k i J BPU-TV Na de vakantie W Kijkers helpen kijkers I ITreurig, maar ons probleem verandert er niet door' CORNER Met raad en daad Occasions van de week BDU-TV Special agenda Nieuwe rubrieken Lalten en Heumensoord trekken Waterloo bewoners niet over de streep Wisselvallig kijkers service Boomklever t fn' Exhibitionist KIJKKRANT De regels op een rijtje: Gestoorde ontvangst kabelnet? Bel de exploitant! WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 plaatselijk nieuws 13 SDEN/AALTEN/NIJMEGEN - Vrijdagochtend, rond de klok a half negen: een bus vol raadsleden, bestuurders, ambtena- ii en bewoners vertrekt voor een excursie naar asielzoekers- »ntra in de omgeving. De reis voert naar Aalten en Heumen- K>rd. Het doel is eenvoudig: bekend maken met het onbeken- begrip vragen voor de hoge nood van het Ministerie. De «nemende stroom asielzoekers naar Nederland dwingt WVC it te kijken naar alternatieve opvangsmogelijkheden. De ba- icentra zijn overvol, maar dat heeft geen invloed op de om asielzoekers. Het centrum in Aalten kenmerkt zich door een solide indruk. Alle maal bestaande stenen gebouwen bieden onderdak aan honderden asielzoekers. Dit voormalig cen trum voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten biedt een uitste kend huis aan de asielzoekers. Natuurlijk, ook hier heeft WVC zich in allerlei bochten moeten wringen om het centrum gereali- door Jan Versteegt Het hek is van de dam! Na dat de fronten van oceaande pressies in de afgelopen zo mermaanden in onze omge ving genoten van een soort komkommertijd, is het nu binnen een paar dagen flink menens geworden. Dit alles werd ingeleid door een warmteffont, dat in de nacht van zondag op maandag over ons land naar Duitsland trok. Dat gaf toen al de nodige neerslag. Daarachter tracht te warmere en onstabiele lucht over de koude laag heen te schuiven. In onze re gio verliep dit zonder ernsti ge schermutselingen. Hoe verder het systeem echter naar het oosten trok, des te moeizamer verliep het pro ces en in een strook lopend over de Achterhoek en Sal- land naar het noordoosten kwam het front nagenoeg tot stilstand, mede veroorzaakt door tegenwerking van een hogedrukgebied boven oostelijk Scandinavië. Op mijn station te Ruurlo regen de het vrijwel de gehele maandagochtend pijpestelen en ik kon 24 mm aftappen. Op een enkel station in het oos ten van het land werd zelfs 30 mm gemeten. Bij ons bleef het, na 5 mm neerslag in de nacht in Ach terveld, nagenoeg droog die dag en de zon kwam vrij snel op het podium. Daardoor werd de thermometer flink opgejut. Het kwik steeg maandag tot ruim boven de 20 graden. Maar daar blijft het voorlopig bij. De depressies ruiken hun kans, juist nu het Azorenho- gedrukgebied de teugels uit handen geeft en het weer beeld slechts laat opfleuren boven het zuiden van Euro pa. De deur naar ons deel van het Continent komt daardoor wagenwijd open te staan en dat zullen we de komende dagen merken. De regenjas en paraplu worden onmisba re metgezellen. Gisteren passeerde het koufront van een depressie boven Schotland. Dat gaf in Achterveld nog eens 6 mm neerslag. Vandaag kan het nog even wat vriendelijker zijn ge weest, doordat een zwakke rug van hogedruk dichtbij ons in de buurt lag. Maar vanaf morgen gaat Gustav zich met de weerzaken be moeien. De tot diepe depres sie gedegradeerde ex-cy cloon, stevent op de Britse Eilanden af. De ervaring