek dragen als halsdoek, om het voorhoofd als zweetband en voor de mond voor het bezoeken van de bank. Veel kinderen konden de eerste dne dagen geen genoeg van het timmeren krijgen. Gaf met waar die spijker voor diende, als hij er maar in ging. Vooral de kleinsten zoch ten af en en toe een andere aktivi- teit om te bekomen van onwillige spijkers, harde planken en blauwe duimen. Zij namen deel aan de bin- nenaktiviteiten. Daar werden klei- werken vervaardigd met ruim ge bruik van water. Een van de groot ste eindprodukten was een cow boy te paard die omwille van de stevigheid door zijn vier knieen ge zakt was. Verder was er gelegen heid voor het maken van indianen tooien, maskers, potten en een krant die iedere dag uitkwam. De aankomend jeugdwerker Peter, gekleed in camouflagebroek en spierballen t-shirt gaf suggesties „Of je maakt een tekening van een cowboy of je boetseer een potje." Buiten werd dinsdag een heuse schandpaal opgesteld. De daartoe veroordeelde boeven werden ge fotografeerd. Veel van de inwoners van Dalton City bleken een crimi neel verleden te hebben. Op don derdag werd duidelijk toegewerkt naar het hoogtepunt van vrijdag. Bij de meeste hutten werden de pun- 48 knopen(windkracht 10) en het Franse Clermont F err and ving in een etmaal 34 mm neerslag op. Maar het ge rommel en gesproei daarvan blijven ver van ons bed. Vandaag kunnen de ther mische registers nog best eens flink opengetrokken zijn. Vanuit IJsland zakte een diepe depressie af naar de Britse Eilanden. Het fronten systeem daarvan nadert morgen. Aan de voorzijde er van heeft een oplevende zuidelijke stroming warme lucht naar het noorden ge blazen. Niet onmogelijk is het, dat de thermometer van middag op een enkele plaats 29 graden heeft aangewezen. Morgen wordt een soort overgangsdag. Vanuit het westen nadert het genoemde Het lichaam van een kever is in drie stukken verdeeld, wat over het algemeen duidelijk te zien is. De kop, met twee sprieten en twee facetogen, het borststuk met drie paar poten en het achterlijf, wat bedekt is met twee hoornach tige dekschilden, waaronder twee vliezige vleugels. Met hun vele duizenden soorten zijn de kevers wel een van de grootste families in het die renrijk. De snuitkevers vormen in die familie een grote groep, waarvan de meesten duide lijk zijn te herkennen aan de sterk uitgetrokken vorm van de kop, waardoor een lange snuit wordt gevormd en waaraan zij hun naam ontle nen. Aan het einde van de snuit bevinden zich de kaken en ook meestal de voelsprie ten. Is de snuit van een soort heel erg uitgerekt, dan zitten de sprieten ook wel halver wege de snuit. De kaken zijn klein maar buitengewoon krachtig om het harde plante- materiaal, waarvan ze leven, te kunnen vermalen. Ook de voelsprieten zijn kenmer kend voor de soort, ze be staan uit een Icing eerste seg ment en de uiteinden zijn knotsvormig verdikt. Snuitkevers hebben meestal een ovale of peervormige li chaamsvorm, goed ontwik kelde dekschilden en een buitengewoon harde li- chaamswand die hobbelig, met puntjes, ruw of gegroefd is. Wilt u eens kennis maken met een snuitkever dan is, tij dens een wandeling in een dennebos, het vinden van een dennesnuittor niet zo moeilijk. We kunnen ze aan treffen in halfvergane denne- stobben of achter de de losse bast van dode of gevelde dennebomen, waar ze zich verschuilen. Het is beslist de moeite waard om zo'n diertje eens goed te bekijken. Over win uw afkeer van die krie belbeestjes eens