Chevrolet Lumina APV Standard: Futuristisch ruimtewonder lijden met de BMW 850i lEUsrter krunt Renault Ferrari Mitsubishi Citroën Dunlop Mazda gaat er desgewenst als een speer van door, maar hij laat zich ook uitzonderlijk soepel met een rustig gangetje over binnenwe gen sturen. Bij de toch al niet van autointeresse gespeende Belgen stond de wagen volop in de belangstelling Tijdens enke le korte foto-stops stonden er direct vele nieuwsgierigen om de schoonheid. Al snel vonden we een originele manier om de men sen bij het wegrijden gedag te zwaaien; voor de achterruit la ten zonneschermpjes zich elek trisch omhoog en omlaag klap pen Oh ja, de 850i mag dan als een 2x2 te boek staan Achter kan normaliter niemand zitten, althans wat beenruimte betreft Zelfs met mijn lengte van 1.72 m staat de voorstoel al tegen de achterbank aan. Van huis uit beschikt de schoonheid naast een antiblok- keersysteem van de remmen over een Automatic Stability Control. Dit ASC 'meldt' slip aan de aangedreven achterwie len en regelt het motorkoppel daarnaar Hierdoor vermindert, na een eventueel foutje van de bestuurder of na te fors weg scheuren op een slecht wegdek, de kracht op de wielen, wat spinnen of doorslaan van de wielen voorkomt Het werkt perfect Tijdens een uitwijkma noeuvre op een landweggetje ra ken we even in de berm Zonder merkbare problemen belanden we weer op de verharde weg. Over de viertraps automatische transmissie alleen lof. Hij scha kelt vrijwel onmerkbaar op Maar bij gebruik van de kick- down worden we in de lederen rugleuning gedrukt. Van 0-100 km/u in nog geen 7 seconden spreekt boekdelen BMW geeft voor de 850i met de 5-liter V12motor goed voor 220 kW(300 pk) in het vooronder een top snelheid op van 250 km/u Dit blok is tot meer in staat, maar BMW (en wij ook) vindt die snel heid voldoende en begrenzen die top voor veiligheid van machi nerie en mens. Ondanks die hoge snelheden ligt de limousme als een dijk op de weg. Niks geen vaagheid of zijwindgevoeligheid. Niettegen staande zijn kolossale afmetin gen (lengte 478 cm en breedte 186 cm) en gewicht laat de su per-coupé zich sportief berij den. Tijdens snel bochtenwerk blijft het weggedrag uitzonder lijk lang neutraal. Uiteindelijk treedt er iets onderstuur op, maar dan zitten we wel aan de grens. Door het vele glaswerk en de beide buitenspiegels hebben we rondom uitstekend zicht Dat wat we missen geven de spiegels weer Handig detail: schakelt men de achteruit in, dan richt de rechterspiegel zich automatisch naar de stoeprand. Schadelijk gebeuk van dure banden op stoepranden wordt hiermee voorkomen. Het algehele comfort staat op hoog, welhaast eenzaam niveau Motorgeluid nemen we amper waar. Pas boven zo'n 180 km/u dringt er iets windgeruis naar binnen door Zelfs bij snelheden rond de 200 km/u kan men nog genieten van de hifi-installatie. Zoveel schoonheid en exclusi viteit vraagt uiteraard een hoge prijs. Voor de wagen telt men 233 000 harde guldens neer Wie denkt dat die stevige prijs een belemmering voor de verkoop is heeft het volledig mis. Voor de komende twee jaar is het aan ons land toegewezen aantal al ver kocht. Onlangs rolde in het Franse Flins de drie miljoenste Renault Supervijf van de lopende band Renault introduceerde deze Su pervijf in 1984 en hij continueert hiermee het succes van de R5, die in 1972 op de markt ver scheen. Van de R5 zijn ruim vijf miljoen exemplaren geprodu ceerd In 1989 was de Supervijf met een marktaandeel van 10 4% de meest verkochte auto in Frank rijk Ondanks de aankondiging van de komst van de Reanult Clio als opvolger van de Super- Volgens een uitspraak van het districtsgerechtshof in Tennes see is het verboden Ferrari repli ca's te maken. Een zekere Carl Roberts produceerde in Green ville copieën