Jong mannen volleybalteam moet nog worden opgebouwd .Handhaven in eerste klasse is het belangrijkste doel" „LHV moet offensief gaan handballen" leusder krant jEOS trainers zien de vrouwen promoveren naar eerste divisie 'Zonder training wordt een groep nooit beter' ■anatiek volleybalsters moeten hogerop Po Schoenmakers aan het roer bij LHV Sport LEUSDEN - Het eerste mannenteam van LEOS kan in de toe komst hoger gaan spelen. Daar is een lange tijd van trainingen en geduld voor nodig. Rob Vooijs ziet nu wel kansen om een goed team op te bouwen. De spelers zijn relatief jong voor een volleybalploeg. „Als we ze twee of drie jaar bij elkaar weten te houden kan het een sterk team worden. De negen mensen zijn als groep sterk. Technisch gezien zijn ze minder. Er is daarom nog veel te leren." I )e fanatiek en enthousiaste volleyballsters gaan spelen voor het kampioenschap iEUSDEN - Het eerste vrouwenteam van de volleybalvereni- ing LEOS wordt begeleid door een sterk tweemanschap. Evert an Garderen en Gerrit Harmsen zijn de trainers, die de ploeg rillen zien promoveren naar de eerste divisie. Volgens hen zijn kwaliteiten en mogelijkheden daarvoor aanwezig. „De ploeg heeft vorig jaar boven irwachting gedraaid. Tot ruim ver de helft van de competitie sbben we kans op een promotie •had. In de tweede helft zijn er unten verloren. Toch is het een idelijk resultaat. Het jaar ervoor wam het team in de tweede divi- Nu draaiden ze al mee voor de ovenste twee plaatsen." Evert van arderen ziet goede mogelijkhe- in de fanatieke en enthousiaste roep. „Vorig jaar is dat al geble- en. Door het gebrek aan routine us je de boot. De onervarenheid itde blessures waren het struikel- lok." De speelsters zijn relatief erg ing. „Vooral in de tweede helft lerrit Harmsen wil meer tramen net LEOS vrouwen van de competitie werd de druk erg groot voor de speelsters," zegt Gerrit Harmsen. Dit jaar is de groep nog jonger en dat kan een nadeel zijn. STRIJD „Het doel is promoveren, maar het wordt een lange en zware strijd," aldus Van Garderen. Vong jaar hebben de speelsters eerste divisie niveau getoond. Het pro bleem is dat er meer ploegen op dezelfde hoogte volleyballen. An dere ploegen zijn versterkt, er zijn speelsters met ervaring bijgeko men." Harmsen wil er alles aan doen om de LEOS vrouwen hoger te zien spelen. „De trainmgsuren worden met drie uur verlengd. Vorig jaar is er eerste divisie niveau getoond, alleen dat was met constant. Door meer te trainen proberen we wel een constant mveau te handhaven- ."De trainers zijn voor het tweede jaar bij LEOS. Van Garderen: „Het eerste jaar was voor ons ook aftas ten. Nu hebben we een systeem ontwikkeld. Iedere speelster wordt goed benut. Door te speciali seren krijgen mensen een sterk punt." Van Garderen wil wedstrijd ge richt te werk gaan tijdens de trai ningen. „We oefenen wat er in een wedstrijd vaak voorkomt. Ik vind het erg belangrijk dat ze voor el kaar gaan spelen. Het is de bedoe ling om de sfeer zo te krijgen dat de speelsters wilen winnen." Hoe de trainers dat in een ploeg kunnen bewerkstelligen, willen ze liever niet kwijt. Het heeft m ieder geval met mentaliteitsoefeningen te ma ken. Volgens Harmsen is het een kwestie van de juiste balans vinden tussen ontspanning en inspanning. Volgens van Garderen is het meer de gave van een trainer om de juis te sfeer in een ploeg te krijgen. „Met een positieve benadering hebben wij voor elkaar gekregen dat Dames 1 geen