en laat het over uw hand lopen. U krijgt dan alle tijd om het diertje eens goed te bekijken, want het is geen hardloper. Heel voorzichtig wandelt het voort, steeds voor ieder pootje de juiste steun kiezend en zich met de kleine klauw tjes daaraan vastklemmend. Ofschoon ze wel vliegen kun nen, doen ze dat niet gauw. Het wijfje legt haar eitjes Zaterdagmorgen: kindermarkt in het Bouwdorp. Daar lagen ze weer: de uitgelezen stripboeken, afgedankte vaasjes, opgedoekte verzamelingen en in te ruilen stripboeken. door Jan Versteegt. Augustus 1990 zal als zeer warm in de boeken verdwij nen. Dat lijkt nu welhaast ze ker. Daarmee presenteert de oogstmaand zich als de beste zomermaand van dit seizoen. Mogelijk dat een zesde plaats in deze eeuw tot nu toe, haalbaar is. Daarnaast zal op veel plaatsen te weinig neerslag kunnen worden bij geschreven, ook in Leusden en Achterveld. Daarmee zal de zomer als geheel landelijk waarschijnlijk droog tot zeer droog uitvallen. Vooral het zuidwesten kreeg erg weinig water. Het weerbeeld zal tot en met morgen in de bestaande warme sferen blijven. Dat wordt bewerkstelligd door een hogedrukgebied, dat is doorgeschoven in de richting van Polen. Het systeem be houdt een stevige uitloper naar de Noordzee. De baro meter wijst ook een hoge stand aan in de Golf van Bis- caije, zodat onweersstorin gen, die nog altijd aktief zijn boven Frankrijk en de Mid dellandse Zee, geen vuist kunnen maken naar onze streken. In de genoemde ge bieden is het weer soms even flink van slag. Op Palma de Mallorca werd zondagmiddag een windstoot geregistreerd van vanaf begin mei in afster vende wortels van naaldbo men. De pootloze, dikke, witte larven die daaruit wor den geboren, zijn eveneens van een paar stevige kaken voorzien en omstreeks au gustus verpoppen ze zich. Spoedig daarop verschijnen de jonge kevers. De larven doen geen kwaad omdat ze dood materiaal eten maar de kevers kunnen nog wel eens schade voor de bosbouwer veroorzaken die ze dan ook met minder waardering dan u zal bekijken. G. van Leeuwen terrein de hamer te hanteren. Een enkele moeder probeerde haar natuurlijk overwicht aan te wenden bij het verwerven van mooie stuk ken hout. De vrijwilligers waren streng. De kleintjes van zes jaar moesten net zoveel kans hebben op een mooie grote plaat als de groten, die soms wel erg groot wa ren voor de maximale leeftijd van twaalf jaar. Dit jaar werd opvallend weinig gemopperd over het verkregen hout. Het aanbod was groot genoeg om te knjgen wat gewenst werd. Alleen bleek af en toe wel dat wie dunne planken had gewenst, meer moeite moest doen om een hut overeind te knjgen. Pallets bleken opnieuw ideale muren. Na een halve dag timmeren ston den de eerste bouwsels overeind. Het Wilde Westen bleek te inspire ren want luifels waren populair. Het geluk bleek groot toen bij het hout een partij klapdeurtjes met schar nieren bleek te zitten. Wie zo'n deur had bemachtigd wijzigde on middellijk zijn bouwplannen. Min stens een land kreeg het voor el kaar het harde deurtje door mid den te zagen en de twee helften vervolgens zo te bevestigen dat ze klapperden zoals het hoort. Over het algemeen bleken deuren be langrijker dan ramen. Een deur voor een opening was luxe en maakte een raam meestal overbo dig. Hier en daar werd de eerste mid dag aan het dak begonnen. Andere jaren altijd een heikel onderdeel want wanneer zo'n dak gemaakt wordt van te zwaar materiaal stort het hele bouwsel in. Pallets