van de Daytona en Testarossa Deze activiteit is in strijd met de rechten van Ferra ri, die het design en het exclusie ve imago van deze auto's bezit Zowel de nagemaakte Daytona Onder de naam 'Volant' intro duceert Mitsubishi een gelimi teerde (300 stuks) versie van de Galant Hatchback 1 8 GLi. Deze vijf behield de wagen voor het vierde achtereenvolgende jaar zijn eerste plaats. Begin oktober aanstaande start de verkoop van de Renault Clio in Nederland. Voorlopig zet de Supervijf alleen met de Cam pus-versie zijn carrière in Ne derland voort In thuisland Frankrijk staat de Clio sinds juni jongstleden in de show room Tot nu toe zijn er 30.000 stuks van verkocht. Hiermee ligt het marktaandeel rond de 6%. De verwachtingen voor Neder land zijn hoog Het te realiseren marktaandeel van de Clio moet in Nederland rond de 2.2% lig gen. als de Testarossa lijken als twee druppels water op de originele versies. Roberts maakte de re plica's van fiberglas en op het chassis van respectievelijk een Chevrolet Corvette en een Pon- tiac Fiero Overigens is dit al de tweede uitspraak in het voordeel van Ferrari. Vorig jaar velde het distncsgerechtshof in San Diego een gelijkwaardig oordeel tegen het maken van replica's van de Daytona Spyder uil voering is sianaaara voorzien van stuurbekrachtiging, cen trale deurvergrendeling, getint glaswerk rondom, fraai gesty- leerde wieldoppen en striping De prijs van de 'Volant' be draagt 32.745,- ANTWERPEN - In de om ving van het Belgische itwerpen maakten we on- ngs kennis met BMW's nieuwe uitzonderlijk fraaie coupé, de 850i. Uitgebreid gingen we toen op deze pagi na op het ex- en interieur en de techniek in. Afgelopen week reden we een dik uur met de BMW-topper. Veel te kort om een juiste indruk van de wagen te krijgen en net lang genoeg om te constate ren, dat we voort zoefden in één der fijnst rijdende vier wielers van de jaren '90. De zit achter het stuur is opti maal. terwijl de wagen zich zo makkelijk laat bedienen alsof we er al jaren mee rijden De leeg 1790 kilogram wegende massa board zien we een snelheidsme ter die in mijlen aan geeft, met in miniscuul kleine cijfers in kilo meters en een evengrote toeren- teller Behalve de verwarmings- en ventilatieknoppen zitten alle knoppen en schakelaars goed onder hand bereik Standaard beschikt de wagen over een uit stekend spelende hi-fi-installa- tie Rijden In het begin moeten we even wennen aan de hoge. nogal rechte zit. De bestuurdersstoel staat iets naar het midden ge richt. Passagiers elders in de wa gen beschikken eveneens over riante zetels. Alleen als men plaats neemt op de achterste rij stoelen, laat het comfort iets te wensen over Op hobbelige we gen wordt je door de starre ach teras een beetje door elkaar ge husseld. Dit komt voornamelijk omdat je daar pal boven de ach terwielen zit. Overigens is dit het enige nadeel dat we aan dit ruimtewonder ontdekken Met de vrij lange hendel rechts aan de stuurkolom bedienen we de eenvoudige drietraps automati sche transmissie De stand wordt verlicht in het dashboard een beetje onduidelijk weerge geven. Al snel komen we tot de conclusie in een uiterst comfor tabele vierwieler te zitten. Aan binneruimte geen gebrek. Alle stoelen op de tweede en derde rij (vier in totaal) zijn te verplaat sen, uit te nemen of naar voren te klappen. Met drie stoelen op de tweede rij blijft er een enorme bagageruimte beschikbaar. De dwars geplaatste V6-mo- tor drijft zonder enig protest de voorwielen aan Hij verricht zijn werkzaamheden bijzonder soe pel en in alle stilte Alleen tij dens gebruik van de kick-down nemen we iets motorgebrom waar. Ook windgeruis blijft vrij wel achterwege Met deze Che vrolet zoeven we dan ook met veel rijplezier en uiterst com fortabel en ontspannen van A naar