leert dat we dit soort rad draaiers goed in de gaten moeten houden. Vooral op donderdag moeten we reke ning houden met flink wat neerslag. Doordat de syste men gevoed zijn met hoe veelheden warme en vochti ge lucht komt er behoorlijk wat energie vrij, zodat de wind stevig kan worden op gezweept, zodra het systeem de Noordzee bezoekt. Dat ge beurt tegen het weekeinde. In de Alpen wordt dan boven 2000 meter de eerste sneeuw van het nieuwe seizoen ver wacht... De augustusmaand en daarmee de meteorologische zomer zijn voorbij. De oogst maand mag gerust als een topper worden beschouwd. De gemiddelde etmaaltem- pe ra tuur bedroeg in Leusden 18.6 graden, ruim twee gra den boven normaal. De maand leverde twee tropi sche en 12 zomerse dagen op. Vooral de eerste tien dagen waren erg droog. Totaal viel er in Leusden 49.8 en in Ach terveld 57.9. De gemiddelde tempera tuur over de zomer bedroeg in Leusden 17 graden en daarmee werd het seizoen warm. Er viel 189 mm regen en dat is droog. Er werden bij ons 25 zomerse dagen geno teerd, tegen 14 normaal. Wanneer we de kans wil len lopen om een boomklever tegen te komen, moeten we wel in een bos gaan wande len waarin oude loofbomen staan. Zelfs een minder erva ren vogelkenner zal weinig moeite hebben de vogel te herkennen. Hij is iets groter dan een mus, zo'n twaalf cen timeter lang en heeft een ge drongen gestalte. Van boven leiblauw van kleur en van onderen roestgeel aan de borst, verlopend tot kastanje bruin aan de stuit. De wijfjes zijn wat valer, de mannetjes wat rijker van kleur. De handelswijze van de boomklever doet wat aan die van spechten denken en van daar dat de vogel in de volks taal ook wel Blauwspecht, Plakspecht en Spechtroees heet. Ze vinden evenals de spechten hun voedsel, wat in de zomer uit insekten, spin nen, maden en rupsen be- BOOMKUÉ.VE.P. staat, in spleten en scheuren van boomstammen. Daartoe zoeken ze sprongsgewijze de stammen af. Doet de specht dit van onder naar boven; de boomklevers zijn in staat dit ook van boven naar onder te doen, met de kop naar bene den (het is de enige vogel die dat kan) en kloppen voortdu rend in spleten waarbij ze, als het ware, steeds in zich zelf praten: „sit-twet-twet". Ze hebben lange tenen en nagels die ze zelfs in staat stellen om aan de onderzijde van wat dikkere takken te „kleven". Ze hebben bij het klimmen de staart niet nodig zoals de spechten en de boomkruipers. Die staart is dan ook kort en niet zo stevig als die van spechten. Gedurende de winter, als dierlijk voedsel schaars is, leven ze van zaden en noten. De snavel is sterk en dolk- vormig en ze kunnen er ha zelnoten mee openhakken die ze eerst in een spleet van de bast hebben vastgezet. In het voorjaar fluiten de mannetjes heel mooi en heel luid. Ze zoeken dan een nest gelegenheid in boomholten en oude spechtgaten. Ook maken ze wel eens gebruik van nestkastjes ofschoon ze een duidelijke voorkeur aan de dag leggen voor natuurlij ke holten. Wanneer de in gang te groot is metselen ze, want het vrouwtje helpt dap per mee, deze kleiner door met leem of klei het gat te vernauwen waardoor ze gro tere mededingers, die het op dezelfde nestplaatsen heb ben voorzien, weten te we ren. Daarom wordt dan ook al vroeg in het voorjaar be gonnen. Als nestmateriaal worden bastschilfers en dode bladeren gebruikt. Soms is het nest met mos of haren gevoerd. Hierin legt het vrouwtje zes tot negen witte eieren met bruinrode vlekken. Het broeden duurt veertien dagen en wordt al leen door het vrouwtje ge daan. Het mannetje helpt bij het voeren van de jongen, die drie weken in het nest blijven voor ze uitvliegen. G. van Leeuwen seerd te krijgen. De eventuele komst van de Baghwan-commune naar de gebouwen van Groot Deunk werkte bij de omwonenden als Haarlemmerolie. 