zijn als dakbedekking niet geschikt. Maar wie een dak mooi dicht maakte met dunne planken ontdekte dat hij of zij er met op kon gaan staan en dat is nou juist een van de aantrekke lijkste dingen die je op een dak kunt doen. Een stevig dak nodigt uit om er een verdieping bovenop te bouwen. Werk voor dinsdag waarbij onvermijdelijk het pro bleem van een tweede dak moest worden opgelost. Hetgeen door een paar groepen zo goed werd gedaan dat er zelfs een derde ver dieping ontstond. Ongeacht of een hut een of drie verdiepingen had, een trappetje hadden ze allemaal. De begeleiders hielden de werkzaamheden zo goed mogelijk in de gaten. Hier en daar werd geadviseerd. Een extra plankje hier en stevige spijker daar. Over de maat spijkers maakte memand zich druk. Er was slechts een maat. Groot genoeg om een balk te door klieven. Het liefst gebruikt om twee vurenhouten plankjes zo stevig te bevestigen dat er aan de binnen kant van de hut direkt een kapstok ontstond. Op de derde dag ver scheen de eerste verf. Veel meer verf dan voorgaande jaren. De verf werd meegenomen van huis. Voor al wit. De verf zat al snel overal. De leiding besloot terpetine aan te schaffen om de ergste niet gewenste verfvlekken te kunnen wegwerken en beweerde al snel de benodigde hoeveelheden met meer te kunnen aanslepen. De hut ten kregen langzaam maar zeker een herkenbare functie. Zoals de Witte Buffel-bar waarvan de naam in lekkende letters te lezen was. Twee groepen maakten rond hun hut een heel verhaal. De groep van Sanna en Jorn Prinsen, Sander en Marloes van de Vlasakker en René Crooymans. Ze stonden naast elkaar, centraal in het dorp en al snel wist het hele dorp hoe bijzonder zij waren. Ze bleken later terecht de pnjzen in de wacht te slepen voorde mooiste hutten. De jongens en meiden had den een wapenwinkel en een bank gemaakt. Daarbij hadden ze met tjes op de i gezet. Hier en daag kwam vast vloerbedekking, werd 'parket' gelegd, kwam een plantje in de vensterbank, werd de vlag uitgestoken of werden aanplakbil jetten gemaakt. Zoals „De winkel is binnen" en „Vrijdag is spesjaale koopdag want je kun dan ales ko pen." Niets leek heerlijker dan met zijn vieren samengeperst te zitten m een zelfgebouwde hut. Sommige hutten waren van binnen zo donker dat de zakken chips met eens te onderscheiden waren. Andere da- rentegen waren zo luchtig dat het maar goed was dat de plaatselijke sheriff tot terleurstelling van velen had besloten dat overnachten ver boden was. 'Slapen' in de hut vorm den andere jaren een van de hoog tepunten maar meuwe leiding, nieuwe gebruiken. Frits Ringers verklaarde de verantwoording om een nacht te waken over 198 kinde ren in soms met al te stevige of te ruime hutjes, niet op zich te willen nemen. Geen wonder dat hier een daar aanplakbiljetten verschenen met zijn naam er op.„ Wanted, dead of live".Nog een aanplakbiljet met „Er wordt 500/ gegeven voor een van deze mannen maar ze moeten levend zijn. Zijn ze dood dan wordt er 200 dollar gegeven. Het geld krijg je bij de shenff'. Vnjdag was de langste dag met de meeste aktiviteiten. Op het laat ste moment bleek de beloofde cowboyzanger op vakantie in het rustige zuiden zodat in het wilde westen een play-backshow werd georganiseerd. De mschrijvingen stroomden binnen. De hal werd door de deelnemers afgezet met behulp van zelfgemaakte borden en een ochtend lang werd hevig geoefend. Voor de meiden vooral de lambada en voor de jongens Mickael Jackson. Tamara