degradatie-kan didaat is geworden. Dat was het jaar ervoor wel anders." Harmsen vindt de positieve benadering erg belangrijk. „Je moet ze zelfvertrou wen geven. Er mogen fouten wor den gemaakt. Na een fout worden de speelsters met meteen uit de wedstrijd gehaald, omdat ze de kans moeten krijgen om zich te herstellen. Er moet ontspannen ge speeld kunnen worden." Van Gar deren legt uit dat dit systeem vooral bij dames goed werkt. „Over de fouten moet na afloop wel gepraat worden, maar op het moment zelf benadrukken wij alleen de goede dingen." REGIO LEOS heeft duidelijk een regio funktie. In Soest wordt eerste divi sie gespeeld. Leusden komt in de regio op een tweede plaats. Hoog spelen trekt nieuwe spelers aan. Het eerste LEOS team bestaat dan ook maar voor een gedeelte uit eigen kweek. „De entourage is aanwezig om de concurrentie aan te gaan. De tribune is in Leusden vaak uitverkocht. Soest moet het meestal met minder pubhek doen." Harmsen vult aan: „Het pubhek is Evert van Garderen gaat wedstrijd gericht te werk nogal eens de zevende man ge weest. Zij sleepten de dames door een wedstrijd heen." Van Garderen en Harmsen heb ben samen veel ervaring. In Rens- woude hebben zij een herenploeg in de promotieklasse getramd. Het zijn twee heel verschillende perso nen, zodat ieder zijn eigen specia liteit heeft. Harmsen is meer de man van de techniek, terwijl Van Garderen meer let op de taktiek en de mentaliteit van de groep. Samen vullen ze elkaar goed aan. Miriam van 't Klooster, Rona de Koning en Jacobien Smits heb ben de selectie verlaten. De speelsters voor het komende sei zoen zijn: Erna Boonzaaijer, Astrid van Dijk, Marjan van En gelenhoven, Nelleke Grobben, Lia Keus, Liesbeth Overeem, Anita Visser, Marja de Wild en Nadja Gijsen. „Het vonge seizoen zijn we sterk begonnen. Midden in de competi tie kwam echter de terugval. We hebben ons wel weten te handha ven in de promomtieklasse." Rob Vooijs denkt dat de terugval te wij ten is aan het grote verloop van spelers in de ploeg. „Doordat er dine mensen vertrokken voor werkzaamheden elders, bestond de basis nog maar uit zes mensen. Veelal vielen jonge spelers uit het tweede team in." De bedoeling is met negen spe lers in het eerste team de competi tie te beginnen, waarvan er zeven onder de twintig jaar zijn. „Het is een heel jong team. Alleen Edwin Meyerman is een geroutineerde speler. Van de selectie van vorig jaar zijn er vier overgebleven. Uit het jeugdteam zijn dne spelers ge komen. Het is de vraag of ze wel bhjven. Ze trainen in ieder geval mee. Mocht de nood aan de man komen, dan kunnen we op hun te rugvallen. Voorlopig moeten de spelers nog veel leren en zijn we er nog lang niet." TWEEDE COACH Omdat hij eventuele gaten in de ploeg zelf wil opvangen, staat de trainer ook op de spelerslijst. Om niet zonder coach te zitten terwijl hij meespeelt, zal Martin Joosten zijn taak overnemen. Joosten speelt in Heren 3 en heeft in Amsterdam gevolleybald. Rob Vooijs heeft veel ervaring in de volleybalwereld. Hij kent de praktijk. Hij heeft tien jaar eredivisie en eerste divisie ge speeld in Assen bij SFC en bij Ge rard de Lange m Rotterdam. „Ik heb veel verschillende trainers ge had, dus ik weet wat er mis kan gaan." Vooijs is voor het tweede jaar trainer in Leusden. Voor die tijd tramde hij Volkei in Amersfoort. Drie jaar lang was hij trainer van Dames 1, die derde divisie speel den. Rob Vooijs traint twee keer in de week twee uur met de volleybal