'Daar waren wij helemaal niet blij mee, dus die asielzoekers waren eigenlijk van begin af aan welkom. En nu kan iedereen er mee leven, er worden zelfs allerlei activiteiten met hen gedaan.' Groot Deunk mag dan in de ogen van zowel directeur Pronk als het hoofd Vreemdelingenpolitie een uniek kamp worden genoemd - "burgers en asielzoekers ontwik kelen samen veel activiteiten'- de opvang blijft schrijnend. Zeker op een dag als vrijdag, de regen blijft neerstromen en slechts af en toe is er een asielzoeker die zich buiten waagt. Landerigheid alom. De bewoners uit Leusden laten zich keurig alles aanleunen. Een soort peptalk van de directeur ('ik vertel u ook de negatieve kanten van de zaak') en de rondgang kan beginnen. In twee groepen gaat het over het terrein. Om redenen van privacy wordt er nog net niet bij de mensen in huis gekeken. De Leus- denaren reageren enigszins gela ten op dit bezoek: "Natuurlijk er zijn raakvlakken, maar echt vergelij ken met Waterloo is niet mogelijk. Of het moet duidelijk zijn dat er dus wel degelijk volop recreatiemoge lijkheden aanwezig moeten zijn, en op Waterloo staat niets, maar dan ook helemaal niets. Hier heeft men de beschikking over twee zwem baden en een grote sporthal en kantines." Na de snelle lunch op weg naar Heumensoord. In de bus wordt voorzichtig een evaluatie gestart over Aalten, de eindconclusie is duidelijk: in Aalten zit het goed, daar is alles goed geregeld, maar op die manier kan het nooit in Leus den. Als vergelijking valt Aalten af, de bewoners blijven bij hun eerde re mening. Over Heumensoord, de noodop vang in Nijmegen, bestaat op voor hand al een mening. "Men laat ons dit zien om op ons gevoel te spelen. De situatie daar is vast zo beroerd, dat de gemeente en WVC hoopt dat wij snel overstag zullen gaan." Inderdaad, Heumensoord is bij na niet te beschrijven. In grote ten ten, berstensvol asielzoekers, is het al droefenis wat de klok slaat. Complete gezinnen hebben een hokje van zo'n drie bij vier meter. Zonder toegangsdeur, zonder ra men en zelfs zonder plafond. Door de hoogte van de schotten is er afstand van de buren. Iedereen raakt onder de indruk. De toestand in dit opvangcentra is dan ook dramatisch. Een enkele bewoner raakt aan het twijfelen. „Dit mag je mensen eigenlijk niet aan doen." Terug in de bus vinden de meeste omwonenden zichzelf snel terug. Er wordt een enkel grapje gemaakt over de meuwe groep Roemenen, die lopend het centrum op kwam zoeken. Er neigt een stemming te ontstaan van 'dat mag niet gebeuren, dus Waterloo is so wieso ongeschikt'. De bus nadert Waterloo. Er wordt een rondje over het terrein gemaakt en de bewoners proberen wethouder Vroon aan het verstand te peuteren dat er vooralsnog eerst alternatieven gezocht moeten wor den. De excursie lijkt met het beoog de resultaat te hebben opgeleverd. Ondertussen neemt de stroom asielzoekers toe en heeft de buurt schap Waterloo uit de mond van burgemeester Panis al mogen ver nemen, dat het in ieder geval de cember