;toutenburgers mogen niet bij vergadering van CDA t Is geel-zwart gestreept, 't zoemt en 't steekt! Hoge boete voor dronken rijden Schade bij aanrijdingen astor Goes weg it Achterveld Snel in de spits Jeer onrust over bouwen voorbij Valleikanaal NU OOK AL IN LEUSDEN?!! K III Sinds enige tijd worden in leusder krenk Auto leeggehaald WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1990 plaatselijk nieuws X# J Leusden en Amersfoort X^^ huiskamergesprekken gehouden tussen les biennes/homoseksuelen met als doel: het bevorderen van zelfacceptatie gericht op aanvaarding van het homo/lesbisch zijn in eigen omgeving. De gemeente Leusden ondersteunt dit initiatief van De Kring voor Amersfoort en omgeving door middel van sub sidie. Voor méér informatie kunt u bellen met: Wim van Holstein 033-947569. Jongeren tot circa 30 jaar kunnen ook bellen met Theo van Barlingen, 033-805153. Nab*ti«||«n toto's: 9s mestte in de Leusder Krsnt gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering vsn archief- en historische foto's) b!| r oo ruit betaling op giro 871441, t.n.v. BDU BV. te Barnevsld, met duidelijks vermelding vsn de gewenste loto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 115,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leuaden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste 'oto( a) thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de DDU-Krantenkomblnatle te Barneveld. LEUSDEN - Conform de eis van de officier van justitie is dinsdag een automobiliste (44) uit Leus den door de politierechter van Utrecht wegens rijden onder in vloed veroordeeld tot duizend gulden boete en negen maanden ontzegging van de rijbevoegd heid, waarvan drie voorwaarde lijk. De rechter, mevrouw mr R. Meertens, noemde de vordering van de officier van justitie 'een ge wogen eis'. Zij verplichtte de vrouw om deel te nemen aan een twee daagse alcoholverkeerscursus Daarbij worden dronken rijders gewezen op de gevaren van alco hol in het verkeer. In november vorig jaar was de Leusdense in haar woonplaats te gen de lamp gelopen. Zij bleek haar wagen te besturen met 2,19 promille alcohol in haar bloed. De wet stelt 0,5 promille als maximum bovengrens „De automobilisten die bij zo'n promillage dodelijke ongevallen zou ik niet de kost wil len geven", merkte officier van jus titie mr J. Krol hierover op. LEUSDEN - Een inwoner van Nieu- wegein, die zijn auto woensdag middag bij het AC-restaurant aan de Doornseweg had geparkeerd, kwam tot de ontdekking dat onbe kenden zijn voertuig hadden leeg gehaald. Er verdwenen een koffer en waardepapieren, zoals che ques, kentekenbewijzen en derge lijke. volgend jaar zal de defintieve be sluitvorming plaatsvinden. De gemeente heeft inmiddels het onderzoeks- en adviesbureau Zandvoort uit Utrecht gevraagd een structuurschets op te stellen, waar uit blijkt in welke richting Leusden zich volgens de gemeente de ko mende decennia zal dienen te ont wikkelen. Het bureau presenteer de deze week een notitie van aan pak, waann ondermeer een tijd schema is afgedrukt. Ook wordt ervan uitgegaan dat er de komen de maanden drie mogelijkheden ter sprake zullen komen. De eerste is dat er niet meer in Leusden ge bouwd zal worden, bouwen voor eigen behoefte is de tweede va riant en als derde mogelijkheid w«rdt ®en uitbreidina in de perio de 1995 tot 2015 van 5.000 tot 7500 woningen genoemd De mwoners van Leusden krij gen van 15 oktober tot en met 4 november de tijd om hun mening te geven. Tijdens die ïnspraakpeno- de zal er op woensdag 24 oktober om 20.00 uur in De Korf een infor- matioe- en inspraakavond zijn. „Ik hoop