lers. „Eigenlijk zou dat vaker moe ten zijn. De groep is nu enthousiast. Ze worden nog niet geplaagd door extra studie. In principe zou er dus geen training gemist hoeven wor den zoals dat vong jaar het geval was. Zonder training wordt een groep nooit beter." „Het is de bedoeling om in de promotieklasse te blijven. Dat zal moeilijk worden. Als iedereen steeds komt tramen, moet het mo gelijk zijn. De teams uit de buurt, zoals Hardewijk, Bameveld en Amersfoort, spelen hoger. Leus den heeft het probleem dat de spelers weggaan voor een studie. Het volleybal heren team wordt op gebouwd door Rob Vooijs iXUSDEN - Voor de vrouwenhandbalploeg van LHV breekt er, aan de vooravond van het seizoen, in meerdere opzichten een lieuwe tijd aan. Niet alleen mist de ploeg de komende tijd een lantal routiniers, ook aan het trainersfront verandert het één Jn ander. To Schoenmakers, vorig seizoen nog deel uitmakend van het eerste team, neemt het roer over van Theo Geerding, die de overstap nar de mannengroep maakte. Handhaven op iet huidige niveau, is de eerste doelstelling voor de nieuwe :oach bij de LHV-handballers. Ondanks het feit dat To Schoen makers niet over 'echte' trainerspa- Jieren beschikt, kan de Amers- oortse putten uit een njke hand- klervaring. „Ik handbal inmiddels IS jaar", aldus Schoenmakers, die haar carrière startte bij het Rotter damse Snelwiek. Daar maakte ze deel uit van het eerste team, dat op dat moment m de derde divisie speelde. Op trainersgebied deed de spelverdeelster van huis uit ook de nodige ervaring op. Schoenma kers: „Sinds een jaar of vijftien heb öc steeds groepen onder mijn hoe de gehad. Jeugdteams, maar ook le lagere seniorenteams. In die tijd leb ik ook korte trainingscursus- jen gedaan." Op de vraag of schoenmakers problemen ver dacht om als trainer voor een tfoep te gaan staan, waar ze zelf nadrukkelijk deel van uitmaakte, antwoordt ze zeer gedecideerd. •Ik verwacht totaal geen proble men. Bovendien denk ik dat de tep feitleijk kleiner is als die mis- ichien leek. In het team had ik ook d een leidende rol als spelverdeel- ner en als aanvoerder. De ervarin- ïen tot nu toe wijzen ook op een ^^nia samenwerking." De nieuwe trainer wacht meteen een flinke uitdaging; met een ver nieuwde selectie, waarin een aan tal oud-gedienden ontbreekt, te trachten een plaats in de hoogste afdelingsklasse vast te houden. Schoenmakers: „We zijn de laatste jaren flink omhoog gekomen en speelden vorig seizoen voor het eerst, zowel op het veld als in de zaal, in de eerste klasse. Daann hebben we ons goed kunnen hand haven en dat zal ook dit jaar het belangrijkste doel zijn. Deze ploeg hoort gewoon op dat niveau thuis. En ik ben ervan overtuigd dat dat ook moet lukken." LHV zag aan de vooravond van het nieuwe seizoen een aantal be langrijke speelsters wegvallen. Anja Douma (gestopt) en Jeanette Kok (in verwachting) drukten het vorige seizoen een belangrijk stempel op de ploeg. Bovendien viel spelverdeelster To Schoenma kers zelf weg, omdat ze de con structie speler/coach niet zag zit ten. Dat betekent dat er gebouwd moet worden aan een nieuw team. Schoenmakers zelf is daar optimis tisch over „Het is duidelijk dat we een aderlating hebben ondergaan. To Schoenmakers: Wegvallen in dividuele klasse kan door colectief worden opgevangen. Dat wil ik graag bewijzen. Maar ik ben ervan overtuigd dat je niet persé hele sterke individuele speelsters nodig hebt om je op dit mveau te handhaven. Een sterk