wordt voor de eerste asiel zoeker zich eventueel in Leusden kan melden. De eerste 'winst" voor de omwo nenden is binnen. Vertraging werkt altijd in het voordeel en wel licht komt van uitstel afstel. Dat blijft tot de mogelijkheden beho ren, zeker nu de bewoners een bezwaarschrift hebben ingediend en burgemeetser Panis zich al on duidelijk heeft uitgelaten over de 'tijdelijkheid van het centrum'. En daar is al menig besluit bij de Raad van State op gestruikeld. Welis waar niet direct afgekeurd, maar procedureel verworpen. En dat mag dan op winst voor de omwo nenden lijken, in de herhaalde pro cedure trekt toch de aanvrager aan het langste eind. Het lijkt verstandiger dat de be woners er proberen uit te slepen wat er uit te halen valt. Straatver lichting, riolering, verhoging van de waterdruk, meer frequente op haal van vuilnis en verbetering van het openbaar vervoer. Wellicht ligt daar de echte winst voor de buurt. Oh ja, het centrum in Heumen soord gaat eind deze week defini tief dicht. De driehonderd mensen worden dan weer verspreid over het land. Een deel gaat naar Aalten, ook in stacaravans....!! Gerrit Jeuring LEUSDEN - Twee vissende jongens werden zondagmiddag op de Randweg nabij de Bankgirocen trale geconfronteerd met een man, die zijn geslachtsdeel het zien. De geschrokken jongens spoedden zich na het voorval huiswaarts. Het voorval vond omstreeks 15.00 uur plaats. (advertentie) Informatie-rubriek van de BDU-Kabelkrantkombinatie Midden-Nederland Redaktie Bert Vos. algemeen hoofdredakteur BDU-TV. Reakties naar Redaktie BDU-TV-Corner. Postbus 67, 3770AB8arneveld In de maand september begint in het algemeen het verenigingsleven weer op gang te komen. Programma's voor het winterseizoen worden bekendge maakt, de plaatselijke sportverenigin gen maken zich op voor een frisse strijd om het kampioenschap in een nieuwe competitie. De vakantie is weer voorbij. We hopen, dat u met z'n allen weer gezond bent teruggekeerd uit al die verre, zonnige streken. BDU TV heeft in de afgelopen zomer maanden getracht om voor de thuis blijvers via allerlei nuttige tips en ru brieken haar kijkers de weg te wijzen naar aardige plekjes en aktiviteiten in Nederland die een dagtocht waard waren. We hopen dat u er wat aan hebt gehad, ook al was het soms net iets te warm om ook maar één stap te verzet ten. Met ingang van 1 oktober start de nieuwe rubriek 'Met raad en daad', waarin kijkers hun vragen kunnen stellen aan de redaktie. Vragen over wat dan ook. Vragen over een raadsel achtige, door u gevonden oude munt, een onbekend insect dat uw leven zuur maakt, een papagaai die maar niet wil praten, u weet niet van wel asbakken- ras uw hond is of welk probleem ook op uw weg komt Met raad en daad willen wij u graag behulpzaam zijn Voor de kijker interessante vragen zullen via de kabelkrant worden gepu bliceerd. Andere vragenstellers zullen schriftelijk antwoord krijgen op de door hen gestelde vraag. Uw vraag moet schriftelijk worden in gediend. Omschrijf kort en duidelijk wat u bedoelt. Voeg, indien noodzake lijk voor een goede beantwoording een afbeelding (foto, tekening o.i.d bij de vraag Een foto of iets dergelijks is overigens zonder meer aardig voor de kijkers als het onderwerp zich daar voor leent. Vergeet niet uw volledige naam, adres, postcode en telefoon nummer. Zonder die gegevens worden uw vragen niet in behandeling geno men. Uw