B Vanaf onze hoge zetel kijken we overal over heen. De wagen neemt met plezier de kuierlatten. Van 0-100 km/u in 12.8 seconden en een begrensde topsnelheid van 175 km/u zijn prima cijfers. De automaat schakelt zo goed als onmerkbaar over en terug Dankzij de stuur bekrachtiging laat de leeg 1640 kg wegende massa zich licht en direct besturen Boven de 100 km/u wordt het wegcontact een pietsie vaag Tijdens snel boch tenwerk helt de koets wat over Zijwind oefent geen invloed uit op de koersvastheid. Het zicht rondom is niet om over naar huis te schrijven Over de onzichtba re neus. inclusief dikke bumper spraken we reeds, maar ook de brede raamstijlen nemen nogal wat gezichtsveld weg. Gemiddeld verstoken we tij dens de test week 12 liter Euro super per 100 kilometer. Een normaal verbruik voor dit type wagen Erg veel zuiniger zal niet lukken. Kortom: de Chevrolet Lumina APV is een probleemloze vier wieler, waarin men zich al na enkele minuten thuis voelt. Hij ontpopt zich. ondanks zijn ei genwijze busachtige vormge ving als een volwassen mid denklasser en dat maakt de wa gen nu juist zo bijzonder Na Peugeot (605 SLi) en Mer cedes (190E 1.8) brengt nu ook Citroën een limousine onder de magische 50 mille-grens: de XM 2 Oi voor de somma van 49.400,- Deze XM-versie heeft alle kenmerken van de be staande versies, zoals het hy- dractieve veersysteem, spoiler op de achterklep, zonwerend glas, elektrisch te bedienen zij ruiten vóór, stuurbekrachtiging en centrale deurvergrendeling In het vooronder staat een ^er- cilinder tweeliter motor, voor zien van een monopoint brand- stof-injektiesysteem en een ge regelde driewegkatalysator. Dit blok staat borg voor 79 kW(110 pk) en is goed voor een topsnel heid van 190 km/u en een accele ratie van 0-100 km/u in 12.4 sec. Citroën Nederland mikt met deze XM-uitvoering net als de concurrentie op de zakelijke markt. Dunlop ontwikkelde een ge perfectioneerde versie van de populaire, brede laagprofiel band, de SP Sport D8. De nieu we band heet SP Sport D8 M2 en is vooral op het gebied van de geluidsproduktie en het gedrag op nat wegdek verbeterd Daar mee levert Dunlop tevens een bijdrage aan het terugdringen van het verkeerslawaai De nieuwe Dunlop band is niet alleen zo'n 30% stiller (bij 50 km/u), maar ook veiliger om dat de nat weer-eigenschappen nog verder verbeterden. Boven dien wordt de levensduur van de band verlengd. Mazda-importeur Auto Pala ce-de Binckhorst voegt een spe ciale versie aan de populaire Mazda 626 serie toe de 626 Ex ceed Deze uitvoering bezit een exclusieve warm groene kleur Spiegels en bumpers zijn in de kleur van de koets gespoten, ter wijl fraai gestyleerde wielplaten de velgen sieren Onder de mo torkap van de 626 Exceed staat de 1 8 liter 12-kleppen injektie- motor met katalysator en een vijfversnellingsbak Standaard bezit de wagen getint glaswerk, regelbare dashboardverlichting, in delen neerklapbare achter bank, zithoek en lendeverstel ling van de bestuurdersstoel, centrale deurvergrendeling, elektrisch te verstellen buiten spiegels en een toerenteller Mazda levert de 626 Exceed als sedan en hatchback voor de prijs van respectievelijk 31.950,- en ƒ32.950,-. naar de enorm gestroomlijnde Amerikaan. Vooral de enorme neus loopt knap in de gaten. Links laat de buitenspiegel zich van binnen uit verstellen, voor de rechter moeten we onhandig met de hand naar buiten. Behal ve centrale deurvergrendeling ontbreken verworvenheden als elektrisch te bedienen zijruiten, mistachterlicht en lichtsignaal. De vier achterzijruiten laten zich een stukje open klappen. In het goed overzichtelijke dash- Renault Espace 2000 TXE 4/2165 79(107)5000 170/3500 vijfbak 175 12.0 10.4 58 556 Eurosuper ja ja 437 1348 1800 voor 185R14 nee ƒ60.150.- 560.