collectief kan het gemis aan indivi duele klasse compenseren. Dat wil ik graag bewijzen dit jaar. Boven dien maak je het nogal eens mee dat andere mensen ineens op bloeien, als de gevestigde orde wegvalt. Een dergelijk effect ver wacht ik ook bij deze groep." „Om het behoud van het eerste klasserschap te bereiken zal ik naast handbaltechnische zaken ook vooral aandacht besteden aan zaken, die de groep ten goede ko men. Ik wil ervoor zorgen dat de sfeer in het team, die de laatste jaren al pnma was, ook zo blijft. Het moet allereerst een homogene groep blijven. En dat vergt toch wel enige aandacht, omdat de leeftijds verschillen binnen het team tame lijk groot zijn. Maar als dat soort doelstellingen zijn bereikt, komen de prestaties vanzelf. Om een voor beeld te noemen, we hebben in de voorbereiding op de competitie een trainingsdag ingebouwd. Dat was voor het eerst. Op die manier bevorder je de saamhorigheid. Ik heb ook gepleit voor het organise ren van een trainingsweekemde voor de dames- en herenselectie Dat gaat later in het seizoen gebeu ren. Dat zijn dingen, die alleen maar goed kunnen zijn voor de ver standhoudingen binnen het team en binnen de vereniging. Ik wil ook proberen het tweede team meer bij de selectie te trekken. Het is in het belang van de vereniging die twee groepen dichter bij elkaar te bren gen. Bovendien zal er beleid moet worden ontwikkeld in de training door alle leeftijdsgroepen heen, om de continuïteit te waarborgen. Daar wil ik ook aan werken." „Overigens betekent het uitgaan van een sterk collectief team met dat de individuele ontwikkeling van de speelsters verwaarloosd zal worden. Integendeel, zou ik bijna zeggen. Ik heb nu al een program maatje opgesteld voor iedere af zonderlijke speelster en dat zal in de trainingsopbouw ook een ac cent krijgen," „De groep, zoals die er nu staat, De meeste komen wel weer terug. Als het niveau hoger wordt, dan komen spelers eerder terug. LEOS moet wat te bieden hebben." Tijdens de trainingen met de nieuwe groep moet er nog flink aan de techniek van de spelers worden gesleuteld. „In hun prille volley balloopbaan moeten ze in feite nog alles leren. Alle onderdelen moe ten worden geoefend. Na een tijdje kan je pas accenten gaan leggen. Dat komt wel, maar niet m het be gin." Vooijs vindt het moeilijk om in te schatten waar de ploeg in de com petitie eindigt. „We kunnen een heel eind komen, als de sfeer er maar in blijft zitten." Vooijs wil de groep mets verplichten, maar hij hoopt wel dat er uit de groep eigen initiatief komt. „Er vallen altijd ex tra trainingen te regelen. Iedere sportclub moet opboksen tegen de televisie, school en andere zaken. Ik denk dat als je maar wilt, dat je best dne tot vier keer in de week kan trainen. Dat kan naast iedere school, het gewoon een kwestie van plannen. Ik zal er zelf geen extra trainingen inbrengen, dat moeten ze zelf doen. Dat moet een groepsproces zijn." Tot nu toe is het eerste team en thousiast gebleken. Vooijs wil dat er gTaag in houden. „De groep is belangrijk. Ik vind een blessure geen excuus om niet op de training te komen. De spelers moeten iets voor hun eigen ploeg over hebben en voor elkaar op de training ko men." De selectie bestaat uit: Ronald van Doorn, Edwin Meyerman, Erik van Dijk, Evert Kruyswijk, Klaas-Jan Hutten, Mark Bruyn, Reroi Vermeulen, Edwin de Wil de, Roalt Dijkstra en Rob Vooijs. .r* y**** mimt or*» km 55559T y*o IJ# V? WBPÜQMfX» '.MKWr Mfl WOU OA 1 f MNMMO