vraag kunt u richten aan Kabelkrantredaktie BDU TV Met Raad en Daad t.a.v. Teus.v.d Kuilen Postbus 67 - 3770 AB Barneveld Wie een goede tweedehands auto zoekt, kan daarvoor sinds enige tijd terecht bij BDU TV. Na een korte on derbreking brengen wij de auto's met mgang van september weer bij u thuis! Elke vrijdag brengen de kabelkranten van BDU TV een veelbekeken advertentie-rubriek waarin auto dealers uit de hele regio hun occasions onder garantie aanbieden. De auto's worden in full color getoond, met daarbij de belangrijkste gegevens, waaronder uiteraard de prijs en het adres van de desbetreffende dealer. BDU TV maakt het u gemakkelijk. Vanuit uw comfortabele stoel kunt u al vast een selectie maken alvorens u op stap gaat voor een proefrit! Wie regelmatig naar de kabelkrant van BDU TV kijkt, weet het De service-rubrieken van de kabelkrant helpen de kijkers op weg met allerlei nuttige en interessante informatie. Als geheugensteuntje een opsomming van de rubrieken met verschijningsda gen). Vrijdag, zaterdag en zondag Medi sche weekeinddiensten Vrijdag. Sportprogramma's Zaterdag en zondag: Sportuitslagen Maandag. Sportverslagen van de be langrijkste wedstrijden. Woensdag: 'De Kabel Kids', kinderru briek Donderdag- Video-nieuws Vrijdag: Bioscoopnieuws met nieuwe films Zaterdag: Kijkers helpen kijkers Zaterdag en zondag. Regionale kunst en theateragenda met toelichtingen Elke dag. Lokale en regionale agenda, Filmagenda Regelmatig of dagelijks: Gemeentelij ke voorlichting (verzorgd door de ge meente) Voor de komende maanden staan de volgende lokale en algemene specials op het programma. 14 en 15 september Jaarmarkt de Hamershof, Leusden. Aandacht voor één van Nederlands grootste jaarmarkten. Bestemd voor de Leusder Kabelkrant. 21 en 22 september: Culturade Leusden Leusdense cultu rele verenigingen presenteren zich in grote manifestatie met allerlei aktivi- teiten Bestemd voor de Leusder Ka belkrant 25, 26 en 27 september: Herfstmode Nieuwe modellen en kleuren voor het nieuwe modeseizoen. Bestemd voor alle kabelkranten 30 oktober t.m. 3 november: Gallinova Barneveld. Grote pluimvee tentoonstelling annex beurs in de pluimveehal. Bestemd voor de Barne- veldse Kabelkrant. Informatie over het adverteren in deze specials: Advertentieafdeling BDU- TV. telefoon 03420-94888. Er werden in de afgelopen periode nieuwe rubrieken gestart, zoals de 'Kabel Kids' voor kinderen tot zo'n 12 jaar, een Video-rubriek, waarin de nieuwste videofilms onder aandacht worden gebracht (op donderdag) en het is de bedoeling om ook in het win terseizoen met deze service door te gaan. Wij vroegen onze kijkers om de meest originele ansichtkaart die ze op vakantie tegen zouden komen naar ons te sturen om alle kijkers ervan te laten genieten, maar dat viel niet mee. Ori ginele kaarten zijn blijkbaar dun ge zaaid en ach, wie in een temperatuur van rond de dertig graden of meer zit te bakken op het strand of te puffen voor de tent of caravan, denkt niet zo snel aan de kabelkrant thuis... Maar nu u weer terug bent gaan we ervan uit, dat u toch elke dag even kijkt. Het kan de moeite waard zijn om naast al het aktuele lokale nieuws van de dag te kijken naar de verschillende informatieve rubrieken met zo nu en dan een verrassings-prijsvraag met aardige prijzen. VOOH MIDDEN NEDERLAND 24 uur per etmaal lokaal nieuws op uw kabelnet Barneveld: Leusden: Ede: Geldermalsen: Buren: Woudenberg: Scherpenzeel: Renswoude: Maarn: Nijkerk: kanaal-63 kanaal 4+ kanaal 52 kanaal 4 kanaal 4 kanaal 4+ kanaal 4+ kanaal 4+ kanaal 4+ kanaal 4+ Centrale redaktie BDU-TV: 03420-94290 Lokale redaktie: zie de colofon van deze krant Advertenties voor alle informatie: 03420-94888 Advertentie-rubrieken Kabeltjes (vraag en aanbod, alleen voor particulieren), eerste 2 regels 6,- elke regel meer 6,- (tegen kontante betaling). Felicitatie-rubriek: zonder foto, hetzelfde tarief als de Kabeltjes (tegen kontante betaling) Felicitatie-rubriek MET foto: 25,- (korte tekst met kleurenfoto tegen kontante betaling) Iedereen heeft dat wel eens Is op zoek naar een bepaald (oud) boek, een dito plaat. Of heeft iets te ruilen. Van mun ten tot suikerzakjes, van verzamel- plaatjes tot sigarenbandjes. We noe men maar wat. U hebt zelf waarschijn lijk weer een heel andere, bijzonder boeiende verzameling. Via onze nieuwe rubriek 'Kijkers hel pen kijkers' vindt u wellicht dat ene exemplaar van uw geliefde jeugdboek, komt u in kontakt met andere verza melaars die hetzelfde verzamelen als u, kortom: we geven u de ruimte! Gra tis. Mits uw opgave niet-commercieel is en alleen tot doel heeft een verzame ling te completeren of een lang gezocht voorwerp te krijgen U krijgt maximaal 4 regels ruimte. Dat is ongeveer 120 karakters (cijfers, let ters, spaties). Daarin moet u uw bood schap kwijt kunnen In uw opgave is het noemen van uw telefoonnummer verplicht. De redaktie van BDU-TV heeft het recht om opgaven te weige ren of in te korten tot de korrekte leng te. De opgaven kunnen alléén schrifte lijk worden ingediend met uw volledi ge naam. adres (met postcode) en tele foonnummer. Plaatsing geschiedt in volgorde van binnenkomst. BDU TV start met deze rubriek op zaterdag 15 september 1990 U kunt nu reeds in zenden. Het adres is: 'Kijkers helpen kijkers', Redaktie BDU-TV, Postbus 67, 3770 AB Barne veld. Veel succes! En mocht u als kij kers iets bezitten, wat de inzenders voor deze rubriek graag zouden willen overnemen of ruilen, neem dan kon- takt op met de vrager Zo helpen we elkaar een handje! 1. De inhoud mag niet commercieel van aard zijn. Het gaat om een hobby 2. Er mogen geen prijzen worden ge noemd als er geen sprake is van ruilen maar van overname tegen geld. 3. Het noemen van uw telefoonnum mer in uw opgave is verplicht. Anonie me inzendingen worden uiteraard ge weigerd. 4. Alleen schriftelijke opgaven wor den geaccepteerd, mits de inhoud be staande fatsoensnormen en wetten niet overschrijdt 5 De inzender kan geen enkel recht op plaatsing laten gelden. Plaatsing is mede afhankelijk van tijdstip van bin nenkomst, het totale aanbod en in houd. 6. De lengte van uw vraag of aanbod is beperkt tot maximaal 4 kabelkrantre- gels (ongeveer 120 karakters, inclusief leestekens en spaties). Gemeente Barneveld* Casemabv-Utrecht 030-898080 (van 9-22 uur) Gemeente Ede Media Netwerk, Ede. 08380-21919 Gemeente Leusden de firma Kroon, 02152-55789 (Let op inwoners van de wijk Rozen- daal dienen een ander nummer te bel len. Zie het eigen infokanaal van Ro- zendaal) Gemeente Geldermalsen: Antennebeheer Midden-Nederland, Veenendaal: 08385-31500/31515 Gemeenten Renswoude, Woudenberg, Scherpenzeel en Maarn: Antennebeheer Midden-Nederland, Veenendaal: 08385-31500/31515 Gemeente Nijkerk. Gamog Cai- Zutphen 05750-41100

Leusder Krant | 1990 | | pagina 13