dat daarbij niet alleen de mensen zullen komen, die anders altijd naar deze bijeenkomsten ko men, de vertegenwoordigers van de belangengroepen," zei wethou der Joost de Jongh in zijn toelichting bij de presentatie van de voorlopi ge stukken van het onderzoeksbu reau. „Ook de gemiddelde Leus- denaar, die anders nooit komt, moet zijn stem laten horen." LEUSDEN/UTRECHT - De busmaatschappij Centraal Nederland zal vanaf medio volgend jaar een 'spitssnel- bus' laten rijden tussen Leus den en Utrecht. De bus zal 's ochtends tussen 7.00 uur en 8.30 uur van Leusden naar Utrecht rijden en waar schijnlijk stoppen bij de Uit hof en Kanaleneiland, 's Mid dags zal in omgekeerde rich ting tussen 16.00 uur en 18.00 uur naar Leusden kunnen worden gereisd. Het gaat om 2 tot 4 bussen zowel 's och tends als 's middags. Volgens de gemeente, die het initia tief toejuicht, is de lijn een goed alternatief voor auto mobilisten die nu nog geen gebruik maken van het open baar vervoer. Wel moet nog onderzocht worden wat de consequenties zijn voor de lijnen 117 en 118 van de VAD. Deze bussen rijden van en naar het station Amersfoort, waar de reizigers overstap pen op de trein naar Utrecht. In het recente verleden moest de VAD de halte bij het Valleikanaal opheffen, om dat het reizigersaanbod af kalfde. De bezettingsgraad van lijn 117 en 118 in de spits uren is echter zo hoog, dat er wordt verwacht dat de nieu we spitsbus geen ingrijpende consequenties zal hebben. Er zit de komende maan den overigens nog meer in het 'openbaar vervoervat'. Er zullen 35 zogenaamde abri's in Leusden geplaats worden. Overkappingen, die de bus reiziger meer comfort moe ten bieden en die beschutting bieden tegen weer en wind. Veel zal het de gemeente niet kosten, want het merendeel van de kosten wordt betaald door de firma Alrecon, het reclamebureau van de Ne derlandse Spoorwegen, die op de abri's reclamebood schappen zal plaatsen. Leus den betaalt een bedrag van 100.000,-. Dat gaat voorna melijk op aan het bouwrijp maken van de haltes waar de abri's komen. Volgens een woordvoerder van de ge meente is de Leusdense bij drage aan het project een fractie van het bedrag dat de gemeente zou moeten beta len als de abri's in eigen be heer geplaats zouden moeten worden. LEUSDEN - Zware materiële schade was het gevolg van een aanrijding op de Middenweg, waarbij zaterdagmiddag om streeks kwart over twaalf twee Leusdense automobilisten be trokken raakten. Een bestuurder, die op de Middenweg reed, kreeg geen voorrang van een plaatsge noot. Op de kruising Benedicüjnenho- ve/Agnietenhove raakten zaterdag omstreeks 14.30 uur twee Leusde- naren betrokken bij een aanrijding. Bestuurder B. reed vanaf de Bene- dictijnenhove frontaal op de auto van K-, die vanaf de Agruetenhove de kruising opreed. De schade bleef beperkt tot materiele. Een zwaar beschadigde auto was de balas van een slip op nat wegdek. Een Leusdenaar raakte op de Maanweg vanwege nat weg dek het juiste spoor bijster bij een remmanoeuvre en kwam tot stil stand tegen een lichtmast. De licht mast liep zware schade op. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. Een met-oplettende bromfietser was maandagmiddag omstreeks twee uur de oorzaak van een aanrij ding op de Dodeweg. Een Amers- foortse bromfietser stak de weg over zonder voldoende uit te kij ken. Hij werd nog net ontweken door een juist passerende automo bilist, maar die kwam door die ma noeuvre tegen een lichtmast tot stil stand. Een overmoedige Leusdense motorrijder nam maandag in de vooravond een bocht op Benedic- tijnenhove te ruim en kwam daarbij op de verkeerde weghelft terecht. Daar naderde juist een bestuurster van een personenauto, die een frontale aanrijding niet meer kon voorkomen. De motorrijder kwam ten val, maar hep geen verwondin gen op. Een blauwe Renault, die gepar keerd stond bij restaurant Bavoort, heeft zaterdagavond tussen 19.00 uur en 22.30 uur parkeerschade op gelopen. De veroorzaker van de aanrijding maakte zich niet be kend. De politie roept eventuele getuigen van het incident op zich te melden. De veroorzaker van een aanrij ding op de Hamersveldseweg, ter hoogte van de spoorwegovergang aldaar, reed door zonder zich be kend te maken. De bestuurder van een blauwe Golf hield bij het passe ren van de overweg onvoldoende rechts en raakte een tegenligger. Die week nog uit naar rechts en raakte daarbij een hek. De bestuur der van de Volkswagen maakte zich uit de voeten. De politie roept eventuele getuigen van het ongeval op zich te melden. (advertentie) SDEN - Een aantal verontruste Stoutenburgers hebben robeerd hun stem te laten horen op een vergadering van het Zij werden echter niet toegelaten, omdat het om een oten bijeenkomst ging, die alleen bestemd was voor leden, toutenburgers kwamen in het geweer, omdat op de verga- (jig een intern stuk werd besproken, waaruit blijkt dat ven over het Valleikanaal in de toekomst tot de mogelijk en zou moeten behoren. In een ijlings opgesteld perscom- ique, dat na de vergadering maandagavond in de Korf j gepubliceerd, neemt de partij bij monde van afdelings- zitter A. Kramer echter afstand van dit standpunt, gaat om een aanzet voor een praten," legt Kramer uit. „Aan de ae ten dienste van het beleid ige termijn," staat in de pers- anng. In een mondelinge ver- ig zegt voorzitter Kramer dat fl)A vast van plan is om het eangsprogramma, dat geldt de komende vier jaar, uit te »n. Daarin staat dat Leusden n mag bouwen voor eigen be- e en dat uitbreiding van het d woningen met 10.000 of meer met aan de orde is. komt eerst nog een struc- ichets, dat in opdracht van de eente door een onderzoeksbu- (Zandvoort red.) wordt uitge- d. Daarin komt te staan in wel- chting Leusden zich de ko- je jaren zal moeten ontwikke- Us dat er is zullen wij verder hand van die structuurschets en de discussie die wij daarover in onze partij hebben, zullen wij ons stand punt bepalen." Begin dit jaar waren de Stouten burgers al in verzet gekomen tegen de inhoud van de provinciale nota 'Sporen naar de toekomst, waaruit volgens hen zou blijken dat er in hun directe omgeving tot het jaar 2015 10.000 woningen of meer ge bouwd zouden moeten worden. Zij beschouwen dit als een aantasting van hun directe woonomgeving. Het gevaar leek geweken, toen bleek dat het om een ambtelijke notitie ging, die niet de merung weergaf van Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie Utrecht. Ook de mening van het Leusden- Begm dit jaar lieten de Stoutenburgers al onomwonden weten dat er bij hen ruet gebouwd mocht worden. se college van burgemeester en wethouders, die later onder meer in de verschillende verkiezingings- programma's, door de politieke partijen uit de gemeente werden ondersteund stelden hen genist. Daarbij werd uitdrukkelijk gesteld dat er alleen voor eigen behoefte gebouwd zou mogen worden. GS lijkt echter niet helemaal overstag, want in de vervolgnota van 'Sporen naar de Toekomst' wordt gesteld dat uitbreiding van Leusden in zuidelijke richting mogelijk zou moeten zijn. Daartegen zijn inmiddels een aantal bewoners van Leusden-Zuid in verzet gekomen. Op maandag 10 september is er een bijeenkomst in wijkcentrum De Woelige Hoek, Prinses Irenelaan 1 (aanvang 20.00 uur), waarin