A - KMNV jrn antr* rnrTnp -w «1* xé» Een jong volleybal team, wat nog veel moet leren zit verdedigend al goed in elkaar. Ik denk dat dat een erfenis is van oud-trainer Joop Douma, die daar een aantal seizoenen heel hard aan gewerkt heeft. Dat is een belang rijk mt gangs punt, al wil ik nog wel wat andere systemen gaan gebrui ken. Aanvallend zullen er meer aanpassingen nodig zijn, nu be paalde speelsters weggevallen zijn. Eigenlijk moeten we daar op nieuw beginnen. Er zal met name nogal wat verwacht moeten wor den van de junioren, die vorig sei zoen zijn overgekomen. Hilde Steenbeek en Georgette Rijnders bijvoorbeeld hebben toen een paar maanden in de luwte kunnen mee doen, maar zullen zich dit seizoen moeten gaan bewijzen." Schoenmakers kijkt nog niet al te nadrukkelijk naar de andere teams in de eerste klasse: „Daann is niet zoveel veranderd smds vorig jaar. De nieuwkomers uit de tweede klasse, Limvio en EMM, zijn goede bekende. EMM is daarvan denk ik de sterkste. Ik denk dat de krachts verschillen verder niet zo groot zu- len zijn." Selectie LHV (vrouwen): Carla Mossel, Ria Meyerink, Hetty Tessels, Hilde Steenbeek, Petra van der Heijden, Monique Hoven- kamp, Anja Verlinden, Tonnie Davids, Georgette Rijnders en Christine Schut. Indeling eerste klasse afdeling: ASV (Ankeveen), BHC (Bussum), BSV (Blaricum), EMM (Hilver sum), LHV (Leusden), Limvio (Baam), HVBS (Bunschoten-Spa kenburg), HVN/Attila (Nieuwe- gein). LEUSDEN - De mannenhandballers van LHV zijn, na een aantal moeizaam verlopen seizoen, bezig met de wederopbouw. De man die dat karwei mede gestalte zal moeten geven is Theo Geerding, die vorig seizoen ng de vrouwenafdeling van LHV onder zijn hoede had. Daar beschouwde Geerding, na promotie naar de hoogste afdelingsklasse en winst in het afdelingsbe kertoernooi, zijn werk na twee seizoenen als gedaan. De eerste ervaringen zijn kennelijk niet negatief. Geerding: „Het valt me tot nu toe niet tegen, qua sportbeleving en sfeer." Het team kampte de laatste jaren met tegenslagen. Nadat eerdere inspanningen in de zaalcompetitie met tot de gewenste promoties leidde en de ploeg op het veld uit de hoogste afdelingsklasse degra deerde, kwam de ploeg in een ne gatieve spiraal terecht. Vorig sei zoen is er onder leiding van trainer Joop Douma hard gewerkt om de opgaande lijn te pakken, maar veel verder dan een status-quo reikte de ploeg dat seizoen niet. Toch lijken de inspanningen van dat sei zoen niet tevergeefs en is er een basis gelegd, die het komend jaar resultaten kan opleveren. Voor Theo Geerding. die het roer van Douma overnam, staat m ieder ge val vast dat de prestatie, zeker in de aanvangsfase van het seizoen, nog op een ondergeschikte plaats komt. Geerding: „We moeten er nu eerst voor zorgen dat er weer een team komt te staan. Zo tegen de tijd dat de zaalcompetities gaan begin nen, zal prestatie weer hoog m het vaandel worden geschreven." „In het begin zal het ook zeker met vallen en opstaan gepaard gaan. Het rueuwe team zal moeten groeien. Mensen zullen opnieuw aan elkaar moeten wennen op an dere plaatsen. Daar hebben we ze ker de eerste helft van de veldcom- petitie voor nodig." „Maar het belangrijkste vind ik dat de sfeer weer moet groeien. Het was een beetje een doods ge heel. Mensen bleven na een wed strijd of een training niet meer han gen, en degenen die wel bleven waren altijd dezelfden. Ik probeer dat bijvoorbeeld op te lossen door te verplichten minstens een half uur