- - In de au- heerst al enige jaren van multi-functio- wagens. Zo komen uit de Mitsubishi Space Nissan Prairie en Shuttle, terwijl het Renault zich met de ook niet onbetuigd Maar ook vanuit de Ver- Staten komen, mede de goedkope dollar van deze ruimtewa- naar Europa. We ken- onder meer al enige tijd Ford Aerostar en Chrysler vager. Als de geruchten ppen, zijn ook Opel en rcedes druk bezig met de wikkeling van dergelijke gens. Sinds kort voegt Ge il Motors maar liefst drie deze ruimtewonders aan rijtje toe: de Pontiac Bns Sport, de Oldsmobile houette en de Chevrolet imina APV. De Oldsmobile ooralsnog bij ons niet le baar. Met de Chevrolet jnina APV trokken we er weekje op uit. komt de trend van niet zo maar lucht vallen. Al tientallen - verschijnt er af en toe zo'n uitgevoerde personenwa- op de weg, zoals in de eind '50 de Fiat 600 Multipla. dus General Motors met meer de Chevrolet Lumi- APV. APV staat voor 'All Vehicles' en betekent vertaald 'wagens voor al- doeleinden'. Chevrolet le- Lumina APV in ons land keus uit twee uitvoeringen, en de CL. Laatstge noemde krijgt van huis uit een uitzonderlijk complete uitrus ting met onder andere air-con- ditionmg en cruise-control mee Wij reden de voordeligste versie, wat niet wil zeggen, dat de wa gen er bekaaid af komt, integen deel. Voor het maken van foto's 'plakken' we altijd de magneti sche BDU Autotaal-plaat op ons testobject. Bij de Lumina moes ten we een foefje toepassen. Im mers, de koets bestaat geheel uit een met glasvezel versterkt po lyester. Deze kunststoffen pa nelen worden gelijmd op een on derbouw van gegalvaniseerd staal. Alle buitenpanelen zijn bestand tegen kleine aanrijdin gen. Dankzij deze constructie kan men het lakwerk makkelijk onderhouden terwijl de bijzon der glad afgewerkte carrosserie nooit roest. Om de Lumina APV met zijn twee wijdopenslaande portie ren. rechter schuifdeur en opti maal grote, tot op de bumper reikende achterklep te beschrij ven als een vierdeurs auto, doet de ontwerpers groot onrecht. Markant en apart is beslist een goede omschrijving van het ex terieur Door de hoge vormge ving van de bijna vijf meter lan ge Lumina en de relatief lage taillelijn bezit de wagen veel licht getint glaswerk rondom, waarvan uiteraard de voorruit gelaagd. Tijdens hete zomerda gen en die hadden we tijdens de testntten ruimschoots, begint het binnen al snel op een broei kast te lijken. Dit ondanks de toepassing van Sungate, een speciale isolatietechnologie in combinatie met gelaagd glas waardoor niet minder dan 60% van de zonnestralen worden te gen gehouden. Bijzonder rekening moet men houden met de gigantische sterk aflopende neus Van stoel tot voorruit is al een heel eind, maar daarvoor zit dan ook nog zo'n dikke meter motorkap, waarvan de bestuurder vanaf zijn zetel geen milimeter ziet Wie in z'n vierwieler niet op wil vallen, moet zeker niet aan een Lumina APV denken Auto liefhebber of niet, iedereen kijkt Ford Aerostar XLT 6/2985 110(150)4800 225/3600 automaat 160 n b 13.5 64 474 Eurosuper ja )a 445 1640 1500 achter 205R14 nee 68 858.- 495.- ESTRAPPORT ülinders/inhoud lax vermogen kW(pk)tpm lax koppel Nm/tpm ansmissie 'opsnelheid km/u xceleratie 0-100 km/u 'estverbruik L/100 km 'ankinhoud liter :tieradius km irandstof iodvrij katalysator ngte cm iewicht leeg kg Uax trekgewicht kg Aandrijving Bandenmaat ABS Storing testwagen Prijzen Lumina APV Standard Lumina APV CL Afleveringskosten Opmerkingen Chevrolet Lumina APV 6/3135 86(117)4600 237/2200 automaat 175 12.8 12 76 633 Eurosuper ja ja 493 1640 1500 voor 205R14 nee geen 62 200,- 72 500.- 1.299,- geen Chrysler Vovager 3.0i SE 6/2972 105(143)5000 228/2400 automaat 177 11 0 12.2 76 623 Eurosuper ja ja 447 1505 1500 voor 205R14 nee 51 495,- 595.-

Leusder Krant | 1990 | | pagina 11