handtekeningen zullen worden verzameld en een stand punt zal worden geformuleerd. De 'zuiderlingen' hopen op die manier mvloed te kunnen uitoefenen op het voorlopige standpunt dat de gemeente Leusden en het gewest Eemland (waarvan Leusden deel uitmaakt) bij de provincie Utrecht moet hebben bekend gemaakt. Eind dit jaar en in de loop van het fUSDEN/ACHTERVELD - e zomer loopt langzamer- tnd op het eind en de warm- e dagen lijken achter ons te jgen. En, laten we eerlijk |n, het was geen slechte zo- er. Althans, voor de lief- ebber van zon en warmte, eker voor hen was het er in om in te lijsten. Toch eefden er aan het warme [eer ook nadelen. Met name in gevleugeld insect hield gemoederen deze zomer de media nogal eens bezig. b wesp, want daar hebben e het over, werd, naar aan- iding van een incident, in- ins genoemd als sluipmoor- maar-van-de-klamme-zo- eravond. Voorbeelden van mensen et allergische reacties op venijnige steken van het el-zwart gestreepte mon- er in zakformaat werden inkbaar ten tonele ge- De rd. Eén enkele steek van et dier kon voor sommige ensen zelfs de dood beteke- in. En toen de omvang van populatie door de gunsti- weersomstandigheden in- !ns de omvang van een i plaag begon aan te nemen, waren de media in de kom kommertijd in ieder geval verzekerd van een lekker on derwerp. En hoe zit het non met de gemeente Leusden? Gingen de gevleugelde prikkers aan deze hoek van de Gelderse Vallei voorbij? Een kort on- deizoekje leerde dat dat toch niet helemaal het geval was... Bij de gemeente wordt in eerste instantie nogal laco niek gereageerd. Er is inder daad sprake van een licht verhoogde activiteit aan het wespenfront, maar of het nou allemaal zoveel meer is dan andere jaren...? Men kan nog wel wat cij fers oplepelen. De eerste meldingen van overlast van wespen druppelen zo in mei binnen. In juni bedraagt het aantal klachten over over last dan al zo'n 10 15 per week. Daarna loopt dat cijfer op tot eind augustus. Dan treedt er een kentering op en neemt het aantal meldingen langzaam weer af. Bij het in zetten van de nachtvorst is TERVELD - Pastor Goes ver uit de St-Josephparochie in erveld. Goes treedt in dienst de parochie Fabianus en Se- anus in Apeldoorn. Pastor die ruim elf jaar in Achter- werkte, neemt zaterdag 8 ember afscheid. Hij wordt op- 'lgd door pastoor H.W.G. In, die nu nog werkzaam is in Bloem is tevens aocent aan de katholieke theologische univer siteit in Utrecht en zal voor zestig procent werkzaam zijn in de Ach- terveldse parochie. Ter gelegenheid van het af scheid van pastor Goes wordt za terdag 8 september een afscheids receptie gehouden, die in Ons Ge bouw zal plaatsvinden van 20.00 uur en 21.15 uur plaats zal vinden. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leuaden. Verschijnt elke woensdag. Eindredaktie: Gerrit Jeuring. Redaktie: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp. Redaktle-secretarlaat: Mia Veen en Manjke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsprijs: Kwartaal 13.30, halfjaar 26,10, jaar 49,50 Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te hebben ontvangen, Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met on2e hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), lel 033-940691 (tot en met 15 aug.) Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 het definitief afgelopen. Overigens laat de gemeente weten zelf niet te komen om de overlast te bestrijden en nesten te verwijderen of ko lonies te doden. Men verwijst alleen door. In Leusden bete kent dat een advies het Ach- terveldse loonspuitbe drijf Ossendrijver te bellen. Daar heeft men ervaring in het op ruimen van ongedierte. Een telefoontje met het be wuste bedrijf leert dat er ook in de gemeente Leusden toch wel degelijk sprake is van een sterk verhoogde activi teit van de wespen. Ossen drijver: „Ik denk dat het wel drie of vier keer zo erg is als andere jaren. In ieder geval veel erger dan bijvoorbeeld vorig jaar. Bovendien zijn de nesten veel groter. En dat komt weer door het warme vooijaar. Ik ben deze zomer vrijwel elke avond op pad geweest om nesten op te rui men." Ossendrijver meldt dat het ongemak met een snel werkend gif wordt opgelost. „En als we erbij kunnen, rui men we het nest ook op." Iemand die ook over de overlast kan meepraten is de Achterveldse agrariër Gert Druyff, die bij het gereedma ken van de hooiberg onaan genaam verrast stuitte op de aanwezigheid van een wes pennest onder een hooibaal. „Ik had helemaal niks in de gaten. Ja, ik had wel een wesp zien vliegen, maar daar heb ik verder niet opgelet. Normaal ben ik er ook hele maal niet bang voor. Maar toen bleek dat ik met het ge trek aan die hooibaal in een wespennest zat te roeren. En dat vonden die beesten ken nelijk niet fijn en vielen me ineens aan. Ik zat helemaal onder. Ze zaten overal, ook in m*n kleding en ik denk dat ik wel 20, 25, misschien wel 30 keer gestoken ben." „Kort daarna begon ik in eens slechter te zien; ik kreeg een soort waas voor m*n ogen. Toen ben ik toch maar naar de dokter gegaan, want dat beviel me niet zo. Je krijgt natuurlijk toch een hoop gif in je lijf. Eenmaal bij de dokter aangekomen ging het alweer beter, maar ik kreeg toch een injectie. Ei genlijk deed dat meer pijn dan de steken van die wes pen, maar goed. De ben nog een dag of anderhalf slaperig en moe geweest, maar daar na heb ik er eigenlijk geen last meer van gehad." Druyff vertelt het verhaal nogal la coniek en lijkt bepaald niet traumatisch gebukt te gaan onder de ervaring. Elders in Achterveld wordt ook bepaald niet pa niekerig op de wespen ge reageerd. Mevrouw Van de Burgwal aan de Klettersteeg merkt van de zomer ineens dat een wespenfamilie domi cilie koos in een ruimte bij de voordeur. Toch overweegt ze niet om de verdelger in te schakelen. Van de Burgwal: „Als je die beesten met rust laat doen ze je niets. En we hebben er maar heel weinig last van. Je moet gewoon een beetje uitkijken. Ik laat bij voorbeeld wel de kinderen goed hun gezicht en handen wassen voor ze naar buiten gaan, om te voorkomen dat er zoetigheid achterblijft waar de wespen op af kun nen komen. Maar laat ze ver der maar rustig zitten." De laatste Achtervelder die een duit in het wespen nest steekt (of eigenlijk was hij de eerste) is Henk van Druten. De rijwielhandelaar deed een opmerkelijke vangst. In de werkplaats vloog Van Druten ineens een monster van opmerkelijke afmetingen tegemoet. Bij na der inzien bleek het om een wespenkoningin te gaan, een dier dat drie, vier keer zo groot is als een normale wesp. Volgens Van Druten, die de krant belde over z*n opmerkelijke vangst, is het een zeldzaamheid om een wespenkoningin in levende lijve te zien te krijgen. Nor maliter slijten koninginnen hun leven in het hart van het nest, waar hen uitsluitend de zorg voor het nageslacht be zighoudt. Dit exemplaar was kennelijk op zoek naar een nieuwe nestplaats. Wellicht voor de wespen haters een geruststelling: Het dier leeft niet meer. De goede bedoelingen van Van Druten, die op advies van een kenner het beest suiker water voerde, deed dat iets te overvloedig; in een onbe waakt ogenblik bleek de vor stin in het kostelijke nat te zijn verdronken.....

Leusder Krant | 1990 | | pagina 3