voor een training gezamenlijk bij elkaar te komen en een kop koffie te drinken. Als het dan niet na een wedstrijd of training lukt, dan maar ervoor. Maar handbal is een team sport en dat moet ook buiten het veld beleefd worden." „De voorbereidingen verlopen tot nu toe redelijk naar wens. Zeker wat de sfeer betreft. Een nadeel is dat we door de late vakanties in deze regio nog weinig compleet hebben kunnen trainen en ik m'n programma niet volledig heb kun nen afwerken. Ik heb bijvoorbeeld nog mets aan het verdedigen kun nen doen. Aan de andere kant is de opkomst op de trainingen goed. Bovendien zijn er twee nieuwe spelers van buiten overgekomen en dat betekent ook een meuwe impuls voor de bestaande groep." „Ik wil met het team heel aanval lend gaan handballen. Zowel de fensief als offensief. Handbal is een snel spel, waar veel doelpunten bij horen. Die moeten we ook gaan maken, voor onszelf en voor het publiek. Die spelopvatting houdt bepaalde risico's in. Offensief ver dedigen betekent het nsico op veel doelpunten tegen. Wij zullen er dus voor moeten zorgen dat er aan de andere kant eentje meer in gaat, dan pak je toch twee punten." „De basis van het team zal wor den gevormd door de routiniers Ed Davids, Ruud Bosch en Arjan Schneiders. Verder zullen we moeten proberen Joep en Rob Beij- er in te gaan passen, net als Rob van de Hoek die uit het tweede is overgekomen. Matthijs Jantzen, die voorheen keepte, maar door een chronische blessure die functie niet meer kan vervullen, moet tot een volwaardig veldspeler worden omgebouwd. Voor de rest bestaat het team uit ouwe getrouwen en is eigenlijk alleen Ronald Morren uit de selectie weggevallen." Over de aanstaande competitie, die zondag van start gaat, is Geer ding kort: „We zullen het wel zien. Ik ken de namen van de tegenstan ders met en eigemjk interesseert me dat ook niet. We zijn met onszelf bezig en we moeten uitgaan van eigen kracht. We zullen de tegen standers dan ook ons eigen spel moeten gaan opdringen. Als je je aanpast aan de tegenstander, gaat dat ten koste van jezelf. We gaan Theo Geerding: „LHV moet offensief gaan spelen. gewoon proberen de nodige pun tjes bij elkaar te sprokkelen en in eerste instantie is handhaven in de tweede klasse voor mij goed ge noeg. In de zaal moeten we er staan. Dan moeten we zover zijn dat we voor elk punt kunnen knok ken." Goede sfeer, terugkeer van het plezier in de sport staan voor Geer ding duidelijk hoog in het vaandel En de meuwe man heeft al een aantal zaken op stapel staan, die dat moeten gaan bereiken. „Er staat bijvoorbeeld in oktober een trainingsweekeinde op stapel en dat vind ik een prima initiatief. Ook voor het verbreden van de contac ten binnen de vereniging. Verder ga ik een spaarplan in het leven roepen, waarbij de spelers elke wedstrijd een bedrag opzij leggen. Eén of twee keer per seizoen gaan we daar dan leuke dingen van doen. Dingen, die de groep zelf wil. Als ze daarvan bijvoorbeeld een keer naar Yab Yum willen, gaan we naar Yab Yum." Selectie LHV (mannen): Arjan Schneiders, getr-Jan Smal, Ruud Bosch, Will van Kollenburg, Rob van de Hoek, Ed Davids, Daan Bleuel, Matthijs Jantzen, René van Garderen, Willem van der Heijden, Rob Beijer, Joep Beijer, Ronald Tijmensen. Indeling tweede klasse 2a; BSV 2 (Blaricum), Celeritas 2 (Bunnik), Fidelitas (Amersfoort), Fortissi mo 2 (Cothen), LHV (Leusden), Laren 2 (Laren), SDO (Bussum), Baam'70 (Baam).

Leusder Krant | 1990 | | pagina 21