Boersma won 's middags overtuigend met haar goed voorbereide show rond Néne Cherry. Terwijl de jury be raadslaagde trad de enige echte Leusdense André Hazes op, een van de begeleiders Alex leefde zich helemaal in en kreeg de hele zaal mee zonder zijn ene hand uit zijn broekzak te halen. Wie geen optreden voor te be reiden had, deed mee aan de spel letjes of sprong op het luchtkussen. De spelletjes bestonden naar ver luidt onder andere uit „koeiemel- ken bij een koe met een geiten kop". pistool schieten met plastic balletjes, en 'pissen met een bier fles". Terwijl het steeds warmer werd in de Geut werden buiten al vroeg pogingen ondernomen de grote barbeques warm te maken. In te genstelling tot andere jaren brach ten de kinderen dit jaar zelf hun vlees mee. De een een koeltas vol, de ander twee kippevleugeltjes. Gepofte aardappels en stukken brood zouden worden uitgereikt. De voorbereidingen werden ech ter zo enthousiast gedaan dat toen het tijd werd om te bakken, de brandstof op bleek. Op een terrein dat bezaaid lag met hout leek dat onmogelijk maar de aanvoer van kant en klaar houtskool bleek noodzakelijk. Het feest liep uit. Het hoogtepunt waar slechts de finale op kon volgen. De finale volgde zaterdag. Na de gebruikelijke kindermarkt, De markt werd met erg druk bezocht. Alleen mensen die de markt be wust opzochten kwamen, voor pas santen zoals anders ligt de Geut te onhandig. Parkeerplaatsen zijn niet in de buurt, de weg is smal en ge vaarlijk druk, het terrein slecht be reikbaar. Toch zaten ze trouw te wachten op kopers van boeken als Moord in het ziekenhuis, de beken de gevlochten fruitschalen, bad- beesten, en vaasjes. In een hoek twee kinderen die de creatieve produkten van hun moeder niet langer wensten te dragen. Dat is boffen. Prachtige leren jacken. De markt heeft zin gehad. Zodra de kinderen naar de gymzaal in de Lijsterbeslaan waren vertrokken konden de hutten op een hoop wor den geveegd. De kinderen kregen een voorstelling te zien van Sultan Habbekrats. Toen ze terug kwamen was het werk van de afgelopen week weer teruggebracht tot waar ze mee be gonnen; een hoop hout. De brand weer stak het vuur aan waardoor behalve het bouwmateriaal de paaltjes van het nabijgelegen wei land in rook opgingen. De Geut werd nat gehouden net als de vrij willigers. Volgens jeugd en jonge renwerken Frits Ringers, kan hij terugkijken op een geslaagde week. De begroting was geba seerd op 250 kinderen en bedroeg bijna f 9000,- De gemeente droeg daar 5350,-- gulden aan bij. Hij hoopt daarmee uit te zijn gekomen. Voor het volgende jaar zal uitgeke ken moeten worden naar een nieu we ruimte. Liefst centraal gelegen en met de beschikking over een grote binnenaccomodatie. „De Geut was in vergelijking met de tenten van voorgaande jaren al een verademing maar grotere ruimte is echt noodzakelijk." Saloon de Groene cactus zorgde voor een sfeervol muziekje vanaf het dak terwijl beneden drank en lekkere hapjes verkocht werden. Voor Frits Ringers die zichzelf meer als jongeren- dan als jeugd werker beschouwd was het bouw dorp een nieuwe ervaring. „Dit jaar ben ik voor een groot deel afge gaan op wat de jongeren voorgaan de jaren hebben meegemaakt. Ik heb daar van geleerd en zal een volgend keer een paar dingen ze ker anders willen regelen, maar over het algemeen gesproken ben ik tevreden." ■bik* 'bij :nCf EUSDEN - Het erf rond boerderij de Geut heeft precies één ïvT cek de om te komen*Na het 9edave* va* de hamersla- de en van de vorige week komt de popmuziek van Puddingpop in et komend weekend. Het jongerencentrum aan het einde van 1.3G e Zwarte weg beleeft roerige laatste dagen. Het bouwdorp as dit jaar opnieuw DE (enige) aktiviteit door de gemeente 1 weËeusden voor de kinderen tussen zes en twaalf jaar georgani- 9e; eerd. Een week eerder dan de laatste jaren en op een andere |ek. Met als gevolg minder kinderen. Hetgeen zowel voor- als adelen betekende. Exact 198 kinderen werden offi- jel als inwoner van Dalton City noteerd. Ongeveer zeventig e nder dan vorig jaar. Het terrein errrt iarop de kinderen van houtafval hutten konden bouwen was jc kleiner dan de grote ruimte jenover de Bom. Als gevolg van bouwplannen voor de uitbrei- jg van het winkelcentrum moest irden" uitgeweken naar het erf de Geut. De bijna tweehonderd nderen bouwden ruim vijftig hut- n. Het daarvoor benodigde hout jrd ze aangereikt door de zestien qjwüligers, bijgestaan door twee agiaires en een beroepskracht, olgens deze laatste, Frits Ringers, as het aantal begeleiders voor veel kinderen „alleen dankzij de Blijhjetoonde inzet" genoeg. Hij laat er geen twijfel over be- (Jaan deze voor hem eerste erva- geha ng met deze vakantie-activiteit uit; oor kinderen in Leusden, bijzon- orvf er geslaagd te vmden. „Zover ik el heb kunnen nagaan, heeft ie- ereen het bijzonder naar zijn zin ehad. De sfeer bij de vrijwilligers uitstekend. Doordat er minder anderen waren, was er meer gele- enheid om persoonlijke aandacht geven. Natuurlijk zijn er zaken ie ik een volgende keer anders du vallen regelen maar we kunnen iker spreken van een geslaagd venement." Het bouwdorp begon dinsdag 21 ugustus. Het was koud. De grond lestond uit blubber met hier en flinke plassen. Eerdere bouw- lorpen hadden bewezen dat kou, "legen noch blubber de bouwlusti- ien kon afschrikken. Dit jaar leek le animo iets minder groot. De kin deren kwamen in groepjes. In je eentje een hut maken lijkt ondoen lijk. De meeste groepjes bestonden uit vier kinderen, een paar uit meer. De samenstelling was vaker voor de gelegenheid dan in andere ja ren, zo is de indruk. Veel vriendjes waren nog op vakantie. De meeste kinderen kwamen zonder bouw plan. Alleen de meidengroep de Draken, die overigens nog steeds op zoek naar een eigen clubhuis is, wisten precies hoe het moest gaan worden. Zij gingen een saloon ma ken waar muziek zou klinken en hapjes te koop zouden zijn. Ze maakten hun plannen waar in sa loon „de Groene Cactus." De overige huizen kregen hun bestemming meestal na de vondst van een allesbepalend onderdeel. Wie een ijzeren rooster kreeg, maakte een gevangenis. Hout was er dit jaar genoeg. Verbazingwek kend was het grote aantal mooie planken, platen en deuren. Bouw- dorpleider Frits Ringers, alias Luc ky Luke: „Het meeste hout komt van een houthandelaar. Deze doet eens per jaar al het niet verkoopba re hout weg. Het is waar, er zitten mooie snikken tussen. Deuren met een klem deukje, voorzetpanelen en platen." De speciaal voor het bouwdorp aangebrachte hekken rond het ter rein van de Geut leken niet alleen bedoeld om de kinderen binnen te houden, maar zeker ook om hout liefhebbers te weren. Zoals ieder jaar viel op hoeveel ouders weinig vertrouwen hadden in de timmer kunst van hun kinderen, dan wel aangestoken werden door het en thousiasme. Er waren er die er hun lunchpauze voor opofferden om in grijs pak gekleed op het modder- l i

Leusder Krant | 1990 | | pagina 7